PDA

View Full Version : Ploiesti(Bucuresti)-Constanta

vivian
10-07-2006, 09:58 PM
Salut.As vrea sa stiu de la voi cum sint drumurile spre Constanta deoarece vineri plec in concediu la mare,si nu stiu pe ce drum sa o iau.Poate unii dintre voi au parcurs acest drum recent.Am 2 variante:1 Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Vadul_oii-Constanta.2 Ploiesti-Bucuresti_Autostrada Soarelui-Fetesti-Constanta.Astept cu nerabdare raspunsuri.

AlexG
10-07-2006, 10:31 PM
In nici un caz prin slobozia! io fac drumul asta la 2 saptamani si iti zic sigur ca in momentul de fata cea mai buna solutie este autostrada! ai 160 de km de autostrada din care 100 cu limita de 130 si restu cu limta de 100! sunt acei 60 de km de la autostrada pana la constanta care sunt naspa si poate aglomerati.. dar crede-ma ca merita..decat pe dincolo!
dupa cum iti dai seama m-am referit doar la drumul din Bucuresti.. pt ca presupun ca pana aici ai sa vii tot pe autostrada!
daca iti faci probleme la iesirea de pe autostrada.. sa stii ca nu mai e nici pe departe blocajul de anu trecut... exista acuma un sens giratoriu in fetesti si este tot timpul politie acolo in zilele de weekend, ceea ce surprinzator, chiar fluidizeaza traficul!

a_mic
11-07-2006, 09:37 AM
@vivian: probleme vei avea la intrarea in bucuresti, incepand cu saftica. Mai departe, am facut de curand de 2x drumul si am procedat astfel:
1. autostrada pana la cernavoda si apoi medgidia/constanta. Autostrada ok, de la cenavoda incolo > naspa rau-rau-rau
2. autostrada pana la drajna apoi slobozia-giurgeni-ovidiu-constanta. 17 km intre drajna si slobozia tre' sa mergi mai usor (80-90) apoi drumul foarte ok pana in constanta (mai putin doua gropite cu asfalt mancat pe sensul giurgeni>slobozia). Traficul este ok iar soseaua buna
Acuma, traficul "ok" e discutabil pentru ca vinerea e balamuc pe oriunde o iei.
Plec si eu vineri dar, la 2 mai si, chiar azi dimineata m-am uitat pe harta cum sa fac sa am km putini si drum liber si am ajuns la urmatoarea varianta: Buc-Cernavoda, iar de-acolo prin sud: Ioan Corvin-Deleni-Cobadin-Negru Voda-Albesti-Limanu-2 Mai. Am mers de cateva ori anul trecut pe varianta asta si e destul de ok daca nu vrei 130. Oricum, e o varianta buna pentru Mangalia.
O alta solutie pentru Constanta este sa fii in bucuresti pe la 11 seara si apoi sa mergi "clasic": A2-Cernavoda-Medgidia-Constanta. Dezavantaje sunt ca ajungi la o ora aiurea in constanta apoi, ca intre Basarabi si Constanta fie se lucreaza, fie sunt portiuni de drum de beton in care parca mergi cu trenul (tranc-tranc, tranc-tranc).
O alta varianta, daca tot esti in vacanta ar fi sa mergi de la giurgeni-vadu oii-saraiu-casimcea-mihai viteazu-sinoe-histria (unde e frumos rau la cetate)-navodari-constanta. Ai avea de vazut, in afara de histria, muntii dobrogei (eventual sa te abati de la saraiu prin topolog-cerbu-stejaru-ceamurlia de sus, iar drumul e splendid ca peisaj) si zona vadu-corbu unde, abatandu-te la stanga vei vedea cum arata plaja mamaia acum 200 de ani :). Pe varianta asta insa e bine sa ajungi mai pe dimineata asa (7-8 ca sa nu mori de cald) si sa fii atent la carutele cu magarusi :)
Ploiesti-urziceni nu stiu cum e dar, urziceni-slobozia e foarte ok.
Oricum, vreme buna sa ai si bere rece ! :cheers:

vivian
12-07-2006, 08:37 AM
Salut.Multumesc pentru indicatii si amanunte.Am sa tin cont de ele,in functie de ora de plecare(nu depinde de mine)(cunoscatorii stiu de ce).Va urez concediu placut tuturor,si vreme buna.

SYL
21-07-2006, 04:58 PM
ai 160 de km de autostrada din care 100 cu limita de 130 si restu cu limta de 100! sunt acei 60 de km de la autostrada pana la constanta care sunt naspa si poate aglomerati

Sa inteleg ca pe portiunea Bucuresti-Drajna limitarea e la 130km/h(adica cat e normal pe autostrada), iar Drajna-Fetesti-Cernavoda e autostrada, dar cu limitarea la 100km/h ?
Si inca o intrebare am, pe portiunea Fetesti-Cernavona am inteles ca se circula doar pe un fir al autostrazii, deci practic e doar o banda pe sens ?

Multumesc !

AdiRMG
21-07-2006, 05:29 PM
Bucuresti-Dreajna din cate tin minte este viteza maxima legala pe autostrada, 130 KM/H.

Dreajna-Fetesti - drum european, viteza maxima legala 100 KM/H

Fetesti-Cernavoda - jumatate de autostrada, limitat la 80 KM/H, se merge pe cate un sens dus-intors

Cernavoda - Constanta - nasol, ultima oara cand am fost pe acolo (acum ~ o luna) se asfalta si erau portiuni pe unde se circula pe o singura banda.

Drumul pe Slobozia este in general mai bun daca vi pe autostrada pana la Dreajna si pe urma mergi spre Slobozia. Bucuresti - Slobozia este VARZA.

Eu fac drumul Constanta - Bucuresti - Constanta (via Fetesti) o data pe luna si nu am avut probleme, iar consumul se ridica la ~ 3/4 din rezervor (cu fataiala prin centru Bucuresti)

SYL
21-07-2006, 08:26 PM
Din cate stiu eu de la 1 iulie au dat drumul la autostrada si pe portiunea Drajna-Fetesti....asa este ? A mers cineva luna asta pe autostrada si ne poate confirma ?

AlexG
23-07-2006, 02:18 PM
da este ok desi se circula pe un singur sens... si este limitata la 80 parca sau 100! nu pentru ca ar fi drum european cum spune AdiRMG ci pentru ca este atostrada neterminata si inca se lucreaza. Oricum se circula foarte bine cu viteze in jur de 90 constant! se mai poate si depasi deoarece se circula si pe banda de avarie... deci ar fi trei benzi pentru doua sensuri de mers! este ok si o recomand... problema vine intre cernavoda si constanta.. unde se lucreaza si se circula foarte prost.. dar nu sunt decat 60km din 230km cati sunt in total pana la constanta! niste muzica... glume cu prietenii.. si nici nu iti dai seama cand trec 60 de km!

@ADIRMG drumu dintre buc si constanta pe la fetesti oricum nu e drum european. Drumul european este pe la slobozia, harsova- constanta! Asta e un amarat de drum national!

AdiRMG
23-07-2006, 03:09 PM
Pe portiunea de autostrada dintre fetesti si cernavoda sunt sigur 100% ca sunt indicatoare cu 80, iar despre dumul dintre dreajna si fetesti ai dreptate, am gresit, oricum cu 100 poti sa mergi linistit, chiar daca este limita legala 90.

SYL
02-08-2006, 04:14 PM
Deci sa inteleg ca pe portiunea Bucuresti-Cernavoda se circula bine, adica se poate merge cu 90km/h....In rest e mai nasol ? Am vazut zilele trecute la tv ca pe portiunea Cernavoda-Constanta-Mangalia se executa diverse lucrari (cu termen de finalizare in octombrie) si se circula f greu, se formeaza cozii, blocaze etc...

a_mic
03-08-2006, 10:55 AM
@SYL: corect ! Vezi si postul #3