PDA

View Full Version : Craiova - Drobeta Tr Severin - Portile de Fier

alexoffroad
08-08-2012, 03:19 PM
Salut,

am auzit de la mai multi oameni ca se lucreaza in Strehaia si in zona, si se circula cu mare dificultate :(

Aveti ceva info mai nou, sau a mers cineva pe un traseu ocolitor, care sa evite zona cu lucrarile?

Merci!

archaeus
08-08-2012, 03:48 PM
Se lucreaza pe portiunea Filiasi-Strehaia. Craiova-Filiasi pe 4 benzi excelent, Strehaia-Severin refacut acum 2 ani, e ca in palma. Drum ocolitor este Craiova-Calafat-Severin, dar si pe Craiova-Calafat se lucreaza. Mai exista varianta Craiova-Tg. Jiu-Severin, dar Tg Jiu Severin nu stiu cum e. Calafat-Severin e refacut si se merge pe malul Dunarii, e super. Eu zic ca daca trebuie neaparat sa ajungi din Bucuresti la Severin, merita sa stai la semafoare pe portiunea Filiasi-Strehaia, restul drumului e excelent.

/edit: mai exista Craiova-Vanju Mare-Severin, de asemenea refacut anul trecut.

alexoffroad
08-08-2012, 04:13 PM
Multumesc, @archaeus!

Eu ma gandeam sa ocolesc pe Craiova- Calafat - Severin, pentru ca este drum national(DN56 - E79), spre deosebire de Craiova - Vanju Mare - Severin, care este drum judetean (DJ606).

Daca spui ca e refacut drumul prin Vanju Mare, atunci cred ca aceasta este varianta castigatoare.

Interesul meu major este sa nu pierd timp, si sa stau in coada la semafoare la lucrari. Ai idee cam cat timp se pierde la lucrarile Filiasi - Strehaia?

archaeus
08-08-2012, 07:51 PM
Craiova -Calafat 80km Filiasi -Strehaia 25 km. Alegerea e a ta.

/edit: pe Vanju Mare drumul e refacut, si chiar daca e judetean e foarte bun si mai putin aglomerat, un pic mai complicat de iesit din Craiova daca nu ai gps sau nu stii drumul.
Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

ah1n1
08-08-2012, 09:16 PM
Pe ruta Craiova-strehaia-drobeta se lucreaza in cateva locuri si se sta destul de mult la semafor!In total cred ca pierzi intre 15-30 de minute la semafoare si cozile aferente!

alexoffroad
09-08-2012, 09:10 AM
Am navigatie si pe tel (Nokia Maps), am si un GPS Navon care cred ca are harta de la iGo, cred ca nimeresc sa ies din Craiova spre Vanju Mare ;)

Multumesc pentru sfaturi!

cox
09-08-2012, 10:42 AM
Intr'adevar e foarte bun drumul pe Vinju Mare. Eu tot pe Strehaia as lua-o, nu se pierde asa de mult la semafoare. Iar in ceea ce priveste iesirea din Craiova, nu te baza pe navigatie. Doar ce s-a inaugurat un pasaj suprateran si acum se lucreaza la unul subteran, motiv pentru care s-au blocat multe starzi si s-au schimbat o gramada de sensuri. Eu pur si simplu nu mai stiam sa ajung acasa saptamana trecuta...

alexoffroad
27-08-2012, 09:34 AM
Salut, m-am intors, si am folosit la dus drumul obisnuit, pe Filiasi Strehaia, iar la intoarcere am mers pe Vanju Mare.

A fost mult mai bine, din punctul meu de vedere, pe Vanju Mare - chiar daca am gasit cateva bucati unde NU era reabilitat / reparat, si erau niste gropi de vise rele. Estimez in total cca 10% drum prost, iar restul = asfalt bun, insa fara marcaje si fara parapeti - deci atentie.

Faptul ca nu este circulat, ca peisajul este superb, si ca nu ai de asteptat la cozi cu TIR-uri si praf, etc, ma face sa prefer acest drum, sau acest gen de drumuri, in general.

Multumesc inca o data celor care mi-au dat informatiile si sfaturile de mai sus!

w0lfy
27-08-2012, 04:05 PM
Nu recomand portiunea Tg Jiu - Severin. E nasol drumul si nu se lucreaza la el.

cox
28-08-2012, 02:59 PM
Cu riscul de a fi un pic off-topic, recomand din toata inima centura Severinului. E vis...