Page 3 of 27 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 31 to 45 of 392

Thread: Volan imbracat in piele

vlad_207's Avatar
    Chestia e ca nu prea am foarte multi bani de dat pe o husa de volan. Daca gasesti pozele sa scri linkul te rog ca eu nu le-am gasit si daca poti sa dai mai multe amanunte de la persoana de la care ai cumparat. Mersi mult.

GXG's Avatar
    http://www.peugeotclubromania.ro/for...n+piele&page=2
    In realitate arata un pic mai bine decat in poza, dar tot aici vei vedea si pozele cu husa lui doc, mai ales ca poza mea a fost facuta cand nu se intinsese poza..

Pielea care imbraca volanul

De 2 zile am o problema cu pielea care imbraca volanul in sensul ca pe mijloc sus unde tin deobicei mana stanga pielea s-a incretit putin. Nu stiu daca este termenul corect, mentionez ca am dat cu crema pe volan si de pomana pentru ca nu si-a mai revenit. Anul trecut am avut un Renault Clio Bicorp la care din vina mea am patit cam acelsi lucru cu pielea de pe volan care se incretise toata din cauza ca mi-a picat un pic de lichid dintr-un odorizant auto. Oricum de data asta am fost atent deci nu mai este vorba de odorizant, poate este din cauza soarelui, nu am nici o idee. V-as fi recunoscator daca mi-ti putea da un sfat mai ales in cazul in care v-ati confruntat cu aceasi problema.

Monegasc's Avatar
    Nu am mai auzit despre o astfel de problema, in schimb gasesti aici cateva sfaturi pentru ingrijirea "covrigului": http://www.peugeotclubromania.ro/for...ead.php?t=1599

Leutul cabrat!

si eu am patit la fel si aacum chiar a inceput sa se rupa pielea de pe volan

Quote Originally Posted by Monegasc View Post
    Nu am mai auzit despre o astfel de problema, in schimb gasesti aici cateva sfaturi pentru ingrijirea "covrigului": http://www.peugeotclubromania.ro/for...ead.php?t=1599
    In cazul meu nu mai este vorba de ingrijire ci de faptul ca nu stiu cum sa-mi remediez problema.

Am patit acelasi lucru si in momentul cand era atat de urat incat ma enerva am adoptat urmatoarea solutie. Am luat un foehn cu care am incalzit pielea fara sa o ard pana am reusit sa indepartez acel strat care se desprinde. Apoi cu un smirghel fin am uniformizat suprafata cu grija sa nu ating cusatura. In final am utilizat vopsea neagra de piele si dupa 3 vopsiri arata exact ca inainte. Am apelat la aceasta metoda cand mi s-au cerut 200 de euro ca sa imbrac volanul. Cere un pic de munca si rabdare dar asta este.

Eu ma gandeam sa apelez la un magazin de pielarie in speranta ca au o solutie "magica" care sa ma ajute fara prea mare bataie de cap, este prea frumoasa pielea de pe volan sa fac experiente de ea, oricum vad ca este greu sa mai gasesti un astfel de magazin parca toate au dat faliment, ma refer la cele de pe lipscani.

Nu pot sa cred ca nu exista o alta solutie decat cea prezentata mai sus!!!

307facelift's Avatar
    Salut! Și eu am aceeași problemă ,de aproximativ 10 zile, am observat că pe ambele porțiuni laterale ale volanului, în dreptul spițelor,pielea a început să se încrețească, formând cute mici de aprox 2mm grosime care sunt deranjante la condus.
    Acestea au apărut după un drum de 5 ore cu mașina, însă nu am ținut excesiv mâinile strânse pe volan. Menționez că mașina este în garanție și are rulați doar 21500km. Credeți că defectul volanului poate fi remediat în garanție? La o vizită în garanție la Service Peugeot, unei persoane i s-a schimbat volanul deoarece se exfoliase pielea dar pe întreaga suprafață a volanului.

307facelift's Avatar
    Apropos, periodic la două săptămâni am curățat pielea volanului cu un produs special pentru întreținere repere auto din piele - Leather Cleaner, marca Clean-Clean

poate ca si acel produs special a dus la deteriorarea pielii.

eu cred ca aia nici nu este piele

Eu am tot intrebat in stanga si in dreapta mai ales la magazine de pielarie si nu mi s-a dat nici o solutie. Din momentul in care am observat ca s-a incretit pielea de pe volan pana acum vad ca a ramas asa si sper sa nu mai inainteze dar conduc stresat deoarece incerc sa nu mai tin mana pe volan in acel loc. Eu inca mai sper ca vine cineva cu o idee. Oricum daca ai garantie (307 facelift) macar mai poti spera ca mai ai sanse sa-ti remedieze cineva problema.

banda adeziva neagra, e o solutie

Page 3 of 27 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Bookmarks