PDA

View Full Version : Constanta - Braila - Bacau - Iasi

dragos1230
16-09-2006, 01:38 PM
Salutare,

A facut careva acest traseu de curand? citeam alt thread si se spunea ca Bacau - Iasi e cam plin de griblura.....eu am fost in mai pe acolo si era impecabil drumul...nu vreau sa raman fara parbriz.

Multumesc.

BeeJay
16-09-2006, 02:47 PM
Bacau - Iasi e ok, fara criblura.

dragos1230
18-09-2006, 01:56 PM
Multumesc.

407SW
19-09-2006, 12:01 PM
@[quote=BeeJay]

Ce s-a intimplat de fapt, ce ai patit?

dragos1230
19-09-2006, 05:16 PM
Pai se discuta pe alt thread despre probleme pe acest drum....existenta de pietris etc...eu vara asta am avut mai multe intamplari neplacute cu pietre care au nimerit parbrizul meu, si nu as vrea sa il mai ciobesc etc...pe un drum unde exista acest pietris, criblura sau griblura (nu stiu cum este corect) este imposibil sa nu o patesti.

Am ajuns sa ocolesc 40-50 km ca sa nu o iau pe drumuri proaste, sau pline de capcane....aventura mare sa circuli in Romania....drumuri super tari...

BeeJay
19-09-2006, 06:09 PM
@[quote=BeeJay]

Ce s-a intimplat de fapt, ce ai patit?

Uite aici linkul threadului in care am povestit
http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=79&page=9

dragos1230
19-09-2006, 06:53 PM
Ce sa zic....sunt cam socat, citisem in alt thread cand spuneai ca e cam nasol drumul...ca e criblura pe acolo.

Eu mi-am luat o piatra destul de nasol in parbriz acum 2 zile, aproape de Costinesti unde se reface soseaua integral...cand au trecut 2 baieti cu microbuzele cu peste 80-90 la ora...

Oricum, problema semnalizarii drumurilor si portiunilor unde se fac lucrari este foarte mare in Romania ! Am facut 2300km din Italia pana in Constanta, in Austria, Ungaria numai noaptea, si nu am avut nici cea mai mica problema !!! Pe A2 era sa intru in parapet de 2 ori, pe acele sicane facute cand se trece de la 2 benzi la 1 sau invers, care daca nu ai faza lunga nu le observi decat la f putini metrii in fata...sa nu mai zic de portiunile de drum proaspat asfaltate care nu aveau axul drumului marcat.....in camp aveai sanse mari sa o iei pe aratura intr-o curba mai stransa...

Dupa cum am mai spus...aventura mare sa mergi noaptea in Romania....eu cu siguranta am sa evit pe cat posibil.

Sa nu mai zic de A1...mi-am facut cruce....2km de coada dupa o Dacie care nu cred ca putea sa-i dea mai mult de 60km/h ... o cunostinta mi-a spus ca avea 150km/h si i-a aparut in fata o turma de oi...speechless

407SW
20-09-2006, 08:30 PM
Nu incerc sa consolez pe nimeni prin acest post ci doar sa supralicitez la ideea ca pe drumurile din Romania datorita idiotilor cu care impartim tara te poti astepta la orice.
Masina din imagini a "trecut printre" 2 patrupede de tractiune (nevinovate de altfel) scapate pe sosea si care alergau paralel in "formatie de 3" -al 3 lea a scapat-, pe carosabil din sens opus, uniform repartizate pe toata latimea celor 2 benzi de circulatie astfel incit sa nu incapa nici o masina printre ele, pe un drum cu urcusuri si coborisuri pe care vizibilitatea, indiferent de timp si ora este limitata pina la virful rampei care urmeaza.
Viteza cu care se parcurgea drumul nu era mare raportata la:
-starea carosabilului,
-conditiile de vizibilitate, ora producerii, -
traficul relativ redus de la acea ora etc, -
-starea tehnica si potentialul masinii
si nu in ultimul rind fata de viteza de croaziera cu care "era obisnuita masina" si conducatorul 9se rula cu 120 pe un "drum de 150-170")...insa toate astea INTR-O TARA PREVIZIBILA. In Romania mai intervine un factor: ORICE (RAU) E POSIBIL!
Dar chiar si daca masina ar fi stationat nu bag mina in foc ca nu ar fi fost lovita de animalele (de altfel inteligente) in calduri care se urmareau galopind parca in transa.

Din fericire nici o victima umana, nici o zgirietura, DAUNA TOTALA, peste 4 luni si jumatate fara masina, statul roman gaseste de cuviinta sa impoziteze despagubirile din asigurari (16% din total) ca si cum ai face profit 100% prin recuperarea a 80% din valoarea asigurata.

@beejay. fa-te bine si da in judecata administratorul soselei respective pentru punerea vietii in pericol si pentru privarea de masina, cu un bun avocat vei cistiga.