PDA

View Full Version : [How To] Cum sa schimbi becurile la far 207

adidas85ro
24-02-2013, 08:25 PM
Va salut. Ma ajuta cineva cu un sfat ce trebuie sa desfac si pe unde sa pot sa inlocuiesc un bec de la far, becul de drum sau cum se numeste. Am demontat doua surubele ce sustin farul, cel superior si inferior si cum farul nu iesea nu am vrut sa fortez sa rup ceva pe acolo. Oare mai trebuie ceva demontat. Am incercat si cu metoda desfaceri capacului ce in spatele becului, insa pozota e cam incomoda.
Multumesc anticipat

drbebeko
24-02-2013, 08:43 PM
Se desace acel capac rotund de cauciuc si bagi mana ... foarte simplu. Mai greu accesul in stanga.

Basti77
24-02-2013, 09:13 PM
Nu se desface farul. Trebuie data bara jos deoarece mai este un surub sub far, pe la mijloc.
Ai faruri fara lupa, deci se schimba relativ usor, trebuie sa cunosti pozitia clemei ce tine becul si totul se face fara probleme. Clema este prinsa in partea de sus (sistemul de prindere), se apasa pe ea, se impinge usor in stanga parca si apoi se lasa in jos. Scoti mufa de la bec intai.

adidas85ro
25-02-2013, 09:18 PM
Multumesc de sfaturi. Pe partea stanga am problema unde e si bidonul de apa. E umpic cam incomoda pozitia, dar cum au reusit alti, cred ca o fac si eu :) sper :))

Basti77
25-02-2013, 09:29 PM
Ciudat, pozitia incomoda este unde sunt sigurantele :)

classalex
28-10-2014, 07:46 PM
Mama mi-am blestemat zilele astazi cu schimbatul lor...