PDA

View Full Version : 205 - Cum se trece un fir din habitaclu in compartimentul motor

205
07-04-2010, 12:20 PM
Daca tot sta gol sub-forumul acesta de HOW TO de atita timp, hai sa fiu eu primul care postez ceva aici:)
Nu stiu daca intereseaza pe cineva operatiunea aceasta, dar poate totusi vreodata vreti sa trageti un fir din habitaclu in compartimentul motor (de exemplu un fir de la modulul de alarma din interior spre o goarna la motor, asa cum am facut eu). Am tot cautat solutii dar pina la urma am gasit "traseul". Daca desfaceti panoul de sub volan o sa vedeti cablul de otel care comanda deschiderea capotei motor ca intra intr-o ciuperca de cauciuc, prin mijlocul ei, acea ciuperca avind 4 gauri simetrice pe linga ea. Daca bagati o surubelnita in cruce (sa nu bagati surubelnita dreapta ca aceea nu are marginile rotunjite si o sa va chinuiti cu ea), o sa vedeti ca fiecare gaura are cite un dop care daca il impingeti iese pe partea cealalta, si prin locul gol ramas puteti sa bagati firul. Sa nu faceti greseala sa scoateti de tot ciuperca, asa cum am facut eu, ca dupa aceea nu mai puteti sa o bagati la loc. Asm incercat tot felul de metode, dar cauciucul acela s-a intarit in asa hal dupa atita timp, ca nu a mai vrut nicicum sa intre la loc, cu toate ca de iesit a iesit relativ usor. A trebuit sa il tai imprejur, ca sa il subtiez, si dupa aceea am sigilat cit am putut gaura cu silicon. Tiganie, ce mai... De aceea am scris topicul acesta ca sa nu mai repetati si voi greselile mele :)

t0l1k
28-04-2010, 09:23 AM
Deacord cu 205, eu nici pina acum nu am putut sa asez la loc ciuperca data, da nici cu silicon nu doresc.