PDA

View Full Version : Ploiesti-Buzau-Focsani-Tecuci-Barlad-Vaslui-Iasi.

Basti77
27-09-2010, 02:59 PM
Dupa intalnirea de la Conca ma angajez in acest traseu, vreau sa stiu cateva detalii despre eventuale radare (camere) daca exista si unde sunt amplasate.

bobovis
27-09-2010, 03:08 PM
Camere mai sunt doar pe DN1. Cum nu ai treaba cu acest drum, stai cu ochii cat sarmaua pe radarele mobile...:D

PS Sigur ai un radar in Valea Calugareasca si unul la intrare in Mizil.

Tudor
27-09-2010, 06:09 PM
Tecuci, la iesire ai sanse mari sa intalnesti un filtru. Spre Barlad nu prea sunt, dar ai grija la Crasna (inainte de Vaslui), la intersectia cu drumul spre Husi acolo mereu stau gaborii si opresc destul de des. Dupa Vaslui, spre Iasi ai mare grija in Solesti, localitatea e destul de lunga si stau si acolo cu radarul. In general intrarea in Iasi dinspre Vaslui e libera. Cand ai coborat toata valea si ai dat de indicatorul "IASI" dai un semn, eu sunt la cca. 2,5-3 km de intrarea in Iasi, fix in spatele reprezentantei Peugeot, inainte de OMV, ma gasesti usor.

Basti77
28-09-2010, 07:15 AM
Multumesc pentru sfaturi, fiind sambata nu sunt mai multe tiruri pe aceasta ruta ? Un prieten care face distributie pe acea zona asa mi-a spus, ca ar fi mai multe in week pe acast drum decat pe DN, varianta Bacau.

Tudor trec pe la tine, nu scapi ;)

Tudor
28-09-2010, 07:41 AM
Da, cu 2-3 mai mult decat in restul saptamanii. Stai linisti, drumul e ok, sa zicem de nota 7 din 10. Ai grija dupa Tecuci la trecerile la nivel cu calea ferata, sunt ca dupa razboi.

NeculaDaniel
28-09-2010, 12:52 PM
Sincer iti recomand varianta Bacau-Roman-Iasi. Pe langa faptul ca drumul este perfect, nu dai nas in nas cu dobitocii de la punctul de control Crasna (dupa cum spunea si Tudor), nu iti rupi masina prin Vaslui (in oras e terminat drumul), nu stai stresat ca dai nas in nas cu radarul intre Vs si IS si CEL MAI IMPORTANT: A IESIT TULBURELUL!!! Pe aceasta ruta treci printr-o gramada de sate locuite 90% de betivi care au mai multa experienta la mersul in 4 labe decat biped si stai stresat aiurea. Iti recomand cealalta ruta si din prisma faptului ca e mai lat drumul (4 benzi in loc de 2).

Deasemanea pe distanta intre VS si IS au aparut o gramada de gropi.

In rest, iti urez drum bun si fara radare.

ingerul_danutz
25-05-2011, 04:28 PM
Plec si eu vineri de dimineata din Bucuresti pana la Iasi, urmand sa ma intorc seara inapoi.

Este ok traseul Bucuresti - Buzau-Focsani-Adjud-Bacau-Roman-Iasi ?!

Tudor
25-05-2011, 06:50 PM
Da, impecabil. La Roman nu alege varianta este dezastru, mergi prin oras.

GGG
03-01-2012, 10:01 PM
Cred ca o sa ajung si eu zilele astea pana in Iasi. Ruta Focsani-Bacau-Roman-Iasi, are ceva probleme de care ar trebui tinut cont ? Si cam care ar fii viteza de croaziera pe aceste sectoare ?

MariusP
03-01-2012, 11:59 PM
Nici o problema pe drum. Ai grija la echipajele de politie, sunt destul de multe. Depinde si in ce zi vii, dar stau mai tot timpul pe E85.
Viteza depinde de tine :) Intre Roman si Tg. Frumos e Traianul, unde toata lumea merge incet, pentru ca exceptia e cand NU sta politia. In rest, pana la Tg. Frumos, drumul e doar in afara localitatii, deci acolo iti cresti media :)
Drum bun!

GGG
04-01-2012, 12:11 AM
Multam fain Marius, daca totul merge ok, ar trebui sa plec maine la ora 24.00 sa fiu acolo joi de dimineata.

MariusP
04-01-2012, 01:18 AM
De la Focsani faci vreo 2 ore jumate sau mai putin. Depinde de viteza cu care mergi, dar tinand cont ca e si noapte ar trebui sa scoti o medie de aproape de peste 70 de la Focsani la Iasi.

RaduFilipescu
04-01-2012, 02:04 AM
@GGG-ule, sa nu te prind ca treci prin Bacau fara sa opresti sa bem o cafea amandoi!!!
Drum bun!