PDA

View Full Version : Suspendare permis

Pages : [1] 2

stefan_pers
02-08-2006, 07:06 PM
Salut baietii.......stiu ca este o mare greseala,respectiv ghinion..aseara am baut 2 beri,asta era pe la ora 8,dupa care am iesit cu baietii,cu papucul unuia dintre ei!stam noi pana pe la ora 4 si ma decid sa merg si eu cu papucul sa vad cum merge,asta era pe o straduta de cartier!Asha ca ma urc,bag semnal,merg 5 metri si cand in spatele meu.........ghiciti cine?Politia,ma trage pe dreapta pt control de rutina si-mi arunca si fiola in gura!Si iese 0,28...........adik,permisul pe 3 luni!Nenoroc a fost ca nu aveam nici o mica atentie la mine asha ca nu am putut sa fac nimic altceva decat sa incer sa-i explic,eventul sa-l fac sa ma ierte,dar domnul agent cu 4 liniute in piept a fost foarte incapatanat!In schimb mi-a spus sa ma duc la udristei s afac o cerere de micsorare a suspendarii!De la 3 luni la o singura luna,ce mi-ar prinde foarte bine,zicea ceva de un curs de legislatie,sa explic celui de la ghiseul respectiv si poate mi-o reduce!nu mi-a dat foarte multe detalii.....deci,voi stiti ceva?Se mai poate face ceva........spun asta pt ca eu de curand m-am angajat sofer la midocar,adik.........testez masinile ce ies si intra in service sa vad daca mai au probleme,iar fara permis,credeti-ma sunt mort!trebuie neaparat sa fac ceva,1 luna de zile poate o mai scot la capat,cu concediu cu ceva,dar 3 luni.........mi-au luat paine de la gura!Va rog sa ma ajutati cu orice fel de informatie,parere,sfat

coyote
02-08-2006, 07:54 PM
Din pacate, pentru bautura, din cate stiu eu, nu iti aproba nimeni reducerea pedepsei... Sorry...

mirciulik
02-08-2006, 09:54 PM
se micsoreaza pedeapsa la 1 luna. se fac niste cursuri de legislatie care costa ceva peste 1mil, nush sigur, cred ca se fac in scolile de soferie(sau la politie ??). var-miu a patit-o, dar n-a facut cursuri, a facut ceva cu judecatoria, dar la el nu era vb de baut la volan, era un accident banal in care l-au scos pe el vinovat.
succes cu ... cu problema

Paulica
02-08-2006, 09:56 PM
Daca esti istet si inveti repede din greseli, data viitoare o sa gandesti de doua ori inainte sa bei si sa conduci!Si zi merci ca nu ai dat peste vreunul din vina lui!Atunci o puneai de-un penal!

nolo
02-08-2006, 10:08 PM
cornel dinu a fost prins baut la volan, i s-a luat carnetul, a urmat cursurile mai sus pomenite si i s-a dat inapoi dupa o luna. se poate! s-a dat la TV.

PS: de la doar 2 beri creste alcoolemia in asa hal??????? wow...

mjustin
02-08-2006, 10:18 PM
de la bere DA, oricum cred ca e un risc mult prea mare sa consumi alcool si ...sa te urci la volan;
in primul rand e vorba de viata si siguranta ta , apoi...a celor dragi tie
am auzit cazuri de accidente in care cel vinovat NU consumase alcool iar cel nevinovat DA, ghiciti cine a avut de suportat rigorile aspre ale legii?

dlliviu
03-08-2006, 11:59 AM
cunosc problema!
Contactezi o scoala de soferi care sa 'accepte' ca ai inceput cursurile de marti - dureaza o saptamana - si in plus sa nu fie neaparat nevoie sa te prezinti. ( astia de la scoli sunt mult mai 'cooperanti') - te costa vreo 150Lei .
Tot ei te invata cum sa redactezi cererea catre comandant ca sa fie convingatoare. Important sa nu fi mai fi avut ridicat carnetul in ultimii 3 ani.
Comandantul are latitidinea de a aproba sau nu, nu este obligatoriu, deci cu tot cursul , daca nu-i place de 'fatza ta' poate sa 'Pa'.
In cerere povesti circumstantele intamplarii, cum ca nu ai fost un pericol public, cum ca de permis depinde serviciul, recunosti ca ai gresit,ca ai fost cooperant si nu ai facut 'figuri' la organ , etc
Astea toate numai daca aveai sub 0.8% in sange sau 0,4 la alcooltest.
cheia e la comandant.
bafta!

Alexandru
03-08-2006, 12:08 PM
omul vrea niste sugestii si nu morala. mai lasati morala
sunt convins ca stie ce a facut

Si eu stiu ca varianta de limitare a pedepsei este cea amintita anterior

theprince
03-08-2006, 12:31 PM
Cum adica sa lase morala?!?! Trebuia sa constientizeze inainte, nu dupa. E normal sa primeasca aceste "palme prietenesti".Daca ar fi fost numai sfaturi pentru rezlovarea situatiei, atunci oricine ar fi citit topicul ar fi fost convins ca are de-a face cu oameni care asta fac frecvent - consuma alcool si apoi se urca la volan.

Paulica
03-08-2006, 01:36 PM
omul vrea niste sugestii si nu morala. mai lasati morala
sunt convins ca stie ce a facut

Din pacate nu pot sa las morala la o parte, atat timp cat am avut in urma cu multi ani un deces in familie din cauza unui sofer beat.Sincer, dupa parerea mea, daca alcoolemia ar depasi o anumita limita, i-as ridica dreptul respectivului de a avea permis de conducere.

stefan_pers
03-08-2006, 11:11 PM
dap,ma gandeam la aceste critici,oameni buni,sunt destul de constient sa-i respect viata altei persoane,si absolut intotdeauna am fost responsabil pt pasageri,v-am spus,era in jurul orei 4 dimineata,si nu e nici un fel de masina pe straduta aia,cred ca nu mai trecuse pe acolo nici macar o furnica de vreo 2 ore!deci nici atata pietoni,in al doilea rand.........nu eram beat,am baut 2 beri la ora 7,care nici macar nu ma ametisera atunci,deci..........am ramas si eu uimit cand am vazut fiola!Nu ma urcam la volan daca simtea cel mai slab semn de slabiciune,nu sunt atata de idiot!A fost doar un sir de evenimente neplacute!Ii multumesc lui Alexandru pt ca mi-a luat apararea si lui "dlliviu" pt sfat,asha am facut,cursul m-a costat 1,1 milioane,si il termin in 10 zile,de acolo mai vedem ce rezolv,va multumesc!

Paulica
03-08-2006, 11:22 PM
Ok, se pare ca ai invatat ceva totusi din cele patite!Sper sa-ti iei carnetul mai curand in urma cursului si sa nu mai incerci papuci noaptea!Bafta!

nolo
03-08-2006, 11:23 PM
m-am mirat eu, DAR: doua beri = 1l x 6% alcool e echivalentul a aproape 1/2 l de vin. 2 beri nu te imbata asa tare ca 2 cani de vin, dar la fiola se simte.

stefan_pers
03-08-2006, 11:48 PM
e vorba de expiratie,aerul expirat nu de g/l alcool pur in sange!limita admisa din cate stiu eu la aerul expirat este 0,20 ...eu am avut 0,28,si poate nu crestea atata dak nu le-as fi baut pe stomacul gol,nu mancasem nimik toata ziua,si nici dupa ele nu am mancat!Doar stiti ca berea tine de foame:D

panzercristi
04-08-2006, 05:39 PM
eu am baut 1lt. de vin cu prietenii pana pe la ora 23 si a 2-a zi pe la 14.00 mi-a iesit 0.1 la test.

AdiRMG
04-08-2006, 06:31 PM
...Politia,ma trage pe dreapta pt control de rutina...

La faza asta trebuia sa le spui sa iti arate unde mai scrie ca au voie sa te opreasca pentru control de rutina. Din spicuirea codului rutier ai sa vezi ca nu mai au voie, decat la filtre organizate si anuntate sau razii.
Daca ma insel, va rog sa ma corectati.

Bisti
04-08-2006, 08:52 PM
aia e legea noua care nu s-a adoptat si nici nu se va adopta anul asta.

mosuzighi
04-08-2006, 10:23 PM
Daca ati sti voi de cand nu am mai baut o bere deoarece trebuie sa merg de ici colo...

badbom
07-08-2006, 07:30 AM
Am tecut prin acelasi lucru cand aveam Dacia... Bausem la inchiderea programului o bere si dupa vreo cateva ore pe la ora 22 mergeam cu masina full de bagaje spre Titan pe o straduta.Cand la un moment dat iese un "politzai" repede in fata, mai ca am facut atac de cord, si-mi face semn sa opresc.Dupa vreo 5 minute de discutii filosofice cu el, mi-a pus fiola "dighitala" si surpriza neplacuta, pentru el...aveam 0,07 la mie.Bineinteles ca s-a stresat rau de tot insa nu prea a avut ce face decat sa ma lase sa-mi continuu drumu linistit cu mentiunea, citez: "Sa nu mai consumati bauturi alcoolice la volan".
Nu mai stiu daca mi-am luat amenda....

Tehnodor
27-11-2006, 05:36 PM
Ieri cand ma intorceam de la munte am avut un ghinion fantastic.

Dupa ce m-am tras un pic cu un Golf am incetinit si am dat sageata sus la Cruise si s-a setat pe 162 km/h. Bineinteles ca m-a luat radarul (doar pe mine nu si pe audiul care era in spatele meu) cu +62 viteza legala si mi-a suspendat permisul 3 luni. Asta este... a fost prostia mea...

Dupa 2 saptamani o sa stau 3 luni pe bara:rolleyes:

Exista si cateva parti bune in toata distractia asta.
1. ca diferenta dintre suspendari (pt ca am mai avut una pt o necedare de prioritate si un accident care s-ar fi rezolvat cu 1 mil) este mai mare de 6 luni (cu cateva zile) si nu trebuie sa mai stau 30 de zile in plus pe langa alea 90.
2. Cruise Controlul arata viteza exacta :naughty:

Din cate am vazut nu exista un astfel de topic si m-am gandit ca ar fi bine pt cei care patesc astfel de lucruri, pt ca nu se stie niciodata cu Garcea ce surprize ai, sa povesteasca aici patania poate asa trec mai repede zilele de suspendare.

Nu va doresc, dar nu stiu de ce am senzatia ca va fi populat pe aici incepand cu 1 decembrie o data cu intrarea noului cod rutier.

Aveti grija ca 15 puncte se fac imediat. Drive safely.

coyote
27-11-2006, 05:39 PM
Imi pare rau de tine, mai ales pe vremea asta. :(
Imi amintesc si eu de momentul cand m-a prins radarul cu 171 km/h (incetinisem :D )... Am murit de ciuda... Vezi poate reusesti sa obtii reducerea la 30 de zile.

Tehnodor
27-11-2006, 05:44 PM
Din pacate nu o sa-mi dea reducerea cu siguranta pt ca l-am mai avut suspendat si cand te duci in audienta tre sa spui ca a fost prima si ultima data cand se intampla si ca nu se va mai intampla niciodata... deci sanse 0.

adioperator
27-11-2006, 06:48 PM
Si eu am fost servit acum 3 ani cu o suspendare pe 3 luni a permisului din cauza unei neacordari de prioritate precedata de un accident.

a_mic
27-11-2006, 07:17 PM
Coyotu' era cu picioru' pe frana cand l-a luat Garcea ! :roll2:

marius_varga
27-11-2006, 07:47 PM
Imi pare rau de tine, mai ales pe vremea asta. :(
Imi amintesc si eu de momentul cand m-a prins radarul cu 171 km/h (incetinisem :D )... Am murit de ciuda... Vezi poate reusesti sa obtii reducerea la 30 de zile.
Coyote, incetineai de la 188? Inainte de tuning?
Sau mai mult? Dupa tuning.

BeeJay
27-11-2006, 07:47 PM
sper sa nu intru niciodata in clubul asta

a_mic
27-11-2006, 08:00 PM
@BeeJay: stii si tu... speranta moare ultima ! :D

BeeJay
27-11-2006, 08:02 PM
@BeeJay: stii si tu... speranta moare ultima ! :D
beeei nu rade. daca raman fara permis nu mai fac bani. hmmm. dar pot angaja o soferita. :naughty:

a_mic
27-11-2006, 08:05 PM
mda...partea cu banii e corecta. Dar, daca stau si ma gandex mai bine, nici partea cu soferita nu suna rau :D

coyote
27-11-2006, 08:26 PM
Sa fiu mai precis, cum se zice mai nou. Deci. Eram cu 206 2.0HDi, nu cu 307. 206 n-a vazut tuning cat a trait ea (bine, am troznit un cal, de faceau aia de la Politie misto de mine ca tre' sa-mi schimb talonul ca dupa accident aveam 91 CP, nu 90). Si incetinisem de la 190. M-a luat radarul in secunda in care mi-a bipait si detectorul :( de foaaarte departe adica. De atunci nu l-am mai folosit :)

GXG
27-11-2006, 08:29 PM
dupa ce in ultimii doi ani, desi meritam, nu am luat nici o amenda.. :P..... sper sa nu intru direct aici, cu pietonii....

In alta ordine de idei, hai frate, capul sus ca in trei luni mai refaci silueta.....

rara
27-11-2006, 10:14 PM
Nasol club. Candva am fost si eu in el.... Sper sa nu revin:)

mjustin
27-11-2006, 11:10 PM
cand esti obisnuit sa fii sofer ... e tare aiurea sa fii pieton

stefan_pers
27-11-2006, 11:23 PM
dap......am fost si eu prin clubul asta,aveam si un topic cu asha ceva....vremurile rele....dar,sunt cuminte acum,gandeste-te ca 3 luni in nici un caz nu vor trece repede asha cum iti spun prietenii:P

Radon
27-11-2006, 11:29 PM
Eu am avut mare noroc, era sa o patesc si eu acu vreo 4 ani din vina unei pietoane care nu facea diferenta intre rosu si verde, permis n-am avut, dar bateam lunar 350km sa-mi reinnoiesc Dovada de circulatie pina la rezolvarea dosarului. Si intr-adevar cele 3 luni nu trec repede deloc, mai ales daca se nimeresc intr-o perioada aglomerata, in care chiar ai nevoie de masina.
Asa cum a patit un bun prieten al meu, pentru care 3 luni a trebuit sa fac pe soferul saptaminal, ca avea omu zona de distributie si trebuia acoperita in fiecare luni... greu, frate !

seby
27-11-2006, 11:50 PM
era sa intru si eu in clubul vostru...dadeam concurs cu un X5 si am depasit amandoi pe linie dubla continua in zona cu limitare de viteza la 30h si aveam undeva pe la 90-100...am avut noroc ca eu eram in fata si am ramas singur cu d-ul militian si m-a inteles :P

Radon
28-11-2006, 12:00 AM
@seby: chiar ai avut noroc. eu dak eram d-nul militian, nu cred ca te-as fi inteles ! fa-te cuminte, ca nu e de bine ! nu e de joaca cu concursuri pe drumul public !

seby
28-11-2006, 08:40 AM
e o zona in care sa te prinda...e inafara localitatii si nimeni nu merge cu 30h...pe ala cu X5 nu l-a iertat...stiu ca am avut noroc dar sunt mai atent de atunci in zone mai periculoase :P

boboss
21-03-2007, 06:59 PM
salut,
un prieten nu a acordat prioritate si i-au suspendat (azi) carnetul pentru o luna, primind o dovada cu care poate circula urmatoarele 15 zile.
1. Suspendarea cand incepe: azi sau peste 15 zile?
2. Trebuie sa sustina un examen la sfarsitul suspendaii pentru a-si ridica carnetul?
Multumesc anticipat

kmkz
21-03-2007, 07:05 PM
1. suspendarea incepe peste 15 zile
2. va sustine examen teorie cu 13 intrebari din care tb sa rasp corect la 11

boboss
21-03-2007, 07:18 PM
cautand incet -incet am gasit asta:

extras din: normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de Urgenţă nr. 195/2006 privind circulaţia pe drumurile publice.:
Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule operează în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, după caz, a expirat termenul de predare a acestuia...deci daca ti-a luat carnetu pe loc..suspendarea incepe pe loc

kmkz
21-03-2007, 07:20 PM
da... sigur... zi-i sa mearga peste 15 zile... ca sa fie extrem....

boboss
21-03-2007, 07:22 PM
da... sigur... zi-i sa mearga peste 15 zile... ca sa fie extrem....

unde sa mearga?
permisu i l-a luat pe loc

tnt
21-03-2007, 09:09 PM
nu conteaza tata .. are dovada cu drept de circulatie pe 15 zile. Dovada aia e valabila din momentul in care i-a luat permisul si pana expira (15 zile). Adica in perioada asta poate sa conduca fara probleme

buhaivictor
21-03-2007, 09:45 PM
vorbesc din cunostinta de cauza...nu va spun de ce...
cele 30 de zile in care nu va putea circula incep dupa cele 15 zile de pe dovada in care poate circula..de ce?pt ca termenul legal de a depune contestatie este de 15 zile...asa ca daca in cele 15 zile nu merge cu contestatia, va sta 30 de zile pe dreapta...
daca se depune contestatie, cat timp se afla pe rol contestatia, 1luna-1an(ducand la absurd) se prelungeste dovada la cererea sa...
puteti sa fiti siguri de aceste informatii...

banderas
21-03-2007, 09:58 PM
in concluzie 15 zile poate sa mearga fara probleme, iar din momentul expirarii dovezii (adik dupa alea 15 zile) nu mai are dreptul de a conduce timp de 30 de zile, asta daca ia examenul, daca nu se prelungeste termenul de stat pe bara pana cand trece testul ala smecher ... (unde te intreaba, apropo, cati metri trebuie sa aiba sfoara care leaga manzul de caruta, sau pe ce parte a carutei se "tracteaza" manzu, etc ...) :)

buhaivictor
21-03-2007, 10:14 PM
cam asa e....

205
22-03-2007, 09:05 AM
Confirm si eu, suspendarea incepe dupa cele 15 zile in care e valabila dovada.

boboss
22-03-2007, 09:50 AM
KLAR..10x a lot
asta e.. e mult mai clar amu
o zi faina

ashtefan
25-03-2007, 12:01 PM
Am intrat si eu in clubul celor ramasi fara permis. Am nevoie de ajutor. Iata pe scurt ce am patit:
-vineri dimineata(23.03) in jurul orei 7.45 am oprit masina pe contrasens in fata unui magazin la care aveam de facut o livrare. Mentionez ca sunt agent de vanzari la o firma de distributie si ca afara ploua tare. Am livrat marfa, m-am urcat in masina si am plecat spre urmatorul magazin, evident prin incalcarea liniei duble continue si revenirea pe banda normala de mers. Nu am observat masina politiei care era parcata mai in fata si astfel am vazut un Garcea dragalas coborand din masina si facandu-mi semn de oprire. Mi-a explicat ce si cum, am incercat sa o dau la pace si nimic. M-am 'tiganit' cu el vreo 10 minute, dupa care el a plecat la masina sa imi completeze PV care, in urma promisiunii lui urma sa contina doar o amenda. A revenit la mine la masina, mi-a aratat PV, m-am uitat atent si am constatat ca la paragraful cu 'Stabilesc:...' scria doar amenda si puncte de amenda. Am semnat PV, dupa care omul mi-a dat si o dovada de circulatie impreuna cu un Convocator pentru examenul de redobandire a permisului. L-am intrebat care e faza, la care el mi-a zis ca asta prevede legea la articolul respectiv(101 al.3 lit.d) si ca mi-a fost retinut permisul pentru 2 luni(asta doar verbal pentru ca in PV nu scrie nimic de suspendare si mai putin de perioada de suspendare).
Ce e de facut acum? Pot face contestatie la acest PV? Am sanse de castig? Va rog sa imi dati un raspuns. Un punct de vedere avizat(avocat, jurist, etc) ar fi senzational. Postez si copia PV si o poza cu respectiva locatie unde se poate remarca faptul ca marcajul e foarte putin vizibil, mai ales ca ploua destul de tare. Bafta.
L.E. Si inca o intrebare:pot circula cu dovada inafara Romaniei? Ca de Pasti trebuie sa plec in Bulgaria si sunt singurul sofer cu ceva experienta care ar putea conduce.

maxu
25-03-2007, 01:46 PM
"Scuza-ma" ca iti zic, dar nu ti se pare normal ca sa respecti regulile de circulatie ? Sau daca esti agent de distributie inseamna ca la tine nu se aplica ? Doar noi, astia care nu facem distributie, trebuie sa respectam regulile de circulatie ?
Daca toti agentii de distributie incalca regulile de circulatie, ca deh, ei sunt mai presus de lege, eu propun ca noi ceilalti sa stam in casa, sa nu ne luati pe capota.
Parca vad ca maine poimaine o sa vii sa zici ca la 170 km/h in localitate, un garcea a venit sa-ti ia permisu.... si o sa fii tare suparat. Eu as fi de acord sa ti-l anuleze, nu sa ti-l suspende.
In loc sa te gandsti ca datorita acelui permis de conducere ai o slujba, care iti aduce un venit, etc.... intelegi ce vreau sa zic, sper.

maxu
25-03-2007, 01:55 PM
si sa nu piarda dovada, ca o sa aiba mai multa umblatura de facut - ii va trebui la politie cand merge sa ridica permisul.... cand va fi

Bisti
25-03-2007, 01:57 PM
daca ti-a scris articolul pe PV - nu ai ce sa faci. nu trebuie sa iti comunice ca iti ia permisul, doar motivul pentru care te-a oprit.
insa e o mica problema - articolul 101 al.3 lit.d - nu prevede incalcarea liniei continue ci :
" d) circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor în care se efectueaza regulamentar manevra de depasire." !
de aceea e mai bine sa iti arate articolul pe care l-ai incalcat sa vezi pentru ce te amendeaza ... pentru ca asa putea sa spuna ca ai omorat pe cineva ... si tu semnai, ca nu stii articolul. asa el te-a indus in eroare intentionat ca sa iti ia permisul.
sau tu ai parcat pe celalalt sens, invers, cu fata spre cei care veneau ?

poti conduce in afara RO cat timp mai e valabila dovada. ea tine loc de permis.

turbojack
25-03-2007, 04:39 PM
..
poti conduce in afara RO cat timp mai e valabila dovada. ea tine loc de permis.

Gresit.
Dovada este valabila doar pe teritoriul Romaniei.Doar permisul care are toate caracteristicile de identificare poate fi valabil pe teritoriul altor state.Am avut aceeasi problema,iar la vama mi s-a spus la fel.
@ashtefan.Parcare pe contrasens este oricum grav,insa daca mai si incalci banda dubla e si mai grav.Macar daca aveai banda intrerupta.
Deoarece permisul de conducere iti asigura locul de munca ,e bine sa ai grija de el ,iar asta se face in primul rind respectind pe cit e posibil regulile de circulatie.

ashtefan
25-03-2007, 05:12 PM
K. Sunt convins ca ceea ce am facut e de condamnat si ca nu am nicio scuza. Problema e ca ramanand fara permis e foarte posibil sa raman fara loc de munca(datorita politicii companiei) ceea ce e de nedorit. Ca circumstante atenuante pot mentiona faptul ca ploua destul de tare afara si ma grabeam deoarece trebuia sa ajung la banca si in acele conditii meteo traficul era destul de redus, mai ales daca luam in considerare ora la care s-a produs evenimentul(7.30-7.45 AM). In plus, marcajul e deteriorat si mai ales in conditii de ploaie e greu vizibil. In urma acestei manevre nu s-a produs niciun accident, nu am incomodat pe nimeni in trafic, nu am ranit sau omorat pe nimeni(Doamne fereste).
Problema pe care o pun in discutie e legalitatea si corectitudinea procesului verbal, intrucat art. 180, aliniatul 1 prevede: "...agentul constatator încheie un proces-verbal de constatare a contraventiei... care va cuprinde în mod obligatoriu:...sanctiunea contraventionala complementara aplicata si/sau masura tehnico-administrativa dispusa.."
Ori in procesul verbal acest lucru nu este prevazut. In plus, nu este prevazuta nici unitatea de Politie unde pot depune contestatia, lucru de asemeni obligatoriu in completarea PV(se vede in poza cu PV ca in coltul din dreapta jos nu e completat Serviciul Politiei Rutiere...)
Pot aceste elemente constitui vicii si duce la anularea PV? Va multumesc.

@turbojack: Imi poti spune articolul care prevede ca nu poti circula inafara Ro cu dovada? Eu am cautat in decret dar nu am gasit nimic care sa faca referire la acest lucru. Stiu si eu ca pe dovezile vechi era mentionat clar: Valabil doar pe teritoriul Romaniei, dar pe dovada eliberata acum nu scrie nimic in sensul asta.
@maxu: Daca nu ai incalcat niciodata vreo regula de circulatie te felicit. Esti cred singurul conducator auto care se poate lauda cu virtutea asta.
Bafta.

maxu
25-03-2007, 05:19 PM
ashtefan - poate sunt mai de moda veche, dar in viata ca si in trafic ma ghidez dupa principiul nu fa altuia ce tie nu-ti place; o sa te rog sa ma scuzi ca eu caut cate o ora un loc de parcare, in loc sa opresc masina in mijlocul drumului si sa strig ca nu am incomodat pe nimeni, ok? Si mai ales ca era vb de slujba ta in joc, trebuia sa fii si mai atent la comportament in trafic - fac pariu ca a doua oara nu o sa mi repeti schema, nu?
cauta informatii pe www.amenda.ro, dar a 2-a oara nu-ti mai zic nimic.:blush:

ashtefan
25-03-2007, 06:00 PM
@maxu: Imi cer scuze daca te-ai simtit lezat insa nu asta a fost intentia mea. Vroiam doar sa spun ca suntem oameni si cu totii gresim(scuze daca te-am inclus si pe tine aici). Eu consider ca trebuie luata in considerare si gravitatea faptei. In cazul de fata nu s-a produs niciun accident, nu a fost nimeni ranit sau incomodat in vreun fel. Iti spun ca in niciun caz nu pot pierde o ora pentru a cauta un loc de parcare liber intrucat am de facut zilnic 30-33 vizite la diferiti clienti. Asta ar implica sa 'pierd' o zi si ceva/zi doar pentru a cauta locuri de parcare, ceea ce nu este posibil. Sa nu crezi ca sunt un tip certat cu legea, ci din contra sunt adeptul respectarii ei si al respectului fata de ceilalti. Iti spun doar ca am permisul de 12 ani, am condus circa 300 k km fara a avea vreodata permisul suspendat, ci doar cateva amenzi pentru parcare neregulamentara, radar, etc. A doua oara clar nu voi mai repeta greseala comisa, dar acum am nevoie de ajutor pentru recuperarea permisului. De aceea am apelat la voi si nu din mila sau pentru a cersi compasiune. Bafta.

Bisti
25-03-2007, 06:06 PM
nu il poti recupera altfel ... nu se baga nimeni.
singura solutie sa depui contestatie sa iti declare PV nul ... si iti va prelungi dovada lunar pana la decizia tribunalului.

ashtefan
25-03-2007, 06:14 PM
Evident ca voi face plangere impotriva procesului verbal. Problema este daca am sanse sa declare PV nul datorita acelor vicii de completare.

maxu
25-03-2007, 07:44 PM
ashtefan - daca toti fac ca tine - adica daca din pct lor de vedere nu incomodeaza pe ceilalti participant la trafic, nu fac accident, si e firesc sa calce regulile de cirulatie, deh, doar suntem in romania, o sa ajungem ca in anglia, sa circulam pe stanga, ca nu o sa avem loc de altii care nu incomodeaza pe banda noastra - asta voiam sa spun.
Nu te stresa, nu am nimic personal cu tine, voiam doar sa subliniez ceva, banuiesc ca toata lumea a inteles. Ca si participanti la trafic trebuie sa ne punem in postura celorlalti, sa vedem daca noua ne-ar conveni sa niu se intample asa ceva; ai sa ramai surprins ce linistit devii la volan ;) .
Din cate stiu eu este scuzata incalcarea regulamentului doar in cateva situatii, de genu - sotia naste, un accidentat in masina, pe care trebuie sa-l duci de urgenta la spital, etc. Dar ca ploua afara, sau ca asa vreau eu nu sunt scuzate, ai vazut si tu.
Repet - uita-te pe situ ala, o sa vezi cum si ce poti sa faci in vederea recuperarii permisului. Greseala o data recunoscuta, e pe jumatate iertata. E drept ca noi romanii nu invatam decat cu paru, dar invatam repede :P .

ashtefan
25-03-2007, 07:48 PM
O sa merg maine sa vorbesc cu un avocat si va tin la curent. Mersi pentru 'incurajari'. Bafta.

Darius
26-03-2007, 05:04 AM
Contestatarea procesului verbal... hm! Vei ajunge in instanta, unde cuvintul politistului va avea intiietate. In plus, va dura ceva(declaratii, audieri, martori, etc). Ca sa nu mai spunem si ca tu AI SEMNAT procesul-verbal, ceea ce inseamna automat recunoasterea greselii. Nu prea mai ai cum sa il recuperezi, decit printr-un examen. Si daca ar fi sa-l recuperezi fara, tot nu o poti face pina de Paste... Cit despre paragraful invocat... Corect! Ai circulat pe sensul opus. Atit inainte de a parca, cit si dupa. Sincer, si te rog sa nu te superi pe mine, le dau dreptate "antevorbitorilor" mei. Ca ploua, ca nu ai facut accident, ca nu ai omorit pe nimeni, nu sunt scuze! Da' daca faceai accident sau omorai pe cineva? Atunci ce mai spuneai?? Ca... soarta a fost de vina, nu? Exact tipul acesta de gindire duce la atitea tragedii... Regulile sunt facute pentru toata lumea si se respecta MAI ALES cind nu te vede nimeni! Si daca de carnetul ala mai depinde si serviciul...

PS. si da, eu respect regulile... ca ma respect si ii respect pe altii prea mul:naughty: t

Bisti
26-03-2007, 09:35 AM
Darius - sunt 2 semnaturi. una unde recunosti fapta si una unde semnezi de primirea PV. depinde unde a semnat si ce a scris la "Alte mentiuni".

coyote
26-03-2007, 10:10 AM
@ashtefan: parerea mea este sa faci contestatie. In procesul verbal nu scrie nimic de suspendarea permisului. Ar trebui mentionat in procesul verbal. Din moment ce in PV nu este mentionat asa ceva, PV-ul este gresit intocmit.

dan20071981
26-03-2007, 11:26 AM
Saracul om avea nevoie de un sfat nu de chestii de genul: "Esti un criminal, noi suntem niste sfinti, nu incalcam nici o regula de circulatie!"
Oricum cu contestatia merita incercat, nu ai nimik de pierdut. Acum luand-o p-aia dreapta nu cred ca merita sa-ti risti permisul cand de el depinde painea ta, nu crezi?

buhaivictor
26-03-2007, 07:08 PM
e simplu, ai gresit si nu ai nici o scuza, iar procesul verbal este bine intocmit...
dovada de circulatie pe 15 zile tine locul permisului si este actul care dovedeste faptul ca ti-a fost retinut permisul...
@coyote sa stii ca nu e obligatoriu sa scrii in p-v masura complementara atata vreme cat articolul o prevede si atata vreme cat se elibereaza dovada...
nu ai ce sa faci, parerea mea este ca nu ai sanse...
si cand e vorba de circulatie si de legi puteti sa ma credeti...
bafta...

stefan_pers
26-03-2007, 09:16 PM
bey nene........nu le mai luati apararea atata ....noi ii platim pe ei nu ei pe noi,si cam au facu abuz,normal era sa-ti spuna ca-ti ridica permisul nu sa te trezesti tu asha?politia romana face foarte foarte multe abuzuri si scapa doar din cauza celor prea neinsistinta s afaca dreptate.....ai calcat linia dubla continua?foarte bine,fa contestatia si da vina pe marcajul deficitar al strazii,in felul asta toata vina va revenii a primariei si s-ar putea sa si scapi!dar oricum nu te lasa pagubas......sunt niste nemernici majoritatea,burte mari si vile in tancabesti...........

ashtefan
26-03-2007, 09:56 PM
E clar ca voi face contestatie. Am vorbit cu un avocat si mi-a spus ca gravitatea redusa a faptei, faptul ca nu au fost urmari si marcajul deficitar pot constitui circumstante atenuante in aceasta cauza. O sa va tin la curent cu ceea ce se intampla. In plus, de cele mai multe ori politistul sau juristul politiei nu se prezinta la proces sau nu au probe, fapt ce poate duce la castigarea procesului.

pgt406
27-03-2007, 03:00 AM
1. @ashtefan: ai gresit ! dar poti castiga PV si iti urez succes.
2.@Darius ..la judecatorie cuvantul politistului NU are intaietate pentru ca el nu se prezinta ci trimite o foaie prin care spune ca amenda este perfect legala.(am avut talonul luat de un politist prost pentru folia LLumar si am castigat in contestie).
3.@maxu esti cumva gabor de te simti asa lezat.
4.@ashtefan. ->sfat sa nu-ti pierzi slujba :vorbesti cu cineva din anturajul tau sa conduca in locul tau si tu sa stai in dreapta si ii oferi 3-4-5 milioane,depinde de bugetul tau.
5.Nu inteleg de ce le luati apararea gaborilor!! Pe asemenea drumuri cum sunt la noi mai comiti si ilegalitati.si eu le comit si voi(acum mai putin). Cand voi avea drumuri sanatoase,si locuri de parcare si politisti destepti care sa nu stea la panda,atunci voi circula si eu ca in UE.

dlliviu
27-03-2007, 10:15 AM
@ashtefan
Te-a aburita avocatul cu 'circumstantele atenuante ' ... da ce? e de parnaie si sa-ti dea mai putin ?!?
Daca nu e vre-un viciu la intocmire PV ... Pa!
Fa contestatie ( ca s-o mai lungesti cu dovada macar dupa Paste) ,vb cu sefii si ia-ti concediu ,pune mana pe carte si dupa ce te vezi cu carnetul in mana ... mai vezi tu plus ca faci si economie de vreo 'batrana' la avocat .

Eu ma apuc de invatat la vara ... cu toate 'circumstantele atenuante' beton.

maxu
27-03-2007, 11:15 AM
stefan_pers - ai dreptate, dar sunt cativa care isi fac meseria, si sunt Oameni - eu am intalnit; intr-adevar putini, foarte putini, si au tot respectul meu.
ashtefan - te-a aburit bine avocatul, dar ce sa zic, e intr-adevar greu sa arunci un ochi pe situ-l pe care ti l-am dat. E mai usor sa conduci, nu?
pgt406 - stai linistit, nu sunt gabor.
Si ca sa va lamuresc pe toti, din cauza unui idiot pentru care regulile de circulatie nu exista eu am avut un accident din care cu MULT noroc am scapat cu viata; din cauza altor idioti altii au murit, sau au ramas invalizi. Si voi imi spuneti mie sa stau linistit ca pe voi va doare la patina de reguli ???
Nu vreau sa intru in polemici sa va fac sa judecati putin, ca sa vedeti ca nu v-ar conveni la nici unu sa dati peste astfel de specimene, si sa spuneti dup[a aia caq am dreptate.
Abia astept sa-mi pun bull bar, si sa vad care nu-mi dati prioritate :o .
P.S. ashtefan - nu la tine ma refeream, te rog sa nu te ataci; era o chestie in general; stiu ca ce ai facut tu are "circumstante atenuante", eu doar am atras atentia, ca sa ramai aici cu incalcatul regulilor de circulatie.

stefan_pers
27-03-2007, 01:02 PM
frate......e vorba de o simpla trecere peste linia continua.....nu depasiri in curbe periculoase sau cine stie ce asemanator......

Darius
27-03-2007, 02:30 PM
@pgt406- poate s-a inteles gresit... Cind am spus "cuvintul politistului" nu m-am referit strict la prezenta lui fizica in instanta. El este "prezent" prin actul intocmit, adica procesul-verbal, care are... "prioritate". Si sa stii ca agentul respectiv poate fi citat si audiat, daca instanta considera necesar/relevant acest lucru... Ca se prezinta sau nu... alta poveste.

maxu
27-03-2007, 03:15 PM
frate......e vorba de o simpla trecere peste linia continua.....nu depasiri in curbe periculoase sau cine stie ce asemanator......
prietene (las-o cu infratirea pana ne cunoastem si noi :P) - ala din cauza caruia am avut eu accident era oprit, deci si mai mari "circumstante atenuante", dar era oprit in mijlocul drumului, in mijlocul noptii, cu toate reflectorizantele date jos, ca era la furat omu, si pe deasupra ma si orbise unu cu farurile din fata, ca-i erau ridicate prea sus, tot o chestie minora, nu crezi ? Si eu nesimtitu de mine, cum de am avut tupeu sa circul cu masina pe strada, pe banda mea, si sa-l deranjez de la furat, etc.
Asa ca scutiti-ma inca o data de las-o ba ca merge asa. Ai gresit, platesti. Toti ne dorim sa circulam ca in Germania, dar nu am pune nici unu osu la treaba, numa gura-i de noi.
Si lasa-ma cu locuri de parcare, ia zi de cate ori ati dublat, triplat, etc un loc de parcare, cu toate ca la 50 m mai incolo aveati unde sa parcati, pt ca ati zis las ca stati numa un pic ?
Discutia se poate lungi la nesfarsit, dar am o vaga banuiala ca am destule argumente ca sa va linistesc pe toti. :rolleyes:

PS Daca sunt 2 politisti, militieni, etc, sau mai multi, nu pot depune marturie unul impotriva altuia, nu mai puneti botu la vrajeli din astea. De aia opresc si alte masini, ca sa aiba martori. In vreo 9 ani de cand am permis, doar UNU a oprit si martor ca sa-i semneze PV-u, deci, linistiti-va, nici ei nu cunosc legea.

ashtefan
27-03-2007, 08:10 PM
@maxu: Cum poti fi asa prefacut? Vii aici si o faci pe fecioara neprihanita si arunci cu noroi in cei care chiar isi castiga painea datorita permisului si te bucuri cand vezi ca unul a ramas fara acest permis sau a luat vreo amenda. Pai tu consideri ca esti in toate facultatile mintale cand mergi cu 205 km/ora (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=22&page=9)(vezi post 221)cu inca o persoana in masina? Sau ala iti era dusman de moarte si ai hotarat sa-i faci felul? Ori erai pe vreun circuit de viteza si ai uitat sa mentionezi in postul respectiv(caz in care imi retrag cuvintele despre integritatea mintala dar imi mentin acuzatia de mincinos)? Asta e ca si cum ai vedea pe cineva intrat in sant datorita alunecarii pe o suprafeta de asfalt acoperita cu gheata si ai opri doar pentru a-l apostrofa si a-i tine lectii de condus in loc sa incerci sa-l salvezi. Daca tu crezi ca asta e modul in care trebuie sa te comporti, gresesti complet(parerea mea). Nu cred ca asa demonstrezi ca 'respecti pe toata lumea'. Imi pare sincer rau pentru accidentul pe care l-ai avut dar asta nu iti da dreptul sa condamni pe oricine si sa-l privesti ca pe un posibil 'Public Enemy'. Iar despre faptul ca tu nu incalci nicio regula te inseli. Oricine iti poate spune ca in cazul accidentului tau ' nu ai condus la limita evitarii oricarui pericol'.

L.E. Am hotarat sa nu mai fac nicio contestatie pentru ca sunt toate sansele sa nimeresc un judecator care sa fi suferit vreun accident gen Maxu si care cu siguranta va judeca doar dupa litera legii nu si in spiritul ei si atunci nu as mai avea nicio sansa de reusita. In plus se taraganeaza prea mult aceste procese si nu am timp de pierdut prin tribunale. Imi voi lua un concediu si voi astepta 'ispasirea pedepsei'. Bafta.

maxu
28-03-2007, 12:11 AM
Imi mentin respectiva afirmatie, dar daca ramaneam fara permis fi sigur ca nu comentam nimic - iar voi erati in siguranta pt vreo 90 de zile :P. Fiecare isi asuma responsabilitatea pentru ceea ce face, corect ?
Eu nu ti-am spus tie cum sa mergi cu masina, ce sa faci si sa nu faci, ci doar ca ai gresit, si ca trebuie sa suporti consecintele, si de asemenea ca in cazul tau e de apreciat o "grija" mai mare pt bucata aia de plastic. Crezi ca era mai bine daca veneai aici si ne povesteai ca i-ai dat la ala vreo 20 de lei si te-a lasat in pace pt ca erai baiat bun ?? Te trimiteam sa te uiti pe www.nudaspaga.ro.
Iar cu gheata... era sa-l si bat pe unu, care echipat cu "slicuri" era sa intre in mine, ca statea la 1 m in spatele meu, iar cand toata coloana a franat, implicit si eu, ala a ales totusi santul. Sa mai zic ca al adin fata mea nu avea becuri pe frane - banui ca si astia aveau "circumstante atenuante". Dar daca ma iau dupa tine, tot eu eram de vina ca am franat, in loc sa intru in ala din fata mea, nu ?
Si inca o data, iti urez succes la contestatie, si arunca un ochi pe www.amenda.ro, si o sa vezi ce si cum trebuie sa faci. Sa nu crezi ca degeaba am postat situ ala.
"Oricine iti poate spune ca in cazul accidentului tau ' nu ai condus la limita evitarii oricarui pericol' - corect - se intampla pe vremea vechiului cod rutier.
Cat despre judeator, iti sugerez sa-ti iei un avocat, am un prieten care a facut contestatie singur, si desi avea dreptate, a ramas cu dreptatea in mana.

coyote
28-03-2007, 10:15 AM
Pastrati discutia la un nivel la care nu trebuie sa intervin ca moderator. Multumesc :)

pgt406
28-03-2007, 03:20 PM
@ashtefan fa ma contestatie.ca poti sa castigi lejer.
2.nu-ti lua concediu 3 luni de zile. ia pe cineva de 18-19 ani care nu munceste si da-i 2-3 milioane sa conduca in locul tau.
3.[mod edit]: flame

Offff... si v-am rugat...

pgt406
28-03-2007, 03:59 PM
pai normal ca e f bun sfatul meu.tu chiar nu iti dai seama ca daca nu face asta isi poate pierde serviciul.
taicamiu are firma de distributie si cand i-a luat permisul unui sofer ala s-a gandit sa ii dea niste bani unui prieten sa conduca ala masina.si astfel si-a pastrat serviciul.
[mod edit]: flame
fa contestatie in continuare si prezinta pozele.spune ca nu s-a vazut marcajul continuu.datorita vopselei degradate si a ploii.

maxu
28-03-2007, 04:14 PM
OFF TOPIC - sa se vada:
Daca te oboseai sa citesti mai sus, si sa urmaresti linkurile pe care le-am postat, observai ca l-ar fi ajutat mult.
Eu mi-am spus pct de vedere, si la aberatii de genul fac ce vrea muschiu meu, cum sa nu incalc o regula de circulatie daca ploua, si alte alea am raspuns cu putina rautate. Intr-adevar e greu sa va explic eu din provincie, cu 3 masini/oras, voua de la oras cu XXX/masini / oras, cum se merge corect, si cum sa-i respecti pe ceilalti participanti la trafic, nu ? Poata ar trebui sa citesti si prima pagina din topic si sa mai renunti la idei preconcepute.
[mod edit]: flame
O sa-ti raspunda ca nu-i nimik, rezolva ei marcajul cu primaria :dry: .

pgt406
28-03-2007, 04:23 PM
si eu tot din provincie sunt.si conduc foarte mult in bucuresti ca acolo fac facultatea

maxu
28-03-2007, 04:30 PM
Ca sa mai zic ceva, ON Topic, constructiv, daca il ia pe altu sa conduca, si ala are accident cu masina firmei, ce crezi ca se intampla? Sa-ti spun eu - asigurarea nu da nici un ban pt ca nu era soferul firmei, si nu avea ce cauta la volan; urmarea banuiesc ca o stii..., are doua variante ori plateste masina, ori face puscarie deoarce declara ca a condus el cu toate ca avea permisul suspendat, caz in care nu multe asigurari te despagubesc, ba chiar cred ca nici una.
Deci si prin urmare, tot eu sunt cel care l-a sfatuit cel mai bine, nu crezi ? Si pe un copil il urechezi, si dup aia ii spui ce a gresit si ce tre sa faca ca sa indrepte, asta ca sa fii sigur ca intelege. Iar eu nu sunt genul care pune parul pe copil. :D.

buhaivictor
28-03-2007, 06:12 PM
nu e locul potrivit pt contradictii aprinse...aici doar ne spunem fiecare parerea in limita in care nu jugnim pe ceilalti...asa ca opriti-va...nimeni nu e de acord cu ce se intampla in acest topic...
@ashtefan parerea mea cred ca ai citit-o, ai gresit platesti, nu e mare lucru, toti gresim din diferite motive, fara scandal si nu cred ca ai vreo sansa cu contestatia...
@maxu, stai linistit ca esti binevenit si eu cred ca inainte de marca masinii pe care o conducem sau inainte de modul in care gandim si intelegem anumite situatii, suntem oameni mai intai cu totii, asa ca hai potoliti-va si asa cum zici si tu mai bine sa ne dam sfaturi....desi uneori si criticile prin bine....
bafta tuturor...

ashtefan
28-03-2007, 08:18 PM
Dupa cum am scris mai sus am decis sa 'ispasesc pedeapsa', asta doar datorita faptului ca e posibil sa imi schimb locul de munca si voi avea nevoie de permis. In plus, mai am de luat vreo 12 zile de concediu de anul trecut(ceea ce inseamna circa 3 saptamini daca luam in calcul zilele libere de Pasti) si ma voi folosi de ele astfel incat voi avea nevoie de sofer pentru o saptamana. Poate voi reusi sa conving un coleg sa conduca in saptamana aia pentru a nu avea probleme cu cei de la firma in cazul unui eventual accident(Doamne fereste). Va multumesc tuturor pentru sfaturi si vreau sa mai spun doar: Prietenul la nevoie se cunoaste. Iti suna cunoscut proverbul asta maxu? Scopul acestui forum este de 'intrajutorare', daca imi este permis acest termen si nu de contrazicere si hulire a tuturor.
Bafta multa si hai sa ne pregatim pentru sarbatoarea Pastelor.

maxu
29-03-2007, 10:36 AM
Prieteni - hai sa vorbim putin despre conceptul asta.
Supune-mi care iti sunt prieteni, cei care iti atrag atentia cand gresesti, si iti spun sa nu mai repeti, ca nu e spre binele tau. Sau cei care iti spun bine ma, da-i inainte, mai fa o data.
Eu zic sa analizezi putin ce am scris mai sus, sigur nu ai privit lucrurile niciodata asa, corect ?

ashtefan
29-03-2007, 09:39 PM
Dupa umila mea parere, un adevarat prieten iti va fi alaturi si la bine si la greu. Chiar si in situatia in care ai gresit iti va da ajutorul neconditionat, dupa care iti va spune ca si unde ai gresit. La o a doua abatere iti va spune ca ai gresit din nou, ca te-a atentionat asupra gravitatii greselii si poate nu te va mai ajuta, din dorinta de a-ti baga mintile in cap si de a nu mai repeta acea greseala.

coyote
30-03-2007, 10:13 AM
Puteti sa reveniti la subiect pliiiiiiiiiiiz? Ca sa nu inchid topicul. :(

maxu
30-03-2007, 11:02 AM
ashtefan - mai tu o tii tot pe a ta, chiar nu citesti nimic din ce (am) s-a scris aici?? Te-am mustrat si apoi ti-am dat un site unde te invata ala cuvant cu cuvant ce sa faci, si tu tot o dai mai departe ca de ce te-am urechiat. Poi ce vrei bre, sa vin eu sa-ti fac actiunea ? :wallbash: .

ashtefan
30-03-2007, 11:02 PM
Dupa cum am scris mai sus am decis sa 'ispasesc pedeapsa', asta doar datorita faptului ca e posibil sa imi schimb locul de munca si voi avea nevoie de permis. In plus, mai am de luat vreo 12 zile de concediu de anul trecut(ceea ce inseamna circa 3 saptamini daca luam in calcul zilele libere de Pasti) si ma voi folosi de ele astfel incat voi avea nevoie de sofer pentru o saptamana.
Cred ca tu esti cel care nu citeste atent thread-urile, bre. Bafta.

zavoianu
31-03-2007, 11:30 AM
E GROASA!!!
cu permisul singura sansa e sa faci contestatie si sa reduci la jumatate perioada de suspendare, dar si aici sunt cozi interminabile la seful politiei locale ...adica ai de tras ..asta daca nu ai facut o inca
putin Off-topic:
numai la noi la romani ne freaca ridichea ce a facut celalalt si ne bucuram ptr necazul lui chiar daca a avut sau nu dreptate...numai noi ne gasim sa disciplinam ceilalti participanti la trafic(aici nu are rost sa va invit sa cititi niste "povesti" incredibile cu soferi de dacia frustrati)...fratilor asta e primul pas spre civilizatie...legea incepe sa se aplice..spaga se da din ce in ce mai greu...oamenii circula cu autovehiculele putin mai civilizat...dar nu cred ca se astepta cineva ca a doua zi dupa aplicarea noului cod rutier in romania sa se circule ca in germania..parerea mea...desi nu simpatizez..vad ce se intampla in sectorul 3, s au amenajat parcari, se ridica masini(da..da..le ridica si le lovesc..am vazut la tv)..si se circula fluid zic eu dar e spre bine..astept ca si la celelalte sectoare sa se intample acelasi lucru, in bucuresti s ar circula mai bine daca toata lumea nu ar parca aiurea si daca s ar regandi putin circulatia desi sunt zeci de milioane de euro disponibile ptr asta...eu am luat amenda ptr ca circulam pe raza unei localitatii in jud vrancea cu 64km/h..amenda si 2 puncte...no comment! agentul mi a zis: ce domne, nu ti permiti o amenda de 320 000 lei vechi, ca doar ai masina, avea rost sa ma cert cu un moldovean prost? legea e ptr toti....va doresc sa nu aveti incidente si sa nu va loviti de lege!!!

maxu
01-04-2007, 11:12 PM
ashtefan - ai dreptate, greseala mea; scuze.

Tudor
02-04-2007, 01:45 AM
vad ca discutia e aprinsa asa ca imi permit sa va intreb si eu ceva:

am primit la firma o instiintare (pe 29 martie) de la Pol Rutiera Iasi cum ca la data de 8 DECEMBRIE 2006 am fost inregistrat cu echipament omologat pe E583 la km 63 + 900. In termen de 5 zile sa comunicam persoana care conducea auto cu nr mentionat pe hartia aia. Maine dimineata vom comunica numele, respectiv numele meu ca eu eram la volan.

Nu scrie ce am facut, viteza cu care ma deplasam! La ce sa ma astept? De ce a durat aproape 4 luni sa-mi trimita hartia? Stie cineva cum se masoara acei 63 + 900? Dupa calculul meu e undeva intre Roman si Tg Frumos.

Bisti
02-04-2007, 12:45 PM
pai 63+900 inseamna 63,9 km de la km zero al E583. nu stiu sigur unde vine ... dar un GPS te-ar ajuta enorm.
a durat 4 luni ... pentru ca asa dureaza sa trimita astia hartiile de amenda pentru viteza. e posibil sa fi avut mai mult de +50km si sa iti suspende permisul, caz in care nu te cheama sa predai permisul, ci ti-l suspenda ei din computer automat (s-au mai intamplat cazuri). ei vor doar sa stie cine a fost ca sa vada cine e pasibil de amenda, masina fiind pe firma, amenda pe persoana venind ulterior tot prin posta, dar la tine acasa.

ashtefan
02-04-2007, 09:46 PM
Revin cu o intrebare. Dupa cum am spus, in procesul verbal incheiat de domnul organ nu era mentionata ca masura retinerea permisului de conducere si cu atat mai putin perioada pentru care mi-a fost retinut permisul. Am inteles ca hotararea o ia seful serviciului circulatie din cadrul IPJ si ulterior aceasta masura imi va fi comunicata prin posta. De la data nefericitului eveniment au trecut deja 10 zile, timp in care nu am primit nicio instiintare. La ce pot sa ma astept? Poate sa vina dupa 30 zile sau mai mult? Exista un termen de instiintare inafara caruia masura poate fi anulata? Am citit mai sus ca lui Tudor@prea i-a venit o instiintare dupa 4 luni. Pot sa am atata rabdare? Si daca masura este retinerea pe 30 zile:wallbash: ? Va multumesc. Bafta.

PaunFD
02-04-2007, 10:28 PM
Termenul legal este de 30 de zile de la data ...inregistrarii infractiunii in ...registrele lor de evidenta si ...in calculator (care e musai sa fie in aceeasi zi). Nu am citit posturile anterioare insa daca infractiunea s-a savarsit in alt judet decat cel de resedinta al .... posesorului permisului, se mai adauga inca 14 zile lucratoare pt ... posta romana...
@ashtefan ai inteles bine, agentu' constatator propune masura, iar seful serviciului circulatie o aproba, sau, dupa caz o agraveaza (o da mai mare) sau o diminueaza. La evaluare se tine cont (de regula) si de antecedente...daca sunt si de ..."sfatul" agentului constatator relativ la ... un eventual schimb mai dur de cuvinte cu acesta pe care l-ai fi putut avea...Citeste si tu printre randuri...

buhaivictor
02-04-2007, 11:29 PM
Revin cu o intrebare. Dupa cum am spus, in procesul verbal incheiat de domnul organ nu era mentionata ca masura retinerea permisului de conducere si cu atat mai putin perioada pentru care mi-a fost retinut permisul..
am inteles eu rau ca tie ti s-a retinut permisul si ai primit o dovada pe 15 zile...parca asa stiam...daca e asa at din ziua savarsirii contraventiei inca 15 zile poti circula dupa care din prima zi in care nu mai e valabila dovada stai pe dreapta 30 de zile sau ma rog cat e la tine....calculele fa-le tu, oricum in acest timp tre sa mergi sa dai examenul...si mergi cat mai repede...fiindca poti sa il dai oricand, si daca cumva il pici, sa ai timp sa il dai iar in acele 30 de zile, ca pe urma stai mai mult pe dreapta...

ashtefan
02-04-2007, 11:30 PM
Ok PaunFD. Mersi de informatii. Deci, in cazul in care nu primesc instiintarea in termen de 30 zile de la data intocmirii PV, ce e de facut? Ii dau in judecata? Cui trebuie sa ma adresez? Bafta.

PaunFD
03-04-2007, 06:32 PM
Pai ... trebuie sa mergi la ofiterul de serviciu de la serviciul circulatie (asta in cazul in care locuiesti in localitatea unde ti s-a suspendat permisul) si sa-i ceri lamuriri. El te va indruma mai in amanunt relativ la ce cale este de urmat in cazul in care nu primesti nici o instiintare scrisa. Daca totusi nu locuiesti pe raza localitatii unde ti s-a retinut permisul ...atunci mergi la of. de serv. de la tine din localitate ...si te va indruma el. Oricum, este de preferat sa mergi cat mai repede sa dai examenul scris, deoarece (din cate banuiesc eu) masura suspendarii pe loc a permisului de conducere si ...implicit restituirea acestuia implica sustinerea examenului scris fara de care ...nu cred ca-ti vor restitui permisul, indiferent daca expira sau nu perioada de suspendare a acestuia. Si @buhaivictor are dreptate, daca nu ei examenul din prima...mai ai timp sa te pregatesti si dai dupa alte 30 de zile.
Tine minte o chestie...nu ridica tonul la ei ....ca ...se cunosc intre ei si ....ia fata de "om spasit" poate iti va ajuta....

ashtefan
03-04-2007, 06:45 PM
Examenul de redobandire a permisului nu se da saptamanal? Ca eu asa am inteles. Chiar domnul organ mi-a zis asta.... Tu zici ca se da lunar? Nu cred. Pai daca iti expira perioada de suspendare mai stai o luna(in cel mai rau caz) pana iti poti recapata permisul?
Bafta.

PaunFD
03-04-2007, 10:11 PM
Pai ...examenul s-o da el saptaminal, da' daca tu nu-l iei din prima vei fi readmis in sala de examinare dupa exact 30 de zile. Din cate stiu eu ...daca nu iei examenul, in functie de gravitatea faptei pt care a fost suspendat permisul, acesta se restituie .... numai daca a fost trecut exmenul asta imputit.
(pana la urma citeste si tu @ashtefan, in noul cod rutier, acolo scrie mai clar care sunt faptele pentru care permisul se retine, pentru care din fapte este obligatorie sustinere examenului si pentru care nu. Tot acolo scrie si faptul ca, daca fapta nu este atat de grava, sustinere examenului, este echivalata cu ...o luna de suspendare, da' trebuiesc citite cu atentie care sunt faptele alea "mai putin grave" pentru care totusi se suspenda permisul.

ashtefan
03-04-2007, 10:41 PM
Sincer, eu am citit Codul Rutier dar nu am gasit referirea la faptul ca absolvirea examenului ar echivala cu o luna de suspendare sau ca ar trebui sa astepti 30 zile pana la urmatoarea examinare. Asta ar fi chiar aberant. Parerea mea. Daca gasesti articolul respectiv, posteaza-l, te rog, aici. E foarte interesant ce zici, dar cred ca nu ai retinut tu corect. In lege scrie ca "Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie de către contravenient se efectuează de către serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, în cazul în care sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz a fost majorată cu 30 de zile"(art. 219 din Regulament)., "Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioada executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere" si"Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie"

PaunFD
03-04-2007, 10:55 PM
Pai ...este exact ce spune legea vis-a-vis de echivalarea (o practica destul de uzuala) cu o luna de suspendare... numai ca e la cerere...iar la partea cu obligativitatea sustinerii examenului...cred ca te-ai convins singur....Nu iei examenul nu-ti restituie permisul...Unul din cazurile in care permisul se suspenda ca urmare a unor abateri "mai putin grave" este cumulul de puncte...daca imi aduc eu bine aminte, faza la care primesti instiintare acasa ca trebuie sa te duci sa predai permisul. Chestia cu ...dai din nou examen daca nu ai luat peste 30 de zile e o chestie interioara politiei circulatie. (In lege nu sunt prevazute si cazurile particulare)...
........ "Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie de către contravenient se efectuează de către serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, în cazul în care sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz a fost majorată cu 30 de zile"(art. 219 din Regulament)., "Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioada executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere" si"Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie"

ashtefan
10-04-2007, 08:33 PM
Hristos a inviat!
Au trecut deja 19 zile de la data intocmirii procesului verbal dar nu am primit inca nicio instiintare in ceea ce priveste perioada suspendarii. Ce e de facut? Stie cineva unde ma pot adresa pentru a obtine aceasta informatie? Va multumesc.

Dic84
10-04-2007, 10:35 PM
Adevara a inviat!!!
Pai nu dai de nici un nr de tel al unor politisti???Ma refer la institutii!

ashtefan
10-04-2007, 10:48 PM
Am sunat azi in disperare dar niciun raspuns. O sa incerc si maine ca poate or sarbatori si a treia zi de Paste. Deh, sa li se mai spele pacatele.:)

marineros
27-07-2007, 10:53 AM
Sunt "fericitul" castigator a unei suspendari de 60 zile, in urma unui accident in sector1, fara nicio complicatie. Nu discut corectitudinea deciziei, ci ceea ce va urma.
In rest sunt complet curat de 11 ani.
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez ca-mi recuperez permisul , eventual mai repede?

-Trebuie sa dau testul de recuperare la Udriste; se face programare? se da pe loc? cum procedez acolo?
-Ca sa obtin reducerea la 30 sau mai multe zile, unde va trebui sa fac cererea la Udriste sau la pol. sector 1 ? cu testul luat.

Multumesc anticipat

stefan007
27-07-2007, 10:58 AM
Din cate am inteles, deci nu pot garanta 100% corectitudinea informatiei,dupa cele 30 de zile te duci la udriste sa dai examenul si daca l-ai promovat, cu dovada in mana te duci la ghiseul C sa-ti recuperezi permisul, fara cereri, fara audieri.

Taz
31-10-2007, 04:25 PM
Salut...
am si eu o nedumerire...poate poate ma ajuta cineva...ca la cit se tot schimba legile in ziua de azi nici nu mai stiu cum merge treaba.
Asa...pai am primit acasa o foaie de la politie(de la radar),cu poza si toate cele...in care eram inregistrat cu o viteza de 115 km/h in localitate...asa...
drept urmare carnetul meu este suspendat 90 de zile...
acuma ce pot sa fac ca sa il primesc mai repede..,.?
tin sa precizez ca permisul este inca la mine...ca din cite am inteles io trebuie sa il dau...(am luat radaru in alt judet..)

kmkz
31-10-2007, 04:31 PM
ai pe cineva in familie care are permis, dar care nu conduce?

ce e ciudat e ca mai intai ar fi trebuit sa primesti o instiintare prin care ti se cerea sa declari cine a condus masina la data respectiva; ei nu aveau cum sa stie ca tu ai fost la volan...

urma ca ulterior tu sa le declari cine a condus masina si sanctiunea sa vina catre acea persoana... daca ai pe cineva care nu conduce oricum... vb cu el si pune-l la volan... merge garantat...

Taz
31-10-2007, 04:33 PM
da...de primit am primit...da desteptu de taicamiu a trimis-o fara ca eu sa stiu....
si apropo..adica sa depun contestatie?sau ce?
ca nush cum merge treaba
la asta m-am gindit si eu...da nush daca mai merge dupa ce ai primit procesul verbal ''final''...

GXG
31-10-2007, 04:35 PM
Nu pot demonstra ca tu erai la volan. Ce ti-a zis kmkz este cea mai buna solutie de departe. Daca insa ti-a venit instiintare si tu ai zis ca tu ai condus (deci ai fost la politie si ai semnat un proces verbal) ramane varianta cererii la comandant pentru reducerea suspendarii perioadei, cu examen(parca).

kmkz
31-10-2007, 04:40 PM
nu prea mai ai ce sa faci... tatal tau in calitate de proprietar al masinii a declarat ca tu ai condus... daca tu negi acest fapt, il pui pe el in situatia de a fi dat o declaratie falsa si astfel va fi tras la raspundere pe cale penala pt fapta sa...

asa ca eu zic sa te mai gandesti daca mergi sa spui ca nu ai fost tu acela care a condus...

incearca doar sa iti micsorezi sanctiunea

PaunFD
31-10-2007, 04:40 PM
da...de primit am primit...da desteptu de taicamiu a trimis-o fara ca eu sa stiu....
si apropo..adica sa depun contestatie?sau ce?
ca nush cum merge treaba
la asta m-am gindit si eu...da nush daca mai merge dupa ce ai primit procesul verbal ''final''...
Ar mai fi o posibilitate...cu contestatia aia sa le spui ca la ora si data la care spun ei acolo ... tu erai in alta parte, e mai cu schepsis si-ti trebuiesc martori... insa daca ei au inregistrarea video...nu prea vad cum merge si asta...

Taz
31-10-2007, 04:51 PM
nu prea mai ai ce sa faci... tatal tau in calitate de proprietar al masinii a declarat ca tu ai condus... daca tu negi acest fapt, il pui pe el in situatia de a fi dat o declaratie falsa si astfel va fi tras la raspundere pe cale penala pt fapta sa...

asa ca eu zic sa te mai gandesti daca mergi sa spui ca nu ai fost tu acela care a condus...

incearca doar sa iti micsorezi sanctiunea

pai eu sunt propietarul masinii...da...pai la aia ma mai gindesc...sa incerc sa imi micsorez pedeapsa....da nu sint sigur ca ti-o si micsoreaza astia....

Mirq
31-10-2007, 05:15 PM
lol si tatal tau cum a completat cu datele tale si a semnat in locul tau?? :)) Am primit si eu o 'bucurie' d'asta .. trebuia sa semnezi pe ea nu? :)

kmkz
31-10-2007, 05:16 PM
mda... ceva nu se leaga...

Taz
01-11-2007, 11:00 PM
da..da a semnat taicamiu...oricum nu mai conteaza...am fost azi la politie si nu se mai poate face nimic....
nici sa imi reduca la 30 zile nu se poate din cauza ca in ultimii 2 ani am mai avut permisul suspendat...asta e....90 zile pieton...

dlliviu
01-11-2007, 11:29 PM
Nu mai fi suparat pe lege ca nu pare a fi acolo problema. Singura chestie ce te poate ajuta este tot legea si nu poti cauta decat un viciu cu un avocat tare. Bani,timp,...
Am un amic care a rezolvat ceva pana la urma ... am sa-l sun maine si vad daca era vb de acelasi lucru.

vvali4ya
01-11-2007, 11:44 PM
Eu va tot spun,mai baieti stati linistiti,asa,pe dincolo,voi nu si nu!
Ce sa faci legal?
Partea asta e grea si cu lungi compromisuri!
Daca mie asta e sa se intample voi conduce pe toata durata suspendarii,castig procesul,dau in judecata statul roman,castig drepturi banesti,mi se repara imaginea!
Da pe buna dreptate!
Dar cand esti bazbuzuc si te intrebi,...daca eu am gresit conducand cu 120 de km/ora in localitate,eu iti spun,nu,..nu ai gresit,ca nu ai provocat accidente mortale sau altele!
De ce eu trebuie sa va spun oare ca nu e bine!?
Buun,am curaj de aici din forum sa mergem real la liniuta pe strazile patriei cu puterea pe care o am si masina pe care o posed!
Tinta trebuie sa fie plec de la pct. si ajung la pct-ul,in regula si cu abcdarul in buzunar!
Cu tot respectul,...inaintea dumneavoastra,..indiferent de ce masina posedati!

SonyAD
01-11-2007, 11:57 PM
da..da a semnat taicamiu...oricum nu mai conteaza...am fost azi la politie si nu se mai poate face nimic....
nici sa imi reduca la 30 zile nu se poate din cauza ca in ultimii 2 ani am mai avut permisul suspendat...asta e....90 zile pieton...

Dacă îi săltau permisul şi lu' micuţu poate se mai plimba şi azi..

vvali4ya
02-11-2007, 12:10 AM
Mai este o abordare,dar este f.complicata si nu se merita!
Daca te tin bracinarii,dovedesti ca erai in depasire si in evitarea unui accident iminent,unde ai trebuit pe depasire sa ajungi la performanta asta!
Daca imaginea radar depusa la dosar si tu stii asta contrazice situatia,nu ai ce face!
Ceri instantei probatoriul,in vederea apararii cu avocat si atunci sunt obligati sa-ti puna la dispozitie probele!
Dupa ce vezi probele si dai o gramada de bani la avocat si iti dai seama ca nu ai ce face vei vedea ca mai degraba mergi cu batrinul Vali,..dar in dreapta!
Nu ma intelege gresit,dar eu de ce nu ma plang?
Si am km,cam cat 1/4 din forum!
Si nu intotdeauna legal si prietenii stiu de ce?Si intotdeauna ajung inaintea dvs.,..deoarece sunt oaspete!

Mirq
02-11-2007, 10:46 AM
Eu personal inca nu imi explic cum a semnat tatal lui pe procesul verbal sau cel mai probabil nota de constatare trimisa catre posesorul autoturismului. Din cate am inteles nu tatal tau este proprietarului autoturismului pentru care s-a constatat contraventia deci nu avea nici un drept sa semneze in locul tau. Asa unde am ajunge, mai bine ar semna direct politistii toate hartiile si ne-ar trimite doar instiintarea de plata. E nasol dar cam suna a fals in acte :)) Ai putea scapa dar ar intra tatal tau pentru chestia asta :)) ...ce sa mai zic :)

autoad
02-11-2007, 11:23 AM
ataca in instanta . atat timp cat o sa fie procesul o sa poti conduce fara nici o problema , un astfel de proces se lungeste destul de mult.

GXG
02-11-2007, 11:41 AM
Am si eu o propunere. Poate e stupida, dar.... incerc:

Cum ar fi sa respecti sanctiunea? Toti mai calcam legea cate o data, dar eu unul, daca ma prinde nenea garcea ca am sarit parleazul, nu ma vait ca o baba. Asta e! Incalci legea, trebuie sa te astepti si la reprcusiuni. Data viitoare tine mai bine de carnet si gandeste-te ca poate ti-a facut un bine politaiul. Eu sunt convins ca in zona respectiva se putea merge si cu mai mult, dar daca cineva care mergea la fel accidenta mortal pe cineva drag tie care nu s-a uitat pe unde traverseaza, ti se mai parea normal? Intreb si eu... 120 in localitate.. hmmm!

Ne plangem de tara in care traim si vrem ca leagea sa fie respectata, dar de altii! :) Era un cantecel... sa vina japonezii sa ne faca reforma si, completez eu, sa vina nemtii sa ne f*te femeile sa faca copii civilizati, nu?

Nu ma intelegeti gresit! Mai ales inititatorul treadului, nu am nimic cu nimeni, dar situatia e chiar penibila. Intrebi si gata. Fara prea multa polemica. Eu unul consider ca threadul ar trebui inchis si sters ca deja se abereaza. (S-ar putea sa se si intample.) Cine nu e de acord cu mine, sa citeasca nitel regulamentul si trece.

dlliviu
02-11-2007, 12:36 PM
@Tazmania.
Viciul de care s-a legat amicul meu era locul unde a semnat politaiul in PV ... din neatentie a semnat la contravenient (a doua semnatura de luare in primire ) . deci nu e cazul tau si nu era vb de >50km peste viteza legala ci fortare culoare la semafor.
Priveste si partea buna... dupa ce reintri in posesie vei fi curat. zero puncte si zi mersi ca nu mai dai retestare.

Am mutat la Off Topic si nu mai instigati la 'golanii' !!!

SonyAD
02-11-2007, 12:38 PM
Eu stiam că la orice suspendare e obligatorie sală din nou. Şi e alt examen decât pt. carnet. Mai greu.

205
02-11-2007, 02:03 PM
@GXG: plus ca e la a doua abatere de genul asta...

GXG
02-11-2007, 02:31 PM
Nu imi permit eu sa judec pe nimeni. Toti gresim. O data sau de doua ori. Si eu poate ca in locul lui as incerca sa ocolesc legea (nu pot eu sa stiu ce e in sufletul lui). Dar nu mi se pare normal sa se ajunga la o discutie cu invective adresate tarii si vaiete cand vina nu e a tarii, ci a contravenientului. Plus ca nu ma incanta ideea de a da ajutor juridic in acest caz. Azi scapa unul maine 10, si poimaine murim pe capete pe strada.

Oddscompiler
02-11-2007, 03:31 PM
Totusi..eu nu cunosc individ si caracter de aici, fata in fata...totusi...nu am voie sa comentez?...ba da, am voie, pentru ca efectiv ma deranjeaza atitudinea asta a lui vvali4ya...te inteleg domnule, ai un limbaj foarte elevat, bravo tie, dar ce e cu atitudinea asta, ce e cu aceste cuvinte pe care le folosesti? nu vreau sa instig, nu vreau sa fac flame, dar eu intru si ma pun in situatia lui Tazmania si vreau sa invat lucruri noi pentru a ma feri la randul meu de ce e rau..nu intru sa citesc ca tu vvali4ya esti cel mai tare si altele..

Am citit cred aprox. 20-30 de posturi de-ale lui, am tot stat, dar deja se da in becalisme...

dlliviu
02-11-2007, 05:25 PM
... ce e cu aceste cuvinte pe care le folosesti? ..nu intru sa citesc ca tu vvali4ya esti cel mai tare si altele..
dar deja se da in becalisme...
Poate nu e flame , poate n-ar fi instigare dar se numeste 'atac la persoana' si nu-i frumos !!!
Revenind Off Topic
Dar recitind, s-ar intzelege ca nu e bine sa 'calci pe bec' daca ai nevoie de carnet... Nu ?
Daca 'hotul neprins e negustor cinstit', 'ulciorul nu merge de multe ori la apa'. E!!! Nu-s tare!;)

Tudor
02-11-2007, 06:35 PM
eu am primit prin martie sau aprilie o hartie din asta la firma. Trebuia sa spunem cine era la volan la data, ora si km de pe DN X. Zis si facut.Am declarat adevaru :D si mi-a venit dupa cca 2 sapt o hartie in cutia postala (de data asta, acasa) in care eram instiintat sa ma prezint la OP Y sa-mi ridic o recomandata. Ghinion sau noroc, nu stiu ce-a fost, dar am pierdut instiintarea pt ridicarea recomandatei si nu m-am mai dus.

Din cate stiu eu, si daca e gresit va rog, nu ezitati sa-mi spuneti, dupa 6 luni de la comiterea faptei :D esti "eliberat" de orice datorii. Eu incalcasem viteza legala undeva pe 7-8 decembrie 2006, haritia in posta a venit in martie. Eu am considerat ca ne ducandu-ma sa ridic recomandata, ei nu pot dovedi ca am luat la cunostinta, caz in care... nu am ce sa platesc, nu? Amenda o fi ea amenda, dar daca omu nu stie de ea, cum s-o plateasca??? :D

Stau si ma gandesc ca daca era ceva mai grav, gen ridicat permis, puncte garla si lovele multe, veneau pe la usa, ma cautau, nu? :D

Bisti
02-11-2007, 08:21 PM
problema e ca nu e perioada de 6 luni de la fapta, ci de la completarea PV.
in alta ordine de idei spune la politie ca nu ai primit amenda acasa, ca a semnat altcineva in locul tau, nu au cum sa isi dea seama ca e tatal tau atata timp cat nu apare decat o semnatura pe un cotor de caiet. atata timp cat i s-a inmanat lui chiar daca era numele tau, e vina postei ca nu a verificat CI al semnatarului cu nume/prenume. tatal tau poate invoca faptul ca a semnat in necunostinta de cauza. deci se poate ataca.
referitor la restul - da, trebuiau sa iti ceara lamuriri suplimentare cu privire la soferul masinii, insa deobicei daca posesorul e pf, politia nu se mai chinuie sa intrebe, trimite direct amenda.
cat despre sansele tale de a recupera permisul inainte de 90 zile sunt aproape nule, mai ales daca ai avut inca o suspendare in termen de 2 ani.

Vyk
03-11-2007, 11:30 PM
Din cate stiu eu, si daca e gresit va rog, nu ezitati sa-mi spuneti, dupa 6 luni de la comiterea faptei :D esti "eliberat" de orice datorii. Eu incalcasem viteza legala undeva pe 7-8 decembrie 2006, haritia in posta a venit in martie. Eu am considerat ca ne ducandu-ma sa ridic recomandata, ei nu pot dovedi ca am luat la cunostinta, caz in care... nu am ce sa platesc, nu? Amenda o fi ea amenda, dar daca omu nu stie de ea, cum s-o plateasca??? :D

Nu e chiar asa. Amenda nu se prescrie dupa 6 luni. Cam dupa 2 ani. Si taica-miu a primit la fel instiintarea dupa exact 6 luni ca bla bla... viteza mare... cine a fost la volan? Tot dupa 6 luni cred ca o sa o trimita si el inapoi. :P

silence2000
03-11-2007, 11:55 PM
OFFTOPIC

nu stiu cat de adevarata e :)

Franta.

Reclamatia unui automobilist surprins de radar cu 250 km/h pe o
portiune de sosea cu viteza limitata la 70.

"Onorata Curte, intr-adevar, am vazut semnul de circulatie de "70",
scris cu negru pe fond alb si incadrat intr-un cerc rosu, pe un
panou fara nici o alta indicatie de unitati de masura. Dar dupa cum
stiti, Legea din 4 iulie 1837 impune ca obligatoriu in Franta
sistemul metric, in timp ce Decretul nr. 65-501 din 3 mai 1961,
modificat conform directivelor europene, defineste ca unitati de
baza legale, unitatile Sistemului International ( S.I.). Or, in
sistemul de unitati S.I., unitatea de masura a lungimii este metrul,
iar unitatea de masura a timpului este secunda. Este deci evident ca
unitatea de masura legala a vitezei este metrul pe secunda.

Eu nu pot sa-mi imaginez nici o clipa ca Ministerul de Interne nu ar
aplica Legile Republicii. Prin urmare, 70 metri/secunda corespund
exact unor 252 kilometri/ora.
Politistii au afirmat ca eu am fost cronometrat cu 250 km/h, lucru
pe care eu nu-l contest. Ma aflam, deci, cu 2 km/h dedesubtul
limitei autorizate de viteza.

Va rog sa luati nota, sa-mi restituiti permisul de conducere si
sa-mi permiteti sa ma retrag. Am onoarea sa va salut."

Taz
04-11-2007, 12:31 AM
Dacă îi săltau permisul şi lu' micuţu poate se mai plimba şi azi..
da...e o chesite relativa....atunci hai sa ne luam si dupa clasica chestie daca e sa iti fi...iti e...nu merge chiar asa...

Mai este o abordare,dar este f.complicata si nu se merita!
Daca te tin bracinarii,dovedesti ca erai in depasire si in evitarea unui accident iminent,unde ai trebuit pe depasire sa ajungi la performanta asta!
Daca imaginea radar depusa la dosar si tu stii asta contrazice situatia,nu ai ce face!
Ceri instantei probatoriul,in vederea apararii cu avocat si atunci sunt obligati sa-ti puna la dispozitie probele!
Dupa ce vezi probele si dai o gramada de bani la avocat si iti dai seama ca nu ai ce face vei vedea ca mai degraba mergi cu batrinul Vali,..dar in dreapta!
Nu ma intelege gresit,dar eu de ce nu ma plang?
Si am km,cam cat 1/4 din forum!
Si nu intotdeauna legal si prietenii stiu de ce?Si intotdeauna ajung inaintea dvs.,..deoarece sunt oaspete!
scuze da nu prea te-am inteles...la ultima parte...si da...asa e stiu ca n-am ce face...si n-are rost sa dau bani aiurea...

Eu personal inca nu imi explic cum a semnat tatal lui pe procesul verbal sau cel mai probabil nota de constatare trimisa catre posesorul autoturismului. Din cate am inteles nu tatal tau este proprietarului autoturismului pentru care s-a constatat contraventia deci nu avea nici un drept sa semneze in locul tau. Asa unde am ajunge, mai bine ar semna direct politistii toate hartiile si ne-ar trimite doar instiintarea de plata. E nasol dar cam suna a fals in acte :)) Ai putea scapa dar ar intra tatal tau pentru chestia asta :)) ...ce sa mai zic :)
asa s-a intimplat sa fie....nu eram acasa..si el a avut exces de zel...sa o trimita...acuma nush care dintre voi ar intenta un proces sau ceva de genu asupra parintilor...ce sa-i faci...si-a certut omu scuze si asta e....

OFFTOPIC

Franta.

da....pacat ca in romanica nu merge cu vrajeli din astea...si parca e cam trasa de un pic de par....:)

Taz
04-11-2007, 12:43 AM
in alta ordine de idei..am vazut si niste posturi ...parca mai indicnate ca dc am mai facut io gura...ca doar am incalcat legea....da nu e chiar asa...da..am condus pe o portiune de 50 cu 115...da pe acea portiune puteai sa mergi si cu 200...si multe nu se intimplau...dovada inca odata de prostia sistemului nostru...si de restrictiile puse total aiurea(cine stie zona..stie....intre cluj si turda....)deci nu ma revolt eu chiar degeaba....si totusi nu sint tipicul de sofer care omara lumea pe strada..da stati linistit domnilor..ca pe mine ma sanctioneaza,imi ia permisu iar adevaratii ''baieti''' isi vad de treaba lor...ia ginditi-va un pic citi soferi umbla in secunda asta beti sau fara permis si nu ii sanctioneaza numeni?unde e dreptatea?\unii omoara oameni sii ii doare in cur asa pe romaneste...
da asta e....sintem o tara condusa de idioti...da probema e ca sunt si mai multi idioti care inghit tot ce li se baga pe git....
asta e....am observat ca noi nu mai gindim demult...gindesc altii pt noi....ne zic ce e bine si ce e rau...asta e....democratie ce sa-i faci...asta inseamna sa fi ''liber''.....

GXG
04-11-2007, 11:28 AM
1. Faza cu m/s sunt convins ca e banc. In Romania, cel putin, in codul rutier se specifica la anexe ca viteze se considera in km/h pentru indicatoarele de viteza.

2. Tazmania, si eu consider ca suntem condusi de niste idioti, ca nu avem infrastructura si ca unele legi sunt idioate, dar incerc sa le respect. Altfel am ajunge sa ne dam in cap la coltul strazii. (nu ma laud si nici nu vreau sa dau lectii morale nimenui, dar eu nu am luat amenda de 3 ani de zile - si am facut peste 80000 km; mai sar si eu parleazul, dar nu mult si nu am fost prins niciodata... e limita 50, eu nu merg cu mai mult de 80, de exemplu)

democluj
04-11-2007, 01:36 PM
OFFTOPIC

Franta.

Se stie foarte bine ca in romania nu se poate aplica acest lucru deoarece in cartea aia cu chestionare legislative pe care le inveti ca sa dai examenul pentru permis sunt cateva chestionare care zic asa:

Aceste indicator interzice:
a) circulatia cu o viteza ma mare de 80 Km/h
b) circulatia cu o viteza mai mica de 80 Km/h
c) circulatia cu o viteza de 80 Km/h

Normal ca raspunsul este varianta a.
Acuma io zic ca si in legislatia franceza exista asemenea semne si este data explicatia la fiecare...eu nu cred ca domnul respectiv a putut invoca nu stiu ce legi cu S.I. si asa mai departe cand el a invatat pentru examenu de sofer din o anume carte nu din legile tarii din nu stiu ce an....

O zi buna...astept contra-argumente

GXG
04-11-2007, 08:41 PM
Cartea de chestionare nu are valoare juridica. Doar legea(OG) anexele si normele de aplicare sunt concludente. Si chiar suntem off-topic.

Taz
04-11-2007, 10:29 PM
1. Faza cu m/s sunt convins ca e banc. In Romania, cel putin, in codul rutier se specifica la anexe ca viteze se considera in km/h pentru indicatoarele de viteza.

2. Tazmania, si eu consider ca suntem condusi de niste idioti, ca nu avem infrastructura si ca unele legi sunt idioate, dar incerc sa le respect. Altfel am ajunge sa ne dam in cap la coltul strazii. (nu ma laud si nici nu vreau sa dau lectii morale nimenui, dar eu nu am luat amenda de 3 ani de zile - si am facut peste 80000 km; mai sar si eu parleazul, dar nu mult si nu am fost prins niciodata... e limita 50, eu nu merg cu mai mult de 80, de exemplu)

pai aia inseamna ca tu esti norocos....:)

vvali4ya
05-11-2007, 01:35 AM
Copii,eu am fost pana la Lepsa si ma simt bine,in schimb cineva,are o problema cu mine,cei care ma cunosc si numai virtual,nu cred ca spun ca eu sunt cel mai tare!
Cel mai tare sunt eu in ce?Oldscomputerm,computerman,eu zic sa te abtii de la comentarii la adresa mea ca ramai fara afirmatii!
Banuiesc ca vrei sa ai o discutie cu mine,dar pe privat!
Am 40 de ani,dar fii sigur ca de data asta te pui cu cine nu trebuie!
Consider ca ai avut o ratacire si tratez problema ca atare!
Cu stima Vali!
Eu nu cred ca pe @Tazmania l-am invatat de rau sau pe altcineva de aici,tocmai daca citesti mai bine afli ca pot sa stau 10 ani pe dreapta si tot am parcurs mai mult ca tine!
Cine doreste sa inteleaga asta face!

Taz
05-11-2007, 06:18 PM
vvali4ya nu te enerva acuma:)....io unu n-am zis ca m-ai invatat de rau....:)
de aia se deschide un topic in general..sa se auda mai multe pareri...normal ca unele te vor zgiria la creier...da ce sai faci....nu esti obligat sa le citesti pe toate....eu unu asa fac....

vvali4ya
05-11-2007, 06:50 PM
Corect,ai dreptate asa o sa fac!;)

DjFear
21-11-2007, 12:48 AM
cica o sa se faca o noua lege .. o sa puna restrictia in localitate de 60 km/h ...

tzunny
21-11-2007, 01:07 AM
Da, stim, s-a mai discutat aici (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?p=121131#post121131)

Oddscompiler
21-11-2007, 04:32 AM
vvali...am 21 de ani, tu ai 40..multi inainte..daca asta e reactia unui om de 40 de ani si anume sa treaca la amenintari..atunci permite-mi sa ma retrag, precum desteptul cedeaza in fata altuia..

Te salut cu stima si iti urez bafta in mirobolanta lume in care te invarti...

Taz
21-11-2007, 07:07 PM
hmmm...cred ca se poate inchide threadu

viorex
22-11-2007, 09:28 AM
mai ai o optiune..te faci ca ploua,tii permisul in buzunar,si ai grija cum conduci urmatoarele 4 luni..(sa nu vorbesti nici macar la telefon).In timpul asta trec cele 3 luni suspendare +30 zile ca nu te-ai prezentat sa predai permisul,dupa aia esti legal.Totul e sa nu gresesti nimic in timpul asta,daca te opreste la control,dai toate actele frumusel,daca nu te verifica pe statie nu-i nici un pericol...daca te verifica..asta e zici ca n-ai stiut...Te tine ? :D

autoad
22-11-2007, 11:12 AM
mai intri si la treburi grele daca umbli fara permis

205
22-11-2007, 11:14 AM
Si eu zic sa nu mai il invatati la prostii, ca se poate alege cu dosar penal, si e mult mai rau...

dlliviu
22-11-2007, 12:12 PM
...in plus a trecut aproape de cand omul a deschis 'vorba' si cred ca deja are situatia clarificata.

Closed!

Adis307
19-05-2008, 05:25 PM
vineri mi-a suspendat politia carnetul pt viteza pt 90 zile :(, exista vreo posibilitate, alternativa sa mi-l recuperez macar vara asta? Am inteles ca cineva a facut contestatie si i-a dat permisul inapoi cat dureaza procesul, si de 3 luni il are :|.

Dan Ionescu
19-05-2008, 05:30 PM
fa contestatie si il recuperezi,nu ti-a dat dovada de circulatie?iar la proces nu va veni nimeni de la politie deci tu sa iti mentii punctul de vedere ca nu ai mers cu cat au zis ei in pv.bafta si da fuga la ei ,dar ai grija cu viteza,las-o mai usor ca e pericol frate.

Adis307
19-05-2008, 05:46 PM
m-au filmat, am avut 124km/h pe varianta libera :( e pericol minim. Daca m-au filmat mai pot sa fac contestatie? Pur si simplu le zic ca nu cred in dispozitivul lor si am martor ca nu am depasit 110 km/h macar 2 luni sa mi-l lase :).

Dan Ionescu
19-05-2008, 06:04 PM
nu vin ei cu nici o filmare stai linistit ,recupereaza de la cei care nu contesta si dau cu banul.baga si tu un martor care sa aiba papagalul bun.

Adis307
19-05-2008, 06:06 PM
am un papagal foarte bun :) era in masina. ms pentru info fac sapt viitoare contestatie :)

Dan Ionescu
19-05-2008, 07:33 PM
pai de ce nu faci maine?

rapture
19-05-2008, 07:59 PM
Te-a prins cu 124km/h unde? in localitate sau afara? Daca aveai pe radar 124km/h inseamna ca pe bord era cel putin 130km/h adica foarte mult pentru urban.
Chiar daca faci contestatie sau nu eu zic sa o lasi mai moale pentru binele tau si al altora.

Adis307
19-05-2008, 08:02 PM
pai trebuie sa fac devreme? sau inainte de terminarea celor 15 zile? sapt asta nu prea am timp... o sa ma interesez cand e mai bine sa fac :)
@rapture- pe varianta este limita 70 km/h si era noapte si cam libera, 2 benzi [pe sens, e mult..dar nu foarte mult, si nu e urban.

Bogdan207.
19-05-2008, 08:16 PM
Este vorba de 4km/h peste limita maxima admisa, in mod normal ii poti convinge sa iti dea permisul inapoi si sa primeste doar o amenda usturatoare si 12 puncte daca nu gresesc.

Adis307
21-05-2008, 06:57 PM
am fost azi sa fac contestatie m-a trimis inapoi, ca-mi trebuie 2 copii ale procesului verbal si trebuie sa vin cu contestatia facuta... am spus ca nu stiu ce sa scriu in contestatie, mi-a spus vorbe in sictir si m-am enervat si am plecat :|. Poate sa-mi ofere cineva cateva detalii? Ah! si cam cat costa treaba asta dupa ce pierd procesul? :unsure:

Monegasc
21-05-2008, 07:29 PM
Adis307, ar fi multe de care sa te legi la un eventual proces: trebuie sa iti prezinte baietii certificatele de calibrare ale aparatului, de la metorlogie - sa fie la zi. Poti sa-i prinzi si aici, dar mai greu. Apoi, tu ai vazut poza? Daca are un "T" inseamna ca aparatul inca era in faza de testare, de calibrare (adica nu ii dadusera drumul cu mai mult de un minut), caz in care cade tot, procesul vb. este nul. Tot nul este daca radarul era intr-o masina stationara si te-a oprit un altul la cateva sute de metri mai incolo (cand se comunica viteza prin statie), pentru ca agentul constator se condsiera ca este cel cu aparatul. Daca intocmeste altul procesul, este nul. In poza, daca apar mai multe masini, te poti lega de asta: cum s-a determinat cu precizie ca 124 si nu alta era viteza ta? Cum a putut domnul agent sa concluzioneze ca dintre cele 3-4 masini, sa zicem, asta era viteza mea? Cere-le poze consecutive si studiaza distanta dintre masina ta si altele. Daca distanta dintre masina din fata ta creste fata de tine in diferite momente (poze), nu tu ai viteza cea mai mare. La fel si daca scade distanta fata de tine si cel din spate. Si altele si altele ... Iti doresc bafta! Cat despre cheltuieli de judecata, nu stiu la cat te pot ajunge, in cazul in care "pierzi".

ashtefan
21-05-2008, 07:29 PM
Termenul legal pentru formularea contestatiei este de 15 zile de la luarea la cunostinta. Pe toata perioada derularii procesului vei avea dreptul de a conduce, pana la pronuntarea hotararii definitive. In contestatie poti scrie ca nu recunosti ca aveai respectiva viteza invocata de politist sau ca ai accelerat pentru a efectua o depasire, dupa care ai revenit la viteza legala, sau orice crezi tu ca poti argumenta in fata instantei. De asemenea, uita-te atent la toate detaliile din proces verbal. Orice chestie neconforma cu actele legale( nume, prenume, nr inmatriculare, adresa, etc) atrage nulitatea PV si deci incetarea masurilor dispuse prin acel PV.

Mai multe detalii aici (http://amenda.ro/amenzi_rutiere/index.php)
Bafta

Adis307
21-05-2008, 08:30 PM
Tot nul este daca radarul era intr-o masina stationara si te-a oprit un altul la cateva sute de metri mai incolo (cand se comunica viteza prin statie), pentru ca agentul constator se condsiera ca este cel cu aparatul. Daca intocmeste altul procesul, este nul.
Asa s-a intamplat...
Dar totusi mi-e frica sa nu fie cheltuielile de judecata prea mari :mellow:
Ah si am inteles ca pot da examen sa mi-l recuperez dupa o luna!?

Taz
22-05-2008, 04:13 AM
Tot nul este daca radarul era intr-o masina stationara si te-a oprit un altul la cateva sute de metri mai incolo (cand se comunica viteza prin statie), pentru ca agentul constator se condsiera ca este cel cu aparatul. Daca intocmeste altul procesul, este nul

De unde e scoasa faza asta?:blink:

Monegasc
22-05-2008, 11:22 AM
Faza asta e scoasa de art.15 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor: "Contravenţia se constată printr-un proces-verbal încheiat de persoanele anume prevăzute în actul normativ care stabileşte şi sancţionează contravenţia, denumite în mod generic agenţi constatatori." Cine constata contraventia? Agentul constator. Cine este agentul constator? Cel care sta cu ochiul pe radar. Cine intocmeste procesul verbal prin care se constata contraventia? Un alt agent, care in cazul nostru, nu este agentul constatator. Ce constata cel care intocmeste procesul verbal? Constata ce ii spune colegul, atat! Deci procesul verbal este nul pentru ca nu este incheiat conform prevederilor legale. Iar agentul constatator, cel care "manuieste" radarul mai trebuie sa aibe si sa iti prezinte "hartiuta" cum ca este operator radar, ca stie ce face acolo cu aparatul ala. Ar mai fi si alte aspecte legate de amplasarea radarului la mai putin de 200 m de liniile de inalta tensiune sau directionarea lui catre aceste linii, etc.
q.e.d.

kitty28
22-05-2008, 12:06 PM
Vis-a-vis de faptul ca politaiul trebuie sa-ti arate poza: asta nu se aplica, mai precis nu au voie sa faca asa ceva. Se considera ca daca iti arata tie, ca sofer, poza, deruleaza banda inapoi, pentru a sterge probe, etc. si pot fi trasi la raspundere pentru asta. Sunt obligati sa-ti prezinte poza in instanta si atat.

autoad
22-05-2008, 04:15 PM
treaba asta este super tare cu agentul constatator care tot el trebuie sa iti scrie procesul....chiar nu am auzit-o ...si atunci asta inseamna ca 70-80% din amenzile de radar sunt nule

Basti77
22-05-2008, 04:51 PM
Din cate stiu eu, politia nu se prezinta, dar tu la prima infatisare cand ceri poza, instanta da un alt termen de judecata si solicita politiei probe, aceasta cauta in arhiva si scoate poza pe care o inainteaza instantei. Deci de prezentat nu se prezinta dar poza o trimit, de pierdut poza nu are cum la politie, iar de scos ei le scot numai atunci cand cineva contesta o amenda de radar, asta din surse de la PH iti spun.
Daca trimit poza, poti incerca ca ploua afara daca ploua, atunci aparatul are erori la masurare, o poti da ca aveai GPS si acesta iti arata o viteza de 100 km/h, dar eu nu cred ca ai sanse mari. Bafta oricum.

Taz
22-05-2008, 11:57 PM
Faza asta e scoasa de art.15 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor: "Contravenţia se constată printr-un proces-verbal încheiat de persoanele anume prevăzute în actul normativ care stabileşte şi sancţionează contravenţia, denumite în mod generic agenţi constatatori." Cine constata contraventia? Agentul constator. Cine este agentul constator? Cel care sta cu ochiul pe radar. Cine intocmeste procesul verbal prin care se constata contraventia? Un alt agent, care in cazul nostru, nu este agentul constatator. Ce constata cel care intocmeste procesul verbal? Constata ce ii spune colegul, atat! Deci procesul verbal este nul pentru ca nu este incheiat conform prevederilor legale. Iar agentul constatator, cel care "manuieste" radarul mai trebuie sa aibe si sa iti prezinte "hartiuta" cum ca este operator radar, ca stie ce face acolo cu aparatul ala. Ar mai fi si alte aspecte legate de amplasarea radarului la mai putin de 200 m de liniile de inalta tensiune sau directionarea lui catre aceste linii, etc.
q.e.d.

Teoretic ar fi bine,da n-ai cu cine sa vorbesti...
Iar la faza cu poza stii ce iti zice?daca io ceri?sa faci contestatie si ti-o arata la tribunal,am patit asa,si nu o data...:blink:
Deci pina la urma,legea e una,si ce fac ei pe strazi e alta,chiar nu inteleg...:blink::blink:

rapture
23-05-2008, 01:53 PM
Poza ti-o arata doar daca o ceri tu. Eu le-am vazut pe ale mele de 2 ori si apropo masina era incadrata intr-un chenar exact cum fac aparatele foto cand focalizeaza. Nu cred ca te poti lega de faptul ca agentul care ti-a intocmit amenda nu era cel care a manevrat radarul atata timp cat lucreaza in echipa. Este exact situatia in care esti dat in urmarire de o echipa si alta te prinde.

Era sa uit, daca ajungi la tribunal vezi ca s-ar putea sa ai surpriza sa constati ca sectia respectiva si-a trimis un reprezentant cu lectia invatata. De obicei cand sunt mai multe contestatii la aceeasi sectie se trimite un reprezentant de genul unei domnisoare de 25-30 ani tare in papagal. Daca era ceva de rezolvat puteai sa incerci pe loc si eventual sa ti-l ia doar pentru o luna (mai omeneste).

Stiu ca a mai fost un caz care a ajuns in presa cu cineva care a contestat suspendarea permisului iar procesul la tribunal a depasit timpul de asteptare. A..., si pe urma i-au facut pierdut si permisul:))
Ghinionul tau acum.

Monegasc
27-05-2008, 02:35 PM
Iata un citat de pe www.citynews.ro despre cum sa fentam amenzile de circulatie:

Dupa constatarea contraventiei de catre agent, acesta are obligatia sa va intrebe daca aveti de facut observatii. Sfatul citynews.ro este sa spuneti ce observatii aveti de facut, cel mai des folosita fiind urmatoarea: 'Constatarea nu corespunde adevarului'. Apoi, politistul va va intreba daca doriti sau nu sa semnati procesul-verbal si sa luati un exemplar. Ordonanta de Urgenta a Guvernului 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, lasa multe portite pentru ca amenda sa nu mai fie achitata niciodata.

Daca refuzati sa semnati procesul-verbal, agentul este obligat sa aduca un martor, cu care, atentie, se va putea face doar dovada refuzului de a semna procesul-verbal si a primi un exemplar, nu de atestare a savarsirii contraventiei.

In fata acestei situatii, procesul-verbal va va fi trimis la domiciliu, in maximum 30 de zile. Articolul 27 din acelasi act normativ prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare va fi prin posta, cu confirmare de primire.

Acest lucru presupune ca destinatarul (soferul sau pietonul) trebuie sa semneze de primire. Daca nu face acest lucru, documentul va fi trimis inapoi la politie dupa 10 zile. In acest caz, politia fie retrimite documentul prin posta, fie aplica cea de-a doua varianta de comunicare, 'prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului', potrivit aceluiasi articol 27.

In acest caz e bine de stiut ca 'operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor'. Portita legala de scapare, care se afla in Ordonanta 2/2001, este prevazuta de art. 14: 'executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii' (adica data cand a fost scris).

Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul-verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dv., amenda nu poate fi executata de catre Directia Finantelor Publice.

Politia Romana nu ne-a oferit nici o explicatie

s@rinGTF
27-05-2008, 02:54 PM
Nu e chiar asa. Amenda nu se prescrie dupa 6 luni. Cam dupa 2 ani. Si taica-miu a primit la fel instiintarea dupa exact 6 luni ca bla bla... viteza mare... cine a fost la volan? Tot dupa 6 luni cred ca o sa o trimita si el inapoi. :P

o amenda se prescrie dupa 5 ani asta in cazul in care in aceasta perioada nu iti mai trimite inca o instiintare care prelungeste termenul iar cu 5 ani(dar asta nu o face nimeni...la cate amenzi se dau pe an in romania ar fi cam imposibil)

Dan Ionescu
28-05-2008, 12:48 AM
vesti bune ceva?

Adis307
28-05-2008, 11:40 AM
inca nu am facut contestatie voi face maine cand e penultima zi:D, eu doar vreau sa am permisul toata vara nu sa castig ca n-am nicio sansa

Taz
28-05-2008, 02:24 PM
Cum ti-am zis in pm,eu n-am mai apucat sa depun contestatie.M-am trezit prea tirziu.:)Deci nu mai sta pe ginduri,depune.Oricum nu prea cred ca va tine toata vara:),da oricum poate mai cistigi ceva timp.

Adis307
29-05-2008, 02:18 PM
am fost azi am depus trebuie sa ma mai duc maine sa iau o cerere, nu stiu despre ce e vorba...vreau doar permisul :D. Mi-a mai trebuit o chitanta de la tezorerie de 1 leu, si un trimbru judiciar, ca sa stie si altii nu sa stea pe drumuri ca mine, si inca 2 copii la contestatie, la proces verbal tot 2, si la buletin :).

Taz
30-05-2008, 02:02 AM
Sa ne zici si noua cum o iesi:)Bafta oricum,ca ai nevoie:P

Adis307
30-05-2008, 02:14 PM
l-am luat :D, pe 07.07 am proces ,pierd si fac recurs dupa care nu ma prezint si prin septembrie pierd din nou si il dau :)

Taz
31-05-2008, 05:29 AM
:))Ce planuri diabolice ai:evillook:

Adis307
31-05-2008, 12:57 PM
:)) pai decat sa stau pe bara vara mai bine toamna :)

RaduFilipescu
02-06-2008, 11:43 AM
Am patit-o si eu! Incepand din 10 iunie, timp de o luna voi fi pieton. Si asta din cauza unei depasiri pe linia continua. Baietii veseli m-au filmat de parca eram la showroom, filmul este super OK, as vrea sa-l am si eu ca tare bine mai aratam si eu si masina !
Din cate m-am interesat, nu are rost sa fac contestatie pt ca nu am nici un punct de sprijin! Ce-mi pare rau, e ca nu le-am cerut domnilor politisti sa se legitimeze ca la carte, daca au omologarea aparatelor, ordinul de serviciu...oricum nu ma ajutau deloc lipsa acestora! Asa ca voi incerca sa MERG regulamentar timp de o luna!
Primesc condoleantele de la voi intre orele 8 si 20!

Taz
02-06-2008, 04:08 PM
Sa ne zici unde putem sa ne oferim condoleantele:):P
Asta e...stii cum e,mersu pe jos,face picioru frumos:)

SonyAD
02-06-2008, 08:24 PM
Mie îmi tremura piciorul stâng după 5 ore de mers în prin bucureşti.

Adis307
02-06-2008, 08:31 PM
shimba-l :))

Taz
02-06-2008, 09:25 PM
Offtopic:apropo de schimbat picioare,ia incercati o frina cu picioru sting:naughty:

Dan Ionescu
02-06-2008, 09:42 PM
sa vezi nas spart.

Taz
02-06-2008, 09:46 PM
Hai ma,ai stricat surpriza:) Am uitat sa precizez,a nu se folosi fara centura:),si cu masina in spate...

SonyAD
02-06-2008, 10:35 PM
Chipurile, e deprindere obişnuită printre cei cu transmisie automată, le e lene şi să mute piciorul unora.

Sindrom_CHR
03-06-2008, 02:08 PM
pai da cea mai buna frana de "URGENTA" se face cu picioru stang

GXG
03-06-2008, 02:36 PM
Si inca ceva... nu sprijiniti calcaiul piciorului stang in podea. Daca aveti motor diesel, rezoltatul este garantat. Eu aveam pe un tovaras care dormea culcat pe bancheta din spate si viteza pt test a fost de aprox 70-80 km/h :))

gigi
03-06-2008, 04:23 PM
pai da cea mai buna frana de "URGENTA" se face cu picioru stang

hai frate...cum naiba sa franze cu stangul.....poate doar daca nu-l ai pe dreptul...mi se pare peste mana

Taz
03-06-2008, 04:29 PM
Bine,el zicea frina de urgenta in sensul ca,clar se opreste aproape in loc:)

Ps:rog un moderator sa taie bucata asta cu frina si sa o puna in alt topic eventual,ca ne-am dat drumu aici asa..:)

SonyAD
07-06-2008, 08:19 PM
rcIqN5BiRkI
Eu am mers intotdeauna cu calcaile sprijinite. La inceput nu suportam sa conduc cu covoras. Am dat traseul fara :D.

tony_egri
11-06-2008, 03:45 PM
Pilotii de raliu franeaza de multe ori cu piciorul stang, tinand cu dreptul acceleratia apasata.
Am incercat si eu de cateva ori si nu o fost simpatic deloc :)

Taz
14-06-2008, 03:08 AM
Si ce rezolvi daca pui frina cu stingu si accelerezi?:blink:

Adis307
06-07-2008, 05:18 AM
cica nu ar mai aparea lagul acela pe care il ai cand pui frana si dupa accelerezi
asa daca o ti accelerata ea se franeaza dar nu pierde timp ca atunci cand le faci pe rand (n-am explicat eu bine, dar am vazut asta la tv :) )
si revenind la subiect maine am proces, ce spuneti sa ma prezint?

Dan Ionescu
06-07-2008, 10:15 AM
sigur,daca tot ai facut contestatie si sa iei si martorul cu tine daca ai asa ceva ,ca de la politie nu va veni nimeni,cred eu,bafta multa si sa ne tii la curent.

Adis307
07-07-2008, 12:53 PM
se pare ca nu m-am trezit, deci n-am ajuns la proces :)

RaduFilipescu
07-07-2008, 06:48 PM
O conditie necesara si suficienta sa castigi un proces in care nu esti reprezentat de nimeni, este ca sa te prezinti la el. Altfel...

Adis307
07-07-2008, 07:58 PM
oricum n-aveam ce face :|, n-am nicio sansa sa-l castig, imi pune filmarea si gata, pot sa zic eu ce vreau, filmarea tot filmare ramane

Dan Ionescu
08-07-2008, 12:25 AM
de unde stii tu ca vin ei cu filmul?

Adis307
08-07-2008, 04:12 AM
ptc a mai facut un prieten de al meu contestatie si tot pierde din februarie

ragewars_sc
03-08-2008, 02:37 AM
Am si eu o intrebare. Daca trec pe galben si idiotii de gabori spurcati ma opresc si-mi suspenda permisul din cauza ca am trecut pe rosu pot face contestatie si sa anulez suspendarea? Partea nasoala e ca procesul verbal e semnat chiar daca am si un martor ca era galben.

Dan Ionescu
03-08-2008, 10:59 AM
poti face contestatie fara probleme mai ales ca ai si martor,daca ai semnat procesul vb nu inseamna ca recunosti ci ca ai luat la cunostinta ce scrie acolo.bafta

SonyAD
03-08-2008, 11:45 AM
De mine e vorba. Nici nu se pune problema să fi trecut pe roşu, Cristi ştie. S-a făcut galben când eram la 5 metri de semafor şi rulam cu 70 la oră.

Problema e că după ce am făcut stânga şi am intrat pe Naţiunile Unite am mers tare iar doamnele organe nu aveau radar pe maşină că nu erau de la circulaţie şi au făcut niţel exces de zel poliţienesc.

100 de lei amendă şi permisul dispărut în misiune 30 de zile de pe 19 luna asta.

Dacă îmi luau permisul 90 de zile pentru depăşit viteza legală cu cât am depăşit atunci respect, ciocul mic şi joc de glezne. Dar în Ro. poliţia încalcă legea să te înfunde.

Nu plătesc nimic, luni mă duc la judecătoria sector 5, pe Stavropoleos, pentru contestaţie.

popescuseby
03-01-2009, 01:18 AM
In seara aceasta in zona Mall Iasi, orele 21, am fost oprit de un agent de circulatie care mi-a intocmit proces verbal pentru ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului (parerea lui).
Situatia se prezinta astfel.
http://www.geocities.com/popescuseby/schita.jpg
Dupa cum se vede din schita, in momentul in care am intrat in intersectie cu intentia de a face dreapta (pentru care aveam verde intermitent), semaforul pentru cei care merg inainte era la 6 secunde pe verde.
In mod normal si firesc, semaforul de dupa intersectie pentru cei care urmeaza sa mearga tot inainte arata 6 secunde de ROSU.
Deci, am incetinit, m-am asigurat si pana am ajuns la semaforul de dupa cotitura, au cam trecut cele 6 secunde si mi-am continuat drumul.
Dupa trecerea de pietoni care este la aproximativ 50-60 m de intersectie m-a oprit agentul X-ulescu, care mi-a intocmit Proces Verbal ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului. Stiind ca nu am trecut pe rosu, am refuzat sa semnez PV, pe care ma punea sa-l semnez fara macar sa-l citesc.
I-am spus frumos ca nu-l semnez si mi-a dat actele inapoi, dupa care mi-a comunicat ca voi primi instiintare acasa ca sa ma prezint la politie si sa predau carnetul.
Nu trebuia totusi sa-mi dea o copie a PV chiar daca nu am semnat?

Ce pot face in cazul acesta? Astept sfaturile voastre! Va multumesc anticipat.

PS. Sa mentionez si faptul ca dupa intersectie, pe banda destinata virajului la dreapta pentru intrarea in Mall stau parcati permament taximetristi (dupa cum se va vedea din imaginile pe care le atasez), care in mod sigur stationau "regulamentar" si pe care nu i-a vazut ca era prea ocupat de permisul meu de conducere.
http://www.geocities.com/popescuseby/semafor1.JPG
http://www.geocities.com/popescuseby/semafor2.JPG

SonyAD
03-01-2009, 01:52 AM
Poţi să depui contestaţie la judecătoria de care deţine locul faptei.

http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=12769

Fără martor vei pierde garantat. Dar procesul durează şi ai drept la recurs.

popescuseby
03-01-2009, 02:05 AM
Sotia era cu mine in masina.
Problema este in cat timp va sosi instiintarea ca trebuie sa plec o saptamana in concediu.
Reamintesc: Mie nu mi-a revenit nici o copie a PV si nu l-am semnat!

SonyAD
03-01-2009, 02:18 AM
Ai refuzat să semnezi? Îţi va veni acasă procesul verbal. Din ziua aia, de la ora 12, încep să curgă cele 15 zile.

www.amenda.ro

popescuseby
03-01-2009, 02:32 AM
Multumesc mult. Voi astepta si voi depune contestatie. Singura nelamurire pe care o mai am este daca atunci cand va veni PV trebuie sa ma duc sa predau permisul sau doar depun contestatia in instanta si pana la hotararea definitiva permisul ramane in posesia mea?

CipriP
03-01-2009, 03:39 AM
prima data depui contestatie, te judeci, primesti sentiinta care decide daca pui permisul jos sau nu.
apropo, cred ca ar fi bine sa depui la dosar si cele 2 poze pe care le-ai postat aici pentru o mai mare credibilitate.
putin offtopic:politia comunitara din Bistrita a pierdut destul de multe procese, asa ca au inceput sa faca poze la masinile proprietarilor pe care ii amendeaza, fiind drept proba.

popescuseby
03-01-2009, 09:11 AM
Va multumesc mult. Acum nu am decat sa astept procesul verbal acasa.

PS: Faptul care ma enerveaza cel mai tare e ca Politia Romana era la "vanat" de carnete in timp ce taximetristii isi faceau de cap in intersectie fara ca cineva sa-i ia in seama.

Extras din OUG nr.195/2002

Art. 30. - (1) Mijloacele de semnalizare rutieră sunt:
a) semnalele luminoase;
b) indicatoarele;
c) marcajele.
(2) Mijloacele de semnalizare rutieră se constituie într-un sistem unitar şi coerent, se realizează şi se instalează astfel încât să fie observate cu uşurinţă şi din timp de către cei cărora li se adresează şi trebuie să fie în deplină concordanţă între ele şi într-o stare tehnică de funcţionare corespunzătoare.

Dupa cum se vede in una din imagini la intersectie este amplasat un panou publicitar care obstructioneaza evident observarea semaforului montat dupa curba.
Sper sa-mi fie de folos si aceasta chestiune. Oricum, ca sa fie mai concludent am sa merg sa fac niste poze si ziua.

executive
03-01-2009, 05:47 PM
Foarte bine ca nu ai semnat procesul.Ma intreb ce cauta acolo taximetristii...sunt reguli pe sosea,ar trebui respectate.Apoi,rubrica in care completeaza politistul si te pune sa semnezi,iti apartine !!!,Apoi,atata timp cat tu nu ai o copie,fie si nesemnata,sau el nu are martori,totul e in van.Nu poate sa te atace nimeni,mai ales in judecata.daca totusi se ajunge la judecata,"roaga-l" sa iti demonstreze video infractiunea.Bafta !

Adis307
05-03-2009, 01:26 AM
Azi am predat si eu carnetul :)) il iau pe 1 iunie si am toata vara la dispozitie...sa il pierd din nou :)). A tinut "treaba" aproape un an pe 15 mai 2007 m-a prins parca. Acuma astept si tai zilele din calendar (90 la numar)

tzunny
05-03-2009, 11:58 AM
Si eu vroiam sa te invit la intalnire duminica asta, ca sa iti dau suportii aia de numere pe care ii cerusei..

martin21
05-03-2009, 12:31 PM
Azi dimineata l-am lovit pe unu, eu aveam cedeaza trecerea. Daca mergem la politie raman fara permis? Au fost decat pagube materiale si lovitura e foarte mica (eu nu am nimik) si la el sunt un pic indoite si sgariate usile.

GXG
05-03-2009, 12:36 PM
Eu stiu ca ramai!
Acuma, comitand o infractiune, poti sa te intelegi cu celalalt conducator sa declarati accidentul intr-o parcare (dar tot tu sa fii vinovat). Asa cred, ca scapi doar cu o amenda, sau poate chiar fara, dar sigur cu carnetul la tine.

martin21
05-03-2009, 04:29 PM
Gata am rezolvat. M-am inteles cu respectivul. Multumesc!

Popescu
05-03-2009, 10:20 PM
Cu morala, e destul de usor....
Parerea mea e ca legea este facuta prost, ar trebui sa existe o limita minima (o bere, un pahar de vin), nu 0.00!
Nu e cazul sa ne amintim ca in tarile civilizate la pranz pe langa masa se bea o bere, sau un pahar de vin (considerate ca facand parte din masa de pranz)
Daca privim statisticile noastre la accidente (cu buna noastra limita a alcoolemiei de 0.00) si alte tari din europa de vest, ne luam cu mainile de cap :(

Adis307
06-03-2009, 02:17 AM
Si eu vroiam sa te invit la intalnire duminica asta, ca sa iti dau suportii aia de numere pe care ii cerusei..

Pai, adu-i tu ca vad eu cum ajung sa ii iau :) poate ai si un sticker mic :D...

Marius*
30-08-2009, 06:50 PM
Azi am predat si eu carnetul :)) il iau pe 1 iunie si am toata vara la dispozitie...sa il pierd din nou :)). A tinut "treaba" aproape un an pe 15 mai 2007 m-a prins parca. Acuma astept si tai zilele din calendar (90 la numar)
Incearca:
Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere (http://romaniaforum.ro/index.php?showtopic=303)

master_tuning
01-05-2010, 08:14 PM
Am un prieten care a ramas fara permis pt.faptul ca a trecut pe rosu la un semafor debia instalat de cateva zile, chiar nu l-a observat si nici nu erau masini la semafor.

Stie cineva daca e corect asa sa-i suspende permisul 30 de zile? sau este o perioada de acomodare cu semaforul ala? daca stie cineva va rog sa raspunda, chiar sunt curios.

nbm
02-05-2010, 01:48 AM
sau este o perioada de acomodare cu semaforul ala?
e prima oara cand aud o asemenea nastrusnicie :)
cum ar fi ca, atunci cand se rupe un drum si iti marcheaza ca drumu se termina, tu sa mai ai nevoie de acomodare...
sau cand trag o noua cale ferata (nu ca ar mai fi cazul la noi...) sa ai o perioada de acomodare cu bariera? :D

eu plec de la premisa ca toate semnalizarile, chiar daca uneori ni se par aiurea, au fost facute cu oaresce studiu in prealabil

dlliviu
02-05-2010, 12:15 PM
Ba exista o perioada de acomodare - 30 zile:crybaby:

master_tuning
02-05-2010, 01:43 PM
"Ba exista o perioada de acomodare - 30 zile''
Interesant.

Da intr-un fel esti vinova tca nu ai fost atent si ai trecut pe rosu, dar in zona respectiva sunt semafoare si langa sa instalat altul si omu nu la vazut, era si ora 2 noaptea strada pustie, si semaforul era montat de 3 zile, melitianul a profitat si la taxat cu permisul.
Este vreun articol in lege unde scrie ceva de genul (perioada de acomodare - 30 zile)?

Sincer si eu am trecut pe rosu in prima zi cand s a montat un semafor acu mai multi ani si politaiul doar ma atentionat.(asa se intampla cand cunosti orasul bine si se fac modificari fara sa auzi de ele si nu esti f. atent)

Col
02-05-2010, 01:47 PM
Ca sa fie mai clar, cel mai simplu e sa citesti Codul Rutier, articolul referitor la "Suspendare Permis".

Costi G
02-05-2010, 02:02 PM
Adica cum sa nu vezi un semafor noaptea la doua !???? Hai daca mai era un semn, ascuns pe undeva pe duoa vreun pom, mai zici, treaca-mearga. Da' o lumina rosie de semafor, cum sa n-o vezi, noaptea pe un drum pustiu.:blink: Oricum cat sta pieton are timp sa se acomodeze.

master_tuning
02-05-2010, 02:19 PM
Nu e chiar asa, semaforul debia era montat a lasat pe cineva chiar la semafor,nestiind ca este semafor a plecat, asta a fost norocul lui.

saprosanu
03-05-2010, 12:19 AM
Cand se monteaza semafoare intr-o zona noua, o perioada sunt laste fara sa functioneze sau pe intremitent, ar trebui sa mai existe si semnul de atentie semafor cu 100m inainte de el.Nu cred ca daca era putin mai atent nu vedea toate astea!

ariciul
03-05-2010, 02:15 AM
Daca lovea vreun pieton care traversa pe verde mai baga aceeasi motivare?

205
03-05-2010, 10:20 AM
Pai exact la fel se intimpla daca mergi intr-un oras strain, unde nu cunosti semafoarele... asta nu e un motiv sa nu le vezi.

dlliviu
03-05-2010, 06:19 PM
"Ba exista o perioada de acomodare - 30 zile''
@master_tunning
Nuuu! Nu exista si nici nu trebuie sa existe ! Am facut doar haz de necazul omului, scuze!

master_tuning
13-05-2010, 12:28 AM
Da asa-i, dar de o luna tot baga astia numai semafoare peste tot si mai baga in continuare ca sa ia bani pe astfel de proiecte,(mai bine ar face grotele astea de strazi); oricum baiatul a rezolvat prin alte metode cu permisul. Asa-i romanul haz de necaz, mai bine nu scriam.

Sindrom_CHR
13-05-2010, 01:03 AM
Apropo de suspendari, ca sa nu mai deschid alt topic imi zic aici problema.

In octombrie am avut un incident, acum mi-a venit rezolutia, mi-au dat 90 de zile de suspendare cu posibilitate de a reduce pedeapsa la 30 de zile, dar nelamurirea mea este cu privire la amenda, sau mai bine spus la lipsa acesteia. Este posibil asa ceva??? Suspendare fara amenda??

ashtefan
13-05-2010, 08:01 AM
Da, e posibil sa iti dea puncte de penalizare/sa iti suspende permisul fara sa iti dea amenda. Invers nu este posibil. Bafta.

205
07-07-2011, 10:10 AM
Intrebare: infractiunile savarsite de un sofer sunt tinute undeva intr-o evidenta? Caz concret: am avut acum vreo 5 ani permisul suspendat (deh, tampeniile tineretii). Am vrut ieri sa aplic pt. un job si in conditiile jobului scria "Cazier judiciar si rutier fara antecedente". Am zis sa intreb inainte sa aplic, sa nu ma fac de minune ;)
Asta era intrebarea, daca se tin undeva in vreo evidenta chestiile astea (sau amenzile obisnuite de circulatie). Poate aveti vreun prieten la rutiera si puteti afla "din surse sigure"... Multumesc.

sadcozma
07-07-2011, 10:52 AM
Da, se tin. Eu am luat o amenda in aeroportul Baneasa acum 2 luni maxim... si m-a bagat in "biroul" respectivului politist pentru a semna procesul verbal and co. Acolo m-a cautat in baza de date si a vazut ca prin 2009 eram campion la amenzi si de atunci nu mai luasem niciuna.. Am ramas uimit ca in sfarsit au si ei un sistem informatic.

Basti77
07-07-2011, 06:33 PM
De cazier judiciar stiu sa se elibereze dar rutier nu am autit, evidenta normal ca exista la politie dar nu stiu in ce masura o firma poate solicita aceasta informatie despre o persoana.

GGG
08-07-2011, 10:29 PM
Eu nu cred ca se refera la amenzi, cat se refera la faptele "penale".

silviump3
09-07-2011, 12:45 PM
Exista si cazier rutier. Am scos eu acum cateva luni cand am avut nevoie sa imi "demonstrez" comportamentul meu "ireprosabil" de conducator auto, in fata instantei, fiind in proces cu Militia Rutiera..

master_tuning
12-07-2011, 05:03 AM
Da mai este cazier rutier. In cazierul rutier se trec faptele grave nu nimicurile astea de amenzi :)). De obicei trebuie cazier rutier pt. diferite atestate parca asa era, transport persoane, marfuri.

Da, e posibil sa iti dea puncte de penalizare/sa iti suspende permisul fara sa iti dea amenda. Invers nu este posibil. Bafta.

Nesemnalizarea rutiera e doar amenda, pb. mai sunt si altele ;))

raduro1985
11-03-2012, 07:36 PM
Hop si eu fara permis mai nou (suspendat 30 de zile pentru neacordare de prioritate la trecerea de pietoni).
Nu o sa spun ca sunt nevinovat pentru ca asta s-a intamplat. Intradevar nu am acordat prioritatea unui pieton care s-a angajat in traversare cand eram la mai putin de 20 m de trecerea de pietoni cu pricina. Plus ca eram pe a 3-a banda iar pe amabilul pieton l-am putut vedea tarziu din cauza masinilor parcate langa trecere. In fine, faptul e consumat.
Problema mea e cum sa il recuperez peste 45 de zile(15 zile am dovada si apoi incep cele 30 de suspendare)? Mai am cateva amenzi la rutiera pentru nepurtarea centurii sau vorbitul la telefon - fiind agent de vanzari mi-e foarte greu sa nu fac astea, pe care nu le-am platit din lipsa de bani.
Acum, pe langa cei 140 ron (in 48 de ore) trebuie sa platesc si celelalte amenzi sau doar asta pentru ca la terminarea termenului de suspendare sa imi pot lua permisul inapoi? Va multumesc!

adrian ghiurau
11-03-2012, 10:47 PM
Nu ai cum ridica permisul mai repede de 45 zile, perioada minima la care se reduce o pedeapsa fiind de 30 zile din momentul expirarii dovezii. Nu cred ca are legatura ridicarea permisului cu platirea amenzii. Atat doar ca daca o platesti in 48 ore va fi doar jumate. Singura rezolvare, contestatie la Judecatorie, si o mare putere de convingere a contrariului. Slabe sanse.

criban
12-03-2012, 11:49 AM
Acum, pe langa cei 140 ron (in 48 de ore) trebuie sa platesc si celelalte amenzi sau doar asta pentru ca la terminarea termenului de suspendare sa imi pot lua permisul inapoi? Va multumesc!
Recuperarea permisului dupa cele 30 de zile de suspendare nu este conditionata de achitarea amenzii.
Te duci cu dovada si buletinul si primesti permisul.

silviump3
12-03-2012, 08:42 PM
Nu ai cum ridica permisul mai repede de 45 zile, perioada minima la care se reduce o pedeapsa fiind de 30 zile din momentul expirarii dovezii. Nu cred ca are legatura ridicarea permisului cu platirea amenzii. Atat doar ca daca o platesti in 48 ore va fi doar jumate. Singura rezolvare, contestatie la Judecatorie, si o mare putere de convingere a contrariului. Slabe sanse.

Asa credeam si eu ca sunt slabe sanse, insa "am incercat marea cu degetul". Si am castigat . Permisul fusese suspendat pentru depasirea coloanei de masini stationate la semafor, lucru perfect adevarat.Am depasit in intersectia de P-ta Muncii, venind de pe Calarasi, prin stanga refugiului, pe ce-a de-a doua linie de tramvai-contrasensul tramvaiului, coloana de masini, coloana in care se afla si masina de rutiera. Chiar daca am castigat , pot afirma ca a fost un 'dus rece" si m-am mai linistit.
Ps. Contestatia am redactat-o personal, dupa o documentare temeinica.

adrian ghiurau
12-03-2012, 08:48 PM
E posibil.Acuma depinde cat de mare nevoie are Radu de permis. cat de motivat este sa-l obtina.

bobovis
12-03-2012, 10:07 PM
Asa credeam si eu ca sunt slabe sanse, insa "am incercat marea cu degetul". Si am castigat

De acord cu Silviu, si eu era sa stau pe bara 3 luni pentru 102 km/h in localitate, noroc cu minunatul sistem al Justitiei...:D
Ar fi pacat sa nu faca contestatie, mai ales ca spune ca lucreaza in vanzari si, teoretic, are nevoie de permis.

Costi G
12-03-2012, 10:54 PM
@silviump3 & bobovis - Ca o curiozitate, ce ati motivat in contestatie?

bobovis
12-03-2012, 11:35 PM
La mine au fost mai multe: vreme nefavorabila (ceata), aparat radar folosit pe o masina cu geamuri fumurii - scadere acuratete inregistrare/foto, ordinul de serviciu al agentului nu era semnat de seful sau :D, procesul verbal a fost intocmit pe alt formular(!!) decat cel care trebuia...si au mai fost cateva, dar doar avocatul le-a stiut pe toate. :)