PDA

View Full Version : [How To] Geam pasager cu impuls

drbebeko
02-08-2012, 12:07 PM
Pentru cei la care vor sa functioneze geamul de la pasager ca si geamul de la sofer la un simplu impuls, am gasit solutia. Mai exact, la un simplu impuls de la butonul de pe usa sofer cat si de la butonul de pe usa pasager, geamul se va deschide/inchide complet, fara a mai fi nevoie sa se tina apasat butonul.
Ideea am preluat-o de la kdyalex care a montat asa ceva la 206.
Este nevoie de un modul suplimentar - CA/PSA3, care exista pe Citroen Xantia.Eu l-am gasit la dezmembrari la 25 roni, nou fiind muuult mai scump.
Principiul de montaj este acelasi cu cel folosit de kdyalex la 206 si prezentat aici - http://www.peugeotclubromania.ro/forum/threads/28925-Geamuri-cu-impuls .

In cazul nostru la 207, montajul este urmatorul:
- se taie cele 2 fire care intra in motorul ce actioneaza geamul pasager, respectiv firele 6071 si 6061, desenate cu rosu pe schema electrica geamuri.
- se leaga capatul firului 6061 ( pozitia B1 ) dinspre buton usa pasager la firul B1 de la modul
- se leaga capatul firului 6061 ( pozitia 2 ) dinspre motor geam pasager la firul A1 de la modul
- se leaga capatul firului 6071 ( pozitia A3 ) dinspre buton usa pasager la firul B2 de la modul
- se leaga capatul firului 6071 ( pozitia 1 ) dinspre motor geam pasager la firul A4 de la modul
- se leaga firul 6173 ( pozitiv 12V ) la firul A5 de la modul
- se leaga firul M6005 ( negativ ) la firul A2 de la modul.

Poze de la montaj sper in week-end.

Basti77
02-08-2012, 01:29 PM
Norocos ca ai gasit acest modul, citisem si eu despre el dar pe unde am intrebat nimeni nu avea asa ceva, oricum cam putine dezmembrari de Pejo prin PHva. Niste poze cu legaturile pentru 207 ar fi de folos.

drbebeko
02-08-2012, 01:37 PM
Daca vrei iti pot spune de unde am luat modulul. Mai exact am gasit un tip la bazarul de pe 4 tuning, dezmembreaza Citroen Xantia.

Poze cu legaturile doar in week-end pe cand am sa fac montajul. Ieri am legat modulul doar provizoriu si am vazut ca functioneaza 100%.
Daca te uiti in scheme este usor oricum :)

drbebeko
04-08-2012, 11:20 AM
RECTIFICARE !!!

Legaturile corecte ale firelor la modulul CA/PSA3 sunt urmatoarele:

In cazul nostru la 207, montajul este urmatorul:
- se taie cele 2 fire care intra in motorul ce actioneaza geamul pasager, respectiv firele 6071 si 6061, desenate cu rosu pe schema electrica geamuri.
- se leaga capatul firului 6061 ( pozitia B1 ) dinspre buton usa pasager la firul B1 de la modul
- se leaga capatul firului 6061 ( pozitia 2 ) dinspre motor geam pasager la firul A1 de la modul
- se leaga capatul firului 6071 ( pozitia A3 ) dinspre buton usa pasager la firul B2 de la modul
- se leaga capatul firului 6071 ( pozitia 1 ) dinspre motor geam pasager la firul A4 de la modul
- se leaga firul 6173 ( pozitiv 12V ) la firul A5 de la modul
- se leaga firul M6005 ( negativ ) la firul A2 de la modul.

Basti77
04-08-2012, 12:15 PM
Ai reusit sa-l montezi ?

drbebeko
04-08-2012, 09:36 PM
Da, dar din pacate chiar daca cu o zi inainte cand am facut proba am legat corect modului si functiona perfect, cand am facut montajul final am legat aiurea. Si am ars butonul ce actioneaza geamul de pe usa pasager. Acum caut pe net un 207 la dezmembrari si nu prea gasesc :(
De aceea am facut si rectificarea.

drbebeko
09-08-2012, 07:23 PM
Gata, geamul secvential este perfect functional. Cine vrea poate face, dar legaturile bune sunt cele scrise de mine dupa rectificare. Spor. :)

Basti77
09-08-2012, 07:43 PM
Mai trebuie sa ai si modul :) Nu am primit raspuns si am trimis 4 intrebari, poate gasesc pana la vara :)

Am aditat primul post cu datele din cel rectificat, daca este bine sa-mi spui.

drbebeko
10-08-2012, 08:36 AM
Ti-am zis ca tipul cu modulul raspunde cam greu. La mine a durat aproape 2 luni pana mi-a trimis modulul. Norocul a fost ca a costat doar 25 roni. Oricum mai sunt si altii care dezmembreaza Xantia tot in bazarul de pe 4tuning.
Se pare ca problema mea cu butonul de pe usa pasager nu s-a datorat modulului/legaturilor facute de mine. Problema a fost una mecanica, mai exact s-a rupt un arculet si a fost doar o coincidenta nefericita. Bine ca nu am apucat sa-mi comand unul nou ca costa 250 roni.
Schema este buna acum.

P.S. eu am rezolvat geamul pasager secvential, cine face semmalizarea sa mearga automat ?