PDA

View Full Version : 4007 - Probleme

Rzvy33
13-04-2010, 05:26 PM
Salut...
Sunt posesorul unui peugeot 4007.In familie mai am un 407...cu 407`le nu am avut nici o problema,are 80.000km si e ok inca...
La 4007 cand eram in treptele a 5a,a6a a inceput sa imi patineze usor ambreiajul...Masina are 38.000km.In 2 zile discul de ambreiaj a fost distrus,placa de presiune ,cat si volanta.Masina este inca in garantie pana in noiembrie anul acesta.M-am dus la reprezentanta cu ea,ca deh daca tot e in grantie si dau 12 milioane pe o revizie la 35000km ,no fi nici o problema...
Problema aici apare...Reprezentata mi`a spus ca au picat din cauza "folosirii necorespunzatoare a masinii"...
M`am interesat si eu pe internet si am aflat ca exista o problema majora la 4007,C-crosser,Outlander.
Ambreiajul care este pus pe motorizare 2.2 hdi (156 CP) ESTE IDENTIC CU CEL DE PE 2.0 TDI (motorizarea de baza a Outlanderului),iar cuplul este prea mare pt acest ambreiaj.Le`am aratat articole din reviste de specialitate franceze, (vezi articol aici http://i28.tinypic.com/jfks9t.jpg ),discutii ale posesorilor de 4007 din alte tari cu acceleasi probleme iar ei mi`au spus ca sunt singurul cu aceasta problema.Este o problema de fabrica !
Voi pune si niste linkuri pt cine vrea sa citeasca ...
http://www.forum-peugeot.com/Forum/forum-peugeot/Peugeot-4007/Questions-techniques-10/embrayage-3000-mort-sujet_32270_1.htm

http://forums.preloved.co.uk/fuseaction-forums.showdiscussion/thread_id-50032/startrow-1/maxrows-20/2580e970.html

As dorii si eu o adresa de email a peugeot franta,a psa ,nu stiu,niste idei....
Astept ...
Va multumesc

FUX
13-04-2010, 05:32 PM
Nu rezolvi nimic cu mail in Franta pentru ca-l directioneaza tot la noi pentru raspuns. Fa o reclamatie la noi si vezi ce raspuns primesti. La 38.000 km slabe sanse sa intre pe garantie.
La cate 4007 s-au vandut cred si eu ca esti singurul.

Rzvy33
13-04-2010, 05:34 PM
Aici e problema...Daca e defect de fabricatie,nu ar trebuii sa intre fara discutie pe garantie ?

mavida
13-04-2010, 08:59 PM
Ca si sfat, vezi ca in zilele bune politica de garantie era una restrictiva si procentuala, acum probabil cu atat mai mult o astfel de interventie nu cade bine. Incearca sa iei legatura cu cineva din reteaua de service pentru a cauta existenta unor eventuale info-flashuri legate de problema ridicata de tine. Eu unul asa am reusit sa duc lupta pentru a schimba pe garantie un disc de ambreiaj si 2 bucse de ghidaj, probleme cauzate de un lot de bucse ale caror cote eronate de fabricatie produceau un joc ansamblului ambreaj.
Nu stiu in ce masura vei reusi sa rezolvi ceva cu email la importator, care oricum trebuie expediat, deoarece corb la corb nu-si scoate ochiul. Din Franta daca trimiti va avea forward catre Romania iar aici totul se raporteaza numai la incadrarea in limitele bugetare admise ca si garantii contractuale. In esenta am ajuns la concluzia ca aceste garantii sunt mai mult teoretice, unde se poate realiza "indoctrinarea" clientului se apeleaza fara regrete la acest mecanism.

Rzvy33
14-04-2010, 02:32 PM
Lupta continua...
Va voi tine la curent

Basti77
14-04-2010, 04:19 PM
Aici e problema...Daca e defect de fabricatie,nu ar trebuii sa intre fara discutie pe garantie ?

Nu este defect de fabricatie ci o politica de tot rahatul legat de configurarea ambreiajelor, aceeasi tampenie se gaseste si la 207 care la o greutate identica cu 307 are un ambreiaj de 206 care este cu 200 kg. mai usor.

Nu rezolvi nimic atata timp cat in cartea de garantie este specificat faptul ca ambreiajul este consumabil si garantia acestuia este pana la 20mii.

Referitor la acele articole nu faci nimic cu ele, si eu am observat magaria facuta la 207 pot face zeci de articole cu acest subiect, s-a discutat si aici pe forum acest aspect si nimeni cu 207 care a schimbat ambreiajul dupa 20mii nu a facuto pe garantie chiar daca masina mai beneficia de ea.

Mai bine ai incerca sa vezi daca exista posibilitatea adaptarii unul ambreiaj mai mare, s-au mai efectuat astfel de schimbari pe anumite modele.

FUX
14-04-2010, 04:38 PM
Pot sa confirm ca nu rezolvi nimic. Politica de 2 lei. Discurile de frana la 308 identice pe varianta de 90 CP cu cea de 150 CP la inceput. Acum le-au schimbat. :))
Garantie 2 ani auzi. De aia li se prabusesc vanzarile cu 90% in Romania.

nbm
14-04-2010, 04:45 PM
acum, sunt direct interesat, dar tot nu m-am lamurit, citind articolele acelea
toate 4007 sunt afectate de problema ambreiajului sau doar anumite serii? si daca te duci sa-l schimbi, la eurial de exemplu, ti-l schimba tot cu unul subdimensionat?

Basti77
14-04-2010, 05:23 PM
Normal, il schimba cu "piesa de origine" :)) de origine si prost gandita, plus de asta ca exista sansa sa ai Luk made in UK si ei sa-ti monteze Luk made in Hungary :))

adi83
14-04-2010, 06:03 PM
Inca un motiv sa nu-ti iei masina noua, hotie cu acte semnate, stampliate, impachetate-_- Dupa ce platesti o carca de bani cu revizii suprataxate, daca se intampla ceva, te scot afara, superb! Absolut superb, ca sa stii a doua oara, sa nu mai ai tupeu sa mai treci pe la ei...:ninja:
Ce garantie, garantie, aici se merge de la obraz la obraz!:)):doh:
Scuze, nu m-am putut abtine, oricum nasoala treaba, tin-te tare, trage si piele de pe ei. Cum draq la 38000, daca pica ceva la masina sa nu acorzi garantie? Pai garantia ce inseamna, drumul de la dealer acasa? Incerc sa ma calmez, nu-i treaba mea si nu vreau sa injur, m-am pocait.

Rzvy33
14-04-2010, 09:48 PM
Pai se manifesta la toate 4007 cu motor 2.2...si problema e alta..daca platesc din bani mei,ei imi pun accelasi ambreiaj...(wtff?) normal k nu ma las.am primit mail de la trust motors ca au primit sesizarea care am facuto la psa franta si ca au cerut detalii delarului...

O sa va tin la curent cu ce se mai intampla.in tot acest timp masina sta in service
multumesc serviceului pgt ca au masini pt clienti :d

GXG
15-04-2010, 09:36 AM
Treaba cu garantia e complicata rau. Trebuie sa fii foarte rau si sa sa faci tam-tam la opc, presa, orice. Doar cu forta te ve intelege la Peugeot (dar si pe la altii).

Pe de alta parte, ar trebui sa fii cinstit cu tine si sa iti raspunzi singur la o intrebare: ai folosit masina precum in manual? Stiu ca nu prea poti demonstra ca ai condus-o ca la carte (nici ei contrariul), dar, la un SUV cu transmisie manuala, fara reductor si cu ESP poti face praf ambreiajul in 10 minute...

Rzvy33
15-04-2010, 09:50 AM
Da..pot sustine ca masina nu a fost omorata..a fost mers omenescc cu ea...nu pot sa zic ca am mers perfect ca la carte dar nici nam omorato...

Nu am foloait niciodata 4wd lock (care daca ar putea cnva sa imi explice ce e ias multumi)...eu stiam ca e reductor,asa citisem undeva.am eevitata sa il folosesc deoarece nu stiam ce si cum se intampla...

GXG
15-04-2010, 10:11 AM
La Mitsu scrie in manual. Lock este pentru a "bloca" puterea 50%-50% fata spate. De fapt este un diferential controlat electronic si nu e chiar "lock". Nu se foloseste decat in situatii grele. Chiar se specifica in carte sa nu fie folosit pe asfalt.
Reductor sigur nu ai. Acesta scade foarte mult raportul de viteza. Practic, in trapta I poti merge cu mai putini km/h cand il ai cuplat. Astfel, la 10km/h in loc sa ai 1000rpm si sa fii subturat(fara reductor), poti sa ai 2500 si sa fii in maxim de forta(cu un reductor). La asta ajuta reductorul. 4007 nu are (ca si Outlanderul si C-Crosser). Un off-roader veritabil are musai reductor (pe langa diferentiale blocabile mecanic, etc).

In plus, cand vrei sa iesi dintr-un namol sau zapada mare, e bine sa nu lasi ASC-ul cuplat si sa incerci sa iesi frecand ambreiajul; e moarte curata: tu vei accelera si vei folosi ambreiajul, iar ASC-ul va frana roata ca sa nu derapeze. Ambreiajul e prins la mijloc si o va lua rau de tot pe coaja. In aceste cazuri, decuplezi ASC-ul, pui pe LOCK si dai drumul repede din ambreiaj (nu il patinezi). Apoi, o tii in derapaj pana iesi la liman. De-aia zic ca se poate sa fii rupt ambreiajul si sa nu stii. Citeste cu atentie manualul. Nu stiu la Peugeot ce scrie, la mitsu au dat astia o carte de telefon aproape si atinge si aceste aspecte, chiar daca nu foarte explicit. Si mie mi-a mirosit o data ambreiajul pentru ca am vrut sa ies dintr-un morman de zapada cu ASC-ul activat. L-am dezactivat aproape imediat cand am vazut ca nu ies (inca nu mirosea) si tot am simitit miros de ambreiaj incins. Daca ti s-a intamplat mai mult de o data, doua... s-ar putea sa ai un raspuns (pe langa problema cu ambreiajul la motorizarea 2.2).

nbm
15-04-2010, 10:30 AM
offtopic:
GXG, manualele de la peugeot sunt renumite pentru lipsa de informatii, dar probabil ca stii deja asta :)
atunci cand inca nu imi cumparasem 4007, am gasit pe site-ul honda (din romania) un manual al CRV care avea lejer peste 500 de pagini si mi s-a parut destul de complet
cel de la outlander poate fi gasit undeva electronic? dat fiind ca am aproape aceeasi masina... :)

la subiect:
cunoscandu-i pe cei de la eurial, daca oamenii de pe piete mai civilizate (UK, Franta) au avut probleme sa le inlocuiasca pe garantie, cred ca si la noi ar fi la fel.

cu toate acestea, multa bafta <A class="username offline popupctrl" id=yui-gen58 title="Rzvy33 is offline" href="http://www.peugeotclubromania.ro/forum/threads/members/10021-Rzvy33"><STRONG><SPAN style="COLOR: #22229c">Rzvy33

rafo
15-04-2010, 03:47 PM
Dar cum noi nu ne comparam cu Uk, Franta si alte tari mai civilizate decat asta in care traim, mai mult ca sigur te vei lupta cu mori de vant in rezolvarea problemei aparute la ambraiaj. Succes oricum !

PaunFD
16-04-2010, 08:36 PM
"Defectul" acela de fabricatie, as vrea si eu sa stiu, daca e cumva atat de ... "defect" sau cumva se datoreaza exploatarii inadecvate a masinii, ma refer in special la liniute!!!! Spun asta, pentru ca gurile rele spun cum ca respectiva masina ar fi fost vazuta in cateva randuri, facand furori pe la liniunte.

Daca e asa ... atunci "defectul" de fabricatie care "afecteaza" o intreaga serie, numai este chiar un defect de fabricatie ci ... o greseala de pilotaj, iar intre noi fie vorba, cunosc destui puisori de Ayrton Senna (despre care nu prea-si mai amintesc) care au reusit sa rupa cutiile de viteze, in urma manevrarii inadecvate a cutiei de viteze.

Am scris aceste randuri, pentru ca cine nu stie cum a fost exploatata masina, chiar ar putea crede ca masina sufera de un defect de fabricatie, iar nenorocitii astia de la peugeot nu vor sa-l remedieze pe banii lor. De asemenea, in cazul celui care a initiat topicul, cred ca problema a si fost rezolvata ... pe garantie.

Inainte de a arunca cu noroi ... hai totusi sa dam cezarului ce-i al cezarului ... si inainte de a ne da la liniute sa vedem care-i treaba cu schimbatorul ala de viteze ...

adi83
17-04-2010, 02:30 AM
Am citit pe forumul fratilor de mitsu, si problema (deci si outlander) ar fi motorul hdi, nu e bun:P, dezvolta cuplu mai mare fata de cel de la vag, in conditiile in care ambreajul nu a fost adaptat pentru noul motor.
Chiar tu razvi ai spus(daca nu ma insel) lucrul acesta. Lupta continua.:ninja:

PaunFD
17-04-2010, 09:58 AM
Problema celui care a initiat topicul cred eu ca a fost rezolvata (pana la urmatoarea tura de liniute), asa ca nu cred ca initiatorul topicului ne va mai vizita pana atunci.

La fratii de la mitsu ... se prea poate ca ambreiajul sa nu fi fost suficient adaptat pentru cuplul mare pe care-l scoate hdi-ul, desi sincer ma indoiesc ca un fabricant auto, fie el si dacia, darmite mitsu, nu-si ia toate masurile necesare pentru a nu fi obligat sa scoata bani din buzunar pentru reparatii in garantie, mai ales daca tinem cont ca ei vand masinile nu doar in tara asta de ... romanica. Pe de alta parte, cei de la pug, folosesc motorul asta si pe alte masini, astfel ca ... imi este greu sa cred ca n-au tinut cont macar de experienta adunata de-a lungul timpului, de cand au pus in vanzare acele modele. Iar ca o ultima idee, pana la urma, nu trebuie tot timpul sa folosesti tot cuplul pe care-l poate scoate motorul, de fapt, cred ca asta-i si rolul pedalei aleia de acceleratie, al schimbatorului de viteze si al pedalei de ambreiaj, adica nu te obliga nimeni sub amenintarea pistolului incarcat la tampla sa calci tot timpul pedala de acceleratie la blana ... sau daca se intampla treaba asta, atunci "institutiile statului" care lucreaza in "slujba cetateanului" ... are trebui anuntate, fie si numai pentru a preda permisul de conducere auto, daca posesorul considera ca nu si-a insusint inca deprinderile necesare conducerii unui autoturism pe drumurile publice. Pentru veleitati sportive, exista scoli de pilotaj, conduse de piloti renumiti, unde se pot deslusi atat tainele pilotajului cat si tainele mecanicii auto, desi sunt convins ca este nevoie de multa practica, da' si de putin talent ...

Cat despre treaba asta cu garantia, trebuie sa avem in minte ca, oricat de mult ne-am dori noi "sa-i facem pe micuti", pentru frantuji lucreaza o armata de oameni (ingineri-pe bune, tehnicieni-pe bune, adica nu marmote) care pun in balanta mai multe treburi. E drept ca si romansii sunt mai mult decat scartari, insa cand vine vorba de o treaba atat de serioasa cum a fost problema colegului nostru ... o trateaza cu seriozitate.

nbm
17-04-2010, 11:52 AM
eu cred ca esti extrem de optimist :)

desi sincer ma indoiesc ca un fabricant auto, fie el si dacia, darmite mitsu, nu-si ia toate masurile necesare pentru a nu fi obligat sa scoata bani din buzunar pentru reparatii in garantie, mai ales daca tinem cont ca ei vand masinile nu doar in tara asta de ... romanica
si mai cred ca toate campaniile de rechemari in service pt diverse probleme - pe care le-au facut toti producatorii de-a lungul timpului si a caror victima pica Toyota extrem de recent - sunt cea mai buna dovada ca te inseli
e o posibilitate ca Mitsubishi - ca sa nu faca valuri prea mari - stiind ca ambreiajul e oricum un consumabil si va fi schimbat cand pica (economisind astfel niste bani) sa fi optat ca la prima vizita la service sa-l inlocuiasca cu unul corespunzator
eu unul nu zic ca asa e, e posibil, pe de alta parte, ca multi dintrei cei care se plang de aceasta problema chiar sa fi fortat lucrurile...

Pe de alta parte, cei de la pug, folosesc motorul asta si pe alte masini, astfel ca ... imi este greu sa cred ca n-au tinut cont macar de experienta adunata de-a lungul timpului, de cand au pus in vanzare acele modele.
tocmai, ca am citit chiar pe forum, dar imi cer scuze ca nu-mi amintesc unde, ca acest motor e identic cu cel de pe 407, dar ca ar fi fost putin limitat (banuiesc ca din soft). de ce oare?

Rzvy33
17-04-2010, 10:48 PM
Ba uite ca va vizitez...paunfd. Exista vreo problema personala aici?
Liniute..: ))
nu stiu in ce masura poti face liniute cu 4007'le
poate reusesti sa imi definesti si mie termenul de liniute..
Si din moment ce se manifesta acceasi problema la mai multe masini ,nu cred ca toti sunt la "liniute" .
As dorii sa vad si eu o fotografie,un filmulet ceva de la liniute
o mica dovada ,daca se poate

PaunFD
18-04-2010, 01:12 PM
Doamne Fereste! Doamne Fereste! De ce ar fi o problema personala?! Era vorba doar de faptul ca eu fiind fan inrait peugeot, avand cunostinte cat de cat despre masina si despre marca de asemenea, fiind proprietar si utilizator de doua bucati, cu cateva zeci de mii de km rulati, imi este greu sa cred ca firma in sine, constructorul PEUGEOT s-a decis el sa dea chics cu ... primul SUV 4x4 produs de el/sub emblema leutului, dar mai ales sa nu recunoasca un defect grav de fabricatie, care-i poate afecta vanzarile, nu numai in romanica, da' si in europa ...

Ideea era putin diferita, in sensul in care ansamblul motor+cutie de viteze, se comporta bine la abuzuri, totusi intr-o oarecare limita. Cunosc masini mult mai "pricopsite", ca firma, care au suferit avarii grave la acest ansamblu (motor+cutie) datorita nepriceperii soferului/pilotului si mai ales abuzului/abuzurilor repetate la care acesta a supus masina. Avand in vedere aceste posibile/ipotetice abuzuri, eu spuneam ca ... mie personal mi se pare normal ca ceva sa cedeze si sa se defecteze, nefiind neaparat un "defect de fabricatie".

Cat despre liniute/liniule ... eu relatam din informatiile pe care le detin, daca vrei - din ce spun/vorbesc gurile rele. Poate pe undeva, prin lumea asta larga, o exista si vre-un filmulet, vre-o fotografie, vre-o ceva, da' nu vad sensul. Am avut si eu masina in garantie si ... nu mi-ar fi placut deloc ca o astfel de "ceva" sa-mi scoata masina din garantie, facandu-ma astfel pasibil de plata eventualelor defectiuni acoperite totusi de ... aceasta "garantie". Personal, cred ca n-ar trebui sa te superi pe mine, ci cred ca ar trebui sa dai mai multa importanta si atentie la ... la (cred ca de data asta reusesti sa intelegi corect mesajul), pentru ca pana si peretii au urechi, iar gura lumii vorbeste si e libera sa faca treaba asta. De asemenea mai cred totusi ca este de datoria mea sa te informez ca exista posibilitatea ca cei de la reprezentanta sa-ti scoata masina din garantie, chiar si numai daca exista suspiciuni de utilizare in afara normalitatii, cum de asemenea, mecanicii aceia nu sunt cofetari si recunosc cu destula usurinta (poate si datorita vastei lor experiente) urmele unei utilizari necorespunzatoare a autovehiculului.

Desi eu sunt convins ca si tu esti constient ca angajatii reprezentantelor, mai au "prostul" obicei de a urmari acest forum, modul la care ai pus problema poate fi interpretat, in anumite circumstante, ca fiind tendentios, iar acest lucru, uneori ... poate deranja. Mentionez ca eu nu-s angajatul lor, ci sunt doar un simplu client, ca si tine, cu o cu totul alta meserie/serviciu, astfel ca pe mine nu ma sageata la nivel personal cum pui tu problema.

Pe de alta parte, ma gandesc eu ca, urmand cursurile unei scoli de pilotaj, ar permite creearea deprinderilor si cunostintelor necesare evitarii pe viitor a multor probleme ce ar putea arunca o lumina proasta asupra utilizatorului, drept pentru care consider ca ar fi o investitie extraordinar de utila in timp si bani. Scoala de soferi, are cu totul alt scop ...

Sper ca ai inteles corect mesajul, asa ca ... multa sanatate si tot ce-ti doresti tu!

Rzvy33
18-04-2010, 02:32 PM
Poate m-ai inteles gresit...eu nu Am spus/nu am intetionat sa spun nimic urat de reprezentantii motorex ct.Este al doilea "leut" din familie,iar cand a fost vorba,de vreo problema cu masinile,a fost rezolvata la reprezentanta.
Intelegerea dintre noi si ei a fost mereu una buna.
Threadul l-am initiat ,tocmai pentru ca am gasit mai multe masini cu acceasi problema,si am dorit sa expun problema...pentru ca,daca as fi fost singurul cu acceasta problema nu as mai fi comentat absolut nimica.
Asta este un forum,este normal sa fie impartite parerile.TE rog sa ma crezi,ca si mie cand imi zicea cineva ceva de pgt le saream in cap.
Repet ce am zis intr'un post anterior:Multumesc pgt pentru ca dau masini la schimb clientilor.Si in legatura cu experienta mecanicilor,sunt total convins ca au experienta mai mult decat necesara...nu sa indoit nimeni de ei,doamne fereste!
Multumesc,asemenea si tie!

Rzvy33
18-04-2010, 02:49 PM
Imi cer scuze,daca felul in care am expus problema,a deranjat pe cinvea...stiu ca nu e o scuza,dar in momentul in care am facut postul,eram extrem de nervos...

PaunFD
18-04-2010, 06:46 PM
Ma bucur foarte mult c-am reusit sa ne cunoastem azi la intalnire! Tot respectul pentru tine! Cu scuzele de rigoare, am inteles eu gresit modul la care tu ai pus problema, iar acum consider ca era cel putin normal sa fii nervos.

Chris_307
18-04-2010, 07:11 PM
Rzvy33 explodeaza muschii de pe tine ?:D glumesc evident :P

lowprofile
18-04-2010, 07:29 PM
@Rzvy33, normal ca nu ti-au schimbat ambreiajul, acesta are garantie in limita a 20.000 km.

Rzvy33
18-04-2010, 08:14 PM
Si eu ma bucur ca am reusit sa ne cunoastem! Tot respectul pt dvs...Cunoasteti destule despre aceste masini ! Astept cu nerabdare urmatoare intrunire ct :D

Rzvy33
11-05-2010, 09:07 PM
Am luat masina vineri..reparatia este ok...vopseaua este super :d ... Costul reparatiei a fost 5300 ron..din care am achitat 4334.1000 a fost reducere...

jeyml
15-05-2010, 09:22 PM
Garantie?:)) Ma faceti sa rad,in Romania nu exista asa ceva.Tatal meu si-a achizitionat acum 4 luni un Mitsubishi Outlander 2.2 TDI,la 5.000 de km nu -am mai pornit masina,cauza:alternatorul.Toate bune si frumoase,la reprezentanta stati putin ca de fapt trebuie sa platiti 30% din produs..ma rog..dupa certuri si alte certuri a platit pana la urma cei 30%(9 milioane).La 12.000 de km in iarna aceasta iar nu a vrut sa ii mai porneasca masina.S-a dus la reprezentanta si cica Outlander-ul are nu stiu ce piesa(chiar am uitat cum se numeste) care tine temperatura motorinei la un nivel mai mic pentru performante imbunatatite pe timp de vara,problema e ca are si un senzor de temperatura care s-a stricat si ii inghetase motorina si din cauza ca a incercat sa porneasca masina si-a stricat si filtrul de particule.Acuma tot la fel scandaluri peste scandaluri ca in Romania noastra daca nu te certi cu cineva cu realizezi nimic.Ma rog,dupa scandaluri am ajuns la un compromis ca senzorul respectiv se repara pe garantie dar filtrul trebuie sa il cumpere el pentru ca vezi draga Doamne este consumabil.In fine,a mai costat si ala ca vreo 7 milioane sau ceva de genul,ma rog..Cum s-a terminat iarna erau o gramada de balti pe strada si mergand cu viteza pe timp de noapte dupa un drum de 11 ore aproape am luat la 90 la ora o groapa(si nu groapa mare,groapa acceptabila care orice masina o trece fara probleme) si a inceput sa imi fuga masina in toate directiile posibile.Cand am iesit din masina o roata era dreapta,una vira spre stanga,la reprezentanta ajungem..pai da s-a rupt bieleta de directie si nu mai stiu ce pe acolo.Iar certuri si de data asta nu am mai avut ce face am platit si service si piese fiindca la fel,sunt consumabile.Si i-am intrebat,domne,daca tot spune-ti ca acestea sunt consumabile,pai pana la urma ce nu este consumabil din masina aceasta?Pana la urma daca o luam asa si motorul este consumabil,si casetofonul,totul este consumabil fiindca nimic dintr-o masina nu tine la infinit,toate se strica pana la urma.Raspunsul sincer al Domnului sef de service Mitsubishi a fost:"Ramane la competenta noastra sa spunem ce este si ce nu este consumabil" :mellow: .Cost total vreo 12 milioane,acuma am ajuns la 23.000 de km cu ea,sunt curios ce mai pateste fiindca de cand am cumparat-o in afara de rata de leasing care o dam s-au mai dus inca vreo 20 de milioane,poate chiar mai mult si nu imi aduc eu aminte acuma.
Asa ca va intreb eu pe dumneavoastra domnilor,ce garantie avem noi in Romania?Si nu numai in Romania,eu cred ca peste tot in lume se intampla aceste lucruri fiindca si eu daca as avea o firma producatoare de masini,de exemplu Toyota,nu mi-ar conveni sa repar 6 milioane de masini timp de 7 ani pe gratis,fiindca unde ar mai fi profitul?Toate firmele traiesc din piese,nu din vanzarile de masini.

Rzvy33
18-05-2010, 01:58 AM
Garantia la masini...este va mastercard...de nepretuit ?! :))
serios acum,oare exista asa cv?sau sunt toate consumabile?

Rzvy33
09-07-2010, 07:41 PM
...

Rzvy33
09-07-2010, 09:57 PM
Din pacate trebuie sa fac un thread..:
Ieri,a plouat abundent in Constanta...Multe strazi s-au inundat,apa maricica...
Inundatia m-a prins in trafic intr-o zona a orasului aflata mai in vale...
Am trecut cu masina prin apa,apa undeva pana la numar,a mers,nici macar o problema...Seara cand sa bag masina in garaj,in auzit cum se plimba apa in masina..Exact sunetul acela,ca in barca... (Imi pare rau,dar nu`l pot imita in scirs ).Imediat am coborat,am dat presurile jos,toata mocheta era uda...Am dat mocheta la o parte,sub mocheta era celuloid,am incercat sa il ridic ,l-am scapat si sa auzit pleosc...Toata apa era sub scaune...Am pus rapid masina pe o rampa,si am gaurit plasticele care trebuia,si am scurs toata apa...Problema o duc acuma cu mocheta,care a prins un miros puternic...Cand am gaurit plasticele,am observat ca dopurile de la praguri lipseau !...! Stau si ma intreb...Sa fie vina mea ca am intrat cu ea in apa?(in brosura arata ca trece raul :D) sa fie vina constructorului?sa fie de la vopsitorie,sa fi uitat sa imi puna capacele alea?...

Mighty
09-07-2010, 10:00 PM
Daca ai vopsit-o, dupa ce ai luat-o, este posibil sa fi uitat sa puna dopurile, ceva asemanator am patit si eu, dupa o reparatie, a intrat apa si mi s-a ars calculatorul de la senzorii de parcare.

PaunFD
09-07-2010, 10:22 PM
Dopurile cred ca nu-s acolo unde ar trebui sa fie. Mocheta in timp, daca mergi cu clima pornita se va usca si nu va prinde miros. Acuma si vapoarele mai iau putina apa ... banuiesc ca stii de santinta si apa din santina, care trebuie periodic scoasa de acolo ... :P Cu Titanicul, a fost o mica "problema", cam la fel ca la tine, a luat ceva mai multa apa decat putea el duce, da' chiar si asa, gura lumii spune c-a mai plutit o ora pana sa se scufunde ...

Chris_307
10-07-2010, 05:39 PM
In primul rand sa nu faci prostia sa lasi caldura la max si geamurile inchise deoarece o sa-ti adaugi la paguba niste geamuri cum a un prieten la un C-class. Prin ce fel de apa ai trecut? doar apa de ploaie ? Cred ca ar fi bine sa speli putin mocheta, ca apa aia probabil era murdara si implicit mocheta o sa fie murdara. Incearca sa lasi masina la soare cu geamul putin deschis ca sa usuci cat mai repede sa nu cumva prinzi miros de mucegai.

ps: daca ai o cunostinta care are un aspirator dinacela care trage apa, imprumuta si da pe mocheta

Rzvy33
11-07-2010, 07:08 PM
apa de ploaie,adunata cu toate mizerile posibile... :( ..mi`a prins miros mocheta...o sa merg la o spalatorie profesionala sa vad ce pot face ... sau o sa ma apuc sa o spal cu bio carpet :D...

donfageru
13-07-2010, 01:04 PM
O spalare cu biocarpet cu apa abundenta nu numa cu spuma si apoi un aspirator din acela care trage apa. SI lasata undeva cu geamurile deschise intr o curte sau ceva o zi.

Rzvy33
14-07-2010, 03:16 AM
Va multumesc pentru sfaturi :d

bogdanpro
20-07-2010, 12:29 PM
Salut,

Am un 4007 cu motor de 2.2 HDI, 156 CP. Stie cineva la cati km se face distributia? In momentul de astazi masina are 100.000km...ma gandesc foarte serios sa o fac asap!

Merci,

Bogdan

Rzvy33
20-07-2010, 03:04 PM
Salut...Nu stiu sincer..eu am 45.000km cu ea,nici un semn de distributie..:-?? Masina este second hand ?Daca da,ai cartea de la service ?

tiberiuth
11-07-2014, 11:50 AM
Salut,
Piese din dezmembrari pentru 4007, stie cineva?
Mersi.

george2104
14-07-2014, 04:29 PM
Mobile.de
Ia una de acolo busita...si ai piese :)))

serpelo
05-11-2018, 04:35 PM
Salut

Am fost la reprezentanta Peugeot Bucuresti pentru a face revizia. Exista o campanie de rechemare in service pentru inlocuirea motorului de la stergatorul de parbriz. Se pare ca e o problema venita de la Mitsubishi Outlander.

Iata linkul cu informatiile:

https://www.dft.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/expand.asp?uniqueID=3BA41C3AB1D8DF0F8025827C0033BB 98&freeText=Blank&tx=

Aici e si procedura descrisa in detaliu:

https://mitsubishi.oemdtc.com/146/sr-17-003-windshield-wiper-motor-safety-recall-campaign-2007-2013-mitsubishi-outlander

https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2017/RCRIT-17V461-6155.pdf

Puteti intreba la reprezentante daca masina voastra apare pe lista de rechemari.

Ciulinyonut
10-06-2019, 12:59 PM
Salut!
Eu sunt nou pe aici și sper sa fiu și la rubrica corecta.
Dețin un Peugeot 4007 DCS din 2010 2.2Hdi 156cp
De ceva vreme cutia de viteze se supraîncălzește și nu știu de la ce este exact.
Țin sa Menționez ca, eu am cumpărat mașina la mâna a 2 și de cutie nu știu nimic.
Întrebarea mea este se poate sa fie de la ulei,sau sau altceva?
Mulțumesc.