PDA

View Full Version : Schimbare proprietar

bighi89
15-11-2011, 09:32 PM
Are cineva idee ce documente trebuiesc pentru schimbarea proprietarului masinii? Searchul nu prea a ajutat mult si vreau ca masina sa ajunga dupa numele tatalui pe numele meu. Sau la ce pret se ridica toata distractia? Se vor pierde asigurarea, rovigneta odata cu acest lucru? Cel mai bine ar fi sa astept cand expira asigurarea si rovigneta peste ~5 luni?

saprosanu
15-11-2011, 09:35 PM
Cel mai bine asa este, ca acte iti trebuie:
Contract vanzare cumparare intre tine si tatal tau
certificat fiscal
Identificare RAR
Taxa pentru talon

adrian ghiurau
15-11-2011, 09:36 PM
Din cate stiu,asigurarea se poate recupera.Nu cred ca e valabil si pt rovigneta.

Asgard
15-11-2011, 09:39 PM
Rovignieta e pa doar in cazul in care schimbi numarul masinii,dar in cazul de fata daca se schimba doar proprietarul si raman acelasi numere de inmatriculare este in continuare valabila.

bighi89
15-11-2011, 09:49 PM
Rar-ul a fost facut acum 6 luni.Sau daca, revizia cand am inscris-o=identificarea iar tre sa dau acei 800 lei care i-am dat ultima oara? Numarul ramane acelasi pentru ca eu l-am vrut.

Asgard
15-11-2011, 09:53 PM
Aatat timp cat ITP-ull este valabil,nu-l mai faci din nou,faci doar identificarea.Cateva poze,iti emit certificatul de autenticitate si ai scapat.Apoi cum ti-a spus si Saprosanu,certificat fiscal,asigurare RCA,taxa talon la CEC sau BCR,plus taxa pt numere la ghiseul politiei.

adrian ghiurau
15-11-2011, 09:53 PM
Te-ar costa o identificare la RAR,un talon,trecerea in CI a masinii a noului proprietar,si asigurarea.Apoi faci cerere sa iti restiutie asigurarea.Eu zic sa mai astepti 6 luni sa nu te complici.MAi trebuie si ca tatal tau sa isi achite datoriile fata de stat.Nu poti face vanzari fara sa fii la zi cu impozitele.

bighi89
15-11-2011, 10:42 PM
Ramane sa le fac peste 6 luni. Datoriile sunt la zi abia am inscris alta masina. Nu era asta problema. Doar ca nu stiam la ce sa ma astept mai exact tinand cont ca nu pot sta mai mult de 2 zile in ploiesti. Si ma gandeam ca as fi putut face ghidusia mai repede.

Multumesc de info.

archaeus
24-08-2012, 08:07 PM
Sa reinviem un pic topicul. Situatia este in felul urmator: am terminat de achitat masina, a fost leasing pe persoana fizica cu titular de contract maica-mea si fidejusor eu, un fel de girant. Acum am primit toate actele de la leasing, cu cartea masinii, cu factura reziduala, cu o hartie de la finante cum ca societatea de leasing nu are datorii etc. Eu vreau sa o trec direct pe numele meu de la maica-mea. Care sunt pasii de urmat ca unii imi zic intai sa fac contract de VC cu maica-mea apoi identificarea, unii invers. mentionez ca mi-au pus aia stampila pe certificat la "instrainat catre" dar am lasat liber sa completez ulterior.

Asgard
24-08-2012, 08:26 PM
Acum 2 ani , 307 leasing pe persoana juridica, s-a terminat leasingul am facut act de vanzare-cumparare cu respectiva firma care a avut leasingul, apoi am asteptat ca leasingul sa trimita toate actele la firma respectiva si apoi sa intre in posesia mea si gata am inmatriculat-o. Sper sa nu fie diferenta mare intre persoana fizica si juridica.

Basti77
24-08-2012, 08:32 PM
Sa reinviem un pic topicul. Situatia este in felul urmator: am terminat de achitat masina, a fost leasing pe persoana fizica cu titular de contract maica-mea si fidejusor eu, un fel de girant. Acum am primit toate actele de la leasing, cu cartea masinii, cu factura reziduala, cu o hartie de la finante cum ca societatea de leasing nu are datorii etc. Eu vreau sa o trec direct pe numele meu de la maica-mea. Care sunt pasii de urmat ca unii imi zic intai sa fac contract de VC cu maica-mea apoi identificarea, unii invers. mentionez ca mi-au pus aia stampila pe certificat la "instrainat catre" dar am lasat liber sa completez ulterior.

Nu are treaba identificarea cu contractul de VC intre mama ta si tine, care este primul :). Te duci la RAR si faci identificarea, apoi contractul de VC intre mama ta si tine, fisa de inmatriculare (unele SC de leasing o trimit, altele nu, treci si pe Cartea de identitate noul proprietar, adica tu) pe care primaria de care apartii iti pune stampila ca nu ai datorii unde platesti si taxa de ~50 lei (depinde de primarie), si apoi cu mama ta te duci la politie (dupa plata taxei de talon, RCA). Un birou specializat iti face tot dosarul pentru politie.

Asa am procedat si eu, in ordinea asta.

10mbc
24-08-2012, 09:07 PM
La trecerea de la leasing la persoana fizica nu trebuie identificare RAR.

Basti77
24-08-2012, 09:10 PM
Daca proprietarul PF ramane cel care a avut leasingul nu trebuie dar daca se schimba trebuie, cazul lui, leasing facut de mama si vrea el sa fie proprietar, la fel a fost si la mine.

bighi89
24-08-2012, 11:20 PM

Saptamana trecuta am achizitionat o masina pentru un prieten. S-au facut actele la un birou de acte, 50 lei a costat, adica cv. Dupa care a plecat la identificare, fiind necesara pentru a o inscrie pe numele lui si lua alte numere. Banuiesc ca se poate face si inainte doar ca nu am avut masina pe mana inainte de a face actele.

dragoselu
24-08-2012, 11:36 PM

Trebuie, chiar daca utilizatorul devine proprietar. In acest caz se poate pastra Casco, fara inspectie de risc

10mbc
25-08-2012, 08:48 AM
Un coleg a facut chestia asta de o luna sau ceva de genul. Nu i-a trebuit.

Basti77
25-08-2012, 08:57 AM
Parca scrie destul de clar aici: http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_fac_sa_obtin_certificatul_de_autenticitate_la_ schimbarea_detinatorului_--123.html

Acte necesare: http://uploading.com/files/get/ma4ac818/transcrierea%2Btransmiterii%2Bdreptului%2Bde%2Bpro prietate%2Basupra%2Bunui%2Bvehicul.pdf

Scrie clar, certificatul nu este necesar :

- la terminarea contractului de leasing, atunci cand emiterea unui nou certificat se efectueaza pe numele utilizatorului, respectiv persoana care este deja inscrisa in vechiul certificat.

In cazul lui inmatricularea se face pe alt nume, nu al utilizatorului, se face contract de VC intre mama si fiu deci alta persoana, deci trebuie certificat.

archaeus
25-08-2012, 03:51 PM
Alta intrebare: astia de la leasing mi-au trimis certificatul lor fiscal in copie xerox color dupa o copie legalizata iar fata de la acte auto mi-a zis ca la militie nu o sa mi-o primeasca asa, ca trebuie ori originalul ori o copie alb negru cu stampila de legalizare in original. Cine are dreptate?

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Asgard
25-08-2012, 10:10 PM
Cred ca fatuca aia are dreptate. Ca o paralela ca PF cand imnatriculezi o masina la Politie te duci cu certificatul de la finante in original sau in copie? Asa cred ca e si aici.

bighi89
15-10-2012, 01:52 PM
Revin la problema din primul post. Pe 28 imi expira asigurarea. Vroiam sa inaintez dosarul pentru inmatriculare de pe acum. Problema mare este urmatoarea. Eu la adresa din buletin nu mai locuiesc. Pentru moment sa zic nu mai detin nici o proprietate pe numele meu si nici parintii, dar inca figuram la adresa respectiva. As putea intampina probleme la inmatriculare in cazul de fata. Masinile vor ramane la aceeasi adresa pe care sunt acum, doar numele difera. Mi-ar fi util un raspuns cat mai prompt, sau unde as putea lua legatura la un birou de acte in bucuresti in zona campusului din Tei.

As putea sa fiu luat in spatiu de bunici etc, dar nu am timp de alergat prin alt judet sa imi fac buletinul.