Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567
Results 91 to 97 of 97

Thread: Climatizare / AC - Probleme, intretinere, modificari

dumionut11's Avatar
    Salutare. Cine știe cāt freon intra la motoarele 1.6 e-hdi, de 82 kw ( motorul nou după 2011)? Mulțumesc anticipat

dumionut11's Avatar
    Salutare. Am avut ceva probleme cu instalatia de AC, de la 308-ul meu. Specific ca este dublu-climatronic. In principiu o data pe luna trebuia sa incarc instalatia cu freon. Pe toate aparatele si toate testele, instalatia era OK. Am bagat si solutie de contrast si nimic pe nicaieri. Cu ajutorul lui AlinCent, am luat decizia de a schimba radiatorul de AC. Am cumparat unul nou, fara al desface pe cel vechi sa in verific. Cand l-am dat jos, in dreptul electroventilatorului, radiatorul era "copt". Era umflat si verde exact partea care statea in spatele miezului de la ventilator. Acolo se adunase foarte multa murdarie, si era frecata constant de ventilator pe suprafata radiatorului. Am inlocuit radiatorul si de atunci totul merge ceas. Apropo, cantitatea de freon pt motorul de 1.6 e-hdi este de 450/475 grame. Sper sa va ajute...

Vizitator

Probleme caldura habitaclu

Salut, am un 308 1.6 benzina din 2009 si nu-mi baga cald, are dublu climatronic, pe gurile de pe partea soferului baga rece, pe cele din partea pasagerului baga caldut, dar nu cald, clima e setata pe HI in ambele parti, apa sta la 90 grade....antigel are, nu inteleg de ce nu baga...cineva care s-a mai confruntat cu problema asta?
    Last edited by Shibby; 13-11-2017 at 02:25 PM.

Vizitator
    Salut..acelasi model de masina cu aceiasi problema..numai ca pe partea soferului baga cald si pe a pasagerului nu baga caldura..dubluclimatronic, cu ambele pe HI

Puya's Avatar
    Radiator incalzire habitaclu infundat.
    Peugeot 308 , 1.6 VTI

Puya's Avatar
    Revin cu un mic update daca mai sunteti interesati de subiect.
    Astazi am curatat a doua oara caloriferul de incalzire din habitaclu. Prima oara a iesit destula mizerie , si masina incepuse sa bage ceva caldura dar DOAR pe treapta 2 ( 2 din 8 ). Nu am fost multumit de rezultat si am mai scos o data caloriferul.
    Am insistat mai mult cu spalarea lui si acum baga caldura ( 69+ grade in gura de ventilatie la nivelul 4 din 8 ).
    Am pus in el otet + praf de copt ( nu am avut bicarbonat de sodiu ).
    Apoi am pus o solutie de curatat masina de spalat ( nu prea a mai avut efect foarte mare )
    Dupa toate astea am insistat foarte mult cu clatire cand pe tur cand pe retur ( 5 secunde tur , apoi bagam imediat 5 secunde pe retur ). Apa a fost cu presiune de la robinet ( destul de maricia as zice ).
    Acum baga foarte bine cald. Trebuie sa fiti atenti si cu aerisirea sistemului dupa ce completati cu antigel. Dar dupa o scurta tura cu masina se va aerisi foarte bine.
    Daca nu vreti sa demontati in interior sa scoateti caloriferul , puteti scoate cutia filtrului de aer si in spatele ei aveti furtunele de la calorifer. Tur si retur ( returul are ventil de aerisire ). Dupa ce scoateti furtunele clatiti cu apa cu presiune pe acolo. Eu am preferat sa dau radiatorul jos ca sa nu atac garnituri cu solutiile puse in el.
    Peugeot 308 , 1.6 VTI

Vizitator

Problema aeroterma

Buna ziua,
    Am un Peugeot 308, 1,4benzina, fara clima, A/C manual si de cand a venit frigul pe partea de la sofer baga cald, iar pe la pasager rece. Problema este de la radiatorul de caldura sau sa se fi rupt vreo clapeta din aeroterma?

Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567

Bookmarks