PDA

View Full Version : Probleme Peugeot 407

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

cristi_407
14-02-2006, 02:51 PM
Quoted post
Cum sa vad daca pierd lichidul????? Si ce fac ei la service, imi schimba cu piesa veche?
:evillook: :ack: :rant: :unsure: :thumbdown: Iti dau garantie pe piese, nu? 18 luni, am inteles eu.
CE sa zic la service: "sa-mi verifice servo!!!!" ?

Deschide capota si vezi ca ai un orificiu cu un capac rosu care are desenat un volan cu rosu..vezi daca e umed...da..spunei sa vada pompa de servo..

rabbit
15-02-2006, 12:47 AM
Quoted post
Deschide capota si vezi ca ai un orificiu cu un capac rosu care are desenat un volan cu rosu..vezi daca e umed...da..spunei sa vada pompa de servo..

Ok!!!!!!!!!!!! :thumbsup:

rabbit
15-02-2006, 10:57 PM
CHIAR IMI PIERD LICHIDUL-CAPACUL TOT e UD!!!!!! :rant: :ack: :unsure: Atuncea sigur am probleme cu pompa!!!!!! Ma duc Vineri la service sa fac scandal!!!!!!! :fyou:

morogan
16-02-2006, 07:42 AM
Ai nivelul prea mare de lichid
Scoate capacul si vezi cat ai pana la nivelul maxim (peste). Si eu aveam scurgeri si dupa ce s-a scos pana la nivelul maxim s-a uscat total. Nu e defect, 99% iti zic ca de aici e problema

redcelt
16-02-2006, 02:13 PM
Quoted post
Scoate capacul si vezi cat ai pana la nivelul maxim (peste). Si eu aveam scurgeri si dupa ce s-a scos pana la nivelul maxim s-a uscat total. Nu e defect, 99% iti zic ca de aici e problema

Salut. Inainte de toate, vreau sa precizez ca si eu sunt posesorul unui Peugeot 407 2.0HDI cu 8.000 km la bord (in 2 luni, deoarece merg destul de mult - deplasari in tara si afara). Multe din problemele de pe forum le-am avut deja cu masina, din pacate.

Totusi, asta cu zgomotul in volan si manevrarea mai greoaie la viraj stanga la viteze mici ma enerveaza si desi am fost cu ea la eurial otopeni aia mi-au zis ca e normal, toate fac asa la frig...
Morogan, tu aveai aceeasi problema si s-a rezolvat dupa ce ai mai scos din lichid ? Sau aveai doar capacul umed ?

Anyway, pana acum am avut in general (in afara de un cielo si un hyundai) masini nemtesti sau pe aproape (vw, audi, skoda) si tind sa cred ca asta e prima si ultima masina frantuzeasca din viata mea :smile2:...

Wolfman
16-02-2006, 02:44 PM
Desi nu-mi place sa intervin pe probleme de service, deoarece Geza vad ca nu mai apare pe aici, voi preciza urmatoarele:
-legat de pompa de servodirectie - se constata o exacerbare a "problemelor" constatate. Domnilor, in acest caz cunoasteti "problema" celor de la VW cu un consum ridicat de ulei al motoarelor TDI?? Poate fi ea catalogata ca o "problema" sau ca o interpretare dupa ureche a unor parametrii tehnici normali dar prost intelesi de unii sau chiar au motoare slabe???
- greierasi din bord, pot proveni si de la operatii la partea electrica efectuate de persoane sau firme neautorizate ca shi de la probleme ale masinii.
-se observa tendinta multora de a prezenta problemele in "forta" celor de la service. Credeti ca daca ridicati tonul la personalul din service veti fi tratati cu mai mult respect, as putea spune ca din contra. Ca si faza cu cel care a inceput sa tipe la vanzator ptr problemele tehnice ale masinii...ce vina are vanzatorul??? Daca preferati sa folositi oamenii pe post de paratraznet, incercati cu cei apropiati voua, si apoi sa vedem cine mananca mancare rece 1 luna si doarme pe presul de la usa...!!!!

Cam atat am avut de spus referitor la conduita decenta intre oameni, sper ca pe viitor sa nu mai intervin pe aceste aspecte.

Salut!!

PS: Nu afirm ca Peugeot are cele mai fiabile masini........sau cele mai bune!!!!

morogan
16-02-2006, 03:52 PM
Nu am avut probleme de zgomote sau mers mai greoi volanul, doar umezeala pe langa capac. E drept, nu am mers pe frig cu ea, pt iarna am Rucsonul care e MASINA nu masina

adrian
17-02-2006, 12:00 AM
@Wolfman : ai pus punctul pe i
Voiam sa zic si eu, ca nu au nici o vina vanzatorii (ei oricum nu stiu mare lucru, despre date tehnice, decat ce li se da sa invete......)

Eu nu am nici o problema la viraje, nici macar, in zilele cu -20 dimineata, si in fiecare zi merg cu masina, de dimineata. Am obs ca si la mine capacul de la servo e ud. Am sa il sterg si eu sa vad daca se mai uda.

rabbit
17-02-2006, 12:02 AM
Quoted post

Si crez ca asta e problema?Daca am prea mult lichid? :huh: Atuncea de ce merge volanul mai greu?
In fine,ma duc maine la service si aflu ce zic mesterii........ :dry: mersi

nenea dani
17-02-2006, 01:11 AM
Azi am fost la service Pejo la BC "in premiera pe tara" pentru mine . Au fost foarte amabili si mi-au spus ca ar fi o mica si neinsemnata problema faptul ca s-a umplut tot compartimentul motor cu lichid servo si in curind va intra si in portbagaj . Nu mai spun ca urmareau sa scoata de la mine faptul ca am manevrat volanul cu motorul oprit (eventual fara cheia introdusa in contact) . :naughty:
Dupa aceste incercari ale domnului ing. care a oficiat in cadrul contactului client-service am intrebat care este data la care ma prezint ca sa-mi inlocuiasca pompa ,sau cum se numeste instalatia in cauza .
Imediat a fost de acord ca asta se va intimpla in cel mai scurt timp si ca tocmai incercau sa ma convinga sa accept inlocuirea .
Asa ca nu sint de acord cu dl.avocat care ia apararea acestor actori de la teatrul japonez Kabuki-Pejo!
Ei chiar nu inteleg ca aceste masini din carton se defecteaza cam des (adica permanent) . A' propos de asta ,in partea stinga a bordului ceva mai jos se gaseste un fel de perete despartitor din carton care s-a curbat putin (nu mult) . Acolo ar merge un tuning cu o bucata de ghips-carton .

adrian
17-02-2006, 08:45 AM
@nenea_dani : Observ ca esti foarte nemultumit de masina asta. Te intreb, de ce ai cumparat-o, nu stiai ca vei avea atatea PROBLEME cu ea ?

redcelt
17-02-2006, 10:55 AM
Quoted post
@nenea_dani : Observ ca esti foarte nemultumit de masina asta. Te intreb, de ce ai cumparat-o, nu stiai ca vei avea atatea PROBLEME cu ea ?

cand cumperi o masina de 24.000 de euro (eu atat am dat) e normal sa te astepti sa ai 4-5 probleme in 8.000 de km? nici loganurile nu au probleme asa devreme cum au astea... Peugeot o fi masina buna, dar nu pt romania... sau poate cele ajunse in romania sunt sub orice critica... cert este ca baietii vand in draci si lumea sta la coada la service cu ele... mie imi pare sincer rau ca am cumparat-o, daca gasesc pe cineva sa o cumpere o dau cu ochii inchisi... insa cred ca nu sunt atat de multi prosti ca mine :smile2:

adrian
17-02-2006, 04:24 PM
Quoted post
cand cumperi o masina de 24.000 de euro (eu atat am dat) e normal sa te astepti sa ai 4-5 probleme in 8.000 de km? nici loganurile nu au probleme asa devreme cum au astea... Peugeot o fi masina buna, dar nu pt romania... sau poate cele ajunse in romania sunt sub orice critica... cert este ca baietii vand in draci si lumea sta la coada la service cu ele... mie imi pare sincer rau ca am cumparat-o, daca gasesc pe cineva sa o cumpere o dau cu ochii inchisi... insa cred ca nu sunt atat de multi prosti ca mine :smile2:

Pai daca tu compari 407 cu logan.......... ai spus totul.
Peugeot este o masina buna insa tu nu stii asta.

nenea dani
17-02-2006, 11:57 PM
Quoted post

Stiam care sint problemele marcii in general si chiar ma asteptam sa se mai strice cite ceva .
Nu masina in sine ma supara ci atitudinea personalului din service ,care in loc sa-si faca treaba ,urmaresc sa convinga pe cei care reclama defectiuni ca nu au dreptate .
Nu are rost sa mai spun pentru a mia oara ca am cumparat masina pentru comportamentul rutier
care nu lasa loc de comentarii si chiar pentru motorul Diesel daca nu gresesc . Atit timp cit nu se strica motorul mai trec cu vederea unele defectiuni ,dar cu conditia ca cei de la service sa fie corecti .
Trag speranta ca la sfirsitul garantiei va incepe perioada de platitudine vis `a vis de defectiuni .

adrian
18-02-2006, 09:38 AM
Concluzionez, ca, in mare, problema cea mai evidenta si usturatoare a pejoului, este incompetenta celor de la service.
Problema care strica imaginea firmei destul de mult.

rabbit
18-02-2006, 01:27 PM
Salutare la toti!!!!!!! :thumbup: Cu problema aia de volan!!!! La service miau zic ca mia scazut nivelul de lichid,dar au fost foarte draguti,si miau explicat ca aceasta problema se intalneste cam des,si atata tot ca tre sa completez lichidul si basta,asa si a fost.Acuma nam probleme....... pana cand, nu stiu, asta a fost prima verificare( 6 luni=7000 km) Servisu e de la Tg.MUres. Si eu sunt de parere ca necompententa mesterelor de la service strica imaginea!!!!!! . :thumbdown: Bafta la toti

Doc
19-02-2006, 01:55 AM
Pai la Tg Mures nu este rau service-ul. Vorbeste cu Geza sau Nelutu (mecanicu') daca ai probleme. Oricum problemele se rezolva prin completarea cu lichid pana la nivel.

rabbit
19-02-2006, 07:34 PM
Quoted post
Pai la Tg Mures nu este rau service-ul. Vorbeste cu Geza sau Nelutu (mecanicu') daca ai probleme. Oricum problemele se rezolva prin completarea cu lichid pana la nivel.

Sunt de acord cu tine - nu e rau servisul. :clapping: :thumbsup: sper sa nu ajung mai des la service>>>>>> :laugh:

redcelt
20-02-2006, 03:12 PM
Quoted post
Pai daca tu compari 407 cu logan.......... ai spus totul.
Peugeot este o masina buna insa tu nu stii asta.

Pai tocmai ca nu le-am comparat. Am facut referire la logan ca pana nici alea nu se strica asa ca astea... Stai linistit ca am avut destule masini ca sa pot face niste comparatii... Si pot sa-ti spun ca Peugeot candideaza cu brio pentru cea mai proasta de pana acum. BTW, daca sunteti interesati, vand "masina" Peugeot 407 2.0 HDI, 2 luni jumate vechime, 8.000 km. Pret negociabil.

Doc
20-02-2006, 03:13 PM
Lasi la 10.000 euro si o cumpar eu.

dj joy
20-02-2006, 04:31 PM
sau mai pui 1000 - 1500 si iti dau 406-le meu :clapping:

nenea dani
21-02-2006, 09:38 AM
Quoted post
Pai tocmai ca nu le-am comparat. Am facut referire la logan ca pana nici alea nu se strica asa ca astea... Stai linistit ca am avut destule masini ca sa pot face niste comparatii... Si pot sa-ti spun ca Peugeot candideaza cu brio pentru cea mai proasta de pana acum. BTW, daca sunteti interesati, vand "masina" Peugeot 407 2.0 HDI, 2 luni jumate vechime, 8.000 km. Pret negociabil.

Numai din curiozitate as vrea sa stiu cit ceri fata de cit a costat ?
Eu as vrea ipotetic sa las masina asa cum este, doar sa-i pun un alt motor ceva mai puternic .
Poate peste 2-3 ani voi gasi de mina 2 un 2,6 hdi .

Doc
21-02-2006, 09:42 AM
Vezi ca este 2.7HDi V6 210CP, NU 2.6HDi.

cristi_407
21-02-2006, 11:28 AM
In legatura cu pompa de servo..Eu cand am avut probelma asta am fost atentionat de un baiat care are 407 mai vechi cu cateva luni ca mine si mi-a zis sa nu accept nici o completare de lichid pt asa i-au zis si lui si dupa 4 luni i-a cazut toata pompa..Si mi s-a inlocuit pompa de servo..Oricum mie nu mi se pare normal sa iasa lichid pe acolo..Cum sa fie prea mare?Din moment ce arunca lichid e clar ce e stricata..Numai bine

redcelt
21-02-2006, 12:52 PM
Quoted post
Numai din curiozitate as vrea sa stiu cit ceri fata de cit a costat ?
Eu as vrea ipotetic sa las masina asa cum este, doar sa-i pun un alt motor ceva mai puternic .
Poate peste 2-3 ani voi gasi de mina 2 un 2,6 hdi .

Pe asta al meu (Peugeot 407 2.0 HDI, ST Confort, negru + alarma, scaune incalzite, xenon) vreau 20.000eur. Nou a fost 24.000.

Doc
21-02-2006, 12:53 PM
Eram pe aproape cu oferta de 10.000 euro

leu
21-02-2006, 10:42 PM
Quoted post
Ca si faza cu cel care a inceput sa tipe la vanzator ptr problemele tehnice ale masinii...ce vina are vanzatorul??? Daca preferati sa folositi oamenii pe post de paratraznet, incercati cu cei apropiati voua, si apoi sa vedem cine mananca mancare rece 1 luna si doarme pe presul de la usa...!!!!

Aha, asta imi aminteste de o mica chestie/nedumerire... poate potzi sa ma ajuti tu ... cat de "de bun simtz" tzi se pare ca o masina de 20.000 euro + TVA sa fie livrata clientului fara preshuri, cu mentziunea.. "poate mai au la magazie de cumparat" ... ?

nu ma intzelege greshit... nu e vorba de bani shi nu e vorba de a varsa nervii pe cineva, banii pentru peugeot i-am castigat facand "client service", dar unele lucruri sunt dezgustator de rusinoase... si am tot dreptul sa ma plang celui (da, chiar PERSOANEI) care mi-a vandut masina pentru eventualele neplaceri ulterioare.

Vreau sa mai spun ceva - nu vorbesc urat, nu injur si nu jignesc oameni inutil, mai ales daca urmaresc sa obtin un servici din partea lor ... dar daca se joaca cu nervii mei ...

nenea dani
21-02-2006, 10:48 PM
Quoted post
In legatura cu pompa de servo..Eu cand am avut probelma asta am fost atentionat de un baiat care are 407 mai vechi cu cateva luni ca mine si mi-a zis sa nu accept nici o completare de lichid pt asa i-au zis si lui si dupa 4 luni i-a cazut toata pompa..Si mi s-a inlocuit pompa de servo..Oricum mie nu mi se pare normal sa iasa lichid pe acolo..Cum sa fie prea mare?Din moment ce arunca lichid e clar ce e stricata..Numai bine

Si eu ma voi duce miine la service in BC pentru a schimba claxonul si a stabili cind va trebui schimbata pompa . Ma ingrijoreaza intr-o oarecare masura nu faptul ca s-a defectat timpuriu, ci ca se poate repeta acest lucru avind in vedere ca mai multe masini au suferit de aceasta boala . S-ar putea sa fie un defect caracteristic si nu prea ma incinta ideea de a cheltui o groaza de bani pe aceasta pompa in perioada post garantie . Ma gindesc la faptul ca ar putea costa cel putin 15-20 milioane in cazul cind este livrata fara motorul care o antreneaza . In acelasi timp sint multe masini trecute de 50-60 mii km care nu au avut nici o defectiune . S-ar putea sa fie vorba de un anume lot/tip ..... cu probleme .

leu
21-02-2006, 10:48 PM
Quoted post
Nu am avut probleme de zgomote sau mers mai greoi volanul, doar umezeala pe langa capac. E drept, nu am mers pe frig cu ea, pt iarna am Rucsonul care e MASINA nu masina

ce rau imi pare ca nu mi-am luat TUCSON ... nici nu stii ...
:(

chris
22-02-2006, 07:34 AM
Quoted post
Si eu ma voi duce miine la service in BC pentru a schimba claxonul si a stabili cind va trebui schimbata pompa . Ma ingrijoreaza intr-o oarecare masura nu faptul ca s-a defectat timpuriu, ci ca se poate repeta acest lucru avind in vedere ca mai multe masini au suferit de aceasta boala . S-ar putea sa fie un defect caracteristic si nu prea ma incinta ideea de a cheltui o groaza de bani pe aceasta pompa in perioada post garantie . Ma gindesc la faptul ca ar putea costa cel putin 15-20 milioane in cazul cind este livrata fara motorul care o antreneaza . In acelasi timp sint multe masini trecute de 50-60 mii km care nu au avut nici o defectiune . S-ar putea sa fie vorba de un anume lot/tip ..... cu probleme .

Tare sunt curios ce ti se spune cand vei incerca sa-i covingi sa-ti schimbe pompa de servo.Probabil o vor da in balet,si ti-o vor echivala ca si o consumabila.Eu am fost la ei acum 2 sapt.pentru competare lichid(27000km.)dupa ce directia incepuse sa mearga cu noduri.Anul trecut,la 12000km. am dus-o pe platforma la service(directia se intepenise rau de tot-dadea emotii in viraje).

Wolfman
22-02-2006, 09:32 AM
Quoted post
Aha, asta imi aminteste de o mica chestie/nedumerire... poate potzi sa ma ajuti tu ... cat de "de bun simtz" tzi se pare ca o masina de 20.000 euro + TVA sa fie livrata clientului fara preshuri, cu mentziunea.. "poate mai au la magazie de cumparat" ... ?

Nu inteleg supararea ta in aceasta situatie!!! :huh:
Toate masinile Peugeot cu anumite exceptii (ex: 607) sunt livrate fara presuri de cauciuc!!
Acest lucru este valabil si ptr alte marci, nu este numai cazul Peugeot!!
Recomandarea vanzatorului a fost una buna si cred ca a tinut cont de dorinta ta de a cumpara covorase...te-a indrumat catre cel care te poate ajuta!!

Salut

morogan
22-02-2006, 08:47 PM
Am schimbat pneurile la masina astazi, adica am schimbat Tucsonul cu 407 :smile2:
Dat fiind ca mirosea cam urat cand merge clima (adica mereu) am mers si am schimbat filtrul de polen si fiindca erau deja 18.000 de la schimbul de oloi, l-am schimbat si pe acesta.
Probleme deja descoperite: claxoanele suna aiurea (se schimba vineri) si capota pe partea stg fata are un luft de bagi degetul (masina nu a fost ovita or smth, pur si simplu si-a schimbat forma capota) Vineri va fi verificata si ea. Cam neplacut .. ma rog.
In rest fuge rau fata de Tucson si e mai fina la interioare. Doar pozitia la condus e cam aiurea, comparata cu Tucson

nenea dani
22-02-2006, 11:10 PM
Quoted post
Tare sunt curios ce ti se spune cand vei incerca sa-i covingi sa-ti schimbe pompa de servo.Probabil o vor da in balet,si ti-o vor echivala ca si o consumabila.Eu am fost la ei acum 2 sapt.pentru competare lichid(27000km.)dupa ce directia incepuse sa mearga cu noduri.Anul trecut,la 12000km. am dus-o pe platforma la service(directia se intepenise rau de tot-dadea emotii in viraje).

Asa imi inchipuiam si eu ,dar oamenii au fost foarte intelegatori si au comandat pompa chiar in fata mea (dupa constatare ) . Mai mult, au insistat sa-mi dea o masina la schimb (307) pina luni- marti . Nu am fost de acord sa las masina ,asa ca am completat un formular ad-hoc in care iau asupra mea orice vina daca se produce vreun eveniment datorat directiei . In principiu ei si-au facut datoria si fata de mine si fata de firma . Pompa cu tot cu motoras costa aproape 26 milioane fara TVA . Cine stie ce supapa de 2 bani se defecteaza ,dar e vorba de siguranta , asa ca deocamdata nu se pune problema reparatiei .
Totusi dl. ing. care se ocupa cu "primirea " clientilor a facut o remarca oarecum ironica spunind ca seful de service are 407 cu 60 mii km , dar nu s-a defectat directia . I-am replicat ca am patit si eu o data ceva asemanator in sensul ca am mers 150 mii km fara sa se defecteze directia si nici altceva .

leu
22-02-2006, 11:22 PM
Quoted post
Nu inteleg supararea ta in aceasta situatie!!! :huh:
Toate masinile Peugeot cu anumite exceptii (ex: 607) sunt livrate fara presuri de cauciuc!!
Acest lucru este valabil si ptr alte marci, nu este numai cazul Peugeot!!
Recomandarea vanzatorului a fost una buna si cred ca a tinut cont de dorinta ta de a cumpara covorase...te-a indrumat catre cel care te poate ajuta!!

Salut

nu sunt suparat.

doar putin surprins. :smile2:

salut!

ps
- eu am un prieten care a luat 2,2 benzina la 2-3 saptamani dupa mine si a primit si covorasele respective, nu de cauciuc, din ceva material textil;
- inainte de a cumpara 407-le meu, am mai luat pt. firma un focus si, la o luna dupa peugeot, un megane estate - aveau si covorase.
- si vorba reclamei "un 407 2.o HDi - 20k euro + TVA ... prostia de a mai cere cumparatorului un milion jumate pt. covorase - PRICELESS"

Quoted post
Totusi dl. ing. care se ocupa cu "primirea " clientilor a facut o remarca oarecum ironica spunind ca seful de service are 407 cu 60 mii km , dar nu s-a defectat directia . I-am replicat ca am patit si eu o data ceva asemanator in sensul ca am mers 150 mii km fara sa se defecteze directia si nici altceva .

daaa... ie foarte dashteptzi baietzii, foaarte dashteptzi ...

cristi_407
23-02-2006, 11:41 AM
Covorase se dau doar pt varianta executive si sa sti ca nici audi sau VW nu ofera covorase...Pt chris: cum sa fie pompa de servo consumbabila...in rest sunt multumit de masina si ieri am dat comanda pt ea de jante pe 18`! Imi ajung peste 3 sapt o sa pun poze..

rabbit
24-02-2006, 01:47 AM
Quoted post

Aha!!!! sa vad acuma daca mai arunca lichi,atunci zic sa mio schimba!!!!dar tu asa ai insistat si gata, si au schimbat-o???? Ai mai avut probleme cu servo?????

cristi_407
26-02-2006, 03:22 PM
Nu am mai avut...Am fost cu tata care se pricepe un pic la masini si a vorbit si a schimbat-o...!

Doc
26-02-2006, 04:47 PM
Poate ati nimerit o serie cu probleme si concesionarul a uitat sa va cheme in service sa remedieze probleme. Eu am avut o rechemare in service, directiva din Franta, pentru schimbat conductele de la injectie la unul din Peugeot-uri.

cos
01-03-2006, 12:00 AM
- Referitor la tema principala – probleme la peugeot 407 (2l HDI):
Am sa va expun pe scurt principalele probleme pe care le-am avut in 7 luni sau 14000 km:
1- in primul rand garda la sol este extrem de mica – de aceea ma lovit scutul de plastic pe care l-am inlocuit cu unul metalic (ieftin 10 mil. Lei) si am zgariat masca din fata pe care am vopsit-o la Skoda….
2- Cand am cumparat masina a trebuit sa ma duc sa-mi refaca unghiul pentru ca tragea dreapta in 30 de metri;
3- A fost un moment in care sistemul de impuls al geamului din dreapta nu mai functiona – rezolvarea a venit dupa ce am ridicat si coborat la maxim geamul de 3-4 ori;
4- Nu bruscati butonul de la CD - ci il scoateti, ii puneti un mic distantier pentru a nu intra la maxim in axul butonului;
5- Problema zgomotului de la bancheta cred ca este deja clasica;
6- Am schimbat la 12000 km valva EGR (dar nu mi s-a facut nici un reglaj electronic sau nu trebuia ??);
7- Referitor la servo directie – am fost de 3 ori la service: prima oara pentru ca curgea pe la capac – “rezolvare “ au spus ca am prea ridicat nivelul si au scos putin lichid --- a doua oara am ramas fara servo directie – adica s-a blocat cand am vrut sa ocolesc un bolovan – “rezolvare” au refacut nivelul la servo directie – a treia oara am reclamat ca tot curge pe la capac iar pe loc huruie – “rezolvare” – TREBUIE SCHIMBATA (ieftina 30 mil lei chiar daca este in garantie max 2 ani””);
8- Am avut un cloncanit la viraj maxim pe stanga - “rezolvare” au reglat ceva pe sub masina si au zis ca nu mai face;
9- Am schimbat turbina deoarece in plina depasire am ramas fara putere si a trebuit sa trag dreapta si sa merg cu maxim 100 km/ora – “rezolvare” – am schimbat turbina, am am vrut sa ma intorc acasa dar in 3 km am ramas iar fara putere “rezolvare” – m-am intors si au schimat inca o “chestie electronica” si am plecat acasa;
10- Iar principala mea problema este ca masina incepe sa huruie sau sa baraiei sau sa intre intr-o vibratie enervanta atunci cand o accelerez intre 2000 si 3000 de turatii si nu stiu ce are – cred ca nu este reglata sau are probleme la injectoare………..
In concluzie daca as rezolva problema nr.10 as fi fericit, ceea ce va doresc si dvs.

Referitor la rechemari - am vazut pe alte site-uri (http://www.peugeot.co.nz/Services/Recalls.aspx) ca exista o rubrica speciala pentru verificarea masinii din p.d.v. al rechemarii – dar nu cred ca in Romania au fost aduse masini cu probleme (ca masina mai sus mentionata) – sau sunt idealist;

Va urez tot binele din lume pana la terminarea leasingului sau imprumutului si un client cat mai bogat si fara pretentii.

cristi_407
01-03-2006, 12:11 AM
Ai avut ceva probleme..Se pare ca faza cu servo directie e clasica..Si chestia cu turbina e prima data cand aud asta la un 407..Eu am avut probleme la Passat, si stiu ca e o probelma comuna la toate Passaturile si anume se defecteaza ``sonda landa``..Oricum sti cum se spun ca masina se defecteaza in primi 50 de mii de km si apoi o sa fie bine..Cel putin la asta sper eu, :huh:

Doc
01-03-2006, 12:30 AM
valva EGR se strica din cauza clientului care nu stie sa mearga cu masina, cel putin asta este explicatia mea. Toti merg subturat!

adrian
01-03-2006, 01:20 AM
@cos:
Welcome.
Pfai, da ai avut ceva probleme. La ce service ai fost de obicei?

Faza cu tras dreapta, o am si eu, si am sa merg sa vad ce spun "expertii", sper sa nu imi traga un pret de sa ma invart pe loc. Oricum, eu am niste trepidatii in volan de la 130 in sus de ma iau ameteli. Datorita drumurilor in general de prin cluj, desi merg destul de incet si fac tot posibilul sa evit toate gropile.
E a 2-a oara cand am problema asta.

morogan
01-03-2006, 08:13 AM
In ordine, ca s-au pus mai multe probleme aici:
1. Ai platit pompa servo??? IN garantie?? Eu nu cred
2. Vibratiile la 130km/h le-am avut si eu. Rezolvarea e foarte simpla: Mers si echilibrat rotile. Ai luat o canalizare fara capac, deasta face asa. Se rezolva usor
3. EGR e clar din cauza utilizatorului
4. Lipsa de putere e din cauza turbinei, dar nu a ei propriuzis ci a conductelor ce duc catre ea. Am avut de 3 ori prbl cu 307 din cauza asta. Dar turbinica a ramas sus (si tare :smile2: )

radu_ultras
01-03-2006, 02:49 PM
Salutare,

Am un zgomot cel putin ciudat la relanti, mai ales cand pornesc motorul dimineata. Eu am 2.2 benzina si motorul face un zgomot care aduce a motor diesel. Zgomotul se reduce odata ce am mers cu masina si am turat-o putin dar persista. Am deja la Eurial si cei de-acolo mi-au zis ca, citez "zgomotul la motor nu se confirma". In schimb mi-au completat uleiul (cca 800 ml au zis ei) desi fusesem la vizita de 30.000 km cu 1.000 km inainte si mi se verificase uleiul (teoretic) . Eu am masina de un an si am aproape 35000 km, deci cam merg cu ea. Daca mai are cineva cu motor pe benzina aceiasi problema sa-mi spuna si mie cum a rezolvat-o sau cum vrea s-o rezolve. :helpsmilie:
Multumesc anticipat.

cristi_407
01-03-2006, 03:11 PM
Dar turatia cum este..Este normala?La cat sta acul?Simti ceva trepidatii?

Maximus
01-03-2006, 03:13 PM
Stai linistit cu zgomotul ala dimineata. E frig afara si uleiul e gros. E normal sa sune mai ciudat. Dupa ce se incalzeste nu cred ca mai auzi nimic, asa-i?

cos
02-03-2006, 12:58 AM
As vrea sa lamuresc cateva explicatii pe care le-a ati expus:
- in ceea ce priveste turbina - cei de la service au confirmat ca vacuumul care permite permite reglajul turbinei era spart;
- referitor la valva EGR - aceasta s-a stricat intr-o dimineata geroasa (-15) iar turatia o mentin numai intre 2000 si 3500;
- vibratiile despre care va vorbesc apar din cauza proastei functionari a motorului, deoarece am mers cu 195 km si nu am avut nici cea mai mica problema din cauza echlibrarii rotilor.
In concluzie explicatiile sunt urmatoarele:
"folositi motorina proasta"
"mergeti subturat"
"nu stiti sa porniti"
"virati pe loc"
"nu lasati motorul sa se incalzeasca"
"SI IN FINAL -PROBLEMELE APAR PENTRU CA FOLOSITI MASINA!!!!!!!!!!!!!

Doc
02-03-2006, 01:24 AM
Pai vibratiile se simt cel mai bine la viteze de 110-130km/h. Daca treci de aceasta bariera nu se mai simt.

radu_ultras
02-03-2006, 01:49 PM
Quoted post
Dar turatia cum este..Este normala?La cat sta acul?Simti ceva trepidatii?

Turatia e normala si nu simt trepidatii.

Quoted post
Stai linistit cu zgomotul ala dimineata. E frig afara si uleiul e gros. E normal sa sune mai ciudat. Dupa ce se incalzeste nu cred ca mai auzi nimic, asa-i?

Intr-adevar zgomotul nu este asa puternic odata ce masina s-a incalzit. Probabil ca este asa cum zici tu, din cauza frigului. Oricum inauntru nu se aude nimic.
Merci pentru info.

dragosh
12-03-2006, 08:38 PM
Pai daca veni vorba de probleme, sa fac si eu un bilant, de 10 000 km.Am facut acesti 10000 km in aproape 2 luni (18 ianuarie -10 martie 2006), sambata am fost la vizita de 10000 la Craiova - acolo m-a prins - si totul e ok. Singura problema e ca stropitoarea din stanga nu mai arunca lichidul de parbriz in "evantai" la fel de larg ca cel din dreapta. Cica s-a depus calcar... si nu o pot curata.In rest... chiar nimic. Din cei 10000 cam 8000 sunt in afara Bucurestiului, condusi normal, adica pe cele 2 autostrazi 130-170 km/h in rest peste 100. Adica turat normal.
PAna acum nu am ce sa ii reprosez. Motorina de la OMV, exclusiv Alpine si mai rar, Nordic de la Petrom.

Geza
12-03-2006, 08:55 PM
Jigloarele de la stropitoare este o problema veche la pejo.Nu se depune nici un calcar ci se infunda.Problema este atunci cand bagi un ac si dupa aceea nu mai merge pt ca inauntru este o membrana.(nici cu aer comprimat nu e indicat desfundarea)

radu_ultras
16-03-2006, 02:25 PM
Am avut de curand o problema cu ABS si ESP. Adica cand mergeau cand nu mergeau. Se aprindea si martorul de la bord si eram avertizat si pe display. Motiv: captori murdari. Captorii astia sunt de fapt niste senzori care declanseaza functionarea ABS-ului si ESP-ului. Cica s-ar fi murdarit din cauza ca am trecut printr-o balta mai adanca. S-a remediat la service Eurial in 2 ore si jumatate si am avut prioritate la programare (adica am sunat de dimineata si m-a programat la ora 15).
Daca vi se intampla si voua la fel nu va panicati. Se rezolva foarte usor.

adrian
20-03-2006, 10:36 AM
Daca poate careva sa ma sfatuiasca as fi recunoscator.
Problema mea:
Masina trage dreapta putin. Merg la service, ma programeaza la ora 11. Dupa ce stau si stau, pentru reglaj unghiu de fuga, pe la ora 16, ma cheama sa merg si eu in proba. Masina se comporta exact la fel. Nu am inteles de ce a durat atat, pt ca eu am vazut ca au bagat masina efectiv la ora 14 in garaj. Neseriosi, in fine. Totusi, acum imi trage dreapta volanul si cand plec de pe loc, se invarte singur, nu mult, cateva grade, dar totusi se invarte.
Cel de la service, foarte sfatos de altfel, imi spune ca este o problema cu puntea spate, si nu ii ies lui ceva parametri. Mi-au schimbat toate rotile intre ele (de parca aia ar fi solutia....) dupa care, imi spun ca trebuie sa imi schimbe nusce piese si bratz, si sa imi fac pe casco. Asta din cauza ca eu as fi dat in ceva si mi-am strambat puntea.... :rant: . Ei spun asta, pt ca pe o janta am 2 zgarieturi, de la o bordura langa care am parcat, si s-a atins janta. Asta stiu si eu, dar sunt zgarieturi, nicidecum lovituri, care sa arate deformari sau urme pe cauciuc.
Masina tragea dreapta de cand am luat-o, insa nu am avut timp sa merg pana acum cu ea. Am 11.000, si la verificarea de 10 mii, i-am spus la "mesteru" ala, si mi-a zis ca el nu se poate uita la directie ca tre sa merg in service-ul mare.

Masina am condus-o doar eu, si nu am lovit absolut nimic cu rotile din spate, sa zic, ca am dat in ceva, care sa cauzeze strambareapuntii spate.

Acum, intrebarea mea, oare vreau ei sa ma fure pe fatza? sa-si comande ceva piese noi, si ,la mine sa imi faca directia, pur si simplu din reglaje?
In mod normal ar trebui sa se rezolve pe garantie, cred eu.
Spun asta, mai ales pt ca la un momentdat a devenit foarte prietenos seful de service, si imi spune ca imi face el si imi scrie ce tre sa le zic la politisti si la cei de la asigurari, ca sa imi plateasca reparatia, sa nu-mi fac griji. Mie in momentu ala imi venea sa ii sparg fatza. Foarte greu m-am abtinut.

Va rog, daca puteti, sa-mi spuneti parerea, si eventual ce as putea face.
Eu ma gandesc sa vorbesc la protectia consumatorului, si eventual la politie, pt ca simt ca astia vreau sa ma fure.
Ce as putea face, sa-i cer o declaratie, un deviz cu ce spune cel de la service ca are, si sa merg altundeva, sau???

Service-ul cu pricina este in cluj, si nu ma intereseaza, pot sa ma duc si in timisoara sau oriunde altundeva la service, numa sa stiu ca nu ma fura si ca nu imi trag teapa.
Apoi nu as mai lasa masina pe mana lor, eu vreau sa merg cu masina in service, altfel nu le-o dau.

PS: in asteptarea mea, am intrebat vre-o 2 mecanici, ce e cu masina mea, si mi-au zis fiecare lucruri diferite. Apoi seful ala de service, asa, foarte ironic, imi spune, ca el nu vede ca s-ar invarti roata volanu, adica ma intelegeti, m-a facut cumva.... asa pe fatza..

Geza
20-03-2006, 04:49 PM
problema vine de la caucicuri.La 407 a fost o campanie pt schimbarea cauciucurilor.

cristi_407
20-03-2006, 04:53 PM
Care cauciucuri?Alea pe 16 sau alea pe 17...Ca alea pe 17 sunt Pirelli si alea pe 16 sunt Good Year park..

bv99har
20-03-2006, 07:54 PM
pentru adrian,
si eu am avut prob cu directia, la fel imi trage dreapta, m-am obijnuit, acelas nr. de km parcursi ca si tine, am grija la rulare, protejez masina cat pot de mult.
acum sa va intreb de alte prob ce le mai am poate le-ati intalnit:
1. intre 1500-2000 turatii, vibratii puternice in sasiu/esapament/motor nu stiu dar e un sunet deranjant
2. scartie placutele de frana
3. imi trosneste bucseraia pe fata, voi ati avut astfel de probleme? repet 11500 km, am rulat cu f mare grija, chiar exasperant ptr. alti conducatori din trafic, imi cer scuze! :biggrin:

cristi_407
20-03-2006, 09:05 PM
Cu placutele nu cred ca ai nici o problema..Se explica intr-un topic de ce scartie..celalate 2 probleme nu le-am intalnit.. :thumbsup:

cristi_407
21-03-2006, 07:15 PM
Mi s-a stricat claxonul..Adik se aude infundat..au zis ca mi-l schimba dar nici macar nu s-au uitat sa vada cum se aude..M-au crezut pe cuvant..

Doc
21-03-2006, 07:49 PM
Spune-le sa iti puna de 206 ca este clasic si se aude destul de tare.

cos
21-03-2006, 10:08 PM
"
1. intre 1500-2000 turatii, vibratii puternice in sasiu/esapament/motor nu stiu dar e un sunet deranjant
2. scartie placutele de frana
3. imi trosneste bucseraia pe fata, voi ati avut astfel de probleme? "

Da si nu am avut... - pentru ca daca am avut inseamna ca le-am rezolvat!!!!!!!!!
Ceea ce nu s-a intamplat.

Referitor la vibratiile puternice in sasiu/esapament/motor - le am si eu dar cu oarece intermitente, adica uneori isi revine si functioneaza aproape normal - dar nu am nici o explicatie exacta privind cauza - deoarece in aceleasi conditii de temperatura exterioara, combustibil, turatie, motor cald, aceste vibratii sunt mai puternice sau mai slabe. (as da orice sa rezolv aceasta problema).
As mai pune o intrebare aditionala: poate cineva, cu motor de 2 l HDI, sa-mi confirme urmatorul comportament al motorului - daca accelerezi usor de la 800 la 1000 de turatii si pastrezi turatia la 1000 dupa cateva secunde motorul are o mica intrerupere.
In concluzie cred ca este o problema electronica sau de turbina, pentru ca in dimineata zilei in care am schimbat turbina si un senzor electronic motorul a functionat fara vibratii iar dupa schimb am avut senzatia ca merg cu toba sparta, iar azi in cand acceleram in viteza 1 si 2 am auzit un zgomot metalic de disel obosit ceea ce nu s-a intamplat pana acum.
Placutele pe fata scartie dar nu mereu.
In final v-as fi foarte recunoscator daca imi puteti da un raspuns la problema mai sus mentionata.

cos
21-03-2006, 11:55 PM
CRED CA AM GASIT UN RASPUNS LA INTREBAREA MEA DE MAI SUS.

M-am documentat pe un forum francez (http://www.forum-peugeot.com/Forum/vanne-egr-17634-330.html) care are nu mai putin de 12 pagini despre valva EGR, mai precis despre problemele pe care aceasta le pune:
simptome:
- pierdere de putere a motorului, functionare cu vibratii, afisare "probleme sistem antipoluare".
rezolvare:
- a nu se accepta curatarea ei, deoarece in maxim 5000km problema revine;
- obligatoriu schimbarea valvei EGR.

Din cate am citit am aflat recordul de schimbare a valvei EGR (6 valve la 45000 km) si cel putin 80% din valve au fost schimbate in primii 15000 km.
Pentru cei care se apropie de finele garantiei pot sa-i sfatuiesc sa verifice aceasta problema deoarece nu cred ca ar dori sa dea de pomana aproximativ 300 euro pe valva.
In ceea ce priveste proasta functionare a motorului (cu vibratii), o solutie ar fi oprirea motorului, scoaterea cheiei, o pauza de aprox. 1 minut pentru resetarea parametrilor calculatorului si apoi repornire.

"Un moteur pas à pas fonctionne grossièrement de la manière suivante : l'électronique envoie une information au moteur pour le faire tourner dans un sens ou dans l'autre d'un pas, d'ou son nom, ceci à des vitesse importantes.
Un pas = 1/200e de tour pour les plus précis. L'informatique connait théoriquement la position du moteur car c'est elle qui le commande. Par contre il peut arriver qu'il y ait un décalage entre la position qu'elle pense être et la position réelle du moteur. Par exemple la vanne EGR doit être fermée alors qu'elle est légèrement ouverte. Je te laisse imaginer les conséquenses : Message d'erreur " Anti polution défaillant ".
Maintenant pourquoi après un arrêt marche du moteur fait disparaitre le problème. A l'allumage, l'informatique envoie le moteur en butée fermée afin d'être sûr de sa position, l'informatique et le moteur sont en phase : plus de pb dans la gestion de l'EGR.
Les causes de décalages sont multiples : encrassement de la vanne, le moteur peine et " perd " des pas de rotation dans un sens ou dans l'autre, mais je pense plutôt que les erreurs aléatoires proviennent de bugs informatiques.
Pour vérifier mes dires, après l'arrêt du moteur, retires tes clefs de contact et regarde les aiguilles du tableau de bord. Vitesses et compte-tour utilisent des moteurs pas à pas. Au bout d'une minute environ, les aiguilles sont envoyées en butée basse, c'est à dire en dessous de zéro, cela permet de ré-étaloner la position de l'aiguille, ensuite elle revient à zéro. La gestion d'un moteur pas à pas commence toujours par cela, identification de la position du moteur par envoi en butée.
Bon week-end à tous"

Toate cele bune.

adrian
22-03-2006, 11:58 AM
Quoted post
pentru adrian,
si eu am avut prob cu directia, la fel imi trage dreapta, m-am obijnuit................

Dar ai gasit o rezolvare? ca la mine cica ar fi, dar pe banii mei evident, si nu putini :smile2: (sau sa ma bag la casco)

S-a verificat si presiunea, s-au schimbat si rotile intre ele. Si tot trage dreapta...

bv99har
22-03-2006, 02:27 PM
nu am rezolvat problema, inca trage dreapta, m-am saturat sa le tot zic ce probleme am si sa nu intereseze pe nimeni, urmatoarea masina MERCEDES
si eu am schimbat vana EGR...bat-o vina, dar nu cred ca de acolo e problema cu vibratia, cand e mai frig afara, pana se incalzeste motorul se aude mai tare, dupa, zgomotul se mai diminueaza..nu stiu ce sa fac..imi bat si bucsile...cred ca e o masina destul de nereusita...pacat de bani mei.

defapt dupa ce am schimbat vana EGR a inceput sa vibreze!!

cristi_407
27-03-2006, 03:14 PM
Am vazut ca se scrie pe Forum ca ar putea aparea unele probleme daca se schimba dimensiunea rotilor..Daca am trecut de la 215/50 R17 la 235/40 R18 crede-ti ca ar putea aparea unele probleme la suspensii sau la brate?Am vazut ca pe 407 coupe au 235/45 R18, si cred ca suspensia si e asa diferita de 407 de serie..

cassper
29-03-2006, 07:47 PM
Probleme ...........Probleme .........cine nu are dar nu stiu ce sa mai zic de computerul de bord al 407lui meu. Cica ESP/ASr sistem faulty dar merge de nu are probleme sau cica nu mai am ulei dar ce sa vezi surpriza e PLIN........Asta e ........orice masina are probleme nu? :biggrin:

Are careva idee de unde pot sa iau niste chestii faine de efect dar nu foarte scumpe pt 407tele meu ca mi se pare ca e cam banal :laugh: ..........daca stiti ceva poate imi raspundeti shi mie cu un mail daca nu cer prea multe>>>cassper27@gmail.com MErci

adrian
30-03-2006, 12:32 PM
Revin, in legatura cu problema de la masina mea, si cei de la service cluj.

Vreau sa mentionez, ca persoana care m-a sfatuit calduros sa imi fac reparatia pe casco, era consilierul tehnic, si NU seful de service.
Pentru seful de service, toata stima si respectul, un om de nota 10.

Astfel, s-a mai intamplat o vizita la service, unde s-au schimbat rotile intre ele, cu alte roti, etc, unghiul de fuga ar fi perfect. Nu mai trage asa tare(tot trage), mai ales la viteza, insa, cand pleaca masina de pe loc, oricat de drept ar fi, volanul se invarte singur spre dreapta.

Nu ma deranjeaza tare, insa trebuie sa fie o rezolvare, avand in vedere ca masina nu a fost chiar ieftina, si alte masini care le-am avut, noi sau vechi, nu au avut aceasta problema.

Sunt curios ce rezolvare vor gasi, si in cat timp.
Va tin la curent oricum.

Doc
30-03-2006, 12:37 PM
Pai din cate stiu la plecarea de pe loc masina trage dreapta din cauza planetarelor care nu sunt egale. Aceeasi problema o am si eu cand plec tare de la un semafor trebuie sa am grija si la directie pentru ca daca plec in forta masina tinde sa o ia in dreapta. Cauza este lungimea diferita a planetarelor la motoarele puse transversal.

75NOR
30-03-2006, 01:01 PM
exact, e ceea ce zice Doc + cuplul mare la dizel care se simte

morogan
03-04-2006, 06:08 PM
Nici nu am apucat sa il scot bine din garaj, saptamana trecuta si au inceput problemele, chiar serioase. De cateva luni nu m-am mai vaitat de nimic pt ca .. nu am mai folosit 407-le
Astazi am observat la un moment dat ca atunci cand plecam de pe loc se simtea o vibratie in volan si la un ,oment dat o singura pocnitura, ca si cand as fi calcat pe o piatra si aceasta a sarit de sub roata. Am lasat-o in service si se pare ca e pompa servo dar se suspecteaza si alte bazaconii la caseta de directie ori la articulatii..
Love Pejo

407SW
03-04-2006, 11:05 PM
Quoted post
Nici nu am apucat sa il scot bine din garaj, saptamana trecuta si au inceput problemele, chiar serioase. De cateva luni nu m-am mai vaitat de nimic pt ca .. nu am mai folosit 407-le
Astazi am observat la un moment dat ca atunci cand plecam de pe loc se simtea o vibratie in volan si la un ,oment dat o singura pocnitura, ca si cand as fi calcat pe o piatra si aceasta a sarit de sub roata. Am lasat-o in service si se pare ca e pompa servo dar se suspecteaza si alte bazaconii la caseta de directie ori la articulatii..
Love Pejo

Mie imi trage dreapta chiar de noua. Nu prea agreez explicatia cu planetarele de dimensiuni diferite la motoarele transversale aparuta pe un topic pe acest forum.
Ce luna/an de fabricatie e a ta ? Problema cu pompele, casetele de directie se pare ca e cronica a 407 dar cica la ultimele exemplare s-au remediat din fabrica. In aklta ordien de idei ai navigatie pe ea?
Iar chiar cu jbl citeodata nu rezoneaza pe bass, cu reglajul la maxim?

cristi_407
03-04-2006, 11:07 PM
Ce problema ai cu JBL?

morogan
04-04-2006, 07:57 AM
Cu JBL nu am probleme. Fabricata decembrie 2004 sau ian 2005

morogan
04-04-2006, 04:44 PM
se inlocuiesc: Pivot, planetara, pompa servo

entitatea
04-04-2006, 09:08 PM
Am ajuns la 27.000 km cu 407-le meu. As vrea sa mentionez unele probleme pe care le-am sesizat pana acum:
- la virajele luate la maxim cu viteza mica se simt trepidatii in volan si se aud ceva zgomote ca si cum ar freca ceva. Mi s-a spus ca ar fi pivotii inferiori. o sa merg sa-i schimb zilele astea. Ati mai patit asa ceva?
- am sesizat si eu (mai mentiona cineva la modelul 307 hdi) o cursa "moarta" de circa 1-2 cm la pedala de acceleratie, in timpul careia motorul nu reactioneaza deloc. ca si cum nu ai pasa accelaratia. Mai am un 307 pe benzina si acolo nu se intampla asa ceva. sa fie legat de motorizare?
- o galma in cauciucul fata stanga (asa e de la asfaltul ireprosabil). E periculoasa galma, asta? care ar fi remediul. Schimbat cauciucul? atunci ar trebui schimbate amandoua pe fata. treaba relativ costisitoare. Ce parere aveti?
In rest toate bune. Multumit de consum. Am un 6.4- 6.5 la mers in afara. Mi se pare OK.

morogan
04-04-2006, 10:11 PM
Pompa servo tre schimbata pt vibratii
Cauciuc - pe garantie urgent ca pupi copacul

rc
06-04-2006, 10:26 AM
Buna

Ieri am ajuns iar la service:
in jurul a 2000 rot min cand o accelerai constant dadea in nas , destul de urat chiar smucea-concluzie s-a regenerat FAP-ul (la 26500km)motiv" s-a mers prea mult cu ea in oras " -ceea ce am auzit de prea multe ori si cand mi s-a schimbat valva EVR si cand se aprindea martorul SISTEM Depolution Faulty- precizez ca de la 6000km merg cat mai turat cu ea- se pare insa ca problema este masina-este masina care trebuie sa o c-am lasi la capat de autostrada si sa intri cu alta in oras-din pacate noi nu prea avem autostrazi.
2. pompa servo curgea -s-a schimbat -posibil tot de la mers in oras.
3. zgomot in pivoti sau bucse -cand iar viraj max stanga -cica nu se confirma -dar cand am vrut sa le arat nu au mai aparut super mecanici -erau ocupati.
4. reglare capota ( c-am la 6000-7000km trebuie reglata) creste distanta intre capota si aripi pana bagi un deget intre ele- "capota din aluminiu si ......."
5. maner interior usa sofer se cojeste - cica se schimba dar pe bani clientului-s-a folosit prea mult, bupa ce le-am tras cateva uraturi si la insistenta mea de a vorbi cu seful serviceului sau un director au zis ca-l schimba ei si ca vezi doamne ce favoare imi fac, le-am explicat ca favoarea le-am facut-o eu cand am cumparat masina si ca datoria lor e sa-mi asigure calitatea pe care am platit-o.
A ramas sa astept sa comande manerul si atunci sa revedem si treaba cu zgomotele de la bucsi sau pivoti.
ma opresc aici asta nu inseamna ca am terminat cu problemele.
:fyou:

morogan
06-04-2006, 10:42 AM
Valva e EGR
Capota e de tabla si nu de aluminiu, la 407!
Pompa servo nu are nici o treaba cu mersul in oras. E pur si simplu defecta de fabricatie la tot ce inseamna 407 generatie 2004 2005

rc
06-04-2006, 11:07 AM
Ai treptate valva e EGR.
I-ar restul sunt explicatii primite la EURIAL Militari.
si apoi tabla poate fi de mai multe feluri-avand diferite compozitii, ca e sau nu tabla de aluminiu, mai putin ma intereseaza, problema e ca tot trebuie reglata.

rabbit
06-04-2006, 12:37 PM
Salutare la toti!!!! De mult n-am mai fost pe aici..... :smile2: Ei,,, vad ca totusi problemele continua!!! :rant:
Uite la mine ii asta -- > cand franez se aude fluieratul (asta se mai intampla de atunci cand mi-a schimbat placutele de frana- fata, cand tot imi aparea martorul pe bord de placute fata.La service mi-a zis ca asta tot timpul cand placutele sunt noi.Ei buuun........placutele nu mai sunt noi si tot suna la franare,si cand dau cu spatele tot se aude fluieratul dar din spate,nu din fata!!!! :ohmy: Nu stiu care e treaba!!!! Am fost la service si mi s-a zis ca cica se depune mizeria intre placute si disc si de aia suna!!!! Ce parere aveti de astea toate????

rabbit
06-04-2006, 12:48 PM
Quoted post
CRED CA AM GASIT UN RASPUNS LA INTREBAREA MEA DE MAI SUS.
M-am documentat pe un forum francez (http://www.forum-peugeot.com/Forum/vanne-egr-17634-330.html) care are nu mai putin de 12 pagini despre valva EGR, mai precis despre problemele pe care aceasta le pune:
simptome:
- pierdere de putere a motorului, functionare cu vibratii, afisare "probleme sistem antipoluare".
rezolvare:
- a nu se accepta curatarea ei, deoarece in maxim 5000km problema revine;
- obligatoriu schimbarea valvei EGR.

Din cate am citit am aflat recordul de schimbare a valvei EGR (6 valve la 45000 km) si cel putin 80% din valve au fost schimbate in primii 15000 km.
Pentru cei care se apropie de finele garantiei pot sa-i sfatuiesc sa verifice aceasta problema deoarece nu cred ca ar dori sa dea de pomana aproximativ 300 euro pe valva.
In ceea ce priveste proasta functionare a motorului (cu vibratii), o solutie ar fi oprirea motorului, scoaterea cheiei, o pauza de aprox. 1 minut pentru resetarea parametrilor calculatorului si apoi repornire.

"Un moteur pas à pas fonctionne grossièrement de la manière suivante : l'électronique envoie une information au moteur pour le faire tourner dans un sens ou dans l'autre d'un pas, d'ou son nom, ceci à des vitesse importantes.
Un pas = 1/200e de tour pour les plus précis. L'informatique connait théoriquement la position du moteur car c'est elle qui le commande. Par contre il peut arriver qu'il y ait un décalage entre la position qu'elle pense être et la position réelle du moteur. Par exemple la vanne EGR doit être fermée alors qu'elle est légèrement ouverte. Je te laisse imaginer les conséquenses : Message d'erreur " Anti polution défaillant ".
Maintenant pourquoi après un arrêt marche du moteur fait disparaitre le problème. A l'allumage, l'informatique envoie le moteur en butée fermée afin d'être sûr de sa position, l'informatique et le moteur sont en phase : plus de pb dans la gestion de l'EGR.
Les causes de décalages sont multiples : encrassement de la vanne, le moteur peine et " perd " des pas de rotation dans un sens ou dans l'autre, mais je pense plutôt que les erreurs aléatoires proviennent de bugs informatiques.
Pour vérifier mes dires, après l'arrêt du moteur, retires tes clefs de contact et regarde les aiguilles du tableau de bord. Vitesses et compte-tour utilisent des moteurs pas à pas. Au bout d'une minute environ, les aiguilles sont envoyées en butée basse, c'est à dire en dessous de zéro, cela permet de ré-étaloner la position de l'aiguille, ensuite elle revient à zéro. La gestion d'un moteur pas à pas commence toujours par cela, identification de la position du moteur par envoi en butée.
Bon week-end à tous"

Toate cele bune.

Cum poti sa afli daca ai probleme cu valva EGR?????

cristi_407
06-04-2006, 01:10 PM
Ce e aia valva EGR?Eu la 2.0 benzina am?

morogan
06-04-2006, 02:23 PM
Toate masinile au EGR

rabbit
08-04-2006, 12:42 PM
:blush: Salutare! Totusi poate cineva sa ma ajuta cu problema mea de mai sus??????? :ohmy: :helpsmilie:

Bobinator
11-04-2006, 02:50 PM
Am urmatoarea problema aleatorie.Dezarmez masina din telecomanda si cateodata dar nu tot timpul da odata din stergatoare , parca da din maini sa o vad.De la ce poate fi ?

cristi_407
11-04-2006, 06:26 PM
Si eu am aceeasi problema..dar nu am mai patit de mult..

Geza
11-04-2006, 08:08 PM
alarma aveti?Montat ulterior?

Bobinator
11-04-2006, 09:10 PM
Am alarma originala!Din fabrica!

nenea dani
11-04-2006, 11:36 PM
Si eu am aceleasi trepidatii in volan la viraje strinse cu viteza foarte mica ,dar fara zgomote . Asa s-a manifestat din primul km si chiar dupa ce am schimbat pompa servo .
Mai am urmatoarele probleme la 26000km .
- Chederele de la usile din spate scartie incontinuu ,chiar si in lipsa denivelarilor .
- Pentru a doua oara alarma a pornit fara motiv si a sunat 2-3 minute . In urma cu citeva luni a sunat 30 minute ,adica pina am pornit motorul . Este instalata de fabrica . Am impresia ca la un moment dat dupa ce porneste alarma, incepe sa sune si claxonul . Asta ar explica si defectarea primului claxon .
-Am pierdut un prezon de la o roata si sint nevoit sa cumpar de la Pejo numai 20 buc /500 si ceva de mii .
In rest sint multumit ,mai ales de motor la drum intins . Am mers de la Roman la Bucuresti cu o medie de 5,3l/100km .

Geza
11-04-2006, 11:44 PM
Am urmatoarea problema aleatorie.Dezarmez masina din telecomanda si cateodata dar nu tot timpul da odata din stergatoare , parca da din maini sa o vad.De la ce poate fi ?
poate ca problema vine de la softul din BSI.Cand se trezeste +VAN. sau deteriorarea firelor data si datab.(lipsa de contact la mufe)(nu neaparat fire taiate)bineinteles ca sa-ti zic 100% ar trebui sa-ti testez masina.

cristi_407
12-04-2006, 12:04 AM
Eu am fost la service pt chestia asta cu stergatorul si mi-a pus-o pe calculator chiar in fata mea si nu a gasit nici o problema..Nu am nici un fel de alarma..

Mighty
12-04-2006, 01:02 AM
cand facea faza cu stergatoarele , plouase de curand , sau era apa pe parbriz ?sau erau cumva setate stergatoarele pe auto ?.

cristi_407
12-04-2006, 09:09 AM
Quoted post
cand facea faza cu stergatoarele , plouase de curand , sau era apa pe parbriz ?sau erau cumva setate stergatoarele pe auto ?.

Nu..chiar m-am uitat sa vad daca sunt pe auto sau ceva..

hxa
12-04-2006, 11:42 AM
Salut tuturor participantilor la Forum, sunt peugeotist 407 Paladine de 10 zile!!!
Prima problema a aparut chiar in ziua cand am luat masina, la parcarea sub copertina, unde era destul de intuneric... Totul OK, dar la repornire, cand masina face check, mi-a afisat ca becul pentru ceata e ars, dupa care totul era bine. A doua zi la fel, a treia zi la fel, am decis in final sa trec pe la service Peugeot, ca tot e in drumul meu spre slujba, sa intreb ce si cum. Mi-a venit insa ideea sa aprind in prealabil toate luminile, sa vad daca e ceva ars, totusi. Nimic suspect, dar dupa aceea nici un fel de mesaj ca ceva ar mai fi in neregula.
Am trecut totusi pe la service, am intrebat, si replica lor a fost la obiect, sa fac exact ceea ce facusem eu, daca am cerut montarea senzorilor de parcare, deoarece acea montare perturba diagnosticarea corecta si computerul trebuie reinstruit ca totul e OK.
ATENTIE deci, cei care ridicati masina noua cu senzori de parcare montati la cerere in service, aprindeti toate luminile posibile si porniti o data toti consumatorii electrici, ca sa nu aveti surpriza unor alerte false!!!

hxa
12-04-2006, 02:45 PM
Si inca ceva; lichidul de la servo era cu aprox. 10 cm mai sus decat marcajul superior, dadea prin capac. SIMPTOM: Mirosea groaznic a eter (sau a lichid de frana) in interior cu sau fara clima pornita, cu aerisirea chiar inchisa. Am scos din el pana la nivelul normal si acum este uscat complet, iar mirosul respectiv a disparut.

Succes!

cristi_407
12-04-2006, 03:10 PM
Vezi ca nu are voie sa dea afara..Asa am patit si eu si era stricata pompa de servo..

hxa
12-04-2006, 11:54 PM
Multumesc, Cristi 407, o voi tine sub observatie. Cum se manifesta la tine pompa de servodirectie defecta? Am verificat si azi nivelul lichidului, este asa cum l-am lasat acum 5 zile, iar capacul e uscat acum. Nu mi se pare nimic suspect la actionarea volanului...

Doc
13-04-2006, 12:00 AM
Pai nu avea cum sa se strice in 10 zile si cum masina este noua, are deja pompa de servo revizuita.

cristi_407
13-04-2006, 10:03 AM
Eu am avut din prima zi cand am ridicat masina semne..Cand iei viraje se misca mai greu, se aude un zgomot cand invarti de volan..Oricum inceraca sa nu iei maxim de volan cand masina e pe loc si evita sa virezi cu volanul la maxim..

rabbit
24-04-2006, 11:59 PM
Din nou am avut o problema legata de electricitate ,adica s-a ars siguranta claxonului . Eu folosesc foarte des claxonul si cred ca de asta s-a ars . E un pic cam peste mina de schimbat si mai ales pe intuneric cum am patit eu . Siguranta cu pricina se afla in compartimentul motorului ,dar clestele si sigurantele de rezerva sint in cutia cu sigurante aflata in stinga volanului .
Pe ultima mie de km am scos un consum mediu de 6,4% si de drumuri nici nu mai vorbesc cit de rele sint mai ales prin oras . Abia astept sa mai merg pe E85 care este super .

:dry: Sorry ,nenea dani,nu te cred ca ai scos asa un consum!!!!!Mai mult circuli in oras sau in afara????

hxa
25-04-2006, 07:42 AM
Bobinator (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/member.php?u=895) vbmenu_register("postmenu_23645", true);
Vizitator
http://www.peugeotclubromania.ro/forum/images/ranks/pip.gif

Peugeot 407 1.6 D
http://www.peugeotclubromania.ro/forum/images/misc/im_yahoo.gif (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=1174&page=10#)

Am si eu o mica denumerire avand in vedere ca masina pe care am avut-o inainte era o Dacia 1310 si asta e 407 HDI as vrea sa intreb daca e normal cand schimb treptele si iau piciorul nu foarte repede de pe pedala de ambreiaj sa pedala sa aiba o "agatatura" deci urca normal si dupa aceea spre finalul ridicarii are un zvac mai rapid.Sa-i fereasca Dumnezeu sa fie vre-un defect ca i-ai fac varza la cat banet am dat pe masina asta le-o infig alora de la eurial otopeni in fund cu totul :rant: !E normal , ca e noua sa faca treaba asta?

Si la mine face identic, ai gasit vreo rezolvare la asta?

hxa
25-04-2006, 07:44 AM
Am si eu o mica denumerire avand in vedere ca masina pe care am avut-o inainte era o Dacia 1310 si asta e 407 HDI as vrea sa intreb daca e normal cand schimb treptele si iau piciorul nu foarte repede de pe pedala de ambreiaj sa pedala sa aiba o "agatatura" deci urca normal si dupa aceea spre finalul ridicarii are un zvac mai rapid.Sa-i fereasca Dumnezeu sa fie vre-un defect ca i-ai fac varza la cat banet am dat pe masina asta le-o infig alora de la eurial otopeni in fund cu totul :rant: !E normal , ca e noua sa faca treaba asta?

nenea dani
26-04-2006, 12:35 AM
Am avut o mica problema si caut o explicatie . Pe scurt , a trebuit sa merg un pic mai repede si la un moment dat a trebuit sa depasesc o masina exact intr-o curba destul de strinsa ,la dreapta ,in timp ce coboram o panta destul de inclinata . Masina cu pricina a accelerat atunci cind ma pregateam sa o depasesc ,dar a frinat cu putin inainte de punctul de inflexiune ,si am fost nevoit sa virez un pic stinga si apoi sa continui manevra . Imediat ce am revenit am simtit un mic balans fata spate ( doua oscilatii)si am frinat deoarece urma o alta curba la fel de strinsa si am privit in bord sa vad daca s-a aprins ESP . Nu se aprinsese ,dar am vazut ca viteza era 150km/h . Nu am simtit ca masina si-ar fi schimbat traiectoria impusa sau ca s-ar fi inclinat puternic ,dar ma intriga acea oscilatie , care imi este cunoscuta in astfel de situatii , dar la masini slabe gen Tico la care caroseria se torsioneaza . Cunosc bine drumul si nu este denivelat . Am o banuiala ca este de vina reactia caroseriei la forta centrifuga ,dar ar fi intrat in ruliu si nu in tangaj . Cam asa ar arata limita acestei masini pe viraje .:blink:

75NOR
26-04-2006, 10:04 AM
ai facut transfer de mase prea brusc amplificat de franare si din cauza asta s-a amplificat miscarea si a devenit tangaj. masina e ok, ca si tinuta de drum, pot sa iti spun dupa ce am fugarit-o pe virajele de pe Poiana si la deal si la vale. Limitele suspensiei sunt foarte departe, caci e setata corect, iar ESP e excelent, intra doar la limita limitelor...

rabbit
01-05-2006, 10:15 AM
Salutare la toti!!!! De mult n-am mai fost pe aici..... :smile2: Ei,,, vad ca totusi problemele continua!!! :rant:
Uite la mine ii asta -- > cand franez se aude fluieratul (asta se mai intampla de atunci cand mi-a schimbat placutele de frana- fata, cand tot imi aparea martorul pe bord de placute fata.La service mi-a zis ca asta tot timpul cand placutele sunt noi.Ei buuun........placutele nu mai sunt noi si tot suna la franare,si cand dau cu spatele tot se aude fluieratul dar din spate,nu din fata!!!! :ohmy: Nu stiu care e treaba!!!! Am fost la service si mi s-a zis ca cica se depune mizeria intre placute si disc si de aia suna!!!! Ce parere aveti de astea toate????

morogan
02-05-2006, 08:49 AM
Problemele continua
Dupa intalnirea de la Bran, pe drum, la schimbarea in treapta a 3-a a inceput sa caraie urat. Mers la Axa, verificat: sincronul de a 3-a e dus... se schimba

Fiabile masini :((

Doc
02-05-2006, 09:46 AM
Eu cred ca de la apa de ploaie ti se trage. Cine stie ce ai crezut ca este si ai tras ca nebunu de maneta. :D

cristi_407
02-05-2006, 02:40 PM
Mi-au ajuns jantele pe 18``..Am fost la vulcanizare, am montat cauciucurile pe ele si cand am vrut sa le pun pe spate intra perfect, iar pe fata imi atinge etierul de frana un pic..Totul se rezolva cu niste distantiere care le-am coamandat deja si peste o sapt o sa imi ajunga..Sper sa arate bine ca m-am saturat sa ma uit la ele in garaj..La service la peugeot mi s-a spus ca la motorul pe benzina sunt un pic marite etierele pe fata..Dupa ce le pun o sa fac si niste poze..:naughty:

ciprianbellu
16-05-2006, 10:15 AM
Salutare! Mersul la turatii scazute in ideea de protejare a motorului nu este bun (spusa de toate reprezentantele auto). Protejarea motorului o facem mergend la revizii cand trebuie nu altfel. Sunt de acord cu skimbatul peste 3000 ture.

Salutare! Voua nu va zdrangane / scartaie macaralele la geamuri si multe alte plastice prin interior? Mi-au skimbat deja macaralele la geamurile pe fata si doar scartaie acum - nu mai si zdrangane.

:wallbash: La un moment dat am inceput sa mai dau cu pumnul in bord pe unde se mai auzeau diverse. Urmarea a fost ca m-am trezit cu ceasurile cazute ...........

Voi nu aveti probleme cu scartaitul placutelor de frana? Iar de la viteza f mare daca franezi mai tare se aude de parca nu mai ai discuri ...............????????

cristi_407
16-05-2006, 10:46 AM
La Peugeot e boala veche cu trancanitul..asta e..dar cu mici retusuri eu am reusit sa le stopez cat de cat..

cristi_407
16-05-2006, 11:03 AM
Voi nu aveti probleme cu scartaitul placutelor de frana? Iar de la viteza f mare daca franezi mai tare se aude de parca nu mai ai discuri ...............????????
Depinde cum se aude scaraitul..Daca se aude fier pe fier atunci sunt duse placutele, oricum pe la 20-25 de mii ar trebui sa le schimbi..

ciprianbellu
16-05-2006, 07:33 PM
Depinde cum se aude scaraitul..Daca se aude fier pe fier atunci sunt duse placutele, oricum pe la 20-25 de mii ar trebui sa le schimbi.. Nu sunt duse placutele. Ideea e ca mergeam cu vreo 200 si a trebuit sa franez mai zdravan si atunci s-a auzit ca un vuiet. Sa nu cumva sa fie de la faptul ca sunt placute ecologice.

FOARTE TARE IMI SCARTAIE PLACUTELE DE FRANA !!!!!!!! Nu se gasesc placute neecologice !?

Phat
18-05-2006, 03:09 PM
Si mie imi zdrangane bordu in fata si in imi vibreaza panourile de la usi spate cand loveste bassu. Imi facea un clicuit metal la bancheta spate dreapta unde se inchide si am pus banda izolanta si numai face clicuit dar cand se incalzeste incepe sa scartaie banda la denivelari. Imi mai scartaie si geamu din dreapta fata. Nah am vrut masina franceza:( Sper astea sa fie singurele probleme ca am avut si mai mari cu turbo. Doamne ajuta :) Scartaitu la frani am si eu si leam schimbat acum o saptamana si suna la fel ca inainte. Eu zic sa nu te ei dupa sunet ci dupa kilometri si cat de groase sunt franele. Eu leam schimbat la 19,000km si sensori meau aratat numai cand am plecat de la spalatorie nu alta data desi miau spus la service ca se mancase deja din sensor. Asa ca am luat placutele uzate acasa ca sa fac comparatie sa stiu cand trebuie sa le schimb la timp.

danstefan
18-05-2006, 09:38 PM
Salutare la toti.As avea si eu o intrebare.Vreau sa imi cumpar si eu un 407 dar de capacitatea de 1.6 motorina de 110 cp.Ce parere aveti?

Doc
18-05-2006, 10:17 PM
Ce vrei sa stii mai exact? Daca este bun motorul? Daca este suficient? Este super ok daca nu ai bani de un motor mai mare, dar ai posibilitatea sa iti alegi ceva optiuni la ea.

407SW
18-05-2006, 11:07 PM
Salutare la toti.As avea si eu o intrebare.Vreau sa imi cumpar si eu un 407 dar de capacitatea de 1.6 motorina de 110 cp.Ce parere aveti?

Daca vrei conduita sportiva si ceva senzatii sa stii ca e putin submotorizat 407 cu 1,6. Daca urmaresti costuri reduse e poate cea mai buna alegere.
Insa la 1,6 as recomanda mai degraba un 307 sau un 206 (207). Urmeaza sa apara motorizari mici dar puternice pe benzina in colaborare cu bmw, poate merita asteptarea. Dar daca vrei neaparat 407 revenim la prima fraza. Verifica daca nu cumva la motorizarea asta nu ai acces decit la nivele de echipare mai sumare (de ex lipsa crom in bandouri bare si laterale, clima monozona etc.)

Doc
19-05-2006, 03:27 AM
Suplimentarea performantei se pate face prin remapare, asta in cazul cel mai nefericit cand nu exista bani pentru motorul de 2.0HDi.

hxa
19-05-2006, 01:01 PM
Nu sunt duse placutele. Ideea e ca mergeam cu vreo 200 si a trebuit sa franez mai zdravan si atunci s-a auzit ca un vuiet. Sa nu cumva sa fie de la faptul ca sunt placute ecologice.

Vuietul respectiv indica faptul ca ABS-ul a functionat corect! :)

ciprianbellu
19-05-2006, 07:21 PM
La voi cum se prind posturile de radio? Am avut un Megane (2001) inainte si prindea f bine radio. Cu 407 am renuntat deja la Guerilla, iar Kiss fm si 21 se aud doar prin centru dar nu f bine.

skipper
19-05-2006, 08:48 PM
La voi cum se prind posturile de radio? Am avut un Megane (2001) inainte si prindea f bine radio. Cu 407 am renuntat deja la Guerilla, iar Kiss fm si 21 se aud doar prin centru dar nu f bine. Eu sant f incantat de radio, prind guerilla si mult dupa Lehliu si niste posturi bulgaresti printre blocurile turn de pe Unirii!
Verifica-l ca ceva nu e ok la radioul tau!

Salutare la toti.As avea si eu o intrebare.Vreau sa imi cumpar si eu un 407 dar de capacitatea de 1.6 motorina de 110 cp.Ce parere aveti? Am un 407 Sw 2.0 de doua saptamani si sant destul de sceptic ca masinii asteia i-ar ajunge 110CP! Pe ardeleneste: ogoaie-te!
Fa niste drivetesturi cu ambele variante de motorizare -1,6 si 2,0- ca sa vezi singur ce ti se potriveste si mai ales ce-ti place! Sau asteapta si varianta aia diesel cu 2,6 (?) care deja se vinde pe-afara.

TheBeginner
21-05-2006, 07:12 PM
Salut,
Prima nemultumire dupa 3 luni de cand am leutzul:
Parbrizul fata este de 2 LEI (ROL, nu RON). La cea mai mica pietricica, mai apare o ciupitura. Am adunat cipituri cu el in trei luni cate am adunat in 4 ani cu Cielo...

Doc
21-05-2006, 07:23 PM
Asta nu insemna ca este de 2 lei..hai sa fim seriosi doar nu este din plastic. L-ai ciupit din cauza pietrelor de pe sosele nu este de vina masina. Cred ca pe langa asta conteaza si unghiul de inclinatie al parbrizului.

407SW
22-05-2006, 11:38 AM
Salut,
Parbrizul fata este de 2 LEI (ROL, nu RON). La cea mai mica pietricica, mai apare o ciupitura. Am adunat cipituri cu el in trei luni cate am adunat in 4 ani cu Cielo...
Fara a fi chiar asa de categoric ca tine as confirma totusi IMPRESIA pe care o am ca parbrizul parca nu e chiar asa rezistent la ciupituri, (sint la al 2 lea Peugeot) as inclina sa zic ca mi se pare cam fragil, insa am constatat asta si pe alte masini contemporane, poate ca e voit facut asa ca sa se ciupeasca usor dar sa nu se sparga. In plus inclinatia lui ar fi mai degraba de natura se evite loviturile frontale cu pietricele care vin de jos razant cu capota ceea ce ar conduce la supozitia ca e mai protejat fata de unul vertical insa mai expus la pietricele proiectate in sus care izbesc parbrizul in cadere. Trebuie studiat aici cum e in realitate, pietricelele vin direct proiectate din roti sau sint aruncate in sus si cad pe parbriz?
La fel de adevarat este ca datorita vitezelor la care circulam acum se intimpla mai des sa rulam cu viteze mari imediat in spatele masinii din fata (deci risc marit) deseori marca straina care nu e echipata ca o Dacie cu utilele sortulete la rotile spate care atirna pina aproape de carosabil.

Eu cred ca e normal, la capatul cursei creste forta elementului elastic (arc) care asigura revenirea pedalei, de asemnea forta cu care tu poti sa mai opui rezistenta tinind cont de pozitia piciorului scade. Asta doar daca diferenta e intr-adevar uriasa intre captul de jos al cursei si zvic-ul de care zici. Dar ambreiajul la Peugeot e destul de "feminin" e cu comanda hidraulica (la a mea sa era) fata de unul de BMW sau VW .

adrian
22-05-2006, 11:54 AM
Bine v-am regasit.
Am 20.000 km, si urmeaza sa merg la service.
Probleme pana acum, am avut in special cu directia. Am postat la vremea respectiva, fiind foarte suparat, ca sa zic asa. Totul s-a rezolvat. Problema care am avut-o, (volanul tragea dreapta, si dupa viraj dreapta nu revenea de tot) era foarte deranjanta la drum lung cu viteza mare, in special pe autostrada, unde de la o vreme mi se inrosea degetul mare de la mana stanga, pt ca trebuia sa tin de volan destul de puternic.
Acum, dupa ce baietii de la service din cluj au rezolvat problema sunt foarte multumit.
Scartaie si la mine placutele de frana, e cam enervant intr-adevar, insa nu e o problema.
Bancheta din spate, trozneste, scartaie sau ma rog, scoate sunete ciudate, dar asta doar din momentul in care am rabatat-o pt prima data.

O problema ciudata am totusi, nu stiu daca a mai patit cineva.
Am lasat masina in parcare, si afara erau 36 grade (nu in romania)
Seara, cand sa pornesc, am observat, ca maneta de care se aprind farurile, nu mai functioneaza. In masina nu a intrat nimeni, si pana cand am parcat-o mergea perfect. Partea superioara, de care se invarte pt aprinderea pozitiei sau a fazei mici, s-a desprins. A fost nasol ca nu puteam sa imi aprind farurile, ca nu era inca asa inserat afara. Totusi am reust pana la urma. A mai patit cinev asa ceva ???
in rest, toate bune.
Dupa astia 20.000 si problemele care le-am avut la masina, daca ar fi sa mai iau o masina de aceasta clasa, tot un 407 sp negru as lua, fara sa stau nici o secunda pe ganduri.

:)

hxa
22-05-2006, 01:00 PM
Fara a fi chiar asa de categoric ca tine as confirma totusi IMPRESIA pe care o am ca parbrizul parca nu e chiar asa rezistent la ciupituri, (sint la al 2 lea Peugeot) as inclina sa zic ca mi se pare cam fragil, insa am constatat asta si pe alte masini contemporane, poate ca e voit facut asa ca sa se ciupeasca usor dar sa nu se sparga. In plus inclinatia lui ar fi mai degraba de natura se evite loviturile frontale cu pietricele care vin de jos razant cu capota ceea ce ar conduce la supozitia ca e mai protejat fata de unul vertical insa mai expus la pietricele proiectate in sus care izbesc parbrizul in cadere. Trebuie studiat aici cum e in realitate, pietricelele vin direct proiectate din roti sau sint aruncate in sus si cad pe parbriz?
La fel de adevarat este ca datorita vitezelor la care circulam acum se intimpla mai des sa rulam cu viteze mari imediat in spatele masinii din fata (deci risc marit) deseori marca straina care nu e echipata ca o Dacie cu utilele sortulete la rotile spate care atirna pina aproape de carosabil.

Eu cred ca e normal, la capatul cursei creste forta elementului elastic (arc) care asigura revenirea pedalei, de asemnea forta cu care tu poti sa mai opui rezistenta tinind cont de pozitia piciorului scade. Asta doar daca diferenta e intr-adevar uriasa intre captul de jos al cursei si zvic-ul de care zici. Dar ambreiajul la Peugeot e destul de "feminin" e cu comanda hidraulica (la a mea sa era) fata de unul de BMW sau VW .

In postarea respectiva numai propozitia "Si la mine face identic, ai gasit vreo rezolvare la asta?" imi apartine! Restul...

Intre timp am intrebat si eu la Eurial si mi-au explicat ca nu se poate face nimic, deoarece ambreiajul este hidraulic si singurul remediu este "acomodarea" cu masina.

skipper
22-05-2006, 05:28 PM
Intre timp am intrebat si eu la Eurial si mi-au explicat ca nu se poate face nimic, deoarece ambreiajul este hidraulic si singurul remediu este "acomodarea" cu masina.

Adica nu pot face ca pedala de ambreiaj sa prinda mai jos? :mad: La orice masina se poate regla asta, numai la pejo nu??? Si pe mine ma deranjeaza ca prinde undeva pe la mijlocul cursei!

Doc
23-05-2006, 03:24 PM
Pai in primul rand sa va dau un sfat: incercati sa gresati cablul de ambreiaj la intrarea in cutie. Exista un manson de cauciuc care acopera cablul si un mic rulment, incercati sa bagati vaselina lichida (spray Wurtz), deoarece acolo se aduna mizerie. In timp pedala incepe sa mearga in trepte sau sa tina foarte sus.
La orice masina cu ambreiaj hidraulic, pedala nu se poate regla. Nu va mai luati aiurea de pejo.

jackie
23-05-2006, 04:56 PM
nu stiu daca se poate regla ambreiajul la Peugeot si sper sa nu trebuiasca sa aflu dar la unele masini cu ambreiaj hidraulic se poate.Ex.Skoda antica S100 care are ambreiaj hidraulic dar pistonasul care comanda debreierea pe rulmentul de presiune se actioneaza printr-o piesa gen surub cu piulita care regleaza cursa de debreiere si implicit cursa de "prindere" a pedalei,mai sus sau mai jos.

Doc
23-05-2006, 05:03 PM
Poti schimba cursa prin inlocuirea cablului cu un altul de dimensiuni diferite.

catastrat
24-05-2006, 01:42 AM
Salut,
am o problema, minora oarecum, dar care in ultima vreme a devenit cam suparatoare (sau am inceeput eu sa-i dau mai multa atentie?): cand merg pe teren denivelat - gropi, piatra cubica, etc - de pe undeva din dreptul banchetei spate sau portbagaj se aude un zdranganit. Am tot incercat sa gasesc cauza, aparent bancheta se inchide OK, am suspectat roata de rezerva sau trusa de scule din ea, dar si alea par ok, apoi m-am gandit la chestiile pe care le am depozitate in buzunarele laterale ale portbagajului - nu cred ca e nici de acolo. Am inceput sa ma gandesc la puntea spate, mai ales ca zdranganitul apare mai ales pe denivelari mari, nu din cele mici si regulate cume piatra cubica.
Ati patit asa ceva? Aveti idee ce poate fi?
Multumesc.

cristi_407
24-05-2006, 02:21 AM
S-a tot scris despre asta..:) E bancheta din spate..Pune niste banda pe chesia aia de metal de pe bancheta..unde se face inchiderea sau spune la service ca se aude zgomot la bancheta din spate si stiu ei ce sa faca..Numai bine

redman1
24-05-2006, 02:43 AM
Problemele continua
Dupa intalnirea de la Bran, pe drum, la schimbarea in treapta a 3-a a inceput sa caraie urat. Mers la Axa, verificat: sincronul de a 3-a e dus... se schimba

Fiabile masini :((

Hahahaaaa d-le Morogan, pana la urma tot la vorbele mele ati ajuns :evillook: (vedeti pagina 9, sunt "flammer-ul" RedMan, intamplator rasfoiam forumul sa vad ce mai fac pejourile si deloc spre mirarea mea tot rau fac, ba chiar se lasa cu vanzari, etc... chiar asa, de ce va vindeti 407-le, ca sunteti prea multumit de el, nu?:)) - pentru curiosi http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=120760&hl= )

Sincer, imi pare rau pentru probleme (ma repet, deoarece mi-au fost sterse posturile absolut fara motiv, incadrandu-se perfect in tematica thread-ului si anume probleme Peugeot, eu venind cu rezultatele de sondaje, cu alte cuvinte vorbind in cifre despre fiabilitatea scazuta a produselor in spetza dar nu mai conteaza) intrucat am fost la 2 pasi de a-mi achizitiona un 407, ma ispitise total designul, noroc ca nu am avut imprejurarile financiare necesare. In fine, nici o masina nu e perfecta, Pejo are design dar are alte lipsuri la fiabilitate, Toyota are fiabilitate dar nu prea are design si tot asa, ideea e sa faci alegerea care se afla cat mai aproapede perfectiune-cel putin in viziunea ta.

Revin la voi, cei 2 care urlati impotriva pejo: cati bani din munca VOASTRA ati dat pe masini? Nu a parintilor sau a firmelor, a VOASTRA? Abia atunci va accept parerile. Daca aveti masina luata de taticu sau de firma, atunci sigur si un ferrari v-ar nemultumi ca are cauciucurile prea negre. Asa ca .. lasati-o mai moale ca nu aveti dreptul sa va exprimati, nicidecum formati o opinie.

Tot pentru d-l Morogan, nu stiu ce legatura avea faptul ca inca sunt student si ca singura modalitate prin care mi-am putut procura masini sunt banii firmei parintilor, la care in timpul liber ajut cat pot... asta inseamna ca sunt mai prejos in a aprecia fiabilitatea unei masini, ca sunt mai surd sau mai orb decat dvs.? Indoielnic rationament d-le Morogan, aici m-ati dezamagit (de altfel va apreciez interventiile pe forumurile pe care le frecventati, nota 10 pentru obiectivitate si sinceritate), probabil ca ar fi trebuit sa refuz sa-mi cumpar masina decat pe banii mei, poate asa puteam sa-mi dau si eu cu parerea despre masini... aberant.

Userii Redman ... au fost suspendati 5 zile pentru nerespectarea conditiilor impuse de regulamentul Forumului Peugeot Club Romania. Posturile care au provocat discutii neprincipiale si care nu s-au incadrat in tematica topicului au fost sterse.

Mda, a trecut atata timp si spre surprinderea mea cand verific azi, cica am contul suspendat pe perioada nedeterminata... asa d-lor moderatori-admini... foarte frumos, NO COMMENT (ce coincidenta, chiar acum playaza melodia aia Ceausescuuuu n-a murit :naughty: ) In fine, nu ca as frecventa forumul dvs, dar ca fapt divers... azi din lipsa de ocupatie, tarziu in noapte admiram un 407 si mi-am zis sa vedem ce zic posesorii... A primi ban permanent cand eu am venit doar cu niste rezultate ale unor studii care scoteau Pejo in defavoare la fiabilitate (bla bla bla nu ma intereseaza parerile despre cum se fac studiile, tendentioase sau nu, eu doar am cerut niste pareri si imi puneam pe de alta parte niste intrebari...) mi se pare departe de 2006 si mai apropiat de ´89... In fine, e decizia dvs, nu m-a deranjat mai deloc, doar mi-a pus niste semne de intrebare in privinta maturitatii dvs., nefiindu-mi data nici macar o explicatie pentru ban (nu ca ar fi cineva obligat sa-mi dea mie explicatii, insa ca oameni maturi ce ne pretindem eu cred ca se cuvinte sa ne purtam ca atare).

Asadar si prin urmare, va urez sa va bucurati de 407-le voastre cat mai mult, km infiniti fara probleme si astept in continuare opiniile dvs. pe care le voi citi cu interes (declarandu-ma in continuare un fan al DESIGNULUI Pejo-din pacate doar atat-407 reprezentand o revolutie in design si parerea mea, una dintre cele mai frumoase masini la ora actuala...)

Ma inclin, cu respect, RedMan.

P.S. Sper sa nu-mi fie sters post-ul, se incadreaza oarecum ca un raspuns si e vorba tot despre 407, pe alocuri. Daca se simte cineva jignit imi cer scuze, intentia mea nefiind nici e departe aceasta. Multumesc de intelegere!

radu_ultras
24-05-2006, 01:48 PM
Salut,

Am probleme cu sonda de benzina. Atunci cand fac plinul nu porneste de la pozitia "1", ci cu un spatiu (o linie) mai sus. Computerul de bord indica km de parcurs conform informatiilor transmise de sonda. Am schimbat deja o sonda in garantie iar acum m-am programat sa vad ce se intampla si cu asta noua.
Mai are cineva probleme de genul asta?

catastrat
24-05-2006, 05:32 PM
@cristi_407, multumesc de raspuns - dar as vrea niste lamuriri suplimentare: adica unde sa pun banda? E vorba de "urechea" de la inchizatoarea banchetei, sau e vorba pur si simplu de partea metalica de sub/in spatele banchetei (poate bancheta zdrangane pe ea)?

cristi_407
24-05-2006, 09:37 PM
Urechea metalica..Pune niste banda pe ea..

407SW
24-05-2006, 10:13 PM
@cristi_407, multumesc de raspuns - dar as vrea niste lamuriri suplimentare: adica unde sa pun banda? E vorba de "urechea" de la inchizatoarea banchetei, sau e vorba pur si simplu de partea metalica de sub/in spatele banchetei (poate bancheta zdrangane pe ea)?

Cristi a vrut sa zica pe "sirma" aia de 5 mm diametru indoita in forma de "U" cu 2 unghiuri de 90 grade, care apare vizibila cind rabati spatarul.

Pacat ca Peugeot pacatuieste prin mici chestii de astea enervante dar neesentiale (portierele de la 406 faceau la fel pina la shimbarea pe banii clientului unei piese similare din stilpi cu unele imbracate cu un manson de plastic). Eu nu am avut probleme serioase la 406 de ex si sper nici la 407 sa nu am caci va fi vai de mama lor, la ce masina le-am cumparat.

Oricum sa stii ca pe drumurile de la vest de UNGARIA masina se comporta total altfe de parca ar fi o cu totul alta, nu zdrangane nimic.

ciprianbellu
25-05-2006, 02:18 PM
Salut,
am o problema, minora oarecum, dar care in ultima vreme a devenit cam suparatoare (sau am inceeput eu sa-i dau mai multa atentie?): cand merg pe teren denivelat - gropi, piatra cubica, etc - de pe undeva din dreptul banchetei spate sau portbagaj se aude un zdranganit. Am tot incercat sa gasesc cauza, aparent bancheta se inchide OK, am suspectat roata de rezerva sau trusa de scule din ea, dar si alea par ok, apoi m-am gandit la chestiile pe care le am depozitate in buzunarele laterale ale portbagajului - nu cred ca e nici de acolo. Am inceput sa ma gandesc la puntea spate, mai ales ca zdranganitul apare mai ales pe denivelari mari, nu din cele mici si regulate cume piatra cubica.
Ati patit asa ceva? Aveti idee ce poate fi?
Multumesc.

Cica ar fii niste bucsi spate care se uzeaza destul de repede din cauza mizeriei. Cel putin asa sustin cei de la peugeot, care recunosc aceasta problema. Si eu am senzatia uneori ca ceva nu e in regula. Dar astept sa faca ceva mai tare.

TheBeginner
26-05-2006, 09:28 AM
Vibratii (tremura motorul) la turatii joase. Care sa fie cauza?
Benzina? Semne sa s-ar putea infunda vre-un injector?
Aceleasi simptome si cand fac manevre de parcare si trag de volan....

407SW
26-05-2006, 09:54 AM

Din ce spui ma faci sa ma gindesc la pompa servodirectie. Dar e doar o presupunere.

cristi_407
27-05-2006, 12:34 AM
Stie cineva daca este vreo diferenta intre finala de la motorul de 2.2 benzina si 2.0 benzina..Va rog cine stie, astept un raspuns!

Doc
27-05-2006, 10:21 AM

Tot la pompa de servo ma gandesc si eu. Daca ai prins lotul cu probleme, trebuie sa te duci sa schimbi pompa pe garantie. In mod normal, masina trebuia sa aiba campanie de rapel din franta, dar sunt sigur ca in RO ai uitat sa te cheme.

407SW
27-05-2006, 12:20 PM
Tot la pompa de servo ma gandesc si eu. Daca ai prins lotul cu probleme, trebuie sa te duci sa schimbi pompa pe garantie. In mod normal, masina trebuia sa aiba campanie de rapel din franta, dar sunt sigur ca in RO ai uitat sa te cheme.

A propos de campanii de rapel, ce zici de o solicitare din partea forumului/clubului (uite inca un motiv pentru care avem nevoie de personalitate juridica, pentru a ne adresa oficial) catre importator pentru a comunica campaniile de rapel prevazute pentru modelele Peugeot. Pentru importator ar putea constitui o facilitate (depinde de modul in care priveste problema publicarii sau secretizarii acestor campanii) de a se adresa direct membrilor forumului.

Geza
27-05-2006, 12:59 PM
nu prea inteleg intrebarea asta.
unde ai vazut ca exista 2,2 benzina la pejo?

cristi_407
27-05-2006, 01:03 PM
Cum sa nu existe?ALOOO...Pe 407 2.2 16v 160 cp..

407SW
27-05-2006, 04:02 PM
Cum sa nu existe?ALOOO...Pe 407 2.2 16v 160 cp..

corect. a fost si pe 406, acum e imbunatatit, dar ma rog, alta discutie. cert e ca exista. cel putin un exemplar stiu si eu

Geza
27-05-2006, 10:23 PM
ai dreptate.:D
nu stiam ca exista 2,2 pe benzina. inca nu am vazut niciuna.`

ciprianbellu
28-05-2006, 09:35 AM
Salutare! Cand este urmatoarea intalnire si unde?

Doc
28-05-2006, 01:48 PM
Daca te referi la intalnirile din Bucuresti, acestea au loc in fiecare Sambata la ora 11 in fata la Casa Poporului, iar cand aceasta locatie este ocupata se muta la Academia Militara.

TheBeginner
29-05-2006, 08:26 PM

Posibil, dar ma gandesc ca masina fiind fabricatie 2006, poate, poate...
Pana una-alta, am schimbat benzina cu 98 de la Rompetrol si parerea mea este ca merge sesizabil mai bine si nici tremuraturile nu mai sunt atat de accentuate. Inca un plin si scap de 99+ de la Petrom din rezervor si atunci voi sti exact....:unsure:

Avo
29-05-2006, 09:56 PM
Deschizand capota pentru un "plin" la spălătorul de parbriz, am constatat ca imi musteste lichidul de servo al directiei asistate (capacul rezervorului respectiv era umed, putandu-se vedea si ceva pete in jur). I s-a mai intamplat cuiva asa ceva? Poate (sper, de fapt) ca la vizita de garantie de acum doua saptamani baietii sa fi completat lichid desi nu ar fi fost nevoie.

Mighty
29-05-2006, 10:38 PM
la fel am si eu , se pare ca e ceva normal la PuG-uri sa dea pe afara lichidul de servo.

a_mic
30-05-2006, 09:38 AM
Salut,
Trebuie sa ai in vedere doua aspecte:
1. parbrizul este mult mai inclinat ca la cielo si urmele sunt usor mai prelungi (adica nu seamana urmele deloc !)
2. parbrizul este mai subtire si mai "moale" din considerente de securitate a pasagerilor fatza
Solutie: polishare mai frecventa

Phat
30-05-2006, 11:21 AM
S-a tot scris despre asta..:) E bancheta din spate..Pune niste banda pe chesia aia de metal de pe bancheta..unde se face inchiderea sau spune la service ca se aude zgomot la bancheta din spate si stiu ei ce sa faca..Numai bine

Da intradevar ca este chestia metalica unde se inchide bancheta dar eu leam spus la baieti de la service si miau spus ca 1. nare nimic si 2. ca este o problema de mecanica, noroc ca un baiat de la service mia spus chestia cu bancheta si am pus banda izolanta dar acum scartaie banda aia cand se incalzeste afara :( .

hxa
30-05-2006, 12:48 PM
Deschizand capota pentru un "plin" la spălătorul de parbriz, am constatat ca imi musteste lichidul de servo al directiei asistate (capacul rezervorului respectiv era umed, putandu-se vedea si ceva pete in jur). I s-a mai intamplat cuiva asa ceva? Poate (sper, de fapt) ca la vizita de garantie de acum doua saptamani baietii sa fi completat lichid desi nu ar fi fost nevoie.
La fel a fost si la mine, nivelul cu 10 cm mai mult decat normal. Mustea lichidul prin capac, dar alta manifestare decat miros de lichid in habitaclu nu a avut. Daca stiam cum se face si cat de simplu este nu mai treceam pe la service, mi-au scos surplusul inmuind o carpa in lichidul respectiv, o porcarie! La a treia inmuiere au constatat ca au scos prea mult, dar fiind si eu prezent acolo, nu si-au permis sa stoarca carpa imbibata de lichid inapoi in vas... Apoi 5 minute au cautat un bidon cu lichid pantru servo, din care au completat un capac. Cu o seringa de 2000 lei de unica folosinta ar fi iesit profesional...

cristi_407
30-05-2006, 12:51 PM
Cine are motorul de 2.2 benzina va rog sa imi spuneti am nevoie urgent de un ajutor din partea voastra!Multumesc..

radu_ultras
30-05-2006, 12:55 PM
Cine are motorul de 2.2 benzina va rog sa imi spuneti am nevoie urgent de un ajutor din partea voastra!Multumesc..
Salut,
Eu am 2.2 benzina dar nu m-am uitat sa vad daca e vreo diferenta intre toba finala (banuiesc ca despre asta e vorba) de la mine si cea de la o masina de 2.0 l. Banuiesc ca nu....

cristi_407
30-05-2006, 01:03 PM
Da...Daca o sa ajungi vreodata pe la Service te rog intreba codul de la toba ta finala..Ca sa vad daca e acelasi cu al meu..La Iasi nu au stiut sa imi raspunda deoarece nu a trecut nici un 2.2 prin service..Multumesc mult..

hxa
30-05-2006, 01:10 PM
Da...Daca o sa ajungi vreodata pe la Service te rog intreba codul de la toba ta finala..Ca sa vad daca e acelasi cu al meu..La Iasi nu au stiut sa imi raspunda deoarece nu a trecut nici un 2.2 prin service..Multumesc mult..
Da-le un telefon la Eurial Militari, cere la "Piese de Schimb", baietii sunt amabili si-ti vor da codul respectiv imediat!

radu_ultras
30-05-2006, 01:13 PM

Tel piese de schimb Eurial: 021 202 99 58

Eu am sunat acum dar nu raspunde nimeni. Incearca si tu in 5 min

cristi_407
30-05-2006, 01:18 PM
Degeaba sun ca ma pun sa le zic numarul de la sasiu..Ca asa am intrebat si la iasi dar au zis ca tre sa le zic seria de la masina...si au cautat un 2.2 ca sa se ia dupa seria aia dar nu au gasit..

Avo
30-05-2006, 03:18 PM
La fel a fost si la mine, nivelul cu 10 cm mai mult decat normal. Mustea lichidul prin capac, dar alta manifestare decat miros de lichid in habitaclu nu a avut. Daca stiam cum se face si cat de simplu este nu mai treceam pe la service, mi-au scos surplusul inmuind o carpa in lichidul respectiv, o porcarie! La a treia inmuiere au constatat ca au scos prea mult, dar fiind si eu prezent acolo, nu si-au permis sa stoarca carpa imbibata de lichid inapoi in vas... Apoi 5 minute au cautat un bidon cu lichid pantru servo, din care au completat un capac. Cu o seringa de 2000 lei de unica folosinta ar fi iesit profesional...

Am verificat si eu nivelul, folosind joja din interiorul capacului rezervorului de lichid de servo. Ai perfecta dreptate: chiar cu capacul neinfiletat, lichidul trece cu vreo sapte - opt cm peste maximul de pe joja. Inca o data, traiasca service-urile din reteaua Peugeot! Dupa-masa pun mana pe siringa. Intrebarea e daca nivelul corect se masoara cu capacul complet infiletat, sau doar asezat pe buza rezervorului.

Doc
30-05-2006, 04:42 PM
Cand ai facut verificarea? Dimineata inainte sa pornesti masina sau ziua dupa ce ai mers cu ea? Era cumva in panta? Ai sters joja inainte sa verifici? Sunt mai multi factori care pot influenta nivelul.

hxa
31-05-2006, 11:03 AM
Verificarea se face infiletand capacul complet, avand rotile drepte si masina orizontala, desigur. Nu stiu cat de important este sa verifici de dimineata sau cum ai oprit masina, la mine au inceput sa lucreze imediat ce-am oprit motorul, si de fiecare data au sters joja si au infiletat capacul complet ca sa verifice nivelul corect. Doc, s-o luam logic, referitor la cand masori nivelul, presupunand ca pompa nu are nici un defect. Inainte de pornirea de dimineata sa zicem ca nivelul lichidului este perfect, apoi o iei pe serpentine sau autostrada (in cazul meu pe autostrada am constatat ca am prea mult lichid) si vezi ca da pe-afara, ceea ce nu-i normal. Inseamna ca nivelul corect se stabileste dupa un astfel de drum, cand masina este incalzita si functioneaza deja in parametri normali. O sa verific daca este vreo diferenta in cele 2 cazuri, eu zic ca nu ar trebui sa fie.
Inainte de a treia inmuiere a carpei nivelul trecea doar cu cativa milimetri peste reperul maxim si baietii nu au fost multumiti, zicand ca inca este prea mult lichid in pompa si ca mai trebuie scos.

entitatea
15-06-2006, 12:52 AM
Prima problema aparuta dupa 32.000 km. Scartie geamul din dreapta fata la ridicare, nu si la coborarare. Daca geamul e deschis cam la jumatate se aude parca si un usor zdranganit metalic.

ciprianbellu
18-06-2006, 02:40 PM
Prima problema aparuta dupa 32.000 km. Scartie geamul din dreapta fata la ridicare, nu si la coborarare. Daca geamul e deschis cam la jumatate se aude parca si un usor zdranganit metalic.
Salut. Pentru acelasi lucru mi-au schimbat ambele macarale pe fata (25.000 km). Dar in momentul in care le ridic complet tot se mai aude un scartait o perioada probabil pana se aseaza mai bine geamul in cheder. Oricum problema zdranganitului la geamuri exista la toate masinile. Asa ca ...

hxa
20-06-2006, 10:46 PM
Am verificat nivelul lichidului de la servo-directie cu masina incalzita normal si apoi dupa ce a stat o noapte. Cand masina este rece, nivelul are o valoare, si pe masura ce o incalzim aceasta valoare se modifica. Prin urmare ma contrazic cu ce-am zis anterior, nivelul depinde puternic de cat am rulat cu masina. Cred ca cel mai bine este sa verificam (si sa corectam) nivelul dupa o noapte de stationare, cu rotile pe "0". Este singurul mod in care putem avea o referinta. Acum 3 zile asa mi l-am reglat, folosind o seringa, si sunt curios daca si peste cateva saptamani va fi neschimbat in aceleasi conditii de masurare.

hxa
25-06-2006, 09:24 AM
Salut. Pentru acelasi lucru mi-au schimbat ambele macarale pe fata (25.000 km). Dar in momentul in care le ridic complet tot se mai aude un scartait o perioada probabil pana se aseaza mai bine geamul in cheder. Oricum problema zdranganitului la geamuri exista la toate masinile. Asa ca ...
Ai vazut tu cand le-au schimbat? Ma intreb de ce le-ar schimba, fiind foarte noi! Se schimba cand sunt ruginite, rupte sau deformate de la accidente. La ele nu pot scartai decat articulatiile, si pentru asta au inventat spray-urile cu vaselina. Am vazut acum cateva zile cum foloseau un astfel de spray la un Pejo pus pe rampa si care avea greierasi, pulverizau fara mila pe dedesubt pe la bucse.

hxa
25-06-2006, 10:31 AM
Putin OT: Acum ca am invatat cam ce poate 407-le si stiu la ce ma pot astepta din partea lui, am inceput sa studiez concurenta la clasa prin comparatie, in showroom-uri, doar din urmatoarele 3 puncte de vedere:
1) dotari/pret
2) ergonomie & proiectare si comfort interior
3) look-ul motor
Acum 2 saptamani am vizitat Citroen C5. Placuta, electronica identica pe bord, manete identice, motor identic, roti, s.a.m.d., si cu toate astea ai impresia cand te asezi in el ca este o masina nu prea noua ca model (asemanatoare mai degraba ca proiectare cu 607). Se simte clar diferenta de 2 ani intre C5 si 407. Ii lipseste exact ce m-a atras la 407, acea spatialitate cand esti la volan, acea senzatie superba de comfort, usile la C5 sunt scurte si usoare, bordul nu pare masiv. Un plus de dorit la 407 sunt telescoapele de la capota, poti ridica si inchide capota folosind doar o singura mana. Motorul e mult mai acoperit cu plastice dar nu ai acces direct nici macar la un bec de far. Mai greu de comparat ca pret/optiuni din cauza suspensiei! Mi-a placut mult C4 coupe.
Saptamana trecuta am studiat Mondeo, si am fost dezamagit total. La un pret de achizitie cu 30 euro mai mare decat am dat eu, masina practic nu avea optiuni. Nu avea scut deloc, nu avea controlul temperaturii uleiului (inacceptabil la un turbo-diesel actual dupa parerea mea), comenzile de la volan sunt butucanoase, reglajul oglinzilor se face de langa ele si nu de pe manerul usii, comutatoarele de lumina sunt ca cele din apartament, basculante, la fel la luminile de la parasolare, un design interior neasteptat de grosolan, clima monozona, ceas analogic care nu-si are locul acolo, nici un display care sa dea un aer de modern, pe sub bord atarna firele si poti lovi usor cu varfurile de la pantofi conectorii electrici sau ce mai este pe-acolo. Nu am nimic cu Ford, din contra, imi placea brandul, dar acum, pe considerentele de mai sus, incep sa am indoieli. Deschiderea capotei numai cu cheia dupa ce se basculeaza sigla Ford (pare atata de "chip" solutia) mi s-a parut o improvizatie. Plasticele din interior nici nu se pupa bine si arata realmente ieftine. Probabil ca daca m-as fi suit direct din vechea mea Mazda fabricata acum 12 ani (nu avea nici macar servodirectie) as fi dat pe spate, dar prin comparatie cu 407, Mondeo este ramas cu multi ani in urma din toate punctele de vedere mentionate la inceput. E asemanator cu Megane 2, dar cred ca si acesta il bate la look-ul interior. La clasa inferioara, Focusul mi s-a parut mult mai bine realizat.
Azi am vizitat Vest 1, VW si Skoda. La Skoda nu fac prea multe referiri, atat Octavia 2 cat si Superb nu sufera comparatie cu nimic de pana acum atat la proiectare si executie cat si la tehnologie si comfortul cand te asezi la volan. Pe dedesubt arata chiar rau, solutia trenului de rulare este primitiva, iar pretul unei O2 de 19500 euro chiar mi-a pus un mare semn de intrebare: daca un 407 excelent dotat costa 21700, atunci O2 este la gara complet cu pretul, iar daca 19500 este un pret corect pe piata auto actuala pentru o masina de calitatea aia atunci 407 e masina extraterestra si nu am avea dreptul nici macar sa mai si pretindem garantie la ea. :worthy:
Cu Passat-ul treaba sta complet diferit, interiorul iti face placere, este aerisit, comod si bine realizat, ai volum si senzatia de comfort este buna. Ce nu mi-a placut este bordul mult prea ingust si lipsa indicarii temperaturii uleiului. Ce mi-a placut a fost telescopul de la capota si pedala de acceleratie "pe podea". Trenul de rulare este insa clasic, cu telescoape verticale pe spate si bascule gigantice. Singura masina care egaleaza spatiul interior, dar nu si senzatia de design si comfort a lui 407 este Touaregul din sala (bordul sau este, din nou, foarte ingust). Spre deosebire de Passat si de restul de VW are pe bord aceleasi 5 instrumente ca si 407, iar trenul de rulare nu se deosebeste prea mult de solutia adoptata la 407, singura din clasa medie pe care o stiu eu cu telescoape la 45 grade in interior pe spate si furca dubla pe fata, la fel cum au masinile de teren cotate ca fiind superioare.
As dori ca posesorii de 407 sa reflecteze putin si sa fie mai ingaduitori cu acest model ce cred ca nu are in acest moment egal la clasa, cel putin ca senzatie pe care o ai cand te urci in ea. Isi merita pe deplin banii si te recompenseaza din belsug cu un rafinament inegalabil. Fiti fericiti ca ati optat pentru 407 si nu pentru echivalentul de la alta firma caci v-ati fi simtit mult mai frustrati in momentul asta; o cred deoarece confortul condusului ar trebui sa stea pe primele locuri la aceasta clasa.

nenea dani
28-06-2006, 01:29 AM
Am facut rost de probleme noi ,dupa cum urmeaza :
-Capacul de vizitare de pe pasajul rotii dreapta fata s-a pierdut fara nici un motiv .
- Zavorul cotierei fata s-a defectat si ceva de plastic s-a desprins din zona .
-In treapta 1 in jurul a 1600rot/min apare o intrerupere in tractiune daca accelerez ceva mai sustinut .

hxa
28-06-2006, 10:24 AM
Am observat si eu lucrul asta la plecatul ceva mai in forta de pe loc, in jurul a 1700 rpm te arunca in nas, dar numai daca motorul nu este suficient de turat la plecare (adica initiezi deplasarea la o turatie putin peste relanti); daca incepi ambreierea cand motorul este pe la ~1400 rpm sau mai sus, fenomenul respectiv nu mai apare.

75NOR
28-06-2006, 04:55 PM
daca aveati bva nu aveati problema asta :P

hxa
28-06-2006, 07:03 PM
Am observat ceva ciudat de vreo 3 zile incoace, de cand cu canicula asta. Cat sunt la servici masina sta multe ore in plin soare, incat la plecare nici nu ma pot aseza in ea de fierbinte ce este. Pornesc motorul si observ ca afisajul ala mic dintre ceasuri e in degrade, normal sa fie asa la temperatura maxima admisa. Dar am mai observat ceva, luminozitatea lui pulseaza aleator, iar in coloana volanului (nu si in restul caroseriei) se simte o vibratie ritmica si se aude o duduiala de la motor, dar nu e motorul propriu-zis, care functioneaza normal. E ca si cand ar functiona un motor cu consum electric mare. Dupa o vreme sunetul ala de motor electric dispare, dispare si vibratia din volan si afisajul se opreste din clipit. S-a intamplat prima data alaltaieri, ieri la fel, iar azi i-am pus folie reflectorizanta (home made, din 2 folii obisnuite, lipite decalat una peste cealalta, ca sa obtin cei 88 cm latime cat are 407-le) in parbriz ca sa nu i se mai incinga bordul. Am pornit motorul, cu radioul, clima si aeroterma oprite, afisajul a facut identic (deci numai cel dintre ceasuri, nu si acela din centru), cu toate ca bordul era mai rece decat fara folie (o fi sensibil la incalzirea globala a habitaclului), se auzea, la fel, acel duduit infundat ritmic si se simtea numai in volan vibratia respectiva, si toate astea au incetat iarasi dupa o vreme cand a parut ca acel motor electric s-a oprit, dupa o vreme destul de indelungata, cand facusem deja cu masina ~10 km pe Centura. Odata oprit, acel "ceva" nu mai reporneste, probabil fiindca masina se raceste in timp ce merg cu ea. Exista cumva vreun agregat de racire electric care incepe sa functioneze o vreme numai in conditii extreme? Data viitoare cand o sa mai faca (se pare ca fenomenul este reproductibil peste o anumita temperatura) o sa-i deschid capota sa vad exact ce este (as fi facut-o si astazi, dar eram in mare graba).

nenea dani
29-06-2006, 12:52 AM
Si la mine pulseaza aleator ,abia daca se poate remarca , acel indicator dintre cadrane ,dar numai cind este aprins martorul de combustibil insuficient . Orice alta indicatie nu provoaca pulsatia . Nu mi-a dat prin minte sa fac vreo legatura cu temperatura ,desi se pare ca asta este cauza .
In legatura cu golul de tractiune de la 1600t/min tot ce scrie " hxa" in postul cu pricina este valabil si la mine . Adica nu se poate face o plecare de pe loc mai in forta pentru ca "da in nas ". Am o banuiala ca este ceva legat de intrarea in regim de forta a turbinei .

hxa
30-06-2006, 06:15 PM
Sigur e din cauza incalzirii la mine, am incercat in diverse stadii de incalzire a caroseriei si incepe sa pulseze cand temperatura afisata pe display-ul central trece de 38 grade (max. atins a fost 41 grade); ar fi mai interesant sa masor cu un termometru pus direct in cabina, in bord undeva. Pulsatia are loc intre 2 nivele de iluminare, cel de zi, maxim, si nivelul ales pentru iluminarea de noapte. Oricum, e normal ca un afisaj de-asta sa mearga aiurea la temperaturi ridicate, bine ca-si revine de fiecare data! De fapt nu afisajul propriu-zis e buba, ci mai degraba o componenta din circuitul responsabil cu reglarea intensitatii luminoase a lui are deriva termica mai mare. Probabil ca pe unde a testat Peugeot masina nu se atingeau aceste temperaturi! Nu stiu, imi dau si eu cu parerea...

nenea dani
30-06-2006, 11:51 PM
Un coleg de serviciu si-a cumparat astazi un 607 (anul 2000) si am observat ca afisajul lui central are deja niste zone innegrite ,iar fostul posesor i-a spus ca de vina a fost caldura .

hxa
01-07-2006, 12:02 AM
Zonele alea sunt permanente acum, indiferent de temperatura, nu? O sa-mi fac reflex sa pun folia in parbriz ori de cate ori las masina in soare, macar bordul sa se incinga de la aerul din cabina, nu direct de la soare!

Doc
01-07-2006, 03:54 AM
Zonele alea innegrite nu sunt cumva din lipsa iluminarii, adica becuri arse?

TheBeginner
01-07-2006, 09:56 AM
Acum, la 5 luni da cand am masina a inceput sa-mi faca urmatoarea problema: cand ii fac plinul, acul indicator la combustibil nu mai merge pana la ultima graditie ci pana la penultima. Aveti idee ce poate fi? Sa fie decalibrati senzorii?

Geza
01-07-2006, 11:35 AM
da este posibil. parchezi cu careva roata pe bordura sau in panta/rampa?
daca da incearca sa parchezi orizontal

Geza
01-07-2006, 11:41 AM
daca "zona inegrita" este niste linii negre orizontal atunci afisorul este pe stricate. liniile acestea de obicei apar cand nu mai este contact intre display si pcb.
daca displayul este umbrit pe careva parte sau in mijloc(de obicei sunt puse 3 becuri) atunci e ars vreuna.
Cand soarele afecteaza displayul, dispare scrisul de pe ea.

TheBeginner
01-07-2006, 12:13 PM
da este posibil. parchezi cu careva roata pe bordura sau in panta/rampa?
daca da incearca sa parchezi orizontal
In aprox.90% din cazuri parchez orizontal. O sa le semnalez problema celor de la service cand o sa ma duc cu ea la vizita de 10.000 (acum am aproape 6.000). Se calibreaza greu senzorii? E opreratiune complicata? Necesita operatia de golire-umplere a rezervorului?

danezu_man2000
01-07-2006, 12:34 PM
in 6000 km am dus de 5 ori masina la service cu aceeasi problema "system depolution faulty" , ulmima oara mi s-a aprins aseara pe autostrada aveam 170 km/ora . ce sa fac m-am saturat sa tot merg in service si sa o repare prost , n-am apucat sa fac decat 900 km "DE LA ULTIMA INTERVENTIE"

Doc
01-07-2006, 03:22 PM
Incearca sa schimbi benzinaria, ce motorina pui acum? De la cine? La ce turatie schimbi in mod normal?

danezu_man2000
01-07-2006, 06:48 PM
omv euro 5 ,in mod normal pe la 2500 rotatii , dar pe autostrada am schimbat-o si este 3500.acum am fost plecat pana in militari si vad ca nu mai e aprins martorul si nu imi mai da nici o avertizare , o sa ma duc luni cu ea pe la service. dar totusi nu e pra sensibila?

Doc
01-07-2006, 06:53 PM
Incearca sa o tii mai des la 3000RPM nu doar pe autostrada si daca in talon scrie ca masina ta este EURO 3, nu mai pune EURO 5. Nu ai citit topicurile legate de alimentarea cu motorina la HDi-uri?
Te degeaba in service, eroarea respectiva s-a sters singura, dar daca vrei sa pierzi vremea prin service nu ai decat.
Eroarea apare in general la cei care merg mult in oras si subturat, de aceea este recomandat sa ii mai dai cate o talpa la 3000-4000RPM pentru a curata de funingine EGR-ul , tubulatura si turbina.

danezu_man2000
02-07-2006, 11:11 AM
am bagat euro 5 pt ca e motorul 2.0hdi fap si pe talon apare ca are euro 4 si nu am vrut sa am discutii cu cei de la peugeot ca nu am respectat motorina buna.Referitor la schimbarea vitezei mi se pare anormal sa turezi motorul pana la 3500-4000 ture in oras in coditiile in care traficul e foarte aglomerat si nu poti face mai mult de 200-300 m si franezi, cred ca tot ce poti sa obtii este un consum foarte exagerat (am incercat si acesta varianta si am ajuns pana la 16 % daca nu crezi te invit la o proba ). Am studiat un site din franta in care se explica functionarea motorului cu fap: http://www.renault.co.uk/Innovations.aspx?page=fap.intra si tu pe el si vezi daca am dreptate .As vrea sa aud parerea celor care au fap si merg in jur de 400km pe saptamana in Buc in timpul zilei si nu seara cand traficul este mai relaxat

hxa
02-07-2006, 04:43 PM
Orice-ar fi, incerc sa nu trec de 3000 rpm; pana acum nu am avut nici o problema cu FAP-ul, dar conduc alternativ oras - Centura. Schimb pe la 2500, uneori la 2700 si extrem de rar la max. 3000 rpm. De multe ori stau si cate o ora la coada, dar nu se-ntampla nimic deosebit. Daca merg intr-o locatie din Bucuresti mai catre periferie prefer tot Centura, masina este una pentru drumuri lungi, ajung si mai repede, si mai lejer si cu consum mai mic.

radu_ultras
03-07-2006, 10:51 AM
Acum, la 5 luni da cand am masina a inceput sa-mi faca urmatoarea problema: cand ii fac plinul, acul indicator la combustibil nu mai merge pana la ultima graditie ci pana la penultima. Aveti idee ce poate fi? Sa fie decalibrati senzorii?

Salut,

Eu am avut aceiasi problema si mi-au schimbat sonda pe garantie. La inceput o sa incerce sa ti-o reseteze si poate merge asa. Mie asta noua imi merge bine.

nenea dani
06-07-2006, 01:33 AM
Referitor la postul meu (nr 418) privitor la faptul ca am 3 probleme ,pot spune ca am fost la Bacau la service si le-am reclamat . Despre mecanismul cotierei mi s-a spus ca l-a rupt cineva care s-a aplecat peste cotiera deschisa . Scenariul a fost pus la punct de seful cu reparatiile ,sau in tot cazul un sef .
Pentru intreruperea de la 1600t/min calculatorul a stabilit ca exista apa in motorina . Nu am inteles daca exista prea multa sau prea putina .
In bord nu indica asa ceva . Deci tot eu sint vinovat si trebuie sa platesc 3 mil 5 sute ca sa se curate rezervorul ,filtrul si altele . Dupa aceasta operatie se va vedea ce se intimpla .
Nu am fost de acord cu calculatorul si a urmat o discutie care avea drept scop din partea domnilor de la service sa dovedeasca faptul ca eu sint singurul care poarta vina de a se fi defectat utilajul . Pina la urma am convenit sa fac vizita de 30 de mii km si sa se schimbe filtrul de motorina .
Mecanismul cotierei a fost fotografiat si urmeaza ca cineva din Fr . sa stabileasca cum s-a defectat .
Eu cred ca acel aparat pentru diagnoza arata ca este apa in motorina la orice masina si probabil ca asa si este .
Imediat ce am plecat din service motorul a functionat absolut perfect si am testat de zeci de ori daca mai intrerupe . Se pare ca totusi s-a efectuat o interventie a carei natura nu mi-a fost comunicata .
Dupa ce am consumat aproape toata motorina am alimentat de la aceeasi pompa de la care am luat 99% din cantitatea ce am consumat-o cu acest utilaj in aprox. 2 ani (OMV 5) si am mai mers 400km fara nici o problema .
Nu mai inteleg ce se intimpla .

Miky
06-07-2006, 03:29 PM
Revin cu date despre o problema mai veche.
Se tot aprindea din cand in cand martorul "apa in filtru de motorina".
Pe scurt:Am fost prima data la Eurial Militari unde mi-au spus ca au scos aproape un pahar de apa din filtru si ca sa am grija de unde alimentez(pana atunci alimentam numai de la agip cu euro 4);la o ora dupa ce am plecat din service s-a aprins din nou martorul.Am revenit in service a doua zi unde mi-au zis ca daca problema persista atunci trebuie dat rezervorul jos,golit,filtrata motorina,schimbat filtru de motorina(pe banii mei,nu e vina lor ca am alimentat cu combustibil prost).
Am plecat de la ei si m-am dus la Eurial Otopeni,semnaland problema cu filtru si inca 2 care le-am constatat ulterior:
1.scartaia geamul din drapta fata la ridicare
2.se auzea un zgomot ciudat cand porneam AC.

Aici baietii mi-au facut programare peste o saptamana.
Ajung in ziua programata la ei si :
-problema cu geamul: au zis ca erau niste pietricele pe acolo,le-au scos si au mai facut ceva la el...acum merge bine
-zgomotul de la AC: o piesa stricata,au dat comanda pentru ea si au zis ca ma anunta cand soseste.
-filtru..au zis ca daca nu sta aprins tot timpul inseamna ca nu e multa apa in el ci doar cateva picaturi si ca nu e foarte grav;pot sa il schimb acum(am 3000 km)sau sa astept pana la revizia de la 10.000 km.;)

"Pentru intreruperea de la 1600t/min calculatorul a stabilit ca exista apa in motorina . Nu am inteles daca exista prea multa sau prea putina ."

Am observat si eu aceasta intrerupere.Prima data am zis ca nu stiu eu sa merg cu ea.:blush: Tot ce-i posibil sa fie de la apa din motorina.Baietii de la Eurial mi-au zis sa bag euro 4 de la Petrom sau de la OMV si sa stau departe de Agip,Lukoil,Rompetrom si Mol.

chris
07-07-2006, 07:39 AM
Eu am avut aceeasi problema -intreruperea la 1600 tr.in tr1 si uneori si in tr2.Am aplicat un tratament cam urechist:un drum de 50km in treptele 3si4pe o plaja 2500-3300 de turatii.La sfarsit era alta masina,parca imi si multumea pentru asta.Pot confirma ca motorul HDI nu este pt.turatii joase si dau dreptate tuturor acceia care au insistat pe forum in problema mersului subturat.Sa auzim numai de bine!

cristi_407
10-07-2006, 05:34 PM
A auzit cineva de schibatul bujiilor la revizia de 40k la un motor de 2.0 benzina..

75NOR
11-07-2006, 10:10 AM
@cristi: la benzinare, indiferent de cilindree, bujiile se schimba la 40 000 sau mai devreme daca sesizezi intreruperi si vibratii - mers neregulat la ralanti

Larry_bml
17-07-2006, 09:51 AM
Salutare tuturor, am si eu un 407 2.0 HDI FAP, cu care intampin o problema care ma deprima, PORNESTE EXTRAORDINAR DE GREU!!! Desi ii bag numai motorina buna, Petrom , OMV, (din cele scumpe, nu stiu denumirile) dimineata sau cand e cald afara porneshte mai urat ca un trabant, de multe ori nici nu vrea sa porneasca la prima cheie! Mai are cineva problema asta?

407SW
17-07-2006, 12:02 PM
@cristi: la benzinare, indiferent de cilindree, bujiile se schimba la 40 000 sau mai devreme daca sesizezi intreruperi si vibratii - mers neregulat la ralanti

la 60k daca nu ma insel la 2l benzina (parca asa imi aduc aminte ca a fost la 406)

75NOR
17-07-2006, 12:35 PM
60k ? tre sa ma mai uit prin manuale. La Ford benzina se schimba la 40k...

cristi_407
17-07-2006, 12:52 PM
Si mie tot la 40k mi le-a schimbat..

ciprianbellu
17-07-2006, 11:32 PM
Si mie tot la 40k mi le-a schimbat..
Salutare. Am dus masina la service sa-i vopseasca 2 usi si bara spate care erau doar usor zgariate (nimik infundat) si mi-au tinut-o 8 zile. Supararea mea mare este ca atunci cand am luat-o mu mai functiona ventilatorul (zgomot - vibratii puternice) de la clima, si mi-au spus ca nu au pe stoc si ca o aduc in 3 saptamani. Trece vara iar ventilatorul mergea perfect cand am dus-o. Poate au umblat astia din service ...
As vrea si eu un link va rog de la peugeot unde se pot face reclamatii.
Merci.

407SW
17-07-2006, 11:34 PM
ia legatura cu coyote urit sau pe site-ul peugeot.com.ro. oricum da detalii pe forum si anumiti "ochi vigilenti" poate vor vedea.

coyote
17-07-2006, 11:36 PM
http://www.peugeot.com.ro/InfoRequest.aspx

Dar cum n-ai nicio dovada, nu cred ca o sa poti demonstra cuiva ceva. Poti insa sa incerci.

407SW
17-07-2006, 11:46 PM
daca ar fi avut o defectiune zgomotoasa, la intrarea in service receptionerul ar fi trebuit sa o semnaleze si sa o consemneze in deviz. la mine tipul s-a invirtit in jurul masinii (nu ma cunostea) si se stie ca eu noaptea o urc in apartament.:)

407SW
17-07-2006, 11:47 PM
http://www.peugeot.com.ro/InfoRequest.aspx

Dar cum n-ai nicio dovada, nu cred ca o sa poti demonstra cuiva ceva. Poti insa sa incerci.

nici o
fara suparare

cristi_407
26-07-2006, 04:13 PM
Pana la urma a rezolvat cineva problema cu pornirea stergatoarelor cand deschizi masina?Ce sa fac?E enervant!

aditza
27-07-2006, 08:58 AM
eu am fost la eurial cu aceeasi problema a stergatoarelor si replica a fost ca trebuie sa merg sa o verific ca este 407 nava cosmica dar chiar de problema porniri stergatoarelor cand dezarmez alarma sau deschid usa nu a auzit.

cristi_407
29-07-2006, 05:53 PM
Stie cineva pt ce e chestia asta..La mine se misca si se aude un zgomot deranjat..ce pot sa ii fac?

IuliK
29-07-2006, 06:51 PM
Cred ca e senzorul de lumina... Nu sunt sigur dar parca asa arata in manual...

aditza
22-08-2006, 10:37 PM
cristi_407 am fost astazi la eurial si cica mi-au rezolvat problema cu pornirea stergatoarelor aiurea. o sa te tin la curent cu rezolvarea sau nu a problemei. nu au vrut sa-mi spuna ce a avut.:((

cristi_407
23-08-2006, 12:00 AM
chiar te rog..si eu le-am spus si au spus ca nu au mai auzit..Si biluta aia e senzorul de lumina cum ati spus..THX

mjustin
23-08-2006, 12:11 AM
nu e senzorul de temperatura la modelele ce au clima? eu asa stiam, cel de lumina stergatoare nu e in parbriz in spatele oglinzii?

cristi_407
23-08-2006, 09:41 AM
Nop..Chestia aia din spatele oglinzi e senzorul de ploie..Sezorul de temp exterioara se afal jos la oglinda din partea dreapta..undeva jos..

aditza
23-08-2006, 10:59 PM
bucuria a fost scurta, stergatoarele functioneaza aiurea, fac o cursa completa la dezarmare sau cand deschid usa. am vorbit cu nicolau ( seful de la service eurial) si mi-a spus ca o sa-mi rezolve problema. asa or fi ei sunt prinsi pe picior gresit sau la atat se rezuma stiinta despre aceasta masina? ma intreb daca stergatoarele o sa le schimbe pe garantie pt ca defectiunea nu este din proasta utililare. oricum a castigat steaua si cred ca pana maine o sa uit.

cristi_407
06-09-2006, 03:10 PM
Va rog sa ma ajutati cu ceva..Cine are 407 2.2 E daca poata sa intrebe la reprezentanta codul de la toba finala..Vreau sa imi iau o finala sport si vreau sa vad daca este aceeasi cu a mea..Daca aveti drum pe la service o simpla intrebare..VA MULTUMESC..

coyote
07-09-2006, 09:58 AM
nici o
fara suparare

Tot fara nicio suparare, "nici o" se scrie legat, mai nou.

407SW
07-09-2006, 10:42 AM
:)) s-o fi scriind intr-un cuvint ca sa legalizeze analfabetii care scriau legat si inainte .

pe mine nu m-a anuntat nimeni personal sau/si oficial pina acum deci:

am sa scriu "nici o" pina crapa toti aia care au schimbat regula.:))

nuamsascriuniciodatalegatdupanouaregula.

SOCRATES
08-09-2006, 04:57 PM
Probleme cu 407?!
Am implinit 2 ani, 76.000 km si... am schimbat prima piesa - un pivot dreapta-fata (500 ron).

Bineinteles, se adauga citeva experiente extrem de neplacute cu service-urile Eurial in cazul unor accidente avute si reparatii efectuate la ei. Termene nerespectate, reparatii incomplete sau defectuoase, aroganta sau superficialitatea angajatilor din service si tot asa; sunt convins ca aveti si voi lista voastra.

Tot ce am putut face a fost sa completez de fiecare data un formular la http://www.protectia-consumatorilor.ro in speranta ca lucrurile se vor schimba, chiar daca intr-un interval mai mare decit cel dorit de noi toti.

aditza
25-09-2006, 09:52 PM
am ajuns si la eurial militari unde am gasit alt personal fata de otopeni. Pe acesta cale ii multumesc in mod deosebit lui doc pt persoana pe care mi-a recomandat-o si care s-a dovedit a fi un om deosebit. Problema cu pornirea aiurea a stergatoarelor este legata de un motorash de la ele. Inca o data mii de multumiri Doc.

407SW
25-09-2006, 10:11 PM
si eu pe stg. la 19000 km garantie, dar exista dispersii de fabricatie si piese care cad mai devreme decit trebuie. pe asta il aud de cind era noua aproape insa mai intervine si starea carosabilului in ro.

ma deranjeaza insa zgomotele de la banchetele spate pe care insa nu le-am auzit pret de 7000 km intr-o zona incepind cu vrei 500 km mai la vest, cred ca e din cauza longitudinii estice, am observat o corelatie intre indicatiile gps-ului si inceputul zonei unde se aud zgomotele, altfel ce ar putea fi? zic si eu.

nenea dani
28-09-2006, 12:05 AM
Eu am avut aceeasi problema -intreruperea la 1600 tr.in tr1 si uneori si in tr2.Am aplicat un tratament cam urechist:un drum de 50km in treptele 3si4pe o plaja 2500-3300 de turatii.La sfarsit era alta masina,parca imi si multumea pentru asta.Pot confirma ca motorul HDI nu este pt.turatii joase si dau dreptate tuturor acceia care au insistat pe forum in problema mersului subturat.Sa auzim numai de bine!

Eu am facut o descoperire epocala in aceasta privinta si anume ca intrerupe la 1600min-1 doar cind este pornit A/C .
In alta ordine de idei, am cerut o verificare la rotile fata si un test prin gropi cu viraje la maximum , la revizia de 40 mii km ( Rep. Bacau). Cind am primit masina inapoi mi s-a comunicat ca nu exista nici o problema la rotile din fata . Am insistat sa o verifice pe elevator in fata mea si surpriza pentru domnii mecanici :ambii pivoti inferiori aveau joc . Asa ca am fost programat pentru schimbare in garantie .

cristi_407
28-09-2006, 01:15 AM
Pot spune cu strgate ca BACAUL ARE CEL MAI PROST SERVICE PEUGEOT! Eu vreau sa deschid un proces impotriva lor..Am avut probleme cu cutia de viteze, si ma duc la bc si imi spun ca eu sunt nebun ca nu are nimic..Ma duc la Iasi si imi gaseste timoneria defecta..Cum draq..PROSTI MARI

Phat
11-10-2006, 02:44 PM
Oameni buni ajutati-ma! Mi-a venit masina Miercurea trecuta, am mers cu ea vreo 200 km, JBL-ul e marfa si ca atare nu am dat atentie zgomotelor la rularea automobilului, vineri insa, am constatat ca atunci cand rulez cu viteza mica, pe drumuri cu denivelari, piatra cubica etc, se aude un scartait , nu de foarte mare tonalitate, venind de la rotile din fatza, scartaitul este asemenea comprimarii unui arc, sau al atingerii a doua cauciucuri, am fost la service, acolo 4 dobitoci au stat in jurul masinii si s-au uitat la ea, nu stiau ce sa-i faca, au dat-o cu spray-uri de tot neamul, prin toate incheieturile ca sa o lubrifieze, au scos-o-n probe, la fel, pana i-a venit unuia ideea sa o zgaltaie sa vada de unde se aude, au depistat ca ar fi o bucsa, care evident era noua nu avea bataie, dar scartaia cand te lasai pe masina, au uns-o bine-n-teles ca ce aveau de facut, mi-au spus ca sa mai merg cu masina ca poate trebuie sa se mai aseze, am mai mers vreo 2 zile si parca azi am constatat ca nu mai face zgomot, acum ce vreau sa va intreb a patit vreunul din voi asa ceva? si inca o intrebare, cand bag cheia in contact, si ma ppregatesc sa pornesc, apas ambreiaj etc, se aud ceva zgomote de la amortizoare, ....nu ma pricep, ideea e normal sa faca asa?

La a mea dupa un an de mers prin romania se aude un scartait care vine de la partea stanga fata roata, in masina si afara.

radu_ultras
19-10-2006, 02:48 PM
Salutare,

Mie a inceput sa-mi consume ulei destul de mult. In ultimii 5000 km am completat 1 litru de ulei. Masina are 50.000 km la bord. Ce parere aveti? A mai avut cineva problema asta? Stiu ca este normal un consum de ulei, dar mi se pare cam multisor cat mi-a consumat mie.

407SW
19-10-2006, 04:38 PM
nu e normal

radu_ultras
20-10-2006, 02:06 PM
am fost la eurial otopeni pentru vizita de 50.000 km si le-am povestit despre consumul de ulei.
raspuns: e normal sa consume ulei! stiam si eu ca-i normal, dar nu asa mult.
concluzia: au completat cu ulei si daca-mi mai consuma sa ma duc din nou in service (de parca eu n-am alta treaba). Ma asteptam la acest raspuns! asta e cu service-urile din ro.

75NOR
20-10-2006, 02:12 PM
@radu: la benzine, daca obisnuiesti sa o duci frecvent in 5000 - 6000rpm, sa stii ca e normal ca in 15 000km sa consume 500 - 700 ml ulei. Nu trebuie sa iti faci probleme, e din cauza turatiilor inalte.

Daca consuma mai mult e intr-adevar o problema.

radu_ultras
23-10-2006, 10:02 AM
@75NOR
Multumesc de raspuns. Eu merg intre 4000 - 5000 rpm, nu mai mult. Oricum mi se pare cam marisor consumul de ulei, dar asta este. Oricum masina i-o dau sotiei peste 1 saptamana, si ea oricum face mult mai putini km decat mine. Mie imi vine alta masina, diesel de data asta.

dan20071981
24-10-2006, 01:35 PM
Problema: Volanul merge sacadat, se blocheaza din cand in cand in mers, asta dupa ce acum 2-3 saptamani am fost la revizia de 40k si totul era ok.
Rezolvare: Am fost la Eurial Pantelimon la 8:30 sa las masina, la 11 m-au sunat sa-mi spuna ca totul e ok, nu se confirma problema reclamata.
E clar ca buna ziua ca pompa de servo e praf(nu se mai pune problema de completat cu lichid de servo ca doar la revizie s-a facut treaba asta).
Cum mama maibii sa nu se confirme cand asta nu e o chestie care mi se intampla din an in paste, e o chestie permanenta?
Poate aveti voi sfaturi in afara de OPC.

mighty_mic
24-10-2006, 02:04 PM
@radu da masina sotiei si sa vezi ce-o sa creasca consumul de benzina. :D

@dan fa scandal. Si de ce nu OPC? Sau de ce nu amandoua?

nenea dani
24-10-2006, 11:55 PM
Problema: Volanul merge sacadat, se blocheaza din cand in cand in mers, asta dupa ce acum 2-3 saptamani am fost la revizia de 40k si totul era ok.
Rezolvare: Am fost la Eurial Pantelimon la 8:30 sa las masina, la 11 m-au sunat sa-mi spuna ca totul e ok, nu se confirma problema reclamata.
E clar ca buna ziua ca pompa de servo e praf(nu se mai pune problema de completat cu lichid de servo ca doar la revizie s-a facut treaba asta).
Cum mama maibii sa nu se confirme cand asta nu e o chestie care mi se intampla din an in paste, e o chestie permanenta?
Poate aveti voi sfaturi in afara de OPC.

Exact asa mi-au spus si mie la Bacau ,insa dupa ce le-am explicat ca am ramas intr-o intersectie cu volanul blocat au comandat pompa pe loc si mi-au oferit o masina 307 pina cind remediaza . Daca ma luam dupa ei chiar ca aveam sansa sa se blocheze pe undeva . ;) Ce era sa fac daca ei m-au pacalit .

dan20071981
01-11-2006, 10:34 AM
Azi am dus masina la Eurial Militari desi era programata tocmai pe 20. Motivul? Pompa de servodirectie care era ok(din ce au spus baietii de la Eurial Pantelimon cand le-am dus masina aproape fara servo) a cedat de tot. La Militari m-au rezolvat pana acum de fiecare data, deci...multe sperante si cam atat. Daca nici acum nu se rezolva....logic: OPC, procese etc...

407SW
17-11-2006, 01:02 PM
Un studiu despre fiabilitate 407 si alte modele Peugeot.407 este CEL MAI FIABIL model Peugeot actual.

mighty_mic
17-11-2006, 01:51 PM
Da-mi voie pentru orgoliul meu sa nu accept ca 1007 sa fie mai bun ca 407 :D
Te-a mituit unicul proprietar de 1007 de aici? :)

407SW
17-11-2006, 01:53 PM
ihi. .

cos
29-11-2006, 09:16 PM
Daca veti cumpara Peugeot 4000007 veti avea parte de AMABILITATEA CELOR DE LA EURIAL INVEST OTOPENI SI MILITARI si de respectul importatorului TRUST MOTORS.
RECOMANDARE: Pentru orice interventie asupra masinii in garantie sa le cereti comanda cu solutionare pb dvs. in caz contrar veti avea surpriza ca nimeni sa nu recunoasca ca ati avut probleme cu masina.
In concluzie: FILMATI, INREGISTRATI, FOTOGRAFIATI, PASTRATI DOCUMENTELE pentru a avea dovezi solide in caz de litigiu.

Toate piesele de mai jos au fost schimbate la un Peugeot 407 2l hdi cumparat in iunie 2005, cea mai fiabila masina.

Data comanda Nr. Comanda Piesa schimbata Total
24.01.2006 9412 Vanne RGE - nr.1 835 LEI
23.02.2006 9879 Turbosuflanta 7.304 LEI
23.02.2006 9879 Electrovan EGR - nr.2 249 LEI
15.03.2006 10201 Electropompa 2.927 LEI
31.03.2006 10507 Pedala Electriq 400 LEI
31.05.2006 11599 Vana EGR - nr.3 445 LEI
16.06.2006 11910 Pompe HP HDI 3.772 LEI
26.09.2006 13947 Vana EGR - nr.4 445 LEI
26.10.2006 14574 Conducta inalta presiune 3.336 LEI
26.10.2006 14574 Joint a Levre 34 LEI
26.10.2006 14574 Roulment 458 LEI
02.11.2006 FN Comanda elect. climatizare 500 LEI
Total 20.205 LEI ron

Nota: Nu toate aceste piese au fost schimbate la prima prezentare in service ("deoarece masina functiona normal").
Alte probleme minore:
- troncane amortizorul din dreapta spate;
- butonul de la CD l-am schimbat ca se infundase;
- usa din dreapta fata atinge plafonul la inchidere;
- capota portbagajului atinge lunta si face gaura in ea;
- cand o apuca trepideaza la plecarea de pe loc cat si in viteza;
- am reglat directia de 2 ori pana acum, prima oara imediat dupa ce am cumparat-o, iar a 2a dupa un an;
- etc.......................

IN CONCLUZIE CUMPARATI PEUGEOT 40000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000007
SI DE ASEMENEA VETI FI TRATATI REGESTE DE TOATA RETEAUA DE SERVICE PEUGEOT:((:((:((:((:((:((:((

coyote
30-11-2006, 01:28 AM
Putem totusi sa ne intrebam si cum ai mers cu ea de ai avut asemenea probleme...

cos
30-11-2006, 08:17 AM
Foarti rau, foarti rau, foarti rau - vorba celor de la RADIO 21.
ADICA AM MERS DIN LUNA IN LUNA IN SERVICE.

adrian
30-11-2006, 09:36 AM
Foarte nasol. Cred ca ai nimerit-o tu pe cea, una mai nereusita la nustiucate reusite. Cel putin, eu nu am avut probleme in halu asta. Si la mine au fost niste chestii, cu directia, care dupa o anumita perioada s-au rezolvat.
Eu in locul tau eram demult la protectia consumatorului. Mai ales daca te incadrezi in acea prevedere, in care se schimba masina dupa 3 defectiuni majore in prima jumatate a termenului de garantie. Nu e vina celor de la service, si nici a vanzatorului, pentru ca ei ti-au dat o masina noua, dar, ei ar putea face ceva in privinta asta.

Acum, esti multumit de masina, merge, e ok, sau tot probleme ai ???

Ce ai de gand sa faci, pt a-ti rezolva problema?

Pejo, 4000007 cum zici tu, este o masina buna, si cred ca este o parere generala, tu fiind exceptia, si te intelegem perfect.

coyote
30-11-2006, 03:01 PM
Ai facut reclamatie la importator? Daca da, ce ti-au raspuns?

cos
30-11-2006, 04:56 PM
Da. - Astept un raspuns.

Dar desi am utlilizat instructiunile speciale de abordare a problemei:
1. setarea telefonul pe optiunea nr. necunoscut;
2. promisiunea ca voi cumpara un alt peugeot;
Nu am putut avea convorbiri decat cu doamnele asistente ale directorilor.

BeeJay
30-11-2006, 04:58 PM
Instructiunile spun ca faci o reclamatie scrisa si sa ceri numar de inregistrare la ea.

cos
30-11-2006, 05:04 PM
Am facut peste tot si catre Peugeot Franta - am confirmarea de primire.

coyote
30-11-2006, 05:20 PM
Atunci ai rabdare. Dupa care posteaza raspunsul primit. Si sincer, crezi ca un om normal sta cu camere de luat vederi si cu aparate de inregistrare audio prin masina ca sa inregistreze greierasii? :) In al doilea rand, degeaba prezinti preturile pieselor schimbate, atata timp cat piesele sunt schimbate in garantie. N-ai avut noroc cu masina, dar ai noroc cu garantia.

Cat despre sunat la toata lumea, mi se pare total inutil! Nu rezolvi ABSOLUT NIMIC asa. Cel mult enervezi lume nevinovata. Mai bine astepti rezultatul plangerii oficiale.

cos
30-11-2006, 07:16 PM
Ma consider un om normal, dar incearca si tu timp de 14 zile sa iei legatura cu cineva din conducerea Peugeot si sa ti sa promita mereu ca vei fi contactat dar in realitate sa fi foarte foarte ignorat.

coyote
01-12-2006, 02:23 AM
Asa, ca idee, plangerea ta este verificata, dar nu poti avea prea multa credibilitate cand recurgi la metode de trei lei ca sa atragi atentia (ma refer la insistenta si la grija aproape patologica pentru detalii legate de preturile pieselor, provenienta zgomotelor etc). Mai ai nitica rabdare, ca ti se va raspunde. Am eu o presimtire.

cos
02-12-2006, 01:29 AM
Merci, ar fi extraordinar daca as rezolva problema, deoarece, ca sa fiu sincer, am cumparat aceasta masina pentru ca mi-a placut extraordinar de mult, (silentioasa, desing superb, bord tip Aston Martin, tapiterie super fina, stabilitate incredibila, etc.) dar am avut si am o singura dorinta, sa pot sa ma bucur de ea.

cos
22-12-2006, 04:41 PM
Revin la mesajul anterior:
Peugeot-ul meu 40000007 este o masina de 2 lei din punct de vedere al fiabilitatii si sper ca cei ce doresc o astfel de masina sa se gandeasca de 2 ori.
Iar domnule Coyote si dvs. ati avut o presimtire de aceeasi valoare si nu mi se pare normal sa va dati cu parerea daca nu sunteti posesorul unei astfel de masini.

cristi_407
22-12-2006, 05:00 PM
Poate 2.0 HDI nu e asa reusit..Eu nu am avut nici macar ceea mai mica problema la motor..Functioneaza si merge perfect..Aste e...benzina..

aflorea
18-01-2007, 11:51 PM
Dupa 18 luni am constatat ca spalatorul de la farul din stanga nu mai iese din bara. Am facut reclamatie, constatare si a fost schimbat azi dupa venirea piesei din Franta.

cosmin407
12-04-2007, 09:04 AM
Am si eu cateva probleme la masina mea:
- una legata de ambreiaj (care s-a rezolvat pana la urma dupa 2 luni de incercari care le-au facut cei de la Peugeot)
- a doua fiind uzura anvelopelor pe interior (toate 4) pe o banda de 4-5 cm latime, care cei de la Peugeot nu stiu sa o rezolve. Dupa ce am schimbat anvelopele pe fata deoarece una dintre ele s-a tocat pe interior pana a facut explozie am facut geometria rotilor de 2 ori la ei la Peugeot si am observat aceeasi uzura la anvelope si dupa reglajul facut de ei. Le-am aratat si au zis ca nu stiu ce sa ii mai faca, dar daca vreau ii mai regleaza ei inca o data geometria. Anvelopele sunt Pirelli P7 215/55/R17 (cele cu care a venit masina).
-a treia (multe alte probleme mai mici, care le-am vazut postate si de altii pe forum)

dax666
21-04-2007, 09:26 AM
Salutare,

O problema la un 407, 2.0Hdi, BVA, Sport Executive.
Dupa 2 zile de rulat in Romania, numai pe drumuri europene (dak se pot numi asa), fara sa iau nici o groapa, shant sau orice se mai gaseste pe soselele noastre, a inceput sa bata ceva la roata dreapta fata, la denivelari mici , knd pun frana sau iau viraj.
A mai patiti cineva asa ceva? Va rog sa ajutati cu o idee de unde ar putea proveni "bataia".
Am ridicat masina pe o rampa si am tras de roata, dar totul este beton.
Multumesc.

SledgeHammer
17-05-2007, 06:49 PM
No offense Cos dar fie ai avut cel mai mare ghinion din lume cu masina. Fie esti cel mai varza sofer posibil. Tind sa cred mai degraba prima varianta intrucat mie unu mi se pare imposibil ca un sofer oricat de varza sa aiba atatea probleme intimp asha scurt.Fie ea frantuzeasca, nemteasca ,italieneasca ba chiar si romaneasca.

mariaci
08-06-2007, 08:50 PM
Salut,

De vre-o doua zile citesc pe acest topic si sa stiti ca o parte din problemele voastre (greierasi, huruit, sunete ciudate la frane cand o bruschez... etc) le regasesc si la masina mea (Astra Classic 1.6). Este adevarat nu e noua, dar din experinta tind sa cred ca toate masinile au cateva bubitze mici care nu trebuie luate in seama in halul acesta.
Sa trec la subiect: m-am hotarat sa-mi cumpar si eu un Peugeot 407 :naughty: ; din mai multe considerente (rate, casa ... etc) m-am hotarat la versiunea 1.6 HDI 110CP. Vreau sa fac un imprumut si sa dau masina actuala pentru avans. Ce sfaturi imi puteti da? Are cineva idee cam cat se asteapta pentru 407?

Multumesc anticipat.