PDA

View Full Version : Taxa de prima inmatriculare / Taxa de poluare auto / Timbrul de mediu

Pages : 1 2 [3] 4

dorinel
18-06-2011, 10:21 PM
Traiasca Bulgaria!:)))

standardul987
18-06-2011, 10:23 PM
Pai bani pe ce?Daca masina a fost inmatriculata in RO,daca nu are de luat,presupun ca nu o sa dea,doar masina este inmatriculata,nu?

Cristi_M.
18-06-2011, 11:04 PM
Va salut ! Dl. Tudor , bani nu o sa-i ceara , dar daca va dori sa vanda masina , dupa 01.07.2011 , cand intra legea in vigoare , cel care o va cumpara trebuie sa plateasca taxa de "poluare" sau cum s-o mai numi ! Bafta !

MariusP
18-06-2011, 11:47 PM
Eu intelesesem ca taxa NU e platita de cumparator, e platita de cel care a cumparat masina inainte de 2008 si nu a platit taxa.

Masura e facuta astfel incat TOATA lumea care a cumparat masini pana acum sa plateasca. Cum nu te poate obliga nimeni sa te duci sa platesti o taxa, si nici n-au cum sa stea sa ne verifice pe toti, cei care au deja masini vor plati taxa cand /daca vor vinde vreodata masina.

---

Asa intelesesem eu. Dar aparent am inteles in gura. Cumparatorul plateste. Foarte tare! Deci daca vreau acum sa-mi cumpar o masina cumparata noua in Romania in... sa spunem Ianuarie 2007, 2.0 HDi cu FAP, mai dau vreo 200 de euro pe taxa, pe langa pretul masinii. Bai, ce destepti!

Asgard
18-06-2011, 11:47 PM
Traiasca Bulgaria!:)))

Eu as interzice aceesul celor inmatriculate in Bg in Ro.

standardul987
19-06-2011, 12:30 PM
Si eu,mai bine lasata cu numere din tara de provenirnta si in cel mai rau caz iesit o data pe an cu masina pentru ITP,asigurare si ce mai trebuie facut.

Taz
19-06-2011, 02:02 PM

Ia spune-mi si mie te rog cum se poate face asa ceva? In conditiile in care si Bulgaria se afla in UE?

standardul987
19-06-2011, 03:13 PM
Asa este,nu prea ai cum,dar cele inmatriculate pe BG,prin intermediul a nu stiu ce firme sau intermediari nu mi se pare ca circula chiar 100% legal pe-aici.De exemplu,te ia o camera de trafic,unde-ti vine amenda?Sau te loveste unul de BG,aigurarea lui este valabila?O accepta vreun service din tara?

Asgard
19-06-2011, 06:31 PM
Sau inspectia tehnica?
Daca s-ar vrea s-ar putea interzice nu accesul ci folosirea lor pe termen lung.Uite deunazi vorbeam cu un coleg austriac si chiar mi-a spus ca nu poate circula cu o masina inamtriculata in Germania in Austria,cu toate ca are prieteni in Germania si ar plati mai putin,astia cum reusesc?

standardul987
19-06-2011, 06:42 PM
Simplu,ilegal,cine stie ce masini de tuns iarba,scrie in actele lor,ca detin.

drbebeko
19-06-2011, 07:22 PM
Asa este,nu prea ai cum,dar cele inmatriculate pe BG,prin intermediul a nu stiu ce firme sau intermediari nu mi se pare ca circula chiar 100% legal pe-aici.De exemplu,te ia o camera de trafic,unde-ti vine amenda?Sau te loveste unul de BG,aigurarea lui este valabila?O accepta vreun service din tara?

Daca il ia o camera in trafic amenda vine pe numele caruia figureaza masina. Similar cu masinile de Romania care sunt surprinse de camera in alta tara.
Daca are carte verde asigurarea este valabila in orice tara si aceptata de orice service. Similar cu masinile din Romania in orice alta tara europeana.
ITP-ul este valabil in orice tara europeana.
Nu stiu ce e asa de greu, atata timp cat este legal.

standardul987
19-06-2011, 08:29 PM
Da,masina este inmatriculata pe o firma fantoma prin BG,de acceptat nu cred ca-ti accepta nici un service o asigurare asa,iar de ITP,nu-mi zice ca macar 50% din cei ce detin o asa masina ies anual sa faca ITP in BG.
Si de venitul amenzilor,nimeni nu cred ca o sa le plateasca!Se trimit cine stie pe ce adresa care nu exista si zic asta deoarece ma intalnesc aproape zilnic cu astfel de cazuri: unde stiu ca sunt camere,masinile de RO incetinesc si merg legal,iar cei cu numere de Congo,pardon de BG baga satisfacuti piciorul in ea,cu o mare satisfactie pe chip.

Asgard
19-06-2011, 09:29 PM
Ideea este ca daca Militia romana si-ar face treaba ar mai disparea multe din vehiculele inmatriculate in BG din tara noastra,dar sa ne intorcem totusi la oile noastre,pardon politicenii nostrii si discutia despre inca o noua lege aberanta.

Basti77
20-06-2011, 07:29 PM
Ia spune-mi si mie te rog cum se poate face asa ceva? In conditiile in care si Bulgaria se afla in UE?

Foarte simplu si fara bataie de cap.

1. taxa de poluare devine una anuala, toata lumea de la NonE la E6 plateste in functie strict de nivelul Co2 si numarul de km. parcursi pe an.

2. taxa se calculeaza si se plateste la primaria de domiciliu.

3. ca sa circuli cu o masina de BG ai procura, deci sa fi obligat sa declari masina la primarie pentru plata impozitului circuli aici, nu acolo, (cum este la Leasing, utilizatorul o declara si plateste impozitul), deci si plata taxei pe poluare, pe perioada in care procura este valabila si tu esti in Romania . Sunt scutiti de la impozit si taxa poluare cei care stau pana la 10-15 zile in Romania.

Te-a prins cu procura expirata sau cu mai mult de 10-15 zile in Romania se confisca masina.

Simplu :music_guitarorange:

Tudor
20-06-2011, 08:25 PM
Cum adica in functie de numarul de km parcursi anual? Ma verifica la kilometri sau cum? De unde stie el cati km fac eu? Se ia dupa km declarati la ITP?

Cristi_M.
20-06-2011, 08:29 PM
Va salut ! Stimate coleg Lacerta , cum se pot calcula kilometrii parcursi pe an de FIECARE masina ? Dupa kilometrajul masinii sigur nu, pentru ca ce se "manaresc" acum kilometrajele la masini de catre "oamenii de bine" , pentru vanzare , dar ce se vor "ajusta" atunci ?? Sau mai stii , poate vom fi prima tara din lume cu "cutii negre" pe masini inaintea nemtilor sau americanilor !! Bafta si "JOS HOTII DE LA FINANTE ! " !
P.S. : Si masinile inmatriculate in Bulgaria circula in Romania pentru ca le permite LEGEA ROMANEASCA ! Daca legea este proasta este "vina" legii , nu a celor care profita de "hibele" si "bubele" ei ! "Tot ce nu este interzis , este permis !". Bafta bis !
P.S. 2 : Asta nu inseamna ca nu sunt perfect de acord cu Dl. Lacerta ! Bafta tert !

Tudor
20-06-2011, 08:47 PM
Asa cum ti-am zis eu mai sus, face media celor doi ani dintre doua inspectii de tip ITP, altfel nu are de unde lua kilometrii.

Basti77
20-06-2011, 09:29 PM
Stimabile coleg, solutii sunt, foarte simple si foarte exacte, una din ele se aplica din 2005 la un anumit sistem de impozitare, nu stau acum sa dau idei pe forum, cine stie, poate este cineva de la mediu printre noi si taca-paca maine modificare de proiect :)

Problema este in alta parte, nu sunt impozitate veniturile si patrimoniul anumitor categorii de "oameni de afaceri". Daca s-ar impozita si/sau confisca ce nu poti justifica iar apoi vinde, Romania ar plati datoria.

Dar asta este alta poveste, ma duc la o bere rece :)

Run
23-06-2011, 05:14 PM
Nu stiu daca la noi in tara este o lege ca asta dar din ce am auzit de la un amic in Spania nu ai voie sa circului cu o masina neinmatriculata pe teritoriul tarii mai mult de 3 luni.El a fost nevoit dupa 3 luni sa iasa din Spania si sa intre iara ca sa poate sa circule.

Dozer
23-06-2011, 09:30 PM
Ceva asemanator in Danemarca.

militistu
23-06-2011, 10:39 PM
Confirm cele spuse de Dozer,un prieten care este la munca in Danemarca si a vandut masina cumparata din Germania cu numere provizorii pt ca nu a mai avut bani sa o inmatriculeze acolo,in Danemarca,si a zis decat sa ramana fara ea mai degraba o vinde,si asa a facut.

205
24-06-2011, 08:48 AM
Nu stiu daca la noi in tara este o lege ca asta dar din ce am auzit de la un amic in Spania nu ai voie sa circului cu o masina neinmatriculata pe teritoriul tarii mai mult de 3 luni.El a fost nevoit dupa 3 luni sa iasa din Spania si sa intre iara ca sa poate sa circule.

Oare cum poate sa demonstreze ca a iesit din tara, nemaifiind control la granita unde sa-ti puna o viza sa dovedesti ca ai iesit din tara respectiva? Chestia asta am auzit ca se mai practica in trecut, cind te duceai sa bei un suc dincolo de granita si reveneai dupa 2 ceasuri, dar acum nu mai e valabila...

Basti77
09-08-2011, 02:50 PM
Noua taxa.

MariusP
09-08-2011, 08:33 PM
O sa fie... SUPER!

turbojack
09-08-2011, 10:03 PM
Iau abacul sa vad ce iese... dupa ce o vad publicata in Monitorul Oficial.

Basti77
31-08-2011, 06:26 PM
http://www.evz.ro/detalii/stiri/guvernul-a-aprobat-reducerea-taxei-auto-cu-pana-la-25-943842.html

sorin-mihai
31-08-2011, 08:04 PM
Cred ca am cam cazut din lac in put cu noua lege.

standardul987
01-09-2011, 01:52 PM
O lege aberanta,daca ma intrebati pe mine.

Taz
01-09-2011, 02:08 PM
Aia care au "gandit-o" sigur nu te-au intrebat :))

standardul987
01-09-2011, 02:12 PM
Aia care le gandesc nu mai intreaba de mult pe nimeni,oricum sunt niste minti luminate!

Alexoyu
01-09-2011, 03:00 PM
Am si eu o intrebare. Stiti cumva cam cat ar mai putea dura pana ar intra in vigoare noua taxa auto? Din cate stiu eu trebuie sa treaca si prin parlament iar dupa aceea sa fie publicata in monitorul oficial si ar intra in vigoare ziua urmatoare publicarii ei. Intreb asta pt ca mai am posibilitatea sa mai prelungesc cu inca o luna numerele provizorii la Peugeotul meu si vreau sa stiu daca se merita sa mai astept o luna sau nu. Daca stie cineva ceva sau macar niste pareri cam cat ar mai dura ar fi bine venite. Multumesc !

Basti77
01-09-2011, 03:24 PM
Daca dupa noua lege taxa va fi mai mica merita sa astepti, chiar daca o sa stai cu ea pe bara cateva zile. Posibil sa intre in vigoare de azi, sa apara in monitorul de azi :)

Alexoyu
01-09-2011, 03:34 PM
Pai, din cate imi dau eu seama o sa scutesc vreo 500-600 lei. Asa ca de meritat se merita...Ideea e ca s-a aprobat ea in guvern dar trebuie discutata si in parlament si acolo nu am nici cea mai vaga idee cat ar putea dura. Uite un fragment dintr-un articol:

" Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a declarat joi la Targu Mures, ca proiectul de lege privind modificarea taxei de poluare va fi aprobat de Guvern in aceasta vara si apoi va fi trimis in Parlament unde sa fie discutat in regim de procedura de urgenta ".

Eu eram curios ce ar putea insemna ca si timp aproximativ acest regim de procedura de urgenta. Ca daca inseamna peste o luna , e degeaba, mai pierd si o gramada de timp si zi de concediu de la munca aiurea pt numere provizorii (din nou) :sign_no:

Da, am aflat raspunsul intrebarii mele de mai sus. Deci, pentru toti cei interesati, daca va trece de parlament, taxa va intra in vigoare de la Ianuarie 2012.

adi83
02-09-2011, 06:40 PM
Dar de dat statul in judecata nu se incumeta nimeni? Ar fi cea mai buna solutie de recuperare a intergii sume, furata de nenorociti...

Basti77
02-09-2011, 10:23 PM
NU prea mai merge cu asta, nu se mai castiga cum se castiga inainte, chiar si cu respectarea procedurii tot se pierd dosare. Se castiga cand era taxa de prima inmatriculare, pe taxa de poluare se castiga foarte greu si cine o face se datoreaza starii judecatorului din ziua respectiva.

mielu'
03-09-2011, 02:42 PM
I-am cumparat sotiei un Nissan Micra din 1995 din Germania, motor 998 cmc, euro 2. Momentan taxa de poluare la ea este 299 euro. Poate sa-mi spuna si mie cineva cu aproximatie daca mai astept cam cu cat se va reduce ?

Basti77
03-09-2011, 03:29 PM
Fiind E2 posibil sa nu scada cu mult sau chiar sa nu scada. Nu am stat sa studiez noua modificare, sunt in concediu si nu imi arde de asta, dar din cate stiu modificari semnificative vor fi la E3 si E4.

mielu'
03-09-2011, 08:25 PM
Am inteles. Mersi mult.

ghitaandrei
14-09-2011, 10:56 PM
De ce? Unii nu au bani de inmatriculat in Romania pt ca taxa este de 3 ori mai mare ca masina.

Asgard
14-09-2011, 11:51 PM
Hai sa fim seriosi,cate din harburile astea din BG corespund dvpdv tehnic?Sau cate circula legal,cu asigurari platite,vigniete,etc etc?
Du-te un pic prin Austria de exemplu sa te vad eu daca ai fi cetatean austriac si ti-ai lua bine mersi o masinuta din Germania,inmatriculata la nemtalai,cu procura si toate cele,cat te lasa baietii sa circuli cu ea prin Austria? :D

turbojack
15-09-2011, 09:43 AM
... daca ai fi cetatean austriac si ti-ai lua bine mersi o masinuta din Germania,inmatriculata la nemtalai,cu procura si toate cele,cat te lasa baietii sa circuli cu ea prin Austria? :D
Conditiile sunt diferite.
Salariul minim este unul decent cu care se poate trai.
Toata lumea are nevoie de mobilitate deci de o masina , iar in Austria vei gasi o masina cu 500 euro pe care sa o inmatriculezi ca atare ,fara a avea salariu de director pentru a achizitiona o masina noua.
Deci acolo oricine isi poate cumpara o masina dupa nivelul buzunarului.
La noi ce faci ?
Sa zicem ca ai 2000 euro in buzunar,bani multi in cash chiar si pentru un austriac. Ce posibilitati ai decat sa gasesti o epava de 15 ani hartanita pe plaiuri mioritice ?
Gasesti "afara" o masina decenta cu 1500 euro si o "tragi" la bulgari cu 500 si asa te incadrezi in buget.Daca ar fi sa o inmatriculezi in RO ar costa peste 3000 euro ,deci cu mult peste buget .
Ce faci in acest caz?
Te descurci .

dinraa
15-09-2011, 09:59 AM
Din pacate ai perfecta dreptate.
Nevoia te invata.

205
15-09-2011, 10:10 AM
Du-te un pic prin Austria de exemplu sa te vad eu daca ai fi cetatean austriac si ti-ai lua bine mersi o masinuta din Germania,inmatriculata la nemtalai,cu procura si toate cele,cat te lasa baietii sa circuli cu ea prin Austria? :D
Un prieten de-al meu (fostul proprietar al Pejo-ului meu) s-a stabilit acum un an in Elvetia, iar de citeva luni s-a mutat in Germania. Ambele masini ale lor sunt cu numere de RO, si pina acum nu s-a legat nimeni ca ei stau acolo si masinile nu sunt inmatriculate acolo. Asa ca...
Asta ca fapt divers, sa nu se inteleaga faptul ca ii apar pe cei cu numere de BG, ES, IT... Doamne fereste sa intre unul din ala in tine ca ai pus-o.

Asgard
15-09-2011, 11:17 AM
Eu vorbesc pe fapte reale,chiar am intrebat un coleg de servici ,austriac de felul lui,de ce nu se duce in Germania sa-si ia o masina de acolo ca tot are prieteni,si cu procura sau mai stiu eu ce sa circule cu ea in Austria?Raspuns in cateva cuvinte:nu merge!Asta mi-a zis,asta va zic.Cat despre bugete sau mai stiu eu ce,am vazut ce masini decente inmatriculate in Bg circula la noi,asa ca eu sunt anti anti BG,nu ca multe de la noi ar fi in regula,de fapt ma apuca dracii cand vad cum isi bat joc astia de tara noastra,dar in fine asta e alta discutie.Eu de exemplu mi-am achizitionat intotdeauna masinile strict pt ce am avut eu nevoie,benzinara mica pt oras,HDi pt afara,chiar daca intretinerea lor costa ceva nu-mi pare rau de alegerile facute,si "harbul' ala de Corsa de 1l asa veche de 10 ani cum e ea,in afara amortizoarelor care ar cam trebui schimbate,nu mie frica sa merg cu ea si corespunde dpdv tehnic.Dar prea mult offtopic strica asa ca back on...

ciluc02
27-09-2011, 06:08 PM
Daca intereseaza pe cineva,astazi mi s-a comunicat cat trebuie sa platesc taxa de poluare la leutz sa il inmatriculez.Este vorba despre un 307 sw 1.6 hdi din 2008,fara FAP.Taxa este de 3801 lei.Cei de la administratia fiscala au fost cu bun simt totusi, si mi-au spus sa fac copie dupa actul cu care tre sa ma duc sa fac plata si dupa chitanta ca de cand o sa intre in vigoare noua taxa sa ma duc sa imi restituie cei 25%

vanaalin
27-09-2011, 07:01 PM
HDi din 2008 fara FAP? Cam dubioasa treaba. Eu stiam ca cele fara FAP au fost fabricate pana in 2007. Posibil sa nu fiu prea bine informat. Oricum, sa o stapanesti sanatos

nick_style
27-09-2011, 09:03 PM
Mda.extrem de mult pt o masina cu motor nu prea mare si destul de noua.
Eu tocmai i-am dat in judecata sa recuoperez toata taxa nu doar 25%.

H3llow33N
27-09-2011, 09:18 PM
Sa ne anunti si pe noi ce rezolvi cu taxa, am inteles ca se rezolva in prima faza, adica ai o decizie favorabila, apoi statu face recurs...
Si mie mi se pare enorma taxa.

nick_style
28-09-2011, 07:33 AM
Statul nu face niciodata recurs din ce am auzit,faza e ca aici la mine in oras rar castiga cineva in prima faza si e nevoie de recurs.

bighi89
28-09-2011, 08:03 AM
800 euro m-a dus taxa la 1.6 hdi fara fap '07 asta in urma cu 5 uni.Deci sa inteleg ca as putea primi si eu ceva banuti inapoi:-?

autoad
28-09-2011, 11:00 AM
Da, incepe procedurile cat mai repede . In 5 se prescrie si nu mai poti face nimic. Si eu am dat inceput prin martie , pentru o taxa din 2007 . Am castigat prima runda , acum statul a facut recurs si astept noua perioada , dar din cate am auzit se castiga si aici fara probleme , asa ca o sa astept sa primesc inapoi taxa +dobanda pentru anii cat mi-au tinut banii

Basti77
28-09-2011, 05:02 PM
Pe taxa actuala trebuie respectata o anumita procedura pentru a putea avea un castig de cauza.

In prima faza se contesta decizia de calcul la directia de finante publice a judetului respectiv, se adreseaza serv./birou/comp. de contestatii, termenul este de 30 de zile de la emiterea acesteia, finantele oricum iti resping contestatia. Daca nu se face contestatia in termenul acesta in instanta se pierde in majoritatea cazurilor.

Daca sari peste aceasta etapa si te adresezi direct in tribunal iar pierzi pentru ca nu este procedura de contestare indeplinita.

Pe taxele din 2007 procedura de recuperare difera, deoarece in 2007 nu exista o decizie oficiala cu titlu de creanta eliberata de fisc. De aceea merge sa dai tocmai acum in judecata pentru acele taxe. Cu introducerea deciziei de calcul trebuie respectate conditiile spuse mai sus, contestatie in 30 de zile la fisc de la emitere.

alc2
22-11-2011, 07:41 PM
@ Basti , sau cine-mi poate spune :
1.se poate aplica cu succes si recuperarea taxei pt auto an fabricatie 2011 ? Adica auto cu 0 km neinmatriculat anterior , cumparat de la dealer din Ro .
2. sa zicem ca platesc taxa acum si peste 2 sapt apare legea in MOF. Reducerea de 25% am sanse sa o obtin asa cum a zis @ciluc02 mai sus , sau numai in instanta ?

Basti77
22-11-2011, 08:53 PM
1. merita sa incerci dar trebuie respectata procedura, adica termenul de 30 de zile pentru contestarea deciziei eliberata de finante iar dupa primirea raspunsului (negativ) atacarea acestuia in instanta. Aici ai cale lunga.

2. Daca platesti acum si de la 1 decembrie sau ianuarie se modifica taxa, dupa proiectul care tot a aparut pe net, diferenta intre taxa platita incepand cu 01.01.2011 si taxa calculata pe noua lege va fi restituita. Care este diferenta ramane de vazut. In anul 2008 a mai fost ceva de acest gen, s-a inapoiat tot o astfel de diferenta dar termenul de depunere a cererilor a fost parca februarie anul urmator.

andugene
23-11-2011, 07:39 AM
http://www.4tuning.ro/taxa-auto/stire-calda-la-iasi-nu-se-mai-plateste-taxa-de-poluare-11296.html

Tudor
23-11-2011, 07:46 AM
Inseamna ca beau puternic saptamana asta :)) Colegul meu are de scos 120 de mil lei vechi!

andugene
23-11-2011, 05:21 PM
din nou ora exacta se da la iasi!!

Taz
23-11-2011, 09:38 PM
Mda, voua vi se pare normal ce se intampla?

Tudor
23-11-2011, 09:44 PM
Am cercetat un pic si aparent singurele surse sunt cea de pe 4tuning di bzi.ro (in care nu prea am incredere). Mai asteptam si alte vesti. Sunt curios daca cei care au masina in leasing (ma includ si pe mine) pot face demersuri pentru recuperarea lovelelor.

adrian ghiurau
23-11-2011, 09:48 PM
Mda, voua vi se pare normal ce se intampla?

Ce e normal in tara asta?

master_tuning
24-11-2011, 01:47 AM
Te comporti indecent pt. un trai decent...

nick_style
24-11-2011, 12:21 PM
Eu am dat statul in judecata in august,astept sa vad ce se intampla ca am de recuperat 4500 lei:)
Bine ca am facut treaba asta inainte sa vand masina.

valifilioreanu
25-11-2011, 08:14 AM
Astazi voi primi si eu nota de plata pt al meu leut, ma astept la vre-o 1300 euro. Din cei care au contestat aceasta decizie, ma puteti ajuta cu cateva detalii?
Cum anume se face contestatia, ce ar trebui sa cuprinda?Mai pe romaneste: ce trebuie sa scriu in ea? E tipizat sau o fac eu pe un A4?
Tot am auzit si eu zvonuri cum ca nu se va mai plati taxa dar la autoritati (serviciul inmatriculari) nu a ajuns nici o decizie. Cred ca voi mai astepta putin si nu o voi plati acum, poate pana in ianuarie se modifica ceva...

nick_style
28-11-2011, 12:42 PM
Pt.contestatie vorbesti cu un avocat si se ocupa el de tot.Eu am platit 170 lei taxa de timbru parca iar daca o sa castig mai dau avocatei 800 lei,daca pierd nu mai dau nimic.

MariusP
15-12-2011, 04:28 PM
Pam pam paaaaaaam: S-a aprobat noua taxă auto! (http://www.libertatea.ro/detalii/articol/taxa-auto-noua-taxa-aporbata-370027.html)

valifilioreanu
15-12-2011, 04:45 PM
Dap, s-a aprobat dar inca nu..... Eu stau cu sufletul la gura, vreau sa-mi inmatriculez leoaica. Mi-a facut calculatia si mi-a iesit 1300euro. Dupa cea noua ar iesi 980, ar fi o treaba. Am citit mai in aprofunzime si treaba e cam asa: s-a aprobat, urmeaza sa se publice in Monitorul Oficial, apoi in 30 de zile urmeaza sa se stabilesca normele metodologice de aplicare. Apoi acele norme vor fi aprobate printr-o hotarare de guvern. Deci va mai curge apa pe Dambovita pana va fi pusa in aplicare (din pacate).

Tudor
15-12-2011, 05:01 PM
Situatie:

207le din semnatura a fost achizitionat in octombrie 2008 si inmatriculat in ianuarie 2009. Pentru aceasta masina nu am platit taxa de inmatriculare pentru ca in perioada respectiva a fost o "pauza" de 3 luni de zile pentru masinile pana in 2000 de cmc. Momentan este inmatriculata pe PJ dar as dori sa o trec pe PF. Ce se va intampla in acest caz? Voi fi nevoit sa achit taxa?

MariusP
15-12-2011, 05:14 PM
Daca se pune in vigoare legea, asa pare. Schimbi proprietarul. Ai putea face asta luna asta, si n-ar mai fi cazul.

Capi_Ovi
15-12-2011, 07:35 PM
Luna asta si inca ceva timp, pt ca pana se publica in Monitorul Oficial, aproba si alte chestii ce tin de birocratie mai trece ceva vreme.

Ionut159
15-12-2011, 08:07 PM
Situatie:

207le din semnatura a fost achizitionat in octombrie 2008 si inmatriculat in ianuarie 2009. Pentru aceasta masina nu am platit taxa de inmatriculare pentru ca in perioada respectiva a fost o "pauza" de 3 luni de zile pentru masinile pana in 2000 de cmc. Momentan este inmatriculata pe PJ dar as dori sa o trec pe PF. Ce se va intampla in acest caz? Voi fi nevoit sa achit taxa?

Daca o inmatriculezi pana la intrarea in vigoare efectiva a noii legi nu achiti taxa. Insa chiar daca tu o inamtriculezi acum pe PF, la o eventuala revanzare dupa intrarea in vigoare a noii legi, cumparatorul va trebui sa plateasca taxa, deoarece masina intra in categoria celor care desi au fost inmatriculate dupa data de 01.01.2007, nu s-a platit taxa din diferite motive.

adrian ghiurau
15-12-2011, 10:49 PM
Am si eu o intrebare,ca vad ca voi va pricepeti.Am cumparat masina in martie 2009,si am ainmatriculat-o cam prin mai 2009.Am platit o taxa de 600 euro.Acuma masina e inmatriculata pe PJ,si la o eventuala transcriere pe PF,pe mine,va fi nevoie de a achita aceasta taxa noua?Sincer eu inca nu am citit-o.Va multumesc.

archaeus
15-12-2011, 11:18 PM
nu pt ca ai platit deja taxa

Ionut159
16-12-2011, 12:26 AM
Am si eu o intrebare,ca vad ca voi va pricepeti.Am cumparat masina in martie 2009,si am ainmatriculat-o cam prin mai 2009.Am platit o taxa de 600 euro.Acuma masina e inmatriculata pe PJ,si la o eventuala transcriere pe PF,pe mine,va fi nevoie de a achita aceasta taxa noua?Sincer eu inca nu am citit-o.Va multumesc.

Nu se mai plateste nimic atata timp cat pentru masina s-a platit deja taxa la inmatriculare, indiferent daca masina a fost inmatriculata pe PF sau PJ.

adrian ghiurau
16-12-2011, 12:45 AM
Multumesc mult pt raspunsuri.

bighi89
16-12-2011, 02:48 AM
Si unde gasesc dracia aia de calcul a noii taxe? Ce am gasit se luau niste date din tabele si calculai printr-o formula. Toata chestia era postata din 2 septembrie anul curent. Ma gandesc ca as mai scoate si eu 200-300euro pe putin din inmatricularea a 2 masini anul asta.

MariusP
16-12-2011, 02:55 AM
Eu am calculat cu formula si tabelele de aici: http://www.wall-street.ro/articol/Auto/113949/cum-arata-noua-taxa-auto-care-a-trecut-si-de-camera-deputatilor.html

E asa cum zic ei, cu 25% mai putin decat taxa care iti iese calculand pe site-ul ANAF. Ce n-am vazut in formula e reducerea data de FAP.

bighi89
16-12-2011, 04:53 AM
Oricum nu am fap, dar de la 826,4 am ajuns la un 582,6 deci as putea sa iau de la ei undeva la ~240 euro nu am nici un gand sa nu fac cerere pentru ei. La golf diferenta este nesemnificativa undeva la 10-20e sau mai putin deci putin imi pasa de ei.
Si cum si in cat timp se "ramburseaza" juma de an un an? ma astept la orice de la ei, sau mii mai dau inapoi?

valifilioreanu
16-12-2011, 08:03 AM
Eu am calculat cu formula si tabelele de aici: http://www.wall-street.ro/articol/Auto/113949/cum-arata-noua-taxa-auto-care-a-trecut-si-de-camera-deputatilor.html

E asa cum zic ei, cu 25% mai putin decat taxa care iti iese calculand pe site-ul ANAF. Ce n-am vazut in formula e reducerea data de FAP.

Reducerea pt FAP este inca valabila si se aplica la suma rezultata in urma calculului, conform articolului 8 aliniatul (2) :(2) În cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevăzute cu filtru de particule, fapt confirmat
de Regia Autonomă "Registrul Auto Român", cuantumul taxei se reduce cu 25%.

Aici gasiti legea aprobata, formula de calcul si tabelele aferente.: http://0-100.hotnews.ro/home/wp-content/uploads/2011/06/Proiect-taxa-auto.pdf

dumionut11
18-12-2011, 12:01 AM
Aveti calculator aici pentru noua taxa: http://www.4tuning.ro/calculator-taxa-auto-2012/

Col
18-12-2011, 09:22 AM
Mi se pare ca aici se calculeaza mai bine
http://www.az1.ro/utile/calculator-taxa-auto

marius82
18-12-2011, 12:12 PM
As vrea sa va intreb , chiar daca masina a fost cumparata din reprezentanta din Romania ( 2002), masina pe care s-a platit TVA, taxa reziduala si mai stiu eu ce taxe, si pe aceasta va trebui sa plateasca cumparatorul taxa de poluare valabila de la 01.01.2012?
Multumesc anticipat!

turbojack
18-12-2011, 12:15 PM
Orice masina inmatriculata inainte de 01.01.2007 va necesita plata taxei de catre un nou proprietar.

marius82
18-12-2011, 12:51 PM
Merci Jack ( daca as putea sa scriu tot ce am pe sufllet v-a-v de nesimtitii astia, cred ca as strica vreo 10 laptopuri)
Merci pentru ppromtitudine ;)

Azeez
19-12-2011, 12:48 PM
Sunt curios ce se intampla cu contractele de leasing pentru masinile inmatriculate inainte de 2007. Eu, de exemplu, am masina din 2005 iar contractul se incheie in 2013, cand va trebui sa cumpar masina. In cazul in care va mai exista o asemenea taxa, ar trebui sa platesc cca 500 eur.

OT-48-LEU
20-12-2011, 03:52 PM
Sunt nedumerit: am cumparat masina in 2007 (nov). Masina noua a fost cumparat/inscrisa in 2005. A trebuit sa-mi schimb buletinul (provincie=>Bucuresti) luna asta si trebuie sa schimb si actele masinii, trebuie inscrisa pe noua adresa (cel mai probabil in prima saptamana din ianuarie). Nu sunt proprietar nou, dar este inscriere noua. Se aplica taxa in cazul asta?
Tnx!

dumionut11
20-12-2011, 09:00 PM
In principiu nu. Nu apare nici un act de vanzare-cumparare, deci e putin probabil. Dar pentru a nu risca, mai bine faci un drum pana in Pipera la inmatriculari si vezi ce acte iti trebuie.

turbojack
20-12-2011, 10:34 PM
Cred ca nu ati inteles bine.Tot vehiculul cu roti ce a fost inamtriculat in RO inainte de data fatidica de 01.01.2007 , deci nu a platit o taxa pe aceasta tema , va suferi o plata a taxei de catre noul proprietar, chiar daca prima inmatriculare este in 1899.Lovesc din nou in cei fara potenta financiara mare. Sa-i ia draqu pe toti ce fac legi strambe in tara asta.Fara alegere.:furious5:

Asgard
20-12-2011, 11:03 PM
Nu cred ca or s-o tina mult in picioare pt ca iar este un abuz.Pai pt masinile care s-a platit deja vama asta ar insemna dubla impozitare,taxare sau cum s-o mai numi, ceea ce este ABUZ.

turbojack
21-12-2011, 02:03 AM
Demonstreaza-le asta.

205
21-12-2011, 08:44 AM
Sunt nedumerit: am cumparat masina in 2007 (nov). Masina noua a fost cumparat/inscrisa in 2005. A trebuit sa-mi schimb buletinul (provincie=>Bucuresti) luna asta si trebuie sa schimb si actele masinii, trebuie inscrisa pe noua adresa (cel mai probabil in prima saptamana din ianuarie). Nu sunt proprietar nou, dar este inscriere noua. Se aplica taxa in cazul asta?
Tnx!

Si eu voi fi in aceeasi situatie anul viitor. Si taxa la vechitura mea e numai vreo 3.300 EUR :))

sm_sm
22-12-2011, 11:44 AM
Citesc ce scrieti voi si nu-mi vine sa cred ce citesc; sau poate nu am inteles bine. Cazul meu: cineva a cumparat de afara o masina in 2006 si i-a facut prima inmatriculare pe numele lui. Eu am cumparat-o de la el tot in 2006 si am trecut-o pe numele meu. In cartea de identitate a masinii el apare la prima inmatriculare iar eu la a doua inmatriculare. Cine trebuie sa plateasca taxa?

turbojack
22-12-2011, 11:53 AM
Cel care o va cumpara de la tine.Atat.

Sindrom_CHR
22-12-2011, 01:36 PM
Deci, sa inteleg si eu mai bine. Eu am 206-ele din 2002. Atata timp cat sta la mine in proprietate nu platesc alte taxe in plus decat impozite. Dar in cazul in care o vand, cumparatorul trebuie sa plateasca o taxa in plus. Corect?!?!

Cristi_M.
22-12-2011, 01:44 PM
Va salut ! Pana in 2007 , nu stiu exact data , parca 01 ianuarie , nu se platea taxa de poluare , imi aduc aminte ca era in vigoare treaba aia cu 8 ani vechime ! Daca gresesc , va rog corectati-ma ! Deci , daca , sa zicem , eu am o masina in proprietate si NU S-A PLATIT taxa de poluare pentru ea , adica s-a inmatriculat inainte de data fatidica de ...2007 , nu conteaza ca eu sunt primul , al doilea sau al n-spelea proprietar pe cartea de identitate a masinii - daca vreau sa o vand , dupa ce se publica legea noua si normele de aplicare in Monitorul Oficial , cumparatorul plateste noua taxa ! Deci , daca masina a fost pe firma si vreau s-o trec pe numele meu , platesc taxa , ca e schimbare de proprietar ! Daca e doar mutare de domiciliu al proprietarului , FARA SCHIMBAREA PROPRIETARULUI , nu se plateste ! Eu asta am inteles din toata "BULIBASEALA" asta generalizata cu uite taxa , nu e taxa ! Bineinteles ca se poate ajunge la o intelegere cu eventualul cumparator pentru a se imparti plata taxei ! Sau o sa fie multe masini instrainate fara acte , doar cu chitante de mana ! Oricum e o mare prostie din partea "nascocitorului" acestei legi ! Bafta !

P.S. : La masina mea , cu ditamai motorul , din 2006 , am calculat si iese intre 2500 si 3500 de euroi :confusedy: ! Cu trei calculatoare din astea on-line , si au dat trei rezultate diferite ! Haos si Bulibaseala ! :censored2:

Laurycă
22-12-2011, 02:42 PM
Parerea mea e ca legea asta incalca toate normele de drept din lumea asta. Nu exista nicaieri in lume nici o lege sa se aplice retroactiv, cu exceptia cele penale. Nu sunt in situatia de a fi afectat de acesta timpenie de lege (masina mea e cuparata in 2008), dar asa ceva nu am intalnit in viata mea. In acest fel o sa ma trezesc ca dau astia o lege sa ma puna sa platesc impozit 30 de milioane de lei pe an de cand am inmatriculat masina. Nu sesizeaza nimeni Inalte Curte, Curtea Constitutionala pentru aberatia asta de lege???

Cristi_M.
22-12-2011, 02:50 PM
Colegul Lauryca , la fel a fost cu impozitul la auto , anul trecut ! Am cumparat masina in mai 2010 si am platit impozitul pe tot anul ! Au bagat o prostie de HG sau de Consiliu General , Dai-ar Dumnezeu multa..." sanatate " lu' Oprescu si consilierilor :( , si au marit impozitul la case si masini , c-asa a vrut muschiu' lor ! Anul asta , in februarie , mi-a venit de plata si diferenta la ala de anul trecut , desi il platisem anticipat , si o sa radeti , si cu PENALIZARI , ca N-AM PLATIT LA TIMP ! Deci se poate orice in tara asta ! Tara frumoasa , pacat ca-i locuita :) !

Asgard
22-12-2011, 04:05 PM
Nici macar frumosa nu mai este ca au stricat-o astia.Niste nenorociti,frate ce as vrea inca un Tepes,sau un Antonescu chit ca-mi iau ban.

Basti77
22-12-2011, 07:35 PM
Nu exista nicaieri in lume nici o lege sa se aplice retroactiv,

Cine spune asta ?

ah1n1
22-12-2011, 10:42 PM
Intru si eu in aceasta discutie pentru ca am auzit un zvon,cum ca daca ai inscris o masina dupa 2008(sau 2009) ti se vor restitui 25% din valoarea taxei respective?Stie cineva ceva mai concret?Multumesc

marius82
23-12-2011, 12:44 AM
Deci, sa inteleg si eu mai bine. Eu am 206-ele din 2002. Atata timp cat sta la mine in proprietate nu platesc alte taxe in plus decat impozite. Dar in cazul in care o vand, cumparatorul trebuie sa plateasca o taxa in plus. Corect?!?!

da CORECT

marius82
23-12-2011, 12:49 AM
Bun vin cu alta intrebare, dau exemplul masina mea ,prima inmatriculare 2002 iulie. In 2012 02 ianuarie se vinde masina lu' X-ulescu. X-ulescu plateste pe masina taxa de poluare X ron, dar X-ulescu vinde masina lu' Z-ulescu in 2012 01 martie . Z-ulescu asta mai plateste si el taxa pe masina??

bighi89
23-12-2011, 02:17 AM
Nu, pentru ca s-a platit taxa.

nick_style
23-12-2011, 09:21 AM
Colegul Lauryca , la fel a fost cu impozitul la auto , anul trecut ! Am cumparat masina in mai 2010 si am platit impozitul pe tot anul ! Au bagat o prostie de HG sau de Consiliu General , Dai-ar Dumnezeu multa..." sanatate " lu' Oprescu si consilierilor :( , si au marit impozitul la case si masini , c-asa a vrut muschiu' lor ! Anul asta , in februarie , mi-a venit de plata si diferenta la ala de anul trecut , desi il platisem anticipat , si o sa radeti , si cu PENALIZARI , ca N-AM PLATIT LA TIMP ! Deci se poate orice in tara asta ! Tara frumoasa , pacat ca-i locuita :) !
Eu cand am inmatriculat 206-le am fost pus sa platesc impozit pe doi ani in urma plus penalizari adica inca odata suma cu toate ca masina avea nr. de Spania dar proprietar roman de doi ani.

dumionut11
24-12-2011, 10:09 AM
Intru si eu in aceasta discutie pentru ca am auzit un zvon,cum ca daca ai inscris o masina dupa 2008(sau 2009) ti se vor restitui 25% din valoarea taxei respective?Stie cineva ceva mai concret?Multumesc

Da, ai auzit bine. Ultima varianta a taxei auto (cea care este valabila pana in 31 dec 2011) este mai mare cu 25% decat taxa care intra in vigoare pe 01-01-2012. Pentru ca au fost foarte multe procese si taxa era ilegala (de parca asta care apare acum nu e), statul roman o sa inapoieze diferenta dintre cele 2 taxe, diferenta care in unele cazuri ajunge la 25%. Trebuie sa te interesezi cat ai platit tu atunci, si cat ai platii dupa noua taxa si diferenta o poti recupera (prin cerere, dar nu stiu exact unde)

ah1n1
24-12-2011, 12:05 PM
Am inteles,o sa merg dupa sarbatori si o sa ma interesez pe la autoritatile locale,poate primesc un raspuns mai concret(ce acte trebuie intocmite ca ma gandesc ca nu vine postasul la usa cu banii ) si sper sa rezolv ceva.Multumesc.

ah1n1
25-12-2011, 11:01 AM
Da, ai auzit bine. Ultima varianta a taxei auto (cea care este valabila pana in 31 dec 2011) este mai mare cu 25% decat taxa care intra in vigoare pe 01-01-2012. Pentru ca au fost foarte multe procese si taxa era ilegala (de parca asta care apare acum nu e), statul roman o sa inapoieze diferenta dintre cele 2 taxe, diferenta care in unele cazuri ajunge la 25%. Trebuie sa te interesezi cat ai platit tu atunci, si cat ai platii dupa noua taxa si diferenta o poti recupera (prin cerere, dar nu stiu exact unde)
Eu de platit am platit 2150 lei,iar acum valoarea taxei mi-a iesit 1.482,19 ron.

Basti77
25-12-2011, 04:13 PM
iar acum valoarea taxei mi-a iesit 1.482,19 ron.

Dupa ce calculator :firefirefire:atata timp cat nu sunt publicate grilele.

dumionut11
25-12-2011, 07:21 PM
Grilele s-au publicat de mult. Exista foarte multe "calculatoare" pe net, pentru noua taxa auto. De unde crezi ca au aparut taxele acelea exagerate pentru dacii 1310? Daca dai pe google gasesti si grilele de calcul cu care iti poti calcula si singur, dar e mai simplu cu acele calculatoare

ah1n1
25-12-2011, 07:23 PM
Mi se pare ca aici se calculeaza mai bine
http://www.az1.ro/utile/calculator-taxa-auto
Cu acest calculator am calculat.

dumionut11
25-12-2011, 07:34 PM
Sunt mai multe calculatoare, si exista diferente intre ele. Legea inca nu e publicata in Monitorul Oficial. Cand va fi publicata o sa se stie forma finala. Pana atunci ne multumim cu ceva informativ (ce este pe net acum). Problema este sa mai actele doveditoare cu care ai platit taxa prima oara (eu nu le mai am, dar oricum era diferenta mica)

Basti77
25-12-2011, 10:12 PM
Toate calculatoarele pe noua taxa sunt de 2 bani pana la aparitia MO, ceva informativ dar cu posibile eroari, destul de mari. Toata lumea latra (media) ca legea a trecut de vot dar nimeni nu stie in ce forma, un singur coeficient sau cuvant iti poate da calculele peste cap, de aceea spun ca orice calcul, orice socoteala este de prisos, mai bine sa nu ne facem ganduri decat sa fim dezamagiti. Mai aveti rabdare 1 saptamana si apoi treceti la calcule :wink4:

Col
27-12-2011, 12:00 AM
Si dupa cate am inteles inainte de a fi publicata in MO legea trebuie sa fie promulgata si nu stiu daca Basescu a promulgat-o deja.

sm_sm
04-01-2012, 10:55 AM
In formula de calcul intra si emisiile de CO2. Poate posta cineva un tabel orientativ/teoretic cu emisiile de CO2 functie de tipul motorului/capacitate/cai putere/combustibil/FAP/perioada de fabricatie, etc ? Se spune ca ar trebui sa figureze in cartea de identitate. La mine nu apar nici emisiile si nici FAP-ul.

Basti77
04-01-2012, 11:11 AM
Au inceput sa fie trecute din 2007, daca ai cartea mai veche este normal sa nu le ai trecute. Te duci la RAR si se adauga.

Andraey
04-01-2012, 12:34 PM
In legatura cu banii ce se pot primi inapoi de cei care au inmatriculat masini dupa 2007 si au platit mai mult, cum se procedeaza !?

Basti77
04-01-2012, 12:53 PM
Nu a aparut nimic in MO, deci nu iti pot spune nimic.

dumionut11
04-01-2012, 04:43 PM
Stai usor ca mai e pana sa iti recuperezi banii. Legea este pe masa lu Base, dupa se publica in monitorul oficial si atunci intra in vigoare...Poate sa mai dureze 2 zile sau 2 luni, depinde cat de alcoolic este al nostru presedinte zilele astea. Dupa ce intra in vigoare o sa se anunte unde si cum se poate recupera diferenta de bani.

andugene
04-01-2012, 06:27 PM
ce ''urat'' vorbesti..base alcoolic....nuuuu,nici vorba,ca tocmai si-a facut controlul anual si a iesit perfect, e sanatos tun.Cica sunt doar zvonuri despre pasiunea lui de a bea.Oricum,legile astea sunt facute pt anumiti indivizi care controleaza intr-un fel sau altul piata auto.Care s-a tot diminuat,asa ca e bataie mare pe ce a mai ramas.

Catalin01
04-01-2012, 10:08 PM
Soc astazi! Fratele meu s-a dus sa isi plateasca taxa de prima inmatriculare ( a luat un bmw seria 3 din Germania) la masina si tanti i-a spus ca are ordin de la sefi sa nu incaseze ca nu stiu pe ce sa ia banii pentru ca noua taxa nu este pusa la punct. Asa ca el nu mai poate circula cu masina. Imi place in Romania voua nu?

Basti77
05-01-2012, 06:28 AM
Nu are nicio baza legala, trebuia sa faca putina galagie si se rezolva, sunt curios unde s-a intamplat asta deoarece la Ploiesti se incaseaza.

Catalin01
05-01-2012, 07:39 AM
A facut scandal ca nu este genul sa taca mai ales ca a fost nevoit sa traga masina pe dreapta. In Galati s-a intamplat asta.

Basti77
05-01-2012, 12:09 PM
Deci, legea de la promulgare face cam 2 saptamani pana la publicarea in MO, deci sunt sanse ca pana la sfarsitul lui ianuarie sa nu apara.
Acum se calculeaza pe vechea taxa, peste tot, nu face un sefut ce vrea el, chiar eu am depus azi la PLoiesti o cerere de taxa iar maine iese decizia de plata.

Eu zic sa mai incerce, sa faca documentatie completa, cu cererea de rigoare si sa o depuna la registratura, sunt obligati sa o primeasca si au termen de eliberare a deciziei de calcul.

Daca nici asa nu reuseste sa intre pe www.anaf.ro (http://www.anaf.ro) si are acolo sectiune de reclamatii.

adrianb
05-01-2012, 12:56 PM
Doar pentru curiozitate întreb, în situaţia în care am luat maşina în mai 2008, iar la acea dată oferta Eurialului era un discount plus achitarea de către ei a taxei de primă înmatriculare, cine are dreptul să încaseze diferenţa de taxă ? Eu, sau Eurialul ?

MariusP
05-01-2012, 02:21 PM
Cel care are chitanta care atesta plata taxei.

dumionut11
06-01-2012, 09:36 AM
Ieri a trecut legea de domnul Base, azi este asteptata sa fie publicata in MO, deci de azi intra in vigoare :((

Si uite si legea (anexele inca nu le am)

PARLAMENTUL ROMANIEI
SENAT
LEGE

privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule

Senatul adopta prezentul proiect de lege
Art.1.- (1) Prezenta lege stabileste cadrul legal al taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, denumita in continuare taxa.

(2) Taxa se face venit la bugetul Fondului pentru Mediu si se gestioneaza de Administratia Fondului pentru Mediu, in vederea finantarii programelor si proiectelor pentru protectia mediului.

Art.2.- in Intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarea semnificatie:
a) autovehicul nou - orice autovehicul care nu a fost Inmatriculat;
b) RNTR 2 - Reglementarile privind omologarea de tip si eliberarea cartii de identitate a vehiculelor rutiere, precum si omologarea de tip a produselor utilizate la acestea, aprobate prin Ordinul ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei nr.211/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) RNTR 7 - Reglementari privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.1160 din 21 decembrie 2005;
d) scoatere din parcul auto national - orice actiune care are ca rezultat radierea autO'vehiculului Inmatriculat, cu exceptia casarii si dezmembrarii;
e) organ fiscal competent - organul fiscal teritorial 1n a carei evidenta este Inregistrat contribuabilul ca platitor de impozite taxe;
0 contribuabil orice persoana fizica sau persoana
juridica care se afla 1n una dintre situatiile prevazute 1a art.4;
g) autovehicul rulat - autovehiculul care a mai fost Inmatriculat;
h) Inmatriculare operatiune administrativa ce consta In 1nscrierea in evidente1e autoritatilor competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar din Romania si atribuirea unui certificat de Inmatriculare si numarului de Inmatriculare;
i) prima transcriere a dreptului de proprietate - primul transfer al dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat, realizat dupa intrarea 1n vigoare a prezentei legi, 1n conditii1e art.11 alin.(2) lit.b) din Ordonanta de urgenta a Guvemului nr.195/2002 privind circulatia pe drumuri1e publice, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
j) taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule - taxa prevazuta la art.2141-2143 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, 1n vigoare pana la data de 1 iulie 2008;
k) taxa pe poluare pentru autovehicule taxa prevazuta de Ordonanta de urgenta a Guvemului nr.50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, cu modificarile si completarile ulterioare;
1) taxa - reprezinta suma datorata de catre contribuabil
pentru emisiile poluante provenite de la autovehiculele din categoriile

Mi, M29 M3 si Ni, N2, N3.

Art.3.- (1) Taxa se aplica pentru autovehiculele din categoriile
M1, M27 M3 si Ni, N23 N3, astfel cum sunt acestea definite in RNTR2, cu exceptia:
a) autovehiculelor apartinand misiuni1or diplomatice, oficii1or consulare si membrilor acestora, precum si altor organizatii si persoane straine cu statut diplomatic, care 1si desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei;
b) autovehicuLelor special modificate 'in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si autovehiculele special modificate in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite 1n Legea nr.448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata., cu modificarile si completarile ulterioare;
c) autovehiculelor destinate a fi utilizate de fortele armate, fortele de securitate a statului, de politie, de jandarmerie, de politia de frontiera, de pompieri;
d) autovehiculelor definite conform RNTR2 destinate serviciilor de ambulanta si medicina, autovehiculele speciale echipate corespunzator pentru acordarea ajutorului de urgenta, precum si autovehiculele speciale destinate serviciilor de descarcerare si stingere a incendiilor;
e) autovehiculelor speciale a caror deplasare pe drumurile publice este in general limitata numai la si de la locul de munca, ale caror motoare respecta normele privind poluarea chimica aplicabile masinilor mobile nerutiere.
(2) Exceptia prevazuta la alin.(1) lit.b) se aplica numai pentru achizitionarea unui singur autovehicul in decurs de 5 ani si atunci cand autovehiculul este in proprietatea persoanei cu handicap.
(3) Modificarile speciale aduse autovehiculelor se inscriu de catre Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" in cartea de identitate a vehiculului.
(4) Lista modificarilor speciale aduse autovehiculelor este cea prevazuta in RNTR 7.
(5) Autovehiculele dotate cu cutie de viteze care poate functiona in regim automat, detinute de catre persoanele cu handicap, intra in categoria celor exceptate de la plata taxei conform alin.(1) lit.b), cu conditia respectarli prevederilor alin.(3).

(6) in categoria autovehiculelor prevazute la alin.(1) lit.d) se Incadreaza numai acele autovehicule dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina sau stingere a incendiilor care sunt Inscrise in evidenta statiilor de ambulanta, a serviciilor mobile de urgenta si de reanimare, precum si a inspectoratelor pentru situatii de urgenta. in aceeasi categorie intra si autovehiculele dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina sau pentru stingerea incendiilor, detinute de operatorii economici.

Art.4.- (1) Obligatia de plata a taxei intervine:
a) cu ocazia inscrierii In evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar din Romania;
b) la repunerea In circulatie a unui autovehicul dupa. Incetarea unei exceptari sau scutiri prevazute la art.3 si art.8 din prezenta lege;
c) la reintroducerea In parcul auto national a unui autovehicul, In cazul In care, la momentul scoaterii sale din parcul national, i s-a restituit proprietarului platitor valoarea reziduala a taxei, in conformitate cu prevederile art.7 din prezenta lege.

(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, In Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale In vigoare la momentul Inmatricularii.

Art.5.- (1) Organul fiscal competent calculeaza cuantumul taxei, pe baza documentelor din care rezulta dovada dobandirii autovehiculului si elementele de calcul al taxei, depuse de catre contribuabilul care intentioneaza sa efectueze Inmatricularea sau prima transcriere a dreptului de proprietate. Lista documentelor este prevazuta. 1n normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(2) Valoarea in lei a taxei se determina pe baza cursului de schimb valutar al monedei Euro stabilit in prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent si publicat In Jumalul Oficial al Uniunii Europene.

(3) Taxa se plateste de catre contribuabil Intr-un cont distinct deschis la unitatile Trezoreriei Statului, pe numele Administratiei Fondului pentru Mediu, iar dovada platii ei va fi prezentata cu ocazia Inmatricularii sau transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului aflat In una dintre situatiile prevazute la art.4.

Art.6.- (1) Suma de plata reprezentand taxa se calculeaza pe baza elemente1or prevazute la anexele nr.1-5, dupa cum urmeaza:
a) pentru autovehiculele din categoria Mi carora 1e corespund normele de poluare Euro 3, Euro 4, Euro 5 sau Euro 6:
1. pentru autovehiculele carora le corespund normele de poluare Euro 5, Euro 4 sau Euro 3, taxa se calculeaza pe baza emisiilor de dioxid de carbon (CO2) si a taxei pentru emisiile poluante exprimate in euro/1 gram CO2, prevazute la anexa nr.1, si a normei de poluare si a taxei pentru emisiile poluante exprimate in euro/1 cmc, prevazute la anexa nr.2, si a cotei de reducere a taxei, prevazuta in coloana 2 din anexa nr.4, dupa formula:
Suma de plata = ] (AxBx 30%) + (CxDx 70%)] x (100-E)%,
unde:
A=valoarea combinata a emisiilor de CO2, exprimata in grame/km; B=taxa pentru emisiile poluante, exprimata in euro/1 gram CO,2 prevazuta in coloana 3 din anexa nr.1;
C=cilindree (capacitatea cidindrica.);
D=taxa pentru emisiile poluante pe cilindree, prevazuta in coloana 3 din anexa nr.2;
E=cota de reducere a taxei, prevazuta in coloana 2 din anexa nr.4.
2. pentru autovehiculele carora le corespunde norma de poluare Euro 6 taxa se va determina pe baza formulei prevazute la pct.1, odata cu intrarea in vigoare a normei Euro 6 pentru inmatricularea, vanzarea si introducerea in circulatie a vehiculelor noi, confonn Regulamentului CE nr.715/2007 privind omologarea de tip a autovehiculelor in ceea ce priveste emisiile provenind de la vehiculele usoare pentru pasageri si de la vehiculele usoare comerciale (Euro 5 si Euro (5) si privind accesul la informatiile referitoare 1a repararea intretinerea vehiculelor;
b) pentru autovehiculele din categoria Mi, carora le corespund normele de poluare non-Euro, Euro 1 sau Euro 2 si pentru care nu este specificata valoarea combinata a emisiilor de CO2, dupa formula:

Suma de plata =Suma de plata = CxDx(100-E)/100
unde:
C=cilindree (capacitatea cilindrica);
D=taxa pentru emisiile poluante pe cilindree, prevazuta 1n coloana 3 din anexa nr.2;
E=cota de reducere a taxei, prevazuta in coloana 2 din anexa nr.4;
c) formula prevazuta la lit.b) se aplica si pentru autovehiculele din categoria Mi carora le corespund normele de poluare Euro 3, Euro 4, Euro 5 sau Euro 6 care nu detin omologare europeana de tip si pentru care nu este specificata valoarea combinata a emisiilor de CO2;
d) formula prevazuta la lit.b) se aplica si pentru autovehiculele din categoriile M2, M3, Ni, N2 si N3, pentru care taxa pentru emisiile poluante pe cilindree este prevazuta in coloana nr.2 din anexa nr.3.
(2) Norma de poluare Euro si valoarea emisiei de CO2, la care se face referire la alin.(1), sunt cele mentionate de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" in cartea de identitate a vehiculului, in conformitate cu prevederile normelor metodologice de aplicare a prezentei legi. Pentru autovehiculele care nu detin omologare europeana de tip a intregului vehicul, aceste elemente se determina in conformitate cu reglementarile in vigoare.
(3) Cota de reducere, prevazuta in anexa nr.4, este stabilita in functie de vechimea autovehiculului.
(4) Cu ocazia calculului taxei pot fi acordate reduceri suplimentare fata de cota de reducere prevazuta 1n anexa nr.4, in functie de abaterile de la situatia standard a elementului/elementelor care a/au stat la baza stabilirii cotei fixe, daca persoana care solicita Inmatricularea sau, dupa caz, prima transcriere a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat declara pe propria raspundere ca rulajul mediu anual real al autovehiculului 'in cauza este mai mare decat rulajul mediu anual considerat standard pentru categoria respectiva de autovehicule, potrivit normelor metodologice de aplicare a prezentei legi. in acest caz, calculul taxei se face pe baza cotei de reducere rezultate din cota prevazuta in anexa nr.4, majorata cu reducerea suplimentara prevazuta in anexa nr.5. Atunci cand noua cota de reducere este mai mare de 90%, se aplica cota de reducere de 90%.
(5) Suma reprezentand taxa ce tirmeaza a fi platita, calculita potrivit prevederilor alin.(1), poate fi ajustata si atunci cand persoana care solicita. Inmatricularea sau, dupa caz, prima transcriere a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat face dovada, pe baza expertizei tehnice efectuate de Regia Autonoma. "Registrul Auto Roman", ca deprecierea autovehiculului rulat este mai mare, potrivit normelor metodologice de aplicare a prezentei legi.
(6) Vechimea autovehiculului se calculeaza in functie de data primei inmatricularii a acestuia.
(7) Atunci cand persoana care solicita inmatricularea sau prima transcriere a dreptului de proprietate asupra autovehiculului nu poate face dovada datei inmatricularii autovehiculului, taxa se calculeaza in functie de anul fabti.catiei.

Art.7.- (1) In cazul in care un autovehicul pentru care s-a platit, in Romania, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa prevazuta de prezenta lege, este ulterior scos din parcul auto national, contribuabilului care a platit taxa i se restituie valoarea reziduala a acesteia, conform alin.(3).
(2) Valoarea reziduala a taxei reprezinta taxa care ar fi platita pentru respectivul autovehicul daca acesta ar fi inmatriculat la momentul scoaterii din parcul auto national.
(3) Restituirea se efectueaza la cererea contribuabilului, in baza urmatoarelor documente:
a) documentul care atesta ca solicitantul a fost ultimul proprietar al autovehiculului scos din parcul auto national;
b) dovada radierii din circulatie a autovehiculului.
(4) Cererea de restituire se depune la organul fiscal competent.

(5) in situatia in care valoarea reziduala a taxei, calculata conform prezentului articol este mai mare decat taxa achitata, la momentul inmatricularii autovehiculului in Romania, se restituie valoarea reziduala in limita taxei achitate.

Art.8.- (1) Taxa nu se plateste atunci cand autovehiculele sunt:
a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;
b) acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor
* patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate, prin donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, in proprietatea privata a statului si acordate cu titlu gratuit in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
d) destinate competitiilor sportive, definite conform prevederilor legale in vigoare.

(2) in cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevazute cu filtru de particule, fapt confirmat de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", cuantumul taxei se reduce cu 25%.

Art.9.- (1) Suma reprezentand taxa poate fi contestata atunci cand persoana care urmeaza sa inmatriculeze sau sa transcrie dreptul de proprietate asupra unui autovehicul rulat poate face dovada autovehiculul sau s-a depreciat intr-o masura mai mare decat cea indicata de grila prevazuta 1n anexa nr.4.
(2) Evaluarea nivelului de depreciere se va face pe baza elementelor avute in vedere la stabilirea cotei de reducere prevazute la art.6 alin.(3).
(3) in caz de contestare, caracteristicile autovehiculului rulat prevazute la alin.(2) se stabilesc, la cererea contribuabilului, prin expertiza tehnica efectuata contra cost de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", pe baza procedurii prevazute de normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(4) Tariful privind efectuarea expertizei tehnice se stabileste de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman in functie de operatiunile aferente expertizei si nu poate depasi costul acestora.
(5) Rezultatul expertizei tehnice se consemneaza intr-un document eliberat de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", care cuprinde informatifie corespunzatoare fiecaruia dintre elementele prevazute la alin.(2) si cota de reducere care decurge din acestea.
(6) Documentul privind rezultatul expertizei tehnice eliberat de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" se prezinta de catre platitorul taxei autoritatii fiscale competente.
(7) La primirea documentului prevazut la alin.((i), organul fiscal competent va proceda la recalcularea sumei de plata reprezentand taxa, care poate conduce la restituirea diferentei de taxa fata de cea platita cu ocazia Inmatricularii sau transcrierii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat.

(8) tn cazuri bine Intemeiate, organul fiscal competent poate solicita efectuarea unei contraexpertize.

Art.10.- Stabilirea, verificarea si colectarea, inclusiv solutionarea contestatiilor privind taxa datorata de catre contribuabili, se realizeaza de catre organul fiscal competent, potrivit prevederilor Ordonantei Guvemului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata.

Art.11.- Persoana nemultumita de ra.spunsul primit la contestatie se poate adresa instantelor de contencios competente, potrivit legii.

Art.12.- (1) in cazul In care taxa pe poluare pentru autovehicule achitata de catre conttibuabili Incepand cu 1 iulie 2008 pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, potrivit prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvemului nr.5012008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, este mai mare decat taxa rezultata din aplicarea prezentelor prevederi privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, calculata in lei la cursul de schimb valutar aplicabil la momentul Inmatricularii in Romania, se pot restitui sumele reprezentand diferenta de taxa platita, numai catre titularul obligatiei de plata, pe baza procedurii stabilite in normele metodologice de aplicare a prezentei legi. Calculul diferentei de restituit se face pe baza formulei de calcul din prezentul act normativ, In care se utilizeaza elementele avute In vedere la momentul Inmatricularii autovehiculului In Romania.
(2) Sumele prevazute la alin.(1) se restituie la cererea contribuabilului, adresata organului fiscal competent, in conformitate cu prevederile Ordonantei Guvemului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata.

(3) Taxa rezultata ca diferenta intre suma achitata de contribuabil cu titlu de taxa speciala pentru autoturisme autovehicule, si cuantumul rezultat din aplicarea prezentelor prevederi privind taxa pe poluare pentru autovehicule se restituie In termenul de prescriptie prevazut de legea fiscala, pe baza procedurii stabilite In normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

Art.13.- Cheltuielile banesti stabilite de instantele de judecata prin hotarari definitive si irevocabile 1n sarcina statului precum si orice alte cheltuieli ocazionate de executarea sifita, se suporta din taxa Incasata 1n conturile organului fiscal competent sau din taxa virata la bugetul Fondului de mediu, dupa caz.

Art.14.- in termen de 15 de zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Ministerul Mediului si Padurilor, impreuna cu Ministerul Administratiei si Intemelor, Ministerul Finantelor Publice si Ministerul Transporturilor si InfTastructurii vor elabora norme metodologice de aplicare a prezentei legi, care vor fi aprobate prin hotarare a Guvemului.

Art.15.- Anexele nr.1-5 fac parte integranta din prezenta lege.

Art.16.- La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga. Ordonanta de urgenta a Guvemului nr.50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.327 din 25 aprilie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare si Hotararea Guvernului nr.686/2008 privind aprobarea normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvemului nr.50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.480 din 30 iunie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare

Tudor
06-01-2012, 11:21 AM
Doar pentru curiozitate întreb, în situaţia în care am luat maşina în mai 2008, iar la acea dată oferta Eurialului era un discount plus achitarea de către ei a taxei de primă înmatriculare, cine are dreptul să încaseze diferenţa de taxă ? Eu, sau Eurialul ?

Eu nu cred ca Eurial ti-a platit taxa in numele tau. Cel mult ti-a oferit un discount suplimentar din pretul masinii, cv fiind chiar cuantumul taxei de atunci. Iti spun sigur, pentru ca in 2008 activam in cadrul retelei Peugeot si am vandut cateva masini cu aceasta oferta.

Col
06-01-2012, 01:41 PM
Doar pentru curiozitate întreb, în situația în care am luat mașina în mai 2008, iar la acea dată oferta Eurialului era un discount plus achitarea de către ei a taxei de primă înmatriculare, cine are dreptul să încaseze diferența de taxă ? Eu, sau Eurialul ?

Probabil ca este vorba despre taxa de inmatriculare provizorie platita la reprezentanta pentru numarul rosu, valabil timp de o luna dupa care se trece la inmatricularea definitiva,cea prin care se obtine numarul negru si care trebuie platita direct la finante.
Eu mi-am cumparat masina de la reprezentanta Peugeot in octombrie 2008,am platit taxa aceea provizorie pentru numarul rosu dupa care am mai platit o taxa de poluare de aproximativ 200 Euro la finante la inmatricularea definitiva,cu numar negru.
Ai platit si tu acasta taxa la finante la inmatricularea definitiva?Daca da,poate ai dreptul sa mai recuperezi ceva din asta.

dumionut11
11-01-2012, 05:12 PM
Legea 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule. Lege nr. 9/2012

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 17 din 10 ianuarie 2012- in 3 zile intra in vigoare

Noua taxa de poluare, taxa de poluare 2012, taxa auto 2012

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Art. 1
(1) Prezenta lege stabileste cadrul legal privind instituirea taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, denumita in continuare taxa.
(2) Taxa se face venit la bugetul Fondului pentru mediu si se gestioneaza de Administratia Fondului pentru Mediu, in vederea finantarii programelor si proiectelor pentru protectia mediului.

Art. 2
In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarea semnificatie:
a) autovehicul nou - orice autovehicul care nu a mai fost inmatriculat;
b) RNTR 2 - Reglementarile privind omologarea de tip si eliberarea cartii de identitate a vehiculelor rutiere, precum si omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei nr. 211/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) RNTR 7 - Reglementarile privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2.132/2005, cu modificarile si completarile ulterioare;
d) scoatere din parcul auto national - orice actiune care are ca rezultat radierea autovehiculului inmatriculat, cu exceptia casarii si dezmembrarii;
e) organ fiscal competent - organul fiscal teritorial in a carui evidenta este inregistrat contribuabilul ca platitor de impozite si taxe;
f) contribuabil - orice persoana fizica sau persoana juridica care se afla in una dintre situatiile prevazute la art. 4;
g) autovehicul rulat - autovehiculul care a mai fost inmatriculat;
h) inmatriculare - operatiunea administrativa ce consta in inscrierea in evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de catre primul proprietar din Romania si atribuirea unui certificat de inmatriculare, precum si a numarului de inmatriculare;
i) prima transcriere a dreptului de proprietate - primul transfer al dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat, realizat dupa intrarea in vigoare a prezentei legi, in conditiile art. 11 alin. (2) lit. b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
j) taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule - taxa prevazuta la art. 2141-2143 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, in vigoare pana la data de 1 iulie 2008;
k) taxa pe poluare pentru autovehicule - taxa asa cum a fost prevazuta de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, aprobata prin Legea nr. 140/2011, cu modificarile si completarile ulterioare;
l) taxa - reprezinta suma datorata de catre contribuabil pentru emisiile poluante provenite de la autovehiculele din categoriile M1, M2, M3 si N1, N2, N3.

Art. 3
(1) Taxa se aplica pentru autovehiculele din categoriile M1, M2, M3 si N1, N2, N3, astfel cum sunt acestea definite in RNTR 2, cu exceptia:
a) autovehiculelor apartinand misiunilor diplomatice, oficiilor consulare si membrilor acestora, precum si altor organizatii si persoane straine cu statut diplomatic, care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei;
b) autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) autovehiculelor destinate a fi utilizate de fortele armate, fortele de securitate a statului, de politie, de jandarmerie, de politia de frontiera si de pompieri;
d) autovehiculelor definite conform RNTR 2 destinate serviciilor de ambulanta si medicina, autovehiculelor speciale echipate corespunzator pentru acordarea ajutorului de urgenta, precum si autovehiculelor speciale destinate serviciilor de descarcerare si de stingere a incendiilor.
(2) Exceptia prevazuta la alin. (1) lit. b) se aplica numai pentru un singur autovehicul achizitionat in decurs de 5 ani si atunci cand autovehiculul este in proprietatea persoanei cu handicap.
(3) Modificarile speciale aduse autovehiculelor se inscriu de catre Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" in cartea de identitate a vehiculului.
(4) Lista modificarilor speciale aduse autovehiculelor este cea prevazuta in RNTR 7.
(5) Autovehiculele dotate cu cutie de viteze care poate functiona in regim automat, detinute de catre persoanele cu handicap, conform alin. (1) lit. b), intra in categoria celor exceptate de la plata taxei, cu conditia respectarii prevederilor alin. (3).
(6) In categoria autovehiculelor prevazute la alin. (1) lit. d) se incadreaza numai acele autovehicule dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina, descarcerare sau stingere a incendiilor care sunt inscrise in evidenta statiilor de ambulanta, a serviciilor mobile de urgenta si de reanimare, precum si a inspectoratelor pentru situatii de urgenta. In aceeasi categorie intra si autovehiculele dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina sau pentru stingerea incendiilor, detinute de operatorii economici.

Art. 4
(1) Obligatia de plata a taxei intervine:
a) cu ocazia inscrierii in evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar din Romania si atribuirea unui certificat de inmatriculare si a numarului de inmatriculare;
b) la repunerea in circulatie a unui autovehicul dupa incetarea unei exceptari sau scutiri prevazute la art. 3 si 8;
c) la reintroducerea in parcul auto national a unui autovehicul, in cazul in care, la momentul scoaterii sale din parcul auto national, i s-a restituit proprietarului platitor valoarea reziduala a taxei, in conformitate cu prevederile art. 7.
(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii.

Art. 5
(1) Organul fiscal competent calculeaza cuantumul taxei, pe baza documentelor din care rezulta dovada dobandirii dreptului de proprietate asupra autovehiculului si elementele de calcul al taxei, depuse de catre contribuabilul care intentioneaza sa efectueze inmatricularea sau prima transcriere a dreptului de proprietate. Lista documentelor este prevazuta in normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(2) Valoarea in lei a taxei se determina pe baza cursului de schimb valutar al monedei euro stabilit in prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
(3) Taxa se plateste de catre contribuabil intr-un cont distinct deschis la unitatile Trezoreriei Statului, pe numele Administratiei Fondului pentru Mediu, iar dovada platii acesteia va fi prezentata cu ocazia inmatricularii sau transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului aflat in una dintre situatiile prevazute la art. 4.

Art. 6
(1) Suma de plata reprezentand taxa se calculeaza pe baza elementelor prevazute la anexele nr. 1-5, dupa cum urmeaza:
a) pentru autovehiculele din categoria M1, carora le corespund normele de poluare Euro 3, Euro 4, Euro 5 sau Euro 6:
1. pentru autovehiculele carora le corespund normele de poluare Euro 5, Euro 4 sau Euro 3, taxa se calculeaza pe baza emisiilor de dioxid de carbon (CO2) si a taxei pentru emisiile poluante exprimate in euro/1 gram CO2, prevazute la anexa nr.1, si a normei de poluare si a taxei pentru emisiile poluante exprimate in euro/1 cmc, prevazute la anexa nr. 2, si a cotei de reducere a taxei, prevazuta in coloana nr. 2 din anexa nr. 4, dupa formula:

Suma de plata = ](A x B x 30%) + (C x D x 70%)] x (100 - E)%,

unde:
A = valoarea combinata a emisiilor de CO2, exprimata in grame/km;
B = taxa pentru emisiile poluante, exprimata in euro/1 gram
CO2, prevazuta in coloana nr. 3 din anexa nr. 1;
C = cilindree (capacitatea cilindrica);
D = taxa pentru emisiile poluante pe cilindree, prevazuta in coloana nr. 3 din anexa nr. 2;
E = cota de reducere a taxei, prevazuta in coloana nr. 2 din anexa nr. 4.
2. pentru autovehiculele carora le corespunde norma de poluare Euro 6, taxa se va determina pe baza formulei prevazute la pct. 1, odata cu intrarea in vigoare a normei Euro 6 pentru inmatricularea, vanzarea si introducerea in circulatie a vehiculelor noi, conform Regulamentului (CE) nr. 715/2007 al Parlamentului European si al Consiliului din 20 iunie 2007 privind omologarea de tip a autovehiculelor in ceea ce priveste emisiile provenind de la vehiculele usoare pentru pasageri si de la vehiculele usoare comerciale (Euro 5 si Euro 6) si privind accesul la informatiile referitoare la repararea si intretinerea vehiculelor;
b) pentru autovehiculele din categoria M1, carora le corespund normele de poluare non-Euro, Euro 1 sau Euro 2 si pentru care nu este specificata valoarea combinata a emisiilor de CO2, dupa formula:

Suma de plata = (C x D x (100 - E))/100,

unde:
C = cilindree (capacitatea cilindrica);
D = taxa pentru emisiile poluante pe cilindree, prevazuta in coloana nr. 3 din anexa nr. 2;
E = cota de reducere a taxei, prevazuta in coloana nr. 2 din anexa nr. 4;
c) formula prevazuta la lit. b) se aplica si pentru autovehiculele din categoria M1 carora le corespund normele de poluare Euro 3, Euro 4, Euro 5 sau Euro 6 care nu detin omologare europeana de tip si pentru care nu este specificata valoarea combinata a emisiilor de CO2;
d) formula prevazuta la lit. b) se aplica si pentru autovehiculele din categoriile M2, M3, N1, N2 si N3, pentru care taxa pentru emisiile poluante pe cilindree este prevazuta in coloana nr. 2 din anexa nr. 3.
(2) Norma de poluare Euro si valoarea emisiei de CO2, la care se face referire la alin. (1), sunt cele mentionate de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" in cartea de identitate a vehiculului, in conformitate cu prevederile normelor metodologice de aplicare a prezentei legi. Pentru autovehiculele care nu detin omologare europeana de tip a intregului vehicul, aceste elemente se determina in conformitate cu reglementarile in vigoare.
(3) Cota de reducere a taxei, prevazuta in anexa nr. 4, este stabilita in functie de vechimea autovehiculului.
(4) Cu ocazia calculului taxei pot fi acordate reduceri suplimentare fata de cota de reducere prevazuta in anexa nr. 4, in functie de abaterile de la situatia standard a elementului/elementelor care a/au stat la baza stabilirii cotei fixe, daca persoana care solicita inmatricularea sau, dupa caz, prima transcriere a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat declara pe propria raspundere ca rulajul mediu anual real al autovehiculului in cauza este mai mare decat rulajul mediu anual considerat standard pentru categoria respectiva de autovehicule, potrivit normelor metodologice de aplicare a prezentei legi. In acest caz, calculul taxei se face pe baza cotei de reducere rezultate din cota prevazuta in anexa nr. 4, majorata cu cota de reducere suplimentara prevazuta in anexa nr. 5. Atunci cand noua cota de reducere este mai mare de 90%, se aplica cota de reducere de 90%.
(5) Suma reprezentand taxa ce urmeaza a fi platita, calculata potrivit prevederilor alin. (1), poate fi ajustata si atunci cand persoana care solicita inmatricularea sau, dupa caz, prima transcriere a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat face dovada, pe baza expertizei tehnice efectuate de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", ca deprecierea autovehiculului rulat este mai mare, potrivit normelor metodologice de aplicare a prezentei legi.
(6) Vechimea autovehiculului se calculeaza in functie de data primei inmatriculari a acestuia.
(7) Atunci cand persoana care solicita inmatricularea sau prima transcriere a dreptului de proprietate asupra autovehiculului nu poate face dovada datei inmatricularii autovehiculului, taxa se calculeaza in functie de anul fabricatiei.

Art. 7
(1) Contribuabilului care a platit taxa i se restituie valoarea reziduala a acesteia, conform alin. (3), in cazul in care un autovehicul pentru care s-a platit, in Romania, taxa pe poluare pentru autovehicule, definita la art. 2 lit. k), sau taxa prevazuta de prezenta lege, este ulterior scos din parcul auto national.
(2) Valoarea reziduala a taxei reprezinta taxa care ar fi platita pentru respectivul autovehicul daca acesta ar fi inmatriculat la momentul scoaterii din parcul auto national.
(3) Restituirea se efectueaza la cererea contribuabilului, in baza urmatoarelor documente:
a) documentul care atesta ca solicitantul a fost ultimul proprietar al autovehiculului scos din parcul auto national;
b) dovada radierii din circulatie a autovehiculului.
(4) Cererea de restituire se depune la organul fiscal competent.
(5) In situatia in care valoarea reziduala a taxei, calculata conform prezentului articol, este mai mare decat taxa achitata la momentul inmatricularii autovehiculului in Romania, se restituie valoarea reziduala in limita taxei achitate.

Art. 8
(1) Taxa nu se plateste atunci cand autovehiculele sunt:
a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;
b) acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate, prin donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, in proprietatea privata a statului si acordate cu titlu gratuit in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
d) destinate competitiilor sportive, definite conform prevederilor legale in vigoare.
(2) In cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevazute cu filtru de particule, fapt confirmat de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", cuantumul taxei se reduce cu 25%.

Art. 9
(1) Suma reprezentand taxa poate fi contestata atunci cand persoana care urmeaza sa inmatriculeze sau sa transcrie dreptul de proprietate asupra unui autovehicul rulat poate face dovada ca autovehiculul sau s-a depreciat intr-o masura mai mare decat cea indicata de grila prevazuta in anexa nr. 4.
(2) Evaluarea nivelului de depreciere se va face pe baza elementelor avute in vedere la stabilirea cotei de reducere prevazute la art. 6 alin. (4).
(3) In caz de contestare, caracteristicile autovehiculului rulat prevazute la alin. (2) se stabilesc, la cererea contribuabilului, prin expertiza tehnica efectuata contra cost de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", pe baza procedurii prevazute de normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(4) Tariful privind efectuarea expertizei tehnice se stabileste de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" in functie de operatiunile aferente expertizei tehnice si nu poate depasi costul acestora.
(5) Rezultatul expertizei tehnice se consemneaza intr-un document eliberat de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", care cuprinde informatiile corespunzatoare fiecaruia dintre elementele prevazute la alin. (2) si cota de reducere care decurge din acestea.
(6) Documentul privind rezultatul expertizei tehnice eliberat de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" se prezinta de catre platitorul taxei organului fiscal competent.
(7) La primirea documentului prevazut la alin. (6), organul fiscal competent va proceda la recalcularea sumei de plata reprezentand taxa, care poate conduce la restituirea diferentei de taxa fata de cea platita cu ocazia inmatricularii sau transcrierii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat.
(8) In cazuri bine intemeiate, organul fiscal competent poate solicita efectuarea unei contraexpertize.

Art. 10
Stabilirea, verificarea si colectarea, inclusiv solutionarea contestatiilor privind taxa datorata de catre contribuabili, se realizeaza de catre organul fiscal competent, potrivit prevederilor Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Art. 11
Persoana nemultumita de raspunsul primit la contestatie se poate adresa instantelor de contencios, competente potrivit legii.

Art. 12
(1) In cazul in care taxa pe poluare pentru autovehicule achitata de catre contribuabili incepand cu 1 iulie 2008 pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, potrivit prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008, aprobata prin Legea nr. 140/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, este mai mare decat taxa rezultata din aplicarea prezentelor prevederi privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, calculata in lei la cursul de schimb valutar aplicabil la momentul inmatricularii in Romania, se pot restitui sumele reprezentand diferenta de taxa platita, numai catre titularul obligatiei de plata, pe baza procedurii stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi. Calculul diferentei de restituit se face pe baza formulei de calcul din prezenta lege, in care se utilizeaza elementele avute in vedere la momentul inmatricularii autovehiculului in Romania.
(2) Sumele prevazute la alin. (1) se restituie la cererea contribuabilului, adresata organului fiscal competent, in conformitate cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 92/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(3) Taxa rezultata ca diferenta dintre suma achitata de contribuabil cu titlu de taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule si cuantumul rezultat din aplicarea taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule se restituie in termenul de prescriptie prevazut de legea fiscala, pe baza procedurii stabilite in normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

Art. 13
Cheltuielile banesti stabilite de instantele de judecata prin hotarari definitive si irevocabile in sarcina statului, precum si orice alte cheltuieli ocazionate de executarea silita, se suporta din taxa incasata in conturile organului fiscal competent sau din taxa virata la bugetul Fondului pentru mediu, dupa caz.

Art. 14
In termen de 15 de zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Ministerul Mediului si Padurilor, impreuna cu Ministerul Administratiei si Internelor, Ministerul Finantelor Publice si Ministerul Transporturilor si Infrastructurii vor elabora norme metodologice de aplicare a prezentei legi, care vor fi aprobate prin hotarare a Guvernului.

Art. 15
Anexele nr. 1-5 fac parte integranta din prezenta lege.

Art. 16
La data intrarii in vigoare a prezentei legi, se abroga Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 327 din 25 aprilie 2008, aprobata prin Legea nr. 140/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, si Hotararea Guvernului nr. 686/2008 privind aprobarea normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 480 din 30 iunie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.

Anexa nr. 1 - Nivelul taxei pentru emisiile poluante in functie de emisia de dioxid de carbon

Norma de poluare1) Emisia de dioxid de Nivelul taxei pentru
carbon emisiile poluante
- grame CO2/km - - euro/1 gram CO2 -

Hibride, electrice - 0
Euro 6 - 0
Euro 5, Euro 4, Euro 3 /=271 8,0

----------------
1) Norma de poluare este cea stabilita prin:
- Regulamentul (CE) nr.715/2007 pentru Euro 5 si Euro 6;
- directivele 98/69/CE si 2002/80/CE pentru Euro 3 si Euro 4.

Anexa nr. 2 - Nivelul taxei pentru emisiile poluante in functie de norma de poluare

Norma de poluare1) Cilindree Nivelul taxei pentru
Capacitatea emisiile poluante
cilindrica - euro/1 cmc -
- cmc -

Hibride, electrice 0

Euro 6 2)

Euro 5
<=1.200 0,065
1.201-1.400 0,130
1.401-1.600 0,195
1.601-2.000 0,260
2.001-3.000 0,325
>3.000 0,390

Euro 4
<=1.200 0,50
1.201-1.400 0,67
1.401-1.600 0,90
1.601-2.000 1,80
2.001-3.000 2,25
>3.000 2,70

Euro 3
<=1.200 1,30
1.201-1.400 2,34
1.401-1.600 3,51
1.601-2.000 4,68
2.001-3.000 5,85
>3.000 7,02

Euro 2
<=1.200 3,00
1.201-1.400 4,50
1.401-1.600 6,75
1.601-2.000 9,00
2.001-3.000 11,25
>3.000 16,00

Euro 1
<=1.200 6,60
1.201-1.400 9,90
1.401-1.600 14,85
1.601-2.000 19,80
2.001-3.000 24,75
>3.000 29,70

Non-Euro
<=1.200 15,80
1.201-1.400 23,77
1.401-1.600 35,62
1.601-2.000 47,55
2.001-3.000 70,00
>3.000 95,10

---------------
- Regulamentul (CE) nr.715/2007 pentru Euro 5 si Euro 6;
- Directiva 98/69/CE si Directiva 2002/80/CE pentru Euro 3 si Euro 4;
- directivele 94/12/CE si 96/69/CE pentru Euro 2;
- directivele 91/441/CEE si 93/59/CEE pentru Euro 1;
2) Nivelul taxei pentru emisiile poluante (euro/1cmc) se va determina odata cu
intrarea in vigoare a Normei Euro 6 pentru inmatricularea, vanzarea si introducerea
in circulatie a vehiculelor noi conform Regulamentului (CE) nr. 715/2007.

Anexa nr. 3 - Nivelul taxei pentru emisiile poluante pentru autovehiculele din categoriile N1, N2, N3, M2 si M3

Norma de de poluare1) Nivelul taxei pentru emisiile poluante
- euro/1 cmc -
Euro 6/VI2) 0
Euro 5/V 0,05
Euro 4/IV 0,25
Euro 3/III 0,5
Euro 2/II 2
Euro 1/I 4
Non-Euro 9
--------------
- directivele 1999/96/CE si 2005/55/CE pentru Euro III, Euro IV, Euro V;
- directivele nr. 91/542/CEE si 96/1/CE pentru Euro II;
- Directiva 91/542/CEE pentru Euro I.
2) Nivelul taxei pentru emisiile poluante (euro/1cmc) se va determina odata cu
intrarea in vigoare a Normei Euro 6 pentru inmatricularea, vanzarea si introducerea
in circulatie a vehiculelor noi conform Regulamentului (CE) nr. 715/2007.

Anexa nr. 4 - Grila privind cotele de reducere a taxei pentru emisiile poluante

Vechimea autovehiculului Cota de reducere
- % -
nou 0
1 luna - 3 luni inclusiv 5
> 3 luni - 6 luni inclusiv 8
> 6 luni - 9 luni inclusiv 10
> 9 luni - 1 an inclusiv 13
> 1 an - 2 ani inclusiv 21
> 2 ani - 3 ani inclusiv 28
> 3 ani - 4 ani inclusiv 33
> 4 ani - 5 ani inclusiv 38
> 5 ani - 6 ani inclusiv 43
> 6 ani - 7 ani inclusiv 49
> 7 ani - 8 ani inclusiv 55
> 8 ani - 9 ani inclusiv 61
> 9 ani - 10 ani inclusiv 66
> 10 ani - 11 ani inclusiv 73
> 11 ani - 12 ani inclusiv 79
> 12 ani - 13 ani inclusiv 84
> 13 ani - 14 ani inclusiv 89
peste 14 ani 90

Anexa nr. 5 - Grila privind cotele de reducere suplimentara in functie de rulajul mediu anual real al autovehiculului

Categoria de Diferenta dintre rulajul mediu Cota de reducere
autovehicul anual real si rulajul mediu suplimentara
anual standard - % -
- km -

M1
<5.000 0
5.001-10.000 0,5
10.001-15.000 0,75
15.001-20.000 1,0
20.001-25.000 1,25
25.001-30.000 1,5
>30.001 1,75

N1
<10.000 0
10.001-20.000 0,5
20.001-30.000 0,75
30.001-40.000 1,0
40.001-50.000 1,25
>50.001 1,5

M2 si N2
<15.000 0
15.001-30.000 0,5
30.001-45.000 0,75
45.001-60.000 1,0
60.001-75.000 1,25
>75.001 1,5

M3 si N3
<25.000 0
25.001-50.000 0,5
50.001-100.000 0,75
100.001-150.000 1,0
150.001-200.000 1,25
>200.001 1,5

stallone
12-01-2012, 04:08 AM
Salutare. Cat credeti ca va mai valora un 406 2.0 HDI inscris inainte de 2007? Puteti incepe aprecierea de la unul fabricat in 2004, varianta full cu 110 CP, pana la unul fabricat in 2001, cu 90 de cp (masina mea), sau chiar mai jos de 2001.Cum comentati noua taxa, in conditiile in care multi dintre noi am platit vama?

P.S. Conform calculatorului de pe site-ul PRO TV, taxa la masina mea este de aprox. 1400 E

dumionut11
12-01-2012, 09:13 AM
Acel calculator nu este tocmai bun. Taxa pentru 406 2.ohdi, euro 3 fara FAP, variaza intre 1900eurp (an 2001) si 4200euro (an 2004). Uite calculator aici http://www.4tuning.ro/calculator-taxa-auto-2012/

Legat de revanzarea masinii, este greu de spus. Daca nu tinem cont de taxa dupa mine masinile astea valoreaza peste 5000euro (full), dar acum daca nu apare o varianta de ocolire a legii, singura varianta este sa le dezmembram...

bighi89
15-01-2012, 12:16 PM
In concluzie cam care ar fi demersurile pentru recuperarea taxei de la stat? Merge la finante proprietarul si face cerere? Daca calculul de pe 4 tuning ar fi corect am de luat aprape 1500 lei de la ambele masini:D

Taz
15-01-2012, 01:34 PM
Si te-ar multumi? Eu inca vreau sa ii recuperez pe toti,nu ma incanta ideea ca as putea primi doar o parte.

bighi89
15-01-2012, 01:38 PM
Ok, mi-ar convenit toti nu-i de ici de colo 5000+ lei, dar nu stiu daca am sanse de castig daca ii dau in judecata. Plus ca tata mai mult ca sigur o lasa moarta ca nu vrea avocati etc etc "nu stau eu sa umblu dupa ei" cam il doare undeva si nici actele pe numele meu nu m-a lasat sa le fac in vara. Asa ca printre singurele solutii ar fi recuperarea unei parti.

turbojack
15-01-2012, 02:52 PM
Pentru acea suma de 5000 as da statul in judecata si semnatarii acestei legi de suprataxare.Indubitabil.
Daca statul s-ar confrunta cu mii de procese intentate pe acesta tema , ar da inapoi.

bighi89
15-01-2012, 03:06 PM
Am sa ma gandesc si la asta, dar taxa a fost deja achitata se mai poate ataca legea in situatia asta? Practic ar fi 2 procese pentru golf si 307 sau gresesc? Banuiesc ca mai multe detalii pot obtine de la un avocat. Cei care au facut asta deja ar putea sa-mi ofere ceva info?

turbojack
15-01-2012, 03:13 PM
Sunt destui avocati specializati pe recuperarea taxei.Peocesele sunt de durata, dar de regula sunt solutionate favorabil pentru proprietarul masinii.

Col
16-01-2012, 12:50 PM
Iata si un calcul oficial si anume cel de pe site-ul Anaf-ului

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/calculator_taxe/taxa_poluare_2012.html

ah1n1
16-01-2012, 02:25 PM
Mie imi da acum taxa mai mare,pentru ca din 2010 de cand am platit taxa,a crescut vechimea masinii si automat taxa se schimba.

nick_style
16-01-2012, 04:35 PM
Pt. a da statul in judecata nu e prea mult de umblat.DAca tatal tau nu vrea sa umble pt 5000 de lei inseamna ca sta bine financiar.
Eu am sunat un avocat,nea-m intalnit,mi-a zis ce am de facut,adica sa cer copie de la politie la dosarul de inmatriculare,am facut o cerere,am platit o taxa mica la finante sau cec,am dat actele avocatului plus bani pt. nu stiu ce taxa la judecatorie si acum trebuie doar sa mai astept.Pana la vara sper sa-i recuperez,4500 lei plus dobanda.
La avocat trebuie sa platesc 800 lei doar in cazul in care castig ceea ce e 99% sigur.

bighi89
16-01-2012, 05:55 PM
Era sa zic o prostie... Chiar nu sta bine financiar, a ok fata de anul trecut e mai bine, doar ca am avut ceva probleme grave in vara care a adus o alta gaura in "buget". Oricum o sa discut sa vedem ce si cum. Deci practic daca ar fi sa pierd nu platesc nimic la avocat? Si da, calculele concid cu ce am facut pana acum, si sunt putin peste 300 euro de recuperat sau tot 1200euro

Alexandru`
18-01-2012, 03:39 PM
Mie imi da acum taxa mai mare,pentru ca din 2010 de cand am platit taxa,a crescut vechimea masinii si automat taxa se schimba.
Ca sa vezi diferenta trebuie ca in calculatorul taxei de pe www.anfm.ro sa introduci datele masinii asa cum erau ele cand s-a calculat taxa pe care ai platit-o. Respectiv cu vechimea masinii din acel moment.

ah1n1
18-01-2012, 03:57 PM
Nu merge site dat de tine.Pe cel de mai sus(de la ANAF) tot mai mare imi da valoarea taxei noi chiar daca am pus vechimea pe care o avea masina atunci.

nick_style
19-01-2012, 11:08 AM
Pai atunci nu ai de luat nici o diferenta de la stat,doar daca vrei sa te duci sa dai tu o diferenta :)
Chiar ieri am vb. cu un client de-al meu care lucreaza la Finante si a zis clar ca majoritatea celor care se duc acolo le iese o taxa mai mare decat cea platita.

CGDBZ
19-01-2012, 11:20 AM
La mine iese dublu. Eu am platit in 2008 , de atunci taxa a mai fost modificata si fata de ultima taxa (nu stiu in ce an a fost ultima modificare) poate sa fie taxa actuala mai mare.

nick_style
19-01-2012, 11:37 AM
Pai din cate stiti taxa la inceputul anului 2011 s-a marit substantial iar acum doar celor care au inmatriculat in 2011 masini le iese taxa mai mica pt. ca eu au scazut 25% dintr-o taxa care aproape au dublato in 2011.Chiar credeti ca cei care au facut aceasta taxa anul acesta sunt prosti sa iasa in pierdere?Eu zic ca dimpotriva o sa faca si mai multi bani ca se plateste taxa acum si la masinile deja inmatriculate in Romania.

ah1n1
19-01-2012, 06:30 PM
In concluzie inca o data ne-au dat cu praf in ochi.De ce mai zic ca cei ce au inmatriculat dupa 2007 vor primi 25% inapoi cand de fapt doar cei ce au inmatriculat in 2011 primesc suma asta?

nick_style
19-01-2012, 06:38 PM
Te mai mira ceva in tara asta?
Eu am trecut demult de etapa asta,nimic nu ma mai uimeste :)

ah1n1
19-01-2012, 06:39 PM
De mirat nu ma mai mira.Ma enerveaza faptul ca arunca in noi cu minciuni din ce in ce mai rasuflate.Ar merita sa mergem la avocati buni,sa facem 50%-50% si sa ii dam in judecata.

turbojack
19-01-2012, 08:11 PM
A scazut pe draq taxa.
La un 206 de 1.4 din 2008 era atunci cu ceva sub 200 euro , acum ar fi 640 euro. Cum a scazut cu 25 % cand de fapt s-a dublat ?

Basti77
19-01-2012, 09:38 PM
Nu mai fiti carcotasi si faceti calculul cum trebuie, cum naiba in 2011 la o capacitate de 1.4 cu prima inmatriculare in 2008 are taxa 200 euro, nu a fost niciodata atat, de 1.4 cu 2-3 ani vechime si CO2 de 120 sa zicem taxa in 2011 era ~630 euro, iar acum pe aceleasi date dar cu vechime 3-4 ani (2008) taxa este ~430 euro.

Taxa s-a micsorat cu 25% fata de cea din 2011.

Daca facem un calcul exact ies chiar 25%.

In 2011, 1.4, E4, 2-3ani si 120 g taxa era 634,13 euro
In 2012, 1.4, E4, 2-3ani si 120 g taxa este 472,08 euro

In 2008 taxa a fost 218.84 euro pentru o masina de 2-3ani deci cu prima inmatriculare in 2005-2006.

turbojack
20-01-2012, 01:40 AM
Acea masina cumparata noua in 2008 avea acea taxa de 218 , foarte corect.
Aceeasi masina in 2012 are taxa de 472 euro.
La aceasta "reducere " ma referam in mod expres. Ce bani sa-mi mai iau inapoi ,cand valoarea s-a dublat ?
Un alt caz , cu o masina ce o aveam in 2008 , taxa era de 730 de euro.Acum aceeasi masina are taxa de 3900 euro. Mai scoate procente daca poti.
Anul asta mai am de inmatriculat o masina cu taxa exorbitanta, sa vad ce aleg : Bulgaria sau dau statul in judecata si semnatarii acestei legi cu nume personal.

Basti77
20-01-2012, 06:26 AM
Ei s-au referit ca sa redus cu 25% fata de cea din 2011, crescuta incepand cu 01.01.2011.

turbojack
20-01-2012, 10:01 AM
Politrucul ingamfat pe nume Borbely spunea de taxele din 2008 incoace , nicidecum de 2011.Totul este doar o minciuna si un jaf mascat de o lege meschina care ar trebui contestata de toti , nicidecum sa bata ghiseele cu capul plecat.

Basti77
20-01-2012, 10:39 AM
Pai la cate taxe au fost crezi ca Borcumilcheama mai stie pe care o reduce cu 25% asta de acum :) Si cand te gandesti ca eu am platit-o si cu TVA :ranting2:

nick_style
20-01-2012, 03:14 PM
Exact ce explicam eu mai sus:)

archaeus
20-01-2012, 11:32 PM
Pai la cate taxe au fost crezi ca Borcumilcheama mai stie pe care o reduce cu 25% asta de acum :) Si cand te gandesti ca eu am platit-o si cu TVA :ranting2:

:)))) sa inteleg ca este luata in leasing ca si a mea ?

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Basti77
21-01-2012, 10:56 AM
A fost, am scapat de el de anul trecut din vara.:grin2:

vasiliugeo
22-01-2012, 09:37 PM
Am si eu o intrebare referitoare la taxa asta. Am cumparat un 107 cu data de fabricatie 11/2006, inmatriculata in Romania pe 30.12.2011. Trebuie sa platesc vreo taxa de poluare cand o trec pe numele meu?

militistu
22-01-2012, 09:46 PM
Pai daca este inmatriculata in RO pe data de 30.12.2011 s a platit taxa de prima inmatriculare,nu trebuie sa mai platesti nimic.

Cristi_M.
23-01-2012, 12:36 PM
Va salut ! Din seria " Only in Romania " astazi va prezint episodul " n - spe " din multapreciata serie de balbaieli guvernamentale " Taxa auto " , numit " Taxa auto la masinile inmatriculate inainte de 01.01.2007 SE SUSPENDA pana in 2013 ! " . Deci , s-a aprobat legea , s-a promulgat , s-a tiparit in Monitorul Oficial si apoi ... se modifica prin Ordonanta de Urgenta :radmasa: !!! Tipic romanesc ! Scaderea cu 25 % si restituirea sumelor platite in plus , asta daca nu sunt datorii restante la stat , ramane valabila ! Se modifica doar intrarea in vigoare a platii taxei , la prima schimbare de proprietar , la masinile dinainte de 01.01.2007 . cu un an ! Uraaa... ! " Ura o port in suflet " :) ! Bafta !

sm_sm
23-01-2012, 01:45 PM
Problema a fost pasata partial guvernantilor care vor urma. S-a anuntat azi la radio ca unii vor plati taxa abia din ianuarie 2013. Eu m-am grabit, am fost la RAR si mi-am inscris in cartea de identitate emisiile de CO2 si filtrul de particule (148 lei, poate aruncati pe fereastra).

cezzzarica
24-01-2012, 09:14 PM
Salutare, imi spunea mama ca a vazut la TV ceva reportaj care nu l-a prin in intregime cu noua taxa. Ceva in legatura cu masinile inmatriculate dupa 2007 ca s-ar restitui taxa sau o parte din ea. Aveti idee? Masina mea este fabricata in 04/2007 si inmatriculata 08/2007 fiind cumparata de noua. Stiti ceva despre asta? Nu mai stiu cat am platit taxa dar chiar si 100 ron daca iau inapoi tot ma duc sa-i iau, nu las nici 1 leu acestui stat.

Basti77
24-01-2012, 11:07 PM
Se refera numai la taxele platite in 2011.

bighi89
25-01-2012, 04:20 AM
Off ca am ametit de la dute vin-o cu taxa asta. Pana la urma eu care am inmatriculat masina in 2011 ma duc cu chitantele la fisc si imi recuperez banii? Ma rog cu hartogaraia de rigoare pe acelasi principiu ca al lui cezzzarica sunt.

//A modificat basti postul. Era trecut 2010 si credeam ca au modificat iar nu stiu ce.

sm_sm
25-01-2012, 08:31 AM
Din cate am inteles eu se amana plata taxei auto pana in ianuarie 2013 numai pentru masinile aduse in tara sau cumparate din tara inainte de 1 ianuarie 2007. Deci pana in ianuarie 2013 aceste masini se pot vinde/cumpara fara a se plati taxa.

nick_style
25-01-2012, 09:54 AM
Bighi recuperezi doar 25% din cat ai platit in 2011.

turbojack
25-01-2012, 10:21 AM
Pentru anii dinainte duci bani de acasa. :)

nick_style
25-01-2012, 12:04 PM
Eu tocmai am avut al doilea termen si am castigat procesul de recuperare.A durat in nur de doua luni.
Acum urmeaza sa faca statul recurs si indtr-o luna maxim doua imi recuperez banii plus o mica dobanda:)

turbojack
25-01-2012, 12:52 PM
Felicitari ! Asa ar trebui sa facem toti.

nick_style
25-01-2012, 01:41 PM
Ms,ms,asa ar trebui doar ca multi zic ca nu-si bat capul cu asa ceva.Treaba de fapt e foarte simpla si nu ai decat de facut doua drumuri pala la politie la inmatriculari unde ceri o copie dupa dosarul de inmatriculare si il iei dupa o saptamana apoi avocatul se ocupa de restu.

cezzzarica
25-01-2012, 01:55 PM
In cazul meu in care am cumparat masina noua, stiu ca am platit cam 150 euro in 2007 taxa nu cred ca se merita sa dau statul in judecata ca suma este prea mica.

nick_style
25-01-2012, 02:16 PM
Normal ca nu merita,eu ma refer la cei care au platit peste 400-500 de euro.
Eu am platit 4500 de lei.

nick_style
26-01-2012, 03:35 PM
Am un prieten care si-a cumparat o dacie 1310 anul trecut prin vara din 2002.
Este al 3-lea proprietar.
Eu i-am zis anu trecut sa o inmatriculeze ca apare noua lege dar el o dadea ca nu se plateste taxa la masinile care au avut cel putin doi proprietari inainte,doar la cele care au un singur proprietar.
Acum a fost la Politie cu actele si surpriza,i-au zis sa se duca sa plateasca taxa:)
Cum e pana la urma?
S-a amanat pana la urma legea cu taxa asta la masinile pana in 2007 sau cat mai dureaza?

Cristi_M.
26-01-2012, 06:53 PM
Va salut ! Nick , spune-i prietenului sa mai aiba rabdare o saptamana sau doua , pana intra Parlamentul in sesiune ordinara ! Numai atunci , guvernul poate da Ordonanta de urgenta cu modificarea legii , respectiv neplata taxei de inmatriculare pentru un an , pana in 01.01.2013 , la masinile inmatriculate inainte de 01.01.2007 , la prima schimbare de proprietar ! Bafta !

nick_style
26-01-2012, 07:38 PM
Ms.de informatie.
Altceva nici nu prea are ce sa faca ,iti dai seama cat e taxa la o masina non euro :)

kyturelm
29-01-2012, 03:08 PM
Buna. M-ar interesa de la cei care stiu si au facut inmatriculare in Romania cat de curand, ce trebuie sa fac la inmatricularea unei masini din Italia in Romania.
mai exact as vrea sa imi scot numere rosii, ca sa ma pot misca de ici colo pentru a face documentele.
La scoaterea numerelor rosii,trebuie facut si RCA? Si numerele care le am pe actuala masina de Italia se radiaza automat cand imi vor da altele de Romania? Ca suntem in Uniunea Europeana?
Sa zicem ca maine ajung cu masina in tara, eu sunt din Bacau
Care ar fi pasii ce trebuiesc facuti pentru a inmatricula masina si a fi in regula ? Va multumesc mult si astept un raspuns cat mai detaliat, pentru a sti ce trebuie sa fac.
Va multumesc mult.

Catalin01
29-01-2012, 07:30 PM
Programare la RAR pentru omologare, eliberarea C.I.V si identificare=405 RON. Numerele straine le predai la politie cand le iei pe cele de RO si DA asigurarea este obligatorie.
Poti scoate maxim 3 seturi se numere rosii, un singur set este valabil o luna de zile, dupa aia platesti taxa si iti inmatriculezi masina definitiv in Romania.

Rog colegii mai experimentati sa ma corecteze daca am gresit cumva, oricum partea cu RAR-ul sigur asa este ca am facut-o eu saptamana trecuta.

kyturelm
29-01-2012, 07:51 PM
Trebuie sa fac prima programare la RAR si pe urma scot numerele rosii? Ce inseamna eliberare CIV si identificare.
practic, primul lucru care ar trebui facut.?
Dupa eliberare CIV, care nu stiu ce inseamna, ma duc cu CIV-ul sa scot numere? Si pe numerele de o luna de zile cat platesc asigurare?

ah1n1
29-01-2012, 07:57 PM
Asigurare faci pe jumatate de an sau un an.O faci dupa seria sasiului si dupa ce ai luat numerele definitive mergi iar la asigurator sa iti treaca numarul in asigurare.Prima serie de numere o poti lua inainte de programarea R.A.R. Pentru cea de a 2 a serie trebuie facuta programarea RAR,luarea in evidenta la primarie si plata taxei de poluare.Inainte de toate iti trebuiesc actele traduse si legalizatem

kyturelm
29-01-2012, 08:04 PM
Si aveti idee cam costa traducerea si legalizarea?

Cristi_M.
29-01-2012, 08:13 PM
C.I.V. = Cartea de Identitate a Vehicolului ;
Identificare = Certificat de Autenticitate emis de R.A.R. ( Registrul Auto Roman ) ;
Toti pasii de urmat pentru inmatricularea autovehiculelor se gasesc pe site-ul Politiei Rutiere , sectiunea " Inmatricularea auto " ! Costul traducerii si legalizarii se pot obtine la un Birou de traduceri ( autorizate ) si la un notariat !

kyturelm
29-01-2012, 08:16 PM
Deja imi vine sa renunt la inmatriculare, avand in vedere cat e de umblat si cate hartii si prostii iti trebuie.
Dar am sa fac inmatricularea, ca aici as plati 3000 de euro pe an asigurarea.

bighi89
29-01-2012, 08:54 PM
Legalizarea si traduceri nu ar trebui sa depaseasca 100-150 ron am facut eu acum cateva luni daca umbli maxim 3-5 zile rezolvi. Dar mai dureaza o saptamana pana iti ajunge talonul.

kyturelm
29-01-2012, 08:59 PM
Mersi mult de raspuns.
Deci cum ajung in tara, traduc si legalizez toate actele masinii. Dupa care ce fac? Ma duc sa scot numere rosii, fac asigurare? Sau fac asigurare si scot numere rosii?
Sau, ca sa pot scoate numere rosii, trebuie sa platesc taxa de poluare si pe urma la primarie,....
Nu stiu cum sta treaba.
Daca nu stie sa imi raspunda(ca eu unul sunt piua), ma lamuresc cand voi fi nevoit sa umblu dintr-o parte in alta.
Saracutul de mine

bighi89
29-01-2012, 09:04 PM
Pai iti poti face programare la rar deja(o poti face si pe site lor) daca gasesti plin in zona ta cauta intr-o localitate apropiata, legalizezi actele la orice birou care se ocupe si le spui lor sa iti faca toate dosarele daca nu ma insel sunt 3 poti face si asigurarea tot la ei daca zici ca nu vrei sa umbli.

ah1n1
29-01-2012, 09:06 PM
Cel mai bine,cand ajungi in tara,iei frumos toate actele masinii la tine si dai o fuga la politie.Ei iti vor da toate demersurile ce trebuiesc facute.Iti notezi pe ceva sa fii sigur ca faci totul si dupa aceea te apuci de treaba.E mult de alergat dar decat sa dai 3000 de euro asigurare...

username
29-01-2012, 09:15 PM
La rca, vezi ca nu toate firmele fac asigurari in vederea inmatricularii.Trebuie sa iti lase spatiul gol, la numarul de inmatriculare.Anul trecut, dintre omniasig, astra si generali, parca, doar astra au vrut..

Cristi_M.
29-01-2012, 09:18 PM
Colegule Kyturelm , citeste AICI (http://www.politiarutiera.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=6341&Itemid=71) !

Basti77
29-01-2012, 09:52 PM
Deja imi vine sa renunt la inmatriculare, avand in vedere cat e de umblat si cate hartii si prostii iti trebuie.

:roflroll2:Tare asta, exceptand taxa de poluare la care decizia se elibereaza in 2-3 zile de la depunere, depinde de administratie, se poate lua si in aceeasi zi daca o depui de dimineata si ai ceva vorbe frumoase in tine, restul actelor se rezolva in aceeasi zi. Nu stiu cum este in alte orase dar eu de dupa ce am primit actele de la leasing, a doua zi aveam programare la RAR, facut identificarea, platit taxa la primarie si luat viza pe fisa de inmatriculare, platit talonul la BCR, facut RCAul pe o luna (in vederea inmatricularii, unde a fost mai ieftin), facut dosarul la un birou de copiat acte si depus la politie.

A doua zi aveam noul talon si numerele.

In cazul tau intervine traducerea care se face pe loc la traducator in aceeasi zi cu restul actelor, cu restul si taxa de poluare care cum am spus te poate intarzia 1-2 zile, depinde de administratie.

Nu vad ce este asa mult de umblat, toate se rezolva foarte repede daca iti faci un plan de bataie inainte :)

kyturelm
29-01-2012, 10:10 PM
Va multumesc de raspunsurile voastre care sigur or sa ma ajute.
Am o intrebare, ce vrea sa zica prin "h) copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenientă străină, la care se solicita înmatricularea în România, cu exceptia primei autorizări."
Imi trebuie asa ceva? Si de unde sa o iau?
Am inteles ca trebuie sa platesc taxa de poluare, care nu e asa mica din pacate, dar taxa de inmatriculare? Dovada plătii taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii.

raduro1985
30-01-2012, 01:16 AM
Nu stiu exact daca sunt pe subiect, dar presupun ca totusi aici e locul problemei mele.
In final, cum a ramas cu taxa de inmatriculare pentru vehiculele inmatriculate inainte de 2007? Leutul meu e inmatriculat prin 1996 in tara, si acum ma gandesc sa il trec pe numele meu (chiar daca a trecut 1 an si 2 luni de cand e in custodia mea). Si cam cum ar trebui sa fac.
Proprietarul e plecat din tara, dar totusi am reusit sa scot o procura inainte sa plece, prin care am "delegare" de la el sa o vand. Nu stiu cum e normal, pentru ca ar fi putin ciudat ca eu sa imi vand tot mie masina. Cam ce taxe ar trebui sa achit, si mai exact de unde sa incep?

CGDBZ
30-01-2012, 08:11 AM
Noua taxa este inca in vigoare, trebuie publicata modificarea in monitor . Mai asteapta sau mai bine mergi pe la politie si afli exact ce trebuie sa faci.

catalin gheorghe
30-01-2012, 08:51 AM
Astazi se discuta Ordonanta de urgenta privind modificarea si aminarea taxei pina in 2013. (...e un semn bun, sa zicem)

turbojack
30-01-2012, 11:01 AM
Iar modifica shimbarea modificata.Niste cretini.Pana si cei ce trebuie sa aplice legea asta sunt zapaciti.Uite lupu' nu e lupu'.

kyturelm
16-02-2012, 09:43 PM
As vrea sa imi inscriu si eu masina in romania,dar fostul proprietar i-a scos filtrul fap al masinii. Cand ma duc sa imi inmatriculez masina,sa fac rar-ul sau itp-ul ce se intampla daca nu mai ai filtrul fap? Platesc mai mult taxa de poluare,sau nu trece de rar,sau nu trece de inspectie!!!?

turbojack
16-02-2012, 09:56 PM
Taxa se plateste dupa documente .Important este sa treaca testul de noxe.Roagate sa nu fi spart si catalizatorul.

kyturelm
16-02-2012, 10:35 PM
Si cum as putea sa imi dau seama daca la spart? Masina merge foarte bine. Practic a dat jos fap-ul si ia facut modificare la centralina,asa cum multi useri vorbesc de asa ceva pe aici pe forum. Problema consta doar ca imi apare doar anomalia antinquinamento in display,de fiecare data cand pornesc motorul.

nick_style
18-02-2012, 10:05 AM
Itp-ul poti sa-l faci si in alta partenu neaparat la ei,dai ceva la baieti si n-ai treaba.

bighi89
18-02-2012, 03:33 PM
Daca masina nu a fost inscrisa niciodata in ro din cate stiu esti obligat sa il faci al rar, sa ma corecteze cineva daca gresesc. Nu de alta dar am avut si eu 2 masini de inscris si doar la rar am putut sa fac itp.

militistu
18-02-2012, 03:39 PM
Daca nu a fost inscrisa niciodata in Ro doar la RAR se face ITP ul.Acum recent am avut o discutie cu un prieten referitor la chestia asta cand si a inmatriculat masina .

bighi89
05-04-2012, 01:07 PM
A auzit cineva ceva pana acum ca nu se restituie nici o taxa de inmatriculare? Si ca toata chestia a fost facuta doar ca sa numai iasa lumea in strada? Nu de alta dar asta a fost respunsul primit pentru actele depuse la o octavia tour la care sa platit de noua 1000 e taxa in urma cu maxim 2 ani. Situatia intampinata de catre colegul de apartament.

nick_style
05-04-2012, 04:48 PM
S-a mai discutat ca se restituie cei 25% doar celor care au inmatriculat in 2011.

bighi89
06-04-2012, 05:33 AM
Am zis maxim 2 ani pt ca nu garantez momentul inscrierii. Dar totusi raspunsul acela a fost " ca sa interpretat gresit si ca toata chestia a fost doar ca sa numai iasa lumea in strada" Dupa ce s-a deplasat la ghiseu s-a comunicat ca singurele masini carora li s-a restituit o mica parte din suma au fost doar 3 dube.

valifilioreanu
06-04-2012, 08:11 AM
Eu mi-am recuperat o parte din taxa.Am platit pe 8 ianuarie 2012 1300 euro si dupa ce a aparut varianta modificata pt 2012 am depus cerere de restituire. Mi s-a aprobat si pe 19 martie mi-am luat inapoi 300 euro.

bighi89
06-04-2012, 08:36 AM
Am inteles, mersi. Stie cineva care e treaba cu chitantele care atesta ca ai platit taxa? tata ori le-a aruncat ori..... Eu sunt "pustan" nu am avut voie sa ma ocup de acte cand a fost cazul. Sunt sanse sa fac ceva fara ele?

CGDBZ
06-04-2012, 10:30 AM
Chitanta nu are nici o valoare. Te verifica in baza de date daca ai platit sau nu caci tu poate ai platit dar ai recuperat banii in instanta si te prezinti la ei cu chitanta cu care ai platit.

MariusP
06-04-2012, 10:41 AM
Fara chitanta nu faci nimic. Cel mai probabil s-a uitat sa se faca o copie la original, pentru ca originalul ramane la Finante. Poti cere o copie de la ei si in felul asta ai dovada. Asta e primul pas.

CGDBZ
06-04-2012, 10:48 AM
Citeste ce am scris mai sus, chitanta nu are nici o valoare. Originalul ramane la politie.

bighi89
06-04-2012, 11:28 AM
Mi-a trecut si asta prin cap ca s-a depus originalul. Probabil nu s-a facut copie. O sa incerc reuperarea unei copii, ceva de genul. Mai exact unde s-au depus actele sa stiu de unde incep,exact sa stiu une ma duc sa intreb prima oara sa adun detalii, pt a-l trimite pe tata. Varianta cu prietenul e cu dus intors, e cam repezit el de fel si nu ar strica o idee in plus.
Mersi.

CGDBZ
06-04-2012, 11:37 AM
Te duci la finante si depui o cerere de restituire, intrebi acolo pentru mai multe detalii.

nick_style
06-04-2012, 11:59 AM
Pai cand s-a platit taxa si ce vrei sa faci cu chitanta?

bighi89
06-04-2012, 01:05 PM
Cica imi trebuie o copie dupa chitanta....

Taz
06-04-2012, 01:43 PM
Pe mine nu ma multumeste "favoarea" de a-mi da 25% din suma inapoi, tot la judecata ajung,doar ca imi e cam greu sa imi aleg avocatul...:)

nick_style
06-04-2012, 02:08 PM
Pai cand a fost inmatriculata masina ca sa nu te duci la ei degeaba?
Daca a fost inainte de 2011 te stresezi degeaba ca dupa calculele lor o sa mai trebuiasca sa dai u bani.

bighi89
06-04-2012, 02:23 PM
Amandoua au fost in 2011. Taxa totala undeva la 1100 euro.

nick_style
06-04-2012, 09:27 PM
Atunci se pot recupera acei 25% din taxa.
Eu peste o luna am recursul la Iasi si se cam termina cu procesul.Sper ca tot luna care vine sa imi iau si banii :)

bighi89
06-07-2012, 09:01 PM
Pentru ca nu am rabdare pana dimineata sa verific la banca. Luna trecuta, acum vreo 2 saptamani maxim 3 am depus cerere pentru restituirea taxei de inmatriculare. Cert e ca am verificat bancomatul (zi de salariu) si sunt mult mai multi bani decat trebuiau. Sunt sanse sa se fi aprobat si virat banii in cont asa repede? Pentru ca la depunerea dosarului nu am atasat copie dupa chitanta sau numar pentru ca nu le mai aveam si mi-au spus ca o sa dureze mai mult. Eu numai locuiesc la adresa din buletin si nu am cum sa verific daca a venit mandat etc sau nu. Ma gandeam ca mi-au gresit astia salariul dar totusi sa mi-l dubleze nu prea aveau cum.

turbojack
07-07-2012, 02:21 AM
un extras de cont rezolva dilema. :)

nick_style
07-07-2012, 08:20 AM
Pai acolo pe cerere aveai sa optezi cum vrei sa-ti restituie banii si trebuia sa bifezi la ei la finante,pe card sau mandat cred.Depinde ce ai bifat tu.
Eu am luat taxa toata inapoi.Am platit 4400 lei si am luat 4800.Daca nu se baga Baselu trebuia sa mai iau vreo 700 dar e bine si asa :)

Basti77
07-07-2012, 10:48 AM
Se inmatriculeaza masini si fara plata taxei. Te duci direc la militie cu hotararea judecatoreasca si baietii o inmatriculeaza, partea proasta este ca stai cu masina pe bara pana la sfarsitul procesului.

bighi89
07-07-2012, 04:15 PM
Dilema rezolvata. Banii din restituairea diferentei dintre taxa noua vs cea veche. As fi scos eu toata suma, dar tata refuza sa faca proces.M-am dus cu el "de mana" sa faca dosarul, o luna l-am rugat sa s duca si nu a vrut. Iar cand am ajuns acolo, el nu si-a luat nici un act la el (la buletin ma refer) prea delasator, macar am scos 250e din 1000. Iar daca as fi trecut masina pe numele meu, ma gandeam ca se pierdea tot. Ma mira faptul ca s-au miscat foarte repede, mai putin de 2 saptamani a durat distractia. Si doar am depus dosar fara chitante etc. Era bifat sa mii vireze in cont, dar au zis ca trimit plic acasa sa ma anunte.
@basti nu puteam sa stau fara masina.

dragoselu
19-10-2012, 08:59 PM
O noua modificare (http://www.gandul.info/auto/ponta-taxa-auto-se-schimba-de-la-1-ianuarie-10245573)

ah1n1
19-10-2012, 09:09 PM
De vreo saptamana am facut si eu dosarul pentru datul statului in judecata pentru restituirea taxei auto.am luat legatura cu avocatul,am inaintat dosarul si in decembrie avem prima infatisare.sper sa fie totul ok!

adybratulescu
09-01-2013, 04:40 PM
Salutare!
Eu nu am inteles mai nimic cum se aplica noua taxa de inmatriculare. Daca mașina mea a fost cumpărată din România in Ianuarie 2006, si acum vreau sa o vând, cumpărătorul va plăti vreo taxa? Si cam cât ar fi taxa aia? Ma întreabă lumea și habar nu am ce sa le zic.
Mulțumesc!

Cristi_M.
09-01-2013, 05:41 PM
Salut! Din ce am inteles io de la "hotii" astia, toate autovehiculele inmatriculate inainte de 01.01.2007, pentru care nu s-a platit niciodata taxa de poluare (sau prima inmatriculare sau dracu s-o ia cum i-a mai zis) indiferent de unde au fost cumparate, atunci cand intervine prima schimbare de proprietar (adica vanzare), cumparatorul ( adica ala care o s-o inmatriculeze) plateste o taxa!!! Acuma, cum se va numi taxa aia, timbru, bir, fumarit, asta nu mai stiu! Probabil ca se va ajunge la o solutie de compromis, 1/2 vanzatorul si 1/2 cumparatorul! Dar, pana se linistesc apele, eu recomand rabdare si mai asteptati cu inmatriculatul! Ca exemplu, dupa un "calculator" de anul trecut, la masina mea era vreo 850 de euro :(, calca-i-ar tramvaiul 41 pe "dasteptii" astia care concep tot felul de biruri !

militistu
09-01-2013, 05:42 PM
Parca taxa de prima inmatriculare a fost introdusa din 2007 cred nu?Atunci cel care ti va cumpara masina trebuie sa plateasca pt ea taxa de prima inmatriculare.Si eu sunt in aceeasi situatie,masina cumparata din Ro de noua in 2004,daca am sa o vand cel ce o va cumpara trebuie sa plateasca taxa de prima inmatriculare:(.

Doc
10-01-2013, 10:42 AM
Nu va mai grabiti cu inmatricularile in perioada asta. Pana nu rezolva astia ceva cu taxa de timbru e bine sa nu incercati inmatricularea masinilor, chiar si cele dupa 2007. Sunt multi cei care au cerut recuperarea taxei de poluare si au castigat procesele, astfel ca au reusit sa inscrie masinile fara taxa platita. Pacalit, in acest caz, va fi cumparatorul.

Daca doriti totusi sa cumparati o masina dupa 2007 in perioada aceasta, PROPRIETARUL TREBUIE VA PREZINTA DOVADA ORIGINALA DE LA ANAF CA NU A RECUPERAT TAXA DE POLUARE.

Bucșă
10-01-2013, 01:57 PM
Citeam pe alte site-uri opinii, nemultumiri despre noua lege si am ramas uimit de prostia omeneasca sau mai bine zis:romaneasca. Unii desii nu au nici gand de a vinde masina spuneu ca in cel mai scurt timp o vor inmatricula in BG. Intrebarea mea e :de ce??????? Voinicii care deja circula nu aceste numere faceau misto de politie mai exact de faptul ca se uita la acte si nu inteleg nimic. Cel mai interesant mi-sa parut un personaj care contra sumei de 150ron facea citez:* asigurare si itp exact ca cele originale*. Ma intreb ce se intampla daca ma loveste unu cu o asigurare din asta.... Parere mea e ca aceasta lege e de genu ``azi apare maine dispare˙` nu cred ca va tine o vesnicie asa ca nu trebuie sa ne speriem degeaba.

DnI_
10-01-2013, 02:18 PM
Astazi am fost la RAR in Voluntari pentru identificare cu o masina a unui prieten.
Cei de acolo au zis clar ca taxa este valabila si ca anul asta nu s-a inmatriculat nici o masina.
Asa au zis cei de acolo.

Masina va ramane pe numele fostului propietar pentru ca este din 2001 , motor 2.2 diesel euro 3 , iar taxa este 2700E aproape cat a costat masina.
Taxa calculata cu calculatorul de aici! (http://www.4tuning.ro/calculator-taxa-auto-2012/)

adybratulescu
10-01-2013, 02:24 PM
Ati observat si voi ca pe acele calculatoare cu cat masina e mai veche cu atat taxa e mai mica?

DnI_
10-01-2013, 02:43 PM
da.

A inmatriculat cineva de aici vre-o masina anul asta mai veche de 2007 care a fost initial cumparata din romania de noua ??

Basti77
10-01-2013, 03:44 PM
Din ce vad pe sticla, ce mai citesc pe internet si ce aud neoficial lucrurile cam difera, iar cum cele neoficiale se cam adeveresc au cred ca pana la urma taxa se va face permanenta, platibila in fiecare an si introdusa in impozitul auto. Se va incasa de primarie iar acestea o vor sparge, la bugetul local si la bugetul de stat (mediu sau ce destinatie va avea).

Asa cum regionalizarea este prezentata peste tot ca fiind formata din 8 regiuni, apoi au venit cu 12 regiuni, in aceasta a doua varianta PHva era cu BZ, BR si TL, azi am aflat pe usa din spate ca regiunea va fi formata numai din PH, BZ si IL si ca deja totul este cam hotarat.

Asa si cu taxa, ei prezinta ceva dar pregatesc altceva, balbaiala lor este datorata faptului ca si-au dat seama ca nu au banii necesari promisiunilor facute, lor nu le trebuiesc bani pe termen scurt, ci pe termen lung, adica o suma anuala si certa pe care se pot baza. Cum impozitul auto este o suma certa, in proportie de peste 80-90%, marea majoritate il platesc, este o suma anuala, eu zic ca aici se va umbla.

Tudor
10-01-2013, 07:38 PM
Stat securist ordinar! De ce nu fac cum e in UK - asigurare + road tax? Aici ai asigurare, rovigneta, taxa inmatriculare si impozit. Trebuie *utut statul pe toate partile cu fiecare ocazie! Si asta si pentru ca romanul e fudul, sarac rupt el tot cu *uru in masina. Asa ne trebuie! Avea cinve impresia ca se va schimba ceva dupa alegeri? Poate, dar prin alte tari, nu aici.

Doc
10-01-2013, 11:02 PM
O sa ne-o traga la toti. Asta se va intampla. Bine ca nu am mers la vot, ca sa am ce regreta. Insa ma bucur cand stiu ca cei care i-au ales pe actualii guvernanti vor plati alaturi de mine, aceleasi taxe.

cezzzarica
10-01-2013, 11:07 PM
Fraierii care au pus botu la vrajeala comunista de 2 lei a lu Ponta sa plateasca acum. In Romania nu se va schimba nimic pt. ca toti sunt la fel, doar niste hoti, nu ai fost in stare in 23 de ani sa zugraveasca ce a construit Ceausescu. Ne meritam soarta. O sa le platesc taxe si impozite dupa ce o-r sa-mi inapoieze banii platit ca taxa de prima inmatriculare. Pana atunci la revedere plati taxe, impozite, amenzi din partea mea. Personal as prefera sa muncesc si la negru decat sa stiu ca platesc ceva catre asa zisul stat.
Mi-e scarba la maxim de tot ce inseamna statul inclusiv justitia de *ahat.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Basti77
10-01-2013, 11:16 PM
O sa ne-o traga la toti. Asta se va intampla. Bine ca nu am mers la vot, ca sa am ce regreta. Insa ma bucur cand stiu ca cei care i-au ales pe actualii guvernanti vor plati alaturi de mine, aceleasi taxe.

Asta zic si eu, chestia nasoala este ca "ei", cei care au fost votati de aia care au pus botul, vor face paula mare pe seama lor dar si pe a noastra, asta cam doare.

205
11-01-2013, 09:00 AM
Am vazut la TV ca aproape 1 milion de masini sunt mai vechi de 10 ani. Ce o sa faca aia daca le pune o taxa / impozit de 2-300 EUR pe an (am zis o suma la intimplare)? De unde o sa plateasca? Ca 2 ani de impozit o sa depaseasca valoarea masinii (cel putin la vehitura mea)... ;)

Doc
11-01-2013, 07:15 PM
Hai sa vedem, ca Pontache s-a laudat pe la tembeliuziuni ca taxa este o aberatie si o va scoate definitiv. Ce taxa anuala de timbru ne vor coace?

alex82
11-01-2013, 09:04 PM
Pai ce-ar putea sa faca ? Ar putea schimba metoda de impozitare . Nu ar mai fii doar pe cm3 ci ca la taxa de inmatriculare . Platim un impozit in functie de cm3 , de norma de poluare , gr de monoxid , anul fabricatiei , etc . Si n`o sa mai fie de ex cat am acum pt 2.0 hdi 180 de lei , ci probabil undeva la 3-400 de lei . Decat o taxa mare 1 data , mai bine una mai micta , anual ( mai bine pt ei ) . Asa vor avea si o sursa sigura de venit , constanta ... Sper sa nu se adevereasca ce presupun ...

Basti77
11-01-2013, 09:20 PM
Si nici ca o contesti nu mai poti. Asa cum impozitul la casa se calculeaza in functie de zona, suprafata, cu ce este acoperita casa, de tipul materialelor, etc. asa si aici pe langa cmc mai baga norma de poluare si vechimea, CO2ul nu prea poate sa-l bage, la cele sub E3 nu sunt trecute in carte . Iar din aceast impozit o parte se duce la bugetul local iar o parte la bugetul de stat.

Daca s-ar vrea stoparea gaurilor negre numai cu 10% nimeni nu ar mai trebui sa plateasca aceste taxe, si alte taxe & mariri de taxe, dar daca sistemul permite, este la indemana oricui, simplu si elegant, taca paca si in loc de Pejo iti tragi un X sau un Q intr-un an daca tragi tare, trebuie sa niste OO mai tari sa-l pui in aplicare ;)

frumu
23-01-2013, 12:26 PM
SAlut! Daca voi cumpara o masina inmatriculata dupa 01.01.2007 la care taxa de poluare e deja platita, eu voi mai plati taxa timbru de mediu?

Am nevoie de vreo adeverinta de la finante a vanzatorului?

Multumesc

alex82
23-01-2013, 12:41 PM
Nu vei mai plati . In primul rand ca taxa se plateste pt masinile de pana 01.01.2007 . In al doilea rand , daca taxa a fost platita , ia o hartie de la finante cu care demonstreaza ca a fost platita taxa si NErecuperata ulterior

Cristi_M.
23-01-2013, 12:49 PM
Taxa se plateste la TOATE masinile, exceptie cele la care a fost platita deja - nu conteaza anul de fabricatie! Poa' sa fie si Trabant din 1965, daca nu s-a platit taxa, la prima schimbare de proprietar cel care o cumpara si vrea sa o inmatriculeze, trebuie sa plateasca taxa!
Frumu, daca taxa a fost deja platita, iti trebuie hartia in original si o adeverinta de la ANAF (cred) ca nu s-a solicitat in instanta recuperarea taxei! Dar sfatul general este sa nu va grabiti cu inmatriculatul! apele sunt tulburi acum si decat sa dati banii si apoi sa umblati prin tribunale cu procese de recuperare, mai bine mai asteptati!

bighi89
23-01-2013, 01:11 PM
Iar daca taxa a fost recuperata partial dar nu in instanta din diferenta care a rezultat din modificare?

Cristi_M.
23-01-2013, 01:20 PM
Pai "bucata" de taxa care a ramas in visteria tarii :) constituie taxa platita! Deci nu se mai plateste alta taxa la o eventuala schimbare de proprietar! Acum e mare haosul in finante si vorba unui "ganditor" inghetat la Kremlin: "Asteptati! Asteptati! Asteptati!" :)!

alex82
23-01-2013, 01:29 PM
A fost definitivata ... iata si noua taxa http://www.realitatea.net/cum-se-calculeaza-taxa-de-timbru-pentru-autovehicule-proiectul-ordonantei_1096946.html?utm_source=Cub-Homepage&utm_medium=Clicks&utm_campaign=trkweb

Taz
23-01-2013, 03:35 PM
Ok , si ce vor face pentru cei care au platit deja o taxa, care clar a fost mai mare decat taxa asta de timbru? :) Banuiesc ca ramai cu banii dati...ori ii dai in judecata, iei banii, platesti taxa de timbru si ramai cu diferenta . :lol:

Britzy
23-01-2013, 03:44 PM
Bun, mi-am calculat taxa si reiese ca trebuie sa platesc 493Euro, am masina din 2006, a fost cumparata de la reprezentanta din Romania, eu am achizitionat masina in decembrie 2012 de la vechiul proprietar si a fost inscrisa pe numele meu in decembrie 2012. Intrebarea este: Eu va trebui sa mai platesc taxa asta, sau este vb. de atunci cand o voi vinde mai departe?

Intreb asta deoarece la noua lege scrie urmatorul lucru:
„ART 6, litera d) cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule, precum și taxa pentru emisii poluante provenite de la autovehicule şi care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării"

Ionut159
23-01-2013, 03:45 PM
...cei care au platit deja o taxa, care clar a fost mai mare decat taxa asta de timbru? ...
Nu in toate cazurile taxa asta de timbru e mai mica decat fosta taxa. Spre exemplu am un amic care a inmatriculat in decembrie un 407 1.6 HDI din 2009. Taxa de poluare a fost 504 euro, pe cand taxa asta de timbru, conform formulei din proiectul ordonantei, ar fi 638 euro. Exemple de genul sunt mai multe. Oricum e o magarie. Tot ce fac e sa-i schimbe doar numele si evident contrar sloganului "poluatorul plateste" sa incurajeze din nou importurile de coji euro 2 si euro 1.

alex82
23-01-2013, 03:50 PM
Urmatorul proprietar trebuie sa plateasca . Legea a intrat in vigoare incepand cu anul asta , iar tu ai inscris`o anul trecut . Daca trebuia sa platesti nu puteai s`o inscrii ;)