PDA

View Full Version : Zgarieturi - Solutii de remediere ( polish )

amadeus
10-11-2005, 11:02 PM
Asa cum scrie si in titlul topicului, stupoare azi cand sa ma urc in masina. Pe bara dreapta-spate, o zgarietura care nu era inainte acolo. Ce-a fost la gura mea, masina de 1 luna, ma felicitam ca inca n-am atins-o deloc, na ca mi-a facut-o un idiot autohton, sofer al patriei... Acum chestia e ca dupa ce am curatat putin locul, nu e chiar asa vizibil, doar cateva puncte negre se vada de sub vopseaua gri-fer. Si intrebarea care mi-o pun, merita sa ma duc cu ea la service, mi-o fac astia pe casco, sau ma fac de cacao (cum spuneam zgarietura abia e vizibila de la 1 metru, dar eu o vad chiar daca nu ma uit la masina). Si cand ma gandesc ca fiecare din idiotii astia care se cheama soferi, trec intai prin mana mea inainte sa-si ia permisele... Data viitoare am sa fiu mai atent...

Aer Curat
11-11-2005, 12:19 AM
Deranjant incident. Daca este asa cum spui, mai bine mai astepti sa iesi din primavara si apoi te duci la casco, pana atunci nu prea merita, si apoi prin iarna nu stii daca nu se mai zgarie bara.

silviu_draghici
11-11-2005, 01:21 AM
Salz...

Naspa... Sorry. Problema ta e ca tu vezi zgarietura pt ca shtii ca e acolo. Sunt sigur ca nu se observa asa de tare in realitate. Cheer up! Mergi la casco cand ai o problema serioasa. Nu se merita sa folosesti Casco pt o amarata de zgarietura.

Asta e... nu se merita sa iti omori neuronii pt un dobitoc. E naspa mai ales ca masina are numai o luna...

kata_voiku
11-11-2005, 04:23 AM
Amadeus, zi merci.... a mea avea 4 ore de cand o luasem cand un amic mi-a botezat usa...si 2 zile cand am gasit bara spate in coltul din dreapta zgariata si stopul dr spate crapat...a durat ceva botezul la tine...mai nou am si eu si un vecin cu o nubira 2 urmele unui dement care a confundat masinile cu o minge ceva, ca a dat cu piciorul in ambele....obisnuieste-te...

dlliviu
11-11-2005, 08:54 AM
lasa casco - 'nu face daraua cat ocaua !'
ori ce ai face ... daca n-ai garaj te astepti la * .
si acum mai am o mica urma de vopsea de cielo pe aripa stg spate. Vecinu, baiat de treaba de altfel , ce sa-i fac ?... poate la vara o polishare .

Mihai S
11-11-2005, 09:10 AM
La vechea masina, mi-a zgariat-o un dobitoc la spalatorie: la prima spalare din viata ei, cretinul l lovit-o pe portiera din spate dreapta cu teava pistolului de presiune - o zgarietura cam de 2 cm si usor infundata. Masina nou nouta. Am facut criza de nervi. A doua zi m-am dus la Tiriac si tipul de la daune a zis: "domne eu ti-o fac dar nu merita, iti vopsesc usa, dar culoarea n-o sa iasa la fel, au sa-ti vopseasca si chederele etc,,, mai bine las-o asa." Eu nu si nu. Zice "bine fa cum vrei" Si asa am facut, ca dupa aia sa-mi para si mai rau. Culoarea nu mi-a iesit bine, se vedea o deosebire de nuante, mi-au vopsit inclusiv roata, au "gazat" plafonul iar in timp lacul vopselei a inceput sa se exfolieze. Lucrare facuta in bataie de joc. Era un Tico si se intampla acum 5 ani. Reparatia a fost facuta la un service Daewoo, cu vopsitorie in mediu controlat, cuptor de uscare si toate cele. Utilaje performante, materiale de calitate dar mana de lucru de c@#*t. Asa ca LAS-O ASA CUM E pentru moment daca nu vrei sa risti sa-ti para si mai rau dupa.

<span style="color:#FF6666">Later edit: imediat ce-am terminat de scris postul primesc un telefon de la soata care ma aununta ca a gasit o zgarietura pe noua masina - aripa din spate stg. Ma duc sa vad ce e. Masina nu are inca o luna, asa ca @amadeus, esti norocos.</span>

Io
11-11-2005, 11:03 AM
Apropos de asta:
Prima zgarietura am vazut-o la o luna dupa ce mi-am luat-o. Evident, soc, fibrilatie, epilepsie.
Urmatoarele le-am primit in timp relativ scurt, nu am mai dat aceeasi importanta.
Asa cum zicea si unul dintre posterii de aici, daca nu ai garaj, trebe sa te astepti la chestii de genul asta.
In momentul de fata am vreo 5 zgarieturi/ciupituri/deschis usa de catre cretini parcati in paralel cu mine in usa mea. Ce e mai rau e ca toate sunt distribuite pe toata suprafata masinii, nu s-a ratat nimic: usi, bara fata, bara spate, etc.
Cum spuneam, e mai greu la prima, al urmatoarele deja te obisnuiesti...
La primavara dupa ce sper sa trec cu bine de "balamucul de iarna", probabil o sa trec pe la vopsitorie.
Ceea ce ma deranjeaza mai mult decat ciupiturile respective, care sunt inerent in conditiile de trafic Bucurestene, este inceperea aparentei de sablare a parbrizului. Am auzit ca la schimbarea parbrizului sunt probleme cu mentinerea functionalitatii senzorilor de ploaie si lumini. Stie cineva chestiuni de luat in considerare legate de schimbarea parbrizului si acest aspect?

Mihai S
11-11-2005, 11:21 AM
Hmmm... am fost si am vazut. Ce bafta am. E o zgarietura de vreo 2 cm pe aripa st. spate. Destul de profunda dar fara sa ajunga la tabla, si-ti sare in ochi: e destul de vizibila. Nu cred sa fi fost vreun binevoitor ca n-ar fi avut doar 2 cm. Ar fi avut vreo 2 m.
Ma intreb daca s-ar mai estompa cu ceva polish, ceara.... ca nici nu se pune problema de vopsit.
@Io, garajul te ajuta in masura in care nu folosesti masina pentru a circula, altfel ti-o buleste oriunde: la supermarket, cand cobori sa-ti iei tigari, in vacanta la munte sau la mare...

asterisc
11-11-2005, 02:54 PM
hehe... io&#39;s mai norocos...
Prima zgarietura dupa ~6 luni de zile.
Totusi, in primele 4 luni, un incident neplacut intr-o noapte, intrucat m-am trezit dimineata cu aripa fata botita.

civ
11-11-2005, 03:51 PM
e pacat sa iti strici polita doar pt o zgarietura, mai ales k e proaspat nascuta. pana face un an tot o sa mai ai si merita sa astepti pana se strang mai multa, k sa fie despagubirea mai mare pentru k oricum pierzi reducerile indiferent cat de mica e dauna. pentru orice zgarietura iti vopseste tot reperul asa ca daca mergi pentru fiecare risti sa ai vreo cateva straturi de vopsea pana la reinnoirea politei de asigurare; pe langa asta la orice secie de politie stai pe putin juma de zi dak nu ai vreun cunoscut pe acolo si alta juma de zi la constatare. intr-o saptamana o sa ti se para ceva normal zgarietura asa ca ....
inca suntem in romania
salutare&#33;

amadeus
11-11-2005, 06:42 PM
Haa, pai baieti... dupa ce am citit ce ati scris voi, m-am dus la masina sa ma uit... Sa vezi chestie, nici nu se mai vede zgarietura; care zgarietura?...

mihilc
14-11-2005, 05:44 PM
Pe mine m-a lovit o dobitoaca la 2 ore dupa ce am ridicat masina...si lovitura din aia serioasa pe 2 osi spoiler spate etc. Asa ca nu va mai plangeti&#33;

mediatics
15-11-2005, 12:22 AM
Io zic sa nu o vopsesti ptr atat, si io o am putin atinsa de acelasi bou cand a deschis usa in parcare. Plus ca nu o sa iasa ca inainte ptr ca cei pe la peugeot nu au treaba cu vopsitul iar vopseaua o sa se exfolieze( acest lucru il stie bara fatza a mea)

Io
15-11-2005, 10:49 AM
Quoted post
Hmmm... am fost si am vazut. Ce bafta am. E o zgarietura de vreo 2 cm pe aripa st. spate. Destul de profunda dar fara sa ajunga la tabla, si-ti sare in ochi: e destul de vizibila. Nu cred sa fi fost vreun binevoitor ca n-ar fi avut doar 2 cm. Ar fi avut vreo 2 m.
Ma intreb daca s-ar mai estompa cu ceva polish, ceara.... ca nici nu se pune problema de vopsit.
@Io, garajul te ajuta in masura in care nu folosesti masina pentru a circula, altfel ti-o buleste oriunde: la supermarket, cand cobori sa-ti iei tigari, in vacanta la munte sau la mare...

La 33 k km in 9 luni nu cred ca se poate spune ca nu circul cu ea. Ideea era alta: riscul de a o gasi zgariata scade mult in cazul in care ai un garaj. Plus ca e adapostita de intemperii si alte belele (de ex. acu&#39; 2 ani cand aveam un Megane si-l parcam tot in fata blocului, in timpul unei furtuni mi-a cazut un pervaz exterior de tabla de la bucataria unui vecin). Asa ca stai tu linistit, as prefera sa-mi fac griji doar cand opresc sa-mi iau tigari decat mai tot timpul... :smile2:

Mihai S
15-11-2005, 12:03 PM
Foarte adevarat: iti da un binevenit plus de siguranta. Dar pericolul de a o gasi avariata sau zgariata nu dispare.
Mie mi s-a intamplat la ITP. Artistul care a comis-o a fost chiar inspectorul care facea testele la stand. Era cu o Solenza pe stand, eu eram urmatorul in asteptare, a dat cu spatele sa iasa cu masina si i-a facut aluia masina muci: s-a frecat cu ambele portiere STANGA (deci pe partea lui) de bara mea spate. Eu am scapat cu cateva ciupituri in vopsea. Pe moment nici n-am vazut - eram afara din masina, fumam - cand stupoare: bara in loc sa fie rosie era albastra.
Asa ca surpriza vine de unde te astepti mai putin.

75NOR
15-11-2005, 12:40 PM
@amadeus: relax...desi te inteleg...

ia imagineaza-ti cum m-am simtit cand iesit pe geam sa scutur fata de masa, l-am vazut pe un bou ce dadea cu spatele cu un kkt de dacie spre laterala masinii mele, ca sa intoarca...zic: "sa vezi ca boul ala imi loveste masina"....in secunda urmatoare s-a proptit cu bara in aripa mea spate.....ce mi-a iesit din gura......apoi am vazut o infundatura pe arcul aripii si vopseaua nu era luata...am dat cu polish si am tras-o afara, iar acum nu se vede, se simte doar la degete o mica infundatura....astea-s chestii pt care iti vine sa omori pe cineva, dar nu tre mers la service....parerea mea

mihilc
15-11-2005, 09:03 PM
Eu am fost la service ptr 3 zgarieturi doua pe spoiler spate si una pe spoiler fata. Totodataam facut si revizia de un an si totul a decurs f. bine. Culoarea masinii este negru si vopsitul a iesit perfect, iar serviceul Militari s-a comportat profesionist (de data asta).

alnaibii
15-11-2005, 09:16 PM
sa fiti voi seriosi, cate zgarieturi a vazut masina mea.... :angry:
unele le-am rezolvat altele nu. Idioti care trec printre masini, cu genti de umar, si cine mai stie ce alte chestii. (aici vorbesc de zgarieturile usoare).
si am intotdeauna grija cand o parchez sa nu fiu prea aproape de altii (la mall sau metro), sa nu fie prea in drum, sau sa ocupe tot trotuarul. dar tot am patit-o.

205
16-11-2005, 12:33 PM
Oameni buni, eu nu inteleg o chestie. Cum adica se vede diferenta intre partea vopsita si cea nevopsita? Vopseaua de data de calculator, trebuie sa fie exact aceeasi nuanta. Iar diferenta ca partea vopsita e mai stralucitoare si restul masinii e un pic mai matuit se rezolva fie prin polisharea restului masinii, fie prin aplicarea unei substante pe partea vopsita care o matuieste un pic, si o sa se potriveasca perfect in ambele cazuri. Eu am vazut masini vopsite pe bucatele si la care poti sa te binoclezi oricit, ca nu vezi nici o diferenta.

75NOR
16-11-2005, 12:39 PM
ha, ha, ar fi bine ca practica sa fie ca si teoria....eu iti arat N masini vopsite care arata diferit...ia intreaba-l pe Doc sa-ti spuna cum i-au vopsit lui Luciferul....te iei cu mainile de cap &#33;

205
16-11-2005, 12:44 PM
Asta cred ca depinde si de service-ul unde faci operatia, si cit de mult isi dau silinta cei de acolo.

75NOR
16-11-2005, 12:58 PM
doc a fost la Eurial...

ake
16-11-2005, 08:52 PM
Cred ca e aproape imposibil sa mentii o masina nezgariata in Bucuresti. Principala cauza a zgarieturilor nu mi se pare insa frecusurile intre masini prin parcare ci atractia irezistibila pe care o produce luciul vopselei cheilor aflate in mainile haitelor de lobotomizati care se plimba prin oras.

Nomercy
17-11-2005, 05:03 PM
Corect ake :( Mie in Cta cu o cheie s-a plimbat pe aripa spate :( Insa eu sunt un caz fericit mi-a povestit cineva ca la sensul giratoriu (cine e din Cta cunoaste) au fost zgariate 20 de masini intr-o noapte...cineva se plictisea rau cred...Nu cred ca exista solutie...doar cei cu masini sa puna mana de la mana si sa ia un sistem de supraveghere dar si ala tot degeaba...poate doar ptr efect...
p.s.: Care ar fi pedeapsa potrivita ptr cine e prins cu cheia?Cu greu as rezista sa nu il calc in picioare...chit ca nu e masina mea in cauza...

iantza
18-11-2005, 06:19 PM
Cel mai bine ar fi sa-i transformi masina in 206 conform reclamei

bogdanteo
10-02-2006, 11:48 PM
He, he, nu credeam sa ajung si eu sa scriu aici altfel decat cu sfaturi, dar asta este. Am gasit pe masina mea o zgarietura :rant: de 60 cm pe aripa spate (fara indoitura), destul de adanca (ajunsa la chit). Cum nu am experienta cu vopsitoriile, apelez din nou la voi. Am CASCO la Asirom dar nu stiu unde sa o rezolv, mai ales ca e in garantie. Am citit posturile anterioare si m-am luat cu mainile de cap. La Eurial sucks, iese diferenta intre culoarea veche si cea noua, se exfoliaza lacul.... :wacko:
Voi ce parere aveti? Stiti un atelier care sa o faca brici (avand in vedere ca e pe Casco cu Asirom)? Sau ma duc la Eurial ca am inteles ca ei au inspector de daune &#39;in house&#39; si m-ar scuti de un drum, dar calitatea lucrarii...Pls help.
Multumesc anticipat

Bebe
10-02-2006, 11:59 PM
Eu cand am gasit-o zgariata in parcare mi-au facut-o faina la reprezentanta Pugeot din BV.Daca ai drum si poti sa o lasi pe programare... incearca. Am scris aici in special pt Brasoveni sau cei din apropiere. CASCO Omniasig, fara fitze. Mai greu cu locul la programare, ca e aglomerat rau.

Doc
12-02-2006, 11:19 PM
Quoted post
He, he, nu credeam sa ajung si eu sa scriu aici altfel decat cu sfaturi, dar asta este. Am gasit pe masina mea o zgarietura :rant: de 60 cm pe aripa spate (fara indoitura), destul de adanca (ajunsa la chit). Cum nu am experienta cu vopsitoriile, apelez din nou la voi. Am CASCO la Asirom dar nu stiu unde sa o rezolv, mai ales ca e in garantie. Am citit posturile anterioare si m-am luat cu mainile de cap. La Eurial sucks, iese diferenta intre culoarea veche si cea noua, se exfoliaza lacul.... :wacko:
Voi ce parere aveti? Stiti un atelier care sa o faca brici (avand in vedere ca e pe Casco cu Asirom)? Sau ma duc la Eurial ca am inteles ca ei au inspector de daune &#39;in house&#39; si m-ar scuti de un drum, dar calitatea lucrarii...Pls help.
Multumesc anticipat

Du-te la Eurial Otopeni si vorbeste cu Adi. El se ocupa de Asirom. Te scuteste de multe drumuri aiurea, dar trebuie sa ai grija sa verifici masina bine inainte sa o ridici. O sa incerc sa aflu care echipa de vopsitori este mai buna ca sa avem si noi unde sa ne ducem.

bogdanteo
12-02-2006, 11:32 PM
Quoted post
dar trebuie sa ai grija sa verifici masina bine inainte sa o ridici

Doc, prietene, ma sperii. :tomato: Sa vaz daca au &#39;pictat-o&#39; bine? Pai de-aia imi este teama. Ca dupa ce o face, ce mai pot spune? Iau cuiul si incercuiesc zona care nu e buna...?

Serios acum, mai astept un pic. Iti multumesc mult pt sfat.

Partner
12-02-2006, 11:43 PM
Eu tocmai mi-am scos masina de la Eurial Otopeni. Vopsitul a iesit prost - o groaza de puncte de la bule, de aer presupun si vopseaua crapata in locurile unde sunt suruburi - cred ca mai bine o faceam eu. :thumbdown:

dlliviu
13-02-2006, 10:24 AM
un alt bou mi-a zgariat masina&#33;&#33;&#33;
mai adaug una la palmares - portiera sofer, 80% dacie papuc alba
(-) se vede de la 10 m daca e curata
(+) iese la polish.

am si un AT (antitopic)

un &#39;bou&#39; I-A zgariat masina... vecinului cand a dat cu spatele avand luneta inghetata lasandu-l cu grila si capota motor indoite.

.. eu am scapat fara nimic da nimic &#33;&#33;&#33;. doar cu ch de reparatie la vecinu.

Q
13-02-2006, 11:46 AM
Se poate face foarte bine... Trebe&#39; meserias serios. Greu de gasit... Si eu am avut citeva zgirieturi si nu m-am obisnuit. Tot fac criza de nervi la fiecare dintre ele. Poate pentru ca le-am rezolvat pe rind pe toate si cum terminam cum aparea alta. Acum nu mai am nici una... Sa vedem cit reusesc sa o pastrez asa. :disgust:

bfp
13-02-2006, 03:57 PM
Am avut si eu anul trecut o problema si am facut constatarea la "Asirom" pe undeva pe Plevnei, la un service Radacini, apoi am facut lucrarea la Eurial Militari. In afara de vreo 2 bule, care nu prea se mai vad decat daca o iei la lupa, culoarea si luciul au iesit bine. So nu sunt nemultumit de Eurial Militari la cap asta.

bogdanteo
13-02-2006, 04:37 PM
Quoted post
Am avut si eu anul trecut o problema si am facut constatarea la "Asirom" pe undeva pe Plevnei, la un service Radacini, apoi am facut lucrarea la Eurial Militari. In afara de vreo 2 bule, care nu prea se mai vad decat daca o iei la lupa, culoarea si luciul au iesit bine. So nu sunt nemultumit de Eurial Militari la cap asta.

Am inteles.
Probabil ca tot la Eurial voi merge, pana la urma. Ca trebuie sa inlocuiesc si bandoul negru de pe partea soferului din spoilerul spate (si ala are o zgarietura adanca).
Multumesc
PS Totusi nu prea am vazut raspunsuri ale persoanelor multumite de un anumit service. Trist...

Marian_M
17-02-2006, 03:02 PM
Quoted post
Asa cum scrie si in titlul topicului, stupoare azi cand sa ma urc in masina. Pe bara dreapta-spate, o zgarietura care nu era inainte acolo. Ce-a fost la gura mea, masina de 1 luna, ma felicitam ca inca n-am atins-o deloc, na ca mi-a facut-o un idiot autohton, sofer al patriei... Acum chestia e ca dupa ce am curatat putin locul, nu e chiar asa vizibil, doar cateva puncte negre se vada de sub vopseaua gri-fer. Si intrebarea care mi-o pun, merita sa ma duc cu ea la service, mi-o fac astia pe casco, sau ma fac de cacao (cum spuneam zgarietura abia e vizibila de la 1 metru, dar eu o vad chiar daca nu ma uit la masina). Si cand ma gandesc ca fiecare din idiotii astia care se cheama soferi, trec intai prin mana mea inainte sa-si ia permisele... Data viitoare am sa fiu mai atent...

Nu se merita sa strici casco pt o chestie asa de banala&#33; Te pun dupa aia sa platesti reintregirea valorii asigurate...+multa umblatura pt o banala zgarietura...

Pt cei din Moldova:
La reprezentanta Peugeot din Iasi - Servunion - vopsitoria lasa de dorit - dovada: portiera dreapta fata diferita la nuanta de restul masinii si vopseaua care se exfoliaza de pe barele de protectie fata in cateva locuri :mad: Si am mai facut si prostia sa le spun ca sunt multumit de service-ul lor atunci cand m-au sunat la sfarsitul anului sa faca sondaj despre satisfactia clientilor in ceea ce priveste service-ul :thumbdown:

LION KING
23-02-2006, 03:36 PM
Zilele astea face masina 2 ani si nu are absolut nici o zgarietura. E drept ca a mai sta si in garaj cand mergeam cu ailalta. Insa e un albastru nemetalizat , intentionat nu am vrut nemetalizat, o sa-mi fac un spray cu culoarea execta dupa cod si la mici zgarieturi o sa pot sa mi-o retusez finutz si singur ...

adytzu
23-02-2006, 03:45 PM
Am inceput anul, asa cum l-am sfarsit pe celalalt. Cu accidente stupide. Azi dimineata, s-au ciocnit 2 intr-o intersectie si unul din ei a ricosat in Xsara mea, condusa fiind de sotie. Rezultatul: portiera si aripa spate stanga indoite, spoilerul spate zgariat, capacul de la roata spart.
"Distractia" ma va costa o saptamana de mers cu taxi-ul, plus blocarea unor milioane bune timp de o luna, pana imi va plati Astra reparatiile. Acolo are respectivul RCA-ul. Asa ca, deja nu se mai pune problema sa conduci prudent, sa anticipezi, bla, bla...cand vine momentul belelei nu te mai scapa nimeni. Nevasta-mea, saraca, nici nu si-a dat seama ce s-a intamplat. Pur si simplu s-a trezit deodata rasucita in loc.

75NOR
23-02-2006, 03:48 PM
nasol rau Adytzu....mi-e groaza de faza din astea cand nu mai ai ce sa faci si ramai ca la dentist...

dlliviu
23-02-2006, 04:02 PM
@LION KING - cum,cum ? i-ti faci un spray? Cine ? Unde ? Cat ?
merge si metalizat ?

bendix
24-02-2006, 01:52 PM
Nu am crezut ca mi se va intampla asta. Ieri, un cretin cu basca (si dacie) s-a gandit ca i-am blocat iesirea cu fata (probabil harbul nu merge cu spatele) si drept multumire mi-a taiat o roata, mi-a dezumflat o alta si, evident mi-a facut o zgarietura pe partea stanga care incepe de pe panoul lateral stanga si se incheie pe usa sofer stanga.Toate astea s-au intamplat pe una dintre aleeile din zona Bucharest Business Park.

elipsys
24-02-2006, 07:40 PM
Quoted post
Nu am crezut ca mi se va intampla asta. Ieri, un cretin cu basca (si dacie) s-a gandit ca i-am blocat iesirea cu fata (probabil harbul nu merge cu spatele) si drept multumire mi-a taiat o roata, mi-a dezumflat o alta si, evident mi-a facut o zgarietura pe partea stanga care incepe de pe panoul lateral stanga si se incheie pe usa sofer stanga.Toate astea s-au intamplat pe una dintre aleeile din zona Bucharest Business Park.

Si nu i-ai aruncat in aer rabla????&#33;&#33;&#33;&#33;&#33; ... :ack:

bendix
27-02-2006, 04:24 PM
Asa ar fi trebuit sa fac &#33; :rant:

Mighty
27-02-2006, 04:45 PM
data viitoare , iai numerle de pe ea si aunuta la remat ca e un harb fara numere , care zace pe strada , si ocupa locurile degeaba.

amadeus
30-04-2006, 07:13 PM
am vopsit spoilerul spate (de cand am deschis topicul, si pina am trecut la treaba am mai adunat ceva "rani" serioase, in aceeasi maniera). problema s-a rezolvat pe casco integral (cam 5.5 mil, si nu la dealerul peogeot care ar fi taraganat excesiv). sunt f multumit, culoarea a iesit la fel, va recomand service-ul respectiv...

doctoru'
04-05-2006, 12:38 PM
Nici yo nu credeam ca o sa scriu aici dupa nici 2 sapt. de cand am luat leutzul. Mai ales ca am si garaj. Deci ma duc si eu ca omul sa o spal si surptiza: in spate pe hayon era o "semnatura' cu marker negru care nu s-a luat nici de-a naiba la spalat...Se vedea asa de bine pe culoarea mea (blue recife). Ce sa mai zic, imi stricase toata ziua! Ma gandeam deja la polish, eurial, casco tot tacamul! Dar am zis sa incerc metoda traditionala si am polishat-o in garaj cu o carpa moale si ....putina saliva...and guess what? s-a luat!!! a disparut!!! Am zis ca o sa cumpar o carte de colorat pe care sa o pun la stergator si cine nu are pe ce consuma marker-ul decat pe o masina noua...sa coloreze cartea aia!!!!!!!

cos_mj
09-05-2006, 04:43 PM
@amadeus: la ce service ai vopsit-o?
si eu am o zgarietura de 1 metru facuta de un om bine intentionat (daca il vedeam ii rupeam mana si il bateam cu ea!!!!!!)

theprince
09-05-2006, 06:30 PM
Am si eu o intrebare - in ce consta acea polishare? Adica am si eu o "bulina" cam cat unghia de la degetul mic pe bara din spate, dar care ma deranjeaza foarte tare. In principiu, dupa mintea mea, nu ar trebui sa fie nicio problema in timp, exceptand aspectul, pentru ca plasticul nu rugineste (sau...?)

mjustin
09-05-2006, 09:03 PM
poti fi mai precis cu "bulina"? daca e in stratul superficial al vopselei iese la polish, daca e in profunzime(daca agata unghia)...trebuie retus cu vopsea

amadeus
10-05-2006, 09:22 AM
@amadeus: la ce service ai vopsit-o?
si eu am o zgarietura de 1 metru facuta de un om bine intentionat (daca il vedeam ii rupeam mana si il bateam cu ea!!!!!!)

service-ul e in bc

cos_mj
10-05-2006, 10:22 AM
mda...cam departe...oricum, 10x

elipsys
16-05-2006, 10:27 PM
Azi am primit si eu prima "semnatura" cu cheia de la un imbecil in parcare la birou...:ranting2::rant:
Are cam 15-20 cm lungime pe usa stanga spate, nu e prea adanca si cred ca se rezolva cu un polish. (Apropo: cum se procedeaza si unde s-ar putea face acest tratament?)
Mai rau de C4 negru parcat in fata mea care are toata partea dreapta zgariata si in unele locuri pana la chit. :((

turbojack
16-05-2006, 11:57 PM
Polishul nu este eficient la zgirieturi.Depinde ce vopsea este :metalizata/nemetalizata.Cea metalizata este mai putin afectata la zgirieturi datorita stratului superficial de lac .Pt. ambele tipuri de vopsele daca zgirieturile nu sint profunde se slefuiesc prima data cu pasta abraziva (gasiti la mag. de vopsele "pe calculator) care poate fi la cutie sau "la kil".Sint in general 3 tipuri de granulatii.Pt. uz amatoricesc ajunge nr.III cel mai fin.Se slefuieste cu cirpa sau burete (pe uscat sau pe ud in functie de marca pastei abrazive) pina nu se mai vede zgirietura ,apoi se lustruieste cu polish.
In cazul in care este mai profunda se poate folosi creion de retush la culoare apropiata ca nuanta de a masinii si daca nu iti tremura mina urmaresti traseul zgirieturii de 2-3-4-n ori succesiv ,asteptind evident uscarile intre straturi,dupa care se slefuieste cu smirghel de 2000-2500 hidro (adica cu apa) pina la nivelarea urmei lasate de vopseaua retush (atentie cit slefuiti sa nu ajungeti la tabla:D ),dupa care se face operatia de mai sus cu pasta abraziva si polish.
Acest rezultat al muncii nu va fi perfect,pt. o reparatie "ca de fabrica",fiind totusi necesara interventia unui atelier specializat sau cel putin de mina unui profesionist.:thumbsup:

elipsys
17-05-2006, 09:33 AM
Multumesc de informatii.
Poti sa-mi recomanzi un atelier cu specialisti din astia? :((
Si cat costa?
Vopseaua e metalizata.. si tocmai din cauza lacului nu a fost prea profunda zgarietura...
FUTULE ..... de oameni cu creier de maimute, frustratii draq :fyou: In loc sa munceasca se tin de zgariat munca altora...

amadeus
19-05-2006, 02:33 PM
exista vreo varianta de a retusa micile zgarieturi (pt care nu se merita sa pierzi timp prin service-uri) in regie prorpie?. Ma gandesc, oare pot face comanda de un un spray, sau o rezerva mica de vopsea pe care sa o pot aplica pe "ranile" leutului? Ma gandesc ca ar fi posibil din moment ce prepara ei vopseaua dupa cod, si sa-mi dea si mie acolo un 150 ml...

amadeus
19-05-2006, 02:35 PM
"Ma gandesc" cam mult...:P :P :P

elipsys
19-05-2006, 02:37 PM
Asa ar fi normal... sa-ti dea si un recipient (spray, marker, ce-o fi) cu vopsea pt. mici retusuri, la ridicarea masinii.
Cel putin asa stiu ca se da la Honda CRV si poate la altele.... O idee buna cred... :naughty:

turbojack
19-05-2006, 09:50 PM
Asa ar fi normal... sa-ti dea si un recipient (spray, marker, ce-o fi) cu vopsea pt. mici retusuri, la ridicarea masinii.
Cel putin asa stiu ca se da la Honda CRV si poate la altele.... O idee buna cred... :naughty:

Aceasta idee ar fi buna ,daca ar fi si fiabila.De ce nu poate fi fiabila?
Deoarece vopselele actuale au o multime de componenti activi in suspensie,in functie de culoare si metalizat/nemetaliat.Stiati ca in componenta de alb exista si rosu citeva grame la litru? Asta asa ca exemplu.aceste vopsele au in compozitie compusi metalici si chimici cu densitati diferite care in timp se depun pe fund si se "cimenteaza" ,in final vopseaua care era a masinii tale ,nu mai este egala ca nuanta ,deoarece a pierdut o parte din componente,deci va fi mereu nevoie de vopsea proaspata care nu se mai poate decit prepara "pe calculator".De ce se spune "pe calculator"? Deoarece in functie de codul culorii se determina pe PC compozitia si cantitatea exacta de componente ale culorii pt. nuanta finala conforma codului.
Mai jos atasez poze cu lucrarea ce i-am facut saptamina asta unui prieten pe un Punto HGT superb care avea zgirieturi pe 4 elemente.Pozele sint facute inainte de vopsire.Initial am crezut ca "scap" doar cu creion de retus si lustru,insa zgirieturile erau atit de profunde (asta am observat doar dupa un strat de vopsea in luciu de control) incit si tabla era impinsa in zgirietura ,asa ca a fost nevoie de chituire si lucru ca pt. o masina lovita.Personal prefer sa prepar 2 masini lovite decit ceva de genul asta.Acesta lucrare mi-a luat 2 zile,incluzind si lustruire polishare finala.Asta va spun doar asa orientativ ,ca sa nu credeti ca o zgirietura se repara la fel de repede cum a fost facuta.

Irina1974
27-05-2006, 12:29 PM
Uite ca am patit-o si eu!!!!! Am vvazut zgarietura intr-o dimineata, dupa ce in ziua anterioara fusesem in n zone din oras. Nu-mi dau seama de la ce provine! Au mai vazut-o si altii, nu pare atinsa de alta masina pentru ca urma e sus, pe hayon, sunt de fapt doua zgarieturi mici pana la chit (si o usoara infundatura, vizibila doar daca te uiti din lateral). Se pare ca a fost lovita cu un obiect???? Intrebarea e - e neaparat sa ajung la politie? mai circul eu asa un timp ca nu ma pot lipsi cateva zile de masina, dar o data si o data tot trebuie facuta! Si daca da, e obligatoriu sa ma duc imediat? Am niste zile cumplit de aglomerate si numai pe acolo nu as mai pierde timpul!!!

Doc
28-05-2006, 01:17 AM
Te duci cand poti si ai chef. Nu este nicio urgenta. Din pacate pentru astfel de cazuri la noi inca trebuie sa te duci la politie si dupa aia la asigurare.
Eu zic sa nu te grabesti si sa profiti de casco cand ai ceva mai multe zgarituri sau lovituri la masina. Nu cred ca va fi singura si nici ultima.

Irina1974
29-05-2006, 08:37 AM
Multumesc, m-am linistit deocamdata! Cred ca cel care a lovit-o a plecat linistit mai departe! Si doarme linistit si acum!!!!!OFffffff!

elipsys
29-05-2006, 11:41 AM
Intrebare:

- la o zgarietura pe bara din fata, undeva mai jos, se schimba bara sau se poate face si acolo retusare pe plasticul ala? :blink:

Multumesc

mjustin
29-05-2006, 03:45 PM
1.depinde de cat de mult e deformat/afectat plasticul
2.@Irina1974 (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/member.php?u=975) poti merge mai intai la asigurari sa iei anexa2(CASCO) si acceptul catre politie apoi la biroul tamponari unde e destul de aglomerat de obicei si vei pierde ceva timp

pgt406
03-06-2006, 02:34 PM
Dragoste de vecin !!

Am un 406 si il parchez pe trotuar la bloc.Se pare ca niste vecini "jmecheri cu Loganurile lor" nu prea ma au la inima si acum 1 sapt am gasit capota infundata si cu o zgarietura pana la chit. Am murit de "bucurie". Tocmai cand vroiam sa ma duc sa o spal.
Asa ca am programat-o la Eurial Militari ca am inteles ca sunt vopsitori buni.
In Otopeni am stat 2 saptamani sa vopseasca aripa dreapta fata(zgariata cu cheia) pentru ca nu iesea culoarea .Iar vopsitorul imi spunea ca nu e el de vina ca el a facut cursuri de calificare in franta!

cos_mj
03-06-2006, 03:09 PM
@pgt 406: sa-mi zici si mie te rog cum au vopsit-o cei din Militari, ca si eu am o zgarietura de vreun metru de unde incepe usa stanga spate pana la stop!!!!! si vreau sa o duc si eu la vopsit...am o culoare destul de dificila... Gris Cendre...sper sa iasa bine...

pgt406
05-06-2006, 03:18 PM
o sa iti zic saptamana viitoare cand o bag in service.din cate am auzit astia chiar lucreaza calumea.si eu am o culoare naspa (gri sobolan = gri hades).

cos_mj
06-06-2006, 10:46 AM
@pgt406: merci, astept sa-mi zici saptamana viitoare cum ti-au vopsit-o!

mihilc
06-06-2006, 09:50 PM
Impecabil!!! Asa vopsesc baietii de la Eurial, atentie, Militari. nota 10.
O data a trebuit sa duc masina la cei din Pitesti. Varza! Am gasit nu stiu cate punctulete din acelea sub vopsea, probabil de la praf, le-am refuzat-o, mi-au refacut-o si a fost perfect. O data am mai vopsit ceva si la eurial otopeni, dar nu am fost multumit, am ramas cu un "ochi de pisica", bine, aproape invizibil, dar exista. Deci mergeti pe Eurial Militari caci sunt profesionisti in domeniul asta.

Val S
06-06-2006, 10:23 PM
Un service bun specializat pe tinichigerie si vopsitorie este Turbo Car, de pe Str. Ritmului, Sect 2, (str. de la Dimitrov catre Sos Pantelimon). Am rezilvat acolo un Audi in 4 zile, cu asteptat piese cu tot, in conditiile in care la Midocar trebuiasa astept 3 saptamani doar dupa piese.

bogdanteo
14-06-2006, 12:37 PM
Intrebare: la Eurial se acorda garantie pentu vopsitorie? Mai concret, am fost cu ea in urma unei zgarieturi la Otopeni. Toate bune si frumoase cand am luat-o, chiar i-am laudat. In schimb, la mai bine de o luna au aparut mici excrescente pe vopsea si lac, in locul respectiv. Oare cum se rezolva lucrul asta? Polish sau ma fac ca nu am vazut si asta e...(((

pgt406
15-06-2006, 12:13 AM
dupa cum am promis am sa va povestesc ce s-a intamplat in urma lasarii masinii mele in service-ul eurial militari.

am lasat-o luni la ora 9 si mi s-a spus ca o sa fiu sunat. teoretic(daca iesea la vopsea din prima) marti seara trebuia sa fie gata si sa primesc miercuri telefon sa vin sa-mi iau masina.

asa ca am sunat eu miercuri toata ziua.de la ora 10 pana la ora 17 nu a raspuns nimeni la telefon la tinichigerie. De ce? am sunat ca un dobitoc si nimeni nu mi-a raspuns.Chiar atat de ocupati sunt domnii?

intr-un final am sunat la numarul de secretariat si am vorbit cu o tanti si i-am explicat ca am dat vreo 30 de telefoane la care la majoritatea nu mi s-a raspuns iar la cateva am fost pus pe hold si apoi mi s-a inchis.
am intrebat-o daca nu cumva domnul de la receptie e ciung si nu poate sa raspunda.

mi-a promis ca o sa fiu sunat in cateva minute. si am fost sunat din p...

asta e bataie de joc.sa suni ca boul sa nu-ti raspunda nimeni. si voi face reclamatie.e imbecilitate. nu ma suparam daca imi spunea ca nu mi-a iesit vopseaua (ca n-ar fi prima oara si sunt obisnuit) ,dar macar ascultam o voce de om care imi spunea ceva. asa am ascultat tonul.

rusine,un mare minus

pgt406
15-06-2006, 12:15 AM
Intrebare: la Eurial se acorda garantie pentu vopsitorie? Mai concret, am fost cu ea in urma unei zgarieturi la Otopeni. Toate bune si frumoase cand am luat-o, chiar i-am laudat. In schimb, la mai bine de o luna au aparut mici excrescente pe vopsea si lac, in locul respectiv. Oare cum se rezolva lucrul asta? Polish sau ma fac ca nu am vazut si asta e...(((

cred ca se rezolva si la polish dar cel mai bine dute la ei sa te certi cu ei si ti-l fac ei pe gratis. faceti-le scandal ca sunt nesimtiti cat cuprinde.eu am tot facut scandal la otopeni si am zis ca ma mut in militari.

sa vedem calitatea serviciilor ca de calitatea personalului de relatii cu clientii m-am convins.

Lucia79
15-06-2006, 10:43 AM
Am avut si eu o problema. Aripa din dreapta fata. Am facut-o la Eurial Militari. Daca las intr-o parte drumurile pe la politie ca sa scot autorizatia de reparatie, in rest totul a fost ok. Am luat masina 2 saptamani in urma arata impecabil.
In ceea ce priveste telefonul . O sa caut ca aveam pe undeva nr. de mobil a unui domn de acolo de la tinichigerie - Adrian Suler, foarte dragut.

pgt406
15-06-2006, 12:34 PM
Multumesc mult Lucia79 dar tocmai am fost sunat de cineva din militari ca e gata masina.Am intrebat daca a iesit la vopsea si a spus ca bineinteles, ca altfel nu ma sunau. Maine ma duc sa o iau ca azi mi-e lene sa plec la Bucuresti.

Ca o concluzie ,fara sa vad masina , ei spun ca a iesit bine la vopsea, deci sunt meseriasi. Un plus la capitolul calitate.

PS:de acum incolo numai masini negre o sa-mi iau

Aer Curat
15-06-2006, 12:39 PM
Si ai sa regreti si mai mult.

doctoru'
15-06-2006, 01:30 PM
culoarea neagra e cea mai pretentioasa la masini, dar e si frumoasa...greu de ales :)

pgt406
15-06-2006, 01:58 PM
de ce e pretentioasa?ca se vede prafu pe ea?sau ca daca nu e metelizat se vad urme dupa spalarea masinii(se matuieste).

Cel putin iese la vopsea usor.

doctoru'
15-06-2006, 04:32 PM
se vede orice zgarietura si mai ales praful. Si intradevar la cea nemetalizata se vad acele urme dupa spalari repetate. Dar este totusi o culoare care da f. bine pe masini si cu niste geamuri fumurii arata bestial. Am zis ca o sa-mi iau o data o masina neagra, dar pana atunci am ales blue recife ;) care mi-a luat okii din prima :))

pgt406
15-06-2006, 06:02 PM
sa o stapanesti sanatos!
eu am geamuri fumurii la a mea.orice masina da bine cu geamuri fumurii.
eu recomand la toata lumea geamurile fumurii numai ca sunt probleme cu politia care nu mai tine cont nici de autorizatii rar

elipsys
15-06-2006, 06:04 PM
se vede orice zgarietura si mai ales praful. Si intradevar la cea nemetalizata se vad acele urme dupa spalari repetate. Dar este totusi o culoare care da f. bine pe masini si cu niste geamuri fumurii arata bestial. Am zis ca o sa-mi iau o data o masina neagra, dar pana atunci am ales blue recife ;) care mi-a luat okii din prima :))

Sorry de OT de unde ti-ai luat Cotiera aia "shmekera" din poze?
Merci

doctoru'
16-06-2006, 12:19 AM
sa o stapanesti sanatos!
eu am geamuri fumurii la a mea.orice masina da bine cu geamuri fumurii.
eu recomand la toata lumea geamurile fumurii numai ca sunt probleme cu politia care nu mai tine cont nici de autorizatii rar

Merci!
Intradevar si eu sunt fan geamuri fumurii! De abia astept sa-i pun. La masina precedenta (Pejo 405) aveam geamuri fumurii...e bine si pt. tapitzerie dar si pt. piele (reduce UV-urile) si ce sa mai zic de aspect. ;)
Din septembrie sper sa se rezolve cu politia :)

doctoru'
16-06-2006, 12:21 AM
@elipsys...din faimosul Augsburg cu 263RON acum o luna (am prins o reducere-implineau 10 ani) Acum nu mai stiu cat e pretul.

elipsys
16-06-2006, 11:51 AM
@elipsys...din faimosul Augsburg cu 263RON acum o luna (am prins o reducere-implineau 10 ani) Acum nu mai stiu cat e pretul.

Multumesc,
Interesant este cum e montata? ...... :blink:

doctoru'
16-06-2006, 01:26 PM
Hai ca sa incheiem OT iti mai spun ca e prinsa de plasticul de pe centru (dintre scaune) cu 4 suruburi care si ele sunt acoperite cu niste caciulitze de cauciuc si nu se vad. Zici ca e cotiera venita din fabrica. Vino sambata la 11 la intalnire si iti arat. Daca te hotarasti te pot ajuta sa ti-o montez eu la mine la garaj in 10 min. ;)
Daca mai ai vreo nelamurire da-mi un PM sau scrie la thread-ul cu cotiere ;)

Mario
16-06-2006, 04:26 PM
Ciao stimati domni....
este primul meu replay pe acest forum.
Am tot avut Peugeot in ultimii ani...aveti dreptate...la partea de service sunt terminati baietii din Otopeni...de departe cei din Militari sunt mult mai amabili si mai profesionisti.
Referitor la zgarieturile superficiale - cele care nu au "penetrat" stratul de vopsea...ptr cei din Buk va recomand sa mergeti la Expert Detailing. Am fost de cateva ori la ei cu zgarieturi frumusele si m-au rezolvat onorabil. Va recomand sa mergeti in prealabil la Ausbugrs Militari si sa va cumparati un polish la culoare - asta ptr a face economie - au si ei polish-uri la culoare dar le revand destul de scump; va recomand Arexon...costa 39 RON - este super...
Ca locatii...stiu 2 una pe Calea 13 Septembrie....sediul principal situandu-se pe Intrarea Dambovita 10 A...Ford Crangasi sau vizitati www.expertdetailing.ro
Am mai "retusat" cate ceva la masina si la un "coafor" auto unde se fac numai masini grele X5, Audi, ... inainte de a fi vandute in targ...dar imi este cam greu sa va explic locatia...am fost multumit si aici de rezultat si mi s-a parut ff ieftin!

pgt406
16-06-2006, 08:39 PM
@Mario, am mai pomenit si eu pe cateva topicuri de Expert Auto. Meseriasi. Chiar fac treaba buna atat la folie cat si la polish.

2.Am fost azi sa ridic masina din militari.Capota a iesit foarte bine la culoare.
Dar am gasit o buba.Repet,masina a iesit impecabil la vopsea dar in coltul de la far era o pata rosie uleioasa,sub lac.Cei de la tinichigerie mi-au spus ca e o reactie chimica si mi-au spus sa las masina sa o revopseasca.
In princiupiu chiar nu m-am suparat avand in vedere calitatea lucrarii (impecabila) ptr cei curiosi. Dar chiar sa mi se intample mie... :(

pgt406
19-06-2006, 07:55 PM
Am luat azi masina din service si a iesit impecabil la vopsea.Nu se observa diferenta de nuanta absolut deloc.Sunt super meseriasi cei din militari spre deosebire de cei din otopeni. Deci cei care aveti de vopsit si nu stiti unde, eu recomand militari.

doctoru'
19-06-2006, 08:49 PM
Ce mult ma bucur ca aud asta...tre s-o bag si yo un pic sa-mi vopseasca pragul (o parte din el) ca mi l-a infundat usor un bou...
Merci mult @pgt406 si ma bucur ca ti-a iesit perfect ;)

pgt406
20-06-2006, 02:06 AM
Cu placere! Ai sa vezi ca nu o sa ai probleme.Sunt foarte buni. Succes si fa-o frumoasa la loc!

krs
30-06-2006, 05:45 PM
Salut. Am vrut sa parchez foarte aproape de o cladire pentru a nu lasa masina cu fundul in strada (care era cam ingusta), si am atins zidul cu bandoul dreapta fata si cu portiunea de sub bandou. Abia am atins insa au ramas ceva urme pe bandou si spoiler. Am atasat si poze
Ce sfaturi imi dati? Am full casco dar n-as vrea sa-l stric ca in cateva luni as face un an fara incidente si mi-ar scadea asigurarea. Ce se poate face? Ce recomandati? Daca stiti si service-uri si cam cat m-ar costa e perfect..

Mighty
30-06-2006, 05:56 PM
Stai linistit ca se mai aduna si il schimbi pe casco mai tarziu

cristic
30-06-2006, 07:22 PM
Reparatia te-ar costa cam 3-3.5 mil. Bandoul se inlocuieste cu unul nou si spoilerul se vopseste.

Daca vrei sa repari sa te astepti ca nu va mai arata ca inainte ;P

http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showpost.php?p=18208&postcount=334

Marmota
01-07-2006, 10:46 AM
nu are rost...inca...

@cristic si eu am fost cu ea in service...si au lucrat baetzii chiar foarte frumos...nici nu zici ca a avut ceva....au inlocuit tot..si au vopsit ce era de vopsit....si a iesit chiar bine ;)

PS. in Eurial Militari la Bucuresti.

Maurice
01-07-2006, 03:57 PM
MI-AU DISTRUS UN SCAUN!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Urari de bine pentru intreaga familie, nu le scriu aici ca nu este nimeni vinovat sa-si zgarie retina cu ce asi vrea sa le transmit.
Am fost la spalatoria de la intersex Oltenitei ci Iriceanu Ion (prelungirea Vitanului peste Oltenita) si am lasat scaunele din spate sa le spele. La intoarcere scaunul din mijloc, cel cu spatarul din plastic era zgariat pe toata suprafata, nu mai zic ce era dedesubt. L-au frecat de betonul pardoselii dobitocii. Raspuns de patron: Da domne l-au zgariat si acuma ce sa-ti fac, doar nu vrei sa-ti dau banii pe el. Amenintari cu OPC injuraturi, etc si asta este, stiu ca este in zadar sa faci drumuri peste tot, nu se rezolva nimic. Asa a patit frate-miu cand i-au zgariat janta (aliaj de 17"), din cauza ca masina este pe firma OPC-ul nu se baga, cica sa-i dai in judecata. MAMA LOR, si reiau partea de la inceput.
Stie cineva merge vopsit plasticul ala ca l-am frecat cu smirghel apoi cu pasta abraziva (pentru vopsea) dar tot se vede ca dracu.

Maurice
01-07-2006, 04:50 PM
Care este faza cu "imi scade asigurarea" ?
Eu am schimbat pana acum doua parbrize, am vopsit usa stanga fata, dreapta fata si spate, bara fata si bara spate. Le-am vopsit pentru zgarieturi mai mici ca ale tale (nu va ganditi ca am facut masina praf), singura problema a fost coada imensa de la politie, chiar si noaptea, si lipsa masinii cateva zile.
Subscriu "Marmotei" la Militari au lucrat foarte bine si curat, doar o mica gazare pe aripa spate dar s-a rezolvat cu putina pasta de lustruit.

catalinc7
01-07-2006, 05:09 PM
De anul asta veloarea primei de asigurare va fi diferita in functie de cat de vechi sofer esti,cate accidente ai,cate amenzi,ce varsta si mai multe.Asa ca totul va conta,chiar si o mica zgarietura pt care apelam la casco

krs
02-07-2006, 01:11 AM
Asa este. Conteaza cate reparatii ai. Anul trecut de exemplu am avut masina in service de vreo 3 ori, pentru chestii marunte intr-adevar (spoiler schimbat/vopsit, chestii d-astea). La doua din ele am platit reintregire vreo 800-900mii (deci vreo 1.7mil in total), iar polita de asigurare pt anul in curs a CRESCUT fata de anu trecut, cu toate ca masina a imbatranit. Asta este.. Casco ia banii de la unii care o zgarie un pic si le da celor care fac masinile praf :) Ca sa iti scoti banii trebuie sa faci masina praf :roll2: Si totusi parca nu se poate fara Casco.

In fine, parca exista totusi niste solutii/geluri care le pui pe vopsea si iti ascunde mici zgarieturi. Ma gandeam sa las bandoul zgariat (si-asa e negru), si sa incerc sa refac acolo zona. Ce ziceti, merge?

krs
02-07-2006, 01:15 AM
Si apropo.. stie cineva cam cu cat la suta scade asigurarea de la un an la altu daca n-ai incidente? Exista cineva atat de meserias? :cool:

pgt406
04-07-2006, 04:19 AM
EURIAL MILITARI
4 mil bara 1 mil bandoul
faci cum vrei ori cu banii tai ori cu casco

pgt406
06-07-2006, 05:05 AM
eu nu inteleg cum ai lasat scaunele acolo?
si apoi care e partea de plastic la scaune ca eu nu am nici o parte
daca nu ai ce face dai in judecata.si in final poate o sa castigi.,.

elipsys
06-07-2006, 09:42 AM

Intr-adevar... daca nu ai ce face. :naughty:
Si mie mi-au atins pragul din dreapta cu o chestie care a lasat niste urme de ceva lipicios care se ia f. greu din cate am vazut... dar se ia (phewww)

Maurice
10-07-2006, 11:29 AM
DE FRAIER daca intrebarea era "cum am facut prostia asta", sau daca intrebarea era "cum le-ai desfacut" la 307SW se scot foarte simplu si repede. Partea de plastic este la scaunul din mijloc, cel cu dimensiuni un pic mai mici, care odata rabatat se transforma in suport pahare, masuta etc.

Gojira
11-07-2006, 03:08 AM
Eu am patit o infundatura cam de o palma, dar destul de adanca, fara zgarietura mare. Banuiesc o vecina cu skill dezvoltat in ale condusului care are un 407, o masina mult, mult prea mare pentru ea (poate o citi si ea acest mesaj :)). Deocamdata mi-am luat dovada de la politie (timp de asteptare la coada - 4 ore), dar nu stiu ce sa fac: sa imi fac dosar la Casco sau sa incerc sa indrept infundatura cu pricina pe cont propriu.

Am auzit diverse variante de la consacratul batut cu lemnul pana la variante mai noi si oarecum hilare: cu incalzire a locului cu pricina sau alta cu niste magneti foarte puternici cu care sa tragi inapoi infundatura (asta chiar imi pare a caterinca).

Stiti de asa ceva? Unde se poate face asta? Cum lucreaza cei de la Eurial in aceste cazuri? Problema esta ca masina (206) este inca in garantie si oricum nu stiu cat m-ar costa o asemenea interventie pentru a imi face un calcul daca sa stric Casco sau nu.

mosuzighi
11-07-2006, 09:36 AM
La chestia asta mergi pe Casco (ca doar de aia il platesti). Eu am avut o zgaiba mica si m-au taxat cu ~1400 RON. Nu inteleg de ce sa nu folosesti Casco daca nu nu poti folosi RCA-ul celui care te-a lovit.

turbojack
11-07-2006, 09:36 AM
[quote=Gojira]...dar nu stiu ce sa fac: sa imi fac dosar la Casco sau sa incerc sa indrept infundatura cu pricina pe cont propriu....
...Am auzit diverse variante ...quote]

Depinde foarte mult de zona in care este acea "infundatura" si cit de profunda este.
Problema la astfel de lovituri este ca tabla se intinde in acea zona si chiar daca o aduci la forma initiala va ramine cu "burta" care se scot cu ciocane speciale cu striatii (similare oarecum cu cele de batut snitelele ;) ).
Daca este pe aripa din fata ,recomand schimbarea aripii deoarece manopera de indreptat si vopsit asa ceva ,o depaseste pe aceea de schimbat aripa si vopsit.
Doar la un atelier de tinichigerie ti se poate spune varianta cea mai buna.
Nu este genul de avarie care se repara acasa in garaj deoarece inevitabil ,chiar in cazuri minore,ramin urme oricit de curat incerci sa lucrezi ,deci va trebui revopsit acel element .

dadu
11-07-2006, 08:43 PM
ce recomandati in cazul in care da o basculanta cu spatele si boul de sofer aproape ca se uraca pe tine? si asta in cazul in care masina era un cielo si impactul a avut loc din spate :mad:

a_mic
12-07-2006, 12:08 PM
un calmant: rudotel, diazepam... :) Drace ! Ce sa recomandam ? Sa-ti tii nervii si sa nu-l bati ca ajungi pe mana parchetului dupa ce ca ai masina facuta zob...

Arise
14-07-2006, 06:29 PM
Am aflat si eu.... va spun si voua. :)

Masinile sunt de 2 feluri, lovite si in curs de lovire.

malceaalex
04-09-2006, 10:04 PM
Am patit-o si eu :mad: :mad: :mad: !!!!!!!!

Am cautat-o ce-i drept. Am parcat-o cu fundu pe trecerea de pietoni, dimineata am gasit-o julita. Nu comentez. Dar tot am draci.

Maine imi dau un polish, noroc ca nu e prea adanca !

Dozer
05-09-2006, 10:40 PM
Eu incerc sa am cat mai mare grija pe unde o las... acasa o las in fata garajului.. unde nu se ia nimeni de ea... iar in rest incerc sa gasesc un loc care sa para cat de cat ferit...sa nu fie "locul altuia" sau undeva unde sa tenteze...Am cei drept cateva zgarieturi pe ea, dar asta e... e sh si nu am ce comenta, dar din fericire nu am altele "noi"

theprince
05-09-2006, 11:53 PM
In seara asta am intrat si eu in randul vostru. :(
Ce :ranting2: o fi avut cu ea nu pot sa imi dau seama, ca nu incurca pe nimeni. E o linie lunga de vreo 20 cm sub capacul de la rezervor.
Of cat ii urasc pe imbecilii astia !!!

Dozer
10-09-2006, 09:54 AM
Ieri dis-de-dimineata m-am apucat sa "curat" zgarieturile de pe masina cu pasta abraziva...mi-am cuparat 2 tuburi (unul cu pasta mai fina si unul cu pasta mai abraziva). Masina avea suficiente zgarieturi (din pacate asa am luat-o) dar pot spune ca a iesit ff bine. Cei drept as mai avea un pic de lucru, dar sincer dupa cateva ore de frecat la masina (pt ca prima data am avut doar tubul cu pasta fina...ceea ce a crescut considerabil volumul de munca) ma durea mana prea tare si am decis sa ma opresc. Urmatorii pasi ar fi luni inca o spalare, plus frecare pt perfectiune:P ... si apoi dat cu ceara.
Va pot spune ca majoritatea zgarieturilor de pe masina pot iesi, deci...daca ar fi persoane interesate pot face un mic tutorial, desi nu sunt prea multe de spus, sau, pt cei din iasi, ii pot ajuta de unde/ce/cum sa cumpere/faca.

huk
22-11-2006, 12:54 PM
[...]
Va pot spune ca majoritatea zgarieturilor de pe masina pot iesi, deci...daca ar fi persoane interesate pot face un mic tutorial, desi nu sunt prea multe de spus, sau, pt cei din iasi, ii pot ajuta de unde/ce/cum sa cumpere/faca.
Am primit si eu prima cheie pe dreapta. Lunga dar superficiala. Vreau sa o indrept singur ca nu e de CASCO, inca. N-a ajuns la tabla, cred ca a intrat doar in stratul de lac (montebello metalizat).

Puteti sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa cumpar, cum trebuie sa fac? Ma gandeam ca un polish ar fi de ajuns, dar se cumpara, se face?

Merci.

P.S :( Si era atat de frumusica... poze (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showpost.php?p=66636&postcount=7)

george_dogg
24-11-2006, 06:19 AM
sincer am comis-o si eu. avea saraca o singura zi si seara ma plimbam agale prin oras cand un caine s-a gandit sa alerge dupa ea si... s-a gandit sa si muste si asa m-am ales cu o zgarietura in carne pe aripa si bara spate. apoi un iscusit si-a deschis usa in cealalta aripa spate si o mica pietricica mi-a indoit capota. Astea in interval de o luna. acum am si 2 puncte in parbriz. oricum e bine caci inainte am avut un cielo si acum 2 ierni l-am gasit violat rau de tot: semnalizare stanga sparta, cauciuc taiat, aripa stanga fata sifonata rau si usa sofer indoita pana la jumate. Aveam zapada pe ea si probabil utilajul de dezapezire s-a gandit s-o curete... culmea ca n-aveam nici casco...

george_dogg
24-11-2006, 06:21 AM
oricum masina zgariata are o nota de personalitate. masina sifonata ii strica imaginea soferului... cine te crede ca n-a fost vina ta?

mediatics
29-11-2006, 12:42 AM
e bine ca nu sunt singurul cu masina muscata de caine. eu anul trecut am patit la fel la mecul din spate de la gara de nord, o javra mi a lasat o urma adanca in bara de 1 cm in aripa spate la roata.

Ciprian19
06-12-2006, 05:23 PM
Si pe mine m-a aranjat o javra cu o zgarietura pe bara din spate de vreo 3-4 cm se vede ...daca stii unde sa te uiti^_^

Paulica
06-12-2006, 06:46 PM
Au innebunit javrele, domn'e!:P

Radon
06-12-2006, 11:47 PM
io am constatat ca daca nu ma grabesc sa o repar ma lasa lumea in pace... cum o repar si e "ca noua" cum se leaga careva de ea !

rara
07-12-2006, 01:32 PM
Haideti sa va zic eu una:blink: . Are ceva legatura: in 1999, vine matizul meu.URRAAAAA:) . Primul matiz din oras, culoare rosie, full pt un matiz. Ce mai bucurie mare in familie:) .
Dupa o tura binemeritata parchez masina langa bloc. Dupa 10 minute ies din nou sa admir masina..... ce vad ochilor:unsure: .... pe toata masina de la bot la coada o dunga de vopsea VERDE!!!:mad:
Toti dumnezeii au coborat in acel moment pe pamant si au urcat in sufletele meschine ale vecinilor bine intentionati.:ranting2: :rant: :cursing:
Norocul meu a fost ca era proaspat voseaua si a mers cu o carpa cu diluant:(( . Dar ce oameni...!!!????:(

Dozer
07-12-2006, 03:02 PM
Daca mai incearca sa atenteze multi la masina mea... ori apuc sa scriu aici... ori ma vedeti la stirile de la ora 17.. In decurs de numai 10 minute... 2 homoidiotulus erau sa intre in mine.. unu cu o dacie papuc.. care venea de pe o straduta laterala in viteza... si considerand ca viteza lui ii acorda prioritate... si altul cu un kia de ala de marfa.. cu bena in spate.. care de pe banda 1... a crezut de cuviinta sa se bage in mine "care este" pe banda 2... noroc ca lina de tramvai era libera si am avut unde sa ma feresc..:cursing: :death: :ranting2: :bandit:

ghineam
24-09-2007, 02:26 PM
Salutare ..stie careva o solutie prin care pot sa imi repar niste zgarieturi foarte adanci de pe masina? am fost la polishat si mi-au spus ca nu se poate face ...

mersi

buhaivictor
24-09-2007, 08:12 PM
at vopsitul te asteapta...ce altceva daca polishul nu merge?
este un fel de vopsea tip carioca...vopseaua curge din car ioca si acopera orice zgarietura cat ar fi de adanca...dar imagineaza-ti ca mi-am cumparat 3 si tot nu am nimerit culoarea...asa ca nu are sens sa te chinui

nrosu
25-09-2007, 08:15 AM
Cauta un vopsitor priceput daca tot vrei sa faci o treaba ;)

Dic84
25-09-2007, 08:52 AM
at vopsitul te asteapta...ce altceva daca polishul nu merge?
este un fel de vopsea tip carioca...vopseaua curge din car ioca si acopera orice zgarietura cat ar fi de adanca...dar imagineaza-ti ca mi-am cumparat 3 si tot nu am nimerit culoarea...asa ca nu are sens sa te chinui
cu carioca din aia am vrut sa-mi vopsesc eu litere d p cauciuc si nu am putu,d-apoi o zgarietura pe masina.nu e buna de nimik carioca aia.

ghineam
25-09-2007, 10:01 AM
va multumesc ptr pareri ...o sa incerc totusi o carioca ca nu am ce pierde ..si daca nu mere ....o sa trec la vopsit :( ... cred ca rezultatul la "carioca" depinde totusi si de calitatea acesteia ...cat despre culoare ... am norocul sa am o culoare destul de comuna zic eu ..un gri metalizat ...

flesh
26-09-2007, 07:36 PM
din cate stiu eu carioca respectiva este doar pt a umle zgarietura dupa care se da cu alta solutie sa iasa culoarea la fel

tyger_lelee
16-03-2008, 06:05 PM
pgt406 ...deci 2 bandouri in culoarea caroseriei m-ar costa 2milioane?

Costi G
16-03-2008, 06:48 PM
Eu am schimbat unul, dar negru, nu in culoarea masinii, este 100 ron/bucata, am vazut pe deviz.

tyger_lelee
16-03-2008, 06:52 PM
al meu tot negru e, la eurial l-ai schimbat?

Costi G
16-03-2008, 07:59 PM
Nu, l-am schimbat la un service oarecare in Craiova, dar au facut ei comanda, nu stiu unde, pretul este fara manopera. Oricum, daca se gasesc/pot fi comandate la magazin, este pacat sa platesti manopera pentru ca este usor de schimbat.

Caron
28-09-2008, 08:26 PM
Salutari,

Vreau sa va cer parerile despre retusarea zgaieturilor fine. Recent niste pisoi s-au distrat pe masina si au ramas niste urme foarte fine de gheare (abia se simt cu unghia) dar foarte vizibile pe capota motorului.

Sunt pline forumurile de probleme cu pisici, dar nu si de solutii pt zgarieturi, toti vor sa omoare matele :boxing:

Ce am citit pana acum se rezuma la :

1. polish (sa un centru de detailing, nu de manuta)
2. solutii pt zgarieturi (Scratch OUT de la Formula 1)
3. creioane si tuburi cu solutii abrazive

Am in vedere un detailing exterior si interor, dar prin primavara.

Stiti macar ceva temporar si relativ ieftin pt zgarieturile alea urate?

Mersi

GGG
28-09-2008, 09:42 PM
Eu tind sa cred ca polish-ul ar fi cea mai buna alegere, dar nu pentru cateva urme. Adica daca ai o suprafata mai intinsa, da, dar pentru ceva mic, mai poate astepta :P

Sindrom_CHR
28-09-2008, 09:44 PM
Polish, orice fel daca sunt subtiri si nu sunt foarte adanci. E in jur de 30-35 Ron.

Caron
28-09-2008, 10:08 PM
Hah, eu stiu ca un polish profi costa ceva:
http://www.expertdetailing.ro/documente/preturi-detailing.pdf

Tetrazona
28-09-2008, 10:10 PM
Eu am scos niste zgarieturi de pe vopsea cu solutia de la Formula 1.
E o solutie intr-un flacon galben care se gaseste pe la REAL , Pic , benzinarii OMV, etc.
Se pune putina solutie pe o carpa uscata si se freaca circular pe zona cu zgarietura pana se nu se mai vede zgarietura.
Solutia a mers pe zgarieturi superficiale si am dat cam 17 Ron pe ea.

dlliviu
29-09-2008, 12:28 AM
Uita-te si aici (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=25) si aici (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=857&highlight=scapam+pisici)

kokobau
14-02-2009, 05:41 PM
Unii sunt fenomenali fratilor.Iti botesc masina si PA.Se fac nevazuti.
Cum desfac si eu bandoul fata st ca s-a gasit unul(una)sa imi zgaraie masina in parcare in timp ce ma aflam in delegatie.Era parcate una in spatele alteia(longitudinal)pe strada seara pe 12 masina era ok cand am parcat, dim pe 13 era ok ca a trebuit sa imi iau detectorul din ea si s-a il pun e alta masina, seara pe 13 zgariata!!!:mad:

Puya
14-02-2009, 05:57 PM
Din cate vad este doar vopseaua lui pe a ta, incearca te rog cu niste Lichid de frana pe o carpa sa stergi si vezi daca se ia , ai grija sa cureti bine dupaia sa nu ramana pe spoiler antigel

azzurro
14-02-2009, 06:30 PM
Daca nu sunt zgarieturi in profunzime iasa si cu pasta de reconditionare. Incearca sa dai cu unghia pe suprafata zgariata si vezi daca agata sau nu. Daca da acele zgarieturi nu iasa daca nu atunci e okey si o sa fie bine

Chris_307
14-02-2009, 07:18 PM
Unii sunt fenomenali fratilor.Iti botesc masina si PA.Se fac nevazuti.
Cum desfac si eu bandoul fata st ca s-a gasit unul(una)sa imi zgaraie masina in parcare in timp ce ma aflam in delegatie.Era parcate una in spatele alteia(longitudinal)pe strada seara pe 12 masina era ok cand am parcat, dim pe 13 era ok ca a trebuit sa imi iau detectorul din ea si s-a il pun e alta masina, seara pe 13 zgariata!!!:mad:si eu am avut o zgarietura urata in partea stanga spate a masinii cand am cumparato, dar am dus-o la un prieten si mi-a polisato, acum :wub:

bogdan28
14-02-2009, 08:12 PM
niste tampiti care nu stiu sa parcheze .. Pe mine ma zgariat unu pe ambele fete de usa , 10 cm pe una 10 pe alta , am inabunit de ciuda nu am nici casco si a trebuit sa o fac eu , joi am luato de la vopsit 1200 lei ma costat tembelismul unuia . am invatat prin asta si o sa-mi fac CASCO ,

masaro_20
14-02-2009, 08:23 PM
incearca un polish

kokobau
14-02-2009, 08:24 PM
Incearca sa dai cu unghia pe suprafata zgariata si vezi daca agata sau nu.
Se ia dar nu toata, daca dau cu un pic de benzina se ia?Sau fac vreo traznaie, mai naspa e ca nu am nici casco.
Mor cand eu merg preventiv sa nu o busesc si altul nu se uita in oglinda cand parcheaza de parca ar fi fost vreun tir cu 3 remorci dupa el.

Puya
14-02-2009, 08:57 PM
Se ia dar nu toata, daca dau cu un pic de benzina se ia?Sau fac vreo traznaie, mai naspa e ca nu am nici casco.
Mor cand eu merg preventiv sa nu o busesc si altul nu se uita in oglinda cand parcheaza de parca ar fi fost vreun tir cu 3 remorci dupa el.

Nu stiu daca benzina are acelasi efect ca lichidul de frana dar iti zic din experienta , ca daca dai cu lichid de frana se curata foarte frumos vopseaua ramasa de la ala.

kokobau
14-02-2009, 09:06 PM
ok.maine incerc cu lichid de frana

chipset07
14-02-2009, 10:35 PM
Ai grija si testeaza mai intai cum reactioneaza lacul cu lichidul de frina. Eu stiu ca lichidul de frina este extrem de coroziv.

daniel_lucian
14-02-2009, 10:42 PM
Mai bine mergi si polisheaza zona. Eu am patit-o mai rau, acelasi loc dar in dreapta. Am lovit un gardut. dar chestia nasoala e ca unele din zabrele au intrat in plasticul barii si urmele lasate in bara nu am ce sa le fac. Am fost si am polishat zona si nu se mai cunoaste decat daca te uiti de aproape si foarte atent.

kokobau
15-02-2009, 11:30 AM
Gata s-a luat cu putina benzina,a mai ramas o urma de zgarietura care sper ca va iesi la polis.

daniel_lucian
15-02-2009, 12:51 PM
Daca zgarietura e pe plastic n-o sa iasa la polish. Oricum, bine ca a fost doar atat si a iesit destul de OK.

gigi
15-02-2009, 01:38 PM
Dar din ce vad eu in poza a fost o lovitura puternica.Se vede spatiu intre bara si far.Ia vezi sa nu fie ceva mai serios.

kokobau
15-02-2009, 06:10 PM
Dap e rupta si o clema de prindere a farului si putin bandoul e iesit in partea de jos iar bara asa e putin distantata.O sa ma uit cu atentie poate pot sa o ridic.

Tetrazona
16-02-2009, 05:06 PM
Salut , azi am mai primit o zgarietura.
Pun o poza si va intreb daca merge polish sau trebuie revopsire.
Eu cred ca iese la polish.

godaro
16-02-2009, 05:24 PM
first time in romania ? :)
las-o asa ca o sa mai capeti si altele

Tetrazona
16-02-2009, 05:32 PM
Am mai multe zgarieturi dar asta e cea mai "urata".
Ma intereseaza daca iese la polish zgarietura din poza.
Foarte adanca nu e .

daniel_lucian
17-02-2009, 01:45 PM
Din ce se vede pare destul de adanca, adica a trecut de stratul de lac, ceea ce inseamna ca nu iese cu polish. Cel mai bine du-te la un atelier si intereseaza-te ca degeaba iti spunem noi ca iese sau nu iese, verdictul final tot cel de la atelier il va da. Eu dam 20 RON pt o 2 zgarieturi care stiam sigur ca nu ies la polish, dar vroiam doar sa fie cat de cat atenuate.

Valentin
17-02-2009, 03:52 PM
Dupa parerea mea ce ai tu acolo iese la polish. Eu am avut ceva asemanator si cu un polish cumparat din targ am scos zgarieturile. A costa undeva la 30 ron si si-a facut ceva treaba foarte bine. Il aplici, il lasi vro 10 min sa se usuce, dupa care te apuci de frecat.

Tetrazona
17-02-2009, 09:09 PM
O sa incerc cu polish profesional si revin cu verdictul...

Deesse
18-02-2009, 03:13 PM
Am o intrebare: in zona capotei de deasupra duzelor de pulverizare a lichidului de spalat parbrizul, cand masina e spalata (e neagra metalizat) se vede dintr-un unghi ca si cand acolo s-ar fi depus saruri, nu stiu daca m-am exprimat bine.

Folosesc lichid de spalare bunicel zic eu (Jetix) si doar de cateva ori am pus apa-apa.
La trecerea cu degetul prin zona nu se simte nimic precum depuneri sau etc.

Credeti ca iese la polish ?

Tetrazona
18-02-2009, 03:31 PM
Da , intai incearca cu ceva de curatat .....
Eu am o solutie care o gasesti in REAL , PIC , Metro..... , se numeste scratchout si este de la formula1.
Este un bidonas galben . Am reusit sa scot niste pete de gainatz de pe masina.
Incarca cu solutia aia , iar daca nu merge incearca si un polish.

Deesse
18-02-2009, 03:36 PM
Stiu solutia aia, practic e un polish nu foarte abraziv.

Tetrazona
18-02-2009, 04:14 PM
Da , e bun pentru pete si pentru zgarieturi superficiale...

Deesse
06-04-2009, 02:00 AM
Pastele de polish din benzinarii/supermarketuri nu se compara in nici un fel cu solutiile profesionale de la centrele de detailing, care sunt aplicate cu scule speciale.

Cu toate astea o pasta din asta e utila de tinut in portbagaj.
Care vi se pare cea mai buna?
Prevent, Scratchout de la Formula1, Arexons Polish...etc

kokobau
03-10-2009, 09:33 PM
Ghinion curat.Am fost pana la capitala acum 2 zile si cand sa intru pe centura eu veneam dinspre aeroportul Baneasa un capsoman cu un cap de tir semnalizeaza st si face dreapta si imi agata partea st fata a masinii.Partea dura e ca a mers mai departe pt ca nici nu a simtit ca m-a agatat.Noroc de un sofer care era in spatele tirului si a vazut tot si m-a ajutat s-a il blochez pe individ si sa il fac sa opreasca.Rezultat niste zgarieturi peste cele vechi gasite in parcare.

masaro_20
21-11-2009, 02:58 PM
salut, am si eu niste probleme, am gasit azi pe masina niste zgarieturi pe capota, ceva gen criblura, dar putin mai mari, stie cineva cum le pot repara? va multumesc anticipat!

Express
21-11-2009, 05:15 PM
Incearca cu polish, desi nu iti garantez ca merge. Eu am reusit cu unul undeva pe portbagaj, masina fiind rosie iar zgarietura alba, se vedea foarte accentuat. Am vazut pe net Fix It Pro pe la teleshopig,dar nu cred eu ca face asa treaba buna ! .

masaro_20
21-11-2009, 05:34 PM
eu ma gandeam sa cumpar niste vopsea si sa fac un creion corector. ce ziceti? ar merge oare?

Express
21-11-2009, 06:15 PM
Daca potrivesti acea culoare, desi sansele sunt mici, e o idee buna. Dar sa stii ca daca pui vopsea noua o sa arate mult mai bine decat vopseaua originala si o sa dea urat , o sa se vada ca este data pe deasupra

Mihai B
21-11-2009, 06:47 PM
Poţi pune nişte poze? Sunt zgārieturi sau "ciupituri"? Dacă sunt ciupituri sunt greu de reparat, fără a se vopsi din nou. Am văzut acum ceva timp pe net, o operaţiune de "rectificare" a acestor ciupituri, dar trebuie multă răbdare şi un pic de pricepere. Practic, umplea ciupiturile cu vopsea, şlefuia acele zone, pānă ajungeau la nivelul lacului, şi apoi lustruia cu pastă de "polish".
E bine ca această operaţie să o facă cineva priceput.

masaro_20
21-11-2009, 07:50 PM
nu stiu cum sa va explic, e ca si cum s-ar fi lovit ceva de masina, e o zgarietura mai adanca. v-as ruga daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi practice. va multumesc!

masaro_20
22-11-2009, 11:43 PM
ma poate ajuta cineva?

307facelift
23-11-2009, 07:11 AM
Casco sau pe banii proprii. Reparație īn service autorizat, recomand Axa Motors Braila,concesionar Peugeot (deoarece ești din Galați). Și eu am pățit-o īn mod similar, o tipă automobilistă a lipit un biciclist, cu bicicletă cu tot de mașina mea și mi-a făcut niște zgārieturi de toată frumusețea. Am reparat mașina acolo unde ți-am recomandat și a ieșit foarte bine, nici măcar nu există o diferență la tenta vopselei.
Dacă nu-ți permiți, las-o așa pānă ai un ghinion mai mare și o repari pe RCA-UL vinovatului.

Caron
23-11-2009, 11:51 AM
Daca treci unghia peste zgarietura si se simte ca "agata" atunci nu merge cu polish.

Singura solutie care da rezultate bune e vopsirea elementului de caroserie la un atelier unde au si cuptor (nu cu spray sau alte porcarii).

sagaris86
23-11-2009, 11:59 AM
poti incerca si cu marker corector dar depinde foarte mult de vopseaua care o pui in marker si de de calitatea buretelui/capului de la marker.la mine mi-a nimerit bine vopseaua dar capul markerului este de proasta calitate si nu poti sa fac niste corecturi fine pe zonele zgariate.

papi_grasu
23-11-2009, 12:43 PM
Uite aici o chestie interesanta : http://www.calauzitorul.com/2008/10/cum-sa-scoti-zgarieturile-de-pe-masina.html
Probeaza pe altceva si daca merge poti incerca pe masina

godaro
23-11-2009, 03:28 PM
eu zic sa te relaxezi si sa te obisnuiesti cu gandul. vine iarna si garantat vei mai capata si alte zgarieturi, macar de la spalatorie. masina e un obiect de folosinta indelungata si nimic mai mult. atata timp cat conduci masina din interior si nu dinafara eu zic n-are importanta 1 zgarietura in plus, ca de la volan oricum nu iti sare in ochi

R3dM4n
24-11-2009, 10:49 AM
N-are rost sa te complici pentru o zgaraietura. Sigur mai gasesti cateva in timp. Eu mi-am facut-o toata, si in 2 saptamani am gasit-o cu 3 zgaraieturi in parcare...chiar nu se merita. :)

Mariuss
25-11-2009, 12:17 PM
Nu merge cu polish cel putin daca il aplici manual. Am avut si eu o asemenea problema dar cu un caine care mi-a facut varza capota dar zgarieturile nu au patruns adanc am dat cu polish si s-a ameliorat situatia dar tot se mai vad mai ales cand e curata masina. Cea mai sfanta solutie e revopsirea. Poate daca te duci la o firma specializata o sa le scoata dar manual te chinui de pomana. Uite aici http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=15660