PDA

View Full Version : 806 - pierde lichid de frana

NEXT STAGE TUNING
03-10-2014, 01:07 PM
Salutari!
Am un Peugeot 806 2,0 hdi si sunt foarte multumit de ea, chiar daca mai pica cate una-alta, dar ce se intampla acum ma depaseste: de vreo doua saptamani pierde pe undeva lichid si imi umezeste tapiseria cam in zona pedalelor dar mai inspre scaun putin (o sa fac si poze). Pedalele sunt uscate, nu picura de dedesubtul lor, am desfacut mocheta dar are un strat de poliuretan si nu imi dau seama de unde se prelinge......ajutoooor va rog!!!

turbojack
04-10-2014, 03:06 AM
Greu de zis ce este acolo , deoarece nu prea are cum sa ajunga lichid de frana sub scaun. De verificat daca imediat sub tija actionata de pedala de frana nu este ud . Altfel se verifica interiorul rotilor sa nu fie ude , dar si traseul conductelor pana in spate pe unde se pot perfora de la coroziune .

salex
04-10-2014, 07:50 AM
Si de unde stii ce lichid este? Cel de frina e coroziv, ataca vopseaua si poti testa usor. Posibil sa fie, totusi, de la scurgerea apei pluviale, care intra prin aeroterma. Curata de frunze gaurile de scurere de sub parbriz.

NEXT STAGE TUNING
04-10-2014, 05:03 PM
Si de unde stii ce lichid este? Cel de frina e coroziv, ataca vopseaua si poti testa usor. Posibil sa fie, totusi, de la scurgerea apei pluviale, care intra prin aeroterma. Curata de frunze gaurile de scurere de sub parbriz.

Deja am completat de doua ori cu lichid, dupa ce a aparut pata a trecut o saptamana pana mi s-a aprins ledul in bord, apoi am pus cam 100 ml
Traseele de frana sunt sub caroserie, destul de vizibile, nu sunt ele...
Tija de sub pedala de ambreiaj e uscata...Nu stiu... deja e tot mai mare pata pe mocheta...

NEXT STAGE TUNING
27-10-2014, 09:43 AM
87251
Cam asa arata mocheta dar pata continua si sub pres si este din ce in ce mai mare...