PDA

View Full Version : Starea drumului Oradea-Arad

407SW
25-07-2006, 07:50 PM
Salutare tuturor.
Poate cineva sa imi spuna ce stare are drumul Oradea-Arad. Calitatea asfaltului si intensitatgea traficului in general (TIR-uri?).

Multumesc anticipat.

kik
25-07-2006, 07:57 PM
Am auzit ca nu e grozav.Nu am fost sa iti pot spune sigur

Taz
30-04-2011, 12:23 PM
Chiar daca e vechi topicul,nu mai deschid altul.

Ieri mi-am mancat nervii si timpul pe drumul dintre Oradea si Timisoara. Oradea-Arad, vai de mama lui,aglomerat,plin de stopuri din cauza lucrarilor care probabil vor mai dura 20 de ani,gropi si denivelari nu mai vorbesc.

E "o placere" drumul spre Arad. Stiti vorba motociclistilor, asfalt uscat...eu va doresc doar...asfalt :)) ca ducem lipsa.

PS: Intre postul meu si cel de sus,este diferenta de 5 ani, si nu s-a schimbat absolut nimic in bine la drumul asta :shock:

adybratulescu
30-04-2011, 01:01 PM
Am fost și eu acum 3 saptamani pe drumul ala, dar eu eram deja obișnuit cu denivelările de pe DN 73 pe porțiunea dintre Rāșnov și Bran. Dar am stat și eu destul de mult la semafoare de ma saturasem, tot drumul fiind un șantier. Insa pot spune ca am văzut și drumuri mult mai rele īn săptămāna aceea, cu gropi de simțeam ca se rupe ceva īn mine cānd mai luam cāte una, cum ar fi DN 19 dintre Satu Mare și Sighetu Marmației și DN 18 intre Sighetu Marmației și Baia Mare. Drum rău am mai nimerit și pe DN 68 A pana īn Lugoj.

Asgard
01-05-2011, 05:24 PM
Off-topic.68 A nu este Lugoj-Deva?A ajuns rau?Cum naiba ca anul trecut l-au asfaltat,chiar inainte de Craciun am trecut pe acolo ultima data si s-a mers foarte bine,exceptie cateva portiuni care erau peticite.Chiar weekendul viitor vreau sa trec pe acolo.

adybratulescu
02-05-2011, 10:27 AM
Ba da, acela e drumul, dar din cāte țin eu minte erau porțiuni mai bune, și porțiuni mai rele, petecit și destul de denivelat și la cāt e de rigid Vw mi s-a părut ca e destul de rău. Totuși, am făcut 1500 de km īntr-o săptămānă și posibil sa nu mai țin minte exact.

Asgard
02-05-2011, 10:39 AM
Duminica o sa trec din nou pe acolo,si o sa postez aici impresiile despre drum.Pentru mine este o varianta buna pentru ca inainte sa fie reparat alegeam ruta Tm-Arad-Deva,tocmai din cauza faptului ca 68 A era prost.Dar acum,reprezinta o solutia buna mai ales ca evit drumul Arad-Deva care este foarte aglomerat,plin de tiruri si de radare.

Revin cu impresii dupa ce am parcurs luni dimineata drumul Lugoj-Deva: este bun,in proportie de 90% chiar foarte bun,are si niste portiuni peticite care adunate nu stiu daca insumeaza mai mult de 10-15 km,deci este mai mult decat ok.

Gheko
17-06-2011, 08:47 AM
Pentru Oradea-Arad, recomand prin Ungaria e cel mai bun si foarte liber. Am iesit pe Salonta si am intrat la Turnu parca. :) E mai lung cu vre-o 20 de km parca.

Eggan
19-07-2011, 09:18 PM
Pfff. "Febletea" mea, ruta Oradea - Arad. De asemenea, Oradea - Varfurile - Deva, e "grozav" si asta.
Daca trebuie sa ajungeti la Oradea pe aceste rute, imi pare rau de masinile voastre si nervii vostri.
SINGURA ruta decenta catre Oradea, e cea de la Cluj. E aglomerata, e presarata cu radare, dar macar ajungi pe 4 roti in Oradea.

L.E, Ieri 20.08.2011, am facut din nou ruta.
Drumul e in continuare groaznic, am numarat vreo 12 locuri semaforizate/dirijate [desi e posibil sa fie mai multe, ca la un moment dat m-am pierdut cu numaratoarea]. Sunt zone asfaltate partial, cu elevatie, sunt zone decapate complet de partea asfaltata si mergeti pe macadam, portiunile unde nu s-a lucrat inca sunt valurite bine. Cele mai multe zone in lucru sunt de la intrarea in Bihor, spre Oradea.
De la iesirea Arad, sensul de mers catre Oradea, pana la intrarea in Simand, sunt aproape finalizate lucrarile, se poate merge bine, dupa intrarea in Simand vor incepe "distractiile".
Partile semaforizate/dirijate cred ca se vor mentine numeric, deoarece vor muta lucrarile, in functie de finalizari.