PDA

View Full Version : Intalnirea I din toamna 2005

alexmirica
29-08-2005, 05:17 PM
Ihim... O propunere am: sa nu ignoram, sa fie luate in considerare si urmatoarele zone:
- Transalpina cu peisajele de-a dreptul supeeeeerbe! Cine nu a fost fizic pe-acolo sa se abtina de la comentarii!!!
- Maramuresul cu bucatele lor specifice, imbietoare. Yummy!
- Delta Dunarii, la pescuit sub soare, frecand menta. Nu tu semnal GSM, nu tu televizor/RCD/RCS (cine e prins dand drumul la casetofon primeste un ciocan pe respectivul aparat!)

- Moeciu... din nou... un fel de remake a ceea ce a fost acum 2 zile... dar farmecul ma tem ca nu o sa se repete... Sau ma insel?!?

Pareri?

coco
29-08-2005, 05:29 PM
Eu subscriu la Delta Dunarii, Transalpina suna frumos, dar ma tem ca jucaria nevestei nu o sa faca fata pe langa masinile voastre daca e teren foarte accidentat.

Full Moon
29-08-2005, 05:43 PM
Vreau si eu in Delta :smile2:

75NOR
29-08-2005, 05:46 PM
si noi am fi pentru :
Delta Dunarii
Maramures

Totusi, ce ziceti de:
Gura Portitei: din ciclul: frecat menta fara semnal GSM
Valea Doftanei-peisaj fain, dar cam daunator la suspensie, daca intelegeti ideea
Sighisoara
Viscri - este un fel de BRAN, dar cu iz nemtesc. E un sat sasesc, parasit de sasi si care a fost cumparat de niste investitori germani si restaurat pentru a pastra aerul sasesc...pensiuni bestiale, locuri mirifice...E la vreo 30kg de Sighisoara inspre BV....

alnaibii
29-08-2005, 05:54 PM
La Portita nu merita daca nu stai macar 2 saptamani pe acolo. Iar fara GSM, doar daca inchizi telefonul. Ultima oara cand am fost acolo, am fost ingenunchiati de manelisti, si nu am avut vesti imbucuratoare de atunci.

Sighisoara este o idee buna. Sau chiar Viscri, dar cu excursie in Sighisoara.

@canan: Calitatea asfaltului este foarte buna. In portiunile unde este asfalt, evident. Si gropile sunt de aceeasi calitate Lux.

morogan
29-08-2005, 05:55 PM
In Delta si la Gura lu' Portita ce faci cu copilu' si noi cu frantuzoaicele aferente? Te incumeti sa o lasi in Tulcea? Ca eu.. nu tocmai. E uandarful in Delta, sunt fan, dar e imposibil sa ajungi by car iar de lasat pe aiurea parca nu m-as indura.

claus
29-08-2005, 05:57 PM
frate-miu a fost foarte placut incantat de gura portitei.. el a fost acum o luna, si chiar s-a intors cu pareri de bine..
cat despre asfaltul pe transfagarasan.. foarte prost.. multe gropi.. dar merita, zic eu.. e super peisaj.. si curbe frumoase
http://img224.imageshack.us/img224/4558/dsc037342yn.th.jpg (http://img224.imageshack.us/my.php?image=dsc037342yn.jpg)
http://img224.imageshack.us/img224/2166/dsc037353il.th.jpg (http://img224.imageshack.us/my.php?image=dsc037353il.jpg)
http://img352.imageshack.us/img352/5710/dsc037566uj.th.jpg (http://img352.imageshack.us/my.php?image=dsc037566uj.jpg)

morogan
29-08-2005, 06:03 PM
Ca sa lasam imaginatia sa zboare: Tenerife. Va asigur eu cazare gratuit 7 zile 5* apartament. Dar .. tot fara frantuzoaice si fara Tiger.
Acum, pe pamant:
Se tipa de Cheia ieri - alaltaieri. E super ok
De asemenea Lepsa jud. Vrancea. Din pacate nu mai stiu cum e drumul in urma viiturilor
Asadar lucruri/idei concrete:
Data
Locatia
Amatori

In principiu eu sunt de acord almost anywhere and anytime
De exceptie e nordul Moldovei - Bucovina. Gura Humorului, Sucevita, Voronet and so on. Mancarea e de exceptie, oamenii - cele mai dragute gazde pe care le-am cunoscut vreodata.
Eu zic ca totusi e mai usor sa aduni lumea mai aproape decat la 400km. Vb de lume mai multa
Legat de anuntarea cu 10000 de zile inainte experienta mea de 30 de primaveri e ca tot ceea ce e facut in graba/pripa iese minunat iar ceea ce e indelung programat si pregatit cam da chix..

morogan
29-08-2005, 06:09 PM
@ Claus excelenta poza cu prietena ta. Mai ai? (Poeze mah, nu prietene :P )

morogan
29-08-2005, 06:42 PM
Singurul W/E in care chiar nu pot e 17-18 09 pt ca am expo cu TIger la Slobozia, expo la care sunteti cu totii invitati

Aer Curat
29-08-2005, 10:17 PM
Pentru a nu mai continua discutia in ceea ce priveste noua deplasare Pejo pe topicul dedicat intalnirii de abia incheiate la Bran, am initiat acest topic.
Deci postati aici parerile voastre in ceea ce priveste noua intalnire Pejo, avand in vedere realitatile noastre si ale fiecarui posibil participant, din punct de vedere al locatiei si al perioadei.

Eu unul as opta pentru jumatatea lui Octombrie (deci peste o luna si jumatate), cei care au fost la intalnirea de asta seara stiu de ce. Plus ca vom putea comenta si SIAB. Ca si locatii:
- Cheia
- Lepsa
- Maramu'
- Transfagarasan (in ciuda drumului)
- zona Sibiu-Brasov
Ordinea este aleatoare.

Aer Curat
29-08-2005, 10:26 PM
@ Flexu' : un remake asa de repede ar fi "fake". Iar pe Transaplina, este fain, dar nu cu frantuzoiacele.

De acord cu @ morogan, frumos in Delta, dar ce facem cu frantuzoiacele? si apoi cei care avem copii mici, este cam greu cu ei la varsta asta in Delta.

Astfel, din punctul meu de vedere, la acest moment propun/sustin urmatoarele locatii :
- Cheia
- Lepsa
- Maramu'
- Transfagarasan (in ciuda drumului)
- zona Sibiu-Brasov
Ordinea este aleatoare.

morogan
29-08-2005, 10:49 PM
Prieteni, pana la SIAB eu zic sa ne mai pupam frantuzoaicele... Daca:
1. Banii nu sunt an issue
2. Timpul idem
3. Compania nu displace

E pacat sa nu ne intalnim mai des. Puteti sa ii ziceti altfel, nah, nu intalnire pejo ci intalnire prieteni, so..

mihail_001
29-08-2005, 11:23 PM
Baieti tocmai ce m-am intors din delta, am fost in weekendul asta, nu e bine!!!! M-am intors dezamagit, era dunarea umflata tare,neagra,pestele nu tragea, baie nu puteam sa fac. Nu am putut sa fac nimic decat sa stau si sa ma haleasca tantarii. Acolo daca nu ai barca cu motor esti terminat te duci degeaba. E frumos dar iti trebuie barca cu motor,maiales cand e dunarea umflata :smile2:

claus
30-08-2005, 01:48 PM
@morogan.. in principiu, ar fi super ok in cheia, dupa parerea mea, si parca mai repede de siab ar fi mai frumos..
a, si depre.. poze.. mai am cateva interesante.. ca de restu'.. nu se pune problema :smile2: http://img352.imageshack.us/img352/865/dsc037538ld.th.jpg (http://img352.imageshack.us/my.php?image=dsc037538ld.jpg)

morogan
30-08-2005, 10:09 PM
Prima intalnire de toamna va avea loc la camping GPM Mamaia, casute de 3 *
Deja avem sigura participarea coco & Letitia; fam morogan
Alti amatori?

Aer Curat
31-08-2005, 12:06 AM
Detalii despre aceste noi info. Ce inseamna 3*, conditii, unde mai exact, cand, cat costa, etc.

Altfel, la cele enumerate de tine in postul anterior, raspund in ordine inversa:
3. Dimpotriva compania place destul de mult. Speram sa o largim (tot timpul vrem mai mult)
2. Timpul il facem noi cumva sa fie disponibil, ca vorba aceea: daca vrei, poti
1. Rezolvam noi.

claus
31-08-2005, 01:19 AM
morogan.. suna interesant ce spui tu.. doar sa fie conditiile decente.. eventual, cateva detalii despre locatie.. ca sa fie mai convingator..
si, ca sa fie si mai frumos... sa tina si timpul cu noi, ca la mare.. e pacat sa nu fie timp bun

morogan
31-08-2005, 07:45 AM
Sunt casute de 3*, campingul se numeste GMP si este primul cum iesi din Mamaia spre Navodari.
Au (ma rog, aveau cand am fost eu ultima data, la sfarsitul lunii iulie) totul nou, inclusivlenjerie si mobilier
Casutele sunt cu 2 si 3 paturi, au frigider si tv si ventilator si calorifer (daca e racorica)
Voi suna azi sa vad cat mai costa si daca sunt dispo in W/E
Mai exista si casute de 4*, cu A/C si nu mai stiu ce alte gadgeturi dar erau mai scumpe. Vedem ce e dispo si cat costa.
In orice caz, conditiile erau foarte bune, budele curate, bateau multe hoteluri.
Exista si o terasa in interior unde se papa foarte bine, asa ca ...

morogan
31-08-2005, 08:40 AM
Tocmai am vorbit, sunt locuri, costa 483.000 casuta cu 2 locuri, cu TV si frigider si ventilator. Asadar rugam anuntati in vederea rezervarii

alexmirica
31-08-2005, 09:28 AM
BeToN! Dar mai e o necunoscuta: perioada! Spuneti concret cand e intalnirea si abia apoi pot confirma daca vin sau nu.

coco
31-08-2005, 10:17 AM
acum in weekend

75NOR
31-08-2005, 10:51 AM
in legatura cu intalnirile, noi putem veni doar inainte si dupa SIAB...la SIAB ne gasiti acolo....Unii la munca, alti la belit ochii la masini....si alte accesorii :laugh: stiti voi :laugh:

Ce ziceti ori de Cheia ori de Sighisoara -Viscri ? ultimul we din septembrie sau primul din octombrie, adica chiar 1,2 oct.

Din 12 pana in 18 sept suntem la mare, asa ca...poate ne vedem acolo :laugh:

morogan
31-08-2005, 11:16 AM
In W/E asta e vb de mare. PRima ReIntalnire.

morogan
31-08-2005, 11:49 AM
Eu si cu Coco vom fi acolo de vineri Cine mai vine, cine mai poate de vineri? Cine nu e tot atat de binevenit si sambata! Hai, bagati, veniti!

Aer Curat
31-08-2005, 11:51 AM
Casutele au grup sanitar propriu ?

Incercam sa fim si noi prezenti, insa ramane sa confirmam in cea de-a 2 parte a saptamanii.

morogan
31-08-2005, 12:01 PM
Da, intrebarea s-a mai pus. Rasp este NU. Grup sanitar comun, din pacate. E tributul pe care trebuie sa il platesti daca vrei la camping, unde poti face si gratar & stuff. Dar sunt foarte curate budele si sunt suficient de aproape.

alnaibii
31-08-2005, 12:04 PM
Noi trebuie sa spunem NU, cu o mare strangere de inima. Dar intalnirea trecuta a insemnat un efort financiar care nu il putem face mai des de o data pe luna. :cry:

Aer Curat
31-08-2005, 12:22 PM
@ alnaibii : pacat, era frumos sa ne strangem toti cei care am fost si inca cativa in plus.
Nici noi nu suntem siguri de participare dar incercam.

alexmirica
31-08-2005, 12:31 PM
Din pacate trebuie sa va anunt ca nu putem veni...
Data viitoare, asta a fost cam prea... repede.

morogan
31-08-2005, 12:32 PM
@ Petry esti asteptat si tu.
@ members from Constanta: puteti sa veniti si voi, ca doar e la 2 pasi

morogan
31-08-2005, 01:42 PM
Un bonus, sau o motivatie in + pt a veni, se poate face rost de bilete la Romania Cehia!!

Doc
31-08-2005, 03:20 PM
Cica si eu + rox, asta din cauza lu' Leo :biggrin:

coco
31-08-2005, 04:06 PM
nu il bate prea tare pe leo, el s-a ocupat de convingerea membrilor si s-a priceput de minune. Jos palaria avand in vedere ca a rezolvat si cazarea.

Aer Curat
31-08-2005, 05:43 PM
@ alexmirica : hai ma Alex ca dai doar o bere. Te sperii tu dintr-atat ? plus ca va mai fi un Alexandru. :clapping:

morogan
31-08-2005, 06:49 PM
Originally posted by coco
[b]nu il bate prea tare pe leo, el s-a ocupat de convingerea membrilor si s-a priceput de minune. Jos palaria avand in vedere ca a rezolvat si cazarea.
Daca nu erati voi asa hotarati nu imi faceam atata curaj; asadar impartim meritele :smile2:
Lista finala (ce stiu pana acum, dar pls rapid modificari daca mai sunt)
!
eu cu sotia
Coco cu Letitia
Dok cu Rox
Doru (firend of mine) cu sotia
Speram Aer curat si sotia

Aer Curat
01-09-2005, 11:54 AM
Care se mai anunta pentru o intalnire pe malul marii ?

Sansele noastre de a participa au crescut, pana dupa amiaza sper sa fie sigur.

Johnny Bravo
01-09-2005, 12:09 PM
Eu nu pot veni. Am niste munci de facut la tara si... Facut betoane, turnat...

Aer Curat
01-09-2005, 12:25 PM
Cu parere de rau pt neparticipare. Dar iti dorim spor la treaba

claus
01-09-2005, 12:28 PM
cu parere de rau, .. nici noi nu putem veni..
cu scuzele de rigoare, si promisiunea ca data viitoare... :wink:
sa va distrati si sa beti si pentru mine

Full Moon
01-09-2005, 02:27 PM
Hai sa stabilim mai sigur ce si cum cu marea,da?

Vin asa: Morogan&fam/Doru&fam/Coco&Letitia/Doc&Rox/Aer Curat&fam...Acolo ne vedem cu AdiRMG si Nomercy3333.

Am uitat pe cineva?

Se mai anunta si altii?

Cazare in camping Mamaia Nord, rezervare deja facuta pt 1 apt 2 camere + 3 casute.

Bere, carbuni deja luate :biggrin:

coco
01-09-2005, 03:21 PM
de mancare eu zic sa ne luam independent, dar in principiu pentru gratar.

morogan
01-09-2005, 05:11 PM
aha
oki

Aer Curat
01-09-2005, 11:05 PM
Ar fi bine sa luam la comun, pentru ca altfel ne putem trezii ca ne suprapunem. Sau sa stabilim ce si cum ia fiecare.

Aer Curat
02-09-2005, 11:57 PM
Este tarziu si pregatesc bagajele pentru plecarea de dimineata, spre mare la cea de-a 2 intalnire Pejo.
Stiu ca unii dintre camarazi sunt deja acolo (o parte erau pe drum). Trupa se va reintregii (intr-un fel, nu chiar complet) dimineata.
Sper ca vom avea vreme buna, ca voie buna si distractie sigur va fii.
Voi face baie in mare noaptea, cand este liniste, apa calda si putin mai racoare afara, pe plaja.
Asteptam eventuale surprize/aparitii de ultim moment.

Aer Curat
04-09-2005, 11:11 PM
Ne-am intors. A fost f. frumos, inciuda unui vant destul de persistent, care intr-un anumit moment dat a fost chiar bine venit/folositor. Altfel ne-am distrat, simtit bine, companie f. placuta si agreabila, gratar din belsug, ca si berea & comp.
Un drum de intoarcere destul de aglomerat, dar si incitant pentru un sofer cu aptitudini (pacat ca la un moment dat nu na-am mai tinut in coloana, asta oricum aproape de autostrada).
Pentru o exemplificare mai apropiata asteptam pozele.

Pe aceasta cale tin sa multumesc inca odata colegului, si de acum prietenului nostru (initial al lui @ morogan), pentru plimbarea de pe lac cu, cataramanul. A fost extraordinar, o experienta de neuitat. Aici vantul si-a avut cea mai mare utilitate din acest weekend, dar in primul rand a contat indemanarea "carmaciului" si a "velierului".

morogan
04-09-2005, 11:27 PM
Si eu/noi (me and Doru) ne-am simtit minunat. Drum ok, la ora 22 eram in Braila, cu o ora daca nu mai bine de stat la bac sa se mai stranga masini. Vreme excelenta, cu exceptia vantului... Companie.. nu mai spun.. Bere & carne foarte mula, bunadispozitie 'fara numar'.
Ca noutati, Doc & Rox au un copil, il gasiti in sectiunea de poze. :P

morogan
04-09-2005, 11:30 PM
Poza cu familia lui Doc si cel mai mic membru

Aer Curat
04-09-2005, 11:40 PM
Si este un baietel, pe care il cheama .................................. ia sa vedem daca ghiciti........................................... ........... da, Alexandru !
Sa le traiasca !

coco
05-09-2005, 04:27 PM
@ aer curat, ai trecut pe autostrada pe langa coloana de nici nu ne-ai vazut, eram opriti pe partea dreapta cu avariile fiindca a avut Doc probleme cu scutul.

Aer Curat
05-09-2005, 05:20 PM
Pai daca voi a-ti plecat de la benzinaria de unde a-ti alimentat fara sa ma asteptati si pe mine. Am tras eu tare pe drum sa va ajung, dar am prins niste mici aglomerari de care am trecut mai greu si am pierdut mult timp, plus cu dirijarea traficului de catre garcea la intersectia cu drumul de Calarasi. Pe autostrada nu v-am vazut in trafic, am zarit la un moment dat ceva pe banda de avarie, printre masinile pe care le depaseam pe banda 2, dar nu eram sigur de nimic concret, fiind noapte si eu avand 155 k/h.
Oricum v-am sunat, si pe tine si pe Doc, si degeaba ca nu raspundeti la telefon.

P.S.: ne-am nimerit si noi sa facem poze de grup la final, exact langa o ibiza, cand aveam suficiente Peugeot-uri.

Doc
05-09-2005, 05:26 PM
Am dat eu flash-uri de nebun, dar nu ne-ai vazut. Am avut o mica problema cu scutul de plastic tocmai cand ii dadeam putin fum unui BMW de cu nr de Calarasi. Foarte figurant tipul pe autostrada si nu se lasa deloc depasit. Noroc ca intotdeauna dieselul face fata cu succes inaintea benzinarului la viteza mare + consum.

coco
05-09-2005, 05:36 PM
@ doc , am vazut cum face fata, dezmembrandu-se :tongue: , tot drumul (cat a mai fost din el) m-am gandit la faza din fast and the furios cand se dezmembreaza frumusetea aia verde. Bine ca nu s-a desprins de tot.

75NOR
05-09-2005, 05:41 PM
numai ca BMW nu i-a cazut scutul....:laugh:

all in all te-a facut :laugh:

Aer Curat
05-09-2005, 05:55 PM
Da' pricinosi mai sunteti domle. A vrut sa faca un mic sprint ( cu un bmw) si scutul care avea hibe anterioare a cedat complet.

75NOR
05-09-2005, 06:05 PM
EH, radem si noi putin....:laugh:

no hard feelings, though

Doc
07-09-2005, 07:59 AM
Ce sa ii faci daca PEUGEOT poate...doar este fast and furious. Oricum luasem distanta fata de BMW.

Aer Curat
10-09-2005, 10:12 AM
Si cum eram obisniut, deja, ca in fiecare weekend sa plecam din Bucuresti, iar in ultimul timp impreuna cu, comunitatea Pejo, era cat pe ce sa intreb zilele trecute unde mergem weekend-ul acesta. Planuri, participanci, etc.
Si am realizat ca acest weekend este unul de stat in Bucuresti, pana cand am primit o invitatie f. interesanta si salvatoare : am fost invitati la Brasov, de fapt in zona Brasovului.
So here we go, again....

coco
10-09-2005, 11:38 AM
hmmmmmmmm, te mananc pe paine aer curat, caci imi faci pofta cu plecarea ta la munte, dar lasa ca se termina si la mine sezonul nuntilor.

Doc
11-09-2005, 11:02 AM
Si eu aveam un gand de asta impreuna cu Rox de a pleca la munte, dar partea financiara a fost mai tare. :(

claus
11-09-2005, 11:32 AM
hihi.. eu o sa plec, cam intr-o ora, la sinaia..
a fost ideea lui "pink":inlove: .. si, ne intoarcem maine, pe seara

Doc
11-09-2005, 11:36 AM
Vrei sa venim si noi? Cu micutul?

claus
11-09-2005, 12:32 PM
eu.. am draci

Aer Curat
12-09-2005, 12:01 AM
@ coco : mai eu nu-s asa usor de mancat. Si apoi Aer Curat pe paine, nu prea stiu ce sa zic........crezi ca merge ?
Sezonul nuntilor se termina cand se intra in postul Craciunului, deci ar mai fi ceva vreme de trecut.

Tocmai ne-am intors de Harman (asa se numeste localitatea) si a fost super.

coco
12-09-2005, 01:44 PM
eu inca mai dorm dupa nunta, dar macar am mai trecut o mireasa pe lista celor furate

morogan
12-09-2005, 02:31 PM
Si ti-au dat-o tie de tot sau ai dat-o inapoi? :P

Partner
13-09-2005, 09:45 AM
Eu in week-end-ul asta am facut traseul: Bucuresti - Predeal - Poiana Brasov - Brasov - Rasnov - Bran - Moieciu - Rucar - Campulung - Targoviste - Bucuresti - 440km, cu vizite pe la toate obiectivele turistice.

M-a impresionat numarul de Pejouri vazute pe drum. Parca eram cu adevarat la o intalnire Peugeot. Vremea excelenta. :smile2:

mjustin
10-05-2006, 02:32 PM
stimati colegi, incercam sa pregatim o intalnire de vara/toamna 2006?

Doc
10-05-2006, 02:57 PM
Normal ca o sa incercam, dar pentru asta vom deschide un nou topic. Sa inteleg ca ti-a placut intalnirea de primavara de la Bran? Ce ati zice sa facem un festival : Pugfest?

mjustin
10-05-2006, 03:43 PM
sunt PENTRU!

Doc
10-05-2006, 03:47 PM
Mici si berea am vazut ca nu ne-au lipsit pana acum, mai ramane sa vedem daca se aduna cel putin 30 de masinii pentru una astfel de festival. Vom aveam nevoie de ceva reclama pentru a fi luati in serios de revistele auto si poate chiar televiziuni.

mjustin
10-05-2006, 03:49 PM
pai pt.asta ar trebui un nou thread si eventual un poll

Doc
10-05-2006, 03:52 PM
GATA. Acest topic se inchide. Si asa am trezit amintiri cu intalnirea de anul trecut.