PDA

View Full Version : Brasov-Cheia

a_mic
24-07-2006, 04:16 PM
Stie cineva cum e ? Ca eu am fost doar de la Buc la cheia si era fff ok. E ok si dincolo de munti ? Ca maine tre' sa plec si as lua-o pe acolo

alias
24-07-2006, 04:18 PM
Ultima data am fost pe acolo in toamna anului trecut si drumul era foarte bun. Poate a fost cineva mai recent!

a_mic
24-07-2006, 04:21 PM
multumesc mult. E o info folosibila si eu o s-o folosesc ca nu mai pot sta acum. :(.

DINAMISTA
24-07-2006, 04:25 PM
Am fost eu ieri. E nemaipomenit drumul! Daca ai si o masina care te tine, ai un drum palpitant! Oricum e reparat pana la cel mai mic detaliu, nu mai vorbesc de peisaj si racoooare.

a_mic
24-07-2006, 04:28 PM
:). Multumesc. Maine pe la 6.30 sunt pe drumul acela pt. ca am ales traseul spre ... Sibiu (!) prin Cheia. E o veste buna. Returul e seara pe transfagarasan :D

75NOR
24-07-2006, 04:29 PM
da, e fain, mai putin bucata aia cretina intre Valeni si Ploiesti... :rant:

se sta cu radar si e si linie continua din greu

kik
24-07-2006, 04:32 PM
Ieri am venit de la sighisoara la bucuresti via cheia.
Drumul e excelent.E reparat de curand dar daca prinzi camioane in fata greu poti trece.
Oricum la posada cand m-am dus am sta 45 de min sa trec de semafor la podul care e rupt.

a_mic
24-07-2006, 04:33 PM
la ora la care ajung eu acolo, sper sa fie ok. Multumesc tuturor de info ! Ramaneti cu bine si va zic impresii de pe drum - miercuri !

DINAMISTA
24-07-2006, 04:44 PM
@a_mic2006, un sfat prietenesc...nu te intoarce de la sibiu, daca am retinut bine, tot pe la cheia...pentru ca atunci incepe nebunia. Ce mi-a fost dat sa vad aseara, nu as fi crezut ca voi vedea. Drum bun si fara peripetii!

a_mic
24-07-2006, 07:35 PM
Apreciez si, tx Dinamista. Ma intorc pe transfagarasan sa-mi clatesc neuronii avariati. Doar la ducere merg prin cheia (tot din cauza de neuroni :) )

Doc
25-07-2006, 12:44 AM
Cred ca o sa ai niste neuroni zdruncinati la intoarcere de pe transfagarasan. E cam naspa drumul la vale.

a_mic
27-07-2006, 08:09 AM
Am fost si dau detalii:
Bucuresti-Cheia-Brasov: drum de exceptie, asfalt perfect, racoare, liber. Am ajuns in Brasov la 7.
Brasov-Fagaras-Sibiu: hmmm...merge....
Sibiu: canicula, 35 grd C, oras spart pentru ca se lucreaza la capitala culturala europeana. Punct de atractie: ciorba de burta de Kon-Tiki in spatele strazii autogarii: "Asa ceva nu exista" :D
Sibiu-Arpasu-Balea: excelent, racoare, liber, lipsa parapeti in unele locuri, zapada dar, sucul "scump, doamna, scump" la Balea.
Balea-Curtea de Arges: nenorocire, frate !!! Vreti Transfagarasan ? Mergeti pe versantul de nord ca prin sud au dat cu bombe !
Curtea de Arges-Pitesti: hmmm...merge dar mai cu incetucu'
Pitesti-Bucuresti pe autostrada: merge.... exclusiv zona pe care se circula pe un singur sens si, dupa ce ca degeaba scrie max. 80, se merge cu 60 iar spre Pitesti, la 7.30 seara se mergea cu 20, mai e si gaurit....
Una peste alta, daca fac abstractie de zona de pe versantul de sud al DN7C, a fost ok.
Offt: si pentru ca am fost 98% in plimbare si nu eram deloc stresat de timp, cu exceptia coborararii spre Brasov unde am tras oarece viraje pe doua roti, am mers foarte-foarte incet si cu masina goala: consum la 670 km: 3.6 l/100 :D
Inca o data, multumesc celor care mi-au oferit informatii despre drum inaintea plecarii !:thumbup:

alias
27-07-2006, 12:05 PM
Pai sa tragem un topic despre turism auto, cu drumuri, trasee, si peisaje. Cred ca merita! Asa toata lumea va avea informatii actualizate

Pai aici ce crezi ca discutam??:)

amyx
28-07-2006, 01:35 PM
Stie cineva cam cum este drumul de la Bacau la Brasov?

a_mic
28-07-2006, 01:51 PM
am mers in iarna in decembrie, nu stiu daca mai e de actualitate dar, pot spune ca Brasov-Tg Secoiesc-Onesti-Bacau-Iasi l-am facut ca la curse, noaptea in 2 h 45. Deci, ok pe varianta asta (care e si cea mai scurta pana in Bacau). Cred ca nu se putea strica foarte mult in 8 luni. Cu oarece rezerve, il recomand.

amyx
28-07-2006, 02:52 PM
Dar pentru a ajunge la Cheia, ce varianta credeti ca ar fi mai accesibila? Dupa Ozun sa urmez directia Teliul -> Sacele -> Cheia sau Brasov -> Sacele -> Cheia?

Merci

a_mic
28-07-2006, 02:55 PM
daca vrei sosea de sosea, iti recomand brasov-sacele-cheia. E perfect !

amyx
28-07-2006, 03:05 PM
daca vrei sosea de sosea, iti recomand brasov-sacele-cheia. E perfect !

pai in principiu asta ma intereseaza,
merci