PDA

View Full Version : Distributie - Probleme, intretinere, interval de schimbare

Pages : [1] 2 3

bleah
26-02-2007, 02:22 PM
La cat schimbati distributia pentru prima data? Stiu ca din fabrica, cureaua de distributie are garantie 90.000 dar mai stiu ca la dupa 4 ani cauciucul incepe sa isi piarda din calitati. Acum am 62.000 km la masina mea 307 2.0i 136 cp din 2003 si nu am schimbat niciodata cureaua de distributie. Stie cineva daca trebuie schimbata? Sau macar mai merge pana la 70.000 km?

dlliviu
26-02-2007, 04:02 PM
@bleah
unii au facut asa (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=2991&highlight=curea+distributie)

Dic84
26-02-2007, 07:23 PM
am auzit eu de la cei de la EURIAL ca tre schimbata la 100k.Adika e de preferat sa nu ramai cu ea in drum.In carte scrie normal ca pe la 120k.

Foreigner
27-02-2007, 12:44 AM
Acolo unde ti-a recomandat dlliviu sa arunci o privire, am postat si eu. Masina mea e tot din 2003, dar de 90CP si a fost cumparata de la reprezantanta din Brasov. Toate reviziile au fost facute la aceasta reprezentanta, iar kit-ul pt. distributie si cel de accesorii au fost schimbate la 75.000 km (trebuia la 80.000 km, dar fostul proprietar a mers mai devreme din motive pe care nu le cunosc). Asa ca...trage singur concluziile. Vad tot felul de variante pe aici, dar eu am gasit si in carte, undeva pe la pagina in care e tabelul cu tipurile de revizii, scris clar ca se schimba la 80.000 km sau la recomandarea service-ului ( ma refer la curea). Este vorba de cartea in limba romana pt ca in cea in engleza nu scrie acest lucru. In concluzie, nu va mai luati voi dupa ce zice unu' si altu' ca in Franta se schimba la N mii de km, ca in Germania se schimba la TZ mii de km... Deocamdata traiam si folosim masinile in Romania si trebuie sa ne raportam la Romania, nu la Franta si Germania. Fiecare isi da cu parerea pe aici fara a avea o baza in ceea ce spune si, luandu-te dupa care ti se pare tie mai aroape de adevar, te trezesti intr-o buna zi cu motoru' rupt in doua. Mergi tu frumos la un service Peugeot (sau, si mai simplu, poti da un telefon si ceri la Receptie Service) si intreaba acest lucru pt ca nu costa nimic si, in plus de asta, o sa fii sigur ca acela este raspunsul valabil pentru Romania.

rimmon
28-02-2007, 02:35 PM
A mea e din 2002 si am cam 78.000Km cu ea si cam ar trebui schimbata si la mine distributia si cureaua accesorii(aia de cauciuc). Are cineva idee cam cat ajunge toata distractia?

bleah
28-02-2007, 05:26 PM
salut

@dlliviu: merci

@dic84 & @george75: aveti dreptate, scrie inclusiv in cartea de service
pentru modelul meu, distributia are garantie 90.000 km (tot atunci cred ca ar fi indicat sa se si schimbe)
trebuie sa se tina totusi cont si de faptul ca acea curea este din cauciuc iar cauciucul are durata de viata undeva la 4 ani, dupa aia isi pierde din proprietati si se poate rupe

@rimmon: am un service de calitate la care imi fac toate masinile si nu am avut niciodata probleme cu ei.
la masina mea, kitul de distributie (curea + role) costa undeva la 3.5 - 4 milioane + manopera (destul de mica in jur de 50 - 70 ron)
daca vrei pot sa iti dau un numar de telefon

Dic84
28-02-2007, 05:53 PM
zi-ne si noua unde se afla service-ul si un nr de tel.

buhaivictor
07-03-2007, 05:39 PM
am hotarat si eu sa schimb distributia fiindca nu am facut-o cand am luat-o...l-am crezut pe cel care a vandut-o ca a fost facuta la 120.000...acum are 170.000 deci chiar daca a spus adevarul tot ar fi timpul...
am hotarat sa fac mai mult de atat si anume mi-am comandat pe langa tot ce tine de distributie si restul rolelor si a curelelor care mai sunt pe acolo...eu cred ca e o idee buna sa mai innoiesti piesele astea care au uzura constanta...si mai ales ca langa motor se aude un fasait...
oricum pt vreo 2 mil in plus fata de distributie...o sa va spun totalul si exact ce am schimbat dupa ce se rezolva...ce ziceti?

mmid
07-03-2007, 09:18 PM
A mea e din 2002 si am cam 78.000Km cu ea si cam ar trebui schimbata si la mine distributia si cureaua accesorii(aia de cauciuc). Are cineva idee cam cat ajunge toata distractia?
Am schimbat acum o luna la Eurial-P:cureaua de distributie, rola intinzatoare si pompa de apa atat fara cureaua si intinzatorul de la accesorii si a costat 1500 lei cu tot cu TVA si manopera.

buhaivictor
07-03-2007, 10:02 PM
am intrebat si eu la reprezentanta peugeot si am facut o diferenta cu ceea ce am gasit la un alt service...diferenta mare...
la rubin(reprezentanta) ar fi fost vreo 1200-1300 lei...doar ce tine de distributie
la un service din oras am gasit tot ce tine de distributie+celelalte role si curele de pe langa cu vreo 600-700 lei si manopera 150 lei...diferenta zic eu mare

buhaivictor
09-03-2007, 03:58 PM
pot sa vin cu detali...curea+pompa+rola intinzatoare+curea alternator+alte 2 role=633 lei(extrem de ieftin)
s-au mirat pana si cei de la magazin...
manopera 150 lei...
la schimbarea distributiei pt 200 lei in plus merita schimbate toate cele...

Dic84
09-03-2007, 05:53 PM
ce role ai mai cumparat in plus fata de distributie?cum se cheama alea?stii?

buhaivictor
09-03-2007, 08:45 PM
mai exact:
1.curea distributie Bosch cod 9435 pret 78 lei
2.pompa apa Hepu cod P841 pret 139.50 lei
3.rola de ghidaj(intinz. curea) Ina pret 136.00 lei
4.rola de ghidaj Ina pret 84.00 lei
5.rola de ghidaj Ina pret 85.00 lei
6.rola de ghidaj Ina pret 73.00 lei
7.curea transmisie Bosch cod 6PK1152 pret 38.00 lei
Cam asta ar fi, total 633,...lei
Precizez ca rolele de ghidaj de la nr.4,5,6 au legatura atat cu cureaua de distributie cat cat si cu cea de transmisie, sunt role peste care trec cele 2 curele, mai mult nu stiu nici eu...
bafta

Foreigner
10-03-2007, 09:39 PM
Fac revenire la un topic postat mai sus si reproduc aici ce scrie la pagina 23 a "Ghidului de utilizare" ce a insotit masina la cumparare:

CICLUL DE INTRETINERE AL AUTOTURISMULUI PEUGEOT 307 DIESEL

Revizii o data la doi ani sau cel mult 20.000 km

**tabel in care sunt prezentate tipurile de revizii si intervalele la care trebuie facute**

Schimbare lichid de frana la 2 ani sau 60.000 km.
Schimbare filtru de aer la 45.000 km sau cand este necesar.
Schimbare curea distributie la 80.000 km

Poate ca dupa ce am scris asta nu vor mai fi atatea pareri "dupa ureche" de genul: in Germania, Franta sau mai stiu eu ce tari se schimba la 120.000, la 160.000...la 500.000 km. Stiti vorba aia... traim in Romania...

bleah
10-03-2007, 10:54 PM
pt dic84 si pt restul care sunt interesati:

service foarte bun la care mi-am facut toate masinile si au serviciu excelent:

din pacate este in zona sos. giurgiului - pt detalii sunati la 0726498659 - sunt baietii care au plecat de la service-ul din fata stadionului national. si-au facut pe cont propriu si lucreaza f bine..

dumi_id
18-03-2007, 10:27 PM
cred ca totusi schimbarea distributiei trebuie facuta la reprezentanta (totusi curelele de fabrica sunt mult mai bune decat alea de la BOSCH - desi nu m-am uitat pe cureaua originala sa vad ce marca este)->s-ar putea ca cele din magazin sa fie contrafacute (1) sau de calitate mai slaba ca cele de fabrica (2)
Asta o spun doar din auzite, cu toate ca adaosul comercial la piese la orice service de reprezentanta este intre 100 si 300%

buhaivictor
18-03-2007, 10:34 PM
o frica privind cele spuse de dumi_id a existat la inceput si la mine, dar hai sa fim seriosi sunt mii si milioane de oameni care cumpara acele piese din alte magazine decat reprezentanta, e prea de tot sa ne trezim noi acum si sa zicem ca nu sunt bune...si apoi nu le putem numi contrafacute, fiindca sa fim seriosi au un nume si au o garantie...in concluzie mi-a trecut frica pieselor din alte magazine decat reprezentanta si nu cred ca ar putea fi probleme, si apoi ne uitam si la pret nu?...bafta...

Dozer
19-03-2007, 01:23 PM
cred ca totusi schimbarea distributiei trebuie facuta la reprezentanta (totusi curelele de fabrica sunt mult mai bune decat alea de la BOSCH - desi nu m-am uitat pe cureaua originala sa vad ce marca este)->s-ar putea ca cele din magazin sa fie contrafacute (1) sau de calitate mai slaba ca cele de fabrica (2)
Asta o spun doar din auzite, cu toate ca adaosul comercial la piese la orice service de reprezentanta este intre 100 si 300%

In primul rand.. marii fabricati de automobile nu sunt si fabricati de piese. Marea majoritate a pieselor sunt realizate tot de la altii (Boch, MANN, ect). Asa ca faza cu "nu sunt originale" e o mare prostie.

buhaivictor
19-03-2007, 05:59 PM
de acord...
stiu ca exista o reticenta, dar asa cum zice dozer, marii fabricanti de auto folosesc alte cateva firme producatoare de piese...

george_dogg
21-03-2007, 05:33 AM
o curea din fabrica Bosch este mult mai buna decat o curea din comert bosch! nu stiu cum am reusit dar am schimbat acum multi ani injectoarele la un E Klasse. injectoarele din fabrica erau bosch si am cumparat injectoare din comert bosch, cele din comert s-au blocat in 2 sapt, mai exact unul singur. Am cumparat bujii bosch pt o leganza, dupa o luna, aprox 4000km le-am schimbat iar ca intrerupea masina. nu recomand produse bosch! recomand produsele de fabrica sau orice altceva, de mann am auzit ca sunt bune.

buhaivictor
21-03-2007, 04:50 PM
mai e o chestie referitor la inlocuirea pieselor ...conteaza mult norocul...sa nu crezi ca nu sunt multi care au pus piese bosch si sunt f. multumiti...dar te cred...se intampla si sa ai parte de dezamagiri...asta e...riscam la orice pas...

Dozer
21-03-2007, 09:18 PM
Si mai e o treaba... sa nu crezi ca aici nu exista lucruri contrafacute... sau de o calitate indoielnica... daca cumperi de la turcul cu magazinul din colt.. poti fi sigur ca vei avea o calitate "de toti banii" :)

Exemplu concis... pe cand fratele meu tinea magazinul deschis de piese auto (acum merge doar pe comenzi) la vreo 2 blocuri distanta era si un turcalete care avea tot un magazin de piese auto import.... dar culmea.. cu preturile la jumatate sau la o treime din preturile practicate de fratele meu... iar fratele meu nu practica adaosuri mari deoarece nah.. ar fi greu sa supravietuiesti altfel pe o piata atat de extinsa.

Acuma vine intrebarea... cum putea turcul sa ofere acele preturi.. de multe ori sub pretul de achizitie a fratelui meu?

Acum nu trebuie sa te gandesti ca "nu se pune asta la mine ca eu le-am achizitionat dintr-un magazin mare...", pt ca lucruri de proasta calitate poti gasi peste tot... mai greu e sa dai peste alea de calitate :)

Fratele meu nu a patit niciodata sa i se intoarca vreun client sa ii bata obrazul.. sau cu piesa pe garantie.. sau mai stiu eu ce. E adevarat ca el statea de fiecare data sa spuna ce stie despre fiecare piesa in parte.. sa o recomande pe cea mai buna, astfel incat sa nu aibe clientul probleme... dar asta e alta poveste.

buhaivictor
21-03-2007, 09:38 PM
ma fratilor acum nu incercati sa ma convingeti ca am luat piese naspa doar fiindca sunt ieftine...na speriati...
doar cand mergi sa cumperi te interesezi putin de firma respectiva nu?
acum ca tot veni vorba, am cumparat toate acele piese din distributie nu de la o firma mare, foarte mare, EXMITIANI, din B-N care este super cunoscuta in tara pt faptul ca se ocupa cu transport extern...pai astia sunt cei care au dus la capsuni pe romanii nostri...tot ei sunt cei care au castigat monopolul pe transportul in comun in judet...asta inseamna ca au in jur de 20 de autobuze, vreo 10 autocare, si vreo 10 microbuze...
intretinerea o fac la firma lor cu mecanicii lor cu piesele lor, asa ca au si service auto si ITP, si magazin piese...
tot ei sunt singurii din zona mea care au acele softuri, stiti si voi pe calc prin care se gaseste o piesa de la masina si se comanda pe original, singurii cu softuri cu licenta...ce inseamna asta?ei fac comanda direct pe calc, online, si azi mi-a comandat distributia iar a doua zi am avut-o(din germania)...
acum probabil ca am fost putin off topic, dar avand in vedere toate acestea, vreti sa spuneti ca totusi pretul ridica semne de intrebare?
posibil, dar putin probabil...iar daca e sa se intample, se intampla cu o piesa originala de multe ori si nu are nici o treaba cu una sift...

Dozer
22-03-2007, 12:47 PM
OFFTOPIC:
Nu domnu` meu... imi cer scuze de confuzia creata... faceam referire la posturile lui george_dogg... imi care spunea ca a avut probleme cu piese bosch.. si mai spunea ca o piesa boch din comert e mai proasta decat una bosch de la reprezentanta....

Exact in felul in care spui tu lucreaza si fratele meu... iti cauta piesa cu ajutorul unor programe.. dupa cod/an fabricatie.. etc etc...

buhaivictor
22-03-2007, 05:57 PM
ce sa mai...traim intr-o tara in care siguranta si increderea in lucrurile facute e pe ultimul loc...daca exista...
bafta...

VICTORAS
26-03-2007, 11:12 PM
am un pjo307 1.6 nfu 16v,110cp.cu 41000km,(1000km facuti de mine)de 3 saptamani.
ar trebui sa-i schimb uleiul,cureaua,si filtrele?
unde sa ma duc ca sunt bulversat la Peugeot sau la Bosch?
ce sa aleg din zona mea cluj,tg.mures,sibiu?

Dic84
26-03-2007, 11:28 PM
distributia nu tre sa o schimbi la 41000 ci de pe la 100k incolo.pt linistea ta e bine sa te duci sa-i faci o revizie dupa care urmareste intervalul de revizii si respecta-le.uleiul e viata unei masini.eu la a mea ar trebui sa-l schimb din 20k in 20k si o fac pe la 10k in cel mai rau caz 15k.in rest filtrele le schimb cand trebuie(exceptand filtru de ulei care se schimba odata cu uleiul)

Foreigner
26-03-2007, 11:49 PM
VICTORAS, risca-te si schimba distributia dupa 100.000 km, asa cum "te indruma" Dic84. Oricum, tu ai motor pe benzina si probabil difera un pic. Eu nu inteleg de ce atata "inspiratie" din Franta, Germania sau mai stiu eu ce tari (unde "termenul" de schimbare e altul) atat timp cat noi traim in Romania si trebuie sa ne conformam... Am reprodus si din cartea tehnica a masinii (vezi postul #14), au mai fost inca 2-3 persoane care au zis ca in jur de 80.000 de km se schimba distributia, am dat exemplu si masina mea la care s-au respectat cu sfintenie vizitele la service si distributia a fost schimbata la 78.000 km si tu (Dic84) o tot dai cu "legende" gen "de la 100k incolo". Nici la 41.000, dar nici dupa 100.000...
VICTORAS, de ce nu intrebi tu la un service Peugeot ca sa afli un raspuns oficial?

turbojack
27-03-2007, 12:27 AM
am un pjo307 1.6 nfu 16v,110cp.cu 41000km,(1000km facuti de mine)de 3 saptamani.
ar trebui sa-i schimb uleiul,cureaua,si filtrele?
unde sa ma duc ca sunt bulversat la Peugeot sau la Bosch?
ce sa aleg din zona mea cluj,tg.mures,sibiu?

La un 307 cu motorizarea ta am schimbat la 80 000 km ,dupa cartea de service.Operatia a durat 3 ore de lucru relaxat si atent (fiind prima operatie ce o fac la acest tip de motor) ,insa proxima va fi in mod cert sub 2 ore. ;)
La masina ta ai de schimbat filtrul ulei,antipolen,aer si bineinteles uleiul motor.Iti recomand sa mergi pe Castrol Magnatec si nu pe Total cum recomanda pug.

Dic84
27-03-2007, 03:05 PM
@Foreigner eu vb de toata distributie.vad ca in postul 14 vb doar de curea.la curea e ca tine.dar la toata distriburia cred ca intre 100-120 trebuie schimbata.Acum daca tu ai fost la service si ai intrebat nu te contrazic.Tre sa ma interesez si eu ca ma apropii cu pasi repezi de 80k.deci la 80k tre sa schimb DOAR cureaua sau toata distributia????

Foreigner
27-03-2007, 10:00 PM
@Foreigner eu vb de toata distributie.vad ca in postul 14 vb doar de curea.la curea e ca tine.dar la toata distriburia cred ca intre 100-120 trebuie schimbata.Acum daca tu ai fost la service si ai intrebat nu te contrazic.Tre sa ma interesez si eu ca ma apropii cu pasi repezi de 80k.deci la 80k tre sa schimb DOAR cureaua sau toata distributia????

La mine a fost schimbat tot ce tine de distributie la 78.000 de km. Nu am la indemana istoricul interventiilor service (e pus pe undeva, dar nu-mi amintesc unde), dar imi amintesc clar ca scria "kit distributie" si " kit accesorii", plus alte operatiuni care au mai fost facute la revizia respectiva. Cand o sa gasesc hartiile de care zic, am sa postez aici exact ce scrie.

turbojack
27-03-2007, 11:52 PM
[quote=Dic84...deci la 80k tre sa schimb DOAR cureaua sau toata distributia????[/quote]

S-au dus vremurile cind te tinea un rulment la distributie 500 000 km,deci se schimba obligatoriu si rolele intinzatoare (2 sau 3 dupa tipul motorului),iar pompa de apa doar optional,dar este recomandata sa fie schimbata si ea.
Kit-ul de distributie cuprinde cureaua si cele 2-3 role intinzatoare.Recomand celor ce fac schimbul distributiei sa schimbe si cureaua accesorii ,manopera este inclusa la distributie, iar costul ei este minim comparativ cu problemele ce le poate genera peste "X" km.

Dozer
28-03-2007, 12:01 AM
S-au dus vremurile cind te tinea un rulment la distributie 500 000 km,deci se schimba obligatoriu si rolele intinzatoare (2 sau 3 dupa tipul motorului),iar pompa de apa doar optional,dar este recomandata sa fie schimbata si ea.

Asta se datoreaza faptului ca acum si acele role intinzatoare sunt realizate sa capete o uzura termica..si lifetime-ul lor practic este acelasi si cu cel al curelei de distributie... deci sa schimb doar cureaua..si fara restul e o mare greseala. De asemeni trebuie schimbata si pompa de apa..

Kit-ul de distributie cuprinde cureaua si cele 2-3 role intinzatoare.Recomand celor ce fac schimbul distributiei sa schimbe si cureaua accesorii ,manopera este inclusa la distributie, iar costul ei este minim comparativ cu problemele ce le poate genera peste "X" km.

E bine de facut treaba asta din mai multe motive... eviti probleme mai tarziu... poti tine evidenta mult mai usor.. nu mai platesti separat pt efectuarea schimbari... numai pierzi timp... :)

Dic84
28-03-2007, 02:36 PM
eu stiu asta ca e bine sa schimbi tot....dar la 80k???nu e o gresala?mi se pare super putin.deci vreau un raspuns legat de nr de KM.la 80k schimb tot???

adrian_ionescu 2006
23-10-2007, 02:36 PM
Cum este distributia la 307 HDI pe lant sau pe curea?:unsure:

Eduard
23-10-2007, 02:45 PM
curea 100%

2fast4u
23-10-2007, 11:05 PM
si cat costa sa o schimbi?

turbojack
23-10-2007, 11:26 PM
si cat costa sa o schimbi?

La reprezentanta sau nu?
Daca nu,cu talonul mergi la orice magazin de piese auto si cere :
-curea,intinzator si pompa de apa
pt. motorul tau ,la care vei adauga manopera .
Insa e foarte posibil sa fie necesara si cureaua accesorii si eventual rolele sale intinzatoare.

spyk
24-10-2007, 12:58 AM
Bun.Si cat ar costa toate astea?Si care ar fi piesele pe care le-am cumpara?

adioperator
24-10-2007, 11:46 AM
Daca este vorba de motorul 2.0 HDi tip RHS (100 cp standard) kit-ul de distributie se prezinta astfel:

1 bucata curea distributie cod: CT987 (ContiTech) = ~ 83 Lei
1 bucata rola intindere curea distributie cod: 531 0264 10 (INA) = ~ 79 Lei
1 bucata rola ghidare curea distributie cod: 532 0196 10 (INA) = ~ 65 Lei
1 bucata pompa apa cod: VKPC 83639 (SKF) = 90 Lei

Acestea sunt piesele necesare la inlocuirea distributiei pentru motorul 2.0 HDi tip RHS (100 cp standard), piesele sunt pe producatori after market indicati intre paranteze, preturile sunt pur orientative.

croampa
24-10-2007, 12:37 PM
la al meu ,2000 HDI RHS 110 cp tot chitul de distributie a costat undeva la 630 RON dar nu in reprezentanta unde ar fii costat 770 ron

buhaivictor
24-10-2007, 03:45 PM
depinde de magazinul de piese...uite ce am gasit eu:
mai exact:
1.curea distributie Bosch cod 9435 pret 78 lei
2.pompa apa Hepu cod P841 pret 139.50 lei
3.rola de ghidaj(intinz. curea) Ina pret 136.00 lei
4.rola de ghidaj Ina pret 84.00 lei
5.rola de ghidaj Ina pret 85.00 lei
6.rola de ghidaj Ina pret 73.00 lei
7.curea transmisie Bosch cod 6PK1152 pret 38.00 lei
Cam asta ar fi, total 633,...lei
Precizez ca rolele de ghidaj de la nr.4,5,6 au legatura atat cu cureaua de distributie cat cat si cu cea de transmisie, sunt role peste care trec cele 2 curele, mai mult nu stiu nici eu...
bafta

avp5
24-10-2007, 06:15 PM
Cu tot cu role, curea de accesorii si pompa de apa + manopera 583 lei.

mohamedvarde
16-01-2008, 06:04 PM
Stie cineva la cati km se schimba kitul de distributie la Peugeot 307 sw 1,6 hdi, 110 cp ?

Eduard
16-01-2008, 06:41 PM
pe baza celor citite in manuale, recomand un 80-100.000 max

adioperator
17-01-2008, 07:21 PM
Conform datelor tehnice din TecDoc, distributia la acest motor se schimba la 240.000 km, si la 1.4 HDI este la fel dar eu am schimbat-o la 160.000 km, oricum ducea fara probleme pana la 240.000.

shimen_musashi
26-06-2008, 01:32 PM
Si la un benzinar la cat se schimba?
307 1.6 110CP.
Shimen

adioperator
26-06-2008, 01:48 PM
@Shimen, se pare ca la 90.000 km, reprezentanta stie sa raspundaexact la intrebare.

careeste
27-06-2008, 02:18 PM
Si la un benzinar la cat se schimba?
307 1.6 110CP.
Shimen

Mie mi-au spus ca la 80.000

Emi
18-09-2008, 02:52 PM
Salut am sunat la Eurial Pitesti si mi au zis ca distributia se schimba la 120 mii km in Romania
Dar am sunat si la Bucuresti si mi au zis ca se schimba la 80 de mii.
EU pe care sa i cred si la cat naiba s o schimb???????????

tyger_lelee
18-09-2008, 03:37 PM
Parerea mea e sa nu te risti sa o schimbi la 120.000km, pentru ca daca se intampla ceva cu masina pana la 120.000km ei se scuze foarte usor prin "nu ti-am spus noi asa ceva", asa ca mai bine mai devreme decat mai tarziu!bafta

Citronel
18-09-2008, 06:10 PM
Ce motor ai ?

Ia uite aici cum sunt recomandarile la schimbarea distributie in documentatia oficiala ptr service la Ctroen C5-II.
Avand in vedere ca sunt aceleasi motoare si pe Peugeot si ar cam trebui sa fie echivalent tabelul nu ?

SonyAD
18-09-2008, 07:08 PM
Întrebare, de ce e atât de lung intervalul la diesel? La diesel e şi pompa de înaltă presiune pentru rampă acţionată tot de cureaua de transmisie. Probabil şi la benzinare dar la diesel pompa dezvoltă presiuni de câteva ori mai mari decât sistemele de injecţie de pe benzinare.

E mai obosită o curea de benzinară? Sau se presupune că toţi cu diesel merg subturat? Dacă e aşa, ce înseamnă condiţii severe? Mă interesează că eu merg des până în 4000 cu turele până să schimb. Deseori şi până în 4500.

Şi altă întrebare, de ce nu corespund milele kilometrilor?

De unde ai chestia aia?

Citronel
18-09-2008, 08:43 PM
Le am din Laser-ul pentru Citroen,atasat documentul complet si inca unul cu consumabile.

Eu inclin sa cred ca ce scrie in el este corect, acum am ~123000km la bord si nu am schimbat nimic ce tine de distributie, sau cureaua de accesorii, sunt tot cele originale si cureaua de accesorii care este vizibila arat bine, fara crapaturi, fisuri prin ea si fara zgomote ciudate de la role. La service cand am intrebat de schimbat distributia aveam 110.000km si mi-au spus sa mai astept ca e prea devreme si nu merita schimbata.

Daca imi aduc bine aminte la Ford-ul Mondeo 2002 benzina 1.8 ce l-am avut inainte cam tot asa era intervalul specificat ptr schimbarea distributiei in doc de service.

Cine are Laser-ul ptr Peugeot ar putea sa puna documentul similar de acolo sa ne lamurim odata.

tinalex
18-09-2008, 09:25 PM
Salut
In cartea de service si garantii pentru 308 scrie clar ca firma Peugeot considera Romania o tara cu conditii severe de trafic. Din aceasta cauza cureaua de distributie va trebui sa o schimb la 180.000 de km. In conditii normale de trafic, de exemplu in Franta as fi facut schimbul la 240.000 de km. Mi-au confirmat acest lucru si cei de la service. De ce suntem considerati cu conditii severe de trafic nu cred ca e greu de inteles.
Lui SonyAD ii pot spune ca o mila= unitate de masura pentru lungimi egala cu 1609,3 m, folosita in Anglia si S.U.A.
Deci este normal sa fie diferenta intre o mila si un km.

Citronel
18-09-2008, 09:58 PM
ok, ( multumim ptr lamuriri tinalex )
deci incet incet misterul cu distributia la Peugeot schimbata la 80.000 sau 120.000km incepe sa se risipeasca, desigur este avantajos ptr service-uri sa faca schimbul mai repede dar cred ca se exagereaza prea mult, 10-30.000km inainte ar fi ok dar 60-100.000km inainte de prioada recomandata de producator mi se pare exagerat.

Si eu consider Ro o tara cu conditii severe asa ca imi schimb singur filtrele ( aer motor+ulei ) pe la ~11-13.000km dar uleiul il duc ~18-20.000km atunci oricum schimb iarasi toate consumabilele filtre+ulei.
Distributia nu am de gand sa o schimb mai repede de 150.000km eventual cureaua de accesorii sa incerc sa o schimb mai repede ca nu pare asa dificil de inlocuit ptr un amator ca mine.

SonyAD
19-09-2008, 12:05 AM
Lui SonyAD ii pot spune ca o mila= unitate de masura pentru lungimi egala cu 1609,3 m, folosita in Anglia si S.U.A.
Deci este normal sa fie diferenta intre o mila si un km.

120 mii de mile ~= 192 de kkm. Nu 180. Ce să înţeleg din 180 kkm sau 120 mii de mile?

Citronel
19-09-2008, 12:41 AM
acolo poate este o gresala de tipar, ar fi trebuit sa fie tot 112.500 mile, dar pe noi ne intereseaza km nu ?

mai tragic ar fi sa fie gresit la motorul 1.6HDI intervalul de schimb al distributiei si in realitate sa fie mai mic ca si cel trecut acolo. Are cineva un 1.6HDI nou cu o carte de garantie in care sa scrie exact ce ne intereseaza pe noi ?

tinalex ce motor ai tu pe masina ?

SonyAD
19-09-2008, 08:39 AM
Aproape sigur este greşit la una din rubrici. Tragic pentru unii sau alţii. Altfel de ce au mai făcut rubrică separată pentru aceleaşi intervale? Parcă ar fi scrisă de o secretară documentaţia. Se vede de ce Peugeot a salvat Citronada şi nu invers. Ce încredere poţi avea în fiţuica aia?

tinalex
19-09-2008, 09:35 AM
Eu am un peugeot 308, cu motor 1,6 HDI 110 cp. Masina este fabricata in 2008, primita de mine in luna iunie, iar ceea ce v-am scris este exact ce am citit in cartea de service si garantii originala si stampilata de firma. Explicatia despre o mila se gaseste in dictionarul explicativ al limbii romane, dar parerea mea este ca nu ar trebui sa ne intereseze acest subiect, chiar daca au gresit sau nu la una din acele rubrici.
Vreau sa mai adaug ca datorita conditiilor severe de trafic, in care suntem considerati ca tara de cei de la Peugeot, si schimbatul filtrelor si al uleiului are loc la intervale mai scurte.

Citronel
19-09-2008, 10:22 AM
ok tinalex multumim iarasi ptr completare, deci documentul din pct. meu de vedere este corect.

Costi G
19-09-2008, 08:44 PM
Si cei de la reprezentanta din Craiova mi-au spus aceleasi intervale de schimb pentru distributie. Curios este ca atunci cand au fost comunicate aceste limite de km, nu au fost comunicate ca fiind valabile pentru masinile fabricate din momentul respectiv ci cu aplicare retroactiva, deci si pentru masinile fabricate pana atunci. Oricum, nu cred ca sunt multi constructori care garanteaza aceasta limita de km comparabila cu distributia pe lant.

Mihai PGT
20-09-2008, 11:19 AM
Pai nu, ca la VW distributia se schimba la maxim 100.000 km, nu ca nu ar tine, dar de ce sa nu dai niste bani inainte de vreme? Un prieten cu golf 4 1,6 benzina a schimbat distributia la 150.000 si a zis mecanicul ca mai mergea. Deci...

Distributia pe lant din cate stiu eu nu are limita de km.

gigi
20-09-2008, 11:46 AM
fratilor...sunt in ceata totala.Am un 2.0HDI si pana acum toata lumea imi zicea sa o schimb la 80k.Eu am riscat si am mers pana la 100k.Acu ma batea gandu sa o schimb.Ce sa fac?sa o las macar pana la 150K?

Citronel
20-09-2008, 12:06 PM
Mergi/suni/scrii la Peugeot le dai seria masinii si-i intrebi la cat se schimba distributia la masina ta dupa recomandarea producatorului.
Daca raspunsul lor nu-ti place ai intrebi daca pot sa-ti prezinte documentul oficial de la producator unde scrie acel lucru sau te adresezi in scris cu aceasi intrebare reprezentantului producatorului in Romania.

p.s.
Am atasat un document generic ptr mai multe modele de Citroen unde apare explicit si motorul tau de 1.4HDI, dar atentie ca se pare ca depinde de data de fabricatie a masinii OPR.

Oare chiar nu are nimeni Laser-ul de pa Peugeot sa ajute oamenii de aici cu mici chestii foarte importante ?

Emi
22-09-2008, 10:27 AM
A mea a fost schimbata la 80000 km in 2004 iar acum am 145000 km , ce sa fac sa o mai tin sau nu??????

tibycske
24-03-2009, 07:23 PM
Salutare,

Am si eu o intrebare in legatura cu motorul 1.6 HDI 110CP. Daca nu ma insel acest motor are doi arbori cu came. Unu este antrenat cu curea dintata de arborele cotit, si celalalt este antrenat cu lant de catre celalalt arbore cu cama. Intrebarea mea este daca acest "lant de distributie" se schimba odata cu schimbul curelei dintate... sau nu se schimba niciodata.
Multumesc pentru raspunsuri.

tibycske
26-03-2009, 09:47 PM
chiar nu stie nimeni???? :(

SonyAD
26-03-2009, 11:31 PM
De ce să-l schimbi şi pe ăla? Câţi kilometri ai?

tibycske
27-03-2009, 04:47 PM
imediat o sa am 160.000km ....si trebuie sa schimb cureaua de distibutie

QUASAR78
27-03-2009, 05:16 PM
lantul poate nu dar patina da !:)

tibycske
27-03-2009, 08:18 PM
Multumesc mult QUASAR78....:)

ghineam
22-05-2009, 09:52 AM
Salutare tuturor.
In drumul spre casa,pe autostrada in Ungaria s-a auzit un pocnit si masina s-a oprit instant.Din inertie am lasat-o sa mearga pana la un squar de urgenta si m-am uitat la motor.Cureaua de distributie era rupta(mai exact nu am putut sa o scot de acolo doar ca era fleasca).
Tractarea de la intrarea pe autostrada spre Szeged pana in Timisoara m-a costat 1600 de lei :(
Intrebarea mea este la ce sa ma astept acum de la service?A mai patit careva chestia asta? Am cautat pe forum si nu prea am gasit mare lucru.
Mersi

Valentin
22-05-2009, 01:43 PM
Este pt prima data cand aud pe cineva ca i sa rupt cureua de distributie. Cat de veche este cureaua... cati km are cureua respectiva de sa rupt?

FUX
22-05-2009, 02:54 PM
Din pacate trebuie sa te astepti la o reparatie costisitoare, supape distruse, tacheti, pistoane etc.

bogdan28
22-05-2009, 02:54 PM
Poate ai noroc poate nu .
ai noroc si ve-i schimba doar kitul de distributie sau ai marele ghinion sa se fi fisurat pistoanele sau indoit supapele
cand se rupe cureaua trebuie oprita imediat masina nu mers din inertie , asa ai sanse mari ca pistoanele sa fi mers in gol si sa se distruga unu sau mai multe sau supapele , va trebui mecanicul sa se uite la motor si iti va spune el verdictul , pana atunci sunt numai presupuneri.....
orcum in cel mai rau caz vei avea de suportat o gramada de costuri , si asa poate lumea invata sa schimbe cureaua la maxim 80.000 km si nu la cat ar scrie in carte , la mine scrie ca am consum de 7 in oras si real e 10 - 11 si multe alte diferente

Chris_RaMSeY
22-05-2009, 03:18 PM
eu am schimbat distributia la 119.000 km, destul de riscant, eram cam pe muchie de cutit cu ea:huh:

iulianx2000
22-05-2009, 03:31 PM
Dupa cum spunea si Mincki spune-ne cit de veche ori citi Km. avea masina pentru a auzi si altii vis-a-vis de schimbarea chitului de distributie ,este drept poate a existat si un viciu de fabricatie,dar este bine de stiut .Din greseli invatam toti. Intradevar mare ghinionist esti si cred ca esti singurul caruia i s-a rupt cureaua de distributie aici de pe forum,nu imi amintesc acest lucru. Deci te asteptam s-a ne povestesti.Sper ca paguba provocata motorului s-a fie minora.In atare situatie ,nu vreau s-a te sperii dar se lasa cu pagube majore asa cum spune si Bogdan ,la supape ,pistoane,tacheti poate si axa.De multe ori cei care au patit acest necaz, prefera schimbarea motorului (second hand din desmembrari ,vezi ca ,chiar exista aici pe forum un tip care aduce motoare si repere de Puguri din Franta ,poate iesi mai ieftin ca reparatia in sine).:(( Ar fi bine daca din cind in cind ,la un numar mai mare de km. ori cind fiecare stim ca trebui schimbat kitul si financiar nu ne permitem in acel moment,daca ar exista posibilitatea vizualizarii cit mai usor a curelei de distributie,sau daca sti ca ai de facut drumuri lungi prin tara.De obicei daca aceasta curea este uzata, se observa usoare fisuri din loc in loc(cauciucul chiar si cu insertii tot imbatrineste in timp) si se poate preintimpina acest neajuns,ruperea ei in mers.

ghineam
22-05-2009, 04:01 PM
Cureaua era schimbata cam de un an,dar ca numar de km nu era grav,in jur de 25-30 de mii.Acum ca am vorbit si cu clienti de-ai mecanicului care mi-a schimbat distributia si mi s-a dat de inteles ca nu face treaba buna.
Intre timp am aflat ca nu mi s-a rupt cureaua ci a bubuit una din rolele pe care circula cureaua,cel putin asa mi-a spus un prieten la care am lasat masina.Saptamana viitoare o sa o desfaca si sa se constate eventualele daune cauzate motorului.
La partea cand am zis ca am lasat-o sa mearga din inertie,masina a fost scoasa din viteza,deci pistoanele nu s-au invartit!
Va voi tine la curent cu rezultatele/costurile reparatiei.
Thanks

Valentin
22-05-2009, 04:15 PM
Deci din ce inteleg eu .. ideea e ca "mecanicul" trebuie sa ti schimbe tot motorul sau mai bine zis sa ti l faca... :(

ghineam
22-05-2009, 04:46 PM
Deci din ce inteleg eu .. ideea e ca "mecanicul" trebuie sa ti schimbe tot motorul sau mai bine zis sa ti l faca... :(

Mda..Daca ar si recunoaste.Nu am chitanta,nu am factura.Am fost la el si raspunsul a fost foarte evaziv,citez: "domne',stilul de condus il aveti cam sportiv,plus ca mai sunt si alti factori care au dus la ruperea curelii,oricum,nu are cum sa fie din cauza mea,ati vazut si dumneavoastra,cureaua era noua cand am schimbat-o!!"
Cureaua am vazut-o eu,dar restul de role nu am vazut cand le-a schimbat :( .N-am decat sa inghit galusca,asta este.Daca eram camatar poate rezolvam problema altfel,si sa imi fie invatare de minte ca la orice reparatie facuta sa cer factura,chitanta si garantie,netinand cont de suma si operatiune !!

Costi G
22-05-2009, 05:33 PM
Tocmai asta a fost motivul pentru care am facut operatia respectiva la reprezentanta, in cazul in care se intampla ceva ai piese de origine si garantie, cu lucrurile astea nu e de joaca pentru ca implicatiile pot fi costisitoare. Sincer imi pare rau ! Te poti astepta la culbutori, compensatori, fulie ax cu came, supapa(e), sau si mai rau, piston fisurat, mai aduga manopera+manopera pentru slefuit scaun supapa. Atentie daca sunt sparti culbutorii, meseriasul sa desfunde bine toate canalele de ungere pentru ca poate exista riscul ca rolele(acele) sa intre pe aceste canale.

SonyAD
22-05-2009, 06:04 PM
Părerea mea, caută un motor second hand şi un service autorizat să facă schimbul. Eu nu cred că motorul ăla va mai fi la fel după ce i s-a rupt cureaua de distribuţie pe autostradă. Cel puţin nu fără o gălăgie de bani şi nişte mecanici pe felie, cum nu prea sunt. Ştiu un 1.6 twinport care a păţit la fel şi de la reparaţie tot consumă ulei şi nici în rest nu prea e ce a fost înainte.

E o idee cât se poate de bună să schimbi şi rola ghidaj şi amortizor vibraţii/întinzător şi ce mai e pe acolo, când schimbi distribuţia. Şi, bineînţeles, pompa de apă indiferent de sfaturi binevoitoare gen "las' că merge aşa".

Chris_RaMSeY
22-05-2009, 06:11 PM
Din cate stiu eu, la Peugeot, cand se schimba kit-ul de distributie se schimba si pompa de apa, asa cum zice si @sony, cel putin la mine stiu ca s-a schimbat

Citronel
22-05-2009, 10:10 PM
Caz tipic de ghinion... sincer imi pare rau ptr tine ghineam.

Apropo de distributie, mecanici si cei care sunt nerabdatori sa-si schimbe distributia inainte de termen... pentru mine asta este unul din principalele motive pentru care eu merg pe schimbat distributia doar dupa cum spune producatorul referitor la KM si varsta; nu ma bazez pe ce spun mecanicii... precis nici nu au auzit de curele de distributie cu insertii de... Kevlar, ( in cazul meu va fi 180.000km sau 240.000km sau poate varsta de... 8 ani ).

Ca sa vedeti cum se calculeaza o curea de distributie si multe altele la o masina va recomand:
BOSCH Electronic Automotive Handbook

http://allfreedownloadlinks.com/free-ebooks-downloads/free-engineering-ebooks/bosch-automotive-handbook-on-cd-rom/

gigi
22-05-2009, 11:30 PM
@ghineam zi-ne si noua unde ai schimbat distributia sa nu cadem in capcana "bunului meserias".Fa-ne un bine si da-l in gat pe acel mecanic asa de priceput.

ghineam
23-05-2009, 11:03 AM
Am sunat pe la dezmembrari auto si am gasit motoare 2.0 HDI 107CP intre 700 si 1000 de euro,in functie de anul de fabricatie.
La banii astia sunt cat de cat linistit acum,indiferent ce or gasi saptamana viitoare in motorul meu.
Cat despre mecanic,nu cred ca aveti sanse sa va loviti de el,pentru ca nu vad des peugeot-uri la el in curte,este axat mai mult pe masini mari.

Valentin
23-05-2009, 12:03 PM
Daca tot iti schimbi motorul macar ia ti din ala de 136 cp...

silviump3
23-05-2009, 12:14 PM
Parerea mea sa nu te grabesti cu achizitionatul motorului. Desfal intai, vezi care e situatia. Schimbatul motorul (in cazul in care ai serie pe el) presupune foarte multa alergatura pe la RAR. In plus, cu 700-1000 euro poti face motorul tau ca nou. Cand cumperi unul second.... sti cu e.. in functie de noroc.... chiar daca ai garantie la el.. Asta e parerea mea..Bafta sa ai sa fie cat mai putin de inlocuit la ea.

SonyAD
23-05-2009, 12:17 PM
Vezi ce piese poţi vinde din motorul vechi şi cui, să mai micşorezi gaura. Arbore, poate bloc, etc. Poate parcului de unde cumperi motorul.

Când ai schimbat distribuţia ai schimbat şi rola ghidaj şi întinzătorul?

ghineam
25-05-2009, 10:24 AM
@SonyAD : ma indoiesc ca au fost schimbate toate rolele la distributie :(
Zilele astea o sa am raspuns de la service cu diagnosticul motorului.

iulianx2000
26-05-2009, 04:18 PM
Acelas sfat ofer si eu,inca nu te grabi s-a achizitionezi un nou motor,in functie de pagubele suferite,cumpaneste bine daca se merita acest lucru si mai ales ce sanse ai in a reconditiona motorul (si nu intr-un service de mina 2,cauta unul mai bun si eventual lucrarea pe factura si garantie la montaj).Din mai multe surse am auzit ca acest tip de motor nu se face asa una doua ca la vechile Dacii,el poate sa functioneze insa este foarte greu in al mai regla si s-a functioneze asa cum a fost el icheiat de la mama lui.Incearca la service-ul gen Augsburg,ma rog unde sunt mecanici mai buni,sfatuiestete cu ei iar daca acestia nu vor garanta lucrarea sfatul meu ca mai inainte este in a achizitiona un alt motor.Mai sus spuneai ca ai gasit in jurul sumei de 1000Eur.cam acesta este pretul pe piata a unui motor din dezmembrari iar daca hotarirea ta se va si materializa incearca s-a afli istoricul masinii de la care provine el. PS.nu uita s-a negociezi pretul cerut oferind si motorul tau la schimb(mai ales daca vei opta pentru alt tip ,cel vechi nu ati va mai fi de folos.

Valentin
04-06-2009, 02:01 PM
Ce sa mai aude cu masina??? ce au zis mecanicii??? este grav

ghineam
08-06-2009, 04:04 PM
Imi cer scuze ca nu am postat un raspuns dar pe langa masina m-am "stricat" si eu,din fericire m-au reparat doctorii.Intr-un final la masina nu s-a rupt cureaua ci o rola de la distributie.Rezultatul : supape,tacheti,curbutori+chiulasa.
Am sunat pe la dezmembrari de masini si am gasit chiulasa complet echipata la 270 euro.Cam pe la toate la care am sunat pretul nu scadea sub 500.Peste doua saptamani sper sa fac rost de bani sa o achizitionez.
Inca odata mai va spun ca la orice reparatie/achizitie de piese sa cereti factura/garantie.Acum pentru o distributie "schimbata" acum 15-20 de mii de km platesc pentru greseala de a nu cere factura si garantie.

Valentin
09-06-2009, 11:11 AM
Ghineam ... Imi pare rau sa aud asa ceva... insa bucurate ca nu e mult mai grav de atat.

iulianx2000
09-06-2009, 12:13 PM
Este destul si asa dar vorba acea a olteanului "ma bucurai si ma veseli ca scapai doar cu atita" ,sigur putea fi si mai de rau.Pune mina de te imprumuta repede de bani si ia repede chiulasa pina o mai gasesti la banii astia,ai noroc ca ai gasit-o la acest pret.Vezi unde faci montarea si nu in ultimul rind tine baietii la curent cu rezultatul cu cheltuirii acestor bani. P.S Alex Dragomir a deschis un service de Puguri si Citroene,ia legatura cu el Telefonul este:0734808151.

120dic17
21-06-2009, 03:07 PM
la cati km se schimba si cat costa kit distributie pt peugeot 307 motor 2000cc,diesel???/

sorin82
21-06-2009, 03:39 PM
Acum 2-3 saptamani am schimbat distributia+ revizia de tipC (ulei+filtre) la 307 1,6HDI 110cp la 79800Km si sincer va spun se cunoaste si la consum si la cum trage. Ca pret m-au spart......23 mil.:((

Valentin
22-06-2009, 12:00 AM
La un 2.0 hdi la 180.000 km in conditii dure de folosinta.
Este normal sa ti zica cei de la rep sa schimbi la 90.000km distributia pt ca ei sa mai incaseze ceva bani. Si la rep nu e deloc ieftin sa ti faci distributia.. undeva la 1400 ron cu tot cu manopera

gigi
22-06-2009, 03:58 PM
La un 2.0 hdi la 180.000 km in conditii dure de folosinta.
Este normal sa ti zica cei de la rep sa schimbi la 90.000km distributia pt ca ei sa mai incaseze ceva bani. Si la rep nu e deloc ieftin sa ti faci distributia.. undeva la 1400 ron cu tot cu manopera

mai pune cam 300-400 RON

Valentin
22-06-2009, 04:49 PM
Eu am facut dist la Augsburg cu vro 880ron ( cu tot cu pompa de apa ). La Eurial am intrebat care este costul... ~1400 ron. Daca ei mint ...mint si eu

R3dM4n
22-06-2009, 06:57 PM
Eu am facut dist la Augsburg cu vro 880ron ( cu tot cu pompa de apa ). La Eurial am intrebat care este costul... ~1400 ron. Daca ei mint ...mint si eu
880 ron cu tot cu pompa de apa si manopera ? Cand asta ? Pt ca mi se pare destul de ieftin, si trebuie sa o schimb si eu.

Valentin
22-06-2009, 09:50 PM
exact acum un an de zile. piese + manopera

ddima
23-06-2009, 12:26 PM
Conform datelor tehnice din TecDoc, distributia la acest motor se schimba la 240.000 km, si la 1.4 HDI este la fel dar eu am schimbat-o la 160.000 km, oricum ducea fara probleme pana la 240.000.

In tabelul asta unele mi se par chiar exagerate.
Schimb filtru combustibil 60 mii ??
Schimb ulei 20 mii??

Nu stiu daca sa am incredere in 240 mii la distributie.

oricum de fiecare data cand vine vorba de schimbatul distributiei sunt mai multe pareri. Unii spun 180 mii, alti 120 altii 90 mii, altii cum recomanda ei.... Nici nu stii pe cine sa crezi.

Valentin
23-06-2009, 12:32 PM
Mai nu stiu daca e bine sa te iei dupa prieteni...sau din ce auzi. Eu cred ca cel mai bine este sa faci ce zice producatorul. Daca stam putin si ne gandim un producator inainte sa scoata un anumit model de motor pe piata face un milion de teste si alte cateva milioana de km pt a testa anduranta motorului respectiv

oliviku
23-06-2009, 01:06 PM
stie cineva cand se schimba distributia la cel de 1.6 hdi 90 CP??

merci frumos

R3dM4n
23-06-2009, 05:26 PM
stie cineva cand se schimba distributia la cel de 1.6 hdi 90 CP??

merci frumos
Cati km ai acum in bord ?

dan20071981
23-06-2009, 05:29 PM
La vw conteaza si vechimea masinii (4 ani pt schimb de distributie). Eu la 407 2.0 Hdi am schimbat-o la 90.000 km (e din 2005 masina) pentru ca incepuse sa scartaie ca naiba.

tcaciucmihai
24-06-2009, 10:22 PM
Ieri am intrebat eu la reprezentanta la un 407,2.0 HDI,kit distributie+kit accesorii+manopera 1650 Ron cu o garantie de 80000 km.La magazinele de piese cele doua kituri costa intre 700 si 900 Ron,manopera tot vreo 400-500 ron asa ca pentru 300 ron mai sigur e la reprezentanta.Nu conteaza ca e 206,406 sau 607 eu zic ca distributia e mai bine sa se schimbe la Eurial.

Valentin
25-06-2009, 12:58 AM
Pt ce sa mergi la rep??? ca sa platesti DUBLU fata de orice service care ti ofera o garantie mai buna ca Eurial ul??? nu se merita sub nici o forma.
Si plus de asta sa fii convins ca mai gasesc ei ce sa ti zica ca este nenorocit... tocmai ca sa lasi mai multi bani la ei.

ariciul
25-06-2009, 02:19 AM
Mie mi se pare ca exagerati. 80 000 de km o distributie? Daca producatorul zice 180 000 si 120 000 in conditii dure de ce sa schimbi mai devreme?

Iarasi nu vad de ce toti considera Romania o tara cu regim dur pentru masina.

Smotocel
25-06-2009, 11:09 AM
Adevarul este ca Romania este considerata o tara cu conditii dure de trafic chiar si de catre productor. Peugeot face revizia la toate masinile in Franta (indiferent de motor) la 20,000 km. La noi recomanda reviziile la 15,000 km tocmai din cauza conditiilor mai dure de trafic (lipsa autostrazilor, cratere, praf etc.).

Dar in ceea ce priveste distributia sunt de acord cu ariciul. De ce sa o schimbi mai devreme decat recomanda producatorul daca nu sunt probleme. E clar ca daca apar zgomote sau alte simptome trebuie schimbata indiferent de km. Dar altfel sunt convins ca la numarul de km la care recomanda producatorul sa se faca schimbul distributiei sunt luate in calcul anumite tolerante.

ariciul
25-06-2009, 01:28 PM
Aia cu regimul dur cred ca se refera la exploatarea dura exclusiv. Adica mers in principal in oras, alergata cu motorul rece, scarturi, regim de taxi, etc.

Partea cu praful e total aiurea. Uitati-va la peugeot`urile care se exporta in Africa de Nord, unde este foarte mult desert.

Ar mai fi destule exemple. Eu unul nu inteleg de ce la unii se duc placutele de frana in 20 000 sau 30 000 de km. A mea are 60 000 si abia au ajuns la jumatate. De mers merg tare deci le mai solicit.

Smotocel
25-06-2009, 02:56 PM
Asta cu placutele tine exclusiv de stilul de condus al fiecaruia. Si te asigur ca si Peugeot-urile exportate in Africa de Nord sunt incadrate tot la conditii dure de utilizare la fel ca cele exportate in Romania.

Valentin
25-06-2009, 04:01 PM
Smotocel dar tot praful din lume este in Romania??? ce treaba are distributia cu praful din Romania? daca ziceai ca trebuie sa schimbam filtrul de aer la 10.000 in loc de 15000 km intelegeam... dar asa ???
Este mai mult decat clar ca un producator face teste de anduranta si in Finlanda la -30gC si in Africa la +45gC...
Nu crezi ca este o chestie financiara la mijloc cu distributia asta pt cei de la rep??? cum e mai bine pt ei...sa schimbi tu o distributie odata la 10 ani ori 180.000 km sau la 90.000 km ori la 3 ani.... si sa nu dai foarte mult... doar vro 17 mil

Smotocel
25-06-2009, 05:13 PM
Pai Mincki se pare ca noi doi spunem acelasi lucru si parca totusi nu ne intelegem. Eu sustin ca nu are rost sa schimbi distributia (daca nu apar probleme) decat la intervalele indicate de producator.

Atentie, am spus producator. Eurial si Trust Motors samd sunt importatori si evident ca e in interesul lor sa-ti spuna sa schimbi distributia cat mai des la ei in service ca sa-ti ia banii.

Iar praful sa stii ca afecteaza destul de mult componentele distributiei. E principalul vinovat pentru asa zisele "scartaituri" de la distributie si in timp praful depus pe rolele de intindere si pe curea actioneaza ca un veritabil smirghel asupra acestora.

ariciul
25-06-2009, 05:36 PM
Oricum praful din Romania nu mi se pare suficient cat sa zici ca trebuie incadrata la regim dur. In special in orasele mari acum e mult mai curat fiindca se si uda asfaltul si nu mai e atat praf.

Valentin
25-06-2009, 09:00 PM
Atunci imi cer scuze smotocel... am inteles eu gresit

Caron
25-06-2009, 10:08 PM
In Ghid de Utilizare Peugeot scrie :

Ciclul de intretinere al autoturismului Peugeot 307 pe benzina :
......
-Schimbare curea distributie la 80.000km

Altceva nu mai zice de distributie.

Valentin
25-06-2009, 10:19 PM
daca nu ma insel aici a pus cineva intrebarea pt un HDI

daniel_lucian
26-06-2009, 03:36 AM
Oricum praful din Romania nu mi se pare suficient cat sa zici ca trebuie incadrata la regim dur. In special in orasele mari acum e mult mai curat fiindca se si uda asfaltul si nu mai e atat praf.

Haha, inseamna ca n-ai fost de mult ptin Bucuresti :)):)):))

Masina mea, daca o las o noapte in parcarea blocului, a doua zi e plina de praf si cand zic plina chiar vorbesc la modul serios. Si nu stau intr-o zona unde se construieste sau ceva de genul.

yas
27-06-2009, 03:53 PM
La kat se schimba distributa la un 307 din 2002 hdi 2.0(90 cp)???

Valentin
27-06-2009, 06:28 PM
Daca te uitai putin mai sus pe aceste posturi aflai imediat. Tocmai asta incercam sa discutam si la asta incercam sa cadem de acord

NETZOIU
30-06-2009, 09:32 PM
bai...voi cam exagerati cu scoruri de genu' asta.
Acum 2 zile, am sunat la Axa Motor Braila, sa-i intreb la cat se schimba distributia si cam care ar fi costurile.
Raspuns :
se schimba la 120.000 si costa fix 940 Lei.

ce-i ala kit de accesorii..se schimba odata cu distributia ? :))

vampyriks
01-07-2009, 12:48 PM
130.000
Filtru aer 30 ron
Filtru Polen 25 ron
Bielete fata, ambele 100 ron
Curea Distrib 100 ron de forta, e ceva mai groasa ca una normala, se si vede
Curea Accesorii 100 ron
(curelele continental, a fost promotie :p )
ulei 10w40 60ron 5l
filtru ulei 25 ron
Peugeot 307 2.0 16v

rotciv
08-07-2009, 01:16 AM
Frumoasa masina!

Am si eu una asemnatoare 307SW-verde, doar ca mototul meu are 90CP(HDI-2000 cm3). Am cumparat-o in august 2004, noua. Acuma am 77.000 km. Nu m-am lamurit daca e necesar sau nu sa schimb cureaua de distributie in acest moment. Sti cumva, pentru acest tip de motor 90CP(HDI), ce recomanda producatorul in acest sens?

Multumesc mult!

kfu2u
27-07-2009, 09:26 PM
are cineva idee la cat se schimba distributia la un peug 2002 2000cm 90cp,am fost la reprez si iei miau spus k la asemenea motorizare se schimba la 120000km in conditi grele (in nefericitul nostru caz,ptr ca rulam pe drumurile noatre tare bune)si la 140000 in cond bune .........?mie mi se pare cam mult....fiind obisnuit cu 60000km cam cum e la vw.vreo idee...?

Dozer
27-07-2009, 09:39 PM
120.000km conditii grele, 160.000km conditii normale.

PS: este destul doar 3 puncte de suspensie si un singur semn de intrebare.

Valentin
27-07-2009, 09:51 PM
1. In cartea masini scire foarte clar 180.000 conditii grele de exploatare...
240.000 conditii normale de exploatare

2. cauta pe acest forum ca s a mai discutat de nenumarate ori acest sub cu schimbatul distr si nr de km la care se schimba.

Este normal sa ti zica ceo de la rep ca se schimba la 120.000km .. tocmai sa ti ia banii mai repede. Francezul ( sau mai bien zis producatorul ) scrie foarte clar la ce km. Face teste de anduranta in toate mediile posibile si imposibile pt a ajunge la limita cu masina. Si stai linistit ca si in Finlanda... Africa... si Rusia se vinde Peugeot ... si acolo sunt conditii mai dure decat la noi.

Dozer
27-07-2009, 10:06 PM
@Mincki: a intrebat de 2.0 90CP... care are alt regim. Fii mai atent pe viitor :).

turbojack
27-07-2009, 11:15 PM
Cureaua se schimba la un anumit nr. de kilometri SAU la un nr. de ani,in acest caz acestia fiind 5 si necesitatea schimbarii curelei se datoreaza imbatranirii cauciucului din compozitia curelei.
Masina fiind din 2002,rezulta ca are o intarziere de 2 ani in a-i fi schimbata cureaua,kilometrajul nemaifiind relevant.

Dozer
27-07-2009, 11:19 PM
Ca mare dreptate mai ai... de paragraful asta am uitat, desi scria la fel de mare.

saprosanu
27-07-2009, 11:20 PM
A mai fost schimbata vreodata?, daca DA conteaza foarte mult la cat recomanda producatorul curelei inlocuirea.

SonyAD
27-07-2009, 11:31 PM
Când o schimbi să te uiţi la cureaua veche şi să concluzionezi dacă ai schimbat-o prea devreme (dinţi lipsă sau crăpături clare în cauciuc). Şi să ne zici şi nouă, eventual pui poze.

Valentin
27-07-2009, 11:41 PM
Masian mea este din 2003... si i am facut dist acum un an la augsburg. Dupa ce a dat jos cureaua m am uitat la ea cu mecanicul... este foarte bune, nu era crapata de vechime, nu era absolut deloc nevoie sa o schimb... desi eu m am luat dupa cei de la Peugeot si am schimbat o:(. Prietena mea are Citroen C1 cu motor de 1.0l de 68 de CP si scrie la fel... 240.000km sau 180.000km sau la 10 ani. SINCER SA FIU SI FARA NICI O SUPARARE CU COLEGII DE AICI ... AM MAI MULTE INCREDERE IN PRODUCATOR DECAT IN CEI CARE VB ASA DE DRAGUL DE A VB... SAU DECAT IN CEI DE LA REP CARE NE VOR BANII CAT MAI REPEDE. PT MINE LUC SUNT CLARE.

Si ca sa fac o paranteza... cei de la Dacia au trecut de la fiecare revizie facuta la 15.000 km la revizie de 20.000km... fara sa schimbe marca de ulei sau sa schimbe ceva din consumabile ( ma refer ca nu au pus produse mai bune/performante/rezistente.. sunt aceleasi filtre si acelasi marca de ulei ca si cum ai face rev la 15.000 km numai ca o faci la 20.000 km ). Deci acesta miscare s a facut pt ca asa a decis producatorul.

Dozer
28-07-2009, 08:51 AM
@Mincki: de ce te incapatanezi sa nu crezi? Crezi ca imi arde sa vorbesc din luna si din stele? Datele pe care le-am dat erau luate de pe PeugeotServiceBox. In prezent la "revizii" 307-le vad ca nu mai apare, dar vad ca au lasat 406-le si iata ce scrie:

160.000 km / 10 ans
96,000 miles / 10 years
120.000 km / 5 ans
80,000 miles / 5 years
Este copy/paste si daca vrei iti fac si print screen.

Exact la fel scria si la 307 2.0HDI 2001-2003 parca erau trecuti la ani. La motorul de 1.6HDI era trecut cum zici tu, si daca nu ma insel era si motorul de 2.0 136 de cai la fel(dar nu bag mana in foc). Stiu ca erau impartite(de altfel cum e si la 406) pe segmente de ani si categorii de motorizari.
Cert este ca la datele pe care le-a oferit colegul se incadreaza in acelasi segment de varsta/motorizare cu masina mea.. iar intervalele sunt cele de mai sus. Am facut operatiunea si m-am informat foarte bine inainte.

kfu2u
28-07-2009, 11:45 AM
deci schimbil la distributie la avut la 165000km,si a fost facut in 2006 deci ar fi 3 ani.momentan am 213000km

no_name_luci
12-08-2009, 11:13 PM
Buna,sunt nou pe aici!Am un peugeot 307 1.6 HDI Diesel,am fost plecat in Germania si acolo mi sa ,,rupt`` distributia si am laut alt motor (bloc motor chiuloasa...baie (fara anexe) acuma leam montat,dar nu sunt sigur de semnele distributiei..sus la axu cu came si jos la volanta aceea?Care sunt semnele?Daca imi puteti spune,sau cel mai bine cu ceva poze!Multumesc anticipat!cu respect Luci

Am uitat sa zic ,si semnele de la pompa de injectie,deci..sus la axul cu came,jos la volanta aceea si la pompa de injectie!:doh:

gigi
13-08-2009, 08:03 AM
stai un pic ca nu se intelege.Ce semne vrei?Nu stii sigur daca le-ai montat bine?Asta vrei sa intrebi?sau vrei sa stii care sunt semnele ca ai facut o lucrare buna?

Dozer
13-08-2009, 08:33 AM
Se refera la semnele dupa care se regleaza timing-ul distributiei.

no_name_luci
13-08-2009, 08:44 AM
Am montat cureaua de distributie si nu sunt sigur daca am pus-o bine la semne.pinionul de la axul cu came are o gaura mica ovala iar vibrochenul cu pana pinionului in sus,asa fiind pm superior

adioperator
13-08-2009, 09:49 AM
In atasament ai instructiuni pentru inlocuirea distributiei la 1.6 HDI, sper sa gasesti si semnele de distributie.

no_name_luci
13-08-2009, 12:01 PM
Nu am prea gasit semnele,multumesc oricum,poate ma ajuta si alt cineva ,doar trebe sa`mi spuneti cum trebe pus axul cu came cu gaurica aceea ovala,volanta aceea de jos si pompa de injectie!Multumesc anticipat

kokobau
22-08-2009, 11:00 AM
Am schimbat si eu distributia la masina saptamana trecuta la 160 mii km si acum se aude un zgomot doar la accelerare , este ca un suierat de turbina as zice.M-am uitat la furtune pe deasupra dar nu se vede nimik ca ar fi desfacut sau rupt.Ulei nu mananca, fuge la fel ca inainte mai ramane sa vad la consum.
Ce ar mai fi de verificat?

SledgeHammer
04-09-2009, 04:37 PM
Salutare lume. Din ciclul mecanicul de casa ieftin si priceput va intreb urmatoarea treaba. A schimbat cine personal cureaua de distributie la motorul asta? E greu ? Se poate face fara service? Ce marca sunt piesele originale ca as vrea sa le iau din comert? Va multumesc anticipat.

Valentin
04-09-2009, 05:58 PM
Poti sa mergi pe ideea de bosh. Vad ca esti din Bucuresti... suna la Augsburg ( pt ca dupa parerea mea sunt destul de ieftini si iti ofera si o garantie macar ) si vezi cat costa.. eu am platit anul trecut in vara la un 2.0 HDI 110 CP 880 ron cu tot cu mamopera. La tine e posibil sa fie mai mic costul

croampa
04-09-2009, 07:52 PM
Se poate face fara service?

Nu e recomandat asa ceva ! De ce sa nu stai linistit 120.000 KM cat ai garantia ?Si costurile nici nu sunt asa mari .

Valentin
04-09-2009, 08:16 PM
Ma nu chiar 120.000 km. Mie cei de la Augsburg mi au dat 60.000 km sau 2 ani.
Acum depinde de service..

croampa
04-09-2009, 08:29 PM
Eu am cumparat piesele de la Adioperator si mia dat garantie 120000 Km ! Garantia la manopera e doar 3 luni ,oricum daca greseste ceva la montaj se vede imediat dupa ce pornesti motorul,iar dupa aceea piesele conteaza la garantie.

kokobau
04-09-2009, 09:27 PM
Eu am cumparat piesele de la Adioperator si mia dat garantie 120000 Km ! Garantia la manopera e doar 3 luni ,oricum daca greseste ceva la montaj se vede imediat dupa ce pornesti motorul,iar dupa aceea piesele conteaza la garantie.

zi doamne fereste sa greseasca ceva la montaj ca poate sa strice altele la pornirea motorului.Are un rost fiecare pinion incepand de la arbore cotit pana la axul cu came, pompa injectie, trebuie tras motorul in punct mort (PMS) , nu e asa usor.

croampa
05-09-2009, 06:56 AM
Poi tocmai de asta dau ei garantie doar 3 luni ,la prima cheie daca merge e ok ,dar la primna cheie daca nu merge ...e treaba lor ,ca motoru e varza.De aceea e indicat sa mergem in service.

adioperator
05-09-2009, 09:58 AM
In primul rand nu e recomandat sa schimbi acasa distributia, apoi nimeni nu ofera nicio garantie pe piese cat timp inlocuirea acestora nu se face intr-un service autorizat RAR.
P.S. Distributia la 2.0 HDI este identica la motoarele de 90 si 110 cp.

croampa
05-09-2009, 11:43 AM
Daca e identica distributia eu recomand sa cumperi de la Adioperator ,pt. ca e cel mai ieftin de pe piata si ai garantia de 120.000 km ,bineinteles daca scchimbi in service autorizat.

machinistul
05-09-2009, 02:14 PM
Aveti idee cumva de cat poate sa coste distributia la un 1.6 benzina? si daca stiti la cati ani/km se schimba?

Valentin
05-09-2009, 02:58 PM
Vezi ca sa discutat foarte mult subiectul asta... dai un search

machinistul
05-09-2009, 03:02 PM
Am dat un search si am auzit atatea pareri ca mai bine sun la reprezentanta. DE PRETUL PENTRU KIT-UL COMPLET DE DISTRIBUTIE ORICUM NU AM GASIT NIMIC

Valentin
05-09-2009, 03:08 PM
daca vrei sa suni o un service bun ... iti recomand cu toata increderea Augsburg ul de pe centura din militari. Sunt foarte ok la pretul pt distributie. Eu pt un 2.0 hdi de 110 cp am dat 880 ron pe distributie + pompa apa + schimbat tot lichidul de racire al motorului + manopera.

gigi
05-09-2009, 05:00 PM
daca vrei sa suni o un service bun ... iti recomand cu toata increderea Augsburg ul de pe centura din militari. Sunt foarte ok la pretul pt distributie. Eu pt un 2.0 hdi de 110 cp am dat 880 ron pe distributie + pompa apa + schimbat tot lichidul de racire al motorului + manopera.

Chiar acum o saptamana am intrebat eu la ei si mi-au zis ca ma costa in jur de 9-10 mil cu tot cu piese si manopera.

fox4you90
05-09-2009, 05:31 PM
1.Kit distributie = 213 ron CONTITECH
2.Pompa apa = 96 ron AIRTEX SPANIA
3.filtru polen 41 ron
4.filtru aer este 15.61ron
5filtru ulei este 13.66 ron

o sa imi schimb si eu distributia dar pe aici prin Iasi manopera costa 400-500lei o sa mai caut poate gasesc un service mai ieftin

xulescu
07-09-2009, 01:01 PM
sal! sint nou pe forum. prima zi! :) am o intrebare : se simte un usor miros de fum in habitaclu daca pornes aerul ECO. ai idee din ce cauza? trebuie schimbat uleiul? nu ma pricep! merci!

gigi
16-10-2009, 09:49 PM
Ok.Azi mi-am schimbat distributia la Augsburg.M-a costat 900 RON cu tot cu manopera pt un 2.0 HDI.Dar....problema e urmatoarea.Eu ne avand timp sa ma duc, am rugat pe cineva sa se duca cu ea.Nu a fost nicio problema.Cand m-am dus sa-mi iau eu masina, dupa ce am iesit de la servici am constatat ca se aude un huruit destul de ciudat din zona distributiei.M-am intors cu ea la service, s-a uitat si baiatul care mi-a facut montajul, l-a chemat si pe seful de service si nu au putut concluziona nimik.Au incercat ei sa-mi greseze cureaua de accesorii dar degeaba.Masina face la fel.Dupa ce s-au uitat la ea, mi-au zis sa merg asa cu ea 3-4 zile si daca nu dispare sunetul sa ma duc inapoi sa o desfaca.Mi-au zis ca s-ar putea sa fie din cauza faptului ca toata piesele sunt noi si dureaza un pic pana se "aseaza".Ei de altfel f amabili, nimik de zis.Nu sunt ca cei de la EURIAL dar mi-e frica sa nu fi facut ceva gresit.De unde sa fie acel huruit?Se aude f incet la relanti si mult mai accentuat intre 1800-2000 Rpm.Dupa aceasta turatie mi se parea ca dispare.Sa fi uitat sa stranga/puna ceva pe la motor avnd in vederea sa mi l-au desfacut dintr-un tampon si l-au inclinat un pic?

marce
20-10-2009, 11:04 PM
salutare la toti
astazi se implinesc 2 saptamini de cind am cumparat un 307 1.6hdi 90cp 105.000km din 2006 si eram aproape gata de schimba distributia fiindca nemernici de la eurial otopeni mi-au spus ca la 80.000 si cind le-am spus ca in carte tehnica scrie altceva au dato cotita,una peste alta din intimplare am cunoscut un baiat care lucreaza la eurial dar nu pot spune la ce service,lucreaza la birou oricum,mi-a spus toate chestiile legate de politica lor.
Domnul acesta mi-a spus ca eurialul are masini s.h la vinzare cu peste 200.000km fara distributie schimbata si inca mai merg,oricum tipul a zis ca sub nici o forma nu are rost sa schimb distributia pina la cel putin 180.000.
sanatate la toti

ariciul
21-10-2009, 12:17 AM
In mod normal da, 180 000. Dar daca o incadrezi la regim dur de functionare trebuie cam la 120 000.

Regim dur inseamna mers preponderent in oras, mers in aglomeratie cu viteze medii foarte mici (sub 10km/h sa zicem), mers subturat, alergata cu motorul rece, drumuri scurte iarna fara ca motorul sa apuce sa se incalzeasca suficient, regim de taxi, medii cu foarte mult praf (santiere constructii, Bucuresti :)) ), etc.

Toate de mai sus fac rau pentru mai multe piese, nu numai distributia. Si turbina sufera mult in asemenea conditii, ambreiajul, etc.

Oricum in nici un caz sub 120 000 nu trebuie schimbata distributia.

adybratulescu
21-10-2009, 09:24 AM
Salut!

Si eu am aceasta dilema. Initial mi-am planificat sa nu schimb distributia pana pe la 100.000km, dar atat iarna trecuta cat si acum cand s-a racit afara am observat ca dupa ce pornesc motorul, ceva scartaie destul de tare pe la distributie. Asta numai pana ce se incalzeste. Odata am lasat-o 10 minute la relanti si scartaitul nu se oprise, dar dupa ce am plecat acesta a disparut. In cazul asta, oare pot sa mai astept macar pana la 100.000? Acum are 83.000 km, motor 1.4 HDI.
Multumesc!

tadek
21-10-2009, 11:25 AM
Pai scartaitul mai degraba este de la cureaua de accesorii, nu de la distributie.

adybratulescu
21-10-2009, 11:28 AM
Eu ma gandeam ca e de le vreo rola intinzatoare care nu are ungere. Scartaitul este intermitent, si coincide cu turatia unei role, dar nu stiu care (sper sa nu vorbesc prosti, sunt zero barat la motoare).

Cristee
21-10-2009, 01:38 PM
Eu am 307 1.6 benzina din 2002 si am cartea in limba franceza, iar pe coperta scrie clar:distributia se schimba la 120.000 benzina\ 160.000 motorina. Pe la sfarsit este mai detaliat, adica cifrele de mai sus , sunt in conditii de utilizare normala, in conditii grele se scade 20.000-40.000 la fiecare. Adica la benzina se schimba intre 80-10.000 km, iar la motorina 120-140.000km. Romania este tara cu drumuri grele. Acum daca concesionarii prefera limita minima ,asta e altceva.
Eu zic sa nu va zgarciti la 900-1000 de lei,asta daca nu vreti sa schimbati motorul.

kogu_T
21-10-2009, 02:06 PM
Aceeasi problema am avut o si eu,se auzea un scartait la motor,nu foarte deranjant dar era totusi acolo,iar la revizia de 60k km mi au zis baietii ca trebuie schimbata cureaua de la alternator si au constatat ca o rola intinzatoare avea joc,au schimbat o si nu s a mai auzit nimic.E bine totusi sa te duci la Eurial sa vezi care e treaba

Foreigner
21-10-2009, 08:54 PM
Deci...pana la urma la cati km recomanda producatorul sa fie schimbat kit-ul distributie pt 2.0 HDi, 90 CP?? Am vazut atatea pareri aici... Eu am schimbat-o la 80.000 pt ca asa a zis "Reprezentanta" si asa scrie si in cartea tehnica. Am sa fac o poza paginii respective si am s-o postez aici.

Valentin
22-10-2009, 01:17 AM
Este bine sa schimbi o distributie la cat recomanda producatorul. Daca in carte scrie 1 milion de km ... atuncia o si schimbi. LA rep e normal sa ti zica sa o faci mai devreme ca doar le dai bani...

to_zeus
22-10-2009, 09:30 AM
Eu am tot 2 HDI 90 cai, in cartea mea scrie la rubrica schimb distributie sa intreb la service. La service au zis 80 000 prima data, si atunci a fost schimbata. Ulterior s-au razgandit si au zis 120 000 si in concluzie trebuie schimbata iar la 200 000 . Acum am 214 000 si nu am schimbat inca cureaua, dar am cumparat piesele, o schimb in curand.
Pe siteul peugeot servicebox, adica documentatia oficiala a producatorului, zice ca se schimba cureaua la 120 000 in conditii de trafic greu (a nu se intelege drumuri grele, ci trafic de oras cu multe accelerari, franari, mers cu motorul rece, etc) si 180 000 in conditii de trafic normal, adica banuiesc ca preponderent extraurban. Acum fiecare asculta de cine vrea, informatiile nefiind tocmai convergente.

marce
24-10-2009, 08:11 PM
salutare
mai oameni buni chiar nu intelegeti ca distributia se schimba la 240.000 sau 10 ani in conditii normale de trafic si la 180.000 in conditii grele de trafic,dar pina una alta i s-a rupt cuiva distributia,sau a vazut cineva cureaua de la masina lui cind cei de la service eurial au schimbato???
eu cind am cumparat masina am sunat la eurial otopeni si am cerut citeva detali despre masina,adica revizii si km,si un nesimtit de acolo i-mi spune masina avea 75.000 in mai 2008 si tre sa veniti sa-i faceti revizia si distributia la 80.000,masina mea a fost rulata numai in cluj si s-a facut reviziile numai la eurial cluj, in martie 2009 masina avea 97.500km iar cei de la service au spus ca e mult prea devreme pt schimbat distributia.
pina una alta as vrea sa vad si eu cum ar arata o curea la 150.000km,poate a schimbat cineva cureaua si ne spune si noua cum arata,sau daca sunt ceva urme de crapaturi sau dinti sariti.

kokobau
25-10-2009, 07:03 PM
@marce
I s-a rupt unui coleg de forum cureaua de distributie poti sa citesti aici: http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=15781

marce
25-10-2009, 09:06 PM
da se pare ca din ce am citit este vorba de o rola si nicidecum de curea si daca am citit eu bine cel in cauza a schimbat cureaua la cineva intr-o curte sau la un mecanic oarecare si banuiesc ca nu are nici macar un service autorizat,oricum pina la urma fiecare decide pentru el cind vrea sa schimbe distributia.
Un prieten de la eurial militari mi-a spus ca distributia se schimba asa cum scrie in carte adica 180.000 bineinteles tipul lucreaza acolo dar pentru cine nu stie si suna la eurial, 80, 90 sau in cel mai fericit caz 120.000.
bafta la toti

bobovis
25-10-2009, 09:31 PM
Doamne fereste, @marce, schimba distributia cand vrei...si la 240000, daca asa spune cartea. Ai perfecta dreptate, fiecare face ce vrea cu masina lui...:)
Eu unul iti urez bafta multa si tie!

to_zeus
28-10-2009, 01:30 PM
Am schimbat saptamana trecuta kitul, la aproximativ 140 000 km de la ultima schimbare. Concluzii: cureaua arata binisor la prima vedere, dar daca o indoiai se vedeau crapaturi mici in cauciuc la indoitura. Bine, ea are mai multe, nu doar cauciuc, dar e o uzura morala. Mai mult, la schimb s-a constatat ca simeringul de la axa cu came era ciupit si scapa ulei spre pompa de apa, curea si role, motiv pentru care pompa de apa mergea destul de greu (constatat dupa demontare).
Concluzia: cu toate ca nu ajunsesem la cei 180 000 si cureaua cred ca ducea lejer pana acolo, consider de bun augur schimbul pentru ca celelalte probleme gasite ar fi putut duce la alte probleme la curea.

Ca paranteza, pana la schimbul asta toate interventiile s-au facut la reprezentanta peugeot. Piesele demontate de pe masina pe care le-am primit inapoi (alea "originale") au fost asa:
rola ghidaj distributie: INA
rola intinzatoare distributie: SKF
curea: nu scria nimic pe ea...
curea accesorii: Dayco
pompa apa: scria pe undeva PSA
placute frana spate: Roadhouse (asta a fost un fel de cireasa de pe tort).
Deci iata pe ce piese dam de 2 ori mai mult la reprezentanta doar pentru ca sunt "originale".

marce
28-10-2009, 06:26 PM
bravo zeus
zici 140.000km si mai ducea cureaua nu? eu am 105.000km si pina la 150.000 nici nu ma gindesc sa o schimb cind s-a facut ultima revizie la masina mea adica 90.000 baieti nu mi-au spus nimic de distributie oricum ma duc zilele astea sa fac revizia din nou si o sa vad eu ce zic baieti
bafta

hayabusa
28-10-2009, 07:12 PM
Salut am schimbat azi distributia la un service autorizat RAR, si a costat in jur de 900 ron cu tot cu manopera.Iar garantia este de 3 luni manopera si 18 luni piese.

gigi
29-10-2009, 10:35 AM
@marce daca ai peste 5 ani cu masina eu zic sa nu risti.Gandeste-te un pic, ce consecinte are dace se rupe cureaua?Si eu sunt de acord ca merge pana la 180.000 dar producatorul mi se pare ca mai zice NU MAI MULT DE 5 ANI.
Si eu am schimbat-o acum 2 sapt la 113000.Piesele arata bine, inclusiv cureaua.Dar nu putem stii gradul de imbatranire a cauciucului.O sa ma uit si eu pe mrca pieselor si am sa comunic ce firme sunt.

marce
29-10-2009, 01:41 PM
mersi gigi o sa merg la revizia de 105.000 si o sa vad ce spun ei,oricum o sa le zic sa verifice si cureaua eventual si rolele si asta pentru ca,cunosc pe cineva la eurial militari si daca ei spun ca nu tre schimbata voi vedea eu.
bafta

zakiller
04-11-2009, 11:38 AM
pt 2.0 hdi se schimba la 160.000 sau 5 ani. citit la peugeot pe site, marlanii de la eurial nu dau datele astea in carte..

cipy9
05-11-2009, 02:17 PM
la peugeot 207 hdi 70 cp distributia se schimba la 180.000km

myaghi
05-11-2009, 07:02 PM
Mie la 307 1.6E mi s-a spus sa schimb distributia la 80.000 km....mi s-a parut ok dar cand v-am vazut ca voi spuneti ca de fapt se schimba la nu stiu cate sute de mii am cautat sa vad daca ma fraieresc astia. si am gasit pe site la peugeot australia intervalele de schimbare (pdf atasat, pagina 3). si au avut dreptate, in cazul meu cel putin.

eu am cerut un pret la Eurial Pitesti si mi-au zis 1400 lei cu manopera (kit distributie inclusiv pompa apa). acum nu stiu ce sa fac exact, ca si in alta parte parca nu ma lasa inima sa ma duc, sa isi bata joc vreu mecanic universal.

marce
06-11-2009, 10:20 AM
Salutare
pai eu zic sa faceti cum vreti so schimbati cind doriti eu unul o schimb la 150.000 pina atunci nici nu ma ating de ea eu unul m-am interesat la eurial la un cunoscut si mi-a spus clar ca la 180.000 si pentru siguranta mea intr-o zi am dat eu singur capacul de la distributie jos si m-am uitat si eu putin cu citiva mecanici si nu sunt semne ca ar ceda sau de crapaturi.

tibycske
27-11-2009, 10:01 PM
Buna tuturor,
Am o intrebare in legatura cu schimbarea distributiei la un motor 1.6 HDi 16 supape. Stiu ca este vorba despre un motor common rail.
Intrebarea este: fulia pompei de inalta presiune se blocheaza sau nu la schimbarea distributiei? Am pus aceasta intrebare pt ca pe fulie sunt 3 gauri: 2 pt extractia fuliei, si una nu stiu pt ce este... este oare pt blocare??

cristiansumedrea
28-11-2009, 12:23 AM
Sa inteleg ca vrei sa faci singur schimbarea distributiei. Da se blocheaza si pompa de inalta presiune. Singurul care nu conteaza este pinionul de la pompa de apa. Cureaua de distributie trebuie tensionata.

tibycske
28-11-2009, 01:02 AM
Nu, nu vreau sa fac singur schimbarea curelei de distributie. Dar de ce se blocheaza si pompa de inalta presiune??
Sapand mai adanc, si cautand, am gasit pdf-ul urmator.

Daca nu ma insel la motoarele common rail nu se blocheaza pompa de inalta presiune. Insa se poate ca ma insel.

cristiansumedrea
28-11-2009, 07:45 PM
Pentru buna functionare a motorului pinionul pompei trebuie blocat. Nu cred ca producatorul a facut acea gaura degeaba.

sw tm
28-11-2009, 07:55 PM
Am schimbat-o la 118000km in septembrie dupa ce am venit din Germania ( 3500km ). Prima impresie a fost ca motorul toarce mai lin. Aproape imi venea sa nu-i mai zic tractor ci tractoras...

tibycske
28-11-2009, 09:40 PM
@cristiansumedrea tu ai reusit sa il blochezi?? Ca la mine nu se putea. Si mai multi ziceau ca la common rail nici nu trebuie. M-am uitat si intr-un manual de reparatie peugeot pt 1.4 HDI si 2.0 HDI si nici acolo nu scria ca trebuie blocata (1.6 HDi nu am gasit).
@cristiansumedrea daca tu sustii ca trebuie blocata, te rog daca esti in tema si poti sa imi dai o explicatie.....de felul meu sunt foarte curios :blush:

cristiansumedrea
29-11-2009, 06:03 PM
Dupa ce am cumparat masina am constatat scurgeri de ulei pe la semering si motorina la inbinarile unui injector. Cu aceasta ocazie am scos toate injectoarele si le-am dus la un service din apropiere autorizat si dotat cu aparatura pt. repararea sistemelor de injectie auto. Persoana calificata chiar mi-a spus sa pun si pompa la punct ca astfel nu se coreleaza injectia ei cu cea a injectorului. Rezultatul ei se reflecta prin porniri mai greoaie in anotimpuri reci (injectoare cu un grad de uzura), putere scazuta a motorului si cum spune - sw tm- zgomot de tractor adica ;bata injectia'' Am avut probleme mari cu cealalta masina diesel cu toate ca avea alta tehnologie daca pompa era deplasata cu 2 grade inainte sau inapoi.

tibycske
29-11-2009, 10:05 PM
Nu stiu ce sa zic, nu stiu unde e adavarul, poate dincolo de noi :blink:.
Daca te uiti in pdf-urile urmatoare vei vedea o figura cu blocarea rotilor dintate la 1.4 HDI. Pompa nu e blocata. Parca nici la 2.0 HDI. Din pacate manualul nu contine motorul 1.6HDI.
Tot ce am scris mai sus sunt deduceri din pozele din manual, pentru ca nu stiu spaniola. Acuma poate ai si tu dreptate, dar cred ca am si eu. Trebuie sa ma interesez si la alte marci de masini dotate cu motor common rail.
La motoarele VAG de generatie veche fara common rail se bloca si pompa.

master_tuning
06-12-2009, 05:54 AM
Am vazut la pejo partener HDI pe firma cum arata o curea de distributie si rolele la 160 000km, cam tocite, dupa cum am vazut erau tocite cu timpul si nu prea aveau cum sa sara de pe acolo cureaua sau sa se rupa, dar zic eu daca tot erau dociti dintii aia la role/rola era si timpul sa schimbe distributia dupa cum arata, desi mai putea merge asa(zic eu al risc), niciodata nu stii cand poti avea surprize.

marce
07-12-2009, 08:59 PM
La 180.000 in conditii grele de trafic si 240.000 conditii normale

Dozer
07-12-2009, 09:04 PM
Este topic in care sunt listate perioadele de distributie. Alte discutii asupra la cand se schimba distributia sunt de prisos.

tibycske
09-12-2009, 03:35 PM
Nimeni nu a asistat la inlocuirea curelei de distributie la un HDI?? :unsure: nici macar din curiozitate??

gigi
09-12-2009, 04:56 PM
Am asistat eu.Ce vrei sa stii?Ce roti se blocheaza sau cum se face?

tibycske
09-12-2009, 05:44 PM
Daca se blocheaza si pompa de inalta presiune. Dupa manual se pare ca nu, dar dupa unii forumisti se pare ca da. Si explicatia logica aferenta.

gigi
11-12-2009, 12:43 PM
eu nu ma pricep foarte bine la asta dar incerc sa-ti descriu ce a facut baiatu de acolo.S-a uitat pe schema si a vazut cam unde ar trebui sa fie pozitia de blocare a axului cu came.A invartit pana ce a ajuns in pozitia respectiva si a bagat un surb in rola ce a ajuns la gaura de blocare.Dupa asta s-a uitat la volanta si a blocat-o si pe aia, venind automat in aceeasi pozitie de blocare.Doar atat a facut pt motorul meu de 2.0 HDI.

tibycske
11-12-2009, 06:07 PM
Deci Gigi si tu spui ca pompa nu se blocheaza. Asa stiam si eu, dar in roata de la pompa am vazut ceva gauri, dar nu puteam sa introducem nici un surub ca nu se potrivea, si am invartit de ne-au venit dracii. La axul de came, si arborele cotit se potriveau gaurile.

SonyAD
11-12-2009, 08:59 PM
Din câte ştiu eu, poate greşesc, la commonrail avansul injecţiei este controlat de ECU din injectoare şi nu din pompa de înaltă presiune, care doar ridică presiunea în rampa comună şi nu alimentează individual fiecare injector.

Poate rola pompei e folosită la alte motoare pentru axul cu came sau ceva pt. care e nevoie de martorul ăla la schimbarea distribuţiei.

Uite ce zice manualul despre pompa de înaltă presiune la HDi:

7 - 3 - HIGH PRESSURE PUMP
The high pressure pump has three radial pistons and is driven in a non synchronous manner by the timing.

De aici eu înţeleg că da, într-adevăr. Rola pompei nu trebuie imobilizată la schimbarea distribuţiei.

http://paulaxford.com/suzuki/misc_docs/8-valve%20engine%20description.pdf
Pagina 11.

Manualul mai spune că rola pompei are 42 de dinţi, la fel ca rola axului cu came. Deci cred că rola aia e folosită şi pt. al doilea ax cu came la motoarele cu 16 valve.

(31) Camshaft gear (42 teeth).
(33) High pressure pump pinion (42 teeth).

Lectură plăcută! :))

Edit:

NOTE : the belt is tensioned on fitting by the manual tensioner roller (eccentric) requiring the fitting of the
SEEM tension checking equipment.

Hmmm. Echipamentul ăsta SEEM ce o fi? Ceva asemănător cheii dinamometrice pe care nu o folosesc niciodată meseriaşii adevăraţi, mecanicii meleagurilor noastre?

tibycske
11-12-2009, 09:42 PM
Multumes pt lamuriri SonyAD. Asa ceva am dedus si eu din manualul spaniol.
Motorul meu e cu 16 valve. Dar celalalt ax de came este antrenat cu lant de catre axul antrenat cu curea. Sper ca intelegi ce vreau sa zic :)

d3ath_sm0k3
11-12-2009, 09:51 PM
Salut,
am vazut ca mai toata lumea zice ca a citit in cartea tehnica la cati km se schimba distributia....care carte...eu am cautat (ghidul de utilizare si carnet de intretinere....eu asta am) si nu am gasit...stie cineva vreun site...sau unde anume in cartea tehnica?
Multumesc

sw tm
12-12-2009, 01:35 AM
Scrie in cartea de service ( nu in cea tehnica! ).
Parca la benzinare era la 80.000km.

Dozer
12-12-2009, 06:27 PM
KM la care efectuam reviziile (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=19062)

Express
12-12-2009, 07:50 PM
Multumesc @Dozer, chiar aveam nevoie !

Dozer
12-12-2009, 07:52 PM
Pai e de mult postat... dar mai trebuie sa si cautati ;).

daredan
18-12-2009, 07:04 PM
Deci...pana la urma la cati km recomanda producatorul sa fie schimbat kit-ul distributie pt 2.0 HDi, 90 CP?? Am vazut atatea pareri aici... Eu am schimbat-o la 80.000 pt ca asa a zis "Reprezentanta" si asa scrie si in cartea tehnica. Am sa fac o poza paginii respective si am s-o postez aici.
O parere avizata definitiva: la cati km se schimba cureaua de distributie ? Conteaza si vechimea ? Am cumparat un 307cc (2L,16V, 100KW) second hand la 40.000km dar din 2004. Ce fac, schimb cureaua sau nu ? Stiu ca o parere nu se poate face decat daca se verifica cureaua de distributie, dar pentru ca nu am cartea tehnica pentru a ma edifica, trebuie sa ma duc cat mai repede la service sa fac lucrarea ? La Augsburg au zis ca daca are 5 ani trebuie sa o schimb. La Eurial....nu am intrebat (nu au o etica prea buna). DECI ????? Pregatesc un drum mai lung in afara tarii si nu vreau sa ma trezesc ramas in pana in pustiu.

croampa
18-12-2009, 07:31 PM
Eu sincer nu prea cred sa fie reali cei 40.000 Km ! Ai facut un test cand ai luat masina sau cunosti istoricul ei? Sunt foarte putini km pt varsta ei.

Daca nu cunosti nimic despre masina schimba urgent distributia ,cu 1000 ron (cam atat costa) poti dormi linistit.

Daca cunosti trecutul masinii .. schimba distributia pt ca cei de la service au dreptate ,5 ani e durata de viata a curelei.Mai sunt unii care spun ca 7 ani dar nu prea as avea incredere 7 ani intr-un cauciuc.

22_DOD
18-12-2009, 07:51 PM
Salutare tuturor. Am un 206 SW, 1.4 HDI, 2003. Mecanicul meu mi-a spus ca la acest motor, pentru conditiile din Romania, distributia se schimba la 140000. Parere avizata de la Peugeot.

to_zeus
18-12-2009, 08:24 PM
Ce treaba au conditiile din romania cu distributia? Da distributia in gropi? Intra praf la distributie? Consuma motorina proasta? Mecanicul tre sa manance si el o paine nu? Nu conteaza tara, conteaza regimul de exploatare al motorului. Daca e preponderent urban, producatorul da un nr de km, daca e preponderent extraurban, e alt nr de km, mai mare.

daredan
18-12-2009, 08:51 PM
Eu sincer nu prea cred sa fie reali cei 40.000 Km ! Ai facut un test cand ai luat masina sau cunosti istoricul ei? Sunt foarte putini km pt varsta ei.

Daca nu cunosti nimic despre masina schimba urgent distributia ,cu 1000 ron (cam atat costa) poti dormi linistit.

Daca cunosti trecutul masinii .. schimba distributia pt ca cei de la service au dreptate ,5 ani e durata de viata a curelei.Mai sunt unii care spun ca 7 ani dar nu prea as avea incredere 7 ani intr-un cauciuc.
ok, in legatura cu km si eu am (am avut) banuieli dar tinand cont ca propietarul avea o flota de masini, era in varsta (masina fiind o decapotabila) si cartea service reflecta numarul asta (tinuta la reprezentanta Peugeot), nu am ce sa fac. am incercat peste tot si la service Peugeot si la alti mecanicieni sa aflu km reali, am aflat doar ca nu se poate citi de pe masina informatia asta electronic . asa ca nu pot decat sa cred ca atatia km are. de testat am testat-o temeinic, am stat cu fostul propietar 5 ore din care 2 in service. si da, ma gandesc sa schimb distributia doar ca acum nu mai am bani disponibili (nu aveam roti de iarna) si speram ca varsta de 5 ani sa nu fie over-the-limit, sa mai pot astepta pana la primavara macar. merci pentru raspuns.

daredan
18-12-2009, 08:53 PM
Salutare tuturor. Am un 206 SW, 1.4 HDI, 2003. Mecanicul meu mi-a spus ca la acest motor, pentru conditiile din Romania, distributia se schimba la 140000. Parere avizata de la Peugeot.
deci sa inteleg ca inca nu ai schimbat-o? in acest caz inseamna ca merge si mai mult de 80.000km sau 5 ani. mai sunt astfel de cazuri, nu? si sper sa fie mai multe masini cu peste 80.000km si curea de distributie originale inca in stare de functionare decat cu motorul distrus, supape indoite, chiuloase sparte. statistisca ar trebui sa ne lamureasca mai bine.

to_zeus
19-12-2009, 12:57 PM
Intervalul de schimb distributie e diferit pentru fiecare motor. El are HDI la 140 000, la mine la 2 HDI cartea zice 120 000 preponderent urban si 180 000 preponderent extraurban. La benzina nu stiu cum e, dar din cate imi amintesc e mai mic intervalul.

tgv9698
21-12-2009, 08:36 AM
Va salut stimati colegi. Necazul cu distributia l-am patit si eu. Am un motor de 1.4cmc, 16 V, 88 CP, 83.000km, 2004. Acum o luna mi s-a oprit motorul in mers. Am mai incercat sa-l pornesc de 2-3 ori, nimic. Am mers cu el in service si diagnostic a fost blocare pompa de apa si a sarit cureaua de distributie.

Am avut 8 supape duse pe care le-am schimbat. Supapele, garnitura de chiuloasa le-am cumparat de la adioperator si montate de viorelpanait (carora le multumesc pe aceasta cale), distributia de la service unde am reparat masina (altfel nu-mi dadeau garantie). Toata lucrarea m-a costat 2600RON si a iesit bine, nu am probleme cu motorul, merge foarte bine.

Am avut noroc totusi ca nu s-a dus chiuloasa sau vreun piston. Recomandarea mea este ca atunci cand vedeti ca ceva nu merge bine la masina nu mai asteptati si mergeti cat mai repede la service ca nu se stie ce se poate intampla.

vladx
22-12-2009, 04:41 PM
Va salut pe toti, sunt nou pe forumul peugeot si de curand sunt posesorul unui peugeot 307 16 benzina.
Nu am avut nici o frantuzoaica pana acum, masina este din 2005 si are 24.000km, intreabarea mea..... distributia la cat se schimba? km ? ani?
multzam.

d3ath_sm0k3
31-12-2009, 02:50 PM
Salutare,

Vreau sa imi cumpar set distributie....transmisie?...am vazut mai multe detalii despre curele...
eu am 307 1.6 16v 110CP 2006

Si pana la urma eu ce curele tre sa schimb...pe amandoua?...fiecare are rolele ei....adica sunt 4 role sau cum?

si inca o chestie....a mai avut cineva probleme cu ambreiajul la 100k?

Multumesc

Puya
31-12-2009, 03:24 PM
Salut , eu mi`am facut distributia acum 1 - 2luni maxim , ca piese am luat :
1 curea distributie
1 pompa de apa
2 role (parca 2 au fost )

Pretul a fost ~6 mil doar piesele , si 250 ron manopera , eu mai cumparasem si suportul motor ( 300 ron ) si cand a montat la loc l-a pus pe acesta nou. Pompa de apa este pe distributie si se recomanda schimbarea ei , unii zic ca se schimba o data la 2 schimburi de distributie.. acum pentru 150 ron cat este o pompa sa desfaci iar distributia nu mi se pare ok deci eu am schimbat si pompa.

tibycske
31-12-2009, 09:15 PM
Cand deschizi capota se vede cureaua de transmisie. Curea de distributie nu se vede pt ca este intr-o carcasa. La mine (1.6 HDI 110CP) cureaua de transmisie antreneaza alternatorul, si pompa pt climatizare. Pt cureaua de transmisie rola este corp comun cu intinzatorul, si se cumpara impreuna. Distributia are o rola de ghidare, si o rola de intindere. Repet, tot ce am scris se refera la 1.6HDI 110CP cu climatizare.

d3ath_sm0k3
31-12-2009, 09:40 PM
ok...am inteles ca distributia la motorul meu se face la 120k ...eu o sa fac mai devreme...dar cureaua de transmisie la cat se schimba?
Si niste detalii la curele?...

Va multumesc pt raspunsuri!

tibycske
01-01-2010, 12:48 PM
In primul rand: La Multi Ani!!!
Cureau de transmisie se poate verifica ochiometric in ce stare este. Pt motorul meu Peugeot recomanda cureaua Gates.

SonyAD
02-01-2010, 02:10 AM
Cele mai bune sunt curelele Contitech şi Lemförder.

masaro_20
07-01-2010, 06:29 PM
salut, am fost azi la service sa-mi schimb filtrul de aer si motorina, am 46000km si mi s-a zis ca am probleme cu distributia si trebuie schimbata, acum sunt in dubii , care este diferenta intre distributie si transmisie? sau sunt una si aceeasi? nu prea ma pricep^_^

papi_grasu
07-01-2010, 06:53 PM
Este o mare diferenta intre DISTRIBUTIE SI TRANSMISIE:
Pe distributie sunt ax-ul cu came arborele cotit si pompa de injectie adica pune motorul in miscare
Pe cureaua de transmisie este alternatorul si pompa de servo-directie depinde de masina.
Cureaua de distributie se schimba intre 60000 si 90000 depinde de calitatea curelei
DISTRIBUTIA este viata motorului.mare grija

masaro_20
07-01-2010, 06:56 PM
si transmisia la cat se schimba? sau nu se schimba?

papi_grasu
07-01-2010, 06:58 PM
Si transmisia se schimba nu stiu exact la cat dar eu o fac cam la doua schimburi de ulai adica la 26000 km.
Cred ca ar trebuii sa te duci sa le schimbi daca nu ai schimbat niciodata sau au fost schimbate?

Caron
07-01-2010, 07:08 PM
Ca sa fie clar:

Distributie - pune in functiune valvele de admisie si evacuare (axul cu came) si pompa de apa/ulei daca motorul e racit cu apa/ulei + alte bazdaganii tehnologice noi
Transmisie - transforma miscarea verticala a pistoanelor in miscare de rotatie si ofera control asupra puterii (cutia de viteze)

Ce alta curea se vede cad ridici capota cara alte bazdaganii.. compresor aer, pompe servo etc. si ii zice curea de accesorii

Schimbi transmisia la 2 shimbuti de ulei... hai ca-i tare :clapping:

papi_grasu
07-01-2010, 07:22 PM
Frate dupa ce am patit-o nu ma uit la 50 lei in plus
citeste aici http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=3181&page=106 penultimul post.

masaro_20
07-01-2010, 09:20 PM
si la transmisie se ma schimba ceva in plus ,role, sau doar acea curea?

SonyAD
07-01-2010, 11:57 PM
Ai 2 curele, una de transmisie (sau curea de auxiliare, îi mai zice) şi una de distribuţie.

Cea de distribuţie îţi învârte axul cu came la jumate din turaţia arborelui cotit, pompa de înaltă presiune şi pompa de apă (o elice centrifugală de plastic). Pompa de ulei e acţionată printr-un lanţ de către arborele cotit, nu are treabă cu cureaua de distribuţie sau cea de transmisie. Este în interiorul carterului motorului.

Cea de transmisie învârte pompa de servodirecţie, alternatorul şi compresorul de aer condiţionat.

La unele maşini, cu motoare cu arbori de echilibrare, mai poate exista a 3-a curea, care învârte arborii. Dar nu e cazul.

Transmisia este cu totul altceva şi se referă la sistemul maşinii care transmite cuplul motorului la roţi multiplicat. Cuprinde sistemul de ambreiaj, cutia de viteze, ax cardanic, diferenţial, planetare.

Eu aş schimba cureaua de transmisie cu rolele aferente şi eventual fulia vibrochen, dacă e cazul, odată cu kit-ul de distribuţie.

Mi se pare ultra exagerat să schimbi cureaua de transmisie la 2 schimburi de ulei iar în manual la motorul meu zice că distribuţia se schimbă la 180 de kkm sau 120 kkm în condiţii severe.

Nu transmisia transformă mişcarea rectilinie alternativă a pistoanelor în mişcare circulară ci ambielajul motorului.

cristiansumedrea
07-01-2010, 11:59 PM
La acest tip de motor ca si la mine cureaua de distributie se schimba la 180000 de km. Este posibil sa nu fie pusa la punct distributia. Esti sigur cati-a zis de distributie. Ar fi bine sa te duci si sai mai intrebi o data. Apropo- cit ti-a lut pentru schimbarea filtrelor de aer si motorina?

tibycske
08-01-2010, 12:12 AM
@SonyAD:"Cea de transmisie învârte pompa de servodirecţie, alternatorul şi compresorul de aer condiţionat."
Pompa de servo nu e electronica??
Cel putin la mine asa este (la 1.6 HDI, 110 CP), deci nu este antrenat de cureaua de trasnmisie, ci de un motor electric.

masaro_20
08-01-2010, 06:39 PM
schimbul de filtre m-a costat 280 ron, filtrul de aer l-am avut eu, cel de motorina l-am luat de la ei. Scrie clar in acea constatare de service "necesita inlocuire kit distributie".

papi_grasu
08-01-2010, 06:43 PM
Asta insamna ca tre sa faci schimbul distributiei si anume curea distributie+role(rola de ghidare,rola de intindere si pompa apa)

SonyAD
08-01-2010, 07:37 PM
Dar cum şi-au dat seama? Au dat capacul jos şi s-au uitat?

cristiansumedrea
09-01-2010, 02:21 PM
CHiar este curios cu distributia . A mai umblat cineva mai inainte la ea?

masaro_20
09-01-2010, 07:44 PM
n-a mai umblat nimeni la ea, masina am luat-o noua. se aude un fasait.

masaro_20
10-01-2010, 12:08 PM
a mai patit-o cineva?

papi_grasu
10-01-2010, 12:20 PM
"Fasait-ul" ala poate fi de la pompa de apa sau de la vreo rola.
Parerea mea este ca trebuie sa iti schimbi cureaua de distributie si cea de transmisie

masaro_20
10-01-2010, 01:25 PM
papi , masina e deja programata pentru joi la service, acum doar intrebam. merci pentru raspunsuri!

papi_grasu
10-01-2010, 05:58 PM
Aha,asta e bine in legatura cu fasait-ul ala nu stiu de unde poate exact sa apara.Poate iti explica ei dupa ce iti schimba si vad ca e treba pe acolo.Sa ne tii la curent cu costul...

masaro_20
10-01-2010, 07:59 PM
mi-au dat un pret, asa, cu aproximatie, kit distributie + curea transmisie + manopera, undeva la 1100 ron.

daredan
25-01-2010, 08:46 PM
Gata, am facut-o si pe asta: am schimbat distributia! Am facut-o la Augsburg si m-a costat 1050 ron, inca 200 m-au costat intinzatorul si rola de la transmisie (alternator, a/c). Cureaua de distributie era intr-o stare buna fara crapaturi, mai mergea fara probleme dar era cam slabita (intinzatorul) iar pompa de apa n-i s-a parut ca era cam uzata. Garantie de 60.000km sau 2 ani, asa ca pot sta linistit in privinta ei.

bazganu112
26-01-2010, 10:52 AM
la motor 1.4 HDI la cat se schimba distributia ? ultima data am schimbato la peugeut ....

Dozer
26-01-2010, 08:48 PM
Ia vezi tu daca nu gasesti singur informatia pe aici -> http://www.peugeotclubromania.ro/forum/threads/18870-Atentie-citeste-inainte-de-a-deschide-un-topic

masaro_20
26-01-2010, 11:52 PM
La 60000km se schimba, yo am schimbat la 46000 ca am avut niste probleme.

vladx
27-01-2010, 02:05 PM
va salut pe toti, sunt nou pe forum, am de curand un 307 1.6 benzina, masina are 24k si este din 2005, are rost sa ma apuc de distributie?
multumesc.

d3ath_sm0k3
27-01-2010, 02:50 PM
@vladx Eu am tot 307 1.6 16V am 100k si nu am schimbat distributia.....din ce am citit pe aici se schimba la 120k am mai intrebat si ceva mecanici din italia mi.au zis la fel...acum nush fieacare face cum vrea....o poti schimba mai devreme ca sa nu ai surprize....si eu o sa o schimb curand sa fiu mai sigur...

vladx
27-01-2010, 02:55 PM
multam mult man, masina a stat, si plus de asta cam fac km cu ea si am si opriri si porniri dese, nu k la un taxiu dar ......ma aproprii.
ma gandeam pt. ca am lucrat la o companie de taxi, si bagam masinile in schimb de distribtie mai devreme.... majoritatea loganuri si ceva sckode.

bazganu112
27-01-2010, 08:59 PM
la 1.4 hdi ?:D un pret?