Peugeot Club
Results 1 to 4 of 4

Thread: Cu ce se curata urmele de silicon

esku's Avatar

Cu ce se curata urmele de silicon

Am si eu o problema. Am avut niste pleoape care s-au facut ca dracu (au plesnit..etc) si acum le-am dat jos, problema e ca nu stiu cu ce sa curat siliconul de pe far ca ma chinui de o ora juma cu o spatula de plastic sa il curat dar nu se ia in intregime mai ramane un strat subtire! Am incercat si cu acetona si degeaba, nicio diferenta! Astept parerile voastre!

adrianb's Avatar
    Unele tipuri de silicon contin acid acetic. In comert se gaseste/gasea acid acetic concentrat pentru a fi diluat dupa nevoie pentru ... muraturi. O incercare cu acid acetic in cel mai rau caz nu aduce nici un efect, insa in nici un caz nu cred sa dauneze cumva.

206 Sacré Numéro 1.4 gris cendré 75cp

popescuseby's Avatar
    Imi pare rau dar trebuie sa-ti dau o veste proasta. Siliconul se duce numai atunci cand este proaspat cu spirt sau acetona. Daca au trecut deja 24 de ore de la aplicare nu se mai dizolva cu nimic.
    In cazul tau trebuie din pacate sa te chinui in continuare cu spatula. Bafta si spor la lucru!
    "Nu ingaduiti sa cada ramura de maslin!" - Yasser Arafat
    B-54-RBR :jester:

esku's Avatar
    Am rezolvat! Cu multa rabdare si ... BENZINA!
    Am incercat si cu acetona si cu spirt ... nimic! Cand am dat cu benzina a inceput sa se ia!

Metoda: o carpa imbibata in benzina, frecat cu ea pe zona unde e silicon, apoi ras siliconul cu spatula din plastic (in cazul meu o bucatica de pleoapa ) si tot asa pana se curata .... asta pentru cei care mai au nevoie!

Multumesc oricum pentru sfaturi! Topic rezolvat zic eu

Bookmarks