Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567
Results 91 to 94 of 94

Thread: Climatizare / AC - Probleme, intretinere, modificari

dumionut11's Avatar
    Salutare. Cine știe cāt freon intra la motoarele 1.6 e-hdi, de 82 kw ( motorul nou după 2011)? Mulțumesc anticipat

dumionut11's Avatar
    Salutare. Am avut ceva probleme cu instalatia de AC, de la 308-ul meu. Specific ca este dublu-climatronic. In principiu o data pe luna trebuia sa incarc instalatia cu freon. Pe toate aparatele si toate testele, instalatia era OK. Am bagat si solutie de contrast si nimic pe nicaieri. Cu ajutorul lui AlinCent, am luat decizia de a schimba radiatorul de AC. Am cumparat unul nou, fara al desface pe cel vechi sa in verific. Cand l-am dat jos, in dreptul electroventilatorului, radiatorul era "copt". Era umflat si verde exact partea care statea in spatele miezului de la ventilator. Acolo se adunase foarte multa murdarie, si era frecata constant de ventilator pe suprafata radiatorului. Am inlocuit radiatorul si de atunci totul merge ceas. Apropo, cantitatea de freon pt motorul de 1.6 e-hdi este de 450/475 grame. Sper sa va ajute...

Vizitator

Probleme caldura habitaclu

Salut, am un 308 1.6 benzina din 2009 si nu-mi baga cald, are dublu climatronic, pe gurile de pe partea soferului baga rece, pe cele din partea pasagerului baga caldut, dar nu cald, clima e setata pe HI in ambele parti, apa sta la 90 grade....antigel are, nu inteleg de ce nu baga...cineva care s-a mai confruntat cu problema asta?
    Last edited by Shibby; 13-11-2017 at 02:25 PM.

Vizitator
    Salut..acelasi model de masina cu aceiasi problema..numai ca pe partea soferului baga cald si pe a pasagerului nu baga caldura..dubluclimatronic, cu ambele pe HI

Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567

Bookmarks