PDA

View Full Version : Autostrada Budapesta Nadlac pe unde a ajuns cu constructia?

GERULA
30-03-2007, 03:12 AM
Salut!
Veau sa plec de Pasti la Viena si m-ar intersa daca stiti cam pe unde a ajuns autostrada Budapesta Nadlac.
Am inteles ca a trecut de Szeged .Cum fac sa ajung la ea fara a mai ajunge in Szeged (cica se poate si asa).
Va multumesc!

Dic84
30-03-2007, 08:54 PM
cred ca glumesti....nu???nu ai ce sa cauti in Szeget.De la NADLAC te duce drumul drept pana pe autostrada si pe urma o iei in ce dir vrea muschiul tau.Ai un orasel de trecut si gata.Szeget e o varianta buna pt intoarcere.Eu cand am venit din Munich am avut norok cu un roman,cu care m-am intalnit la PAPRIKA de dim si mi-a zis sa ma duc prin Szeget deoarece era STAU(aglomeratie mare) mare de tot langa BUDAPESTA.Lucrau aia la sosea.Mi-a dar si o harta deoarece nu stiam pe unde sa ies d p autostrada.Am scutit atunci cam 6-7 ore de stat in aglomeratie.

Mighty
30-03-2007, 10:31 PM
o iei pe autostrada de la Szeget ca e cel mai bine.
Se lucreaza la budapesta , asa ca e mai bine sa ocolesti zona , si ar fi bine sa faci rost de un pda cu gps , ca te incurci pe langa viena.

Dic84
31-03-2007, 10:58 AM
eu din bulan am luat-o pe unde trebuia acolo pt ca deodata te trezesti cu un drum care vreo 6 benzi frate....si te intrebi pe unde sa o iei.:P

GERULA
31-03-2007, 11:28 AM
deci daca intru pe la Szeget nu e bine?
pina acum asa o luam.
Atunci pe unde trebuie sa o iau ca sa nu mai ajung acolo?
Si la Budapesta se lucreaza pe centura?
Acolo cum mai evit?
Te rog Dic84 zi-mi si mie tu pe unde ai luat-o?Multumesc!

Cred ca la Wiena ma descurc( am mai fost de citeva ori)
Multumesc de sfaturi!

Dic84
31-03-2007, 03:50 PM
uufff...scuza-ma....confund cu DABAS.o iei spre Szeget si de acolo intri pe autostrada fara probleme.acum m-am uitat pe harta....si daca observi ca se lucreaza la autostrada si e aglomeratie mare(dar pe sensul opus) cand te intorci ocoleste BUDAPESTA prin DABAS.

GERULA
01-04-2007, 01:40 PM
multumesc!
Ps: Dabas este pe autostarda sau ies pe un drum national?

Dic84
01-04-2007, 03:21 PM
drum national...tre sa iesi d p autostrada inainte de BUDAPESTA cam cu 20 de km....cand te intorci.

Riri007
01-04-2007, 03:43 PM
Voi vorbiti de lucrari pe M0, centura de ocolire a Budapestei, partea sudica ? Intreb pt ca tre sa fac si eu traseul curānd.

Dic84
01-04-2007, 05:18 PM
parca aia(M0).dar nu stiu daca mai sunt lucrari.ce pot sa zic ca anul trecut in AUGUST erau lucraru mari de tot.or fii terminat si ei pana acum.

Doc
01-04-2007, 10:29 PM
Au terminat..stai linistit eu am fost de revelion si a fost ok.

Dic84...iar ai vorbit ca sa te afli in treaba, de ce nu astepti sa raspunda cineva care este la curent cu noutatile despre drum. Ai facut 2-3 posturi aiurea, iar la sfarsit le spui oamenilor ca informatiile erau de anul trecut.

Dic84
01-04-2007, 10:54 PM
decat primul si pe urma i-am spus ca am gresit...care sunt alea 2-3???oricum vad ca nu se contorizeaza nimik aici(sa nu mai zici ca vreau premii).cred ca l-am ajutat intr-un fel pt ca l-am corectat imediat postul acela gresit.
nu stiu despre care vb.care alea 2-3?

GERULA
02-04-2007, 03:00 PM
Multumesc Doc!
Multumesc Dic84!

GERULA
10-04-2007, 03:51 PM
salut!
am revenit in tara!
drumul e ok pe M0.nu se mai lucreaza!

Riri007
10-04-2007, 03:54 PM
Multzam ! ;)

mighty_mic
10-04-2007, 11:48 PM
si totusi ce legatura are bucuresti-nadlac cu centura budapestei????

Dic84
11-04-2007, 03:42 PM
Budapesta-Nadlac.....

mighty_mic
12-04-2007, 03:02 PM
scuze :D

ultimile detalii le puteti primi de la mighty... ca tocmai a ajuns acasa de vreo 2 ore

Mighty
13-04-2007, 12:17 AM
Pai , fara Navigatie , Noaptea in ungaria e jale.
Centura Budapestei este M0 si are restrictie la 80.
Iar de la Szeget la Nadlac ..... iti blestemi zilele cu cele 5 localitati cu restrictie la 30 Km/h.

Pe autostrazi au radare si sunt montate in parapeti. ( cum sunt cele de pe A2 de la noi ) , ziua nici nu te prinzi cand te ia , dar noaptea se vede ( era unu pe care tocmai il poza , si nu avea numar de RO , era cu PL ).

In austria ... 3 benzi pe sens , dar restrictie la 100 intre Orele 5 - 22 ( ca sa nu le polueze aerul curat ).
Pretul la Motorina : in ordine crescatoare : romania , austria , ungaria , germania.

Ca fapt divers in Vama la Nadlac , la ora 2 noaptea e pustiu , se uita la poza si atat.

Si sa nu uit:
Marcaje ... ca in RO. ( fara xenon , esti mancat , mai ales daca e si ud pe jos ).
Asfalt Prost ca in RO. ( sunt gropi , as putea spune ca A2 , ca asfalt se ridica la nivel european ).
Iar cum am intrat in Romania , m-a luat durerea de cap de la faruri , noroc ca la ora aia baietii cu loganuri tunate in fundul curtii sforaiau , asa ca am ajuns lejer la Sibiu , fara dureri prea mari de cap.

PS. Numai de bine celor care isi pun Xenon pe toate jungurile de masini , si celor care le vand asa ceva , si nu le doresc decat sa aibe un asftel de specimen care le vine in fata , sau care e in spate.
Oricum pt, astia , cred ca pun 4 faruri cu xenon in grila , sa vada si ei ce inseamna ... :(

Riri007
13-04-2007, 06:28 AM
Intrebare : daca vii "din vest" spre Ro si intri din Austria īn Ungaria doar cu Euro la tine, noaptea, cum faci sa iei vigneta ungureasca, cum faci sa alimentezi la benzinarii ? Idem pt trecerea Ungaria īn Romānia, noaptea, doar cu euroi.

Riri007
13-04-2007, 12:48 PM
Daca nu-mi raspundeti, fac o criza de NEEEEEEEEEERVI !!!! :((

mjustin
13-04-2007, 02:53 PM
pai daca alimentezi in Austria nu mai ai nevoie de carburant pana in RO(cca 400 km) iar pt. vigneta H se poate achita si in euro(la curs dezavantajos, dar parca 7 euro), in rest DRUM BUN

Mighty
13-04-2007, 04:13 PM
cum treci granita , este o statie peco , de unde iei vigneta , si platesti cu cardu.
Altfel , e un motel si o iei de acolo dar iti pune un curs de schimb , de te saturi.
Benzina , iti recomand sa-i faci plinul inainte de granita in austria.

Bisti
13-04-2007, 04:19 PM
daca vii noaptea poti sa mergi si fara vigneta la unguri. nu te opreste nici dracu.

mjustin
13-04-2007, 05:53 PM
@Mighty te referi la SHELL? pe dreapta?
decat sa mergi cu teama mai bine platesti vigneta
ziua am tot vazut masini portocalii de la iintretinerea autostrazii cu camera pe ele care vanau vignete, e posibil sa nu aiba infrarosu, dar daca...?

zozo
13-04-2007, 09:00 PM
Puteti plati cu card de debit obisnuit la oricare din benzinariile din Ungaria, inclusiv pentru vigneta.

Riri007
13-04-2007, 11:17 PM
Va multumesc pentru raspunsuri.

Problema mea e ca nu am nici forinti, si nici lei, si mai vin si noaptea. Si pentru prima data.

Ca un necunoscator ce sunt, ma tem sa nu gasesc benzinariile īnchise, si daca sunt deschise, sa nu am moneda tarii. Idem pt vigneta, desi am īnteles ca tot o iei, chit ca platesti aiurea de mult īn euro pe ea.

O sa īncerc sa traversez Hu fara sa alimentez, nenorocirea e ca frigiderele merg pe benzina si au rezervorul spart, si mai e si mic.

Mighty
14-04-2007, 03:31 AM
Nu sunt numai masinile de la intretinere , intre austria si budapesta sunt camere pe stalpi , ceva in genul aparatelor de taxare din germania si austria.
Cand cumperi nenoricirea aia de Vignieta , iti trece numarul pe ea si mai o baga si in calculator , si iti da si un tichet de police control.
Porcariile alea de camere , scaneaza vignieta ( sria de pe ea ) , numarul masini , si le compara cu ce e in baza de date , daca nu e , sau nu poate sa o citeasca , te opreste garcea imediat si te intreaba de sanatate.Camerele alea stiu de infrarosu .

zozo
14-04-2007, 12:26 PM
Riri007, te panichezi degeaba, dracul nu-i asa de negru. Poti plati linistit cu euro pana la Budapesta fara probleme. Primesti si euro la schimb insa pe tronsonul Bp-Nadlac mai putin probabil dar de acceptat se accepta, eventual primesti forinti inapoi. Toate benzinariile sunt deschise 24h de-alungul autostrazii, no problem. In Austria poti gasi si vignete pentru Ungaria de la Wiena spre granita si poti plati evident in Euro. Sfat: alimentezi inainte de a parasi Austria si cumperi vigneta (nu te zgarci!), pe la Bp. mai alimentezi odata, si platesti cu ce ai sa te tina pana in RO si gata! Sa'nteleg ca te intorci acasa dupa o perioada mai lunga?

Mighty, ai perfecta dreptate! Mai adaug faptul ca au si echipaje mobile, furgonete dotate cu camere IR, care stau in zona parcarilor sau benzinariilor. De fiecare data cand am vazut ca trageau pe dreapta o masina ghici ce numere aveau? Nu, nu erau doar RO, erau si de Spania, de Franta, de Italia, tot de-ai nostrii....Ne place sau nu, ar cam fi cazul sa ne bagam mintile in cap si sa ne conformam cu regulile si sa ne jucam frumos.

Cat despre tronsonul Szeged-Nadlac ce sa mai zic... pana noi ne certam unde sa treaca autostrada si cine-l va construi, ei au terminat tronsonul de legatura Szeged-Belgrad... Capatul terminal indreptat spre RO asteapta doar un semn, eu sper sa traiesc muuult si sa ma dau cu titi-ul pe ea :((

GERULA
16-04-2007, 10:45 AM
atunci hai sa facem noi " semnul" ca sa ne dam pe ea si sa nu mai stam cu 30 km/h.
se poate plati cu euro la orice benzinarie dar te" arde" la curs
cind intrii din Austria este o statie special amenajata pt vignete.nu stiu daca e deschisa si noaptea dar acolo sigur sigur merge cu euro.

Mighty
17-04-2007, 12:14 AM
o vezi dupa ce treci de ea , ca de altfel ori ce indicator din ungaria.