PDA

View Full Version : Sistem navigatie GPS - Probleme, recomandari, instalare

Pages : 1 [2] 3

rapture
17-04-2008, 01:23 PM
Sa nu confundam problemele aparatului in fine (hardware) cu cele datorate lipsei de actualizare a hartilor.

rapture
19-04-2008, 12:16 AM
Se marita un Mio P560 la 700 ron? la ce trebuie sa fii atent cand cumperi un PDA sh? poate scadea in timp sensibilitatea touch-screen-ului?

PaunFD
19-04-2008, 12:40 AM
Trebuie sa fii atent daca te lasa nevasta sa-l cumperi!!!! Eu sunt patit!

rapture
19-04-2008, 01:47 AM
ehe, am acordul pentru unul nou chiar:blush: dar se apropie Pastele si as vrea sa am mai multi bani pentru cadouri & stuff:)

rapture
22-04-2008, 12:54 AM
Mi-am achizitionat Mio P560:)

Plusuri - ecranul extrem de clar, sensibil si luminos;
- viteza mare;
- nu s-a blocat niciodata de cand l-am luat;
- GPS-ul merge excelent exceptand unele bug-uri la Igo 2006 Plus;
- poate fi folosit si ca PDA desi se vede ca exte mai mult GPS;
- design super;
- conectivitate;
- poate fi folosit ca mp3 player;

Minusuri - bateria se descarca destul de repede:( iar despre restul ramane sa le descoper.

Iris
24-04-2008, 07:50 PM
Va rog, daca ma puteti indruma in dorinta mea de a arunca niste bani pe prostii .IN acest sens am ales sa cumpar un GPS;faza este ca peine ma intereseaza sa fie folosit numai ca GPS si nu la alte aplicatii gen muzica filme jocuri si alte chestii !IN schimb doresc un ecran cat mai mare in limita bunului simt desigur !Am observat pana acum un MIO 720 parca si un Blaupunkt , nu stiu ce model !

io_mihai23
25-04-2008, 04:33 PM
pana la urma m-am decis imi iau un mio c520 pt ca doresc mai mult ca gps-ul sa fie de calitate!!!inca nu am comandata o sa-l comand abia marti!!! dar daca cineva are acest GPS sa imi zicia si mie daca e multumit de el sau nu!!! ca sa nu arunc banii pe fereastra!! multumesc

PaunFD
25-04-2008, 05:12 PM
L-am vazut la lucru si mi s-a parut mai mult decat ok. Pana la urma, e un mio, iar la cum s-au obisnuit deja clientii, la capitolul GPS mio isi face treaba exact asa cum ar trebui si ca orice mio are protectie la pus hartile noi pe el, insa scapi foarte, foarte usor de protectie.

Are ecranul mare, seamana la design cu 720-ul, are un player mp3 si mai are si bluetooth cu care poti sa conectezi la el un telefon si sa poti apela un nr de tel folosind un butonas ce apare direct in meniul programului de navigatie. Functioneaza ca un fel de kit "hands free".

Dakode
25-04-2008, 10:27 PM
eu am c520,l-am luat anul trecut la vreo 13milioane si ceva cu card de 4gb continand harta completa a Europei, mai mult de 3 ore si ceva acumulatorul nu tine, dar merge conectat la la 12v, ecranul e Ok, pe timp de noapte fundalul devine negru, poti vizualiza 3d, iar cand se apropie de intersectie se face zoom automat, poti face simularea traseului, recalculeza traseul foarte eficient si repede, are MP3, are bluetooth, poti conecta un telefon la el si umbland pe touchscreen poti suna unde vrei ptr. ca ai agenda telefonica, te scoate din orase, dar trebuie sa te iei si dupa semne, care in Romania sunt puse ca dracu, nu prea-mi place vocea lui "Marcel", preferam o dama, este foarte usor de introdus destinatia...per ansamblu multumit, eu as fi vrut si player video, dar e ok, mulltifuncionalele, ce sa zic, un lucru e bun sa faca ceea ce stie...ca dotari am primit cabluri alimentare 220v si 12v, husa protectie, apropo poti sa-l iei cu tine si configurezi traseul ptr. pieton...accesorii aplicare parbriz si cam atat

PaunFD
25-04-2008, 11:27 PM
Imi place nea Marcel la nebunie, cu vocea lui superba, mai ales cand spune el "acum virati brusc la dreapta"!!! Ma intreb daca sa folosesc frana de mana, sa fac un derapaj ceva?! Brusc, brusc, da' cat de brusc?!

Am descarcat-o de pe Internet si pe tanti Ioana, da' e fada rau de tot. Nici macar vocea aia a unei telefoniste nu o are. Pana la urma tot pe nea Marcel l-am pus sa-mi "cante"! E mai amuzant, iar in traficul din Buc, in mod sigur iti trebuie ceva care sa te inveseleasca. Parerea mea!

io_mihai23
27-04-2008, 04:14 PM
dupa ce mam hotarat ce sa imi cumpar, a venit un prieten care mia aratat PDA-ul lui( pana atunci nu am vazu ce poate face un pda) dupa ce mia aratat am ajuns la concluzia ca mi-ar fi mai util un pda decat un GPS normal!!! ca urmare marti o sa imi comand un PDA mio P560!! spre sa imi satisfaca asteptarile!!:)

Val S
28-04-2008, 01:50 PM
dupa ce mam hotarat ce sa imi cumpar, a venit un prieten care mia aratat PDA-ul lui( pana atunci nu am vazu ce poate face un pda)

Sal,
Si anume ce face in plus un PDA (ca si eu sunt interesat si nu am vazut diferenta) fata de un GPS? Mai ales ca inca nu stiu ce sa cumpar.

Iris
28-04-2008, 02:00 PM
Am cumparat un Mio c720 , in rate de la un prieten ce are magazin de PC &Stuff !este primul echipament de acest gen pe care il vad nu pot sa compar cu altceva dar sunt multumit de el.

io_mihai23
30-04-2008, 12:27 AM
azi miam cumparat mio p560!! lam bazait vreo 2 ore si merge f bine si arat si bine!!!deocamdata multumit:) va mai tin la curent daca va intereseazsa detalii

Sindrom_CHR
05-06-2008, 08:41 PM
as vrea si eu sa-mi cumpar un gps....fara pda, nu stiu nimic despre acestea si daca ma puteti ajuta....buget in jur de 10 11 milioane lei vechi ....
p.s.: am parbriz atermic(daca conteaza)

thunder rock
18-06-2008, 09:01 PM
MIO p 350-Oldie but GOLDIE

cu MIO map 3,2 sau I GO MY WAY 2006 PLUS ...cu aceleasi harti merge de nu-i adevarat....recomand

Taz
18-06-2008, 09:36 PM
Eu ma gindesc sa imi iau un mio c250,pare ok la comparatia pret/calitate din cite am vazut,nu?
Ps:da totusi ce diferenta e intre mio c220,c230,c250???

ragewars_sc
18-06-2008, 11:07 PM
Eu am un Tomtom 720 cu harti cat cuprinde :) E cel mai bun gps de pe piata dar partea nasoala e harta romaniei care e doar de forma... si numai pe cateva drumuri europene :)

cox
19-06-2008, 02:12 PM
Eu am Mio C250 si n-am ce sa-i reprosez :cool:

ATU
19-06-2008, 03:09 PM
da totusi ce diferenta e intre mio c220,c230,c250???
Din cate stiu eu c230 e mai nou, are USB 2.0 (celelalte au USB V1.1) si are o varianta cu memorie interna mai mare (64M).
Dupa parerea mea, daca te multumeste un navigator cu ecran de 3,5" e mai bine sa optezi pt. un PDA, nu un PNA (Mio P360 sau P560). Diferentele de pret sunt mici. Dezavantajul ar fi ca se comercializeaza fara soft de navigatie (dar poate fi luat de pe net). Avantajele sunt date de faptul ca are sistem de operare Windows Mobile (nu Windows CE) si poti pune multe utilitare pe el. Eu am un P560, are wireless, poti naviga pe net daca ai retea in zona, ai un pachet office, mediaplayere.. si orice alte programele poti pune pe un calc.
Legat de softurile de navigatie, daca vrei sa folosesti navigatorul in Romania, deocamdata esti aproape obligat sa alegi MioMap sau I-go, restul neavand harti detaliate pe Romania (chiar daca intr-adevar sunt softuri mult mai bune) .

Numai bine

Adi2062fast4u
19-06-2008, 11:42 PM
Eu am mio p360 , merge impecabil , sunt foarte multumit de el...

n_costique
22-06-2008, 12:31 AM
Am un telefon - GPS- PDA cu WM 6 de care sunt multumit la banii dati : Widetel T5 cu proc. TIOMAP 730. Imi fac treaba cu el , dar ma gandesc ca un dual sim m-ar face mai bine. Totusi , ce exista dual sim sunt prea scumpe, nu merita banii ( cat un laptop...)

PaunFD
22-06-2008, 05:47 PM
Am trecut de la Mio C250 (pe care l-am trecut la vanzare) la un Eten X650. Am iesit azi putin cu etenu' sa vedem ce stie ... si stie domne', stie! Ce ma incanta cel mai mult la etenu' asta e ca are wirelles si prinde orice retea wirelles, cat de slab ar fi semnalul ... iar daca reteaua mai da si la net ... si mai bine!

Taz
22-06-2008, 08:37 PM
@Paun ia baga tu un pm sa vedem cum sta treaba cu mio-ul ala:)

Adipo
23-06-2008, 05:12 PM
Tot din motive de W-Lan sunt si eu in cautare de un PDA si nu un PNA. M-am oprit cu comparatiile intre Asus A696 si Mio P560. Acum am o intrebare la voi: care stiti cumva un PDA cu W-Lan si B-T cu diagonala peste 3.5"?! PNA-uri sunt o carca cu diagonala de 4.5" la bani frumosi cu soft cu tot (de ex Smailo la 800RON full Europa) dar nu stiu si conectare W-Lan.
Ceva oferte mai bune la altii gen HP sau Fujitsu care mi-au scapat mie?
Sa aiba suport parbriz si alimentator 12V plus alimentator 220V.
Si poate cel mai important: sa nu fie peste 1200RON cu card de 2-4G cu tot.

erce
20-07-2008, 11:59 PM
HTC P3470
IGO MyWay 2006 harti 2008
Windows Mobile 6, microSD 2G, procesor mic dar asta e 'all in one'

Sindrom_CHR
24-07-2008, 11:39 PM
mio c720B pda.Azi l-am luat sper sa-mi mearga faza cu speed cams ca innebunesc.

rapture
25-07-2008, 12:36 AM
Cica HTC ar fi printre cele mai bune PDA-uri dar sincer nici cu al meu Mio P560 nu mi-e rusine.

io_mihai23
25-07-2008, 02:17 AM
si eu am mio p560 si sunt foarte multumit de el!!!

Val S
26-07-2008, 11:27 AM
Salut,
Foloseste cineva GARMIN?
Sunt americani si cam primii care au dezvoltat acest sistem.
Au magazin in Bucuresti, dar nu am vazut inca hartile
Daca are cineva deja vreun model Garmin, il rog sa-si spuna opinia.

Florin82
30-07-2008, 08:34 PM
eu am cumparat Garmin. Ce ai vrea sa stii?

johngotti
31-07-2008, 02:22 PM
Eu folosesc Nokia 6220 classic :)))

GXG
31-07-2008, 03:08 PM
M-am jucat si eu cu un garmin pt symbian. Foarte misto harta. Completa si cu multe POI-uri.

gigi
31-07-2008, 03:33 PM
de azi...folosesc HTC Touch Diamond(dupa lungi cautari - zici ca-i diamant - si pe ala il gasesti mai usor decat tel asta).Va spun mai incolo cum merge pt de abia l-am cumparat si nu am apucat sa-i pun Igo-ul pe el.

GXG
31-07-2008, 04:22 PM
gigi, nu se misca cam greu interfata aia? In rest mi se pare super telefonul. Se gaseste la vodafone orhideea. :P (de ceva vreme)

trex
31-07-2008, 04:54 PM
ETEN m700 - MioMap si/sau Nav N Go (iGO8)

adioperator
31-07-2008, 07:03 PM
gigi, nu se misca cam greu interfata aia? In rest mi se pare super telefonul. Se gaseste la vodafone orhideea. :P (de ceva vreme)

Eu spun ca se va misca impecabil, are 192 Mb RAM.

gigi
31-07-2008, 11:19 PM

se misca super bine....nu are viteza luminii dar e OK.se gaseste...dar la LIBER.Eu vroiam pe prelungire de abonament ca sa dau 12 mil pe el..:P.si ala fara prelungire il gasesti cam greu , se cumpara in prostie.

@trex din ala vroiam si eu prima data dar am auzit ca are ceva probleme/sau tine bateria super putin(una din astea doua).Cume telefonul?e OK?Se misca bine?Ai avut probleme cu el?

adioperator
02-08-2008, 10:01 PM
Nokia 6120 Classic + reciever extern GPS + Sygic, e acceptabil, oricum intentionez sa cumpar un Mio P560.

Adipo
02-08-2008, 10:37 PM
Eu pana la urma am cumparat Asus A696 cu 1000RON la care s-a adaugat un SDHC de 8G la 100RON si inca o antena externa de 19EUR. Toate luate din magazin nu de pe net (poate ca se gasesc si mai ieftin, adica). Am facut 4000km in 2 saptamani in concediu si am mers mai mult pe mana la IGo2008/3D decat cu Mio 3.2. Ambele sunt functionale fara nici o problema de incompatibilitate, pe acelasi card. Am experimentat lipsa semnalului GPS cu el fixat in parbriz (desi n-am parbriz atermic la 206 sedan din ce stiu eu) ba chiar si cu el fixat pe geamul lateral dreapta in RO, motiv pentru care am si cumparat antena GPS externa. O singura problema, dar am considerat-o normala: dupa vre-o noua ore de mers non-stop aparatul dadea semne de oboseala (ma atentiona vocal dar imaginea se schimba cu incetinitorul).

sebik
03-08-2008, 01:36 PM
De 1 an folosesc MIO A701 cu Igo myway 2006 plus. Sunt foarte multumit de el. In tara si afara isi face datoria. Partea cu POI este interesanta.

spooker
03-08-2008, 05:41 PM
Eu pana la urma am cumparat Asus A696 cu 1000RON la care s-a adaugat un SDHC de 8G la 100RON si inca o antena externa de 19EUR. Toate luate din magazin nu de pe net (poate ca se gasesc si mai ieftin, adica). Am facut 4000km in 2 saptamani in concediu si am mers mai mult pe mana la IGo2008/3D decat cu Mio 3.2. Ambele sunt functionale fara nici o problema de incompatibilitate, pe acelasi card. Am experimentat lipsa semnalului GPS cu el fixat in parbriz (desi n-am parbriz atermic la 206 sedan din ce stiu eu) ba chiar si cu el fixat pe geamul lateral dreapta in RO, motiv pentru care am si cumparat antena GPS externa. O singura problema, dar am considerat-o normala: dupa vre-o noua ore de mers non-stop aparatul dadea semne de oboseala (ma atentiona vocal dar imaginea se schimba cu incetinitorul).

Cu banii astia puteai sa iti iei mai bine un Mio P560 si nu mai dadeai nici banii pe antena externa (al meu p560 prinde intre 9-12 sateliti, chiar si in oras cu blocuri pe langa strada) si nici nu da semne de "oboseala" dupa mult timp de navigat (cel mai mult am mers non stop pe igo 2006 cu el vreo 8 ore si nu avea niciun semn ca e incetinit :) )
Si in plus de astea e mult mai fiabil mio decat asus.

Parerea mea.

helios
03-08-2008, 06:03 PM
Ce parere aveti de Mio Moov 360?

Adipo
03-08-2008, 07:45 PM
Cu banii astia puteai sa iti iei mai bine un Mio P560 ...
Parerea mea.

Poate ai si tu dreptate, dar:
1. Cel mai ieftin Mio P560 gasit de mine in magazin era 1450RON in MediaG, deci am economisit aprox 100EUR. Intradevar, si eu am comparat indelung A696/P560 iar in final am ales Asus.
2. La fiabilitate Mio/Asus eu zic sa nu mai fi atat de categoric deoarece exista modele si modele la ambele firme. In plus, Asus ofera firmware, update si altele oficial, pe site-ul propriu.
3. IGo2006 (plus sau nu) consuma mult mai putine resurse decat IGo2008/3D iar incetineala s-a produs brusc, fara nici un semn prealabil, poate ca n-ai ajuns pana la acel moment (eu am venit din Pandorf/Viena pana la Sibiu fara sa opresc aparatul iar la Sibiu s-a intamplat sa mearga mai incet - deci probabil ca erau mai mult de 9 ore, ca nu mai stiu). Antena poate fi considerata un moft al meu, insa chiar am experimentat lipsa semnalului pe anumite portiuni din Valea Jiului precum si noaptea pe ploaie pe Hateg-Lugoj. Cum aparatul nu isi revenea decat cand il scoteam pe geam, am cumparat antena pentru linistea mea (si de atunci am semnal full chiar daca sunt pe sub copaci de ex).
4. Intre cele doua modele intotdeauna vor exista opinii de genul "al meu e mai bun!". Fiecare alege ce simte ca vrea la momentul respectiv.

Tudor
03-08-2008, 08:05 PM
P560 e aprx 1000 RON pe emag.ro

http://www.emag.ro/navigatie_gps/pda-mio-p560-400mhz-gps--pP-560

spooker
04-08-2008, 02:28 PM
Poate ai si tu dreptate, dar:
1. Cel mai ieftin Mio P560 gasit de mine in magazin era 1450RON in MediaG, deci am economisit aprox 100EUR. Intradevar, si eu am comparat indelung A696/P560 iar in final am ales Asus.
2. La fiabilitate Mio/Asus eu zic sa nu mai fi atat de categoric deoarece exista modele si modele la ambele firme. In plus, Asus ofera firmware, update si altele oficial, pe site-ul propriu.
3. IGo2006 (plus sau nu) consuma mult mai putine resurse decat IGo2008/3D iar incetineala s-a produs brusc, fara nici un semn prealabil, poate ca n-ai ajuns pana la acel moment (eu am venit din Pandorf/Viena pana la Sibiu fara sa opresc aparatul iar la Sibiu s-a intamplat sa mearga mai incet - deci probabil ca erau mai mult de 9 ore, ca nu mai stiu). Antena poate fi considerata un moft al meu, insa chiar am experimentat lipsa semnalului pe anumite portiuni din Valea Jiului precum si noaptea pe ploaie pe Hateg-Lugoj. Cum aparatul nu isi revenea decat cand il scoteam pe geam, am cumparat antena pentru linistea mea (si de atunci am semnal full chiar daca sunt pe sub copaci de ex).
4. Intre cele doua modele intotdeauna vor exista opinii de genul "al meu e mai bun!". Fiecare alege ce simte ca vrea la momentul respectiv.

Dupa cum zice si @Tudor si tocmai am verificat si eu acum este 989,00 Ron. Eu l-am luat cu 1050 Ron acum 3 luni tot de la emag.ro.

Despre fiabilitate eu vorbeam strict de comparatia intre asus a696 si mio p560. Pana acum nu mult timp am lucrat intr-un service de calculatoare al unei binecunoscute firme din romania si am avut ocazia sa imi treaca prin mana foarte multe pda asus bulite (foarte multe cu defecte din fabrica direct, altele cu defecte la o luna de la cumpare) pe cand mio nu prea am avut ocazia sa vad multe (si se vindeau in draci mio).

Acum eu inteleg opiniile ca "al meu e mai bun" dar incerc sa fiu cat se poate de obiectiv...

In legatura cu semnalul pot sa iti spun sincer ca nu am avut niciodata probleme oriunde as fi fost (sub copaci, in oras, in chei si canioane pe munte :D ) si am facut deja vreo 3.000 km cu el.

rapture
04-08-2008, 06:42 PM
Incetineala s-a produs din lipsa de memorie RAM.

popescuseby
06-08-2008, 10:34 PM
Vreau sa-mi cumpar un PNA si nu stiu inca la ce sa ma opresc. Din ce am mai citit pe internet m-am gandit sa-mi iau unul din cele 2: Mio Moov 360 (330) sau Asus R700. As dori sa aflu parerea celor care au testat macar unul din cele 2 sisteme GPS.
Va multumesc anticipat!
PS: Intre Mio Moov 360 si 330 singura diferenta este Bluetooth-ul, care la 360 se foloseste si pentru transferul apelurilor hands-free.

Sindrom_CHR
06-08-2008, 11:28 PM
daca nu ai aux la masina sa stii ca este destul de folositor blueetooth-ul, in rest mie singurele diferente mi se par doar la meniu.

Val S
07-08-2008, 11:20 PM
eu am cumparat Garmin. Ce ai vrea sa stii?

Salut Florin 82,
In primul rand vreau sa stiu cat de detaliata este harta pentru Romania si apoi cele de Europa.
Firma stiu ca este cea mai avansata in Statele Unite, dar aici? Si-au pus la punct softul?
Cum se comporta in trafic, este "in timp real"? nu te scoate "in camp" cum ai iesit de pe strada?
Nu stiu ce sa mai intreb, eu am folosit doar din cele integrate in bordul masinii, si ultima folosita anul acesta a dat chix in Austria ( si a fost pe un Mercedes C180 inchiriat).
Multumesc anticipat pentru raspuns

Florin82
08-08-2008, 01:27 AM
Salut Florin 82,
In primul rand vreau sa stiu cat de detaliata este harta pentru Romania si apoi cele de Europa.
Firma stiu ca este cea mai avansata in Statele Unite, dar aici? Si-au pus la punct softul?
Cum se comporta in trafic, este "in timp real"? nu te scoate "in camp" cum ai iesit de pe strada?
Nu stiu ce sa mai intreb, eu am folosit doar din cele integrate in bordul masinii, si ultima folosita anul acesta a dat chix in Austria ( si a fost pe un Mercedes C180 inchiriat).
Multumesc anticipat pentru raspuns

inca am mers destul de putin cu el. este detaliat in orase mai mari gen municipii (poti sa scrii adresa completa si te duce exact acolo), la localitati mici am observat ca are eventual si o strada principala. Oricum se lucreaza in continuu la harta iar daca iei cd-ul cu licenta beneficiezi nelimitat de toate upgrad-urile la harti adica tot ce se mai cartografiaza in viitor. Are camerele de luat vederi incluse (mai scapi de amenzi) plus foarte multe poi-uri .
Ca minusuri pot pune faptul ca gaseste satelitii abia in 2 minute. Asta e un inconvenint minor. Are semnal bun insa se mai intampla sa il piarda pe stradute inconjurate de cladiri inalte, blocuri insa il recapteaza in cateva secunde. Urmeaza sa plec in Grecia si o sa-l testez. Dezavantajul e ca este scump mai ales daca vrei toate hartile cu tot cu CD-ul de licenta.
o sa revin cu detalii. te poti uita pe review-uri care sunt destul de complete.

Silver
08-08-2008, 04:00 PM
Eu mi-am luat ieri un Mio c720b. Era la oferta la emag cu 1100 lei dar l-am gasit la o alta firma on line cu 1030 lei cu tot cu soft instalat full europe v3 miomap. Am preferat acest model pt ca are dispayul foarte mare si are si functia de carkit. Sunt multumit de el (are un coleg de un am si nu a avut probleme) si consider ca e si printre cele mai elegante ca design. L-am montat in bordul masinii si da foarte bine si e si usor de manevrat. (la 407 e o problema cu ventuza in parbriz deoarece e foarte departe si trebuie sa te intinzi serios sa ajungi la el, sa nu mai vorbesc ca daca esti mai chior nu mai vezi mare lucru).

Val S
08-08-2008, 11:50 PM
Multumesc Florin82,
Review-uri am tot citit, dar nu am gasit opinii ale utilizatorilor.
Cred ca o sa-mi iau unul totusi.
Am vazut cum functioneaza Mio C 520 si nu pot sa spun ca ma nemultumeste ceva, poate doar forma aparatului.
Sigur, nefiind un utilizator pana acum, nici nu stiu ce sa cer.
Oricum, de util este foarte util. Mai ales in locuri in care nu ai fost niciodata.
Voi posta impresii imediat ce-l cumpar.

Digital Smoke
10-08-2008, 01:42 PM
Vreau sa ii cumpar lui tata un GPS si pentru el trebuie sa fie unul cu ecran MARE pentru ca poarta ochelari de distanta cand conduce si nu prea ii folosesc la vazut o eventuala harta prea bine. Se descurca cu un gps mic dar e un chin.

Ma gandeam la NavRoad NR730F (http://www.emag.ro/navigatie_gps/sistem-de-navigatie-auto-navroad-nr730f-full-europe-unitate-multimedia--pNavRoadNR730FFull) dar nu imi e deloc clar cat de bun e in Ro. Unii spun ca ar avea Clujul si Bucurestiul bine, altii zic ca e varza si nu are decat DNurile.

florianbucătăraş
10-08-2008, 07:30 PM
Orice ai lua, Romania are la ora actuala o acoperire de 6%...ceva Bucuresti, Timiosara mai bine...restul jalnic!!! Nav-ul este foarte bun, insa lucreaza excelent afara.

Adipo
11-08-2008, 12:11 PM
Eu zic sa te uiti la Smailo (are ecran de 4,5") deoarece este printre cele mai ieftine de pe piata care au o harta buna a Romaniei. Varianta EU est/full o alegi tu in functie de interes, dar diferenta este de doar 100RON parca (700/800RON, iar softul parca IGo2006).
Oricum nu cred ca are sens sa te bagi la pda-uri (cu greu gasesti unul cu ecran mai mare de 3,5" la preturi decente) cu tspe' mii de functii (cum am facut eu cu Asus A696 pentru ca simteam nevoia de WiFi...). Avantajul ar consta in faptul ca iti cumperi/adaptezi orice soft de navigatie (si nu numai) vrei tu si care merge sub WindowsMobile.
Daca buzunarul iti permite si te pricepi putin la tehnica iti recomand o scula de tipul "all in one" (DVD, radio-CD, FM, TV, hand's free, GPS, etc) cu ecran escamotabil si motorizat de 7" in cazul in care are loc liber de doar 1DIN sau cu ecran fix daca ai loc de 2DIn pe bord (doua locuri libere de auto-cd, unul sub altul, cum este la 307 de ex). O asemenea solutie porneste cam de pe la 1600RON pentru o "orezarie" si multa bunavointa si pricepere la incarcarea softului GPS si gasirea modulului aditional.

Digital Smoke
11-08-2008, 08:31 PM
M-am gandit la un all in one dar este scump rau de tot.

Softul iGo il gasesc pe net?

costyn_man
11-08-2008, 09:15 PM
Softul IGO 2006 o sa-l gasesti pe net iar acest tip de GPS se poate schimba softul cu orice altceva ce vrei tu!

gigi
12-08-2008, 03:40 PM
vreau sa va zica ca HTC Touch diamond se misca excelent.Se conecteaza in aprox 10-15 sec la sateliti si-si face treaba minunat.

Digital Smoke
13-08-2008, 11:57 AM
Hmm... am gasit ceva pe net de PDAuri cu video out. Poate pot lua un TV de masina sa il pot folosi ca ecran extern.

calingtc
15-08-2008, 09:32 PM
Asus R700 am eu, si ti-l recomand ! L-am folosit la un drum de Paris, ce pot sa zic ireprosabil, adica efectiv a recunoscut orice drum, sau drumulet, nu m-a incurcat nici macar o singura data, mi-a gasit atat monumente de vizitat, muzee, restaurante, hoteluri, absolut tot ce am vrut, este foarte precis, plus ca interfata 3D este foarte ok. Sincer nu am crezut ca voi reusi sa am un sistem de navigatie care la un drum de 3800 de km , sa nu dea macar o eroare, sau sa am vreo problema.
Are bluetooth, foarte functionabil si util, vine echipat cu full Europa, nu lipseste nici o tara, si vreau sa spun ca hartile sunt foarte detailate, vine echipat cu harta 01.2008, dar poti face upgrade .

Recomand !

Florin82
17-08-2008, 09:42 PM
Multumesc Florin82,
Review-uri am tot citit, dar nu am gasit opinii ale utilizatorilor.
Cred ca o sa-mi iau unul totusi.
Am vazut cum functioneaza Mio C 520 si nu pot sa spun ca ma nemultumeste ceva, poate doar forma aparatului.
Sigur, nefiind un utilizator pana acum, nici nu stiu ce sa cer.
Oricum, de util este foarte util. Mai ales in locuri in care nu ai fost niciodata.
Voi posta impresii imediat ce-l cumpar.

tocmai am revenit din grecia unde harta este extrem de slabuta chiar mai slaba decat cea facuta pentru Romania. Nu are decat drumurile principale si orasele mari gen Salonic (probabil si Atena) in rest lipsa mare. Eu am fost in zona Halkidiki care nu avea nici macar un drum sau un oras trecut pe harta. Intr-adevar pe site-ul oficial de la Garmin se specifica faptul ca Grecia este la nivel de drumuri principale si orase mari, eu am omis sa ma uit la asta crezand ca o sa fie o abundenta de detalii. Singurul lucru pozitiv a fost harta detaliata a Salonicului (gasesti cam ce vrei) m-a ajutat sa gasesc foarte usor iesirile pe autostrada si drumul de centura in schimb are aceleasi problemute ca in Bucuresti cand te bagi pe stradute are tendinta sa recalculeze de prea multe ori (desi merg pe drumul indicat fara a schimba directia) si sa dea instructiuni vocale prea multe si prea dese, cateodata fara suport pe harta, astfel incat cel mai bun lucru este sa te uiti direct pe ecran si sa urmezi traseul indicat.
Daca harta Greciei m-a dezamagit, ma ingrijoreaza putin faptul ca in aceeasi portiune de drum intre Bucuresti si Giurgiu, si la dus si la intors, se blocheaza imaginea pe ecran si nu mai da instructiuni vocale desi indica timpul si distanta ramasa pana la destinatie. Sunt sigur ca este din cauza hartii insa oricum o sa dau un telefon la reprezentanta.
Nu as mai fi asa sigur acum ca as mai da inca odata atatia bani pe el. Poate o sa isi dovedeasca utilitatea (sper) insa momentan va spun sincer ca m-as fi descurcat lejer fara el (poate in Bulgaria i-am simtit utilitatea mai mult) insa in conditiile in care sunt un sofer bine orientat, cu simt al drumului si pe afara in general drumurile sunt pline de indicatoare utile sunt inca in cautarea unui raport favorabil utilitate/pret.

conu
08-09-2008, 03:44 PM
asus r700 pentru cei care nu au nevoie de wi-fi ,dar au nevoie de bluetooth si transmitator fm .e undeva la 1000 lei cu tot cu harta europei 2008.

miniyogi
08-09-2008, 04:24 PM
Am folosit: un PDA Airis T610 cu MioMap 3.3 - destul de ok doar ca nu tinea bateria mai mult de 30 min;
mio c510 cu MioMap 3.3: bateria tine cam 2 ore, are si functii de carkit;
acum folosesc un Mio A701 cu GSM cu Igo 2008, dar nu tine bateria mai mult de 1h.
In principiu nici unul dintre ele nu are probleme atata timp cat hartile sunt actualizate. Mio C510 l-am folosit si in Germania si m`a dus la fix, nu m`a scos de pe autostrazi, am fost foarte multumit de el.

sbogdan82
08-09-2008, 04:28 PM
Eu am folosit si Tom Tom si Garmin si Mio.Primele 2 erau aparate GPS dedicate,iar de la Mio am folosit PDA-urile P350 si P360 cu IGO2006Plus.
Depinde f mult de preferinte in alegerea device-ului.Eu m-am adaptat la toate si am fost destul de multumit de fiecare dintre ele.
La toate device-urile e nevoie de timp de acomodare,de altfel ca la orice lucru electronic.
In prezent folosesc P360-ul cu care am fost plecat din tara in vara asta prin Ungaria-Cehia-Austria si am reusit sa ma intorc acasa cu bine.
Pretul lui a fost de 725 Ron fara harta..m-am descurcat eu cu harta....

miniyogi
08-09-2008, 04:44 PM
Sincer, nu stiu cat costa fiecare nou, ca eu nu am dat banii pe ele noi, prefer sa le iau la sh, e mai rentabil asa!

loplo
08-09-2008, 10:39 PM
PNA - MyGuide 4330 - iGO8

rares
11-09-2008, 04:15 PM
GPS - Mio C520, merge struna

conu
20-09-2008, 01:41 PM
si s-a finalizat cu cumpararea unui .............?????????????

popescuseby
20-09-2008, 02:54 PM
Asus-Excelent!

Basti77
22-09-2008, 04:45 PM
Despre Asus R700 am citit si eu ca intr-un test de 10 facut de XtremPC a iesit pe primul loc, are memorie ROM de 1Gb si vine in cutie cu microSD de 2 Gb, are emitator FM, adica convorbirile prin Blooth. sunt trecute pe sistemul audio al masinii, deasemenea si MP3urile si filmele care le vizionezi, deci este si video player.
Se gasesc skinuri destepte ptr el. Au fost ceva problema cand a aparut la harti dar se pare ca s-au rezolvat.
Dintre tot ce am citit pe net tot acesta este modelul catre care m-am hotarat sa-l iau si eu, si in plus are un pret bun fata de competitori.

adioperator
24-09-2008, 01:40 PM
Am o intrebare adresata posesorilor de Asus R700, are mufa pentru conectarea unei antene GPS externe?

Basti77
29-09-2008, 04:02 PM
Dupa indelungi studii pe net si dupa un drum facut cu un Mio 520 parca era, m-am oprit la modelul MIO C720.

Poate cineva sa-mi spuna diferenta dintre MIO C720 si MIO C720b ?
Pe situl producatorului exista numai varianta MIO C720.

Adikteed
29-09-2008, 04:30 PM
Eu am Evoilio cu soft iGO si merge impecabil, pret 680 lei.Il am de 6 luni si l-am folosit si in Turcia pe setarea "pieton".

NEOisme
29-09-2008, 05:43 PM
HTC Touch cu softul iGO8 si un GPS bluetooth receiver SBS BA580 (no name) si sunt foarte multumit de rezultat :thumbsup:

@basti77 - cred ca e vreo varianta beta(neoficiala)...ceea ce inseamna cau au schimbat 2-3 chichiţe la soft...neinsemnate diferente

Basti77
02-10-2008, 12:38 PM
Mi-am cumparat Mio C720, la prima vedere este ok, vede si divx, mp3, se conecteaza la telefon bine, are memorie ROM 2 giga care are softul lui si softul de navigatie, i-am pus si card HCSD de 4 giga pe el.
Sambata spre Durau il vad in trafic.

mugur_ungureanu
04-10-2008, 03:03 PM
Am un MIo P550 si il pot recomanda (bineinteles si versiunea 560). Folosit si pe masina, cu si fara antena exterioara si in mod pieton (deh, uneori e greu sa gasesti unde esti pe stradute prin Venetia de pilda) si in mod bicicleta (ahhhh .... Amsterdam).
WiFi foarte bun caci la hoteluri cam exista asa ceva si iti poti updata starea vremii si mai poti afla ce e pe net.
Software IGo 8 dupa ce le-am incercat si pe celelalte. E ok, merge bine si destul de precis.
Se recomanda la masinele cu parbrize atermice o antena exterioara. Poti pierde semnalul pe strazile inguste si cu cladiri inalte.

607addicted
06-10-2008, 01:14 PM
Inainte HTC3600 cu igo2006,in prezent HTC Touch Diamond cu igo2008 :D

Monegasc
07-10-2008, 01:31 PM
@basti77 cum a mers Mio-ul tau?

gigi
07-10-2008, 02:00 PM
Inainte HTC3600 cu igo2006,in prezent HTC Touch Diamond cu igo2008 :D

sal.zi-mi si mie daca ai lag cu GPS-ul.Eu am IGO2006 pe el si am cca 2-3 sec LAG pe pe el.E destul de enervant pt ca alea 2-3 sec sunt de ajuns incat sa ratezi strazile.

Basti77
07-10-2008, 02:04 PM
@Monegasc, Mio a mers super, am fost multumit de el, m-a scos cu usurinta din orase si am fost impresionat de unele sensuri giratorii care erau pe harta, numai unul la care se lucra nu era, in rest toate drumurile au fost pe harta. Ca toate hartile in orase nu sunt actualizate sensurile unice, dar reconfigurarea o facea instant si pana la urma te scotea repede si bine.

Monegasc
07-10-2008, 02:42 PM
Pai se pare ca ai facut o alegere buna. Eram curios cum te-ai "inetels" cu el. Sa-l stapanesti sanatos si la drumuri cat mai lungi!

vasiliugeo
07-10-2008, 06:12 PM
asus r300 il recomand cu incredere

Basti77
07-10-2008, 09:17 PM
@Monegasc, mersi, m-am inteles foarte bine, dar nu i-am gasit sa-i schimb vocea, sau poate nu are alta voce decat a barbatului.
In rest i-am pus card de 4 Gb HCSD, merg DIVX, dar nu toate tipurile de codec, pe Blooth, am conectat un SonyErric si merge impecabil, iti poti copia agenda in el, se aude super si esti auzit foarte bine, trece automat in modul de raspuns dupa care revine pe GPS, poti conecta mai multe telefoane pe Blooth, ce mai, intr-un cuvant merita banii.
A, si mai ai optiunea sa-i pui si antena externa ptr GPS.

Monegasc
08-10-2008, 09:40 AM
Asta ca poti conecta mai multe telefoane prin Bluetooth este chiar tare! Chiar voiam sa te intreb. Iar antena externa, pentru cei cu parbiz atermic, e de mare folos. Ma bate si pe mine gandul sa imi achizitionez unul, ca eu am un Tomtom, dar pana fac astia o harta decenta a Romaniei, il tin in formol ca nu am ce face cu el. Iar cu un card de 4 GB esti boier! Gadget, ce mai!
@Basti77 are si functie de inactivitate pentru perioadele in care nu furnizeaza informatii? Nu stiu cum ii spune, dar cand mergi pe autostrada, nu mai afiseaza nimic pe ecran spre a nu-ti distrage atentia si se activeaza in momentul cand trebuie sa te ghideze din nou.

sebik
10-10-2008, 05:44 PM
iGo my way 2006 plus pe HTC Touch Diamond si functioneaza perfect (testat deocamdata doar in oras).

adioperator
06-02-2009, 07:30 PM
Eu am luat un Asus R700 si merita fiecare banut ;)

vitea2005
02-05-2009, 06:23 PM
Buna ziua,

Vreau sa imi cumpar un GPS cu harti si sistem de Navigare.

Am citit posturile de aici si ce am concluzionat:
Igo e mai bun pt Romania.
TomTom e mai bun pentru Europa de Est.

Vreau sa cumpar de la un magazin din Iasi si GPS-ul si hartile etc.

Ma ajutati concret de unde si ce sa iau (Ideal din un loc si GPS-ul si hartile si de acolo si updateuri-le ulterioare....)

De circulat circul 80% in Tara (romania-iasi si imprejurimi).
15 % Republica Moldova.
5 % alte "imprejurimi" ca Ukraina de exemplu.

Probabil ca ca harti imi vor fi cele mai utile I-go Europa de Est+TomTom.

Corectati-ma sau sugeratimi alte solutii.

Apropo exista impreuna cu GPS si bluetooth incorporat ?

Mersi de ajutor
:)

Adipo
02-05-2009, 11:26 PM
IGo 2008 este ok atat pentru Romania cat si pentru Europa de Vest. Pe Europa de Est n-am mers inca. TomTom este foarte bun in EU vest dar execrabil spre inexistent in EU est (inclusiv RO).
Garmin CityNav 2008 este excelent pentru toata Europa iar in combinatie si cu ROad2008 este extraordinar pentru Romania, dar COSTA.......:
Ca si aparate tot Garmin este cel mai bun PNA (cu cat are cifra mai mare cu atat este mai complex dar si mai scump, hartile se platesc separat fie pe grupe fie tara cu tara).
Tu trebuie doar sa stii ce iti trebuie si cat vrei sa te coste totul.

vitea2005
03-05-2009, 10:16 AM
Pai am intrat pe site-ul oficial Garmin (www.garmin.ro) si ochioscopic mi-a placut ce am vazut.
Sa aleg din prima ce varianta mi-e greu, fara sa vad aparatele, sa le tin in mina etc.

Oricum pare a fi destul de profesionist .... dar vad ca nu are romina ca limba ... (cel putin nu am vazut specificat acolo nicaieri ca comenzi vocale romina etc.)
Oricum pt mine nu e problema si engleza merge.... dar mai dai masina pe mainile altora....

Eu vreau sa coste totul in jur de 1000 RON, oricum daca mai sunt functii folositoare in plus de la aparat la aparat pot sa suplimentez bugetul ai oferta concreta pe unde prin Iasi pot trece sa vad aparatele in Real life sa probez etc.
Ca nu vreau sa cumpar de pe net .... si pa.....

Basti77
03-05-2009, 11:14 AM
Eu am asa ceva http://www.conectica.ro/display/3-70-2037-PDA_GPS/Mio_C-720.html

Are bluetooth incorporat pana la 4 telefoane, camera de 2 Mpix pentru salvarea punctelor de interes, suporta SDHC de 4 Gb, sunt foarte multumit de el momentan merge cu MioMap v.3.2, costa in jur de 1000 ron, eu l-am cumparat din Carrefour.

adi83
16-06-2009, 01:23 AM
Ce ziceti, mio c520 sau asus r700, ma intereseaza mai mult pentru afara, sa fie cat mai precis, deci partea de navigatie in primul rend si dupa alte bribizuri.

Basti77
16-06-2009, 08:21 AM
Asus R700 are un IGO 8 personalizat de Asus iar Mio c520 are cum e si normal MioMap v.3, ideea este ca indiferent ce vei lua poti pune chiar si ambele softuri pe ele daca doresti cum am facut eu. La IGO 8 cel putin la noi in tara harta este mai actualizata decat la MioMap, deci pana la urma totul tine de softul de navigatie.
Mai te poti uita si aici: http://www.marketwatch.ro/articol/4541/Moov_580_Europe_Plus_de_la_Mio/

Laurycă
16-06-2009, 08:35 AM
Eu ti-as recomanda Mio Moov 500 pe care sa-i pui IGO 2008. E best buy la momentul asta dupa parerea mea. Pentru MioMap v.3 (Si IGO 2006) nu mai apar alte harti in afara de astea. (http://www.filefactory.com/f/7c81356224ee8d5b/)

loplo
16-06-2009, 11:31 AM
+1
orice, dar sa rulezi IGO8 pe el.

ariciul
16-06-2009, 01:36 PM
Am eu R700 de vreo 2 luni si nu prea ti l-as recomanda pentru ca stiu ca mio c520 are si wireless, si chiar daca nu are, parca poti sa-i instalezi softuri de navigatie mai usor. Pe R700 acel iGo 8 personalizat nu mai are update`uri din iunie 2008. Daca vrei fac un mic filmulet sa-l vezi cum e.

Ceea ce chiar m-a deranjat este ca gaseste satelitii destul de greu, de obicei ii trebuie 2-3 minute, poate si de la parbrizul atermic. Poti sa-i pui si antena exterioara dar nu ma mai complic ca-l folosesc de maxim 2 ori pe luna. Cand am ajuns pe niste stradute in Rm.Valcea s-a cam pierdut eu neschimband banda sau strada si 'Ioana' imi zicea sa intorc. Bine ca stiam oricum drumul si doar testam ca mai pierdeam cel putin 5 minute.

In bucuresti s-a descurcat destul de bine si probabil afara s-ar descurca mult mai bine.

adi83
16-06-2009, 02:41 PM
Ma intereseaza un ecran mare de 4.3 sau 4.7, dar mai ales cum spuneam sa fie cel mai bun pentru afara, ca in romanica ma descurc. Sa afiseze mai multe detalii de drum, atentionari, etc. nu am mai avut gps niciodata, deci nu stiu la ce sa ma astept. Mai sap pe net sa vad ce gasesc.

Laurycă
16-06-2009, 02:49 PM
Review Mio Moov 500 (http://vaxxi.net/log/2009/02/19/review-mio-moov-500/)

adi83
16-06-2009, 02:57 PM
Laurica ai idee ce diferente sunt intre seria c si moov sau moov s? Care este seeria mai 'premium'?

Laurycă
16-06-2009, 03:30 PM
Despre seria Moov S citesti aici (http://www.embedded-computing.com/news/New+Products/17326) toate amanuntele. Seria C e mai veche decat seria Moov, desi dpdv hardware nu sunt mari diferente. Seria C avea instalat softul Mio Map 3.2 (sau 3.3) care era bazat pe IGO 2006. De la introducerea seriei Moov a aparut Mio Map 2008 care nu mai e bazat pe Igo, ci pe Navman despre care multe lumea zice ca e mai slab decat Igo. Toate seriile au si modele "chele" si mai dotate (cu bluetooth, TMC, camera, etc.).

loplo
16-06-2009, 03:57 PM
...Pe R700 acel iGo 8 personalizat nu mai are update`uri din iunie 2008...

Updateuri apar aproape lunar. Din cand in cand mai trebuie manuit sys.txt, data si branding.

ariciul
16-06-2009, 06:03 PM
Daca mi-ai spune si mie de unde sa le iau si m-ai instrui sa ii fac update ti-as fi deosebit de recunoscator. :)

loplo
16-06-2009, 06:09 PM
gpsforum.biz un forum Romanesc cu tot ce vrei :D legat de GPS/navigation

smardu
17-06-2009, 12:34 AM
Eu recomand orice cu IG08. Momentan am Igo 8.2.3 cu harti din Feb 2009.

costyn_man
17-06-2009, 11:39 PM
Haideti sa-mi spun si eu parerea.
Am folosit Garmin, Igo si Tomtom cind plecam in Franta.
Garmin, impecabil dar din pacate ma ducea pe rutele pe care le folosesc autocarele, trebuia sa-i dau ruta pe "bucati"
Igo, ma baga prin orase :o desi ar trebui sa le ocoleasca iar ruta ca si garmin-ul ma ducea tot pe ruta autocarelor.
Tomtom, impecabil, ruta era intr-adevar cea mai rapida, pentru calatorii in vest il recomand. In Germania stie chiar si aleile din statiile peco.
Pentru Romania merge si Mio si Igo si Garmin!

Chris_307
20-06-2009, 12:52 AM
eu asa ceva folosesc http://www.domo.ro/Audio-Video/Echipamente_Auto/Navigatie_GPS/Mio/Navigatie_GPS_Mio_Moov200_Full_EU+RO

momentan n-am fost in strainatate ca sa obs cum functioneaza, dar am circulat destul de mult prin romania (iasi, constanta, arad si bacau) si pana acum nu ma dezamagit

cel mai bun in bransa, cred ca este TomTom

ps: http://www.pdiromania.ro/speedcams.html poate e cineva interesat, este un site de unde descarci foldere cu noi/actuale locatii ale camerelor de radar

bafta

Laurycă
20-06-2009, 02:37 AM
Mio Moov 200 e la promotie la Altex. Doar 400 de lei. Il deblochezi, pui IGO 8 cu ultimele harti si merge brici.

esku
20-06-2009, 04:54 PM
Eu am un Pionner Avic S1 ... decodat, si instalat MIO MAP V3. Momentan sunt multumit de el, astept sa il vad peste 2 saptamani la un drum in Bulgaria... sper sa nu am probleme!

A mai avut cineva... ce stiti de el?

silviu_79
20-06-2009, 07:54 PM
Eu am pda mio cu iGO 8. sunt multumit de el pentru drumurile de romania, in afara nu am apucat sa-l testez.

adi83
22-06-2009, 01:23 AM
Despre gps ctc stie cineva ceva? Cam aceleasi caracteristici cu ale lui mio...

adi83
25-06-2009, 05:58 PM
Am gasit un mio c520 adus la 480 de lei, are toate accesoriile ce spuneti merita sa ma bag? Are europa de vest(v3) si romania. Ce ar putea sa aiba ascuns un gps, bug pe care sa nu-l obserivi la o prima incercare/verificare?

PLay3R
26-06-2009, 09:07 PM
Cine imi poate recomanda si mie un gps fara functii gen fm transmiter, camera, divx player, etc, pe care sa ma pot baza atat in Ro cat si in Europa de Vest. Sunt cam || in domeniu, nu stiu ce firme sunt bune, nu stiu ce functii sunt utile si nici nu prea am rabdare sa ma interesez.
Multumesc!

loplo
26-06-2009, 10:17 PM
Greu de raspuns. Eu as luat ceva simplu (cum zici tu fara FM, BT, camera, etc) dar sa fie bazat pe windows mobile. Daca este pe windows mobile se cam poate pune orice pe el.
Daca te intereseaza ceva care se descurca bine in RO (in EU se descurca cam toate bine) iti propun iGO8 sau Miomap ca si soft de navigare.

Val S
27-12-2009, 09:47 PM
Salut,
Eu folosesc un Garmin 250W cu Road 2006 pe el.
Dezastru total in Romania.
La Oradea l-am programat sa ma duca la aeroport si m-a dus undeva in camp. M-am oprit cand a inceput aratura si a trebuit sa ma intorc si sa merg dupa semne.
In Calarasi nu stiam de ce ma claxoneaza lumea: eram pe sens interzis.
In Bulgaria nu stie nici un drum.
In restul Europei este excelent.
L-am folosit in Italia si Austria, stie toate aleile.
Toata lumea zice ca Road 2008 este mult imbunatatit, dar eu nu l-am gasit sa-l instalez.
A, si mai are un obicei prost in Romania: uita sa deseneze harta si trebuie sa-l resetez.
Asa ca pentru utilizare in Romanica, nu-l recomad.

k0rtezo
27-12-2009, 11:04 PM
Folosesc un Wayteq X820BT Expedition limitied edition (adica are si husa:P) + 2GB memorie interna + bluetooth + modulator FM (l-am luat cu 435 cu tot cu igo 8 pe el). L-am folosit in Constanta si se descurca excelent. Modulatoru si bluetoothu funtioneaza perfect. Mi s-a parut cel mai bun raport calitate pret.
Specificatii:
• Display: LCD touch Screen 4.3” TFT
• Display colours: 65 536 culori
• Rezolutie ecran: 480 x 272 (16:9 directii)
• Orientare: culcat
• Procesor: Dual Core 500 MHz, SiRF Atlas IV
• Memorie: 2GB memorie intern??
• Memorie (RAM): 128 MB (pentru executarea programelor)
• Bluetooth: da
• FM Transmitter: da
• Receptie GPS: Atlas IV, (40 canale)
• Redare audio: MP3, WMA, WAV
• Redare video: AVI, DVIX, XVID, WMV, ASF , etc
• Redare foto: JPEG, BMP, GIF, PNG
• Redare animatii Flash: SWF
• Redare text: TXT, XML
• Meniu: limba româna
• Card de memorie: MicroSD, MicroSDHC
• Difuzor: Încorporat
• Iesire casti: 3.5mm Jack
• Sistem de operare: Windows CE 6.0
• USB: Mini-B USB
• Tipul bateriei: Lithium,
• Soft harti: Optional
• Dimensiuni: 119,6 x 76,3 x 13,5 mm

Deesse
28-12-2009, 03:05 AM
Salut,
Eu folosesc un Garmin 250W cu Road 2006 pe el.
Dezastru total in Romania.
La Oradea l-am programat sa ma duca la aeroport si m-a dus undeva in camp. M-am oprit cand a inceput aratura si a trebuit sa ma intorc si sa merg dupa semne.
In Calarasi nu stiam de ce ma claxoneaza lumea: eram pe sens interzis.
In Bulgaria nu stie nici un drum.
In restul Europei este excelent.
L-am folosit in Italia si Austria, stie toate aleile.
Toata lumea zice ca Road 2008 este mult imbunatatit, dar eu nu l-am gasit sa-l instalez.
A, si mai are un obicei prost in Romania: uita sa deseneze harta si trebuie sa-l resetez.
Asa ca pentru utilizare in Romanica, nu-l recomad.

Pune ROAD 2008 pe el si treaba se schimba DRAMATIC

adrianb
28-12-2009, 02:30 PM
La IGO atenţie ce harţi folosiţi ! Pentru Europa de Vest încărcaţi hărţile de la TeleAtlas, dar pentru Europa de Est cele ale providerilor locali, sau TopMap.

papi_grasu
28-12-2009, 03:26 PM
Eu folosesc acest gps.Nu am auzit niciodata de el pana asta primavara cand l-am primit cadou.L-am folosit si in tara si in afar:UNGARIA,AUSTRIA,ITALIA si pot spune ca am ramas impresionat de el.Uitati-va si voi si va dati cu parerea
http://www.smailo.ro/produse/s1000/caracteristici

loplo
28-12-2009, 07:47 PM
Este acceptabil sistemul, dar la banii aceia puteau sa puna si IGO8 pe el. Incearca sa pui IGO8 pe el si vei avea o surpriza placuta.

madriann
19-05-2010, 10:54 AM
Nu stiu daca e topicul potrivit dar, sa-mi incerc norocul :).
Am neaparata nevoie de un GPS pentru Tunisia (Tunis, Sfax, Djerba in principiu)....aici, am gasit doar la providerul lor de telefonie, Tunisiana, la pretul de 400 dinari (cam 200 EUR). Nu stiu de ce, dar am impresia ca in Romania sunt mult mai ieftine, parca am vazut la Domo sau Carrefour incepande de la 450 RON. Plus ca GPS-ul de la ei e cam slabut, ecran destul de mic si habar nu am ce brand (sigur nu e Mio, iGO sau TomTom...).
Ma gandesc sa iau unul din tara....harti pentru Nordul Africii ati vazut pe undeva?

loplo
19-05-2010, 11:18 AM
Dupa cate stiu, nu exista (inca) harta de Tunisia pt Igo

madriann
19-05-2010, 11:25 AM
Sau Mio...sau TomTom...sau orice altceva, nu tin neaparat la un brand anume. Ideea e ca display-ul de la tunisiana e cam micut.
Cam ce caracteristici/pret ar avea un GPS acceptabil? (sa aibe ecranul mare, ca la cum se circula aici, nu imi pot permite mai mult de 1-2 secunde sa-mi mut privirea).

MariusP
19-05-2010, 11:36 AM
Cu 100 de euro in Romania gasesti un GPS de 4.3" cu procesor de macar 400Mhz si receptor SiRF III, cu Windows Mobile, deci compatibil cu IGO8, Sygic, Mireo, Garmin etc.

madriann
19-05-2010, 12:27 PM
Multumesc Marius, in afara de viteza procesorului, nu inteleg mare lucru, nu am avut niciodata GPS portabil (de fapt, exceptand RT4 stock al masinii, nu am avut niciodata GPS).
Poti sa-mi recomanzi (aici sau pe privat) un GPS bun, undeva pana in 5-600 RON? (am vazut cateva pe site la domo, de exemplu, dar nu stiu punctele tari si slabe - dupa cum am spus, experienta 0 in GPS). Poate sa fie si emag.ro, am luat de la ei un scanner si un HDD, sunt ok.
Cerintele minime ar fi:
1. Sa gasesc harta Tunisiei pentru el.
2. Sa aibe ecran mare.
3. Sa nu coste mai mult de 5-600 RON.

adrianb
19-05-2010, 02:55 PM
Pentru Tunisia, singurul lucru, din păcate, pe care l-am găsit este aici (http://www.subzeroblue.com/archives/2008/01/tunisianas_gps_weene.html)

Eduard
19-05-2010, 02:59 PM
Asta e de ajuns:
http://www.emag.ro/navigatie_gps/personal-navigation-device-north-cross-es515--pES515

Asta: http://www.emag.ro/navigatie_gps/sistem-de-navigatie-mio-moov500ro-romania-map-2008--pMoov500RO arata mai bine, insa ai probleme mai mari cu softul pt ca nu poate fi schimbat din MioMap in orice ai vrea tu sa pui.

adrianb
19-05-2010, 03:16 PM
Caută un pda, pe care să poţi pune ce soft vrei, fără să-ţi mai baţi capul cu deblocări etc.
Uite aici (http://www.okazii.ro/catalog/40918483/PDA-MIO-P560-Card-2gb-cablu-husa-piele-incarcator-camera.html).
Eu am tot un Mio P560, şi este excelent, în plus are şi blue tooth şi WiFi, astfel încât te poţi conecta la reţele wireless libere pe care le poţi găsi pe lângă benzinării sau hoteluri, astfel că, oriunde-ai fi, poţi accesa internetul fie pentru actualizarea poziţiei sateliţilor, fie pentru alt motiv.
LE: m-am ferit de aparatele care vin cu soft integrat, pentru că, dacă vrei alt soft, trebuie să sapi până găseşti informaţiile cum să-l deblochezi, sau rămâi veşnic cotizant la cumpărarea hărţilor.
Este preferabil, zic eu, să beneficiezi de "perioada de evaluare gratuită :P" pentru update-uri la hărţi.

Grofu
19-05-2010, 04:27 PM
Iti recomand si eu P560.Am avut aproape un an si a functionat impecabil.Cu setarile si optimizarile aferente batea un asus r700 in orice conditii(calitatea semnalului,timp de gasire a satelitilor si tot ceea ce e necesar unui gps).
Pe deasupra e foarte usor de umblat cu el si ruteaza foarte bine.Daca habar n-ai cu ele te uiti doar pe forumuri dedicate(softpedia),iei o versiune de igo si in maxim 2 ore esti familiarizat cu totul.

loplo
19-05-2010, 04:39 PM
Omul intreaba si de soft, pentru care sa fie harta pt Tunisia. Nu neaparat de hardware.

baloi babau
18-06-2010, 07:17 PM
Salutare,eu folosesc un SMAILO octombrie 2007 si m-a costat cam mult la vremea aia,adica 750ron,dar am vrut un lucru romanesc,sunt un pic nationalist.Ce sa zic,primul drum a fost un esec total ,Valea Doftanei si m-a dus pe niste coclauri de nedescris.Apoi afara,am fost in GERMANIA cu un prieten sa-si cumpere o masina,m-a dus in 10-12 locatii din Germania fara greseala,Austria la fel,chiar si Bulgaria s-a descurcat,insa cand i-am dat de la Negru-Voda la Medgidia ,mai bine ma impuscam. Ori eu nu ma pricep ,ori pt. Romania baietii mai au de lucru.

Adipo
22-06-2010, 02:40 PM
Pentru Romania setarea corecta este drumul cel mai rapid nu cel mai scurt sau cel mai economic.
Asta te va ferii cat de cat de devieri pe drumuri bantuite si cu vagi urme de asfalt.
Un alt sfat: daca vezi ca mergi pe un drum national/european tine-l pe ala si nu intra pe judetean/comunal decat daca ala este singurul traseu disponibil :)
(te uiti pe harta cu zoom out/zoom in ce alte variante mai ai in zona).
Insa pentru zonele de care spui tu nu prea cred ca aveai alte variante de drum decat cu dublarea distantei de deplasare. Tine de Romania si de cat de frumoase sunt drumurile noastre :)

doddo
07-07-2010, 03:54 PM
MIO P560 - cu windows mobile si fara soft de navigatie. navighez la intamplare. (scriu asta sa nu vina cineva in control la mine sa vada daca am sau nu licenta pentru IGO8).

donfageru
10-07-2010, 01:54 AM
Tot MIO cu IGO8. Merge foarte bine cu exceptia oraselor mari din strainatate. Se pierder in centru mai mereu pt 2 3 secunde de cateva ori pe ora. N am mai avut niciodata alt model si nu stiu daca toate fac asa din cauza multor emitatoare din centre sau se poate si mai bine. In rest super multumit de el. Are windows mobile, card mare, mai pun cate un film sau alte lucruri

g33k
10-07-2010, 03:05 AM
Nokia E51+modul GPS Nokia LD4W+Garmin=OK. M-a descurcat si in Bulgaria, iar pt Romania am vazut ca a aparut RO.AD 2010. Bateria modulului tine mai mult decat a telefonului si se incarca cu acelasi tip de incarcator. Nu stiu cat de eficient este pt localitati mai mici, dar in Bucuresti nu a dat gres niciodata.

adrianb
23-11-2010, 12:53 PM
Pe Mio P560 am instalat o combinaţie de Primo 1.1 şi iGO8.3.2 versiunea iulie 2010. Ambele sunt "dotate" cu ultimele noutăţi la nivelul de azi: pentru 8.3.2 skin dimka 1141, pentru Primo skin gurjon 2.19 cu data Lucca 2.4.
Partea bună este că Primo este configurat să lucreze cu content-ul din 8.3.
Map changer-ul din 8.3 schimbă setul de poi odată cu setul de hărţi, şi, cu modificările necesare (în sis.txt+crearea folderelor building_ta etc), poate schimba şi setul de building odată cu hărţile şi poi-urile.
Map changer-ul din Primo schimbă doar setul de hărţi şi poi.
Funcţionarea este testată pe pda Mio P560, cu softul pus pe sd card.
Am urcat azi o arhivă care, din raţiuni de dimensiune, conţine doar România. În plus am adăugat câteva programe pentru pda, care fac viaţa mai uşoară: total commander, task manager, pocket rar, backup, cleanRam.
Şi eu am primit uneori mură-n gură, şi aşa bine mi-a priit, că mi se pare decent să fac acelaşi lucru.
Pentru pda, deci, copy-paste pe sd card de aici (http://www.fileserve.com/file/ZMkYFx2)
Password: havefun
Succes !

Deesse
27-11-2010, 02:30 AM
iGo si Google Maps pe iPhone 3Gs :D

MariusP
16-12-2010, 10:05 PM
Are cineva idee de unde fac rost de un Primo 1.1 din Oct 13? Parca asta era ultima versiune. Nu ma supar daca iau una mai noua :)

Si un skin bun ar fi folositor :P

Chris_307
18-12-2010, 03:16 PM
http://thepiratebay.org/torrent/5931352/NavNGo_Primo_1.1_updated_october_2010_Romania
Cumva asta?

mugur_ungureanu
28-05-2011, 04:03 PM
Hmmm.... IGo 8.3 pt. PC. Nimic mai bun!

dinoradu
28-05-2011, 04:31 PM
Igo 8.4 My Way pe IPhone 3Gs, cu harta Romaniei din octombrie 2010.

adrianb
30-05-2011, 12:38 PM
Au apărut hărţile NQ şi TM Q1 2011.

Dozer
19-06-2011, 01:19 PM
Igo 8.4 My Way pe SGS
Are cineva idee ce trebuie sa ii mai fac sa imi poata face rutarea din Romania pana in Franta spre exemplu? Momentan imi zice ca "maps are isolated".

Asgard
19-06-2011, 01:28 PM
Pune toate hartile aferente traseului.

Dozer
19-06-2011, 01:30 PM
Sunt :). Am incercat si varianta scurta Ro-Budapesta... si e aceeasi treaba...

Asgard
19-06-2011, 01:30 PM
Adica nu iti merge?

Dozer
19-06-2011, 01:31 PM
Pai spune acelasi lucru... "maps are isolated"

Asgard
19-06-2011, 01:32 PM
Daca ai harta Ro si a Ungariei ar trebui sa-ti mearga.
Uite un link util:http://romania-inedit.3xforum.ro/topic/109/GPS_Maps_amp_Mapping_-_Download/
Si mie imi facea la fel cand vroiam sa rutez Austria-Croatia si am constatat ca lipsea Slovenia.
Un alt link :http://forum.mobilism.org/viewforum.php?f=694&sid=9f9c0b5ed3e3c8821a67e17a27d14db0

Dozer
19-06-2011, 01:55 PM
De lipsit clar nu lipseste nici o tara.. in plus, ar trebui sa imi faca routarea pana in Budapesta. Cat are basemap-ul la tine?

Asgard
19-06-2011, 02:03 PM
Stai un pic sa ma uit,eu folosesc tot Igo My way pe Xperia X10 mini pro dar nu stiu versiunea.
Update: 4,59 MB

Banuiesc ca nu are rost sa te intreb daca ai pus hartile acolo unde trebuie,nu?

Dozer
19-06-2011, 02:29 PM
:)) Nu.. nu are rost.. Daca nu le puneam unde trebuie as fi intrebat "cine mi-a furat hartile.. ca nu le vad" :)). Totusi...cumva... fisiere .hbr trebuie puse in alta parte, decat in directorul map?
Pana in prezent nu am testat configuratia aceasta cu rute pe extern(afara tarii).. si de aceea nu am avut probleme pana in prezent.

LE: am sa ii fac o reinstalare totusi.. ca vad ca acum imi inchide ecranul dupa o perioada... si nu ar trebui.

Asgard
19-06-2011, 02:35 PM
Eu de abia am inceput sa ma joc cu Igo,asadar nu sunt un expert,dar iti sugerez daca ai timp sa te uiti pe linkul de mai sus romania-inedit,si acolo cineva zicea asa ceva:
1. Producatori de harti: NavteQ (NQ), TopMap (TM), Teleatlas (TA), producatori locali Epsilon (Cipru), Monolit (Slovenia), Emapa (Polonia), Basarsoft (Turcia), CarteBlanche (Ucraina), Contrast (Serbia, Muntenegru), Navigo (Bosnia Hertegovina), MMCN (Bulgaria), Regio (Estonia, Lituania, Latvia), CEDA (Slovacia) (pe care le stiu eu)
2. La alegerea hartilor in general se tine cont de marimea hartilor si de data la care au fost scoase (dimensiunea mai mare si data recenta).
Pentru Europa de vest hartile cele mai folosite sunt cele de la Navteq, Teleatlas.
Pentru restul Europei se vor folosi hartile TopMap sau cei de la producatorii locali.
Hartile au extensia .fbl, se pun in \content\map\
3. Pentru a fi afisat relieful este necesara o harta cu extensia .dem, care se pune in \content\dem\ (pentru Europa cel mai utilizat fisier este Europe_NASA.dem)
4. Pentru a fi afisate cladirile (numai in orasele mari) sunt necesare fisierele cu extensia .3dc (sunt paralelipipedele ce apar pe hartile oraselor), 3dl (sunt reprezentate cladirile "renumite" din orase, ex. Casa Poporului - Bucuresti, Parlamentul Ungar - Budapesta etc.)
5. Fisiere aditionale:
.ftr - fisier ce contine date necesare pentru rutarea camioanelor (inaltime poduri, greutate admisa pe anumite drumuri etc.). Functioneaza numai cu harti NavteQ. Data acestor harti trebuie sa corespunda cu data hartii .fbl. se pun in \content\map\
.fda (driver alert) fisier ce contine semnele de circulatie (depasire interzisa, curbe periculoase, benzi de circulatie etc.). Functioneaza doar cu harti Navteq. Anul viitor vor aparea si pentru hartile TopMap. Data acestor harti trebuie sa corespunda cu data hartii .fbl. se pun in \content\map\
.hsp (Histspeed adica history speed- Navteq) .fsp (fast speed -TeleAtlas) - contine o baza de date cu statistica vitezelor pe drumuri. Rutarea se va face in functie de ziua din saptamana si ora. Functioneaza numai cu harti NavteQ
Se pun in content\histspeed\.
.hnr - fisier ce contine rute precalculate, astfel calcularea unei rute lungi se face doar in cateva secunde. Data acestor harti trebuie sa corespunda cu data hartii .fbl. se pun in \content\map\ . Exista fisiere hnr scoase de NNG pentru Europa de Est si fisiere hnr scoase de Navteq pentru Europa de Vest.
.fpa (point addresing) - fisier ce contine o interpolare a drumului cu adresa de destinatie. Se pun in \content\map\ Functioneaza doar cu harti Navteq.
basemap.fbl - fisier ce contine granitele statelor, nu este necesar daca folosim doar harta Romaniei. Se pune in \content\map\
.ph - este un fisier cu date necesare pentru TTS (text-to-speech), astfel incat cuvintele sa fie pronuntate corect pentru o tara anume (la o intersectie "Doamna" sau "Domnul" iti spune si strada pe care vei intra). Se pune in \content\phoneme (pentru Romania nu exista un asemenea fisier si nici TTS)
.kml - este un fisier ce contine poi-uri de un anumit tip (ex. statii de metrou -se pot descarca de exemplu de pe poiplaza.com). Se pun in \content\userdata\poi\

loplo
19-06-2011, 05:59 PM
Posibil sa fie de la licente sau un basemap ne-bun.

Dozer
19-06-2011, 06:12 PM
Nebun sau.. ne-bun? :P. Cand am timp am sa mai caut ceva detalii. Pe el am pus IGO v8.4.2.139242 si cu .apk-ul iGOMyWay_8.4.2.139242_800x480_MotoGIS_V2.4_SAVEROU TES. Sper sa nu fie probleme cu licenta.. pentru ca m-am chinuit suficient de mult pana sa gasesc o versiune buna. Si eu m-am gandit la basemap... deoarece versiunea originala a IGO-ului pe care o detin venea doar cu hartile SUA, Canada si Mexic. Ma poate ajuta cineva cu un basemap ?

loplo
19-06-2011, 06:30 PM
Incearca cu acesta (http://www.multiupload.com/34IVENE3AB).

Dozer
19-06-2011, 06:37 PM
Multam`... am sa-l testez.

loplo
19-06-2011, 06:42 PM
Pentru cei interesati:

iGO8 Speed Cameras EUROPE 12-July-2011:

Copy "SpeedCamText.txt" to /content/speedcam
These speed cameras also work with iGO Amigo

Fixed and mobile cameras: 20458
Red speed cameras: 2472
Red cameras: 4004
Section speed camera: 921
TOTAL CAMERAS: 2785

http://www.fileserve.com/file/j5wQp4m

Dozer
19-06-2011, 11:19 PM
Din pacate testul a dus catre acelasi rezultat. Path-ul nu poate fi realizat, hartile sunt izolate.. Testul a fost facut tot cu destinatia Budapesta. Culmea... facusem un alt test cu o destinatie din tara... si cand imi facea preview-ul traseului am mutat harta mai departe... si imi arata fara probleme traseul catre budapesta.. Dar.. in continuare.. nu stie sa ma ruteze singurel acolo..

adrian ghiurau
19-06-2011, 11:26 PM
Scuzati ca intrerup discutia voastra foarte complexa cu o mica banalitate de a mea.Vreau sa imi achizitionez un Mio moov c760.Ce stiti despre el?Va multumesc.

loplo
19-06-2011, 11:42 PM
Adrian 24, nu iti pot da un raspuns exact, am vazut, testat MIO si nu imi place. Prefer Wayteq
Dozer, Ai aici (http://www.multiupload.com/35BK1TTHO6)un pachet coafat pentru rezolutia 800x480 pentru sistemele Wayteq. Este complet, inclusiv harta RO de la toti furnizorii. Incearca chestiile din aceasta arhiva.

Dozer
19-06-2011, 11:47 PM
@loplo... multam' am sa incerc si asta.

Am incercat si eu odata MIO... si de asemeni nu prea m-a incatat. Am folosit cu placere in schimb in tot acest timp IGO-ul.

Asgard
20-06-2011, 12:04 AM
Acum intrebare poate stupida,daca instalez un Igo pe PC exista cumva sansa sa rutez pe pc si ruta sa o pot trimite pe Igo My Way?

loplo
20-06-2011, 01:01 AM
da, poti da save route, dupa care iei fisierul si il pui in PNA.

Asgard
20-06-2011, 01:07 AM
Merci

Dozer
20-06-2011, 01:21 PM
Multumesc si eu celor care au sarit cu sfaturi/idei/informatii. Azi noapte am reusit si i-am dat de capat pana la urma. Nu stiu exact care au fost in totalitate problemele, dar una din probleme descoperita a fost faptul ca nu aveam toate hartile de la acelasi "producator". Romania o aveam de la TOP MAP, deoarece era de o dimensiune mai mare si data mai un pic mai recenta, iar restul, in 95% din cazuri erau de la Navteq. Nu stiu daca asta a fost totusi singura problema, deoarece eu sunt sigur ca prima si prima oara am avut doar cele de la navteq puse(doar alea le aveam "cumparate" in prima faza).

Anyway... dupa o reinstalare cu o alta licenta, si montat hartile de la navteq din Q1 2011.. merge brici. Ce ma mai deranjeaza e faptul ca uneori mai face figuri cu mentinerea ecranului deschis. Ar trebui sa imi mentina ecranul activ "by default".. dar azi m-am trezit ca iar imi intra ecranul in standby. Dar asta e un quick fix, dezinstalez si instalez din nou, in 2 minute merge totul perfect din nou(in caz ca imi mai face probleme).

Asadar... la intrebarea topicului "Ce sistem de Navigatie GPS folositi?" .. pot declara linistit acum - IGO My Way 8.4(mod MotoGIS V2.4) cu hartile navteq din q1 2011 full eu. POI-urile le am o serie din 2011, dar majoritatea pe EU le am din 2010 si un .dem CGIAR din 2009.

In alta ordine de idei, deoarece exista posibilitatea sa am nevoie de el in afara in curand, ma bate gandul sa ajut receptia si cu acest receptor gps (http://www.altshop.ro/receptor-gps-bluetooth-qtrek-gpss3-p-18780.html). A folosit cineva asa ceva... sau altul de genul acesta ... sau orice alta recomandare? Cand am timp am sa mai fac o serie de teste la drum mai aprofundate, pentru a vedea cum se misca totusi receptorul incorporat al SGS-ului. Pana in prezent a fost ok, dar nici nu l-am testat suficient de mult.

Asgard
20-06-2011, 04:01 PM
Unde gasesc si eu un Igo pt Pc?

doddo
20-06-2011, 05:10 PM
eu recomand iGo 8.3 (orice versiune) cu hartile TopMap (in ciuda celor scrise mai sus de dozer eu sunt 100% sigur ca cea pentru romania e mai completa decat telelatlas sau navteq) rulat pe un PDA cu windows.

ce mai recomand (ca utilizator de iGo din 2007 luna mai) sa lasati "cladirile" deoarece nu au nici o importanta in navigare. navigare inseamna ghidaj de la locul a la locul b. cat mai simplu si cat mai clar. cladirile in afara de consum de resurse la randare nu ajuta la nimic. garantat nu veti fi cu ochii pe cladiri cand navigati prin viena sau budapesta. in romania... nu e cazul.

ce mai recomand e sa gasiti un skin care va place atat la schemele de culori cat si la "dedesupturi" adica la eventuale afisari optionale.

sa nu ma intelegeti gresit. sunt utilizator nu maestru in ale iGo. recomandarile pe care le fac sunt doar din experienta prorpie si din bun simt.

alex82
21-06-2011, 09:38 AM
De ceva ani incoace folosesc Sygic . Acum am Sygic Aura pe Xperia X10 , care din pacate nu sta deloc bine la capitolul Romania . In Ploiesti de ex sunt o gramada de strazi care nu le are nici macar desenate pe harta , nu mai zic de nume ... in schimb ca si soft nu am avut ce sa`i reprosez niciodata ( nu se blocheaza , nu sta sa recalculeze rute - stand 1-2 sec pt recalculare doar daca te abati de la traseu ) . La Sygic Aura hartile se iau de pe net daca ai wi-fi , e cu retea de socializare etc , dar nu pt noi evident... f misto .
Totusi intentionez sa-mi cumpar un aparat dedicat , ca m-am cam saturat sa stau cu zilele cu telefonul la incarcat pe drum si ma gandesc ca nu a fost el conceput pt astfel de utilizare...

Dozer
21-06-2011, 11:25 AM
eu recomand iGo 8.3 (orice versiune) cu hartile TopMap (in ciuda celor scrise mai sus de dozer eu sunt 100% sigur ca cea pentru romania e mai completa decat telelatlas sau navteq) rulat pe un PDA cu windows.
Pai colegu.. eu nu am spus ca cea de la navteq e mai completa :)) . Din contra, eu am avut TOP MAP tocmai pe criteriu ca e mai mare fisierul si e de pe o data mai recenta(iar asta ma ducea sa cred ca 100% e mai completa). DAR... din pacate nu se potrivea cu restul tarilor EU, si din acest motiv nu imi facea rutarea. De aceea am schimbat inapoi Romania pe Navteq... defapt.. acum am totul pe Navteq(pentru ca mai aveam cateva de la TOP MAP si inca o firma).
Oricum, am pastrat intr-un folder si Romania de la TOP MAP, deoarece daca am nevoie doar de Romania, fac rapid schimbul si gata.

loplo
21-06-2011, 12:14 PM
Dozer, daca singura problema este rutarea peste granitele Romaniei, poti face asa:
Romania topmap restul EU NTQ. Pui ca favorite puntul de iesire din RO si destinatia din EU. Te duci pana in granita cu favoritul RO, iar dupa cativa metri prin tara vecina treci pe destinatia finala.

Dozer
21-06-2011, 12:52 PM
Da, stiu... ma gandeam la un moment dat si eu la varianta aceasta. Doar ca.. in genere in RO nu am nevoie de GPS, cu exceptia vizitelor la Bucuresti, dar si acolo, mergand in general prin aceleasi locuri, folosesc gps-ul pe post de confirmare mai mult(sau reamintire cand revin dupa o lunga perioada). Am memorie vizuala foarte buna si retin foarte multe repere vizuale...

De aceea am preferat sa pun de la NTQ si ro, pentru o utilizare generala cat mai usoara, iar... daca voi avea vreodata nevoie de mai multe detalii decat ofera NTQ pe RO, pun imediat TM-ul. In plus... la toate acestea am si statia CB :)), iar uneori poti afla informatii mai folositoare prin statie decat ce iti spune GPS-ul.

Sunt constient insa ca metoda ta nu implica in mod real o complicare a utilizarii, iar perceptia mea este pur subiectiva(de utilizare mai usoara cum am procedat eu).

loplo
21-06-2011, 01:30 PM
Voi testa pe Wayteq-ul meu TM RO + NTQ EU si voi reveni cu cateva idei. Din pacate eu pot face doar simulare pt RO.

doddo
21-06-2011, 07:27 PM
@ dozer - am inteles eu gresit ce ai zis. my bad.

pentru colegul de mai sus care cauta igo for PC nu am un link deoarece nu folosesc.
dar pentru toti am un link cu harti recente (http://www.igo-maps.info/eu.php)

later edit:
am impresia ca s-a lenevit cel care are situl (nu-l cunosc) dar macar topmap sunt recente

Asgard
22-06-2011, 12:47 AM
Yap,Igo PC de fapt nu exista decat emulatoare,ms oricum.

adrianb
24-06-2011, 01:29 PM
Nici eu nu sunt mai avansat decât glezna broaştei, dar despre iGO pot spune din cât ştiu:
- am pe acelaşi card iGO 8.3.2, 8.3.4, 8.3.5, Primo1.1, Primo1.2; hărţile se află în content-ul lui 8.3.4, şi de acolo îl citesc toate celelalte aplicaţii (mai puţin 8.3.5)
- 8.3.2 îl ţin pentru că este cel mai stabil şi nepretenţios, 8.3.4 pentru că ştie să citească driver alert din hărţile NT, Primo 1.1 pentru că are TTS în limba română şi citeşte şi numele străzilor, Primo 1.2 pentru că este ultima fiţă de la iGO, iar 8.3.5 chiar nu ştiu de ce-l ţin, probabil pentru că spaţiul pe care-l ocupă nu-mi trebuie la altceva.
- folosiţi seturi de hărţi de la acelaşi provider: TopMap pentru Europa de Est, TeleAtlas sau Navteq pentru Vest; pentru Vest eu prefer deocamdată NT, aştept să văd cu ce or să vină cei de la TA, care nu au scos încă setul Q1-2011
- dacă nu aveţi tot setul de hărţi nu veţi putea folosi fişierele hnr
- nu combinaţi hărţi de la provideri diferiţi; NT cu TA mai merge, dar NT cu TM sub nici o formă. Una din consecinţele unei combinaţii nefericite este aceea că nu se "pupă" la graniţă, şi pot apărea rutări aiurea
- dacă aveţi toate hărţile, nu mai este necesar basemap
- activaţi şi folosiţi map changer pentru a putea trece de la un set de hărţi la altul; un card de 8Gb este mai mult decât suficient pentru a stoca seturile complete de la fiecare din producătorii de hărţi

adrian ghiurau
29-06-2011, 02:57 PM
Daca cineva a testat sau vazut sau auzit,cum se comporta sistemul de naivigatie pe Samsung Galaxy Tab.Mentionez ca am ocazia sa imi iau produsul in rate,si nu stiu inca la ce sa optez.As prefera Galaxy Tab pt varietatea posibilitatilor de folosire,dar daca are un sistem de navigatie naspa,renunt la toate gadgeturile lui pt un sistem de navigatie mai bun.Va multumesc anticipat pt ajutor si raspunsuri.

Dozer
29-06-2011, 03:04 PM
Te referi la sistemul integrat? Sau soft separat(ex: IGO) pe Samsung Galaxy Tab.

Daca e prima varianta... atunci... daca nu ma insel foloseste ca soft "Navigation", din "suita" celor de la Google. Practic e vorba Google Maps, cu anumite modificari, ca sa fie mai pretabil pentru navigatie. Navigatia turn-by-turn nu functioneaza decat in tarile cu apa calda curenta(deci exclus Romania). In acelasi timp, pentru utilizare, necesita conexiune la internet(calcaiul lui Ahile pentru Google Maps).

adrian ghiurau
29-06-2011, 03:09 PM
Si daca instalez soft separat?Ma gandesc ca asa nu voi fi legat de accesul la internet.Cu google maps e cam greu,nu este atat de complex ca un soft de navigatie dedicat.

Dozer
29-06-2011, 03:15 PM
Daca pui soft separat... nu vad care ar fi diferenta intre ce vrei tu... si ce am eu (IGO + Samsung Galaxy S). Eu personal nu sunt 100% multumit cu receptia GPS si de aceea cred ca imi voi lua pana la urma acest receptor (http://www.altshop.ro/receptor-gps-bluetooth-qtrek-gpss3-p-18780.html).

adrian ghiurau
29-06-2011, 03:23 PM
Mai sus am uitat sa mentionez ca nu stiu intre ce sa optez,Galaxy Tab sau Mio moov s760.Intre astea 2 sunt in dilema.

adrianb
29-06-2011, 03:43 PM
Din ce am văzut, are ca sistem de operare Android 2.2, ceea ce limitează opţiunile de soft de navigaţie.
Nu am înţeles din specificaţii de câtă memorie RAM dispune. Softurile de navigaţie vin cu din ce în ce mai multe bunătăţi, care însă pretind mai multă memorie RAM disponibilă.
În ce priveşte mărimea display-ului, cred că e chestie de preferinţă. Personal, consider că peste 4.3", pentru un navigator, deja este incomod, plus că o rezoluţie mai mare încetineşte funcţionarea.

Grofu
29-06-2011, 05:19 PM
Am Igo my way pe Galaxy S dar il pot folosi prea putin. Prinde semnal cam greu, dupa 4-5 minute si il pierde cateodat atunci cand e innorat si pomi multi. Sunt mult mai multumit de Igo 8 de pe Omnia. Prinde rapid semnal, pana intr-un minut si nu prea am vazut sa-l piarda.
Galaxy Tab are acelasi procesor ca al meu si acelasi RAM , 340 MB utilizabili( restul fiind folositi de sistemul de operare).
Daca nu depinzi de navigatie 100% , merge si un Galaxy tab, insa daca ai mare nevoie de semnal oke si acuratete atunci treci la ceva dedicat.

adrian ghiurau
29-06-2011, 05:25 PM
Asta e faza ca nu prea folosesc des navigatia.In prima instanta m-am gandit ca o sa montez gps mio in locul display-ului ca si cele cu navi.De aceea m-am gandit la mio 760.As vrea si Galaxy Tab,dar mi-ar place si un Mio 760.Inca sunt in dilema.:(

Dozer
01-07-2011, 10:21 AM
Si de aici (http://www.igo-maps.co.nr/) se pot lua harti.

mugur_ungureanu
01-07-2011, 08:22 PM
In prima instanta m-am gandit ca o sa montez gps mio in locul display-ului ca si cele cu navi.De aceea m-am gandit la mio 760.As vrea si Galaxy Tab,dar mi-ar place si un Mio 760.

Manopera e cam complicata (spun asta pentru ca m-am preocupat). Daca nu folosesti des, mai bine nu montezi definitiv. Eu am avut un Mio pus sub display, cu suportul montat cu dubluadeziv si unde trasesem o antena externa si alimentarea pe undeva prin spate sa nu ma incurc in fire.

fxg
06-07-2011, 04:49 AM
Era o discutie legata de iGo PC - eu folosesc asa ceva. A existat o singura versiune demo oficiala, modificata de baietii veseli ca sa aiba functionalitate maxima [ma rog, mie nu mi-a lipsit nimic fata de variantele de WinCE]. Singura limitare e ca nu vede hartile de R8.3, ci doar de 8.0. Dar si pentru versiunea asta sunt harti actualizate. Eu asa ma plimb :)

LE - ca receptor am un Nokia LD-3W pe bluetooth. Merge de rupe si prinde semnal in maxim 1 minut. Nu a picat decat o data cand eram la coada in pasajul Unirii.

Dozer
06-07-2011, 10:42 AM
Too late pentru mine, legat de receptor. Trebuie sa imi soseasca astazi Qtrek GPS-S3. Sper sa nu ma dezamageasca.

Much later edit: am testat azi cat am avut treaba prin oras receptorul Qtrek GPS-S3. Prinde extrem de repede semnalul, chiar instant as putea spune, pozitionare buna si precisa pana in prezent. Urmeaza sa mai fac teste, dar per total sunt multumit. Dar... nu totul a mers ca pe roate... in prima faza nu reuseam sa ma conectez cu SGS-ul la el. Nu merge simpla conectare prin bluetooh. A trebuit sa downloadez un soft special de pe Market(Bluetooh GPS), care sa imi faca legatura cu receptorul. De asemeni, nu stiu de ce, la prima testare, cu receptorul scos pe balcon, ma localizase destul de eronat, probabil 2-300m eroare estimez eu. Odata coborat in fata blocului, totul a mers perfect. Am avut mici probleme la inceput cu conectivitatea la sateliti in masina, datorita parbrizului atermic, dar nimic grav. Asa... scos din punga si testat cateva ore azi.. bateria a tinut fara a fi necesara conectarea incarcatorului si fara a semnalizarea de baterie slaba. Per total sunt multumit pana in prezent.

mugur_ungureanu
06-07-2011, 09:33 PM
Era o discutie legata de iGo PC - eu folosesc asa ceva. A existat o singura versiune demo oficiala, modificata de baietii veseli ca sa aiba functionalitate maxima [ma rog, mie nu mi-a lipsit nimic fata de variantele de WinCE]. Singura limitare e ca nu vede hartile de R8.3, ci doar de 8.0. Dar si pentru versiunea asta sunt harti actualizate.

Incearca versiunea 8.3. E chiar misto: pe mine m-a dat gata cu schimbarea cerului dupa starea vremii (aici) (http://www.compcar.ru/forum/showthread.php?t=7342)! Cum stai cu limba rusa?
Eu am un CarPc si nici nu se compara cu variantele anterioare folosite (diferite pocket-uri cu WinCE).

gxg 10
06-07-2011, 09:58 PM
Eu folosesc igo my way pe un iphone 3g si merge impecabil. L-am folosit in bucuresti si n-a dat gres. Singurele "erori" daca pot fi numite asa sunt momentele cand ma trimitea pe o strada care , evident, era in constructie, chiar daca aveam ultimele harti. Imediat facea reconfigurare si ma scotea din belea.

Ah, de semnal? Nici o problema. Prima oara cand l-am instalat a stat 30 de secunde sa prinda satelitii si de atunci de fiecare data cand il deschid se conecteaza instant. Recomand !

Deesse
07-07-2011, 10:31 AM
E bine sa ai si suport auto cu incarcator pentru iPhone pentru ca GPS iti mananca f repede bateria (nu numai pe iphone ci pe toate telefoanele)
Recomand http://www.cnet.com.au/navigon-iphone-car-kit-339299944.htm

CristianG
07-07-2011, 02:09 PM
Primesti si incarcator auto cand cumperi un iPhone dar firul e cam mic:))

Deesse
07-07-2011, 09:08 PM
Nu primesti, doar pentru priza normala. Iti trebuie adaptor pentru masina in care poti baga firul ala mic :)

andugene
08-07-2011, 10:46 AM
foloseste cineva vreun becker 43 talk,as avea nevoie de cd-ul original din cutie.

Melody Nelson
16-07-2011, 08:32 AM
Salut.
As vrea sa cumpar un gps pentru ai mei. Ei sunt destul de anti-tehnologie, deci ceva simplu, viabil si de incredre. Bugetul e pana in 5 milioane. Ar fi de preferat sa aibe harta intregii Europe (daca nu, macar Europa de est), iar cea din Romania sa fie actualizata si sa aibe indicatiile in romana. Nu ii vad pe ai mei incercand sa upgradeze sau sa schimbe softuri, poate doar sa updateze hartile. As vrea sa il cumpar online, deci daca ati putea sa imi recomandati niste siteuri de incredere ar fi minunat.
Mersi mult.

Eggan
11-08-2011, 03:17 PM
Topic revival! :P

Folosesc 1 bucata smartphone Orange Boston [Gigabyte la baza] - cu Igo 8 pe el, isi face treaba destul de bine. Desi la ce preturi derizorii au ajuns unele device-uri GPS dedicate, mai-mai ca ma mananca palma sa-mi iau si unul de-ala, dar de moment prefer mobilul [macar il folosesc cat de cat la capacitatea maxima + nu mai am grija inca a unui aparat dupa mine]

siem
14-08-2011, 09:57 AM
negrum unde ai gasit cu 40 e?

Laurah
03-12-2011, 12:33 PM
Eu folosesc un sistem de navigatie GoClever si nu am avut probleme cu el.

Dozer
09-12-2011, 04:02 AM
Revin... dupa o lunga pauza cu ceva informatii.
Am testat... si tot testat de ceva timp(cam de la ultimul meu mesaj pe acest topic) "kitul" Samsung Galaxy S + IGO My Way 8.4(mod MotoGIS V2.4) + (optional) receptor Qtrek GPS-S3.

Pentru inceput, cei care se plang de receptie GPS slaba cu SGS-ul, recomand un update de soft. Dupa "saltul" la Android 2.3.3 nu am mai avut probleme cu receptia GPS. Chiar si in masina, in ciuda parbrizului atermic, semnalul se prindea usor, pe un cer moderat acoperit cu nori. Dar in continuare, pentru a exclude complet posibilitatea pierderii semnalului (si... pentru ca oricum il am in dotare :P), daca drumul e mai lung prefer sa folosesc receptorul GPS.

Din lipsa de timp(si putina comoditate atunci cand am avut timp), inca nu am pus ultima versiune de Android disponibila, pentru a vedea daca sunt ceva schimbari pe partea de receptie GPS.... dar daca se pastreaza la fel, ma pot declara multumit.

Per total, ca o concluzie, acesta imbinare (SGS+IGO) ma satisface pe deplin. Ecranul la SGS este suficient de mare pentru o vizualizare usoara a informatiilor, iar in plus ecranul superamoled inlesneste si mai mult vizualizarea informatiilor pe timp de zi, indiferent de pozitia soarelui. Despre IGO.. nu mai are rost sa intru in detaliu, deoarece este cunoscut, iar ca design.. fiecare cu preferintele lui, pana la urma ce conteaza este rutarea pe harta... si hartile sa fie cat mai noi si mai detaliate.

In alta ordine de idei.. am testat si Navigation(powerd by Google). Pentru tarile cu apa calda, unde exista posibilitatea de navigare "turn by turn", cat si pentru cei care au cunostinte de lb engleza suficient de aprofundate incat sa poata urmari indicatiile furnizate de doamna din soft, pot spune ca e super treaba. Navigarea este cat se poate de precisa, hartile sunt foarte exacte(deh... doar sunt luate din satelit :) ), in plus existand posibilitatea folosirii optiunii de street view, ceea ce iti schimba perspectiva in diverse intersectii(unde exista posibilitatea) astfel incat sa vezi exact locatia respectiva si pe care strada sa o apuci.

Din pacate... stupid, Navigation inca necesita conexiune la internet(doar pentru startup si incarcarea hartii). FF stupid... mai ales cand in Google Maps beneficiezi de optiunea de cache map, ce iti poate incarca in memorie anumite portiuni de harta ce consideri tu ca te-ar interesa. In acest fel, poti folosi Google Maps ori unde doresti, fara a fi necesara conexiunea la internet, atat timp cat ai incarcat in cache harta cu zona respectiva. Bineinteles poti incarca cate zone doresti, astfel incat sa acoperi o arie cat mai mare (bineinteles, atat timp cat ai si memorie destula :) ). Din pacate, dupa cum am spus, ff stupid dar optiunea de map cache inca nu este disponibila si pentru Navigation(care apropo... este inca in versiune beta). Dar... softul promite dpdv meu foarte multe... iar in plus... este free.

bighi89
09-12-2011, 09:19 AM
Ca sa fiu si eu in trend cu lumea. Folosesc ovi maps(nokia maps mai nou) pe un nokia e6 cu ultimul update din 26.11.11 si pot spune ca merge fara probleme. Mi-am download-at harta romaniei plus alte 3 unde voi pleca in calatorie.
In bucuresti doar m-am uitat de strazi ne stiind ca pot folosi hartile fara conexiune internet. App serviciul este gratuit, asa ca azi la munca eram hotarat sa instalez garmin, dar la un versus am ajuns la concluzia ca diferente notabile pentru ce fac eu nu ar fi, asa ca am dezactivat conexiunea de date si i-am dat de lucru(a lucrat doar cu semnal gps).
Rezultatul mai mult decat satisfacator, as putea spune foarte bun. Traversat brasov cap coada, s-a conectat foarte repede sa zic maxim 10 secunde(umpic mai greu in cladire unde sunt sute de calculatoare si ploua cu retele wifi), nu mi-a pierdut semnalul niciodata si reconfigurarea traseului facuta destul de repede. Putin imprecis as putea spune la viteza de deplasare, eram pe limitator la 55 km si el imi oferea rezultate variate de la 47-51Km. Cei drept nu am stat cu ochii foarte mult pe el pentru ca nu am carkit. Aviz de harti nu am gasit destinatie care sa nu mi-o arate pe harta, intradevar nu este la curent cu toate sensurile giratorii construite in ultima vreme.

In bucuresti cu google maps mi-a mancat vreo 40Mb cat am mers din tei pana la afi palace si inapoi, de notat ca eram cu cineva care cunostea cat de cat bucuresti si nu am folosit foarte mult gps-ul, umpic greoi totdata as putea spune. Cert e ca acum nu as mai renunta la ovi in favoarea google maps. Poate sa ma incurce foarte rau ceva si singura solutie ar fi google sau poate pentru satellite view care este net superior la google.

205
09-12-2011, 09:39 AM
Putin imprecis as putea spune la viteza de deplasare, eram pe limitator la 55 km si el imi oferea rezultate variate de la 47-51Km.

Totdeauna indicatia vitezometrului de pe bordul masinii e un pic mai mare decit viteza reala, asa ca probabil ca GPS-ul are dreptate ;)

bighi89
09-12-2011, 09:57 AM
Stiam ca acul e imprecis, dar tempomatul merge aproape de realitate. Cand sunt pe limitator sau cruise intotdeauna am 2 3 gradatii mai mult la ac. Din moment ce eu il tineam exact la 55kmh nu vad de unde variatia gps-ului :D. Vad maine dimineata cand plec la ploiesti la viteze mai mari cum se comporta. Ideea e ca, e cam prima data cand folosesc tehnologia asta numita gps.

adrian ghiurau
09-12-2011, 01:26 PM
Bighi, si tempomatul citeste viteza rotii care la fel poate varia.Gandeste-te ca o anvelopa noua cu 8 mm are alta viteza de rotatie fata de una de 3 mm.Gps-ul calculeaza viteza de deplasare a masinii.De aceea GPS-ul nu greseste.

Dozer
09-12-2011, 02:29 PM
Am uitat sa precizez in postul anterior(considerasem ca se deduce din tot contextul), dar GoogleMaps-ul folosit de mine e versiunea de Android, care e un pic alta mancare de peste comparativ cu cea de Simbyan.

Despre traficul mancat ar trebui sa mearga totusi, ca si pe Android, sa opresti traficul de date odata ce ai incarcat harta si ai facut rutarea.

Oricum... pana in prezent nu prea am gasit nimic care sa ma faca sa renunt inca la IGO-ul din dotare(pentru o utilizare adevarata, nu doar pentru "joaca" si teste). Raman insa curios cum va arata o versiune "finala" la Navigation, deoarece promite destul de multe, mai ales daca introduce si cache map pentru a scapa de nevoie de internet(chiar daca numai la startup).

adioperator
09-12-2011, 04:39 PM
Pe traseele lungi folosesc un Asus R700 modat cu iGO Primo 9.2.0.192885. Pe telefon (Orange Boston cu Android 2.2) am instalat iGO 8.4.3.179971.

loplo
09-12-2011, 04:40 PM
Tocmai au aparut hartile Navteq 2011 Q3. RO este putin mai dezvoltata decat in versiunile precedente, dar mai e de lucru la harta.
Drum bun!

bighi89
09-12-2011, 07:34 PM
Bighi, si tempomatul citeste viteza rotii care la fel poate varia.Gandeste-te ca o anvelopa noua cu 8 mm are alta viteza de rotatie fata de una de 3 mm.Gps-ul calculeaza viteza de deplasare a masinii.De aceea GPS-ul nu greseste.
Oricum anvelopele sunt relativ noi,rulate vreo 3k si se prezinta foarte bine. Google maps al meu e pur si simplu o aplicatie instalata si imi incarca harta instant. Oricum nu e poblema asta. Cert e ca o sa il folosesc tot mai intens de acum incolo, numai intreb in stanga si dreapta.

@dozer cel putin la mine cam "gafaie" cand ma plimb pe harta plus ca nu am reusit/nu are optiunea sa ma duca singur. Doar imi arata ruta si sa dau eu update la locatie sa vad pe unde sunt. Pe nokia mi-am downladat hartile necesare si de restul se ocupa singur. O sa revin cu update cand il testez mai serios, oricum planuiesc sa ajung cu el in cehia, nu am gps normal si nici nu pot sa imi iau unul pana nu ma intorc. pana acuum nu am fost ezamagit de tel si-a meritat banii.

Dozer
11-12-2011, 04:25 AM
@bighi89: incearca sa vezi daca a aparut o versiune noua de GoogleMaps pentru Simbyan(asta daca nu ai facut deja treaba aceasta) si daca exista, poate e cu ceva imbunatatiri. Pe Android pot folosi GoogleMaps si pentru "navigare", in sensul ca ma arata mereu unde sunt pe harta si "ma urmareste" constant, dar, daca ii cer sa imi faca o rutare pana undeva, ma trece automat in Navigation.

Pentru cei care nu stiu care e treaba cu Navigation -> http://www.youtube.com/watch?v=tGXK4jKN_jY

bighi89
11-12-2011, 04:34 PM
Am dat reset la telefon de 2 saptamani si am instalat google maps. Dar nu, nu ma urmareste singur doar daca ii dau eu mereu my position. Cel putin pe nokia am vazut ca a aparut harta noua pentru ro undeva la 90Mb si chiar se descurca destul de bine in mod offline, ce m-a uimit "imi vorbeste in limba romana".
Google maps nu prea il pot folosi in mod offline, nokia da.

Cand ajung la brasov o sa ma uit de update si revin cu un edit. Acum numai am trafic deloc pe tel pana pe 17.

Dozer
12-12-2011, 03:28 AM
Mda.. ce sa ii faci, din pacate dezvoltarea GoogleMaps pentru Android a captat toata atentia, iar pentru alte sisteme de operare au fost lasate undeva in debara :). Pacat, dar poate odata cu finalizarea lui Navigation va exista un export si pentru alte sisteme de operare.

Oricum, nu este corecta comparatia GoogleMaps(chiar si versiunea de Android) cu OVI Maps, deoarece OVI este un program de navigatie(cu toate informatiile necesare navigarii), iar GoogleMaps e doar pentru orientare(chiar daca in versiunea de Android "ma urmareste" singur atunci cand ma deplasez). Comparatia corecta ar fi OVI Maps cu Navigation, iar castigator ar fi pana la urma cel care te "imbraca" pe tine mai bine. Dar... cum nu toata lumea se poate bucura de trafic nelimitat la internet pe mobil.. iar versiunea actuala beta a lui Navigation nu ofera map cache... clar OVI Maps are o mare bila alba, deoarece poate fi folosit si offline.

Spre exemplu.. pentru mine momentan IGO este baza, oferindu-mi foarte multe informatii, de la supermarketuri si magazine la restaurante si fastfood-uri... reprezentand pana in prezent exact ceea ce am eu nevoie.

bighi89
12-12-2011, 12:59 PM
Si la mine arata locatiile destul de bine. Am reusit sa il dau gata destul de repede cu anumite locatii. Gen fastfood-uri sau pub-uri din brasov. Pe partea asta inca mai au de lucrat oricum am cautat offline.

Dozer
12-12-2011, 10:34 PM
Probabil trebuia sa specific ca sa nu induc lumea in eroare, faptul ca eu nu folosesc navigatia in tara, de aceea si cantitatea de informatii este mai mare(atat nivelul de detalii harta cat POI-uri).

Asgard
31-12-2011, 06:27 PM
Tinand cont ca de cateva saptamani a aparut ROAD 2012 intrebarea este daca a reusit cineva sa-l localizeze pe vreun torent?:D

thundermili
31-12-2011, 08:22 PM
Eu folosesc Garmin nuvi 1200...excelent, mai bun decat orice am vazut pana acum...semnal foarte bun, chiar din casa...l-am cumparat din SUA cu vreo 70 dolari

205
01-01-2012, 06:01 PM
Atasez un link cu o poza cu spatele GPS-ului meu (ma rog, poza e luata de pe net, al meu e mult mai curat ;) ).Foloseste cineva antena externa pt. GPS? In poza se vede ca are mufa de antena externa (chiar si in specificatii spune de ea) dar nu stiu absolut nimic despre antenele astea. Mufele sunt standard? Unde gasesti asa ceva? Se poate improviza o antena dintr-un fir? Si cel mai important, daca integrez in bordul masinii GPS-ul (deci fara antena nu ar avea deloc semnal) si ii scot o antena din asta undeva afara pe bord, va merge fara probleme?

http://hardverapro.hu/dl/upc/2011-05/192448_dreimgo_back.jpg

grx
01-01-2012, 09:41 PM
Poate te ajuta adresa http://www.gsm-modem.de/gps-installation.html. Am folosit o antena externa (http://www.mobilegpsonline.com/mgpsstore/index.php?main_page=product_info&cPath=6_95&products_id=118) pe un PDA Asus, dar nu stiu daca era activa sau pasiva (erau imprumutete). La GPS/ul actual (Wayteq) nu are mufa pt. antena exterioara.

205
02-01-2012, 01:37 PM
In link-ul dat de tine vad ca sunt mai multe tipuri de mufe, deci trebuie sa aflu mai intai ce conector mi se potriveste.

Ai zis ca ai folosit o antena externa. In momentul in care o conectezi o vede aparatul ca fiind conectata? Sau pur si simplu nu se intimpla nimic, doar se imbunatateste semnalul? Oare ce se intimpla daca pun o simpla lita in loc de antena? ;)

grx
04-01-2012, 01:13 AM
Nu retin sa ma fi atentionat ca am conectat antena exterioara. Cam mult timp a trecut de atunci si nici nu am dat atentie faptului. L/am imprumutat doar pt un concediu, apoi mi/am cumparat jucarie proprie.

dinoradu
04-01-2012, 09:31 AM
In momentul in care o conectezi o vede aparatul ca fiind conectata? Sau pur si simplu nu se intimpla nimic, doar se imbunatateste semnalul? Oare ce se intimpla daca pun o simpla lita in loc de antena? ;)
Doar se imbunatateste semnalul. Cu o simpla lita, cred ca nu se va intampla nimic, pentru ca sunt frecvente destul de mari si nu stiu daca se pot receptiona asa cu o simpla lita.

Dozer
04-01-2012, 11:52 PM
Pentru cei interesati un link cu iGO NAVTEQ 2011.Q3 Europe maps (http://elemen7s.byethost15.com)

bighi89
05-01-2012, 05:42 PM
Am revenit si eu din Cehia pot spune ca fara gps nu as fi ajuns la destinatie. Partea proasta nu stiu daca e din cauza configurarii mele facuta in telefon sau din cauza celor de la nokia cert e ca nu a vrut neam sa ma bage pe autostrada, ma ducea pe langa ea sau pe alte drumuri. A avut cateva rateuri in afara oraselor a incercat de cateva ori sa ma bage pe cateva drumuri care au fost inchise sau pe drumuri forestiere. In orase nu am avut absolut nimic de reprosat, m-a dus oriunde am vrut sau la ce magazin (mai mare) am vrut cu succes. O singura data am reusit sa pierd conexiunea cu satelitul eram intre munti prin padure si o ceata imensa undeva pe langa Liberec. Per total nu regret faptul ca nu am dat banii pe un gps dedicat, nu am fost deranjat de faptul ca trebuie sa ii dau comanda din oras/capitala in oras/capitala pentru a iesi pe autostrada, asta fiind valabil doar afara.

Gps-ul a lucrat in mod offline fara costuri la factura.

Asgard
06-01-2012, 12:30 AM
In mod normal ai posibilitatea de a face anumite setari, de a evita autostrazile, intoarcerile de 180 de grade, drumurile forestiere. Posibil ca la tine sa fie activata functia de a evita autostrazile.

bighi89
06-01-2012, 12:42 AM
Inca mai am de invatat, in rest e ok pt prima experienta la drum lung si totodata surprins placut de ce este capabil telefonul.

bogdan_bacaita
27-09-2012, 01:11 PM
Salutari,

Acum cateva zile am avut nesansa sa fac pana la 2 roti in acelasi timp si un tip binevoitor s-a oferit sa ma duca cu masina pana la o vulcanizare (undeva la 35 Km departare). Si am observat ca tot se uita in GPS in fiecare localitate (precizez drumul era drept) si spune deodata "Pe aici sunt 2 radare ... mi le arata pe GPS". Am inceput sa rad crezand ca face o gluma. Insa pe bune in orice lcalitate unde era radar era afisat un mesaj pe dsiplayul GPS-ului (cu alte cuvinte chestia aia chiar functiona). Din pacate nu am retinut numele device-ului si ma intrebam daca ati auzit de vre-un model la noi in tara, care e capabil sa fac asa ceva ???

Asgard
27-09-2012, 01:14 PM
La ce te referi cand spui radar, la camere sau radarele amplasate pe masinile de politie?

bogdan_bacaita
27-09-2012, 01:15 PM
Masini de politie - MCV :)

username
27-09-2012, 01:17 PM
Poate trecuse mai devreme pe acolo, pe celalalt sens.:)

bogdan_bacaita
27-09-2012, 01:20 PM
Nu...persoana respectiva nu era din zona, dar chestia e ca totul era afisat pe display, adica nu vorbea aiurea. Mie cel putin nu imi venea sa cred :)

Asgard
27-09-2012, 01:23 PM
Se practica ca sa se noteze unde stau cel mai des masinile de politie, si apoi fisierul se exporta catre GPS. Nu ai alta varianta de a stii unde se afla masinile de politie, exceptand statiile bineinteles.

bogdan_bacaita
27-09-2012, 01:35 PM
Am citit ceva legat de niste GPS-uri care folosesc google maps sa adapteze in timp real hartile in legatura cu, conditiile de trafic (aglomratie, accident etc) dar era valabil doar pentru capitala si nu era nimic legat de "radare".

adybratulescu
27-09-2012, 01:54 PM
Pe Samsung Galaxy Ace am instalat si eu o aplicatie ce detecta aparatele radar corelata cu GPS-ul si pe ecran imi arata cum scana pe o anumita raza in jurul masini. Habar nu am daca functioneaza ca nu am dat de nici un radar in acea zi. Banuiec ca activeaza WI-FI ul si ala dectecteaza anumite semnale sau nu pot sa imi explic. Stiu ca erau o multime de aplicatii de instalat, printre care si starea traficului.
Am rămas uimit de precizia GPS-ului de pe telefonul mobil. Eram pe o terasa în Miercurea Ciuc și când am dat in Google Maps sa îmi găsească locația în care ma aflu, nu numai ca îmi indica terasa ci și poziția exacta la acea terasa (eram la o masa din coltul ei). Acum un telefon mobil face exact ce face și un sistem GPS, oferindu-ți chiar mai multe posibilități.

205
27-09-2012, 03:50 PM
Cunoscand obiceiurilor celor care stau la panda cu radarul, adicatelea nu le place sa se miste (stau in acelasi loc ani de zile) atunci e normal ca lista cu radare instalata pe GPS sa functioneze corect. Sunt destule site-uri care iti ofera aceste liste, actualizate la zi, in functie de ce model de GPS ai si cu indrumar de incarcare in GPS chiar si pt. necunoscatori.
Sunt 2 feluri de liste, cele care au numai camerele si cele care au pe langa camere si POSIBILELE locuri in care stau la panda radarele. Inclin sa cred ca "binevoitorul" avea instalat pe GPS ultima varianta.

Sa citeasca in timp real pozitia radarelor mi se pare cam greu de crezut. Ar fi un GPS cu detector de radar incorporat, care ar face absolut inutile statiile si detectoarele.

bogdan_bacaita
27-09-2012, 03:53 PM
Da...are sens, insa imi poti recomanda un model de GPS care face acest lucru (update la lista cu locatiile radarelor)?

205
27-09-2012, 03:55 PM
Pai tu faci update-ul, nu GPS-ul.

Laurian_307
27-09-2012, 05:03 PM
Treaba asta e chiar reala. Am vazut ceva asemanator la un coleg de-al meu care are un samsung galaxy SII si o aplicatie instalata (de tip GPS). Am ramas uimit sa vad ca pe langa indicatiile rutiere foarte exacte, imi arata si amplasarea masinilor de politie prevazute cu radar. Regula probabilitatii bazata pe un precedent repetat sau o aplicatie foarte reusita intemeiata pe analiza in timp real a frecventelor de emisie a undelor folsite de aparatele radar !?

bobovis
27-09-2012, 05:28 PM
Mai nasol e cu MCV-urile in miscare...iti tre' un update in timp real. :D

ariciul
27-09-2012, 06:17 PM
sau o aplicatie foarte reusita intemeiata pe analiza in timp real a frecventelor de emisie a undelor folsite de aparatele radar !?

Asta e deja beyond SF, poate face Apple o aplicatie :lol: Telefonul poate emite/receptiona doar pe cateva benzi de frecvente scurte si anume 900 si 1800 Mhz pentru GSM, 2.4 Ghz pentru Wi-Fi si 1227 si 1575 Mhz pt GPS. Radarele de pe la noi lucreaza in 24GHz.

Cea mai buna pentru cei care circula mult si des extraurban ramane statia din punctul meu de vedere. Cand intre Slatina si Pitesti a fost coloana de 30 de km am aflat din timp cat de lunga e si am stat doar vreo 2 km in coloana, dupa care am ales o ruta ocolitoare(inca 20 de km) in loc sa pierd cateva ore bune.

bogdan_bacaita
28-09-2012, 04:18 PM
Am gasit... se numeste : EVOLIO HI-speed Traffic. Din pacate nu arata in timp real unde se afla radarele mobile, ci doar posibile puncte pe traseu unde ar putea fi amplasate. Atunci cand mers cu persoana respectiva a fost doar coincidenta, ca radarele mobile sa fie amplasate in locul indicat de device. Oricum am sa imi cumpar unul cat mai curand, pare sa te ajute destul de mult in trafic.

fabianfao
16-10-2012, 01:04 PM
Salut! Am un Peugeot 407 adus din Olanda si nu pot schimba limba, intru in meniu, selectez limba engleza, imi zice sa introduc cd-ul, il introduc si la un moment dat mi-l scoate afara fara ca limba sa fie schimbata. Ma poate ajuta cineva? Multumesc!

andrei80
31-10-2012, 07:38 PM
Stie cineva unde gasesc o baterie pentru RT3/4? E Litiu de 9v cu 3 elementi, asemanatoare cu cele de telefon fix cu antena. RT3-ul nu mai tine minte ora si ma gandesc ca e de la asta.
http://www.leboncoin.fr/equipement_auto/366038059.htm asta e bateria

Express
02-11-2012, 04:25 PM
Un GPS bun pentru un smartphone cu Android? Care bine inteles sa functioneze offline fara internet data. Am incercat cu iGO Primo 2.0 dar imi cam da batai la instalare ( nu gasesc pentru rezolutia telefonului meu, mai exact 540x960 ), am incercat cu alta rezolutie dar imi apare ecranul negru si atat.

archaeus
02-11-2012, 04:49 PM
Navigon.

Bongo
28-11-2012, 10:29 PM
Cum aflu ce "soft" are un RT3 si care ar fi pasi pentru upgrade? Pentru CAN-CAN

djenavar
20-04-2013, 10:30 PM
Buna seara, nu am stiut unde sa postez. Am un sistem de navigatie Kenwood DNX 9260 BT cu dvd, bluetooth, navigare, touch screen, ecran detasabil, se conecteaza la camera cand dau cu spatele si alte 100 de chestii, care brusc nu a mai dorit sa functioneze. Intrebarea este unde pot sa gasesc un service care se ocupa de asa ceva. Multumesc (https://www.google.ro/search?client=firefox-a&hs=Pby&rls=org.mozilla:en-US:official&q=bluetooth&spell=1&sa=X&ei=Dt5yUbf7DseROMuqgcAO&ved=0CCoQvwUoAA&biw=1920&bih=917) anticipat!

costy_gby
21-05-2013, 08:19 PM
Eu folosesc un pioneer appradio sdh 01.E o navigatie universala,pe care am instalat igo,merge exceptional,deja 3drumuri de Franta fara probleme.Daca vreti poze,detali,astept reply

aditzah
22-05-2013, 12:59 PM
Nu exista soft de navigatie mai bun decat iGo Primo pentru telefoane/tablete cu Android sau iGO 8 pentru telefoane cu Windows Phone 6/7/8. Daca nu gasiti din prima o versiune pentru rezolutia care va trebuie, nu renuntati. E plin netul de tot felul de Data.zip pentru toate rezolutiile posibile. Hartile pentru Romania si Europa de Est sunt facute de cei de la Topmap si sunt cele mai detaliate in comparatie cu cele Navteq sau Tomtom folosite de celalalte softuri navi.
Daca aveti android, puteti instala si Ivona Text-to-speech + vocea Carmen (gratuite in Play Store) care va vor reda toate comenzile, numerele si numele strazilor intr-o romana foarte naturala.
La harti puteti face update manual de 3 ori pe an iar la POI si speecams de fiecare data cand se mai schimba ceva de pe poiplaza.

Dozer
22-05-2013, 02:02 PM
Nu exista soft de navigatie mai bun decat acela cu care esti tu obisnuit :lol:.

Pana la urma ce conteaza cu adevarat la un soft de navigatie sunt hartile sa fie la zi si lista buna de POI-uri. Poti avea cea mai suava voce, poti avea cea mai buna si interesanta grafica, cu holograme si tot ce vrei, daca hartile nu sunt la zi.

Asadar, atat timp cat hartile sunt la zi, diferenta nu o face decat ce iti place tie in materie de interfata, sau cu ce esti tu obisnuit.

Dar ia zi, cum o conectezi pe domnisoara Ivona cu IGO-ul? Singura optiune care ar avea sens ar fi din TTS PRO, doar ca la mine aceea este dezactivata.

aditzah
22-05-2013, 06:34 PM
Poate iGO a ramas vreun fix de-al meu de cand am dat vreo 400 de euro prin 2006 pe un amarat de PNA Fujitsu Siemens cu diagonala de 2.8". Venise preinstalat cu Navigon care avea doar cateva bulevarde principale din marile orase. Dupa ce m-am jucat putin cu registry-ul, am reusit sa intru in Windows CE, sa-mi creez propriul meu Shell si bineinteles sa testez toate softurile de navigatie de pe piata. Am ramas la iGO pentru ca era cel mai customizabil iar hartile pentru Romania si Bulgaria erau de departe cele mai detaliate.
Cu interfata ai dreptate. Socrul meu a avut instalat pe un nokia cu symbian programul Sygic, pe care l-a folosit cu succes cativa ani. De sarbatori a primit un galaxy s3 cu android si i-am instalat si lui igo primo. Nu s-a putut acomoda si pana la urma si-a instalat sygic pentru android.
Instaleaza de pe google play Ivona TTS (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ivona.tts&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5pd m9uYS50dHMiXQ..) si apoi vocea Ivona Carmen (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ivona.tts.voicebeta.ron.rou.carmen&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5pd m9uYS50dHMudm9pY2ViZXRhLnJvbi5yb3UuY2FybWVuIl0.). In Android: Options - Language & Input - Text-to-speech output, selecteza IVONA TTS HQ. La preferinte o selectezi pe Carmen si apoi, in folder-ul iGO/content/audio trebuie sa pui fisierul asta:81581. Intri in program si selectezi vocea Romana-Carmen TTS v4 (aditzah).
Bafta

Dozer
22-05-2013, 08:51 PM
Multam. Pe dom'soara Ivona o aveam instalata ca e de ajutor la o serie de dictionare.

Am pus fisierul de la tine(se pune in content/voice), dar personal nu ma incanta. Cadenta de vorbire imi pare mult mai potrivita la versiune standard(ma rog, versiunea pe care o am eu cel putin), fiind mai raspicata.

In plus, ma deranjeaza faptul ca citeste numele strazilor, iar citirea o face(si normal de altfel) dupa fonetica ro(ex: Waterloo - uaterluu->en. / vaterloo->ivona ...sau...Place - plas->fr. / place->ivona).

Oricum, multumim pentru fisier. Poate altora le este pe plac/util.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

aditzah
23-05-2013, 11:02 AM
Cu placere. Vocea Carmen citeste corect aproape totul in Bulgaria si ma astept sa o faca si in toate celalalte tari slave din regiune (Serbia, Croatia, Macedonia, Muntenegru, Bosnia, Slovenia, Cehia, Slovacia, Polonia etc) plus Albania, Italia, Spania. Pentru UK, Franta, Portugalia, Germania, Ungaria, tarile nordice, Benelux, e clar ca trebuie voci dedicate care stiu sa citeasca corect grupurile de litere specifice diecarei limbi. Citirea strazilor se poate dezactiva din meniul iGO/TTS Pro.

Dozer
23-05-2013, 12:11 PM
Da, dupa cum spuneam, era si normal sa nu citeasca bine numele strazilor, datorita foneticii diferite. Insa, cel putin in versiunea de igo pe care eu o am(igo primo 9.6.7.235654) din tts/pro nu se poate dezactiva citirea strazilor(nu exista optiunea).

Pe dom`soara Ioana eu o am in versiunea 218492, si se potriveste mai bine cu gustul meu, deoarece vorbeste mai raspicat. De aceea si ziceam intr-un post anterior... ca tine si de obisnuinta/placeri personale alegerea unui soft de navi.

kr0nick3r
10-08-2013, 01:03 PM
Salutare! Sunt nou pe acest forum si detin un peugeot 307 cu sistem de navigatie RT4. Harta romaniei nu e cartografiata decat la nivelul strazilor principale. Inainte de face un update cu nivelul strazilor din Romania am inteles ca trebuie instalata si cea mai noua versiune a firmware-ului. Mentionez ca versiunea dispozitivului firmware e 7.10 c-16. Vreau sa stiu daca se poate face cu usurinta un update la versiunea de firmware 8.31. Imi puteti recomanda un link valabil de unde imi pot descarca harta Romaniei? Ce trebuie sa tin cont inainte de a face update-ul si la ce risc ma supun?
82753Multumesc!