PDA

View Full Version : [How To] Shimbare termostat 1.4 benzina

_vrx_
24-11-2011, 09:48 AM
Salutare

Stie cineva unde se afla termostatul de la un 207 1,4 benzina ?

Cosmin1012
27-11-2011, 12:02 AM
ce motor e? gasesti pe servicebox scheme

_vrx_
02-12-2011, 10:08 AM
Poza cu locatia termostatului pentru cei interesati.

_vrx_
02-12-2011, 10:51 AM
Pt schimbarea termostatului ai nevoie de : tubulara de 10 , cliket de preferinta mic sau mediu , prelungitor , set biti torks (este nevoie doar de unul singur dar nu am retinut care) si un cleste papagal.

"operatia" se desfasoara in modul urmator :
1- se demonteaza carcasa filtrului de aer . aceasta este prinsa cu un fluturas mic in partea stanga (cum te uiti la motor) apoi se deomnteaza cele doua racorduri( A si B notate in poza)
2- se desface suportul 5 prins cu 2 piulite (tubulara de 10 + prelungitor) apoi se desfac cele doua mufe pentru a usura accesul la termostat
3- se desface suportul 4 prins cu 2 surubri exact de carcasa termostatului (cheie necesara bit+cliket)
4- acum ar trebui sa aveti un contact vizual bun asupra termostatului urmand a se face un pic de "ordine" adica se aranjeaza cablurile si furtunele in asa fel incat sa aveti cat mai mult spatiu .
5- se decupleaza mufa din spatele termostatului (o sa atasez si poza cu termostatul) aceasta mufa nu este insemnata in poza dar e usor de identificat.
6- se desface colierul cel mare (furtunul 1) cu clestele papagal ATENTIE LA MAINI ! colierul este cu click - se strange de cele doua extremitati pana ramane in pozitia "deschis" apoi se scoate furtunul( o sa curga un pic de antigel)
7- se demonteaza cele patru suruburi folosite la prinderea carcasei termostatului (tubulara de 10, cliket si prelungitor) apoi se scoare carcasa din locasul de prindere dupa care se pozitioneaza in asa fel incat sa existe loc pentru demontarea celuilalt colier aflat pe furtunul din spate (furtunul 2 din poza) si se repeta operatiunea de scoatere a colierului si apoi a furtunului.
8- se curata bine cu o carpa locul de prindere al termostatului apoi urmeaza montajul in sens invers demontarii.
9- de retinut ca suruburile de prindere a termostatului se infileteaza usor cu mana (la inceput) pentru a evita stricarea filetului apoi strangerea se face cu "masura" pentru a nu sparge carcasa de plastic.