Peugeot Club
Results 1 to 8 of 8

Thread: ajutoor probleme CLIMA Peugeot 607

ajutoor probleme CLIMA Peugeot 607

apelez iarasi la voi...cei care va pricepeti la masini...nu mai functioneaza clima...se aprinde dar nu baga aer in habitaclu...(....ce sa fac !?!...e urgenta pe caldurile astea..
    Last edited by kitty28; 03-08-2008 at 11:56 PM. Reason: Foloseste punctele de suspensie atunci cand ai nevoie de ele!

mavida's Avatar
    In prima faza verifica si schimba filtrul de polen, el este cauza unor astfel de probleme de cele mai multe ori. Ulterior, daca nu este o solutie, trebuie verificata functionalitatea ventilatorului, freonul din instalatie, etc. Bineinteles ca asta implica un service. Ofera putin mai multe detalii cu exceptia "aprinsului" climei.
    Totodata iti recomand sa folosesti majuscule la inceputul frazelor si sa nu faci exces de puncte de suspensie.
    Let the dream come true :wallbash:

Sa reluam clima aparent este functionala dar atata timp cat in interior eu nu primesc nici un fel de aer consider ca e ceva defect.nu mi s`a aprins in bord nici un martor luminos,iar daca ar fii ventilatorul cam la ce preturi sa ma astept ?!ms mult pt raspuns mavida

mavida's Avatar
    Fluxul de aer in interior lipseste din 2 motive:
    1. Filtrul de polen infundat, ceea ce inseamna ca nu exista admisie de aer din exterior pentru ventilator;
    2. Ventilator nefunctional, lucru care se verifica foarte usor prin prezenta sau lipsa zgomotului generat de functionarea sa.
    Let the dream come true :wallbash:

Am inteles,deci singurul lucru care ramane este filtru de polen ,ventilatorul de la motor functioneaza.Service Peugeot scrie pe mine si pe buzunarul meu !
    Last edited by kitty28; 03-08-2008 at 11:57 PM.

ragewars_sc's Avatar
    Daca descoperi unde se afla filtrul de polen sa-mi zici si mie
    Eventual sa incerci sa pui 15 grade in stanga si 30 in dreapta si vezi daca ai aceeasi problema.

Filtrul de polen la mine se afla la baza parbrizului undeva sub stergatorul din dreptul pasagerului.Pentru a da de el este necesara scoatarea acelui plastic lat de sub stergatoare.Abordarea se face cu capota ridicata fiindca pe acolo se face accesul la demontarea acelui plastic care este prins simplu.
    Nu vreau sa traiesc mult,doar cat sa prind apocalipsa.

donfageru's Avatar
    daca ii dai drumu si ventilatorul merge si de asemenea creste si forta suflanta atunci cand ii dai tu din consola dar nu baga rece inseamna ca ai nevoie de freon. care costa 1 milion si se incarca in 10 minute. verifica si eventuale scurgeri. alta solutie ca sa vezi daca e infundat filtrul, da i drumu la clima la 15 grade maxim si lasa masina pe loc, ar trebui undeva sa picure niste apa pe jos de la condens... daca picura insemna ca e ok clima si e dus filtrul. cred ca e destul de fiabila ideea.

Bookmarks