PDA

View Full Version : Scartait roata in mers

anjin-san
15-10-2010, 09:56 AM
Salut,

De vreo doua luni imi scartaie roata fata dreapta la viteze mici (5-10 km/h) pe drum drept- fara sa pun frana. De fapt, in momentul in care calc un pic frana dispare scartaitul. Scartaitul e ritmic, in miscarea de rotatie, la anumite puncte.
Am fost cu masina la service si mi-au spus ca trebuie schimbate discurile si placutele de frana de pe fata pentru ca discurile au facut "sant".
Am scris aici sa va intreb si pe voi ce parere aveti. E ok ce mi-au zis astia?
Merci!

DJ82MAB
15-10-2010, 10:08 AM
Si discurile mele au "sant" si nu scartaie.Ce placute de frana ai pe ea?Eu am pe a mea TRW si nu scartaie deloc,iar pe Patner am Delphi care au scartait din prima zi cand au fost montate.Deci eu zic ca e de la placutele de frana.

anjin-san
15-10-2010, 10:11 AM
Habar n-am ce placute am, le-au schimbat la service-ul reprezentatei.
E vorba de scartait la plecarea de pe loc si la viteza mica fara sa pun frana.

d.vlad
15-10-2010, 05:05 PM
Si la mine facea asa pana sa schimb discurile de frana, dar in momentul in care am schimbat discurile am observat ca una din sigurantele de la placutele de frana era mai in interior spre discul de frana, deci posibil ca aia sa fi atins discul de frana si sa produca scartaitul.

catalin gheorghe
15-10-2010, 05:12 PM
Poate ai etrierele blocate.

PS: nu te supara pe mine dar daca iti scirtiie de doua luni de zile... mai lasa-le vreo doua luni si apoi poti sa vezi de unde vine.

g33k
15-10-2010, 11:00 PM
Si la mine se aude un scartait atunci cand dau in marsch-arriere si apoi fac o manevra de viraj in fata , la viteza mica. Placuetele sunt noi (nu scartaie la apasarea pedalei de frana) si discurile sunt ok.

turbojack
16-10-2010, 03:05 AM
.... Scartaitul e ritmic, ...
Culise etrier usor blocate sau rulment roata cu joc.

g33k
16-10-2010, 10:53 PM
Si la mine?