PDA

View Full Version : RUGAMINTE TRASEU VATRA DORNEI - BUCURESTI

papi_grasu
25-01-2013, 07:59 PM
Am o mare rugaminte pentru colegii care ma pot ajuta sa imi spuna cum este drumul in orasele prin care vreau eu sa trec.Ma intereseaza in special drumuri inchise.Am sunat si la infotrafic dar nu m au prea ajutat.
Deci plec la ora 03 la noapte si merg pe traseul urmator:
VATRA-DORNEI
FATICENI
PASCANI
BACAU
FOCSANI
ADJUD
BUCURESTI
Trenul este exclus pentru ca depind de masina in Bucuresti.
Multumesc anticipat tuturor colegilor.

papi_grasu
25-01-2013, 10:15 PM
Nu scoate nimeni capul pe geam?

bobovis
25-01-2013, 10:23 PM
De ce n-o iei pe partea cealalata, Bistrita-Tg. Mures-Brasov-Bucuresti? Din ce-am apucat sa vad la tv Moldova e cea mai afectata de ninsori si viscol in acest moment.

papi_grasu
25-01-2013, 10:28 PM
Da exista si varianta dar am inteles ca este dezastru drumul;la gropi ma refer.
Si ma bazez pe principiul ca un european cum este E85 nu e lasat sa se inzapezeasca:huh: totusi e european...

CristianG
26-01-2013, 06:33 PM
NVM :))

Cand plecati la drum sugerez sa utilizati asta (http://www.inmh.ro/images/radarg/index.radar.php).

bighi89
26-01-2013, 06:40 PM
Da exista si varianta dar am inteles ca este dezastru drumul;la gropi ma refer.
Si ma bazez pe principiul ca un european cum este E85 nu e lasat sa se inzapezeasca:huh: totusi e european...
E85 te referi cumva la buzau-buc? Anu trecut a fost inchis.
Recomand si eu pe partea sugerata de bobo. Pana la Tg Mures stiu ca drumul este bun. Iarna trecuta am fost ultima data pe el ce-i drept dar intr-un an l-am facut de mai multe ori si nici o groapa prezenta.

Cristi_M.
26-01-2013, 08:51 PM
Colegul Papi scria mai sus ca vrea sa plece azi la ora 03.00! Daca a plecat, sfaturile privind ruta sunt cam tardive :)! Putem doar sa-i uram drum bun si la dus si la intors si sa NU cunoasca "deliciile" inzapezirii :)!

papi_grasu
28-01-2013, 10:17 AM
Salutare!
Azi dimineata am ajuns inapoi acasa.
Binenteles am mers pe ruta stabilita si pana in Bacau nu am avut mari probleme dar la iesire din Bacau spre Focsani surpriza..DRUMUL BLOCAT.Nenea militeanu nu ne-a lasat sa trecem.Drumul era inchis de la ora 12 si s-a deblocat la 14 a doua zi.
Dupa o ora de stat am hotarat sa mergem pe partea Brasov.Am plecat din Bacau ,Onesti,Brasov,Ploiesti,Bucuresti.Am mers fara probleme si in total am facut 643 km in 13 ore.
Multumesc mult pentru sfaturi.

P.S. eu unul nu as putea sa locuiesc in Bucuresti.Mare harababura....:lol:

bobovis
28-01-2013, 03:23 PM
Am plecat din Bacau ,Onesti,Brasov,Ploiesti,Bucuresti.Am mers fara probleme si in total am facut 643 km in 13 ore.
Multumesc mult pentru sfaturi.

P.S. eu unul nu as putea sa locuiesc in Bucuresti.Mare harababura....:lol:

Uof, ca nu m-ai ascultat de la bun inceput. :P

PS Subscriu la partea cu harababura. :lol:

papi_grasu
28-01-2013, 06:44 PM
Da Bogdan dar am vrut sa feresc ce inseamna Bistrita-Tg.Mures ca am inteles ca drumul e praf.
Oricum nu imi pare rau ca am vazut si eu o bucata de tara.
Fara gps sau fara sa stii ce ai de facut prin Bucuresti nu ai ce cauta.Am facut din sectorul 6 pana in sectorul 2 o ora jumate si in tot acest timp cateva greseli dar spre surprinderea mea NU AM FOST CLAXONAT :o
Mersi oricum de sfat si data viitoare am sa tin cont...:rolleyes:

@CristianG foarte bun link-ul.

Cam asa arata drumul in jud. Brasov.

http://s1.postimage.org/64krfvbgb/P1261471.jpg (http://postimage.org/image/64krfvbgb/)

http://s1.postimage.org/w1efshf3v/P1261470.jpg (http://postimage.org/image/w1efshf3v/)

silviump3
28-01-2013, 08:20 PM
Felicitari ,tovarasu' , ajungi prin Capetala si nu dai un semn de viata sa ne vedem la o cafea..

papi_grasu
28-01-2013, 08:35 PM
Tata daca iti spun ca nu am reusit sa ma intalnesc nici macar cu nasii mei spre rusinea mea.Am ajuns tarziu si am mers direct la nunta la care trebuia sa ajung.Acolo m-am dat pe sprit-uri si pana dimineata praf in ochii.
Am dormit vreo trei ore si iar la drum inapoi acasa.
Lasa ca am sa vin un wek. doar pentru intalniri cu prietenii dar doar dupace vine primavara.

andreidura
28-01-2013, 09:15 PM
Drumul Bistrita - Tg Mures a fost renovat, nu stiu daca in intregime dar stiu ca a fost renovat.

Asgard
21-01-2014, 10:34 PM
Care este cea mai buna ruta din perspectiva calitatii asfaltului, de a ajunge la Vatra Dornei din Ploiesti?

radu31.12
21-01-2014, 10:59 PM
Care este cea mai buna ruta din perspectiva calitatii asfaltului, de a ajunge la Vatra Dornei din Ploiesti?

Salut,

Eu as alege Ploiesti - Brasov - Sighisoara - Tg-Mures - Reghin - Bistrita - Vatra Dornei. (457 km conform Google Maps)

Iar starea drumurilor ar fi urmatoarea:
Ploiesti - Brasov - bun
Brasov - Sighisoara - bun
Sighisoara - Tg-Murs - bun
Tg-Mures - Reghin - foarte bun (reabilitat vara aceasta)
Reghin - Bistrita - bun (se lucra pe unele portiuni)
Pentru a traversa orasul Bistrita preferabil ar fi prin Centru, varianta de camioane e foarte rea.
Bistrita - Vatra Dornei - bun

Atentie sporita la radare, sunt foarte frecvente pe drumurile europene.

Drum bun si calatorie placuta.
Radu

Asgard
22-01-2014, 12:28 AM
Multumesc de informatii.

Dozer
22-01-2014, 05:02 PM
Eu as folosi ruta Ploiesti - Buzau - Roman - Falticeni - Gura Humorului - Vatra Dornei, deoarece o consider mai rapida, iar ca si km ai conform GMap 477km.

Asgard
22-01-2014, 05:18 PM
Personal as fi ales cealalta ruta, si nu aceasta prin Bz-Focsani-Falticeni, mai ales ca in Moldova se anunta ninsori in zilele care urmeaza si as fi preferat sa evit zona daca as fi mers cu 607-le, care nu are chiar cele mai bune cauciucuri de iarna din istoria sa:D. Dar pana la urma nu voi pleca cu masina mea ci cu un 4x4, iar alegerea a fost a posesoarei acestei masini. Asadar ruta va fi prin Falticeni, iar la intorcere duminica daca vom avea timp mai mult la dispozitie ne vom intoarce prin Tg-Mures - BV.

Dozer
22-01-2014, 07:53 PM
Ca sa fiu carcotas.... are 4x4 echipat cu....? Ca daca sunt anvelope de vara si zici ca se anunta ninsori mai bine mergi cu 607 :lol:

Asgard
22-01-2014, 08:24 PM
Are, are. Anvelopele cat si masina sunt aproape noi.
In principiu, nu imi este frica sa merg cu 607-le, pt ca si pe timp de iarna este foarte stabila, chiar incredibil de stabila, dar sa aiba pneuri cat de cat bune. Acum am niste prastii de runflat pe spate, care in pofida faptului ca au DOT bun si carne destula sunt praf. Anul acesta nu am vrut sa montez nici-un fel de anvelope de iarna pt ca nu au fost programate drumuri in exterior, plus ca pt iarna care vine voi trece pe 16", dar am zis totusi sa pun ce mai gasesc prin magazie ca sa fie. Uite ca nu merge ca sa fie la un drum lung, pt ca nu am chef sa ma joc cu destinul a 3 persoane si cu integritatea balenei.

papi_grasu
23-01-2014, 12:06 AM
Veniti cu treaba sau distractie?
Fac cinste cu o cafea.....

Drumul ales e cel mai bun pentru ca e curatat tot timpul.

Asgard
23-01-2014, 08:32 AM
Un pic de fun. Ok, bem o cafea, o cioco calda.
Aveti zapada?:D

papi_grasu
23-01-2014, 05:28 PM
Astazi a nins toata ziua si zapada cata vrei.Partiile perfecte ...
Ai telefonul in semnatura si ne auzim...