Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 31 to 45 of 96

Thread: 4007 - Parere generala

Paranoia's Avatar
    bine bine... dar unde sunt pozele cu masina ??

ca peisajele patriei le-am vazut si eu......

Adikteed's Avatar

Question

Salut,

Am avut ocazia sa conduc 4007 nivel de echipare Premium cu motorul de 2,2 HDI 156 Cp 6 trepte si trebuie sa recunosc ca mi-a placut.
    In primul rand motorul (aspectul exterior si interior l-am vazut cu totii la Outlander si este exact ca si la 4007, C-Crosser).. si precum spunea-m mai sus : 2,2 HDi 156 CP si 380 Nm asta inseamna reprize fulminante mai ales cand este cuplata tractiunea 4x4.Avand in vedere cuplul si transmisia 4x4, puterea se face simtita de la 1200-1500 rpm...de unde trebuie sa te tii bine.
    Toate bune pe asfalt chiar si la 180 km/h, chiar si la franare dar ceea ce e foarte important(pana la urma) sunt capacitatile "off-road".Asa ca pe langa modul, 4x2, 4x4 mai este 4x4 + blocarea diferentialului central ceea ce duce la aderenta si repartizare corecta a tractiunii.
    Imi place, e interesant de condus, sunt mandru ca exista un SUV Peugeot, chiar daca nu e conceptie proprie, insa nu e de buzunarul oricui.
    Sper sa aveti ocazia sa-l conduceti si voi, aviz celor din zona Pitesti-Bucuresti, masina va fii acolo de luni si va recomand sa incercati ceva "interesant".

Cele bune.

Oameni buni, arata penibil masina. Cand am vazut rotile m-a busit rasul.
    Asta nu e SUV.

Pretul e foarte mare ca la toate modelele Peugeot. O sa pierdeti la devalorizare de-o sa vorbiti singuri cu masina asta. Parerea mea e ca trebuie luata la second-hand daca iti doresti cu adevarat. Dar nu mi-as cumpara.

Fost posesor de Touareg refugiat din fata crizei intr-un Peugeot 407 pana trece tsunami-ul.

CrisCros's Avatar
    Daca ai avea ocazia sa conduci un Premium Pack cu jenti pe 18'' cred ca ti-ai schimba parerea asta; e adevarat ca e cam scumpa si ca se putea lucra mai mult la finisajele interioare dar una peste alta comfortul interior si propulsorul diesel sunt deosebite.
    Chiar credeti ca ingerii nu exista.....just looking! :wub:

GXG's Avatar
    Eu sunt fan Outlander. L-am condus, am vazut de ce e in stare. M-a convins. Cum de Tuareg nu voi avea bani, preconizez ca urmatoarea masina are mari sanse sa fie Outlander. Deci un up si pt 4007 prin ricoseu...

Sa nu mai zicem ca outlander e mai ieftin cu 5-6000 decat 4007 in echiparea full,e ceva ptr aceeasi masina.@gxg avem celeasi gusturi se pare .
    "Din betie te trezesti,din prostie niciodata".

godaro's Avatar
    vad ca a reinviat topicul asta.
    m-a surprins un master test cu SUV-uri compacte in AMS-ul din vara lui 2008, din care reiesea ca Outlander si 4007 nu sunt chiar identice. 4007 statea ceva mai bine la capitolul franare si suspensii iar cifrele difereau destul de mult intre cele doua. Tot la fel de bine difereau si Koleos fatza de Xtrail. Morala este ca uneori copia poate fi mai buna ca originalul.

Oricum, 4007 are un handicap major pe piata noastra: este MULT mai scump decat Outlander/C-Crosser, are garantia mai mica decat Outlander si are service-urile mai aglomerate decat Citroen si Mitsu. Deci ... asteptam "ocaziile leului".

GXG's Avatar
    Outlander avea jante de 16 si 4007 de 18. Asta era o chestie. In al doilea rand, setarea suspensiei este usor diferita. Peugeot era echipat cu motorul 2.2, Outlander cu cel de 2.0.
    In rest, aceeasi masina ca parametri. Am condus Outlander-ul in off-road cu instructor in dreapta si poate mai mult decat ar cere un om normal de la masina lui in teren acceidentat. (deci si 4007 la fel, chiar daca o avea suspensia un pic mai rigida).

Eclipse's Avatar
    4007=Mitsu
    Cat despre ce spune mikkailis, nu dati importanta, nu vreau sa il jignesc dar omu' e subiectiv, e VAGonetar.
    '06 407 2.0HDI FAP BVA6

307lucifer's Avatar
    Astazi am facut un drive test cu 4007.
    Am fost surprins sa aflu ca garda la sol este de 174 mm!!! Nu am vrut sa cred insa materialele dealerului spuneau asta si pe Internet am gasit fix aceeasi valoare (ma rog...unii zic 176mm).
    Ce-mi puteti spune despre asta?
    スバル Subaru Outback 2.0D AC 150cp Black Pearl
    Peugeot 307 1.6 HDI 110cp Rouge Lucifer

vlad_207's Avatar
    Am facut si eu un scurt drive test cu 4007. Ce mi-a placut la ea a fost directia foarte placuta si motorul care este destul de zvelt pentru o asemenea masina. Iti da impresia ca ai conduce o masina cu cateva sute de kg mai usoara. Suspensiile nu mi s-au parut foarte confortabile, zgomotele din interior destul de mari, iar de platice nu mai vorbim, inafara de piele, eu am materiale mai bune in 207. Pe drumuri mai denivelate intra putin in balans si se simte inltimea masinii. Pe langa toate astea a fost o placere sa o conduc, dar eu ma asteptam la mai mult de la o asemenea masina. Pretul nu mi se pare deloc mare mai ales acum cu reducerile astea. Nu ofera alti producatori o astfel de masina la banii astia.

@lucifer ,ce te-a deranjat mai exact ,diferenta de 2 mm?sau ca ti se pare mica garda la sol?nu e un 4x4 veritabil .
    "Din betie te trezesti,din prostie niciodata".

madriann's Avatar
    Sunt dezamagit de...design. Foarte dezamagit... .
    In plus ... e nejustificat de scump.
    Peugeot 407 Executive SV 2.2l/163 CP <Full Options> Active
    Megane 1.6i 8v/75 CP <No Options > Retired
    VW Jetta 1.6i - Company Car Active

QUASAR78's Avatar
    Quote Originally Posted by madriann View Post
    sunt dezamagit de...design. Foarte dezamagit... .
    In plus ... E nejustificat de scump.
    gusturile nu se discuta , dar
    oare scump ????????

madriann's Avatar
    Parerea mea ...Peugeot a intrat pe un segment cu competitori puternici si cu multa experienta pe SUV-uri. Nu cred ca a fost cea mai buna strategie sa intre cu preturi apropiate.
    Exemplu: Peugeot 4007 2.2 hdi Premium = 32500 EUR
    Honda CRV 2.2 ctdi Executive = 32000 EUR
    Tu ce ai alege?
    Outlander, Sportage, Antara si cateva altele...sunt tot in zona asta...singura chestie pe care ar fi putut miza ar fi fost design-ul...iar aici au comis-o .
    Peugeot 407 Executive SV 2.2l/163 CP <Full Options> Active
    Megane 1.6i 8v/75 CP <No Options > Retired
    VW Jetta 1.6i - Company Car Active

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Bookmarks