PDA

View Full Version : [How To] Trecere fire compartiment motor - habitaclu.

Basti77
17-05-2008, 05:16 PM
Vreau sa trec alimentarea de la statie din compartimentul motor, de la baterie, in habitaclu, a gasit cineva vreun loc pe unde se poate face acest lucru ?

Am stat 2 ore azi sa fac acest lucru si mi-a fost imposibil.

mavida
17-05-2008, 09:45 PM
Astept o bere. :)

Un loc pentru trecerea cablurilor la 207 se afla in partea dreapta a masinii in pozitia de mers. Ridici frumusel capota, iti arunci privirea spre stanga si scoti capacul de acces la filtrul de polen. In compartimentul de filtru vei vedea un dop de cauciuc cu 4 gauri dispuse pe margine. Cu ajutorul unei sarme otelite iti vei ghida firele ce trebuiesc introduse in habitaclu. Fiind vorba de alimentarea unei statii si implicit de o sectiune mai mare a firelor va trebui sa matisezi destul de bine firele pe sarma otelita, dat fiind faptul ca respectivele gaurele din mansonul de cauciuc sunt relativ mici.
In interior deschizi torpedoul si in partea dreapta din interior vei observa un ornament detasabil de depozitare cu o forma oarecum paralelipipedica pe verticala. Scoti acea "cutiuta" de plastic si vei vedea barele de ramforsare din spatele bordului. In momentul in care vei introduce sarma de ajutor otelita dinspre compartimentul motor vei putea apuca de capatul acesteia in interios prin aceasta fanta de acces oferita prin scoaterea ornamentului de plastic. In rest pozarea o faci pe sub pragurile de plastic de la nivelul inferior al portierelor.
Have fun!

Basti77
18-05-2008, 08:07 AM
@mavida mersi, am gasit locul, am incercat de 2 ori, dar cablul este prea gros si nu aluneca prin gaurelele acelui dop (acel dop este trecerea furtunasului de apa pentru geamul din spate).

Pana la urma o sa iau un spiral mai lung o sa dau o gaura langa acel dop, pun ornamentul de trecere care a venit cu setul de cabluri si apoi ii dau cu silicon la greu.

Mersi oricum si ai o bericioaica.

Gata am rezolvat, maine o sa le trag.

Bogdan207.
19-05-2008, 12:11 AM
Cel mai usor zic eu este pe la burduful balamei de la usa soferului.Atasez o poza ca sa nu va chinuiti sa imi intelegeti fraza:D

Basti77
19-05-2008, 11:43 AM
Pana la urma o sa-l trec pe unde il are trecut Bogdan, merge si pe unde a zis Mavida, dar numai fire mai subtiri, eventual pentru accesorii de la alarme, stoboscoape, etc.

Basti77
21-05-2008, 04:01 PM
Am reusit sa trec firul, dar nu pe unde l-a trecut Bogdan, este trecut mult mai bine, cand deschizi usa nu se vede deloc, si nici macar cand intra la baterie.
Se vede ca este un fir in plus numai daca scoti capacul la baterie, in rest nimic nu se vede.
O sa pun cateva poze cu locatia proaspat descoperita de mine ieri si va urez (la viitorii care vor dori sa faca acelasi lucru) mult calm, indemanare, rabdare si totul va iesi super.

O mica paranteza, care se va vedea si in poze, dar mai bine vedeti pozele :)).

AdiLmarin
17-07-2009, 11:06 AM
Ai dat jos usa:naughty: Pe acolo trec si restu de fire care se duc la CB,bord etc? Daca da,asta era cel mai bun loc,daca nu trebuia sa te uiti dupa el si scuteai ceva munca.

Basti77
17-07-2009, 11:27 AM
Numai firul de alimentare (+) l-am trecut pe acolo, trebuia sa-l scot afara din habitaclu pe undeva si singurul loc a fost acela inconjurat in poza.

Mufele acelea sunt cele care intra in usa (geamuri, inchidere, oglinda, difuzor, etc.) initial am vrut sa scot firul de alimentare prin acel burduf al mufelor, avea niste gauri dar ele s-au dovedit prea mici iar in incercarea mea mi-a aruncat burdudul afara drept pentru care a trebuit sa dau usa jos ca sa-l pozitionez cum trebuie.