Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 61 to 69 of 69

Thread: Surse de energie alternativa

n_costique's Avatar
    Off Topic: Deja se continua prea mult pe o idee gresita. Toti putem avea dreptate si ne putem insela toti. FARA sa fim prosti! Domnilor, pe mine nu ma intereseaza sa am dreptate ci sa stiu de ce nu am dreptate. Doar asa pot evolua. Dar totul se face diplomatic , numai marlanii se cearta . Aveti suficiente calitati intelectuale sa cnu cadeti in capcane OTV...Nu uitati legea lui Murphy:"Nu te certa niciodata cu un prost, lumea s-ar putea sa nu vada diferenta!"
    On Topic: Am inteles ca acumulatorii LITIU-ION sunt relativ ieftin de produs si nepoluanti. Stiti ceva de asta, vreun proces tehnologic de fabricatie ?
    Ma gindesc serios ca poate as stringe dintre toti cunoscutii si prietenii destui oameni cu cunostintele necesare si capitaul la fel de necesar pentru deschiderea unui proiect de multinationala. Care ar incepe cu o umila fabrica(fabricuta ) de acumulatori. Vedti voi, problema noastra e ca primim educatie mai mult de sclavi muncitori si nu de oameni stapinitori, pe destinul lor si al familiilor lor...Ce spuneti? (Parintii lui Mittal aveau o otelarie iar el conduce un imperiu...)

ariciul's Avatar
    Pe la Politehnica erau baieti care isi faceau acumulatori pentru telefon cu polymer, care sunt mai bune ca cele Li-Ion. Incarcau telefonul o data la 2 saptamani Imi povestea cineva cum de la Craciun la Revelion nu-l mai incarcase. Era cam 2002-2003, nici nu mancau asa mult curent ca acum, dar tot e ceva.
    307 SW T5 2.0HDi FAP OFF 136cp

O fabricuta de acumulatori e o idee buna dar iti trebuie o gramada de avize de mediu etc. Odata ce incepi sa faci concurenta te vei trezi cu o multime de controale. Intr-un final ori dai faliment ori esti cumparat.
    Cam asta s-a intamplat cu toate fabricile de mase plastice din judetul cv si bv. Au venit ungurii de exemplu, au vopsit, renovat si mutat linia de productie in Ungaria.

Cand a inceput Mittal afacerea erau alte timpuri, alta economie etc. Daca te uiti la istoricul fiecarei multinationale o sa vezi ca multe au aparut dupa 1900 si al 2lea razboi mondial. Lafarge a inceput tot dupa 1900, acum e lider mondial, Pejo a inceput dupa al 2lea razboi parca, din ruinele unei fabrici mercedes facuta de nemti.

O afacere ar fi adunat oamenii care muncesc din placere/pasiune, studiata piata de surse de energie alternativa, investit in 2 3 proiecte si obtinerea unui rezultat favorabil. Atunci poti merge cu propuneri la dezvoltatorii imobiliari. Daca e sa privesti si mai sus atunci ar fi bine sa fii tu un mic dezvoltator imobiliar, sa faci 10 case "ecologice" si sa vezi cum bate la cumparator.

Energia alternativa nu e mediatizata deloc, peste tot auzi de gaz si petrol, vorba lui @aricul, ce vede lumea legat de alternative vede pe discovery sau gaseste pe net. E clar ca unii nu vor sa isi piarda banii si vor gasi tot felul de motive sau vor face orice ca sa incetineasca dezvoltarea lor.

De obicei omul cu bani se zgarceste la chestii marunte, iar un pret la energie mai mic sigur ii va bate la ochi.
    Last edited by smardu; 23-04-2009 at 10:53 PM.

ariciul's Avatar
    Problema e ca cei mai multi romani nici nu stiu de aceste energii alternative, unii care stiu cred ca e prea scump, si probabil nu vor sa investeasca in ceva care va fi amortizat abia in 10 ani sa zicem, sau nu risca fiindca probabil cred ca o defectiune a sistemului i-ar costa prea mult. Daca faci o casa ca la carte cu izolatie interior/exterior, incalzire in parchet, care este mult mai eficient chiar si daca ai centrala cu gaze, etc. sigur poti sa fii independent, si sa-ti recuperezi banii foarte repede (pana in 10 ani probabil). O alta problema ramane mana de lucru, care lasa de dorit in Romania. Daca ai gasi la tot drumul un om sa conduca lucrarea, care sa aiba grija ca totul e efectuat corect, sa nu fie superficial, ar fi minunat. Iar pana cand preturile la energie electrica si gaze nu vor creste la un nivel suparator, cand lumea va incepe sa se scarpine in cap sau sa-si dea cate o palma cand vede factura, romanii vor ramane asa, ca deh, lenea e mare.

Eu zic ca trecerea va avea loc la un moment dat dar la aceleasi costuri, si foarte posibil sa te trezesti cu campuri eoliene si panouri in loc de hidrocentrale etc dar sa platesti la fel ca acum, un pret dictat de altul, iar tu sa nu iti permiti tehnologia. Ca si cum ai vinde un sistem de la A-Z la un pret enorm, sa zicem un panou 2x2m la 5000E sa 10000E. Si in felul asta ajungi de unde ai plecat, cu siguranta mai marii din industria energetica gandesc asta. Daca ai casa poti sa iti pui si acum la punct un astfel de sistem, dar intr-un oras, o metropola, ce mai faci? Si aici tot ei ar avea asul.

ariciul's Avatar
    Hidrocentralele nu au de ce sa dispara. Nu se vor mai face ca in primul rand nu prea au pe unde, dar sunt si extrem de scumpe. Termocentralele trebuie sa fie reduse drastic. Din pacate ele produc cam 60% din energia tarii. N-ai habar cat se pierde pe retele, si cam acolo e buba. Sunt curios daca mai pun vreun reactor in functiune la Cernavoda, ca mereu auzeam ca ba vor, ba nu vor, n-au fonduri, etc. Acel reactor care e acolo produce 10% din energia tarii. Alta alternativa, cea cu cel mai mare potential, dar si foarte dificila dpdv tehnologic si financiar este energia valurilor. Francezii aveau asa ceva din cate stiu.

n_costique's Avatar
    Mi-ati amintit cu nestiinta populatiei de energiile alternative de o chestie ; in 1994 am stat in Turcia . Care tara are relief muntos iar toate sau aprope toate casele aveau panouri de incalzire solara.Eu in decembrie aveam apa calda de la ele (dar si zona era in sud cu clima blinda). Si nu erau chinezesti, erau executate de firme mici (3-4 angajati maxim, de regula rude) din materiale locale ce le gasim usor si aici. Numai ca oamenii de acolo nu au avut colectivizare si munceau pamintul sa-si faca produse si bani, asa ca puteau obtine si banii pentru aceste sisteme simple de incalzire.Mergeti in sud sa vedeti cum aprope toate casele au cele doua cisterne deasupra casei...
    Separat: sigur ca baietii destepti ai celor de la conducere vor avea grija sa-si traga partea leului indiferent din ce sursa vine energia. Ei vor doar sa cistige bani fara sa munceasca...
    PS: Poti sa-mi dai o sursa sa ma documentez despre acumulatorii litiu-polimer ? NU imi inchipui sa fie usor , dar si daca nu facem nimic, tot nu ne va fi mai usor. Cind m-am gindit la acumulatori, m-am gindit pentru ca se vor folosi din ce in ce mai mult, iar noi importam tot, nu facem nimic. In situatii de criza, trecerea de la importuri la productie interna este o buna solutie. Asa ca daca documentarea e de succes, voi planifica un proces de fabricatie si voi cauta investitori. Va voi anunta daca reusesc sigur, va invit si pe voi sa faceti parte din proiect. In mod sigur mai multe minti gindesc mai bine ca una singura iar eu nu urmaresc imbogatirea cu orice pret. Problemele de mediu depind de tehnologia de fabricatie si nu pot sa ma gindesc sa nu fac nimic din cauza...drobului de sare. Nu exista activitate fara probleme, doar inactivitate.
    Last edited by n_costique; 24-04-2009 at 11:37 AM.

Am revenit. Pozele sunt cu convertizorul, 2 baterii si o bucata din puzzleul panoului. Panoul lipseste, l-au dus ai mei in alta parte, peste vreo luna cand mai calc pe acolo voi reveni si cu pozele.
    Panoul alimenteaza acumulatorul mai mic, la cel mare nu face fata.
    Cam asta e tot.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC02866.jpg   DSC02867.jpg   DSC02869.jpg  

Revin dupa atatia ani si un kick si ban.
    Nu a mai descoperit nimeni nimic pe aici?

Tot dupa atatia ani, eu personal, am ajuns la concluzia ca nici in prezent nu se merita vreo investitie in verde.
    Pentru o casa, o combinatie gen incalzire in pardoseala (pe electroni) si soba pe rumegus sau lemne sunt sfinte. Ce tine de verde, probabil sunt ok in alte tari cu alt climat.
    Toate cele bune.

Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Bookmarks