PDA

View Full Version : Autostrada Ploiesti -Bucuresti

kdyalex
11-01-2012, 11:52 PM
Maine am un drum la Bucuresti stie cineva daca s a deschis autostrada Bucuresti-Ploiesti?

turbojack
11-01-2012, 11:57 PM
Au trecut o suta de ani de anul trecut ? Rabdare.

bobovis
12-01-2012, 12:08 AM
Voi inchide acest topic, urmand ca urmasii urmasilor moderatorilor de astazi sa-l redeschida la momentul optim, cand va fi de actualitate...:D

kdyalex
12-01-2012, 12:14 AM
Hai ca asta chiar a fost tare :))
Pe google maps deja e desenata ;)

bighi89
12-01-2012, 12:41 AM
Merge pe dn1. Este ok atat timp cat nu este duminica. Iar la intoarcere este ok atat timp cat nu e vineri seara sau sambata :P.

ariciul
12-01-2012, 01:13 AM
Ceasul nostru e cu vreo 20 de ani inapoi, deci cam atata va dura sa vedem autostrazile care ar trebui sa fie terminate acum si in anii imediat urmatori.

kdyalex
12-01-2012, 07:26 AM
Da...e clar nu a auzit nimeni nimoca deci tot dn1

andugene
12-01-2012, 07:37 AM
http://www.ziare.com/brasov/articole/traficul+rutier+dn1+deviat+dn1a

deocamdata doar atat auzi din cand in cand.iar despre tot felul de autostrazi,sute si mii de km,o sa auzim destule anul asta(electoral).

Asgard
12-01-2012, 09:38 AM
O fi trasata pe goagl, in realitate sunt portiuni unde nici macar nu au inceput lucrarile.

adrian ghiurau
12-01-2012, 09:48 AM
Hai ca asta chiar a fost tare :))
Pe google maps deja e desenata ;)
Ce sa zic de segmentul deA3 care e trasat din Ip pana in Bors.Si nici macar 1 m nu e practicabil.

ariciul
12-01-2012, 11:09 AM
Ba e practicabil, daca esti cu tancu :))

kdyalex
12-01-2012, 08:46 PM
M am intors bineanteles ca este inchisa! :(

Basti77
12-01-2012, 09:11 PM
Vezi ca sunt 3 camere de rovinieta, una din cate stiu este la pasarela care traverseaza spre Gherghita si 3 masini cu radar, 2 MCV si un Seat Leon Cupra negru "donat" de Pex Ploiesti.

dada4
12-01-2012, 09:43 PM
Sa vezi cand intra si Porsche-le politiei pe autostrada. Face ravagi.

kdyalex
12-01-2012, 09:52 PM
Da cum a fost cu Lotus ul zicea politistul ca s a aprins un martor in bord si s a oprit....probabil o fi fost cel de combustibil :))

kdyalex
29-06-2012, 05:10 PM
Cica la 1 se deschide autostrada.1 iulie 2012 sa nu se inteleaga alceva :)

Basti77
29-06-2012, 08:54 PM
Eu azi am mers pe ea, nu ai unde sa-i dai nici 150 macar.

kdyalex
29-06-2012, 09:56 PM
Au deschis o deja?Sunt 3 benzi pe sens?Asa ziceau prima autostrada din Romania cu 3 benzi pe sens.

Basti77
29-06-2012, 09:58 PM
3 pe hartie, sau 1 + 2 pentru smecheri :)

Am glumit, nu au deschis nimic, la cum se lucreaza pe ea tot mai sigur este DN 1, cel putin pana la primavara 2013.

Eggan
09-08-2012, 12:12 PM
In 31.07, orele 12-13, m-am intors acasa pe respectiva portiune de autostrada. Atunci era deschisa traficului pe ambele sensuri.

Mai au ceva de finisat/montat ei pe acolo dar se poate circula f. decent. E cu 3 benzi, din ceea ce-mi parea mie. Atasez mai incolo si niste poze din mers.

lowprofile
09-08-2012, 02:24 PM
3 benzi pe sens doar pe o portiune mica, restul autostrazii are 2 benzi.

Chris_RaMSeY
09-08-2012, 04:07 PM
Mi se pare destul de ok autostrada, mai putin faptul ca ai limitare 100 km/h. Cand oare va fi asa pana la Oradea?

Asgard
09-08-2012, 05:25 PM
Niciodata, sau hai sa fiu un pic optimist poate in urmatorii 100 de ani.
In general autobahnul asta :)) este ok, singura chestie naspa este un podet viaduct in mama masii ce o fi in apropiere de Buc, inainte parca sa se faca pe 3 benzi, care te cam zdruncina cand treci peste niste imbinari, ma rog nu mergeam cu 100 km/h ca sa zic ca poate trecea mai lin.

alexoffroad
09-08-2012, 05:42 PM
desi pare a avea destule parti negative (din moment ce sunt atat de multi oameni care ii aduc critici), cel putin din punct de vedere al sigurantei mie imi pare un pas inainte fata de DN1 Buc - Ploiesti.
Fara localnici care sa traverseze cand si pe unde vor, fara masini care taie banda dubla continua doar pt ca ei locuiesc pe partea cealalta a DN-ului, etc...

Doar ca a durat f mult pana s-a facut aceasta bucata de autostrada....

Am mers pe ea saptamana trecuta, si cred ca atunci cand va fi racordata mai bine, ca sa poti iesi mai usor pe ea, va fi mai folosita.
Cel putin se va imparti traficul, cei din zona DN-ului probabil vor folosi tot DN-ul, dar cei care ies din zona Mosilor, Obor Colentina, si mai la est, Titan, etc... foarte probabil vor folosi autostrada.
parerea mea :)

alex82
09-08-2012, 05:59 PM
In curand trebuie sa dea drumul la iesirea de la Snagov . Am venit si eu 1 data pe ea de la Buc la PL . Am plecat de la ASE pe drumul obisnuit , si pana in podul de la Otopeni am luat-o pe centura . In 5 min am ajuns la autostrada .
Momentan am vazut ca existau inca plasele pe la paduri :D . Ce ma enerveaza la maxim , sunt opritoarele alea la iesirea de la Barcanesti... pfff

Basti77
09-08-2012, 07:26 PM
Ce ma enerveaza la maxim , sunt opritoarele alea la iesirea de la Barcanesti... pfff

La cati prosti cred ca au ei prioritate :lol: cred ca venind pe autostrada si intrand in sens giratoriu tot ei au prioritate dar uita semnul de "sfarsit de autostrada" :lol:

Am dat de cateva specimene mergand pe centura, Brazi spre Barcanesti, si tot ei erau suparati, ca iesea taranul de pe autostrada, era superior :lol:

Asgard
13-08-2012, 04:40 PM
E trist ca discutam de o autostrada cand ar fi trebuit sa avem cu zecile in tara asta.
Una peste alta, si sectorul de intoarce de la Buc e bun, dar plin de adormiti care merg pe banda a doua.

godaro
16-08-2012, 12:38 PM
mie personal imi place autostrada asta: de la mine de la bloc (zona Titan) pana pe centura Ploiesti fac max 1h.
am fost daunazi pana la munte si de acasa pana la Cabana Piatra Arsa am facut doar 2 ore !!! mi se pare incredibil, cat de putin ne trebuie ca sa fim fericiti !

Sindrom_CHR
16-08-2012, 01:34 PM
Vorba unui coleg cu care vorbeam. Eu ma plangeam ca nu sunt benzinarii pe autostrazile astea noi si el imi zice: "dupa ce ca abia le-au facut, mai vrei si benzinarii. Zi merci ca ai pe unde sa mergi fie si 30km."

alex82
16-08-2012, 01:48 PM
O sa apara si benzinarii , si parcari si iesir catre diverse localitati . Ce ati fii preferat , sa ii dea drumul cand erau toate astea facute ( poate mai dura vre`un an ) sau sa va bucurati mai repede de acest drum ?? Pana la urma urmei sa fim seriosi , sunt posibilitati de alimentare pana sa intri pe bucata asta de autostrada din ambele parti . Daca ramai in cei 60 de km fara combustibil , inseamna ca ai plecat deja la drum cu becul aprins la combustibil . In schimb mult mai utile mi se par parcarile . Daca Doamne-fereste se intampla ceva , nu ai unde sa tragi masina decat pe banda de urgenta .

ariciul
16-08-2012, 03:12 PM
Distanta este mult prea mica incat sa ne vaietam de lipsa benzinariilor, insa in caz de urgenta intr-adevar nu ai unde opri/lasa masina.

Important e ca usor usor se face ceva, chiar daca dureaza o vesnicie.

jackie
17-08-2012, 07:57 PM
"mie personal imi place autostrada asta: de la mine de la bloc (zona Titan) pana pe centura Ploiesti fac max 1h.
am fost daunazi pana la munte si de acasa pana la Cabana Piatra Arsa am facut doar 2 ore !!! mi se pare incredibil, cat de putin ne trebuie ca sa fim fericiti !"

Care ar fi iesirea cea mai convenabila din Bucuresti-Titan la autostrada: sos.Stefanesti, sos. Pipera sau Otopeni centura ?

dlliviu
19-08-2012, 11:32 PM
Pai din Titan ,evident pe fundeni, andronache(sos stefanesti) si centura.

Eggan
20-08-2012, 12:19 PM
Lamentarile ca nu sunt benzinarii/ parcari inca, imi par fortate. Nu de Peco-uri si de parcari duce tara asta o lipsa crancena.

Bucurati-va ca, macar, pe o distanta de ~60 Km., nu te izbesti de vreun bou care depaseste fara sa se asigure/ in curba, pietoni care-ti tasnesc in fata, sau nu-ti rupi suspensia in ceva gropoi. Tot e ceva.

E Romania mai nene. Mai usor cu pretentiile, ca faceti ulcer degeaba. :P

turbojack
20-08-2012, 01:43 PM
sau nu-ti rupi suspensia in ceva gropoi.
:):):) Mai vorbim despre asta la primavara .

Sindrom_CHR
20-08-2012, 03:18 PM
Lamentarile ca nu sunt benzinarii/ parcari inca, imi par fortate. Nu de Peco-uri si de parcari duce tara asta o lipsa crancena.

Bucurati-va ca, macar, pe o distanta de ~60 Km
E Romania mai nene. . :P

Singurul lucru care l-am intalnit in tara asta si te ajuta intr-un fel este podul de la Basarab din Bucuresti si asfaltarea pe Timisoara-Lugoj-Drobeta Turnu Severin si cu putin efort la anul o sa fie brici pana la Craiova.

Tu cand iti iei masina ti-o iei fara volan si usi? Sau cand iti iei un un pantof, iti iei doar talpa? Asa e si cu autostrazile. Au trantit niste asfalt si cam atat. Nu tu indicatoare, nu tu marcaje, iesiri de pe autostrada etc.
Eu am facut 30 de minute pana la Ploiesti de la Otopeni. Si la iarna o sa fie acelasi calvar. La prima zapada o sa fie inchisa.
Eu cand o sa vad o autostrada ca traverseaza carpatii atunci o sa ii zic autostrada. Ce e acum sunt doar niste sosele europene cu 2 benzi.

@turbojack, putem vorbi si acum, ca mai sunt ramasite de asta primavara.

Eggan
20-08-2012, 04:58 PM
Sindrom_CHR, sa stii ca eu asa-mi cumpar lucrurile.. la masina, de obicei, incep cu prezoanele. :D

Daca pentru 60 de Km, si-aia facuti si dati in folosinta cu chiu cu vai, trebuie musai sa carcotim, ca nu e bine, ca nu e corect.. atunci eu zic sa ramanem la DN-uri.
Postarea mea ai trunchiat-o si ai omis exact partea pozitiva. Chestia e ca unii mor si intr-un drum scurt de 10-15 Km, ca a fost unul mare zmeu, si facea depasiri aiurea. Pe mine asta ma intereseaza la un drum lung, sa nu am masina care sa-mi vina din contrasens, sau vaca/purcel/puradel pe partea carosabila. De alimentat masina/halit/servit un suc/mers la o toaleta, le rezolv inainte de a pleca la drum, daca nu.. la destinatie.
Incearca sa vezi si partea plina a paharului.

Cand autostrada va fi de >300 Km., poate m-as plange de benzinarii/ parcari [zic poate], ca si aia 300 de Km, ii "sufli".
Referitor la bresele de intrare/iesire, semnalizari.. ptr. o farama de autostrada, repet, nu m-as lamenta. Au timp sa le termine. Oricum "vizati" la deschiderea ei erau cei care tranziteaza Ploiesti-Buc, sau invers. Tot e ceva.

@turbojack.. multi se plangeau si de portiunea Turda - Gilau, ca nu va tine, ca aia, ca cealalta. Eu am trecut pe ea, in toate anotimpurile si a fost bine mersi.

turbojack
20-08-2012, 09:18 PM
@turbojack, putem vorbi si acum, ca mai sunt ramasite de asta primavara.
Faceam referire directa la "noua" autostrada si nu la alte drumeaguri "reabilitate".

Daca pentru 60 de Km, si-aia facuti si dati in folosinta cu chiu cu vai, trebuie musai sa carcotim, ca nu e bine, ca nu e corect.. atunci eu zic sa ramanem la DN-uri.
@turbojack.. multi se plangeau si de portiunea Turda - Gilau, ca nu va tine, ca aia, ca cealalta. Eu am trecut pe ea, in toate anotimpurile si a fost bine mersi.
Aici nu sunt de acord, cum bine facea o paralela @Sindrom_CHR , la pantofii pe care iti cumperi.
Presupun ca ai fost pe autostrazi vestice la fel ca multi altii de aici.
O autostrada presupune parcari la minim 5 km,panouri de semnalizare ( in special cele luminoase ) care la noi lipsesc cu desavarsire, telefoanele SOS care la fel lipsesc cu desavarsire sau sunt inactive,gardurile de protectie , parazapezi invernali si mai ales conexiuni la localitatile limitrofe. Aceste conditii nefiind indeplinite, asa zisele noastre autostrazi raman doar niste drumuri cu sens unic.
A3 are o calitate incontestabil mai buna decat A2 de exemplu, dar si asa am observat pe cateva portiuni ca terenul s-a "asezat",lucru ce se resimte spre limita maxima de viteza, comparativ cu perioada de inaugurare.
Din pacate noi romanii ne complacem in lucrul pe jumatate facut , cu automultumirea cu putin si injuratul in barba in loc sa ne revoltam prin tribunale pentru roti distruse si accidente provocate din cauze de calitate a drumurilor ( chiar "reabilitate" ).

Asgard
20-08-2012, 10:09 PM
Plus ca au aparut oratanii moarte pe carosabil , buna asta, nu?. Doua am vazut saptamana trecuta intinse, ma rog lipite bine de asfalt pe sensul catre Ploiesti la distanta de cativa km intre ele, imposibil de recunoscut din ce categorie faceau parte.

Eggan
21-08-2012, 12:40 AM
turbojack, cu tot respectul, am spus ca suntem in RO, nu Ungaria, Austria, Germania, etc. ai vazut matale autostrada de 60 Km p-acolo? Nu ma amagesc/ resemnez cu lucrurile pe jumatate facute, nu-i acord statut de autostrada, distanta fiind infima ca sa ma plang. Asa cum ai spus, e ca si cum ai merge pe un drum national cu sens unic, ceea ce DA, mie-mi convine! Pe o distanta de 60 de KM am tras o fuga cu 100-130 Km/h fara sa am emotii de vreun caschetar ca ma pandeste din nu stiu boschet. Daca in urmatorii 5 ani nu se mai construieste altceva[sunt pesimist de fire], si daca ramane la stadiul ala, ca infrastructura ma refer, tot mai mult imi convine decat DN1.
Mortaciunile.. chiar oprisem aproape de una pe tronsonul Turda - Gilau. De asemenea am vazut si pe A2 si daca nu ma insel si pe A1. In concediu, am alergat pe toate sectiunile astea.

Ptr. mine, sectiunea respectiva este o alternativa ce o prefer DN1.

Cat priveste datul in judecata.. in tara asta poti sa te revolti o vesnicie si tot nu-ti va ajunge. Crezi ca poti strange suficient de multi incat sa se intample ceva? Vezi episoadele de boicotare a statiilor peco, era ubber-jenibila faza. Poate, daca pui la cale vreo miscare separatista gen ETA, IRA :D, altfel nu merge. La cati nervi mi-am mancat in trecut, pe diverse teme mi-a ajuns. Mult mai importanta e sanatatea mea.

Disclaimer: n-am simpatii politice sau implicatii in vreo lucrare de genul. Sunt doar un sofer obisnuit pe drumurile patriei, cu toate taxele platite la zi.

Sindrom_CHR
21-08-2012, 01:11 PM
Sindrom_CHR, sa stii ca eu asa-mi cumpar lucrurile.. la masina, de obicei, incep cu prezoanele. :D

Postarea mea ai trunchiat-o si ai omis exact partea pozitiva. Chestia e ca unii mor si intr-un drum scurt de 10-15 Km, ca a fost unul mare zmeu, si facea depasiri aiurea. Pe mine asta ma intereseaza la un drum lung, sa nu am masina care sa-mi vina din contrasens, sau vaca/purcel/puradel pe partea carosabila. De alimentat masina/halit/servit un suc/mers la o toaleta, le rezolv inainte de a pleca la drum, daca nu.. la destinatie.
Incearca sa vezi si partea plina a paharului.

.

Nu pot sa vad partea plina a paharului dupa 5000km prin Europa. Te bucuri ca mergi cu 100-130 si iei un caine. Sau mai stiu eu ce vietate. Eu atunci sa vad bucurie ca mergi pe autostrada.
Am facut un experiment acum 2 duminici si m-am dus pana la Ploiesti. Am facut 40 de minute pana la Ploiesti din Mogosoaia pe DN1. Si cred ca am prins doar de 2-3 ori 120, in rest 80-110, depinde de drum. Si am mers si fara statie. Sunt curios la iarna cum o sa fie. Ca daca da zapada, inchipuieti ca centura o sa fie blocata, oamenii nu au pe unde sa intoarca ca nu sunt iesiri si...de aici imaginatie poate fi bogata.
S sa ma bucur la o "autostrada" fara marcaje si alte utilitati cand dau cu scutul pe centura bucuresti-ului de umflaturile create, nu multumesc.

Eggan
21-08-2012, 01:45 PM
Riscam sa o dam in flame-uri, nu ma asteptam la atata suparare ptr un petec de asfalt [care inca e in lucru].

Eu zic sa nu o mai folositi, lasati-o doar ptr mine, ca io-s mai din topor asa, nu finut ca voi :)

ariciul
21-08-2012, 03:54 PM
Asta e situatia, atata timp cat expropierile costa mai mult de jumatate dintr-o autostrada(la fel si la pasajul Basarab) lucrarile vor fi scumpe si vor dura o vesnicie. Bineinteles ca mai sunt si multi alti factori care ingreuneaza lucrarile, insa eu consider ca e bine ca totusi se face ceva. Parca avem un dar sa gasim lucrurile negative in orice. Cati investitori am tot pierdut datorita infrastructurii de rahat pe care o avem.

Toata lumea se vaieta cand avea A2 180 de km fara vreo benzinarie, dar tot pe ea mergeau, nu pe drumul vechi. Imi amintesc cand eram mic ce aglomeratie era, cu un tip de TM care prinsese saracul 2 radare in 100 de km. Dar cine stie, poate o mare parte a romanilor nu merita sa aiba autostrada, ceea ce se vede in trafic de la stilul de condus pana la aruncarea gunoaielor pe geam si usuratul pe marginea drumului.

cielo99
23-08-2012, 10:14 AM
E cu 3 benzi ca si tronsonul Campia Turzi- Gilau? care e cu 2 benzi si pe rampele lungi este anulata banda de urgenta si facuta banda de rulaj. E ok si asa ca se pot depasi 2 camioane fara sa deranjeze pe cei cu turisme care pot merge mai repede.

Piticudvn
23-08-2012, 02:35 PM
E cu 3 benzi ca si tronsonul Campia Turzi- Gilau?

E cu 3 benzi cativa km in capatul dinspre bucuresti, nu stiu exact cati, pentru ca mergeam relax si ma bucuram de 3 benzi iar la un moment dat, la un pod parca, a disparut o banda si dusa a fost:))

Asgard
07-09-2012, 02:02 PM
Unde lucreaza rromanu' se vede ce sa mai. La o imbinare de pe un pod azi ruland legal cu 109 km/h zbang poc, oprit imediat pe banda de urgenta, rezultat cauciucul dreapta fata distrus definitv. Idioti cretini, nu-s in stare sa faca ceva bun din prima.

bighi89
16-10-2012, 10:11 PM
Pentru ca singurul loc unde am gasit sa fac saptamana asta identificarea rar la masina era in Bucuresti au rezultat urmatoarele:
Ploiesti Sud-Bucuresti Colentina 40minute.

Piticudvn
17-10-2012, 08:23 AM
pe autostrada? ai depasit un pic viteza legala:P

bighi89
17-10-2012, 11:00 AM
Nu aveam media in jur de 160. nu recunosc nimic. Da pe autostrada.

Piticudvn
17-10-2012, 04:19 PM
atata faci si daca mergi 110 pe dn1, ma rog, nu chiar pana in colentina. m-as bucura sa se mute toata lumea pe A3, sa fac eu singur naveta pe dn1:D:D

bighi89
17-10-2012, 07:25 PM
Eu de regula am nevoie in tei. Imi e mult mai usor sa merg pe a3. Pana acum mai nimeream aglomeratie din Baneasa pana acolo. Pe centura e cu dus intors, am prins zilele astea ceva aglomeratie. Deci pana acolo ma indoiesc ca as face doar 40 minute. O sa fie teroare cu intrarea pe a3 dinspre B pana se finalizeaza lucrarile. Deja era sa ma faca unu dauna totala. Plus ca ieri am stat cam 15minute de la intrarea pe centura din drumu spre Stefanesti. Vedem maine ca trebuie sa ma intorc la B.