Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 106

Thread: Peugeot in Sondaje

Uite aici o sa ajungem la o discutie veche de tot. Eu nu am nimic impotriva dar personal marea majoritate a produselor made in germany pe care le-am avut s-a cam ales praful de ele si aici vorbesc de produse de toate soiurile. Oameni cu masini facute pe acolo stiu destui care au avut probleme. Nu zic ca oamenii din tara respectiva nu isi fac bine treaba dar nu si-o fac mai bine decat altii. Cum in Europa e acum la moda sa tai din preturi autotmat tai si din calitate. Ce a mai ramas acum e doar renumele capatat intr-o epoca mai glorioasa (anii 70)... probabil ... nu stiu ... spune-mi tu!

Dic84's Avatar
    in fine...vb ta...ajungem la o discutie interminabila.poate ai dreptate...dar pana nu-mi iau un BMW sau Mercedes sa ma conving o sa zic ca ele sunt cele mai bune.In legatura cu piesele mai e si dupa norok sau poate nu ai luat tu o firma stralucita...nu stiu.

strainu's Avatar
    Well, daca e vorba de Mercedes, pe la mijlocul anilor 90 au zis ca dau prea multi bani pe finisaje si alte "nebunii" si au hotarat sa mai mareasca marjele. Rezultatul: pozitiile proaste din diverse clasamente de fiabilitate. Vezi si rezultatele studiilor TopGear pentru Anglia: http://www.topgear.com/content/carsu...ures/08/2.html . Daca nu vreti sa credeti, e treaba voastra, dar lumea se schimba si masinile odata cu ea...
    P.S. N-are rost sa mai amintim de pozitia Peugeot
    Peugeot 107 1.0E Rosu

Catalin01's Avatar
    Din moment ce 307 nu a avut nici o problema in 4 ani, pentru mine este de ajuns, clasamentul ala este facut de ochii lumii.
    " Eu nu blochez intersectia...."

mjustin's Avatar
    e de remarcat in acel grafic cele 2 variabile fiabilitate cost de intretinere si aici Peugeot e mai ieftin:naughty:
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    "Am invatat ca, doi oameni pot privi acelasi lucru...si pot vedea ceva total diferit." Octavian Paler

potter's Avatar
    Astfel de topuri pot fi mai mult sau mai putin subiective; in multe topuri anumite modele stau la subsolul clasamentului pe cand in alte sondaje stau la loc de cinste.
    Ce trebuie urmarit este frecventa cu care gasim marcile asiatice pe primele locuri...ceea ce imi da de gandit pe cand voi alege urmatoarea masina.
    Cele mai edificatoare sunt forumurile unde posesorii anumitor modele se plang sau lauda respectiva masina, suficient cat sa ne facem o parere reala despre modelul respectiv.

SonyAD's Avatar
    Unde mai pui că votează toţi kinderii cocliţi după ce conduc īn nfs.
    Le lion flatulent est revenu.
    "Metoda aceasta returnează toarţa ferestrei principale."
    Nu sta īn calea babei spre māntuire.

@gadaro...uite ce topic bun.unde esti???citeste-mi si mie,te rog,ca eu nu prea vad bine.Ce scrie la nr.1 acolo sus????Ce-o fi oare?Hai te rog sa-mi dai si mie un mesaj si sa-mi spui ce scrie acolo.TOYOTA cumva?Dar nu vad bine...sa-mi spui tu...)))))

pgt406's Avatar
    urmatoare masina va fi mazda 6 (new) sau lexus is250. la ultima ma gandesc ca e cam greu de ajuns.
    mai pun in calcul si jeep patriot

godaro's Avatar
    dpdv statistic studiul JD Power este o mizerie. si acum sa prezentam argumentele:

1. clasamentul NU este ponderat cu cifra de vanzari.

de aceea se vede clar ca modelele/marcile cu vanzari MARI sunt la COADA clasamentului (a se vedea VW, Pug, Reno); modelele cu vanzari mici si f. mici sunt in top (vezi Jap) iar modelele cu vanzari MEDII sunt la MIJLOC (Ford, Opel). raspunsul este simplu: pe strada vei intalni mai mult repondenti care sa se planga de un 307 sau de un Golf, decat unii care se plang de un Civic sau o Corolla. problema s-a mai discutat: cu cat vinzi mai mult, cu atat ai service-urile mai pline, mai multi repondenti morocanosi, simplu, nu !?

dat fiind acest aspect, va pun voua, carcotasilor intrebarea: daca diferenta in clasamentul JD Power intre VW (de ex) si Honda/Subaru este de cateva puncte procentuale, iar diferenta la cifra vanzari este de 1/20 oare care masina este mai fiabila? cu alte cuvinte, daca vand de 20 ori mai mult si am doar cu 7% mai multe nemultumiri, pana la urma care e masina mai buna frate ca vad ca scara valorilor s-a sucit cu curu' invers !

2. clasamentul JD Power contine niste discrepante strigatoare la cer

cum de Skoda e super-masina si Golf/Passat sunt niste jafuri ? cum de BMW este in top si MINI e la coada sau cum de Renault e la coada si Nissan este in top? uitati-va si voi ce disrepanta este intre Bora(locul 39) si Golf (locul 77). uitati-va si voi ce discrepanta este intre Ford si Mazda !! Ce dracu vrea sa spuna clasamentul asta !!?? asta se numeste reality check, orice studiu social trebuie confruntat cu realitatea altfel iti pierzi credibilitatea.

JD Power e precum sondajele de opinie de la noi: la capitolul "incredere" conduce Becali (Toyota) iar cand vinde vorba de votat (cumparat) castiga Basescu (VW).

@robertino & Co: daca te incalzeste asa de mult locul Toyota prin diverse fitzuici si daca te umezesti atat de tare citindu-le, cum de se face ca in semnatura ta scrie "Peugeot 307, 1.6 HDI !!!? de ce nu ti-ai luat fratello o Corolla obosita de 1.6 benzina 16.000 DDP imposibil de configurat, fara sare, fara piper si cu pretentii de mare masina fiabila? esti nemultumit de Pug, ti-a gresit cu ceva !?? de unde aceasta incrancenare, ca nu inteleg: de ce ti-ai cumparat 307, de ce nu ti-ai luat Corolla ? de ce spui una si faci alta !? ai primit masina de la firma, ai primit masina de la tati, ca nu inteleg ce e in capul tau, de ce dai cu noroi? asa te simti tu bine ?

nu prea v-am vazut inghesuindu-va sa va cumparati nissan almera sau vechiul civic sau vreun suzuki swift. nici la toyota corolla nu prea va inghesuiti. nissan primera nu se vindea nici cand costa 16000 ddp. uite, honda accord este ieftina, e super oferta. sho' pe ea, dar mare atentie ca mai au prostu obicei sa aiba directia stramba de noi. lasati pug-urile/vag-urile ca sunt proaste si eliberati service-urile eurial/porsche. mai duceti-va si pe la subaru ca acolo sufla vantul la cele 100 bucati pe care le vand pe an. super masina subaru forrester, pacat ca nu ii poti pune ESP/airbaguri/motor diesel de ce nu vi-l luati ?
    Last edited by godaro; 11-12-2007 at 02:24 PM.

postatny's Avatar
    subscriu si eu godaro, mai ales ca aia cu studiul sunt americani si cam stim ce poame sunt la fazele astea. Iti dai seama, mai ales ca acum cativa ani au deschis in sua piata de masini nippo. Se zice ca la cati dolari au nipponii in banci, se pot juca cum vor cu cursurile valutare la americani. Cum sa nu-i laude americanii pe nipponi?

@gadaro...de umezit poate tu te umezesti cand te urci in 307-le tau.Eu unul nu tin cu Toyota dar nu-mi place sa nu recunosc adevarul.Imi place Masina mea dar nu mi-as mai lua PEUGEOT.Daca era sa primesc vreo masina de la taticu,te asigur ca dadeai in balbaiala cand o vedeai.El are masini la care unii poate doar viseaza....

andy_l's Avatar
    Nu stiu cat este de subiectiv acest clasament, dar oricum ideea e ca masinile japoneze din nou ocupa locuri de frunte. In Ro masinile japoneze nu se vand prea bine pt. ca romanilor le este inca frica de ele. Majoritatea prefera masinile europene, probabil din considerentul preturilor de intretinere. Dar asta se intampla in Ro... Am vorbit cu 2 romani plecati in Germania de vreo 15-20 de ani, si ambii conduc masini japoneze (unu are Honda, iar celalalt Mazda), si mi-au spus ca in Germania aceste masini se vand mai bine decat cele nemtesti. In SUA aceeasi situatie... Deci, probabil tot ii ceva de capu' japonezilor, nu? Chiar si Peugeot s-a "aliat" cu Toyota (Pug 107)... Oare de aia ca japonezii nu fac masini bune? De ce nu s-au combinat cu vw sau fiat (sau alta marca europeana)?
    Mie imi place Peugeot, sunt foarte multumit de masina mea, dar daca as evea un buget mai mare, si eu as alege o marca japoneza. Si ca sa impusc doi iepuri dintr-o data, la anu' vreau sa cumpar un 107...

godaro's Avatar
    Quote Originally Posted by andy_l View Post
    Am vorbit cu 2 romani plecati in Germania de vreo 15-20 de ani ... si mi-au spus ca in Germania aceste masini se vand mai bine decat cele nemtesti.
    permite-mi sa te contrazic, bazandu-ma pe argumente, ca de obicei. uite un link catre German Association of the Automotive Industry (un fel de APIA de la noi). Iata statisticile OFICIALE de vanzari din 2006 :

TOtal inmatriculari masini noi: 3,5 mil
    Masini germane (inclusiv Skoda, Seat, etc): 2.4 mil (68%)
    Masini europene : 0.66 mil (19%)
    din care PSA 0.2 mil si Renault 0.15 mil. (total masini franceze: 350 mii)
    masini japoneze:
    Masini japoneze: 0.42 mil
    din care Toyota 150 mii bucati

deci unde sunt dom'le vanzarile astea fabuloase ? vad ca toyota vinde in germania cat renault.

as vrea sa fiu bine inteles: nu spun nicidecum ca sunt masini proaste, dar lumea nu da buzna la ele chiar asa. si putem gasi o gramada de argumente de ce. dar cel mai bun argument sunteti chiar voi (inclusiv @Robertino): ati avut banul in mana si ati decis: Peugeot. de ce nu corolla/mazda 3/vechiul civic/almera/ impreza/ ?

dar daca as evea un buget mai mare, si eu as alege o marca japoneza...
    da, si daca ai avea un buget SI mai mare probabil ca ti-ar place un audi/bmw/merc, recunoaste

problema e ca NU avem un buget mai mare. bugetul e asta care este: ~15-20k EUR. ce alegem ? de fapt stim ce am ales, eu nu inteleg de ce nu putem trai impacati cu propriile decizii

postatny's Avatar
    Nu stiu cat este de subiectiv acest clasament, dar oricum ideea e ca masinile japoneze din nou ocupa locuri de frunte. In Ro masinile japoneze nu se vand prea bine pt. ca romanilor le este inca frica de ele. Majoritatea prefera masinile europene, probabil din considerentul preturilor de intretinere. Dar asta se intampla in Ro... Am vorbit cu 2 romani plecati in Germania de vreo 15-20 de ani, si ambii conduc masini japoneze (unu are Honda, iar celalalt Mazda), si mi-au spus ca in Germania aceste masini se vand mai bine decat cele nemtesti. In SUA aceeasi situatie... Deci, probabil tot ii ceva de capu' japonezilor, nu? Chiar si Peugeot s-a "aliat" cu Toyota (Pug 107)... Oare de aia ca japonezii nu fac masini bune? De ce nu s-au combinat cu vw sau fiat (sau alta marca europeana)?
    Mie imi place Peugeot, sunt foarte multumit de masina mea, dar daca as evea un buget mai mare, si eu as alege o marca japoneza. Si ca sa impusc doi iepuri dintr-o data, la anu' vreau sa cumpar un 107...
    PAi in primul rand e problema cu infrastructura reprezentantelor japoneze. Service-urile lasa de dorit, sunt putine in tara, pt o revizie sau un rahat marunt trebuie sa mergi sute de km, nu toti dealeri au service, sunt scumpe la intretinere. in Germania, masinile japoneze au preturi mai mici, iar faptul asta poate sa determine o crestere a vanzarilor. IAr in SUA, sa fim seriosi. Masinile americane nu sunt cele mai stralucite, poate cele mai stralucitoare Ideea sta in felul urmator, am mai postat undeva asta. Bancile japoneze detin peste 50% din masa monetara cash in dolari. Adicatelea stocheaza dolari verzi in banci. Daca bancile japoneze ar scoate la vanzare dolarii in masa, ar scadea valoarea lor atat de dramatic, incat economia americana s-ar prabusi (nici acum nu e departe de colaps). Deci cum sa nu fie cuminti americanii si sa le asigure piata de desfacere japonezilor? Tu crezi ca ar fi renuntat americanul de buna voie sa vanda masinile lui care papa zeci de litri la suta, asigurand astfel si industria petroliera? Sa zicem ca e un fel de razbunare a japonezilor dupa Hiroshima si Nagasaki
    PSA s-a combinat cu Fiat. Urmeaza sa iasa pe piata Peugeot Bipper, Citroen Nemo si Fiat Fiorino, toate la fel . PSA s-a combinat si cu BMW, colaborarea la motorizari. Si cu Toyota pentru 107 si C1, respectiv Aygo. 107, dupa parerea mea, e mai nereusit decat 106. Am facut un Drive test din curiozitate. Merita sa-l iei daca ai o pista particulara in spatele casei. Dar eu nu am curaj sa ies cu el pe DN. Si finisajele.... imi amintesc de jucariile chinezesti. Aygo arata mai bine dar e si mai scumpa. Sfat: nu lua un 107, mai bine un 206. Incomparabil mai bun. Sfat: daca iti plac japonezele, uita-te la noul Lancer http://www.mitsubishi-motors.ro/Introducere_264.html
    Last edited by postatny; 14-12-2007 at 10:26 PM.

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Bookmarks