PDA

View Full Version : Calarasi - Silistra

mjustin
03-09-2006, 01:53 AM
Cine imi poate da detalii despre starea drumului spre acest punct de trecere frontiera? Ceva amanunte?

Moofy
03-09-2006, 10:17 PM
Recomand pentru ca iesi mai ieftin decat la Giurgiu. Dar se misca mult mai greu. Eu n-am trecut niciodata pe acolo ci de cateva zeci de ori fie prin Ruse fie prin Vama Veche dar m-am interesat. Oricum treci cu bacul. Nu e pod decat la Giurgiu.

Val S
03-09-2006, 10:58 PM
cine imi poate da detalii despre starea drumului spre acest punct de trecere frontiera? ceva amanunte?

Ultima trecere: 14.08.2006.
Intre Drajna si Calarasi drumul este in reparatie, cu circulat pe o singura parte, alternativ.
De la Calarasi la Ostrov (mai ales ultima parte) drumul nu este in reparatie (ca nu repara nimeni de anul trecut) dar este utilizabil doar pe o parte, si trebuie sa astepti pana poti trece ( la fel, se trece alternastiv, doar ca fara semnalizare).
Te asezi la coada la bac (nu exisata semnalizare, faci brusc la stanga din drumul "principal".
Bacul este al unei firme particulare, care te pune in tema ca masinile lor au prioritate in fata clientilor care le platesc salariile, profitul, etc.
Te cost 20 ron trecerea cu masina (307).
Dureaza cam 30 minute.
La coborare se inghesuie toti sa iasa mai repede ca sa apuce loc in fata la vama.
Intri in vama la Ostrov, platesti 10 ron - taxa ecologica la romanica (degeaba).
Apoi urmeaza vama, cu vamesii romani care sunt amabili si bine intentionati ( pe bune) si nu te tin degeaba pe acolo.
Ajungi dincolo, la BG si treci -obligatoriu- printr-o baltoaca neagra - dezinfectie/dezinsectie/murdarirea masinii. POentru asta platersti 2 euro. Atentie, nu primesc alte valute, nu vor leve, ca aveam si d'alea.
Completezi o declaratie la vama ca cine esti si ce vrei de la ei (anul trecut nu era).
Apoi urmeaza sa se uite la tine, la masina, etc, se pot pierde circa 15-20 minute.
Pana sa iesi din zona vamii bulgare te duci si platesti vigneta (4 euro pt 7 zile).
Dupa care esti liber la drum.
Silistra e oras cu blocuri, strazi, indicatoare, etc. Ceea ce Ostrov nu e (asta ca ziceam noi ca ei sunt mai in urma).
De la Silistra ai drum catre Dobrici (in conditii bune, fara gauri, cu petice, dar de asfalt), fara politie, cu putine masini si putine localitati. De la Dobrici poti merge direct la Albena sau Varna, cu variatii: Balcic, Nisipurile de aur, etc.
Tot de la Silistra ai drum catre Shumen de unde te duci catre zona Burgas (Nesebar, Sunny Beach, Sozopol, etc)