PDA

View Full Version : Drumuri Rupte

Pages : [1] 2

407SW
30-10-2006, 01:21 PM
http://www.e-transport.ro/SITUATIA_DRUMURILOR_NATIONALE__LUNI_30_10_2006-news12-i3800-l1.html

a_mic
30-10-2006, 02:15 PM
bun www-ul !

silverbullet
31-10-2006, 10:01 AM
Util. De urmarit... daca se actualizeaza si la ce interval de timp.

407SW
31-10-2006, 10:17 AM
www.e-transport.ro sau direct pe site-ul ministerului de resort.

Val S
11-03-2008, 04:56 PM
Salut,
M-am gandit ca nu ar strica sa avem informatii proaspete despre capcanele care ne pandesc pe diferite drumuri din romanica.
Asa ca ii rog pe toti cei care au avut experiente triste in ultima vreme (dupa dezapezire) sa posteze aici pentru folosul tuturor (suna cam comunist, dar informatiile pot fi utile).
Eu am avut o experienta trista saptamana trecuta (pe 06.03.2008) pe drumul dintre Valea Mare Pravat si Targoviste.
Am crezut ca se rupe masina.
Anul trecut era cu valuri si vreo 2 gropi, dar anul asta este o insiruire de gropi.
Atentie mai ales daca mergeti seara.

maryusdanyel
11-03-2008, 05:36 PM
eu zic sa le numaram pe alea bune...:)) e mult mai usor asa

PaunFD
11-03-2008, 07:01 PM
Pai ... la drumurile bune, nu cred ca gasim sa umplem doua randuri!

Da' chiar @maryusdanyel, ai vazut tu asa ceva?! In Romania?!?! O fi, nu zic nu, numai ca, cel putin in ultimii doi ani, eu nu prea am mai vazut asa ceva.

mielu'
11-03-2008, 08:40 PM
@Vali_S, eu chiar am spart 2 cauciucuri pe partea dreapta anul trecut prin toamna. Pe fata l-am spart cand am dat in groapa iar la iesire din groapa cu cauciucul din dreapta spate mi-a iesit galma din el. Viteza nu aveam. Aveam 50 km/h.
Rezultat : a trebuit sa inlocuiesc toate cele 4 cauciucuri si cum cele de 17'' sunt ,,ieftine'' iti dai seama ce bucuros am fost.
Vestitul Moeciu, cu turism foarte dezvoltat, cu jmecheri care invart miliarde de lei si si-au facut vile de vacante p-acolo.
Deci nu-ti spun ce a fost la gura mea. Am injurat de i-am spurcat, mi-am bagat si mi-am scos.
Ce m-a deranjat cel mai rau este faptul ca acea groapa era in fata unei case iar jepatul de acolo putea sa ia si el o lopata de nisip sa bage in ea.
Oricum sunt convins ca acea groapa a facut multe victime. Numai pe unul il stiu eu, cu o Toyota Avensis care i s-a despicat janta de aliaj in doua bucati. Tipul e tot de la mine din oras.
Oricum, bucuros am fost ca jantele nu au patit nimic si nici macar strambe nu au fost pt. ca mi-au zis aia la vulcanizare ca nu s-au strambat deloc.

robertino
12-03-2008, 08:00 PM
Bulevardul Timisoara.Nici nu au trecut 2 ani de cand l-au reparat si e deja praf.

Costi G
12-03-2008, 08:40 PM
Ploiesti-Tirgoviste cred ca este cel mai prost drum din s-e Europei. Am crezut ca se rupe masina in doua. E drept, nu eram cu masina mea, dar mi-a parut sincer rau de Meganul amicului cu care eram.

Macchu Picchu
12-03-2008, 09:21 PM
Ala nici drum de tara nu se poate numi. E o rusine.

oany
16-03-2008, 09:53 AM
Cel Mai Tare Drum Cu Ghilimele De Rigoare Este Suceava -bistrita Prin Vatra Dornei.......................arata Ca Dupa Bombardament Si Are Si Pretentii De Drum European

MihaiYO
18-03-2008, 01:06 AM
Subscriu Ploiesti-Targoviste RULES .. candideaza cu succes la cateogira "super grei" a drumurilor cele mai proaste din Ro!(si nu este singurul drum din targoviste ce arata atat de bine), nu dau detalii..
P.S.La capitolul drumuri bune .. Ploiesti-Buzau-Focsani-Bacau e foarte reusit!

kitty28
18-03-2008, 08:57 AM
Daca vreti sa va conduceti leutz-ul lin si fara probleme va invitam la Alexandria :D. La partea cu drumuri proaste Targoviste- Campulung, Campulung- Brasov (drum european E754).

jardel151
18-03-2008, 10:53 AM
MOLDOVA RULZ. nu stiu ce au facut aia ,dar avem nishte drumuri de zici ca plutesti,dupa ce intri in ploiesti s-a terminat...... iti rupi masina in ploiesti,ma mir cum de nu face nimeni nimic!

MihaiYO
18-03-2008, 11:59 AM
..mai continua daca te duci pe Dn1 catre Buc sau Brasov ..:))

ramses
19-03-2008, 12:05 AM
...
P.S.La capitolul drumuri bune .. Ploiesti-Buzau-Focsani-Bacau e foarte reusit!
Si la fel in continuare : Bacau - Roman - Falticeni - Suceava, fara probleme.
Bacau - Roman - Tg. Frumos - Iasi, mergi de placere.
Drum naspa : Suceava - Dorohoi, mai mult de 50 nu-i dau, se aude zici ca mergi cu trenul. Tot drumul e numai din dale de beton, cu praguri la imbinarile dintre ele.

Monegasc
28-03-2008, 08:58 PM
Stie cineva cum se circula pe Defileul Jiului in aceasta perioada?

Adipo
28-03-2008, 09:25 PM
Incerca sa vezi pe siteul administratiei nationale a drumurilor daca au reparat podul sau inca mai este restrictie pentru peste 3.5T (caz in care se circula foarte lejer, sau cel putin asa era la inceputul lui februarie).

Puya
30-03-2008, 06:45 PM
Fratilor aveti grija ca pe vacaresti este ditamai sapatura pe mijlocu drumului mai exact pe benzile 2 si 3 . E crima daca o iei este destul de adanca si nu este semnalizata , am luat`o doar cu partea stanga ca am reusit sa feresc cat de cat . Este pe sensul cum te duci spre Obor adica cum vii dinspre big berceni .

Rookie
31-03-2008, 09:07 PM
Joi tre sa ma duc ruta Arad-Timisoara-Deva via Lugoj.Imi poate spune cineva concret cum e drumul intre timisoara si Deva prin Lugoj?Multumesc!

Yama
01-04-2008, 10:29 AM
Am facut un drum Alba - Timisoara via Lugoj acum o luna. Intre Timisoara si Lugoj se lucreaza si alterneaza portiuni reparate cu portiuni decopertate; trecerile dintre ele is destul de bruste, in buna noastra traditie. Plus o gramada de praf. Intre Lugoj si Deva asfaltu-i foarte vechi si cu niste portiuni cam varza, mai ales spre Deva (la vreo douajde km de iesirea la soseaua Arad-Deva, daca-mi amintesc bine era o bucata particulary crap). In rest rezonabil. Iti faci niste nervi, da' daca nu te grabesti ii practicabil. Parerea mea,*hic* :cheers:

Rookie
02-04-2008, 12:28 PM
Yama multumesc mult.Ca sa vedeti cat tine un om la masina lui am sa ma duc arad timi (ca tre sa ma intalnesc cu cineva ) si apoi mai bine prefer sa vin inapoi in Arad si sa o iau spre Deva... . Am facut faculta in Timi si sunt de loc din Ocna Mures judetul Alba si am facut acel drum pe Lugoj de multe ori si se pare ca nu s-a schimbat nimic.

costi407
02-04-2008, 07:14 PM
Cel mai rau drum este Timisoara-Orsova , mai ales sectorul Caransebes-Baile Herculane e nenorocire pt ca se circula numai cu I-a si nu exagerez. Drumurile cele mai bune sunt in Moldova (probabil ca ministerul de la Bucuresti considera ca zona Banatului nu e asa de importanta si e suficient sa mergi si cu o caruta , mai ales ca banii pt drumuri se aloca de la Bucuresti , ci nu administratiile de judet ).

Dakode
02-04-2008, 07:40 PM
Cel mai nasol drum este Timisoara-Orsova, efectiv va rupeti masinile, iar de la Caransebes la Herculane poti sa vii cu platforma dupa tine:cursing:, dar ce mai conteaza 1milion si ceva pentru taxa de drum, am ajuns sa circul pe contrasens in unele locuri, iar atentia e distribuita ocolirii gropilor si nu traficului:(( CS si Timis sunt judetele cele mai ocolite din punct de vedre al refacerii drumurilor,:bandit:Am invatat sa-njur ca nimeni altul:ranting2:

RaduFilipescu
02-04-2008, 09:08 PM
Centura orasului Odorheiu Secuiesc! De pe timpul lui Ceasca nu am mai vazut astfel de drumuri... Nu am fost pe centru sa stiu cum e, dar pe centura nu mai merg nici sa ma tai! Si cu Hummer-ul tre s-o iei cu a I-a.

Monegasc
07-04-2008, 11:01 AM
Vin si eu, desi colegii de mai sus au spus deja, sa nu cumva sa faceti imprudenta sa circulati intre Caransebes si Baile Herculane. Este cel mai prost drum pe care am mers vreodata! Gasiti rute ocolitoare, orice, pe camp, prin porumbi, prin paduri, dar NU pe acolo!
Cat despre sosele din Moldova, toata lauda. Cum ai trecut muntii in Ardeal, cum se simte la amortizoare ..

kitty28
07-04-2008, 12:42 PM
Un update ca tot se apropie intalnirea de la Sighisoara. Cum este drumul de la Brasov spre Sighisoara? Aveti idee?

Lioness
07-04-2008, 12:50 PM
Am mers weekend-ul asta prin Comuna Dascalu.. Drumul din Stefanesti pana acolo e ingrozitor, si nici in Dascalu nu e mai placut.. La 20 de metri, hop si groapa..si nu gropite mici, ci gropi de rupt janta.. :(( Prin Stefanesti e ok, dar mai departe..

MANIAC222
07-04-2008, 03:41 PM
Acu 2 zile am facut drumul Oradea-Cluj-Bicaz-Toplita-Neamt- Suceava ..... Intre Cluj si Neamt .... Doamne ajuta.... Am ramas surprins cum de nu am uitat vreo roata, doua pe acea portiune de drum. Totusi noroc ca nu a fost masina mea. Au fost portiuni in care pur si simplu nu aveai cum sa eviti craterul, si aici nu e vorba de gropi, ci de adevarate cratere, de dat cu burta de ele, imposibil de evitat.... :|

Monegasc
07-04-2008, 04:35 PM
Drumul de la Brasov la Sighisoara (acum 4-5 luni) era foarte bun. Nu mai pui la socoteala peisajul (sunt niste serpentine printr-o padure unde iti e mai mare dragul sa mergi).

~Ada~
08-04-2008, 12:03 PM
E super drumul:)

El_Hakim
08-04-2008, 02:04 PM
Se circula bine pe defileu. Drumul e destul de bun...Am fost eu sambata asta pana la Lainici si cum un pod cam vechi care este inainte de Lainici(100 ani) s-a cam daramat, au interzis circulatia masinilor mai mari de 3.5 To.
deci poti sa mergi cu incredere...

Lioness
08-04-2008, 04:44 PM
Off... Str. Dealul Tugulea(in Militari, cum vii dinspre intersectia BD. Iuliu Maniu cu Lujerului, prima strada la dreapta imediat dupa piata Veteranilor - strada care se intersecteaza cu Uverturii si e destul de tranzitata)...in afara de faptul ca trebuie sa ocolesti pietonii care merg fix pe mijlocul strazii (ba chiar sunt multi comercianti care vand zarzavaturi chiar pe marginea drumului, si fac si cozi in fata lor), sunt foarte multe gropi mari, si culmea, au pus si limitator de viteza pe strada, de parca ai putea sa ii dai a 3-a vreodata pe strada aia..

Monegasc
09-04-2008, 11:07 AM
Si tot pe Dealul Tugulea trebuie sa fii foarte atent la prioritati, pentru ca se interesecteaza cu mai multe stradute care, culmea, au prioritate. Iar unghiul de vizibilitate este mic. Eu era sa o patesc cand faceam pe acolo un test drive cu un Civic - un nene care nu a auzit de cedeaza si a intrat glont intr-o intersectie d'aia. Noroc de frane bune ;) .

Lioness
09-04-2008, 01:04 PM
Fiind o strada destul de circulata si maricica, multi nu isi dau seama ca fata de stradutele mici (la rangul de alei, mai degraba), ei au cedeaza..Mare atentie acolo. Sunt 3 intersectii de genul asta pe strada aia.

strainu
09-04-2008, 11:56 PM
Un update ca tot se apropie intalnirea de la Sighisoara. Cum este drumul de la Brasov spre Sighisoara? Aveti idee?

Pentru ca nu ti-a raspuns inca nimeni, o sa-mi dau eu cu parerea. Asta vara cand am fost eu era ca in palma, cu marcaje excelente (inclusiv benzi in relief pe anumite portiuni, ca sa nu ajungi in rapa). Avand in vedere ca n-au trecut decat 9 luni si e drum european, eu as zice ca sunt sanse mari sa se prezinte inca in conditii bune.

~Ada~
10-04-2008, 08:44 AM
Pentru ca nu ti-a raspuns inca nimeni, o sa-mi dau eu cu parerea. Asta vara cand am fost eu era ca in palma, cu marcaje excelente (inclusiv benzi in relief pe anumite portiuni, ca sa nu ajungi in rapa). Avand in vedere ca n-au trecut decat 9 luni si e drum european, eu as zice ca sunt sanse mari sa se prezinte inca in conditii bune.

E super drumul:)

Dupa cum ziceam,drumul este foarte bun,am fost de curand si e ca'n palma:)

Val S
13-04-2008, 11:11 PM
Stie cineva cum se circula pe Defileul Jiului in aceasta perioada?

Sal,
Eu am fost in toamna (inceput de septembrie) si era super curat, chiar m-am dat acolo cu Alfa de a zbarnait. Probleme cu zona Petrosani - Hunedoara, ca jumatate era in lucru si cealalta cam rupta, dar se lucra la el.
Pe "inversul" topicului, mi se pare foarte bun drumul DN 2 (E60) din Bucuresti pana la Bacau (pana acolo am mers eu). Parca au lucrat altii la drumul ala si au folosit alt bitum.

Florin82
13-04-2008, 11:58 PM
Sal,
Eu am fost in toamna (inceput de septembrie) si era super curat, chiar m-am dat acolo cu Alfa de a zbarnait. Probleme cu zona Petrosani - Hunedoara, ca jumatate era in lucru si cealalta cam rupta, dar se lucra la el.
Pe "inversul" topicului, mi se pare foarte bun drumul DN 2 (E60) din Bucuresti pana la Bacau (pana acolo am mers eu). Parca au lucrat altii la drumul ala si au folosit alt bitum.

din cate stiu eu tot de ai nostrii au lucrat la el insa bitumul este unul mai special intradevar. se pare ca s-a vrut a fi un fel de testare pentru a vedea daca este bun pentru clima de la noi. si este cu siguranta. drumul are vreo 10 ani de cand s-a lucrat la el si eu sunt aproape sigur ca nu au mai intervenit pe el intre timp, cel putin pe portiunea pana la Buzau. nu am numarat mai mult de 3 gropi in 110 km. Deci se poate dar...la alegeri tot aceiasi incompetenti si hoti avem.

ramses
14-04-2008, 06:05 PM
Salut,
Stie cineva in ce hal(conditie) se gaseste drumul dintre Suceava si Botosani?

MANIAC222
16-04-2008, 10:11 PM
@ramses, drumul dintre Sv si Bt e ok, cel putin acu 3 sapt era ok, acum sincer nu stiu ce sa iti mai spun, cel mai trist cred ca e in orase, muman' qur de hotzi nespalati .....

LE: Cica gropi ar fi putine, insa drumul e tare deformat de la masinile de mare tonaj. Depinde si cu ce masinuta ai de gand sa faci drumul, insa e destul de ok, doar sa nu aspiri la viteze mai mari de 120 km/h :D

ramses
17-04-2008, 10:48 PM
@maniac222 multumesc de info, pot sa merg linistit acum. Oricum eu nu merg mai tare de 120 nici pe europene.
Merg cu rosioara mea, 307-le.

PS: Bun, foarte bun threadul asta, inca o modalitate practica de a ne ajuta unii pe altii :thumbsup:.

PaunFD
28-04-2008, 03:00 PM
Constanta - Gura Ialomitei - Viziru - Braila drum rupt, facut varza! Mi-am "uitat" o roata intr-o groapa, in sensul in care cauciucul (Kuhmo ExtaSport ) s-a pleznit la iesirea din transeu, janta e praf, nu stiu daca mai poate fi reconditionata, s-a indoit si telescopul fata dreapta ... restul "surprizelor" le vad maine ... cand ma duc cu masina la diagnoza!

Si cateva poze, pentru cine tine la masina si la banii lui:

Val S
28-04-2008, 06:08 PM
Sal,
Acum mi-am amintit de alta peripetie pe soselele patriei, petrecuta anul trecut prin vara-toamna, si anume de drumul de la Focsani la Lepsa. Pana la Focsani mergi bine. In Focsani incepe circul care se continua pana la Lepsa. O zona superba, niste peisaje de vis, un drum de cosmar.
De la Lepsa am zis eu ca sunt baiat destept si ma intorc prin Tg Secuiesc- Bv - Buc pe DN1 (ca sa scurtez timpul pana in Buc). Toate bune si frumoase (mai ales peisajul) doar ca nu mi-a spus nimeni ca drumul se transforma si anume din rau in imposibil. La circa 3-4 Km dupa Lepsa asfaltul (daca a existat vreodata) dispare de tot, lasand loc la un drum bombardat cu gauri si gropi fundamentale. Nu va spun ca am stricat masina acolo, asta este mai putin important. :( Feriti-va de portiunea respectiva, mai ales daca va grabiti. Viteza de deplasare - si cu mare grija - este de 20 Km/h cel mult.

Macchu Picchu
28-04-2008, 07:41 PM
Pejolino al meu a avut profunda neplacere de a lua cunostiinta cu drumul dintre Slobozia si Drajna :mad:. Din 14-15 km cat are acea portiune de drum , vreo 10 km era formata doar din pietris, datorita lucrarilor de asfaltare prestate cu " spor ". O mizerie, ce sa mai zic. Si acum imi clantane dintii in gura.

PaunFD
29-04-2008, 10:54 PM
Cum va spuneam, azi am revenit cu restul constatarilor, dupa cunostinta cu gropanul de mai sus:
- telescop fata dreapta,
- bieleta dreapta,
- anvelopa,
- janta,
- scut,
- aparatoare de noroi pe contraaripa fata dreapta'
si ... evident manopera!

Feriti-va leutii de gropane/tranşeele patriei!

Taz
30-04-2008, 12:08 AM
Nu e normal sa arata asa un drum...si ala inca arata bine,fata de multe.Asta e,sa speram ca nu se mai intimpla

ramses
02-05-2008, 10:38 PM
@ramses, drumul dintre Sv si Bt e ok, cel putin acu 3 sapt era ok, acum sincer nu stiu ce sa iti mai spun, cel mai trist cred ca e in orase, muman' qur de hotzi nespalati .....

LE: Cica gropi ar fi putine, insa drumul e tare deformat de la masinile de mare tonaj. Depinde si cu ce masinuta ai de gand sa faci drumul, insa e destul de ok, doar sa nu aspiri la viteze mai mari de 120 km/h :D

@maniac222, saru' mana pentru informatii, drumul e marfa si peisajul super.
PS: Barza aia comunista si uriasa de langa bariera, are vreo 4 metri, a fermecat-o pe fiicamea:).

Evitati portiunea de "drum forestier" Adjud - Onesti mai ales pe ploaie, ca sa nu plangeti ca @paunfd. Cred ca e cel mai jegos si mai prost drum pe care am mers in ultima perioada.

Val S
02-05-2008, 11:25 PM
Sal,
Astazi iar am avut intalnire cu o cunostinta mai veche, si anume banda 1 la semafor (inainte de statia Agip) cand vii dinspre Baneasa - Bdul Aerogarii spre str. Alexandru Serbanescu (continuat cu Barbu Vacarescu), cum cobori Pasajul Baneasa (podul de la Elvila). Nu observi ondulatiile pentru ca nu e rupt asfaltul, dar mare atentie ca drumul este foarte deformat (cred ca sunt diferente si de 20 cm), cu asfalt cu tot. Am dat cu fundul de asfalt de m-a durut pe mine, darmite masina.

tzunny
04-05-2008, 11:01 PM
Evitati portiunea de "drum forestier" Adjud - Onesti mai ales pe ploaie, ca sa nu plangeti ca @paunfd. Cred ca e cel mai jegos si mai prost drum pe care am mers in ultima perioada.

Sincer ieri am fost pe drumul ala si nu e chiar atat de rau. M-a prins si ploaia, dar m-am descurcat. Daca mergi cu atentie treci intreg.

Nu va recomand drumul Lepsa - Targu-Ocna care este cu adevarat drum forestier, desi este marcat ca drum national. Viteza maxima a fost 40km/h si credeti-ma ca nu am menajat masina.

Monegasc
05-05-2008, 03:22 PM
Un alt drum cu probleme mari este cel intre Gheorghieni si Bicaz. Pacat de peisajul din zona care te mai face sa uiti de gropi si de cei 30 km/h cu care trebuie sa faci slalom printre cratere.

Adrian M
05-05-2008, 06:18 PM
Nu stiu daca a fost cineva de aici pe drumul dintre Sovata si Campul Cetatii (15km) . Ce se vede in pozele lui @paun e bijuterie...

PaunFD
05-05-2008, 08:01 PM
O intrebare:
Din ce vad eu aici ... sunt o gramada drumuri marcate ca nationale sau judetene in vreme ce ele sunt mai degraba forestiere.
Stie totusi cineva De Ce Platim Rovigneta aia?!?!
Sau care-i duda de-s atatea accize incluse in pretul carburantilor?!?

tzunny
12-05-2008, 01:57 PM
La intoarcerea de la Rasnov am luat-o prin Buzau. Drumul a fost decent, cu exceptia portiunii Slobozia - Drajna, care este in lucru. Incercati sa evitati acea portiune.

Gheko
12-05-2008, 02:26 PM
Incercati sa evitati si drumul Brasov-Sibiu e in plina lucrare e plin de taieturi si semafoare. Din cauza acestui drum am gentile varza si o anvelopa super beton cu o galma de toata frumusetea.

shaid-kid
12-05-2008, 11:28 PM
Sustin cu tarie..si pe mine ma lasat drumul asta fara o bucata buna din cauciucu stanga fata...

28KKZ
12-05-2008, 11:39 PM
prin sudul tarii evitati traseul dintre rosiorii de vede si turnu magurele...e naspa rau, se lasa cu jante indoite si pene...:(

Lioness
13-05-2008, 04:48 PM
Din nou in capitala...am zis ca poate se rezolva curand, dar nici o speranta sa se termine prea devreme jalea de la intersectia dintre Calea Calarasi si Sf. Vineri. Incercati cat puteti sa evitati zona, mai ales dimineata, ca e prapad..

DJ82MAB
14-05-2008, 08:45 AM
Am un drum de facut la sfarsitul saptamanii pana la Piatra Neamt si nu stiu in ce stare se afla drumul.Pe Bran am inteles ca este cam prost dar pe Oituz?Sau un drum bun pe unde ar fi pe ruta asta Craiova-Piatra Neamt?

Monegasc
14-05-2008, 01:27 PM
B55MUM, Daca pleci din Craiova, poti merge pana la Brasov pe Campulung - Bran - Brasov. De la Campulung drumul este asa si asa, cu portiuni foarte bune, dar intre Rucar si Bran nu e chiar asa bun - oricum practicabil pe serpentine. Eu de la Brasov am mers spre Gheorghieni si apoi Cheile Bicazului. Aici e jale, jale .. 50 de km. trebuie sa mergi incet si cu maxima atentie la cratere. In schimb poti veni prin Bucuresti apoi Ploiesti si Bacau unde drumul este excelent dar aglomerat, plin de politie si radare plus distanta mai mare.

DJ82MAB
15-05-2008, 08:05 PM
Ms mult pentru sfat!O sa vad ... va anunt la intoarcere cum e drumul pe care a mers!

sorinok
07-07-2008, 10:15 PM
Vreau sa ajung si eu vara asta la Tulcea, mai bine zis la Sulina. Am gasit ca traseu: Sibiu-Brasov-Buzau-Braila-Tulcea. Cine ma poate ajuta sa-mi spuna starea acestor drumuri, sau daca sunt alte rute. Pe acesta ruta sunt aproximativ 510km, vreau pe cit posibil sa evit sa merg prin Bucuresti.

Am uitat ceva:de la Braila la Tulcea trebuie sa trec Dunarea cu bacul??

Tzunny's Edit: Nu mai posta mesaje consecutive! Foloseste butonul EDIT pentru a adauga ceva la mesajul anterior!

smardu
09-07-2008, 12:58 PM
Salut.
De la Sibiu-Brasov cred ca stii drumul :) semafoare etc. Brasov-Buzau= Brasov-Intorsura Buzaului-Siriu-Buzau drum impecabil (mai putin 6km de la iesirea din BV unde sunt placi de beton) =1h.10min de mers ~~ca nebunu.
Buzau Tulcea- ok.
Braila-Tulcea - treci cu bacul: parca primul e la 5 sau 6am.
In Tulcea e parcare mare cu plata unde poti sa lasi masina.
De acolo iei fie Sageata fie Pasagerul si faci 2 resp. 4h pana in Sulina.
Sulina=splendid.

sorinok
09-07-2008, 03:52 PM
Multam smardu pentru indicatii.

Costi G
09-07-2008, 08:02 PM
As vrea sa ajung de la Craiova la Timisoara insa am inteles ca e jale mare. Cam pe ce portiune? Este mai bine pe defileul Jiului si mai apoi Otelul Rosu-Lugoj, ori alta varianta?

Mihai PGT
09-07-2008, 08:40 PM
Vreau sa ajung si eu vara asta la Tulcea, mai bine zis la Sulina. Am gasit ca traseu: Sibiu-Brasov-Buzau-Braila-Tulcea. Cine ma poate ajuta sa-mi spuna starea acestor drumuri, sau daca sunt alte rute. Pe acesta ruta sunt aproximativ 510km, vreau pe cit posibil sa evit sa merg prin Bucuresti.

Am uitat ceva:de la Braila la Tulcea trebuie sa trec Dunarea cu bacul??

Ruta Sibiu-Fagaras-Brasov ar fi bine sa o transformi in Sibiu-Medias-Sighisoara-Brasov. Drum ca in palma. Timpul e acelasi cu toate ca sunt 50 km in plus. Pe Fagaras nu mai merg niciodata si fac drumul asta la 2 sapt.

sorinok
10-07-2008, 06:06 PM
Mihai stiu de drumul asta spre Brasov ca e praf (ceapa lor de drumari), dar cred ca am sa string din dinti si tot pe el am sa merg. Multumesc oricum.

archaeus
22-07-2008, 07:33 PM
As vrea sa ajung de la Craiova la Timisoara insa am inteles ca e jale mare. Cam pe ce portiune? Este mai bine pe defileul Jiului si mai apoi Otelul Rosu-Lugoj, ori alta varianta?

Am facut drumul de 2 ori in ultima luna cand am iesit din tara. Am mers pe Craiova - Tg Jiu - Petrosani - Hateg - Caransebes - Lugoj - Timisoara.
Drumul e ok pana in Petrosani cu mici portiuni rele pe defileu, asa si asa pana in Hateg, impecabil pana la Caransebes, iar intre Lugoj si Tm e PRAF.
E cea mai buna varianta, prin Severin o iei in spate de la Orsova incolo, nu mai exista asfalt, e macadam. Mare grija intre Lugoj si Tm, nu exista nici in Somalia drum mai prost.

Costi G
23-07-2008, 09:45 PM
Multumesc, archaeus, azi mi-a mai spus cineva acelasi lucru. Oricum, drumul l-am amanat pentru sfarsitul lui august, dar sigur nu se va schimba nimic pana atunci.

dj joy
24-07-2008, 01:07 AM
la ducere, Severin - Caransebes - Lugoj - Timisoara - Sanicolau - Cenad am facut cam 7 -8 ore (approx 250 km).
Cenad - Budapesta - Viena - Graz - Klagenfurt - Udine (900 km) tot 8 ore.
Deosebit de groaznic, oribil si stresant atat Baile Herculane - Caransebes cat si Lugoj - Timisoara. Viteza I. Medie orara 30 -40.
La intoarcere s-a desteptat baiatu si am venit pe Arad - Deva - Simeria - Hateg - Petrosani - Tg. Jiu - Craiova. Drum mai bun, reabilitat dar, bineinteles, nemarcat. Noaptea e o placere, o fantezie de-a mea. Mai ales cu sutele de tir-uri in fata. Surpriza, tot 7-8 ore.
Sa tot traiesti in Romania...
Pe de alta parte, acum vreo doua saptamani veneam de la Satu Mare spre Cluj, o frumusete de drum, reabilitat, lat, marcat, ziua, frumos rau. Din senin, o piatra sare de sub o roata a unui tir si imi sparge parbrizul iremediabil. In satul urmator ma opreste un politist la vreo 20 de ani si ma intreaba de vigneta. Cred ca nici acum nu a inteles de ce erea sa il bata nebunul ala..

sorinok
26-07-2008, 10:45 PM
Am revenit din concediu, pe care l-am facut pina la urma la Sulina. Traseul a fost asa: Sibiu-Brasov-Buzau-Braila-Smardan (am trecut cu bacul)-Tulcea-Sulina(cu vaporul).
Drumul dintre Sibiu -Brasov parca este ceva mai bun, mai sunt semafoare dar nu asa de multe, iar drumul incepe sa semene a sosea. Durata 2h si 15 min.
Brasov-Buzau, drum bun cu serpentine, peisaj frumos, lacul Siriu.
Buzau-Braila, linie dreapta, drum bun, eu pe la Sibiu nu eram invatat sa tin de volan fara sa-l misc dreapta sau stinga :).
Braila-Tulcea, foarte misto si acest tronson mai ales cind treci Dunarea cu bacul la Braila, bac care trece foarte des, mai ales in acesta perioada de concedii. Nu am asteptat mai mult de 15 min pina am trecut. Atentie mare in Braila ca nu sunt indicatoare care sa te indrume spre port, dar exista oameni binevoitori care sa va indrepte spre zona de unde se ia bacul. Drumul de la Smardan pina la Tulcea este o incantare, se vede ca lipseste traficul greu si infernal de pe Valea Oltului.
Tulcea- Sulina, am parcurs acesta distanta cu vaporul Banatul in 4h si 15 min. Se poate si mai rapid, in 1.5h dar cu ,,rapidele" care te lasa fara ceva firfirei, mai exact de 45 lei de persoana, fata de 24 lei cu vaporul, care are avantajul ca poti sa te bucuri de peisaj, sa bei 2-3-4 beri :).
Ce pot sa zic ca acest concediu a fost super reusit. Daca vreti mai multe detalii si poze vorbim acilea.

Adipo
02-09-2008, 10:04 AM
Am facut Pitesti-Timisoara si retur de cateva ori anul asta, de fiecare data alt traseu:
Pitesti -Craiova(f.bun) -TurnuSeverin(bun) -Herculane(acceptabil) -Caransebes(inexistent) -Lugoj(bun) -Buzias(acceptabil) -Timisoara(bun)
Timisoara-Recas(inexistent) -Lugoj(execrabil) -Caras(bun) -Hateg(f.bun) -Petrosani(bun) -TgJiu(bun) -RmValcea(bun) -Pitesti(f.bun).
Timisoara-Lugoj(ca mai sus) -Ilioara(merge)-Deva-Sibiu-RmValcea-Pitesti(f.bun).
N-am incercat de mult Timisoara-Arad si nici Timisoara-Simeria. Pe Timisoara-Cenad se circula foarte bine si aveti avantajul unei granite foarte lejere comparativ cu Nadlac.

Ca o concluzie, chiar daca este printre cele mai aglomerate si periculoase drumuri din tara, Pitesti-Sibiu-Deva-Arad ramane cea mai buna varianta de transport (chiar daca mergi in spatele camioanelor cu 90kmh tot scoti o medie orara mai buna decat pe celelalte si in plus este si cel mai bine semnalizat pentru a putea conduce noaptea).

Pentru Lugoj-Timisoara/Timisoara-Lugoj exista varianta prin Buzias. Drumul este putin cam greu de nimerit din Lugoj (va uitati cu foarte mare atentie dupa indicatoarele de Buzias - drum de iesire destul de intortocheat si nu in cea mai buna stare) iar in sens invers, din Timisoara, se iese pe Calea Buziasului. Pe aici asfaltul este cam ondulat dar macar este asfalt. Ba chiar permite viteze de pana la 130kmh pe alocuri.
Drumul Caransebes-Hateg este ca in palma dar recomandabil noaptea numai soferilor kamikaze sau celor dotati cu GPS (asfalt negru fara nici un marcaj).
Hateg-Petrosani, ca de obicei (nici bun nici rau, dar daca nimeresti in spatele unui camion ai de asteptat).
Oricum, pana nu se termina de reparat (in cati ani?!) portiunile Herculane-Caransebes si Lugoj-Recas-Timisoara nu aveti ce cauta pe acolo!

Chiar, pentru noi astia mai din sud, nu exista si alta cale Turnu Severin-Timisoara decat pe langa Herculane?!

DJ82MAB
25-09-2008, 05:56 PM
Am de facut un drum la Targu Mures si nu stiu cum este drumul intre Sibiu si Tg mures.Are careva idee?Multam anticipat!

grx
25-09-2008, 06:46 PM
drumul este ok pe traseul Sibiu-Medias-Sighisoara-Tg. Mures. Este mai bun decit prin Tirnaveni (care era tot un deal si o plomba).
La Sebes se mai lucreaza?cam cit se mai sta la semafor?

sorinj
25-09-2008, 10:37 PM
....
N-am incercat de mult Timisoara-Arad si nici Timisoara-Simeria.
....
Ca o concluzie, chiar daca este printre cele mai aglomerate si periculoase drumuri din tara, Pitesti-Sibiu-Deva-Arad ramane cea mai buna varianta de transport (chiar daca mergi in spatele camioanelor cu 90kmh tot scoti o medie orara mai buna decat pe celelalte si in plus este si cel mai bine semnalizat pentru a putea conduce noaptea).

Chiar, pentru noi astia mai din sud, nu exista si alta cale Turnu Severin-Timisoara decat pe langa Herculane?!

Timisoara - Arad este foarte bun, permite viteze de top dar face victime din ce in ce mai des.

Arad - Deva arata de la o vreme ca si in Romania se pot reconstrui drumuri bune in timp scurt in comparatie cu dezastrul Timisoara - Lugoj - Caransebes - Herculane. Din pacate pentru unii sau din fericire pentru altii pe Arad - Deva s-a lungit foarte mult linia dubla continua.

In ultimele 2 luni am fost de doua ori la Drobeta Tr. Severin.
Prima data am abordat varianta Arad - Timisoara (f. bun dar aglomerat) - Voiteg (f. bun) - Resita (f. bun si f. liber) - Caransebes (f. bun, liber dar virajat) - Herculane (dezastru pe alocuri si extrem de aglomerat) - Drobeta (f. rau cu multe ambuteiaje).
La intoarcere am prins blocaj intre Drobeta si Orsova (1 ora si 30 min) motiv pentru care am ales varianta de vis (asta numai pe harta): Orsova - Cazane (bun, pe alocuri slabut) - Svinita 22 km (inexistent - pamant si piatra - in reconstructie, plin de utilaje, praf alb care iti infunda toate filtrele) - Moldova Noua (f. bun - nou nout, marcat, pe alocuri la podete dezatru pana la inexistent) - Oravita (bun) - Moravita (rau - valurit si pe alocuri in reparatie) - Timisoara (f. bun) - Arad. Varianta asta e mai lunga cu vreo 80-100 km decat cea clasica pe E75, dar nu merita daca te grabesti (eu atunci nu ma grabeam), chiar liber de aglomeratie nu scoti o medie prea buna din cauza deselor intreruperi de drum bun.
A doua oara am abordat varianta clasica pe E75, chiar daca stiam ca ma asteapta 25 semafoare, din care am prins pe rosu vreo 21... si aglomeratie de tiruri lungi si camioane extrem de lente mai ales pe portiunile unde nu ai cum sa depasesti (din cauza diferentelor de nivel, gropilor, semnalizarilor, sau lipsei de drum, ori a semafoarelor).

Silver
27-09-2008, 10:45 PM
Ieri am fost pana la campina cu treaba. La intorcere am facut Campina - Bucuresti 4 ore. E bataie de joc ce e e centura Ploiestiului. Iar daca crezi ca mai rau nu se poate, te convingi ca in Rom tot timpul e loc de si mai rau. Pe centura Buc, intre Otopeni si Voluntari am facut 6km in 50 de minute. Sa nu mai zic ca vreo 2 km nici nu sunt asfaltati ca lucreaza astia cica sa faca 4 benzi. In Bucuresti si in zonele adiacente in curand totul se va bloca. E incredibil ce se intampla si mai ales ca nu se intampla sa se apuce cineva in tara asta si de facut drumuri la nivel european.

DJ82MAB
28-09-2008, 06:41 PM
Multumesc mult @grx pentru raspuns.O sa-ti urmez sfatul.

DJ82MAB
01-10-2008, 06:51 PM
Intr-adevar drumul este excelent pe Sighisoara,multumesc mult pentru sfat.Bine ca nu m-am luat dupa gpsul meu care ma bagase pe Tarnaveni.

grx
01-10-2008, 09:52 PM
Sa traiesti! Si gps-ului tre' sa/i spui pe un' sa te duca/puncte intermediare. Stie de cel mai bun drum? sau te ducea numai pe cel mai scurt?

DJ82MAB
06-10-2008, 08:59 AM
Aveam setat drumul cel mai scurt si ma ducea pe Tarnaveni.Sa-i setez drumul cel mai bun?

grx
06-10-2008, 01:46 PM
Vezi daca reusesti. Daca nu, dai tu punctele intermediare.

loplo
16-10-2008, 12:18 PM
Sunt din Sighisoara.
Ultima data cand am fost in RO, am mers cu cineva in formatie (mare expert, adika la el economia de bani conteaza nu calitatea drumului) si el m-a dus pe la Tarnaveni catre Sighisoara ... ce sa mai zic, am mers cu max 70.
Drept, aglomeratie 0 fata de Tg Mures - Sighisoara, dar si drum 0.

adioperator
16-10-2008, 12:41 PM
Drumul E87 Constanta - Tulcea este dezastru, sunt portiuni unde nu poti circula pe banda ta de mers mai ales pe sensul de mers Tulcea Constanta pentru ca rupi masina, cel mai probabil acele denivelari in asfalt sunt cauzate de camioanele supraincarcate.

Caron
24-11-2008, 05:28 PM
Salutari,

Daca a fost cineva in ultimele 2-3 zile pe Campulung - Rucar - Bran, as vrea sa stiu starea drumului? (zapada, polei, blocaj etc..)

Ar fi de ajutor sa postam cat mai multi informatii despre starea drumurilor din tara dpdv meteorologic, fie ca am fost sau auzit de la cunostinte din zona.
Mai ales avand in vedere calitatea drumurilor noastre si organizarea (sau lipsa ei) a celor
cu deszapezirea.

Multumesc.

Silver
24-11-2008, 07:39 PM
In general drumul e acceptabil, dar mai mult spre prost(denivelat). Sambata era inzapezit, ramanand masini blocate. Acum cred ca s-a rezolvat.

Monegasc
15-12-2008, 12:08 PM
Va rog sa-mi spuneti si mie cum este drumul de la Sibiu la Sighisoara, dar pe Medias. Ca nu as vrea sa ma duc de la Sibiu prin Brasov. Va multumesc!

Mihnea
15-12-2008, 01:29 PM
E ca-n palma. Mai putin in centrul Mediasului, unde nu a fost refacut recent.

Monegasc
15-12-2008, 01:33 PM
Ooo ce veste buna mi-ai dat! Multumesc mult de tot!

Sindrom_CHR
16-12-2008, 09:56 PM
Nene BUCURESTI - MOECIU pe unde o iau???? plec pe 30

PLay3R
17-12-2008, 09:51 AM
Eu zic ca pe Ploiesti > Cheia > Bv > Rasnov > Moeciu.

Silver
17-12-2008, 02:27 PM
Sa nu o iei pe Pitesti- Campulung Muscel ca nu e bine deloc.

Lioness
17-12-2008, 02:59 PM
Am fost eu weekend-ul asta in zona (mai exact la Bran, care e la o aruncatura de bat de Moeciu) si nu am mai vrut sa merg pe la Pitesti si pe urma pe culoarul Rucar-Bran pt ca deja ningea si sunt destule serpentine pe acolo, asa ca am mers pe un drum pe care nu il stiam, pe DN1, spre Busteni - Predeal - Azuga, iar dupa Azuga am facut stanga la indicatorul cu Rasnov si Paraul Rece si de acolo am mai mers foarte putin si a fost foarte liber. Am facut sambata dimineata, cu plecare la ora 12 din Bucuresti si mai multe opriri pe drum, 2 ore si ceva pana acolo(fara sa pun timpul pierdut pana la iesirea din Bucuresti).
Drumul a fost chiar ok dupa parerea mea asa ca merita sa incerci. Daca e sa o iei dupa numarul de km, nu e mult nici pe Rucar-Bran, dar avand in vedere ca e drumul foarte serpuit, se pierde mult timp si ai impresia ca dureaza o vesnicie.

Oricum, OFF TOPIC, daca tot te duci acolo (sau va duceti), da o fuga pana la complexul Wolf, din Tohani, imediat dupa Bran, mergi jos in crama si comada un platou Arthur...nu e de ratat! :)

Sindrom_CHR
17-12-2008, 03:45 PM
Multumesc, sa vedem ce zice si sofera, ca nu conduc eu....hi hi....doar e revelionu.

Lioness
17-12-2008, 04:58 PM
Iti zic eu, e ok, ca tot prin ochi de "sofera" privesc lucrurile... :)

Oricum, don't drink and drive! :)

Lioness
23-12-2008, 05:39 PM
Hmmm...inca un drum rupt... drumul spre si prin Domnesti, mai ales dupa ce traversezi centura Bucurestiului...
Sunt unele zone unde mi-as fi dorit sa fiu intr-un SUV, e chiar urat pe acolo..

smardu
24-12-2008, 05:52 PM
Cine stie cum e traseul: Gheorgheni-Vatra Dornei-Borsa?
Stiu de varianta BV-CJ dar e plin de nebuni.

smardu
29-12-2008, 12:52 AM
Va zic tot eu: pana la Lacul Rosu prost, apoi bun, dar plin de zapada.

grx
19-01-2009, 12:14 AM
Salutare!
Stie cineva cum este drumul Onesti-Adjud-Podu Turcului-Birlad? Stiu ca Onesti - Adjud era rupt rau, dar auzisem ca ar fi inceput asfaltarea lui.

ashtefan
19-01-2009, 07:46 PM
Pot sa iti spun doar ca drumul intre Adjud si Barlad e din dale din alea de beton si care se prezenta destul de bine acum un an si jumatate cand faceam saptamanal drumuri la Bacau. Dar daca ninge, sau daca te deranjeaza un drum din beton destul de virajat, iti recomand ruta Adjud-Tisita-Tecuci-Barlad. Bafta.

grx
19-01-2009, 09:41 PM
drumul il stiu foarte bine. il faceam cam de 2-3 ori pe an. dar am auzit tot felul de zvonuri, si cum la inceputul lui februarie vin in zona, ma gindeam sa nu mai merg SB-BC-VS ci sa vin pe Adjud-Birlad. Daca nu, merg intii in Iasi (unde e punctul final) si apoi cobor spre Vaslui. Pe alte forumuri ziceau ca Adjud-Birlad e brici, pe altele am inteles ca Adjud-Onesti a fost asfaltat, asa ca nu stiu ce sa mai cred. Oricum, multumesc de informatie

Silver
20-01-2009, 11:29 AM
Daca e tot din dale de beton, inseamna ca nu s-a facut nimic la drumul ala de f multi ani. Eu am fost pe Bacau -Barlad ultima data prin anul 2000 si era tot din dale de beton, iar pe unele portiuni era chiar plin de denivelari. La fel si spre Podul Turcului. Mai buna ruta prin Tisita - Tecuci, ca e drum european(sa-i zicem asa).

grx
20-01-2009, 04:05 PM
Multumesc! Incerc sa schitez traseele, sa vedem care e mai bun si care mai lung.

costi407
23-01-2009, 12:15 PM
Fac si eu un update la situatia drumului Timisoara-Orsova cu mentiunea ca pe traseul obisnuit nu s-au schimbat prea multe doar cateva portiuni de drum fiind reparate , dar eu am fost Timisoara- Constanta iar pe traseul de mai sus mai ca mi-am rupt masina la dus.
La intoarcere insa de la Orsova la Timisoara nu am mers pe ruta obisnuita ci de la Mehadia am facut stanga pe DN 57 B Bozovici-Anina-Resita si apoi pe DN 58B spre Voiteg-Timisoara. Drumul este foarte bun , nu este circulat mai deloc , daca am intalnit vreo 10 masini tot drumul pana pe la Voiteg , insa singura problema fiind drumul de munte foarte virajat , dar peisajul e splendid si carosabilul exceptional, iar distanta intradevar este mai mare.
Mentionez ca aceasta ruta am parcurs-o in perioada 18.01.2009 - 21.01.2009
Sper sa va fie de folos.

croampa
23-01-2009, 12:27 PM
Sa inteleg ca ai mers :Timisoara ,Moravita ,Oravita ,Moldova Noua ,Orsova?Eram curios cum e de la Moldova Noua la Orsova ,s-a mai lucrat ceva sau e tot spart.

E o zona superba dar drumul e de vreo 20 ani tot in lucru.

NEOisme
23-01-2009, 02:27 PM
La Orsova mai sunt portiuni din drum care sunt inca in lucru, dar nu mai e asa dezastruos cum era, insa pe la Caransebes este jale mare. Acolo am dat intr-un crater de mi s-a oprit masina. :rants:
La primavara cand ma tirez in Danemarca inapoi, am sa plec cu jantele de 17", asa ca o iau pe Sibiu, chit ca fac mai mult, dar macar nu am sa mai plang dupa masina.

Lioness
23-01-2009, 04:30 PM
Nu stiu cat de mult se incadreaza in categoria asta postul meu, dar daca vreti sa mergeti la cladirea Spiru Haret din Politehnica, mai bine lasati masina mai sus, nu mergeti cu ea pana jos(exact pana la cladire) ca e jale.

costi407
23-01-2009, 05:51 PM
Nu . Am mers la dus pe drumul distrus, arhicunoscut , iar la intoarcere pe Orsova-Herculane , apoi am iesit de pe DN 6 pe DN 57B (asta se intersecteaza cu DN 6 dupa ce iesi din Mehadia) si am mers spre Resita, prin localitati ca Isalnita, Bozovici, Anina, dupa care m-am incadrat pe DN 58B la iesirea din Resita , spre Timisoara ,dar nu prin Caransebes, ci prin localitatile Voiteg, Jebel , Sag si Timisoara.
Am fost tentat sa merg prin Moldova Noua , dar am vazut pe net ca sunt totusi ceva probleme inca si am incercat varianta de mai sus tot la sfatul cuiva si sincer imi pare rau ca nu am incercat de prima data pt ca stiam ce ma asteapta pe Lugoj. Caransebes , ca sa nu spun ca am luat o piatra mare cu roata din stanga fata de era sa ma rastorn , iar despre gropi si alte acareturi stiti si voi ca e dezastru. Apropos , pe ruta recomandata mai sunt ceva pietre pe carosabil de altfel semnalat cu caderi de pietre insa carosabilul e incomparabil mai bun, trafic mai deloc, iar daca tii putin mai spre axul drumul nu ai cum sa nu eviti aceste probleme (rare de altfel ). Poate ar trebui sa mentionez ca am parcurs drumul noaptea (intre 23:00 si 03:30) si din acesta cauza traficul a fost aproape inexistent.
Sper ca m-am facut inteles si am fost de ajutor.

VejitaSSJ8
31-03-2009, 10:04 PM
un mic sfat din propia experienta , daca plecati la drum cu GPS , si acesta va baga pe un DJ , cel mai bine e sa va intoarceti de unde ati venit... alea nu au mai fost asfaltate de cand eram eu copil...am crezut ca raman in camp la 2 noaptea , noroc ca leul s-a tinut tare si m-a scos din incurcatura

grx
19-05-2009, 01:10 PM
Hai noroc!
Stiti cum e tronsonul Medias-Tarnaveni-Iernut-Tg Mures/Medias - Tirnaveni-Tg Mures?

loplo
19-05-2009, 02:06 PM
Dezastru.
Am fost pe acest traseu anul trecut cand mergeam acasa la Sighisoara. Un "expert" mi-a propus acest traseu, fiind super si mai scurt.
Iti propun sa faci o mica ocolire catre Sighisoara. Medias - Sighisoara - Tg Mures ocolesti cam 30-40KM.

grx
19-05-2009, 05:18 PM
Multumesc! asa aveam de gind, dar astazi, o colega spunea ca a fost la Iernut si ca e drumul super. Am vrut si o parere mai avizata (din dreapta se vede altfel drumul decit de la volan).

adrianb
20-05-2009, 09:38 AM
Drumul între Lugoj şi Caransebeş înţeleg că e de evitat. Dar de la Lugoj spre Timişoara este bun ?
Întreb pentru că mă interesează un drum Buc-Tim, iar pe Sonymap am văzut că o alternativă mai scurtă, care evită Caransebeş-Lugoj, ar fi prin Sibiu-Deva-68A până la Lugoj-DN6 spreTimişoara.

smardu
20-05-2009, 12:40 PM
Tranaveni Iernut Medias e ok.

cry
22-05-2009, 11:57 PM
Stiti cumva in ce stare este traseul:Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Varna?urmeaza sa calatoresc, si as dori sa stiu ce ma steapta.Va multumesc.

Lioness
26-05-2009, 03:08 PM
Ultima oara cand am trecut eu pe acolo, drumul era ok. La radarele de la ei sa ai grija!

GXG
26-05-2009, 03:20 PM
Prima parte a drumului Bucuresti-Giurgiu este EXECRABILA!

Lioness
26-05-2009, 03:38 PM
Pana unde adica? Ca parca tin minte si eu ca a fost ceva mai aiurea pe la inceput, dar nu mai stiu, ca nu am condus eu atunci(vara 2008).

GXG
26-05-2009, 03:44 PM
20-30 de km. Dar aia 20-30 de km preferam sa fie drum de pamant.

Lioness
26-05-2009, 03:46 PM
Pe la liniile alea ferate parca era ceva..

cry
26-05-2009, 05:09 PM
Este cumva mai preferabil spre Costanta?

FUX
26-05-2009, 05:31 PM
Mult mai bine prin Constanta decat prin Giurgiu. Nu mai platesti nici taxa de pod si mergi si mai putin pe la bulgari.

GXG
26-05-2009, 06:01 PM
Prin constanta consider ca e mai avantajos pentru ca:
1. Nu-ti rupi masina decat putin in Constanta si pe la bulgari pana la kavarna (oricum, acolo sunt drumuri, nu off-road extrem ca pe la sud de Bucuresti.
2. Autostrada totusi gratis, inclusiv taxa de pod
3. Mai putina expunere la politistii bulgari

cry
26-05-2009, 08:07 PM
Va multumesc pentru sfaturi,ramane de vazul la sfarsitul luni iunie pe ce ruta mergem.Mar intersa daca se platesc taxe de drum la Bulgari,si daca sunt legale detectoarele radar?

loplo
26-05-2009, 09:02 PM
Detectoarele de radar sunt ilegale in BG (s-a mai discutat).

cry
07-06-2009, 09:01 AM
Am auzit de la cineva ca sa reparat ruta Bucuresti-Ruse.

dvd
16-07-2009, 12:24 PM
E adevarat, am fost saptamana trecuta in Bulgaria si e ok drumul pina in Giurgiu. Era distrusa rau bucata cu Adunatii Copaceni dar acum e ok.

MihaY00
16-07-2009, 01:02 PM
Stie cineva de Transfagarasanu este deschis?

DJ83XTS
16-07-2009, 01:30 PM
afirmativ,dar doar pana la ora 21.00 si incepand cu ora 07.00.
Mai sunt probleme,la nu stiu ce km.Drum bun.

grx
03-08-2009, 08:45 PM
Drumuri rupre sau nesimtirea autoritatilor :P
Gheorghieni - Lacul Rosu - Bicaz - ca dupa bombardament. Nu stii ce sa iei si ce sa lasi. Pacat de frumusetile zonei.
La fel Roman - Negresti - Vaslui (doar putin mai bun decit anteriorul).

andugene
04-08-2009, 10:54 AM
Era cat pe aici sa ajung sapt trecuta pe unde a mentionat colegul ''grx'',dar niste oameni cu ceva bun simt mi-au spus sa fug cat mai departe de zona respectiva...acum sa va zic de drumul dintre Gura Humorului si Campulung Moldovenesc...pe care nu am avut cum sa-l evit...trebuia sa ajung in comuna Vama(asezata intre cele 2 orase)....e praf....se lucreaza la el...semafoare...etc...tot tacamul....oricum pana e gata la un capat se strica la celalalt...dar nici ce s-a facut deja nu e grozav...exista portiuni de cativa metri lasate mai jos ca nivel intre alte doua portiuni asfaltate...daca prinzi ceva viteza si incredere,cazi intr-o vale,esti uimit pt o fractiune de secunda apoi urmeaza un soc zdravan cand urci cu rotile in partea din nou inaltata...l-am zdruncinat pe ''bebe''(care mai are cam 4 luni si se va naste) suficient ca la intoarcere sa incerc alt drum...destul de rau de la Bistrita la Reghin si apoi de la Reghin la Targu Mures...nu f mult gropi...dar multe petice puse de fiecare data mai sus sau mai jos...niciodata la fel....

tetrik
21-12-2009, 02:46 AM
Mare atentie pentru cei ce merg pe drumul european dintre Pitesti si Rimnicu Vilcea. Asfaltul a sarit in foarte multe locuri si sunt cratere foarte multe. Pe cele mai multe le poti evita dar sunt si unele in care nu ai de ales si trebuie sa dai in ele (nici pe contrasens nu poti merge ca sunt si acolo cratere). Doamne ajuta sa fie reparate cat mai repede acele gropi in asfalt deoarece e crunt pentru masini.

Sindrom_CHR
27-12-2009, 12:57 PM
Mare atentie la intrarea in bucuresti, in dreptul aeroportului Baneasa. Cratere foarte mari.

Basti77
30-12-2009, 09:19 AM
Cestura de nord a ploiestiului, mai exact sensul peco Rompetrol Blejoi - Bariera Bucov (Peco Petrom, Di-Bas, Mercedes). Dupa ce se trece calea ferata Blejoi la ~100-150m. sunt niste cratere destul de maricele pe o lungime de cativa zeci de metri.
Ele sunt pe calea de rulare a rotilor de pe partea stanga a autovehiculului iar ca sa le ocolesti ori intri pe contrasens cu jumatate din masina ori le ocolesti prin dreapta dar risti sa intri pe acostament.

Strazile din Ploiesti sunt varza dupa aceasta zapada nu sti ce sa ocolesti si ce nu. Numai cele reabilitate in cursul anului 2009 si care nu au fost sparte dupa reabilitare de ApaNova sau cei de la gaze sunt in stare buna.

nos2techno
30-12-2009, 01:22 PM
Pe Valea Prahovei, atentie mare pe tronsonul Sinaia-Comarnic. La Posada a aparut un crater de cel putin 30-50 de cm adancime. Au asfaltat...cu bocancul.
Mama lor de idioti!

Silvy
01-01-2010, 02:59 PM
Ploiestiul - un "mare drum rupt":( !! Dintr-o parte, in alta ! Pe trotuare se circula, aproximativ, bine !;)

Adrian M
01-01-2010, 04:57 PM
Si prin Tg. Mures, oras care avea drumuri impecabile pe toate stradutele, au aparut cratere, prin centru, de la sare...

grx
03-01-2010, 10:32 AM
Este vre/un oras in romanica in care sa nu fi aparut gropi/cratere? In Sb, in toamna, au frezat si au pus asfalt cu pietre mari (sa zicem ca a fost tip pt stratul de rezistenta, desi mie mi s/au parut mai mari). Cum spatiile goale dintre ele erau mari, asa au sarit de la gheata, ca toata zona e ca dupa bombardament

Adrian M
03-01-2010, 10:34 AM
E in interesul lor sa dea cu sare si sa apara cratere. Cine le repara pe urma? Nu tot ei?...

Chris_307
03-01-2010, 05:26 PM
Eroii Revolutiei, au aparut niste cratere si trebuie sa faci zig-zag printre ele, mai rau este cand e trafic.
Toporasi s-a surpat pamantul pe unde era vechea linie de cale ferata si s-a format un sant adanc de vreo 25 cm.
Pieptanari au aparut cratere atat pe drum cat si pe linia de tramvai

ps: iar zapada, iar alte necazuri:(

PLay3R
04-01-2010, 11:26 PM
Mare atentie pentru cei ce merg pe drumul european dintre Pitesti si Rimnicu Vilcea. Asfaltul a sarit in foarte multe locuri si sunt cratere foarte multe. Pe cele mai multe le poti evita dar sunt si unele in care nu ai de ales si trebuie sa dai in ele (nici pe contrasens nu poti merge ca sunt si acolo cratere). Doamne ajuta sa fie reparate cat mai repede acele gropi in asfalt deoarece e crunt pentru masini.

Confirm, este dezastru, in unele portiuni practic nu mai e asfalt.

Si pe A2 au aparut gropi, usor de ocolit ziua, aproape imposibil noaptea, la un mers regulamentar (130kmh).

bobovis
05-01-2010, 02:47 AM
Ploiestiul - un "mare drum rupt":( !! Dintr-o parte, in alta ! Pe trotuare se circula, aproximativ, bine !;)

Stiai ca masinile merg prin cu totul alte locuri decat pe trotuare?:P

Proaspetele drumuri(terminate la inceputul lui noiembrie) Targoviste-Ploiesti si Targoviste-Pitesti sunt pline de gropi. Mai mari sau mai mici.... Culmea e ca astia le astupa, pe vremea asta, dar apar altele....:blink:

theo_xss
05-01-2010, 12:26 PM
Centura Bucuresti, partea vest-sud, dinspre Chitila spre Domnesti. Care e oricum de evitat din cauza cozilor interminabile de tiruri, ce se formeaza la bariera de la intrarea in Domnesti.

sorinok
05-01-2010, 10:05 PM
Daca vreti drumuri rupte haideti prin Sibiu. Fratilor e jale! Don primar SAS cred ca a ramas cu gandul la functia de premier. Rusinica sa-i fie. Bravo in schimb Brasovului, nota 10 cel putin drumurile principale.

grx
06-01-2010, 10:43 AM
Poate nu frecventati aceleasi trasee?:)

Basti77
06-01-2010, 03:50 PM
In Ploiesti pe unde s-a topit zapada au aparut gropile, sunt multe si adanci, cred ca-mi iau tunul la aparat si sambata inainte de intalnire ma duc la vanatoare de gropi :naughty:

PS. Sindrom ce cautai cu masina pe trotuar, te-ai luat dupa Silvy :))

205
06-01-2010, 03:52 PM
Ooo, pai si la noi au aparut gropile ca ciupercile dupa ploaie. Citeodata te mai ajuta reflexele, dar daca nu ai pe unde sa le ocolesti, le iei in plin...

Chris_307
06-01-2010, 03:58 PM
Au aparut foarte multe gropi pe langa gurile de canal unde s-a turnat asfaltul dupa ce a fost turnata soseaua (lasand cam 1/1m pentru aducerea gurii canalului la nivelul soselei).

Sindrom_CHR
06-01-2010, 04:38 PM
In Ploiesti pe unde s-a topit zapada au aparut gropile, sunt multe si adanci, cred ca-mi iau tunul la aparat si sambata inainte de intalnire ma duc la vanatoare de gropi :naughty:

PS. Sindrom ce cautai cu masina pe trotuar, te-ai luat dupa Silvy :))

Mergeam pe jos. Plimbam cainele. Si masina se parcheaza pe trotuar, ca n-ai unde in alta parte.

Adrian M
06-01-2010, 04:51 PM
205, alea de pe centru, dinainte de Grand, iti plac?? :dry:

205
07-01-2010, 08:27 AM
Eu le prefer mai mult pe alea de pe N. Balcescu si Libertatii, care le iau in fiecare dimineata. Alea deja nu mai sunt gropi, sunt adevarate cratere, asa ceva nu am mai vazut, daca dai in ele nu iti lovesti roata ci cade masina cu totul in ele si dai direct cu caroseria. Testat personal.
Dar deja suntem offtopic ;)

daniel_lucian
07-01-2010, 09:30 AM
Intrarea in Bucuresti dinspre Afumati, este absolut execrabil de cum intrii in Afumati pana la Doamna Ghica, adevarate cratere, nici macar nu stii ce sa ocolesti. Si e la fel pe ambele sensuri :(

SonyAD
07-01-2010, 10:25 AM
Eu mi-am îndoit puţin cadrul motor pe Bld. Aviatorilor. Acolo nu sunt gropi. Sunt dealuri de piatră cubică.

Adrian M
07-01-2010, 11:18 AM
Eu le prefer mai mult pe alea de pe N. Balcescu si Libertatii, care le iau in fiecare dimineata. Alea deja nu mai sunt gropi, sunt adevarate cratere, asa ceva nu am mai vazut, daca dai in ele nu iti lovesti roata ci cade masina cu totul in ele si dai direct cu caroseria. Testat personal.
Dar deja suntem offtopic ;)

Nasol...bine ca stiu pe unde sa nu merg :)) (cand mai trec pe acasa)
Chiar ma mandream mereu in fata colegilor de la facultate cu drumurile de la noi din oras, dar au reusit baietii sa le rezolve...

grx
07-01-2010, 06:44 PM
I-a nu va mai plingeti! Ia ute ce 'vrea' unii:

Statul va lua peste 200 milioane de euro de la şoferi în 2010 (http://www.capital.ro/articol/statul-va-lua-peste-200-milioane-de-euro-de-la-soferi-in-2010-130184.html)

Urdareanu incheie o noua afacere cu statul: CNADNR va plati asocierii Novensys Corporation/UTI Systems 35,96 milioane de lei pentru rovinieta electronica (http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-6792823-urdareanu-incheie-noua-afacere-statul-cnadnr-plati-asocierii-novensys-corporation-uti-systems-35-96-milioane-lei-pentru-rovinieta-electronica.htm)

Credeti ca vom scapa usor? Si masinile rupte, si banii luati:((

Basti77
08-01-2010, 11:08 AM
Pana la implementarea acestui sistem pentru rovinieta eu l-as vedea implementat pentru RCA.

catalin gheorghe
08-01-2010, 11:13 AM
Acum am vazut si eu care este distanta intre o groapa si alta din asfalt. Raspuns: TOT O GROAPA!

Suparator este ca, de exemplu, DN 1 Brasov-Fagaras a fost refacut total, lucrarile fiind finalizate asta-toamna, iar acum e plin de gropite. Ieri i-am vazut pe drumari reparind pentru a doua oara aceleasi gropi in timp de doua saptamini. Sa vedem cit o sa tina.

maryusdanyel
08-01-2010, 11:44 AM
Pitesti-Valcea e praf drumul.Prin Bucuresti au aparat gropi peste tot,e incredibil!

205
08-01-2010, 12:06 PM
Apropo de gropi, ieri am vazut in centru ca turnau cu sirg drumarii asfalt (astupau un sant lung de citiva metri). Bitumul acela sau ce-o fi, se intareste si la temperaturi apropiate de 0 grade? Sau se face praf la prima ploaie?

CPI-stul
08-01-2010, 05:52 PM
Dupa spusele lor...TINE DOMNE'...dupa crunta realitate....il spala prima ploaie si prima masina care trece peste el !!! HA HA HA....Oriunde in lume..exista garantie....REALA...si amenzi si penalizari...DOAR LA NOI MERGE PE ...ochi frumosi...si spaga ! Pacat de masinile nostre....Bucuresti-ul este praf si pulbere !

205
09-01-2010, 12:38 AM
Trebuie sa-mi corectez postul... azi veneam spre casa si vreo 10 cratere pe care le stiam erau astupate cu asfalt proaspat. Nu mi-a venit sa cred! Tot incercam sa descopar vreo groapa uitata de drumari, dar nu am gasit niciuna. Foarte ciudat... ;)

PaunFD
09-01-2010, 10:36 AM
E un inceput bun! Acelasi lucru l-am observat si eu pe A2 si pe tot drumul dintre casa din Buc si casa din Ct. As fi vrut sa spun o rautate, ceva gen ... nu-i bai ca rotile de iarna te scapa de gropi, da' avand in vedere ca macar au avut bunul simt sa astupe gropanele cu asflat ... nu mai e cazul.

Chris_307
10-01-2010, 12:20 PM
Pana si la mine la tara au astupat gropile facute pe o sosea nu mai veche de 1 an.

cmorut
10-01-2010, 12:38 PM
Si prin Timisoara, incep sa apara gropile. Si sunt destul de adanci.

bobovis
12-01-2010, 06:04 PM
Pitesti-Valcea e praf drumul.Prin Bucuresti au aparat gropi peste tot,e incredibil!

E praf drumul pe Dealul Negru....:mad:

Adrian M
12-01-2010, 06:14 PM
Cluj-Napoca e mai praf ca niciodata si cica e prima iarna in care nu au dat cu sare...

Chris_307
17-01-2010, 11:31 PM
Are cineva idee cum e drumul E85 ? Trebuie sa ajung in Braila marti si ma gandeam ca ruta Bucuresti - Urziceni - Buzau - Ramnicu Sarat - Braila. O sa am nav dar sa am o idee cu ce am de-a face.

Chris_307
18-01-2010, 03:16 PM
Nimeni nimic ?:(

MihaiYO
18-01-2010, 03:28 PM
Din cate stiu e o ruta cu conditii de mers bune inca.Eu am fost anul trecut Ploiesti-Buzau-Braila (retur) si drumul a fost foarte OK chiar.Nu stiu insa ce efecte a avut aceastaiarna asupra lui

popescuseby
20-01-2010, 09:37 AM
Harta celor mai stricate drumuri (http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6785740-vezi-harta-detaliata-celor-mai-stricate-drumuri-din-romania-realizata-cititorii-hotnews-contribuie-informatii.htm) pe HotNews.

grx
20-01-2010, 09:55 AM
Alerte rutiere: http://vremea.meteoromania.ro/alerte_rutiere/1/0 si http://www.cnadnr.ro:6060/itn/drumuri.asp

Sa vedem ce ne asteapta si pe 'vichend', ca se anunta vremi grele si unii pleaca la plimbare :) (eu,numai pina la Sinaia:) )

VLMG
03-05-2010, 09:21 PM
Am de facut urmatorul traseu Bucuresti-Caciulata-Suceava. Am inteles ca pe Dealul Negru au asfaltat de curand. M-ar interesa pe unde sa o iau de la Sibiu spre Suceava. Vreau un drum cat mai bun. Poate a mers careva de curand. Ms

Nimeni? Nici o parere?

grx
26-06-2010, 09:29 AM
Credeam ca nu s/a mai scris de mult pe aici, dar observ ca mai exista activitate relativ recenta.
Pentru revigorarea subiectului: am de facut o calatorie Sibiu- Ploiesti. Este posibil ca drumul de dus sau intors sa/l fac pe Transfagarasan. Cum mai este starea drumului pe Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti?

bobovis
26-06-2010, 09:37 AM
Pitesti-Targoviste: cateva denivelari(nu gropi), in rest este ca-n palma.
Targoviste-Ploiesti: este la fel de bun, dar se lucreaza la turnarea celui de-al doilea strat de asfalt, peste primul, si s-ar putea sa stai ceva timp pe la unul din cele 2-3 semafoare umane..:D

grx
26-06-2010, 10:51 AM
Aha! Sigur nu fac recensamintul manual semafoarele alea umane?
Merci!

andreicutzu
31-08-2010, 08:51 PM
Drumul spre Vultureni ,judetul Cluj , 20 de Km jalnici.
Reghin -Sovata

Adrian M
31-08-2010, 09:02 PM
Reghin-Sovata e ingrozitor :)

doctoru'
31-08-2010, 09:05 PM
S-a reparat ceva la drumul Pitesti - Campulung? Cred ca e cel mai prost drum din tara...defapt e cel mai prost drum pe care am mers...din pacate de atatea ori.

adrianb
03-09-2010, 10:20 AM
Apropo de magnificul turism în România: un punct de interes este mănăstirea Cernica.
Luaţi de bun ce vă spun, şi nu încercaţi să verificaţi: ieşirea din Bucureşti dinspre Pantelimon până în linia de centură este inimaginabil de proastă. Sunt multe zone unde indiferent cum ai încerca să ocoleşti, musai să treci prin groapă. Un bombardament clasic nu ar fi reuşit să aducă drumul în aşa hal, poate doar o baterie de Katiuşa.
Situaţia durează încă din primăvară, şi nesimţirea e atât de mare că nici măcar vreo cârpeală nu s-a făcut !
Ghici ciupercă: unde-i doare pe ministrul turismului şi pe ministrul transporturilor de această situaţie ?
Rovignetă am avut mereu. Săptămâna trecută am schimbat bieletele antiruliu la mai puţin de 20k km. Dacă tot nu-mi dă nimeni banii înapoi, m-aş mulţumi şi dacă doar aş putea să bag bieletele vechi în fundul responsabililor cu drumurile.

kokobau
16-09-2010, 10:27 PM
Sal colegi de forum.
La jumatatea lunii oct tre sa ajung la Buzias in jud Timis.Pana acolo am mai mers cam asa:GL-Braila-Buzau-Ploiesti - brasov -fagaras-sibiu- deva-lugoj- buzias.
Ma gandeam sa o iau pe Slobozia-A2- A1- pitesti-rm. valcea - sibiu -deva lugoj- buzias dar nu stiu cum e portiunea intre Rm.Valcea si Sibiu (E81).
A mai circulat cineva recent pe acea portiune?

Adipo
17-09-2010, 04:40 PM
Rm Valcea - Sibiu este foarte bun cu exceptia unui singur viaduct de 2km semnalizat cu restrictie la 30kmh. Eu in locul tau mi-as face griji pentru Deva-Ilies-Lugoj mai mult si apoi Lugoj-Buzias (mai ales). Daca ai combustibil de ars preferabil Deva-Arad-Timisoara-Buzias. NU incerca Turnu Severin-Caransebes!

kokobau
18-09-2010, 08:55 PM
Multam pt raspuns @Adipo.Daca mai trece cineva pe tronsonul de la Deva la Buzias sa imi zica si mie cum e(gropi,cratere)Intreb toate astea ca o sa merg noaptea tot drumul pana acolo.

grx
27-09-2011, 07:25 PM
Saptamina asta am de facut un drum SB-Husi (VS). Stiti cum mai este Bacau-Vaslui? Adjud-Podu Turcului-Birlad l/as exclude ca/i prost (l/am facut in vara).

Eggan
28-09-2011, 04:27 PM
kokobau, mergi Deva-Arad-TM. N-am auzit de bine de rutele prin Lugoj.

Asgard
28-09-2011, 04:34 PM
Deva-Lugoj e ok.De la Lugoj ai 2 alternative: prima o iei catre Topolavatu Mare apoi faci stanga(pana aici drumul este excelent) si mai ai cativa km pana la Buzias.Si doi catre Buzias direct din Lugoj,dar ultima data am facut drumul acesta daca nu ma insel anul trecut si era varza.Incepusera sa lucreze ceva la el dar...

username
15-10-2011, 05:48 PM
Salut dragi colegi! Weekend-ul in care ne aflam a trebuit sa ajung pana la Sibiu...Toate bune si frumoase.Totusi, exceptand ca mi-a luat 1.5 ore sa ies din Bucuresti si sa ajung la Otopeni, am pierdut 40 de minute la intrarea pe centura Ploiestului, 1 ora la Comarnic, 1.5 ore la Predeal..La intoarcere, adica maine, trebuie sa ajungem pe la Brasov, pentru e revedea niste prieteni, dupa care, ma gandesc sa aleg drumul Brasov-Pitesti, pentru a evita Valea Prahovei..A mai practicat cineva drumul asta de curand?Rup 407-le pe acolo sau ajung acasa linistit?:)

P.S Ca idee, am plecat de acasa la 16:30 si am ajuns la Sibiu la 23:40...

bobovis
15-10-2011, 05:51 PM
Nu-l rupi...prea rau.:D

Brasov-Campulung este practicabil, cu mici exceptii prin Rucar si prin alte cateva locuri, Campulung-Pitesti este praf in a doua jumatate, spre Pitesti.

username
15-10-2011, 06:05 PM
Am inteles...Mersi mult..Cred ca cel mai bine e sa plecam dimineata din Sibiu, sa terminam ce treaba avem prin Brasov pe la 14:00, dupa care sa o apucam spre Bucuresti..Poate nu se vor intoarce multi sudisti de la munte la ora aia..

Cristi_M.
15-10-2011, 06:17 PM
Va salut ! Dl. coleg Username , dar exista si varianta prin Cheia , drumul este , adica era , acum 3 luni cand am fost ultima oara , bun , chiar daca e aglomerat se merge bine ! Doar nu s-o fi stricat in trei luni , desi , la noi e posibil orice ! Bafta ! ( Si la ora la care te intorci , s-ar putea chiar Politia Rutiera sa te indrume pe Cheia ! )

kdyalex
15-10-2011, 06:19 PM
Exact Campulung-pitesti cam praf si omori si masina pe bran.Pe dn1 am fost si eu in ultimile 4 luni de multe ori vreu sa zic ca aia lucreaza de vro 5 luni la drum si nu l au terminat o data am facut 5 ore jumate BRASOV-BUCURESTI.Sfatul meu dute pe Cheia e ok drumu!

username
16-10-2011, 06:59 PM
Pana la urma nu am mai mers la Brasov si am venit pe Valea Oltului..Foarte bun drumul, nu ma asteptam!Am mers super bine!Va multumesc din nou pentru info!

username
15-11-2011, 10:09 AM
Doamnelor,domnilor, stie cineva daca se poate urca cu masina pana la cota 1400?Stiu ca exista drum de acces pana acolo dar acum vre-o 3 ani era foarte spart..

username
25-11-2011, 08:00 PM
M-am intors de la cota, drumul este foarte bun, sunt 3 portiuni de drum forestier a cate 50m fiecare..

adybratulescu
12-01-2012, 04:20 PM
Stie cineva daca a inceput reabilitarea DN 73 in judetul Arges? Anul trecut a avut loc o licitatie castigata de Berceanu si fii lui, ca sa reabiliteze complet drumul DN 73 din Pitesti pana in orasul Brasov. Banuiesc ca banii s-au dat, dar mai e putin si se face un an de la licitatie si in judetul Brasov eu nu am vazut nici o miscare.

L.E. Prin Noiembrie 2009 a fost astfaltat si DN 73 A, intre Rasnov si Predeal, insa firma care a castgat licitatia am intes ca a fost platita sa asfalteze si tronsonul Râşnov – Zărneşti – Poiana Mărului - Şercaia, dar se pare ca a bagat banii in buzunar si nu a mai facut nimic. Cu alte cuvinte au primit bani sa asfalteze complet 60 de km si nu au asfaltat decat 17km.

mediaset
22-02-2012, 08:41 PM
Din pacate pentru multa lume dar din fericire pentru Guvernanti si mafia din spatele lor , NU A INCEPUT reabilitarea DN 73 Pitesti -Campulung-Brasov . Acum dupa ce s-a luat zapada arata dezastru . Plin de gropi . Faci praf masina pe el . Drumul ala nu se va reabilita vreodata atata timp cat Exista UZINA DACIA si il foloseste . Este o rea vointa in privinta asta . Nici un partid de 20 de ani incoace nu a pus un petec de asfalt in afara de celebrele carpeli .De ce sustin ca nu se va reabilita drumul ala atata timp cat exista UZINA DACIA ? Din simplul fapt ca cei care controleaza din umbra Romania ( Guvernul , Presedintele ) vor sa inchida Uzina . Noi nu trebuie sa avem industrie grea in Romanica , si asta ati constatat singuri cat este de adevarat , dar francezul se incapataneaza sa isi ia Uzina sa plece . Cei care controleaza Romania folosesc orice stratageme sa isi duca planul la sfarsit . Nu pot spune " inchideti uzina la Pitesti " ca ar provoca revolte , scandal . Asa pun piedici , lasa rahatul ala de drum intr-o stare deplorabila de pana la urma francezul isi va lua calabalacul si va pleca . Nu inteleg de ce nici un avocat cu taxe si rovignete in buzunar platite la zi , nu face un proces statului nemernic .

Cristi_M.
01-03-2012, 01:45 PM
Va salut ! Nah , ca l-a dat afara pe un director de la drumuri pentru neasfaltarea portiunii de drum Pitesti - Brasov ! Asta de la postarea ta de mai sus i se trage , colegu' Mediaset :) :) :) !!!

grx
25-03-2012, 11:05 PM
Salut! Stiti care mai este starea urmatoarelor drumuri:
1. Bacau - Dragomiresti - Vaslui
2. Adjud - Podul Turcului - Birlad
3. Adjud - Tisita - Birlad?

Multumesc!

ariciul
08-08-2012, 04:44 PM
Ce recomandati pentru Bucuresti - Viena? Pe Valea Oltului sau Craiova-Severin?

alexoffroad
08-08-2012, 04:48 PM
Pt BUC - VIENA recomandarea mea este pe V Oltului. Are punctele lui slabe, dar mie imi pare mai direct, si parca mai rapid decat cealalta varianta.

Asgard
08-08-2012, 05:32 PM
Craiova-Severin-Lugoj-Timisoara-Cenad-Mako si gata highways peste tot. Ruta asta este mult mai libera decat Valea Oltului si Sibiu-Nadlac.

archaeus
08-08-2012, 07:48 PM
Craiova-Severin-Lugoj-Timisoara-Cenad-Mako si gata highways peste tot. Ruta asta este mult mai libera decat Valea Oltului si Sibiu-Nadlac.

+1

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

ariciul
08-08-2012, 08:06 PM
Asa ma gandeam si eu.

Eggan
09-08-2012, 12:08 PM
Iesire Pitesti spre Campulung [AG]. Am fost in zona pe data de 29.07, si pe o portiune de cca. 10-12 Km [aproximat de mine] e de groaza: f denivelat, cu gropi, ca sa nu mai vorbim ca e sacadata intreaga parte carosabila de dalele/portiunile de beton de fundatura. Se lucreaza in unele zone, dar pe portiuni extrem de mici. Mi-a mancat nervii portiunea aia. Sincer ii compatimesc f mult pe argeseni.

Iesire Rasnov pana la intrarea in Bran.. putin valurit, au sapat sau ce mama naibii au facut, transversal pe carosabil si din loc in loc plombele puse sunt peste nivelul asfaltului vechi.

adybratulescu
09-08-2012, 01:50 PM
Din cauza drumului intre Râșnov și Bran am renunțat eu sa mai fac naveta la locul de munca cu mașina. Denivelările transversale de care zici sunt aproape de intrarea în Bran, dar pe lângă alea drumul mai e plin de denivelări și gropi de se vad dalele de beton, stratul de asfalt fiind foarte subțire și găurit. Partea proasta e ca nu sunt gropi doar în asfaltul acela subțire, ci și în beton. Ma doare sufletul cum bubuie anvelopele la ambele mașini pe acel drum. Daca treci doar odată, nu iți rupi mașina, dar cum eu circul zilnic de 4 ani, nu știu cat mai rezista. Asa o țin doar pentru călătorii/excursii de acum încolo.

DJ82MAB
29-04-2013, 02:57 PM
Stie cineva care este starea drumului Gaesti - Sinaia?Trebuie sa ajung la Sinaia si nu sunt hotarat ce varianta sa aleg, Gaesti -Sinaia sau Campulung-Bran-Sinaia.

kdyalex
29-04-2013, 03:38 PM
Campulung - Bran E cam naspa drumu in judetu Arges

GGG
29-04-2013, 03:40 PM
Am fost eu pe C-lung-Bran in weekend si e destul de in regula, daca mergi ziua, poti sa vezi acele gropi - cam putine dar maricele unele.

Cum a zis si Alex, pe partea jud.Arges e mai grav.

bobovis
29-04-2013, 03:46 PM
Ai 135 km (pe Gaesti -Targoviste) vs 160 km (pe Campulung - Paraul Rece).

Pitesti - Targoviste: cu exceptia unei portiuni de maxim 10 km, unde drumul e cam denivelat, ai sosea foarte buna (A1 si Gaesti - Targoviste). Din pacate e presarata cu multe radare. De la Targoviste se mai nasoleste treaba, cei 60 de km pana la Sinaia sunt ok doar in prima jumatate, de la Pietrosita incep timid sa apara gropile, iar pe Paduchiosul (cota 1000) sunt denivelari destul de mari si trebuie mers incet ca altfel risti sa ramai fara scut.
Pe Campulung drumul e din ce in ce mai jalnic, pe zi ce trece apar gropi tot mai multe. Am vazut ca s-au apucat astia sa munceasca la ele, dar decoperteaza azi si toarna asfalt peste doua saptamani. In plus, de la Campulung pana aproape de Fundata (Rucar, Dragoslavele) drumul e destul de rau, fiind denivelat inca de anul trecut de franele camioanelor cu lemne ce se plimba p'acolo non-stop.

Eu te sfatuiesc sa alegi prima varianta, ai doar aproximativ 20 de km de mers incet.

DJ82MAB
30-04-2013, 08:29 AM
Mulţumesc pentru răspunsuri.

CristianG
01-05-2013, 12:20 AM
Cunoaste cineva starea drumului Pitesti - Slatina ?

ariciul
01-05-2013, 12:32 AM
Excelent, azi l-am facut.

CristianG
01-05-2013, 02:20 AM
Radare ceva pe drum ? O sa plec sambata dimineata si ma intorc duminica seara.
Mersi :*

ariciul
01-05-2013, 03:34 AM
Depinde cum le prinzi. Azi erau la linie continua, radare nu erau. Daca nu ai statie mergi 55-60 in localitate, ca sunt scurte si putine.

CristianG
01-05-2013, 02:44 PM
Mersi mult :)

paulrtr
26-08-2013, 08:49 PM
Salut,

Am de facut sambata un drum Craiova - Cluj. Am ales varianta Craiova - Ramnicu Valcea - Sibiu - Sebes - Alba - Turda - Cluj. Traseul in cunosc in mare parte, doar prima portiune
Craiova-Ramnicu Sarat. Google Maps imi da 2 variante: Craiova -Valea Mare - Maciuca - Ramnicu Valcea sau Craiova - Slatina - Dragasani - Rm. Valcea.
Singura varianta pe care am parcus-o si stiu ca drumul este ok, este Craiova-Pitesti-Rm.Valcea - dar aceasta e mai lunga cu 60 km fata de celelalte 2. (180 km).

Va rog ajutati-ma cu sfat. Merg cu turisti straini si nu vreau sa ii sperii:D

O seara faina,

pug406
26-08-2013, 09:21 PM
Salut!
De la Dragasani la Rm. Valcea drumul este foarte bun, l-am parcurs acum vreo doua saptamani, cat despre Craiova - Slatina - Dragasani anul trecut era destul de bun acum nu cred ca s-a deteriorat foarte tare.

pug406
26-08-2013, 09:27 PM
Cat despre cealalta portiune iti pot spune ca pana la Aiud drumul se prezinta mai mult decat onorabil cu mici exceptii pe Valea Oltului. De la Aiud la Cluj nu am mai fost de anul trecut dar imi amintesc ca era destul de bun , in schimb in Cluj sa te feresti de sinele de tramvai ca arata ca dupa razboi.

paulrtr
26-08-2013, 09:33 PM
Multumesc frumos pentru sfat! Inseamna ca voi alege varianta Slatina-Dragaseni-Rm. Valcea! Te voi anunta duminica, cand ajung in Iasi, cum se prezinta drumul. Merci!

pug406
26-08-2013, 09:37 PM
Iasi :O:O ?1?!? Mai sus scrie de Cluj. Sau mai apoi pleci la Iasi?

paulrtr
26-08-2013, 09:39 PM
La Cluj las turistii:) Apoi ma intorc acasa in Iasi:)

ariciul
27-08-2013, 04:40 AM
Craiova - Ganeasa (pana in Slatina) e excelent, dar aglomerat, apoi pana la Dragasani grija mare la carute/betivi/tigani/etc daca mergi noaptea, in rest e ok. Cum intri in judetul Valcea iti recomand sa nu mergi peste 50 pana treci de Dragasani ca e PRAF si incearca sa folosesti centura, desi e posibil sa o ratezi la cat de urat e facuta. Pana la Rm.Valcea grija la radare, in special cand o sa ai 2 benzi pe sens. Mai departe drumul o sa fie excelent dar destul de aglomerat, in special pe Valea Oltului.

Vei intalni de asemenea foarte multi soferi de weekend de la Slatina pana la Rm.Valcea, deci sa te inarmezi si cu ceva rabdare :)

paulrtr
27-08-2013, 04:18 PM
Multumesc Ariciul! Voi pleca din Craiova unde la 5-6 dimineata si sper sa prind destul de liber Craiova - Slatina. O zi faina in continuare!

skimmere
30-03-2014, 08:15 PM
Atentie la iesire din Nadlac vama la unguri se lucreaza ,directia catre Ungaria si este ruta ocolitoare la dreapta.Stau politaii ca sa incaseze banuti de la cei care nu stiu!

Asgard
30-03-2014, 08:31 PM
Drumul cum este de la Bv pana la Nadlac?

skimmere
30-03-2014, 08:42 PM
Eu am venit pe ruta Sinaia-Rasnov-Codlea-Fagaras(E68)-Sibiu(A1)-Nadlac.
Drumul e exceptional,eu am mers cu 90-140 media prin afara localitatilor,iar prin sate o medie de 70,dar foarte multa politie.Pe autostrada ce am mai scos din timp ca i-am dat 150-160.Poti merge linistit.
Apropo am alimentat de MOL si LUK si am bagat diesel extra aia care e mai scupa si sincer chiar se merita,ii da spor la masina!

Asgard
30-03-2014, 09:29 PM
Ok, bine de stiut pt ca-n curand urmeaza sa-l parcurg si eu. Ms.

GeorgianC
23-04-2014, 03:07 AM
Zarnesti - Poiana Marului - Sinca Noua - Sinca Veche si pana aproape de Sambata de Sus, blestem ! Rar am depasit 70 pe tot traseul, multe denivelari, damburi, gropi, petice prost aplicate etc.

kdyalex
23-04-2014, 11:30 AM
Ala e teren minat de mult :) nu au mai apucat sa l faca.

GeorgianC
23-04-2014, 02:08 PM
Am fost si anul trecut pe acelasi traseu, nu era asa denivelat si cu atatea damburi, erau doar gropi.
Era o bucata de drum proaspat asfaltata si am zis ca-i tot drumul asa dar m-am inselat :lol:

skimmere
28-07-2014, 07:21 PM
Am mers pe traseul Onesti-Tecuci-Galati...foarte prost drumul,iti distrugi masina!

grx
28-07-2014, 11:16 PM
Pe Onesti-Adjud-Tisita-Tecuci-Galati? Pe care tronson se rupe masina? Ultima oara am fost in toamna si era ok. Intreb fiindca in 1-2 sapt. tebuie sa fac si eu traseul Sibiu-Onesti-Adjud-Tisita-Birlad-Husi. Ca pe Adjud - Podul Turcului-Birlad e crima.

george2104
31-07-2014, 01:45 PM
Stie cineva daca se poate intra pe Transalpina dinspre Novaci ? Am vazut la stiri imagini extreme, dar au uitat sa dea esentialul...daca mai e drumul sau nu :)))
Si daca a auzit cineva de amenzi pt ca intri pe drum inchis...cica ar fi amenda 680 lei...care ti-o da...nu stiu cine...

grx
31-07-2014, 07:44 PM
Parca au anuntat de o saptamina ca s/a deschis totusi.
Poate te ajuta (http://213.177.10.50:6060/itn/drumuri.asp).

skimmere
31-07-2014, 10:59 PM
Grx pe drumul intre Adjud și Tecuci e varza, iar de Transalpina știu ca e în refacere fiind închisă pana în 2016,dar neoficial se circulă pe acolo pe riscul șoferului!

grx
01-08-2014, 07:08 AM
Multumesc!
Oare sint si drumuri diferite de 'varza'? Aici (http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.0)cica sint altfel, multe cum le stiam.

george2104
01-08-2014, 11:14 AM
Eu circul pe barba mea, nu e problema...ca nici asigurarile nu platesc daca fac accident pe Transalpina...problema e:
a) sa nu imi iau amenda de la Politia Rutiera ca nu am respectat indicatorul de Drum Inchis :(
b) sa pot trece din Novaci catre Ranca...pt ca am vazut ca DN67C trece prin zona super inundata din Novaci si nu prea am alternative in acea sectiune...
c) alternativa ar fi sa intru pe 67C mai sus de Ranca, si sa ma intorc, dar acel pasaj are 40m de drum surpat din ce am citit pe la Voineasa-Vidra

skimmere
01-08-2014, 05:31 PM
Eu ma mai informez si de aici...sunt la zi cu informatiile... http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1381215&page=113

Dozer
01-09-2014, 04:28 PM
In curand voi face un drum mai lung, dar facand planul "de bataie", am ajuns la o mica dilema.
Trebuie sa ajung in NE tarii(Radauti/SV) si nu stiu cum este mai usor sa rutez drumul de la Debrecen(HU) pana la Radauti(RO).

Pana in prezent de fiecare data am ales Budapesta-Debrecen-Oradea-Cluj-Dej-Bistrita-Vatra Dornei-etc, deoarece era cel mai bun drum(cu asfalt foarte bun). In urma cu ceva ani, am fost pe ruta cu Satu Mare-Baia Mare-Dej-etc... dar drumurile erau cam hopuri-damburi(bineinteles, daca este sa aleg Satul Mare, nu mai cobor spre Debrecen pe M35, continuand pe M3 spre Satu Mare).

Acum, conform prietenului cel mai apropriat al omului, GoogleMaps, luat la rotund este o diferenta de 50km/1h de mers. Nici una nici alta nu ma intereseaza prea mult, deoarece km sunt irelevanti la cat fac in total, iar timpul depinde de mult prea multi factori.

Ce ma intereseaza in schimb, este sa fie un drum cat mai bun calitativ si pe care, daca totul este ok, sa ma pot deplasa lejer. Asadar, intrebarea vine... Satu Mare.. sau pe Oradea?

pug406
01-09-2014, 10:54 PM
Salut!
Aveti idee cum e drumul de la Moldova Noua la Drobeta Turnu Severin?

alex82
02-09-2014, 07:26 PM
Dupa cateva zile petrecute in mun Buzau , ma bucur nespus ca am revenit in Ploiesti ... in afara de centrul orasului , restul este PRAF ...

Dozer
07-10-2014, 10:13 PM
[...]Trebuie sa ajung in NE tarii(Radauti/SV) si nu stiu cum este mai usor sa rutez drumul de la Debrecen(HU) pana la Radauti(RO).
[...]Ce ma intereseaza in schimb, este sa fie un drum cat mai bun calitativ si pe care, daca totul este ok, sa ma pot deplasa lejer. Asadar, intrebarea vine... Satu Mare.. sau pe Oradea?

N-am mai apucat sa scriu aici... dar recomand cu caldura traseul Dej-Baia Mare-Satu Mare.
Comparativ cu Dej-Cluj-Oradea, mi s-a parut mai putin circulat(desi tot am reusit sa dau peste o serie de tampiti). In plus, traseul pe Satu Mare mai are avantajul unei conexiuni mai rapide la autostrada ungara, avand aproximativ 45km de la granita, iar autostrada M3 de la bifurcatia cu Debrecen, pana in nord la Mátészalka este pustie. Dezavantajul..... e tocmai la mama naibii in nordul tarii, deci cine nu are treaba cat de cat cu nordul tarii... nu are nici un rost sa apuce spre Satu Mare.

giorgio_24
07-10-2014, 11:13 PM
Cred ca traseul pana la Radauti prin Baia Mare o sa-i manance zilele...io am fost o singura data acu vreo 3 ani la Negresti si am blestemat de numa' numa'...anul trecut intrebasem pe 1 ce venea de la Baia Mare cum e drumul,si a zis ca a venit cu 1a si 2a de frica sa nu rupa masina;un prieten din Negresti,in drum spre Moldova la nevastasa a rupt 1 cerc pe o parte si cauciucul pe cealalta...asa ca nu prea recomand ruta asta,chiar daca din Iasi pana in granita e mult mai scurt drumul,vazand calitatea lui prefer Campulung-Dej-Cluj-Oradea si....autostrada HU😏
La fel e de evitat traseul dinspre si catre Moldova prin Toplita...e jale.
Inviato da Lumia 720 usando Tapatalk

Dozer
08-10-2014, 08:29 AM
Pai cine a vorbit de Radauti-Baia Mare?

Daca te uiti, am specificat Satu Mare-Baia Mare-Dej.... automat de la Dej o iei spre Bistrita-Dorna-Campulung... iar mai departe pe ce traseu vrei. Pe aceasta ruta, drumul este foarte bun.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

archaeus
20-03-2015, 03:54 PM
Saptamana viitoare trebuie sa ajung de la Targu Mures in zona Innsbruck in Austria. De la vama Bors, pe unde e mai bine sa o iau: spre Debrecen si de acolo pe autostrada M3, sau pe european E60 pana la autostrada M5? Care ati mai fost pe aici, mi-ar fi de folos niste sfaturi.
Multumesc.

Dozer
20-03-2015, 06:21 PM
Personal, am preferat mereu sa urc spre Debrecen si sa intru pe M3. Drumul relativ liber, iar dupa drumurile patriei, abia astept sa intru odata la "drum intins" pe autostrada.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

grx
24-11-2015, 02:30 PM
Salutare!
In vacanta asta scurta (care urmeaza) as vrea sa ajung de la Baia Mare la Husi (Vaslui).
distanta.ro imi propune cel mai scurt drum prin Bistrita>Vatra Dornei>Falticeni>
Va rog sa/mi recomandati daca sa merg prin
1. Iasi>Ciurea>Vaslui>Husi (pentru a evita valea Prutului, unde stiu ca drumul este asa si asa) sau
2. de la Falticeni pot merge prin Roman>Negresti>Vaslui>Husi? Pe aceast traseu nu am mai fost de mult.

Multumesc!

Dozer
24-11-2015, 04:28 PM
Drumul Bistrita-Dorna-Falticeni este foarte ok. Acum.. in trecut stiu ca drumul Roman-Negresti-Vaslui era destul de rupt...dar asta se intampla cu ceva ani in urma(nu stiu daca/ce s-a mai schimbat intre timp).
Daca decizi in schimb sa mergi prin Iasi, vezi ca nu ai treaba cu Ciurea. Din Iasi ai DN catre Vaslui - Iasi - Poieni - Solesti - Vaslui.

papi_grasu
24-11-2015, 07:48 PM
Confirm ce zice colegul @dozer.
Baia-Mare - Roman e foarte bun de acolo pana la Huși știu ca nu e ca primul dar nici foarte rupt.
Eu zic sa alegi DN17.
Drumuri bune.

Dozer
25-11-2015, 12:04 PM
Link-uri gasite pe alte forumuri, poate ajuta(sau poate au mai fost puse deja si pe aici)

http://ev.csc.kth.se/cristi/maps/tiles-naked.html#map=10/46.92025531537451/27.351837158203125

http://enjoymaps.ro/harta-interactiva-calitatii-drumurilor-din-romania/

grx
25-11-2015, 05:10 PM
Multumesc pentru recomandari!
Sper sa tina vremea cu mine si sa ajung la destinatie.
Sa le luam pe rind:
@ Dozer: Am vrut sa spun pe centura Iasiului, care ma scoate spre Laza (cred ca DJ248) si de acolo mai erau vreo 15km de drum relativ ok (galben) pina la Vaslui (DN15D). O data, am iesit pe la CUG spre Vaslui, de aia am incurcat cu Ciurea.
Poate de data aceasta incerc si DN24 ca nu am mai fost de vreo 6 ani pe el.

@papi_grasu: Acum vreo 3 ani am fost pe Roman-Vaslui si nu am fost incintat (prea multe cratere in asfalt). Poate de atunci au mai plombat. Daca nevasta (copilotul) e de acord, venim pe DN17 (ea se gindea la visol si inzapeziri).

Am gasit si ultima actualizare a hartii cu calitatea drumurilor (http://i.imgur.com/yZCIiXA.png), preluata de pe peundemerg.ro (http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.msg95077#msg95077 (http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.msg95077#msg95077))