PDA

View Full Version : Stare drumurilor Bucuresti-Maramures?

Tudor Dumitrascu
25-07-2006, 10:50 AM
Ma bate gandul de un drum pana in Maramures in august dar pentru ca sunt obsedat de drumurile proaste, gropi si alte rape d'astea nu stiu care ar fi cel mai bun traseu. Din cate stiu eu sunt doua cai posibile: prin Cluj - Bistrita sau prin Brasov - miercurea Ciuc -Toplita. Daca a fost cineva in ultima vreme prin locurile astea i-as fi profund recunoscator sa-mi spuna la ce sa ma astept. Multumesc

compr
25-07-2006, 11:36 AM
Salut !

Eu am fost pana la Baia Mare, pe ruta Buc-Brasov-Sighisoare-TgMures-Reghin-Bistrita-Dej-Baia-Mare...
La dus cam 10 ore, la intors putin peste 11 (mers linistit, am si oprit sa mancam, si s-a stat la coada la Posada). Pe varianta asta sunt ~555 km.

Drumul era ok, pana la Brasov cel putin e cum e, insa dupa Brasov e drum 'ingust', cred ca doar in 2 locuri era banda suplimentara pt. depasiri, in zone cu serpentine... risca sa fie f. aglomerat. In plus, se sta la Posada destul de mult din cauza lucrarilor.

Alta varianta, care mi s-a recomandat (ulterior), ar fi fost pe Valea Oltului, adica Buc-Pitesti-Rm.Valcea-Sibiu-Sebes-AlbaIulia-Cluj, iar din Cluj, fie prin Dej fie prin Zalau. Prin Zalau se zice ca e drumul bun. Insa cel mai bine poate ne spune cineva care a facut drumul asta si stie cum se prezinta.

Numai bine,
Andrei

Vlad01
25-07-2006, 02:01 PM
Drumurile sunt cam proaste si in Bistri?a si in Maramures. Acum sunt in Borsa si am venit cam greu pana aici.

Tudor Dumitrascu
25-07-2006, 05:34 PM
:mad: Exact in Borsa vreau sa ajung si eu. Poti fi mai specific te rog, cam de unde se impute treaba si cat de rau? Multumesc mult

Vlad01
25-07-2006, 07:45 PM
Pai dupa ce o iei spre Moisei e mai nasol drumul. Nu sunt gauri mari dar ai grija oricum. Este si ceva pod neasfaltat si acolo e mai abrupt, sa ai grija sa nu freci pe jos. Aiurea e ca sunt destule camioane care fac un praf de numa si sunt portiuni de drum ingust unde nu este vizibilitate si trebuie sa stai in fundul lor. Drum bun! PS. Iertati va rog eventualele gre?eli dar postez de pe mobil :d

kik
25-10-2006, 05:36 PM
Ce se mai stie de portiunea Cluj -Dej?
Voi trece prin zona si stiu ca se lucra.

marius_varga
26-10-2006, 07:30 PM
Ce se mai stie de portiunea Cluj -Dej?
Voi trece prin zona si stiu ca se lucra.
Se lucreaza in continuare.
Daca poti de la Tg. Mures mergi la Reghin, de la Reghin la Bistrita si de la Bistrita la Dej-Baia Mare.
Drum bun.
Daca pot vin sa ne intilnim.

kik
27-10-2006, 08:42 AM
Se lucreaza in continuare.
Daca poti de la Tg. Mures mergi la Reghin, de la Reghin la Bistrita si de la Bistrita la Dej-Baia Mare.
Drum bun.
Daca pot vin sa ne intilnim.

Cam mare oclisul numa ca trebe sa trec si prin Cluj.Acum o luna si ceva cand am trecut eu se putea circula in conditii ok.Banuiesc ca acum s-o mere mai bine .

Merci de update;)

a_mic
29-10-2006, 09:23 PM
Bucuresti-Cheia-Brasov-Sighisoara-Medias-Sibiu = EXCELENT

RR2
03-08-2011, 01:20 AM
Ceva idei/sfaturi pentru ruta Cluj-Bucuresti-Nisipurile de aur (Bulgaria) ?
A mai facut cineva recent aceasta ruta? Care e starea drumurilor ?
Ma intereseaza care ar fi ruta ideala :)

Plecarea e la sfarsitul saptamanii, si e din Baia Mare, dar voi trece prin Cluj neaparat, deja mi-e groaza de cate gropi si portiunile mari decopertate de pe Mesteacan, dar ce sa-i faci..

Multumesc.

bighi89
03-08-2011, 01:48 AM
Cluj-Bucuresti este ok, pe timis se cam lucreaza si pe posada daca nu esti in zi de weekend e ok, sau sa fii dimineata. Banuiesc ca vii pe Sighisoara, la fel pana la Brasov de radare sa te feresti :)).

kdyalex
03-08-2011, 06:41 PM
Am fost weekendul trevut Brasov-Bucuresti dus intors la dus am facut 5 ore jumate si la intors 5 ore.Drumu e ok dar se lucreaza in Sinaia si predeal se circula pe o singura banda cu semafor.

Cristi_M.
03-08-2011, 07:43 PM
Va salut ! Pentru colegul RR2 : din Bucuresti , mai bine mergeti prin Vama Veche , nu prin Giurgiu ( mai ales ca si podul peste Dunare este in lucru ) ! Mergeti mai putini kilometri prin Bulgaria (vreo 120 de km ) si riscati mai putin cu radarele " na balgarski priateli " ( scriere fonetica , ca n-am chirilice pe tastatura ) ! Drumul pana la Varna nu este stralucit , dar merge ! Drum bun si concediu placut ! Bafta !

RR2
04-08-2011, 01:17 AM
Ok, sa inteleg ca ruta ideala ar fi Cluj - Sighisoara - Brasov - Bucuresti - Constanta - Vama Veche - Varna ?
Oricum dorim sa oprim si la Balcic.

Va fi in zi de weekend cu siguranta pentru ca in 7 trebuie sa fim acolo.
Ati intampinat cumva probleme la vama la bulgari ?
E prima oara cand merg in Bulgaria, defapt e prima oara cand conduc eu singur un drum mai lung de 500 de km, si orice detaliu imi poate fi de ajutor, multumesc inca o data.

bighi89
04-08-2011, 01:46 AM
Daca e prima data pe o ruta asa lunga. Recomand sa nu faci ca mine, adica dupa 20 ore nedormite am plecat pe o ruta asemanatoare (brasov buzau buc tg jiu) si a fost jale. Al doilea rand, daca stii sau cineva sa ma corecteze, daca nu e cum spun eu, daca masina nu e pe numele tau nu ai voie sa iesi din tara.
Mai ai o posibilitate din brasov sa mergi pe cheia, cei drept drumul este ok mai putin cateva portiuni, cred ca 5 la numar unde a fugit asfaltul, astfel daca mergi noaptea o sa simti pe alocuri ca pica masina intr-un"sant" si iese, la viteze mari sunt cam nasoale, iti cam este mila de masina, sunt 2 pana in cheia si 3 de la cheia pana la maneciu, in rest se circula excelent. Drumul poate duce pana la 2h brasov-ploiesti, este mai greu traseul, serpentine si multe curbe, fata de dn1. Oricum daca nu esti pe drum vineri sambata duminica, ar trebui as fie acceptabil pe dn1.

Mighty
04-08-2011, 02:16 AM
Daca nu esti tu proprietar trebuie procura notariala daca posesorul este persoana fizica, delegatie - imputernicire daca este persoana juridica sau masina e in leasing.
Atentie procura sau imputernicirea trebuie sa fie in romana si engleza, si sa fie valabila pe perioada cat esti plecat din tara.

Cristi_M.
04-08-2011, 08:44 AM
Va salut ! Tot pentru colegul RR2 : la vama iti cere doar un act de identitate , CI sau pasaport , si eventual , daca are chef se uita si la actele masinii . Oricum , cum au scris si colegii mai sus , sa ai actele in regula , ca nu se stie peste ce " bulgaroi cu ceafa groasa " dai :) ! Rovigneta se plateste imediat ce treci la bulgari , si te sfatuiesc sa o cumperi de acolo , chiar daca stai la coada . Nenea ala de la ghiseu bineinteles ca stie romaneste , asa ca nu e problema cu modul de comunicare . In rest , respecta cat de cat regulile de circulatie si nu o sa ai probleme ! Politia lor nu e pusa chiar asa pe jecmanit turistii , cum le-a mers vestea , ca daca ar fi asa , n-ar mai merge nimeni ! Ca fapt divers , cand am fost anul trecut , in Bulgaria toti soferii romani mergeau frumos , aproximativ legal ! La intoarcere , cum am trecut in Romania , parca ne-a bagat cineva ardei iute in c...r , am inceput toti cu depasiri , viteza , nebunii , deh ! , " ca calu' care simte grajdu' " :winkanimated: ! Bafta si drum bun !

RR2
05-08-2011, 06:04 AM
Multumesc tuturor de informatii.. masina e pe numele meu, deci nu cred ca vor fi probleme..cel putin la unguri nu am avut.
Intrebam de vama la bulgari, fiindca din ce-am auzit se obisnuieste sa dai ceva sa "te lase in pace".. trebuie sa fiu pregatit pentru asa ceva?

@bighi89 : Exact sambata voi fi pe drum.. pana la urma cred ca pe oriunde as lua-o de aglomeratie nu scap, deci e ok, m-am impacat cu ideea. Si pana la urma am hotarat ca drumul il voi face in 2 zile, si nu pe noapte tot, cum m-am gandit initial.

Pentru colegul 729cristian, acelasi lucru se intampla si in Ungaria, toti romanii respecta limitele de viteza..pana la granita cu Romania, apoi talpa :) dar e de inteles avand in vedere amenzile foarte mari din Ungaria.

bighi89
05-08-2011, 07:00 AM
Pe cheia poti gasi cate un tir 2... altceva nimic, turismele sunt ok, sunt destule locuri de depasit, sambata nu cred ca vor fi probleme pe dn. revin cu un feedback dupa 12, acum plec si eu la ploiesti iti spun cum e pe sinaia.

dada4
05-08-2011, 08:26 AM
Pe dn, pierzi ceva timp la semafoare si la Busteni. Dar asta depinde mult de ora la care ajungi acolo. Cu cat e mai devreme, cu atat mai bine. Oricum, la pranz e teroare la Busteni. Dar, de regula, pe sensul spre Bucuresti nu sunt probleme mari cu aglomeratia sambata.

bighi89
05-08-2011, 11:12 AM
Am trecut si eu in jur de 8 si era ok, pierdut la semafoare per total 10 minute maxim. Sambata dimineata nu ar trebui sa ai mari probleme se circula ok, probabil o sa stai la semafor mai mult decat mine.

Eggan
05-08-2011, 12:21 PM
RR2, ai dreptate ca "se mai leaga" de cate ceva.. de ex.. la un coleg de-al meu, nu au vrut sa-l lase sa intre in HU, pentru ca avea parbrizul crapat. Apoi te mai pot lua la puricat de bagaje, pentru pachete de tigari [dar asta ma gandesc nu se intampla la bulgari].
Drum bun !