PDA

View Full Version : Probleme acceleratie!

Pages : [1] 2

Foreigner
03-07-2006, 02:49 AM
De mult timp am vrut sa expun problemele astea, dar m-am tot luat cu altceva si le-am tot amanat:

1 - Cand apas pedala de acceleratie, aproximativ 1 cm din cursa de inceput, motorul nu reactioneaza absolut deloc. Deci nu se accelereaza decat dupa ce trec de portiunea aia de aprox. 1 cm. Lucrul asta ma enerveaza la culme pt. ca niciodata nu reusesc sa schimb treptele de viteza fara sa smucesc putin angrenajul. Ca sa fiu inteles, la trecerea de la o treapta inferioara la una superioara, cuplarea ambreiajului/planetarelor nu se face "lin" ca sa zic asa (se simte destul de bine cand se cupleaza intreg angrenajul). Asta se intampla din vina acelei portiuni "moarte" din cursa pedalei, din cauza careia nu reusesc sa ma obisnuiesc cu acceleratia (ori o accelerez prea mult, ori prea putin; d-asta si da in nas cand trec din a 4-a in a 3-a sau din a 3-a in a 2-a). Indiferent cat de usor as ridica pedala de ambreiaj, tot o smucesc. E vreo metoda de reglare a pedalei de acceleratie? Cum pot rezolva problema asta din cauza careia nu pot avea o constantza in condus si care in timp o sa duca sigur la uzura ambreiajului, planetarelor? Cineva de la Skoda isi dadea cu parerea ca reglajul se face din soft intrucat o parte din mecanismul acceleratiei ar fi electronic.

2- La viteza moderata sau chiar mica (pana in 30-40 km/h sa zic), cand am rotile virate mai mult de jumatate (chiar si mai putin, dar virate sa fie) spre stanga si trec peste vreo denivelare cu roata fata-dreapta (privita din pozitia soferului) se aude un "cloncanit" care nu imi dau seama daca e metalic sau de plasticuri. Fostul proprietar sustine ca zgomotul vine de la nu stiu ce plasticuri de pe la roata, care nu au mai fost prinse cum trebuia de cei de la service dupa schimbarea curelei de distributie si ca ar fi patit-o si el de cateva ori (in special dupa ce spala masina sau ploua) si o ducea la aia de la service unde ii mai "aranjau" plasticurile care zic ei ca ar fi sursa zgomotului (si el tot dupa ei s-a luat). Aveti idee despre ce plasticuri ar fi vorba pt ca eu am aruncat o privire pe sub roata si am impins cu mana, dar nu prea am simtit mare lucru? Sau poate fi vorba de alta sursa pt. zgomotul ala? Precizez ca in urma cu 2 saptamani am fost la baiatul care imi lucra la masina dinainte pt. a arunca o privire si l-am rugat sa se uite un pic si la roti pt eventualele jocuri, dar mi-a zis ca sunt tun, n-au niciun joc. Si mai precizez ca daca rotile sunt drepte sau virate spre dreapta, zgomotul nu se aude. De fapt nu se aude niciun zgomot cu exceptia situatiei cand sunt virate spre stanga.
Nu as vrea sa merg la service sa ma "jupoaie" aia pt orice fleac si de aceea apelez la voi gandindu-ma ca v-ati lovit de ceea ce am scris.Imi cer scuze daca am intrat prea "adanc" in detalii, dar am vrut sa fiu cat se poate de explicit.
Va multumesc anticipat pt. rabdarea de a citi/raspunde!

Doc
03-07-2006, 02:55 AM
In ambele cazuri exista rezolvare:
- la primul este normal si tine de ambreiajul hidraulic. In timp te vei obisnui sa schimbi vitezele mai lin. Tot aici intervine si lagul produs de un motor turbo, la care intervine si chestia cu "drive by wire". Cum zicea acel cineva, acest lag se poate imbunatatii prin modificarea softului lui management al motorului, tuning. Cei care au beneficiat de o astfel de operatie, pot confirma acest lucru.
- daca masina ta este mai veche, pana in 2004, ai aceasta problema de cloncanit. Este din cauza lipsei unor tampoane de cauciuc de la articulatie. Acestea se pot pune in service pe garantie sau contracost.

Foreigner
03-07-2006, 06:09 PM
1-Sa inteleg ca "portiunea moarta" a pedalei de acceleratie se rezolva numai prin tuning?Precizez ca lipsa reactiei se manifesta indiferent daca incerc sa plec de pe loc (deci cand folosesc ambreiajul) sau daca masina e pe liber si pur si simplu incerc sa accelerez "in gol".Un impediment in calea tuningului,pe langa cel financiar,ar fi faptul ca am computer Siemens.
2-Masina este din 2003 si zgomotul e numai pe partea dreapta.Sa inteleg ca este posibil ca acele tampoane sa lipseasca doar pe partea dreapta,lipsa rezultata in urma schimbarii bieletei uzate (daca la bieleta te referi prin articulatie)?Garantie nu mai are asa ca...oare cat costa acele tampoane?!

adioperator
28-07-2006, 07:11 PM
Peugeot 307, 1.4 HDi, 2002
Masina am cumparat-o de curand si am o problema tare stresanta: motorul se tureaza greoi (~3 sec.) pana ajunge la 2000-2400 de rotatii, probabil pana intra turbina, de aici rezulta un demaraj greoi in plaja de turatii mica. Am bagat masina in service (nu Peugeot) pe un tester KTS Bosch si a gasit 2 erori pe linia de comanda a motorului:

1. 0342 - Camshaft position (CMP) sensor A, bank 1 - low input. Cauza posibila: Wirning short to earth, CMP sensor, ECM
2. 0704 - Clutch pedal position (CPP) switch - circuit malfunction. Cauza posibila: Wirning, CPP switch, ECM/PCM/TCM;

Sa fie greutatea in accelerare cauzata de acel senzor de la axa cu came? A mai avut cineva o astfel de problema?

adioperator
02-08-2006, 07:21 PM
Am descoperit cauza: senzorul de la admisia de aer era bulit, am achizitionat unul nou (Siemens = 260 ron) si acum motorul merge "brici".
Daca cineva are nevoie de pretul anumitor piese noi dar nu pe original ci aftermarket ma poate intreba si voi raspunde in limita timpului disponibil. Lucrez intr-un magazin de piese auto :D

plat_inio
09-08-2006, 11:00 AM
adioperator, cat ma costa un claxon pt 307 2.0 hdi,110cp, august 2002???merci

adioperator
09-08-2006, 03:40 PM
Daca poti trimite-mi pe pm si seria de caroserie (17 cifre si litere) pentru identificare.

Foreigner
23-09-2006, 11:43 PM
Asa cum "ma mai plangeam" si intr-un alt topic (printre alte mici neajunsuri constatate dupa cumpararea masinii), acum dau "start" unui subiect strict cu problema asta si anume: "timp de" aproximativ 1 cm din cursa pedalei de acceleratie motorul nu are nicio reactie. Lucrul asta e foarte enervant atunci cand schimb treptele de viteza (rezultatul este de fiecare data "smucirea" masinii pt. ca nu reusesc sa prind momentul cand incepe sa reactioneze motorul la accelerare si ori accelerez prea mult, ori raman in portiunea cu problema si nu se accelereaza). Dar mai enervant e in momentul decelerarii fara sa schimb treapta de viteza (daca ridic piciorul mai rapid de pe acceleratie) cand, in loc ca reducerea vitezei sa fie lina, se face un fel de frana de motor destul de puternica si masina parca "da in nas". Am observat ca asta se intampla cand pedala intra in acea zona de aprox. 1 cm. Doc spunea ca prin OBD tuning s-ar elimina acea portiune "moarta" a pedalei, dar, dupa ce am discutat cu un priceput om in electronica, nu cred ca am sanse de reusita prin remapare. Omu' mi-a spus ca pedala de acceleratie este electronica si functioneaza pe principiul potentiometrului de la aparatele radio, avand un strat de carbon pe care culiseaza niste contacte (tablitze) din cupru si mai mult decat posibil ca acel strat de carbon sa se fi uzat in portiunea respectiva fiindca partea de inceput este cea mai exploatata. Dupa cate mi-a spus, singura varianta ar fi schimbarea pedalei (din cate am inteles, este foarte scumpa...in jur de 9-10 mil).
Intrebarea ar fi: A mai avut (mai are) cineva problema asta si, in caz afirmativ, cum a rezolvat-o? Sa aiba oare dreptate omu' cand zice ca trebuie schimbata?! Eu ma gandeam sa pulverizez niste alcool izopropilic acolo (pentru curatarea contactelor), iar dupa aceea sa dau cu un spray gresant.

nolo
24-09-2006, 12:44 PM
daca nu reusesti s-o repari sau s-o schimbi eu sic sa te obisnuiesti, ori sa-i limitezi, in cel mai rau caz, cursa cu acel centimetru, sa nu mai vina asa sus.

seby
24-09-2006, 01:43 PM
uite sa stii ca si eu am avut aceiasi problema...avea o intarziere...oricum m-am obisnuit...dar uite ca mi-a facut DOC OBDtuning si acum nu se mai simte...dupa remapare turatia motorului creste mult mai repede si nu mai simt intarzierea...

Dozer
24-09-2006, 03:18 PM
@George75 .. si la mine e la fel. Inca nu am facut remapare(vreau sa fac). Nici eu nu stiam de la ce poate fi.. poate dupa ce fac o remapare.. se va schimba situatia-_-

Foreigner
24-09-2006, 04:27 PM
daca nu reusesti s-o repari sau s-o schimbi eu sic sa te obisnuiesti, ori sa-i limitezi, in cel mai rau caz, cursa cu acel centimetru, sa nu mai vina asa sus.

Dar cum sa evit protiunea aia? Are vreun reglaj pedala ca sa ii pot pune inceputul cursei mai jos putin?
Chestia ca in urma tuningului ar disparea portiunea moarta cred ca e doar o impresie. Eu sunt convins ca ramane in continuare, doar ca nu mai e asa usor de sesizat.

rara
26-09-2006, 01:12 AM
dai bocanc dintr-o data si nu o sa mai simti. Vorbesc serios, eu asa fac. :)

Doc
26-09-2006, 03:11 AM
Pai sa stii ca are efect dupa tuning, pentru ca modificarile se fac in functie de turatie si gradul de apasare al pedalei. Daca tu apesi 50% din pedala eu pot seta in ecu sa nu faca nimic. De aceea exista remapari custom, dupa cerintele clientului - asa cum ii place - dar costurile sunt mai mari.

@Dozer strange banii ca pe 6 oct sunt la IASI cu tot cu aparatura.

Foreigner
26-09-2006, 09:39 AM
dai bocanc dintr-o data si nu o sa mai simti. Vorbesc serios, eu asa fac. :)

Ma gandeam ca, daca dau brusc cum zici tu, s-ar putea ca in timp sa aiba efecte negative asupra ambreiajului.

theprince
26-09-2006, 11:59 AM
si mare dreptate ai.

nolo
26-09-2006, 12:05 PM
si mie mi se pare ca pedala are o latenta la inceputul cursei, dar e acceptabila si nu ma deranjeaza. oricum, rar iau piciorul de tot de pe acceleratie, iar cind schimb intr-o viteza superioara in nici un caz nu ridic ambreiajul cu acceleratia neapasata la turatia normala (peste 1600rpm, iar la a 1-a peste 100-1200rpm)

Dozer
26-09-2006, 06:12 PM
Nici pe mine nu ma derajeaza acea mica "zona moarta". O poti observa doar cand stai pe loc, la relanti. In mers, nu m-a deranjat niciodata.

@Doc eu fac tot posibilul sa`i am... sper doar sa nu trebuiasca sa ii dau pe vreo amenda(am fost la drum.. si abia azi m-am intors.. si mi-e frica ca am impuscat un radar rau de totMilitian )... sper totusi sa nu fie cazul:worthy:

seby
26-09-2006, 07:16 PM
Dar cum sa evit protiunea aia? Are vreun reglaj pedala ca sa ii pot pune inceputul cursei mai jos putin?
Chestia ca in urma tuningului ar disparea portiunea moarta cred ca e doar o impresie. Eu sunt convins ca ramane in continuare, doar ca nu mai e asa usor de sesizat.

sincer cred ca deageaba te chinui...eu nu sunt mecanic dar cred ca toata chestia asta e electronica...si cum zice Doc trebuie umblat la ECU...bafta :P

jackie
26-09-2006, 11:46 PM
"Asa cum "ma mai plangeam" si intr-un alt topic (printre alte mici neajunsuri constatate dupa cumpararea masinii), acum dau "start" unui subiect strict cu problema asta si anume: "timp de" aproximativ 1 cm din cursa pedalei de acceleratie motorul nu are nicio reactie. Lucrul asta e foarte enervant atunci cand schimb treptele de viteza "

o solutie tip "placebo". Nu schimba cu nimic situatia masinii dar te va face sa ai alte perceptii. Sa tii piciorul cu varful pe pedala de acceleratie, cat mai spre varful pantofului posibil. In felul asta o cursa mai mare a pedalei ,deci un raspuns mai vioi in acceleratie ,din cauza maririi bratului parghiei(punctul de sprijin-calcaiul- fiind la distanta mai mare de punctul de actionare-pedala-) se va face cu aceeasi apasare a piciorului si de aici senzatia ca masina raspunde mai vioi.

Foreigner
22-02-2007, 01:18 AM
Readuc in discutie subiectul... Acum o saptamana am fost la un test aici, in Brasov, la reprezentanta, tocmai pentru a vedea daca reiese de undeva vreo problema la pedala. Rezultatul testului/testelor a fost OK, fara a da, insa, vreo informatie despre pedala. Mi-au facut si un update la soft. Electricianul, despre care zice lumea de pe acolo ca e priceput, nu a avut timp de mine (sa stea el cu laptopu' - testul l-a facut un inginer, "renumit" si el pe acolo), dar a avut 5 min libere ca sa calce un pic pedala si sa-si dea seama despre ce vorbesc. Mi-a spus ca pedala e de schimbat. De la piese mi-au zis ca pretul pedalei este de 345 RON (parca asa au spus), dar inca nu am schimbat-o. Mi-e teama in continuare sa nu cumva sa dau banii degeaba si sa se manifeste la fel si cea noua. Tare as vrea sa incerc si alt 307 cam din aceeasi generatie cu al meu, dar observ ca nu am sanse sa gasesc pe acest forum macar un membru din Brasov sau imprejurimi, care sa aiba tot 307 si cu care sa ma "consult" putin ca sa ma conving daca se aplica sau nu regula "asa face toate".

In continuare sunt reticent vis-a-vis de "setarea din ECU". Ma gandesc ca daca ar fi fost o simpla problema de soft, s-ar fi rezolvat prin update-ul respectiv. Raman in continuare la parerea ca "portiunea moarta" o sa ramana chiar daca as face tuning. Cred ca singura solutie e schimbarea.

Dozer
22-02-2007, 11:36 AM
Eu zic sa faci un drum pana la iasi... si sa vii la intalnirea membrilor peugeot club din iasi :)) ... si sa faci test cu masina mea ;)
N-am fost in service cu ea... dar oricum pedala nu mi-o schimb eu doar pentru atata lucru :)
Apropo.. tu ce ecu ai? Boch sau Siemens?

Albu_andreiro
22-02-2007, 01:21 PM
@George75 Poti sa vii si la constanta ca ma o masina asemanatoare ca a ta. Si io parca am simtit aceasta latenta da nu ma deranjeaza asta de care spui u. Pe mine ma deranjeaza alceva ca in momentul in catre merg si vreau sa de[pasesc si ii dau blana parca mai trece o secunda pana incepe sa plece

Dozer
22-02-2007, 01:31 PM
Pai acum depinde la ce turatie esti.. ca daca esti sub 2000 e normal.. ca dureaza pana intra turbina.. daca esti de de la 2000 in sus..trebuie sa plece

Albu_andreiro
22-02-2007, 01:47 PM
asta cu turbina stiu. Io schimb pe la 2500 de ture de obicei.
Ia sa incerci si u si sa imi spui daca observi asa ceva sau e la a mea.
vreau sa depasesc si bag in a 3-a si ma scoate undeva pe la 3000 de ture. apasa pe acceleratie "blana" si o sa vezi ca trece un pic pana incepe sa plece de sub tine si sa creasca turele. Mie mi se pare cam o secunda.

Dozer
22-02-2007, 01:51 PM
asta cu turbina stiu. Io schimb pe la 2500 de ture de obicei.
Ia sa incerci si u si sa imi spui daca observi asa ceva sau e la a mea.
vreau sa depasesc si bag in a 3-a si ma scoate undeva pe la 3000 de ture. apasa pe acceleratie "blana" si o sa vezi ca trece un pic pana incepe sa plece de sub tine si sa creasca turele. Mie mi se pare cam o secunda.
Sa inteleg ca retrogradezi? Treci din 4 in 3..si pe urma dai blana?

Albu_andreiro
22-02-2007, 01:58 PM
da ca la schimbare vitezei iei piciorul pe pe pedala si cand il apas iar chiar daca e pana la podea sta un pic pana pleaca. ca daca o tin jumate apasata si merg constant si deodata ii dau blana accelereaza repede nu am latenta asta te care iti spun

Dozer
22-02-2007, 02:19 PM
Nu obisnuiesc sa ii dau o astfel de blana :)) ... prefer acceleratia liniara (asta nu inseamna ca trebuie sa fie lenta :), dar cursul ei sa fie cat mai liniar)...deci.. te voi crede pe cuvant ca exista acea mica latenta de ~1sec :))

Albu_andreiro
22-02-2007, 02:23 PM
nici io nu sunt asa maniac dar am avut odata nevoie intr-o depasire (greseala mea ca nu am aproximat foarte bine) si vedem ca ala se apropie si a mea nu se ducea. dupa cum observi ca vorbesti cu mine acum am reusit sa trec.

Dozer
22-02-2007, 02:29 PM
:)) ..si sa inteleg ca in acea secunda de lanta cand i-ai dat blana.. ti-au trecut prin minte cate clipe din viata? :)

buhaivictor
22-02-2007, 03:17 PM
intr-adevar...e inca un minus la puguri, acea intarziere...la mine se manifesta altfel e de vina motorul, sau mai bine zis turbina...fiindca daca e sub 2000 e enervanta acea intarziere mai ales intr-o treapta mai mare...simti cum sta efectiv parca s-ar gandi...
de cand cu problema cu Fap, e bai si mai mare, aproape ca nu am fuga cu a patra....doar a 2, a 3, si nici astea ca inainte, sper sa se rezolve dupa umplerea Fap cu lichidul mult asteptat...
am reusit sa pun la punct o smecherie, stiind de aceasta intarziere, mai ales cand am de facut o depasire apas din timp, astfel cand ajung in punctul depasirii am deja viteza si turatia necesare, fara sa am de asteptat....ia incercati...

Dozer
22-02-2007, 05:40 PM
Vorbim de lucruri total diferite :)
Ce spui tu e normal... ca turbina intra undeva in jur a 2000 turatii(putin sub.. dar nu mai stiu exact valoarea). Sub ceasta valoare.. cand turbina nu e intrata in functiune... e normal sa fie foarte puturoasa.

Noi vorbim despre un mic "lag" al acceleratiei....adica.. de la punctul 0 al pedalei de acceleratie, apesi aproximativ 1cm ... si nu ai nici un raspuns.

Dic84
22-02-2007, 09:36 PM
eu cred ca confundati benzina cu diesel.eu cred ca asa fac toate dieselurile.doar benzina pleaca imediat ce ai calcat-o.

Albu_andreiro
22-02-2007, 10:13 PM
nu e vorba de confundat. am avut o solenta diesel care cand apasai pleca. da la aia sunt mult mai simple toate sistemele :P

Dozer
22-02-2007, 10:30 PM
Nu e vb de confundat.. e vorba de o scurta cursa moarta a pedalei de acceleratie.... am testat de ex un passat tdi ...si nu se intampla la fel...

Foreigner
23-02-2007, 12:31 AM
eu cred ca confundati benzina cu diesel.eu cred ca asa fac toate dieselurile.doar benzina pleaca imediat ce ai calcat-o.

Te inseli. Asa cum spune si Dozer, incearca o masina din grupul VW si nu numai (chiar si Opel) si ai sa observi imediat diferenta (asta in cazul in care si pedala ta are acea portiune "moarta" de care vorbim). Oricare din cele amintite reactioneaza la cea mai usoara atingere a pedalei de acceleratie.Ca sa ma conving, am incercat un Opel Astra 2002 (1.7 DTI-parca 80CP), un Vectra 2001 (2.0 DTI-parca 101CP), o Skoda Octavia 2002 (1.9 TDI-90CP), un VW Golf 4 2001 (1.9 TDI-90CP), un VW Golf 5 2005 (1.9 TDI-105CP), un VW Golf Plus 2006 (nu cunosc carcateristicile), un Seat Leon 2004 (1.9 TDI-150CP) si un Seat Leon 2006 (1.9 TDI-105CP). Bineinteles, le-am incercat cand am avut ocazia, nu toate odata si nici nu le-am cautat disperat. Asta ca sa nu va ganditi prea departe. E clar ca e o problema cu pedalele noastre sau...cu pedala la 307 T5 in general. Dar, culmea, nu ne poate lamuri nimeni. Te duci in service si electricianu' iti spune ca trebuie schimbata pt ca e defecta (cum fac de altfel si ceilalti mecanici; e de ajuns sa le dai ideea), dar pe nenea electricianu' il doare la 2m in fatza p**** daca se inseala si il pune pe prostu' de client sa arunce cu banii in vant. Deh...se ghideaza dupa deviza "clientu' nostru, prostu' nostru". In cazul meu, macar nu m-au pus sa arunc banii pt ca cei de la service nu au fost in stare sa dea un verdict (trebuie sau nu trebuie schimbata), dar si asta ma enerveaza la culme pt ca este imposibil sa nu se mai fi lovit de problema asta. Doar pe acest forum am numarat cam 10 persoane care se plang de pedala de acceleratie. Cine stie cate mai sunt si in afara lui...

Dic84
23-02-2007, 01:04 AM
ideea era ca m-am referit la motaorele PUG nu cele din grupul VAG.eu unul nu pot sa zic ca am aceasta probleme dar ce as putea sa va confirm este faptul ca accelerata din alta parte are alt demaraj.Cand zic din alta parte ma refer la CRUISE COTROL.Are un demaraj cand o accelerez din ala de zici ca nu e adevarat.Te baga in scaun pur si simplu.Nu mi-a venit sa cred.Mi-am pus de curand CC si cand am ocazia(merge doar in treapta 4 si 5) o accelerez din ala.Zici ca sunt un copil mic care-si cumpara o acadea din aia mare.E marfa senzatia.

Dozer
23-02-2007, 11:03 AM
Traiesc cu impresia ca tu nu ai inteles totusi despre ce vorbim noi aici.... nu e vorba de demaraj... de promtitudinea acceleratiei... de cat de tare te baga in scaun.. sau altceva (in afara de scurta paranteza facuta cu Albu_andreiro care era putin offtopic).

Si la noi masina merge bine si frumos.. te baga in scaun(atat cat poate ea la puterea ei)...DAR...singurica problema(problema din punct de vedere al existentei ei...si nu ca este o problema in adevaratul sens al cuvantului) este ca de la punctul 0 al acceleratiei exista o portiune de cca 1cm in care acceleratia nu raspunde. Dupa aceasta portiune "moarta" acceleratia este la fel de vioaie ca la orice alta masina si raspunde si la apasarea unei buburuze (apropo reclama 207 cu buburuzele :)) )

GODWISHU
23-02-2007, 11:15 AM
Si eu am avut aceasi problema. Apasam acceleratie 1-2 cm pana se tura motorul.
Am rezolvat in 2 minute. Am deschis capota si am mutat agrafa care tine cablul de acceleratie si am ridicat pedala. Practic se intinde la maxim cablul.

Merge de zbarnaie.
Valabil la motoarele de 90HP HDI.

Dozer
23-02-2007, 11:41 AM
Si tu abia acuma ne spui? :)) O sa incerc si eu.. sa vad daca rezolv (singur). App .. daca poti sa ne pui niste poze.. detalii..

GODWISHU
23-02-2007, 12:20 PM
Sorry, dar am alta masina acum.
Am trecut la SW si 136 HP.

Foreigner
23-02-2007, 04:33 PM
Si tu abia acuma ne spui? :)) O sa incerc si eu.. sa vad daca rezolv (singur). App .. daca poti sa ne pui niste poze.. detalii..

Eu nu cred ca rezolvarea e cea data de GODWISHU... cel putin nu la mine. Nu stiu care e configuratia la tine, dar la mine nu e acceleratie pe cablu. Pur si simplu e o pedala cu un potentiometru din care iese o mufa cu cabluri electrice. Nu e nimic actionat mecanic, gen parghii sau cabluri de acceleratie. Tocmai din cauza asta inclin sa cred ca s-a dus acel strat de carbon din potentiometru, strat care asigura contactul cu placutele ce culiseaza pe el (exprimarea asta mi-a venit pe moment...). Tocmai pentru ca este la inceputul cursei pedalei, care este zona cea mai utilizata (si e logic sa fie asa, este frecare permanenta in acea portiune), tind sa cred ca acel strat s-a dus tocmai din cauza solicitarii frecvente. Daca as mai adauga si posibilitatea ca acea vaselina speciala din interiorul potentiometrului sa se fi dus, e clar ca asta ar fi explicatia.

Tely
26-02-2007, 04:42 PM
Salut la toti!
Aceeasi problema si la mine. Poate o fi intr-adevar o uzura dar ma scoate din sarite. In comparatie cu alte motorinare, pe care am 'pus' piciorul, este o diferenta clara! Si la alte marci se uzeaza dar nu are acest neplacut efect. Cred ca este o alta scapare a celor de la Peugeot. Nu am facut nici o analiza la vreun service pe aceasta problema (de teama unei rezolvari urgente de tipul 'Pai ... e uzata trebuie schimbata!'). Nu stiu daca o sa intalnesc vreun service in Ro care sa fie asa de profi incat sa-ti prezinte clar problemele reale ale masinii (Doamne da sa ma insel!!!)
George75 daca o sa aflu ceva o sa va tin la curent.:thumbup:

GODWISHU
26-02-2007, 04:52 PM
La mine exista un cablu care intra intr-o chestie electrica. Pedala actiona mecanic un potentiometru sau ce o fi fost.

Dozer
26-02-2007, 05:29 PM
Pai ia zi unde se afla acel "angrenaj" (acea agrafa care ai mutat`o)

GODWISHU
26-02-2007, 05:53 PM
Cum deschizi capota se afla in partea dreapta, aproape de far. Daca esti cu motorul pornit si tragi de cablu trebuie sa se accelereze motorul.

Foreigner
27-02-2007, 11:53 AM
Salut la toti!
Aceeasi problema si la mine. Poate o fi intr-adevar o uzura dar ma scoate din sarite. In comparatie cu alte motorinare, pe care am 'pus' piciorul, este o diferenta clara! Si la alte marci se uzeaza dar nu are acest neplacut efect. Cred ca este o alta scapare a celor de la Peugeot. Nu am facut nici o analiza la vreun service pe aceasta problema (de teama unei rezolvari urgente de tipul 'Pai ... e uzata trebuie schimbata!'). Nu stiu daca o sa intalnesc vreun service in Ro care sa fie asa de profi incat sa-ti prezinte clar problemele reale ale masinii (Doamne da sa ma insel!!!)
George75 daca o sa aflu ceva o sa va tin la curent.:thumbup:

Credeam ca numai la cele de 90CP se manifesta problema. Apropo, cati km are masina ta?
Revenind la subiect, de 3 ori am ajuns in service-ul Peugeot dupa ce am luat masina (pt. probleme minore) si de fiecare data am "ridicat" problema pe acolo. De doua ori am fost pt partea mecanica (pivot si tampon motor) si o data pentru un test la partea electrica. La prima vizita nu cunosteam pe nimeni asa ca, la rugamintea mea de a arunca un ochi si la pedala, mi-au spus ca trebuie sa fac constatare separata la partea electrica...:mad: Am lasat-o balta. La a doua vizita (deja il cunosteam pe mecanic ;) , care e foarte de treaba de altfel) s-a uitat baiatu' acolo si a zis ca asa sunt diesel-urile, reactioneaza mai greu la accelerare, moment in care mi-am dat seama ca nu prea a inteles la ce ma refer eu si, fiind in graba, am lasat-o pe altadata. La constatarea electrica, facuta tocmai pentru aceasta problema, electricianul era foarte ocupat asa ca a calcat decat de vreo 2-3 ori pedala, mi-a spus ca e de schimbat (era de asteptat concluzia pt ca asa fac cand le sugerezi defectul, altfel poate nici n-ar fi observat) si apoi l-a rugat pe un inginer sa puna el laptop-ul pe ea (baiatul mi s-a parut dezghetzat). La diagnoza cu laptop-ul nu apareau informatii legate de pedala (cel putin asa mi-a spus, ca nu ii apare nimic legat de pedala acolo). Drept urmare, mi-au facut un update la soft si au dat cu un spray degripant la pedala pt ca li s-a parut ca agatza si s-au gandit ca o fi din cauza aia. Probabil agatza din cauza uzurii din interiorul potentiometrului.
Problema de care pomenim aici mi se pare un factor foarte important care duce la uzura ambreiajului. Nu stiu daca voi ati reusit sa va obisnuiti sau poate nu va pasa (in sensul ca nu va deranjeaza) prea tare, dar eu o tot smucesc la schimbarile de viteze, indiferent ca e vb de schimbare in treapta superioara (ori o accelerez prea tare, ori prea putin) sau in treapta inferioara (din cauza acelei portiuni, turatia scade brusc cand ajunge acolo, iar masina parca da in nas, in special din tr 3 in tr 2).
Asa ca, Tely (si nu numai), daca afli ceva intre timp, chiar te rog sa ne tii si pe noi la curent. Eu nu mai am unde sa ma duc aici, in Brasov... sa-mi garanteze undeva ca daca schimb pedala se rezolva situatia si ca nu arunc banii pe geam.

Dozer
28-02-2007, 12:10 AM
Cum deschizi capota se afla in partea dreapta, aproape de far. Daca esti cu motorul pornit si tragi de cablu trebuie sa se accelereze motorul.
M-am uitat in locul specificat de tine... si n-am gasit nimic care sa semene cu ce vorbesti tu :) ....

Foreigner
28-02-2007, 01:08 AM
M-am uitat in locul specificat de tine... si n-am gasit nimic care sa semene cu ce vorbesti tu :) ....

Dozer, ti-am spus ca noi avem alt sistem. La noi potentiometrul este incorporat in pedala. La GODWISHU, din cate deduc eu, pedala actiona un cablu care la randul lui actiona un potentiometru aflat in compartimentul motor. Acest sistem este intalnit si pe Golf din cate stiu.
Eu am incercat sa rezolv prin punerea unui mic tampon din cauciuc, de aprox 2 mm grosime, intre pedala si partea de sus care ii limiteaza revenirea, tocmai pentru a determina pedala sa nu mai revina pe acea portiune moarta si se parea ca reusisem. Probabil ca intre timp a cazut bucatica de cauciuc pe care o lipisem acolo pt ca pedala apasa destul de tare la revenire si, la momentul respectiv, nu mi-a venit o idee mai buna sa lipsec cauciucul acela decat cu o banda adeziva pe ambele parti. In timp ce scriam acum, mi-a mai venit o idee... Ma gandeam ca se poate da o gaura cam de 4 in placuta aia care opreste pedala la revenire si prin ea sa bag un surub care sa impinga pedala pt a-i stabili revenirea maxima o idee mai jos (va dati seama la ce limitator ma refer doar daca ati vazut cum arata pedala acolo sub bord...trebuie desfacut plasticul de sub volan, din dreptul genunchilor). Pedala ar fi foarte simplu de desfacut. Trebuie doar desprinsa din cele doua suruburi din pedalier si scoasa mufa cu firele. Nu stiu daca o sa fie vreo problema de recunoastere a ei de catre calculator la remontare. Nu prea cred sa fie vroba de asa ceva. Daca se incalzeste afara, am sa fac cateva poze la zona respectiva si le pun aici.

Dozer
28-02-2007, 01:16 AM
Aham.. am sa ma uit si eu mai atent...dar abia dupa ce se mai incalzeste afara... si se face mai frumos... deocamdata ploua..e mizerie... si nu am chef de trebaluit la masina...

Foreigner
28-03-2007, 01:18 AM
Azi m-am mai "documentat" referitor la problema cu pedala incercand o alta masina, "echivalenta" cu a mea, care se afla la service-ul Peugeot. In afara faptului ca pedala nu agatza asa cum se intampla la mine, in rest se manifesta la fel...inceput de cursa fara nicio tentativa de accelerare a motorului. Am aflat ulterior ca masina respectiva avea tot ECU Siemens, iar inginerul care mi-a facut update la soft data trecuta (m-am intalnit cu el si azi) mi-a spus ca tare ii e teama sa nu dau banii degeaba pe o pedala noua si sa constat ca face la fel pt ca el a observat ca toate modelele de 90CP cu ECU Siemens au aceeasi problema la pedala. Acum va intreb pe voi, cei cu aceeasi problema, toti aveti 307 de 90CP cu ECU Siemens sau sunt si exceptii? Poate astfel eliminam posibilitatea remedierii problemei (poate chiar se aplica "asa face toate", ca doar n-or fi toate cu acelasi defect).

Dozer
28-03-2007, 10:56 AM
:banned: :idontno: You got me... 2.0 HDI 90CP ECU Siemens...

buhaivictor
28-03-2007, 06:41 PM
aceeasi problema cu pedala, e o cursa moarta inainte de a incepe sa traga motorul...in reprezentanta mi s-a spus ca aceste pedale functioneaza pe baza unor senzori magnetici..care se "tocesc" cu timpul si de aia intervine acea cursa moarta, pana se activeaza senzorul respectiv...
se poate sa fie ecu Delphi? dupa cum am citit un post in care se preciza unde vedem Ecu, cam asa ar fi...

kukylica
28-03-2007, 07:02 PM
@buhaivictor Delphi este cel mai mare producator de piese de schimb din SUA, asa ca nu fii dezamagit. Adevarat ca are fabrici pana si in Rusia, dar are standarde ridicate. Zi-mi si mie cum se numeste postul cu aflarea ecu. Multumesc

buhaivictor
28-03-2007, 07:24 PM
sincer nu mai stiu unde am citit un post in care explica unde gesesti tipul de ecu...
sau sa fie bosch si la mine?
postez o poza..este deasupra farului stanga...este un E2 incercuit si langa el scrie bosch...asta sa fie?

Albu_andreiro
28-03-2007, 07:28 PM
Si ECU meu e tot siemens deci inseamna ca "asa face toate".
ca sa afli ce ECU ai mai simplu sa deschizi capota la motor si dupa sa deschizi capacul de la sigurante unde jos (inspre u) e o chestie de metal mai groasa din care iese o mufa cu multe cabluri (acesta e ECU) si sa citesti pe el. :P

buhaivictor
28-03-2007, 07:54 PM
acolo la cutia de sigurante nu scrie decat delphi...
care e pana la urma?

Foreigner
28-03-2007, 08:02 PM
Si ECU meu e tot siemens deci inseamna ca "asa face toate".
ca sa afli ce ECU ai mai simplu sa deschizi capota la motor si dupa sa deschizi capacul de la sigurante unde jos (inspre u) e o chestie de metal mai groasa din care iese o mufa cu multe cabluri (acesta e ECU) si sa citesti pe el. :P

Asa stiam si eu si asa e si la mine...in cutia unde se afla sigurantele, din compartimentul motor, scrie SIEMENS. Daca am vazut eu bine, cei de la service, cand mi-au facut update la soft, tot in zona farului despre care spune buhaivictor s-au uitat. Se pare ca si varianta asta e corecta (penru aflarea ECU).

azzurro
16-07-2008, 04:00 PM
Ai rezolvat problema pedalei punand acel tampon?

Foreigner
17-07-2008, 07:30 PM
N-am rezolvat pentru ca nu sta prins acolo tamponul ala, nu am pozitie sa-l prind bine daca nu demontez pedala. Bine ar fi sa stiu dimensiunile exacte pt tamponul ala, pt a putea sa-l confectionez si sa-l montez dupa ce dau pedala jos, dar... nu prea am cum. Vezi tu, ideal ar fi sa pot prinde tamponul ala pe pedala nedemontata si cu motorul pornit, astfel incat sa-l fac de o dimensiune care sa nu apese prea mult pedala si sa tina motorul turat. Poate in concediu am sa ma ocup mai in amanunt de ea, pt ca am dat-o jos vara trecuta si am vazut cam ce e de capul ei.

SonyAD
21-07-2008, 02:21 AM
Pedala de acceleraţie se ţine ridicată numai de către cablul de accleraţie. Doar cablul de acceleraţie o ridică. Te duci frumos īn faţă, ridici capota şi te uiţi unde vine cablul de accleraţie.

Dacă e ca la mine trebuie să aibă o opritoare de cauciuc, guler īn capăt, unde intră īn controller.

Gulerul ăla trebuie să aibă nişte striaţii şi o clemă prinsă īntr-una din striaţiile alea. Muţi clema aia mai SUS pe gulerul de cauciuc, cāte un nivel de fiecare dată, apoi te duci la pedală şi o ridici să vezi dacă se ridică mai sus de atāt sau nu.

Pānă nu mai are deloc joc pedala...

Chiar dacă e alt sistem trebuie să aibă o piedică de cauciuc şi o clemă opritoare reglabilă.

Aşa se rezolvă problema asta, nu prin cārpeli nasoale la pedală.

trex
21-07-2008, 01:39 PM
sony .. la 307 e acceleratie electronica .. (adica nu e pe cablu).

SonyAD
22-07-2008, 08:53 PM
Şi la 607 e pe cablu, am văzut la ragewars... şi e electronică. Acel cablu acţionează un controller. Cred că o să fac poze.

Foreigner
22-07-2008, 10:29 PM
La 607 e, probabil, cum e la Golf/Passat... partea electronica e in compartimentul motor si se poate regla cursa. La 307 este fara cablu. Totul e incorporat in pedala (are un fel de potentiometru la baza, in care intra o mufa cu cateva fire). Nu se poate "regla" decat printr-o improvizatie care sa tina pedala apasata cativa milimetri.

SonyAD
24-07-2008, 07:19 PM
Mă rog. Uite cum e la mine.

azzurro
02-11-2008, 04:12 PM
Am reusit sa rezolv acest inconvenient al pedalei. Trebuie avuta f f mare atentie la grosimea tamponului . In caz ca e prea mare e detectat de computer si apre arhicunoscutul mesaj Antipollution fault. Grosimea lui trebui o idee mai mica decat grosimea unui plastic ce il folosesc multi pt legatul capacelor de roti. Acesta inainte de a fi lipit trebuie o idee polizat sau topit la cald. Operatiunea aceasta am facut-o dupa ce l-am lipit si am constatat ca e prea mare avand relantiul crescut, de aceea va sfatuiesc sa o faceti inainte. Chiar se merita, e cu totul alta masina nu o mai smuncesc. In caz ca mai sunt nelamuriri o sa revin. Bafta

Cristee
21-11-2008, 12:03 AM
hmm aceeasi problema o am si eu dar pe motor de 1.6 benzina 110CP.
eu suspectez pedala cu totul, pt ca la mine daca apas repede , chiar si pana in blana (dar scurt) se aude la motor un vuiet (parca ar fi turbina) si dupa urca si turometrul cateva turatii.
daca o calc pedala mai lent creste turatia normal. o sa ma uit si eu sa vad daca e tot ECU siemens.
la mine este si mai enervant ca daca o calc sa plec tare imi da in nas dupa care ma baga in scaun., parca ar fi diesel :))

azzurro
04-02-2009, 07:07 PM
Aceleasi probleme ca si tine le am si eu.Le-ai rezolvat in vreu fel?

tcaciucmihai
06-02-2009, 09:27 PM
Aceeasi problema am avut-o si eu cu pedala de acceleratie,era de vina cablul de acceleratie care era slabit si trebuia putin intins.Daca atunci cand masina este oprita pedala de acceleratie are un joc de 1-2 cm,atunci asta e problema.dupa ce mi-am intins cablul nu-mi venea sa cred cum mergea masina.Masina se accelera mult mai rapid si avea un sprint mai bun cu toate ca are 1600 kg si motor 2.0 HDI.:naughty:.Tin pe aceasta cale sa-i multumesc lui NITROMETAN care si-a dat seama imediat de problema si mi-a rezolvat-o in 5 minute.:money:

totel
07-02-2009, 01:39 AM
si eu am avut aceeasi problema, si am rezolvat-o prin strangerea cablului de accelerati. Zici ca e alta masina cum pleaca de pe loc...

gigi
07-02-2009, 02:26 AM
si de unde se strange acest cablu de acceleratie?

SonyAD
07-02-2009, 01:37 PM
De aici:
http://img514.imageshack.us/img514/5118/potentiometrucn3.png
http://img514.imageshack.us/img514/4159/potentiometru2gc8.png
Muţi clema mai sus sau jos pe burduf să reglezi cursa pedalei şi/sau relanti-ul.

La trecerea din frānă de motor īn acceleraţie motorul are un joc pe suporţi. De aici o mică senzaţie de lag. Oricum, nu e frumos să treci din frānă de motor direct īn acceleraţie cruntă, că pocneşti tamponul antirăsturnare (care, īntāmplător, e pe īntotdeauna pe dreapta). Din frānă de motor o calci un pic şi apoi īi dai goarnă.

http://img264.imageshack.us/img264/2686/antirasturnareti1.png

azzurro
07-02-2009, 05:27 PM
La 307 2 hdi nu e asa usor cu aceleratia deoarece nu este cu cablu. Este o pedala cu un potentiometru si atat.

SonyAD
07-02-2009, 06:05 PM
Eu am 2.0 hdi. :)

to_zeus
07-02-2009, 08:17 PM
Confirm si eu cele de mai sus. Am numarat numarul de striatii de pe acel burduf prins cu clema pe cablul de acceleratie, si erau 9 striatii pana la clema. Problema mea era ca apasand pedala la maxim, cursa senzorului nu era maxima, ci doar vreo 85 % asa ca am mai strans cablul astfel incat sa am o cursa pana la capat cu pedala maxim apasata. Pozitia asta am gasit-o prin probe la 14 striatii. Ca metoda, cu masina oprita si motorul oprit, capota ridicata, te dai jos din masina cat sa vezi senzorul acela (cel putin la 406 se poate vedea) si cu piciorul drept apesi pedala, ca sa vezi efectul schimbarilor facute. Mult succes!

alex_oke
07-02-2009, 08:23 PM
pana la urma se poate regla la motorul de 2.0 hdi???

ariciul
07-02-2009, 08:31 PM
As vrea si eu sa fac chestia asta. Macar sa reglez relanti-ul. La ce turatie e normal sa stea pentru un motor 2.0 hdi 16v 136 cp? La pornire sta 900-1000 cand ajunge la 80 de grade sta in 700. Parca 800 era nu?

SonyAD
07-02-2009, 09:35 PM
Eu am 2.0 hdi 8 valve şi normal īmi stă la 750.

tcaciucmihai
07-02-2009, 11:29 PM
Eu am 2.0 HDI si relantiul imi sta la 750.Dupa cum am mai vazut si la altii aceasta cred ca este turatia optima la relanti.

Florin Pop
08-02-2009, 01:38 AM
La 1.6 16 v cum pot intinde putin cablu? Am observat si eu ca am putin joc la pedala de acceleratie si de multe ori patesc si eu sa smucesc asa la schimbarea vitezelor.Mentionez ca la motorul meu cablu merge numa pana intr-un loc la motor dupa care e electronic...

azzurro
08-02-2009, 01:24 PM
Vad foarte multi care rezolva problema aceleratiei, dar toti sunt posesori de 206, 406. Cineva care are 307 a reusit sa imbunatateasca in vreun fel.

SonyAD
08-02-2009, 01:36 PM
Tot un potenţiometru este şi la cei cu cablu de acceleraţie. Numai că este la motor. Poate se poate regla şi la voi cumva, ceva. V-aţi uitat bine?

azzurro
08-02-2009, 07:14 PM
M-am uitat bine. Pedala este capsata (origine Bosch, firma de cacao ce face produse in tari f slab industrializate ex india)). Ca solutie improvizata am lipit un tampon din plastic pt a reduce cura moarta, dar nu sunt multumit de rezultat.

Foreigner
10-02-2009, 12:28 AM
Acelasi lucru am vrut sa fac si eu, cu un tampon din cauciuc subtire, dar nu am reusit "sa-l fac" sa stea acolo. Asa ca m-am gandit sa dau o gaura in placuta de deasupra bazei pedalei (e un fel de limitator, care opreste pedala la revenire) si sa pun un surub autofiletant, pe care sa-l filetez cat e necesar sa elimine portiunea aia fara reactie.

azzurro
27-03-2009, 02:40 PM
Acum de cand am pus tamponul ala cu grosimea unei cartele merge brici nu imi apre nimic in bord si sunt super multumit. Ce ma inerveaza si o sa ii dau de cap la urmatoarea demontare e ca pedala nu are cursa lina ca si cand ingradeste. O sa incercc sa desfac niturile de plastic de la carcasa si sa vad unde ingradeste si venetual sa ii dau si vaselina.

Foreigner
30-03-2009, 10:33 PM
Ai dreptate, pedala nu are deloc o cursa lina. Nu cred ca e bine sa desfaci niturile pt ca nu prea vad cum s-o mai "capsulezi" din nou. Cand am dat-o jos prima data, am crezut la fel, ca e oarecum "gripata" si ca trebuie unsa putin. Asa ca am dat din abundenta cu un spray lubrifiant, dar... degeaba. Am observat ca sub pedala e un arc care tine contra la apasare si cred ca de acolo e problema ca nu e cursa lina... cred ca e prea tare arcu'. Ai zis ca "distantierul" ala, pe care l-ai pus tu, e de grosimea unei cartele telefonice?

azzurro
31-03-2009, 12:02 PM
Dintr-un card expirat am confectionat acel tamponas. Niturile le-am desfacut pe toate si mergea ok fara protectia aia, dar nu am lasat-o fara ele. Acum sunt nemultumit de gripare si sotia se plange ca merge prea greu si nu vrea sa conduca. Mi-am facut un car de nervi. O sa o desfac iar sa vad unde naiba ingradeste plasticul. Banuiesc ca din cauza calduri s-o deformat.

Foreigner
12-04-2009, 10:33 PM
Cred ca am rezolvat problema cu pedala. Eu am pus 3 bucatele de cartela telefonica in spatele pedalei, lipite una de cealalta cu "Picatura", pentru a tine pedala putin mai jos cand e la punctul 0, dar fara sa stea masina accelerata. Recunosc ca mi-a luat ceva timp sa stabilesc exact unde incepe sa se accelereze masina, ca sa pot pune un semn, pt ca pozitia sub bord e cam incomoda. Am incercat si varianta sa scot arcurile care tin contra pedalei, sa pun decat unu' dintre ele (sunt doua arcuri trecute unul prin celalalt si sunt diferite si ca dimensiuni si ca rezistenta). Cu un singur arc (indiferent care), pedala devine foarte moale si piciorul sta foarte incordat pt ca, la cea mai mica atingere a pedalei, masina se accelereaza. Asa ca am bagat inapoi cele 2 arcuri cum erau, insa am crezut ca nu o sa mai reusesc s-o fac. Se pun foarte greu, asa ca nu va sfatuiesc sa le scoateti... a doua oara nu le-as mai scoate. In plus de "distantierul" facut din 3 bucatele de cartela, am mai facut o modificare: in partea de jos a suportului pedalei (partea cu arcurile) am lasat fara nituri protectiile acelea laterale. Am lasat niturile doar in partea de sus pt ca butucul pedalei sa nu mai stea presat de protectiile alea si asa s-a eliminat frecarea cu peretii lor. Si ca sa fiu sigur ca nu mai agata, am dat si cu un strat subtire de vaselina. Ideala era o vaselina speciala pt plastic (parca exista), ca sa nu il faca sa se "umfle". S-a eliminat portiunea aia fara reactie, de la inceputul cursei pedalei. Sincer, se conduce altfel masina in conditiile astea. Sper ca nu o sa aiba vreun efect negativ. Din contra, efectul negativ ar fi fost inainte de asta pentru ca o smuceam de fiecare data cand schimbam vitezele, iar ambreiajul nu stiu cat ar fi suportat asta. Ramane sa merg sa puna si testeru' pe ea, sa vedem daca s-a modificat ceva in parametri, daca da vreo eroare.

Mariuss
08-08-2009, 11:27 PM
Deschid un nou topic deoarece am cautat si n-am gasit problema asemanatoare! Posed un 307 sw cu motor de 2 l 90cp fara fap.
Datele problemei: dimineata merg la benzinarie si alimentez de 150 ron Alto 55 (sa pape si motorul meu ceva bun) si o iau frumusel si regulamentar spre Ploiesti. Drumul la dus fara probleme. La intoarcere pe cand circulam prin iubitul Bucuresti observ ca acceleratia nu mai este la fel de prompta (adica apas si se tureaza destul de greu dupa circa 1-1/2 secunde) ceea ce m-a facut la cateva semafoare sa plec cu 3000 turatii scartaind rotile. Mergand dinspre Rond Cosbuc spre Chirigiu opresc pe linia de tramvai sa fac stanga spre Viilor si cand sa plec de pe loc surpriza apas acceleratia dar motorul refuza sa se tureze (panica eream in varful dealului pe linie si fara posibilitatea sa misc masina). Precizez ca motorul nu s-a oprit continua sa functioneze la relanti. Incep sa dau "sprituri" ca la dacie si la a 5-a apasare sanatoasa de acceleratie se ridica la 1200 rpm la a 6-a 2000 rpm, in sfarsit plec de pe loc. In mers nici o problema masina tragea totul ok. La urmatorul semafor aceeiasi intarziere iar plec cu 3000 rpm. Imi vine idea sa opresc AC. Se pare ca oprirea AC a avut ceva efect intarzierea reducandu-se considerabil. Dupa un semafor cu durata asteptare mai mare observ ca masina se comporta normal ( problema disparuse ).
Deci de unde ar fi putut fi problema (poate o sa se mai intample) tinand cont ca: motorina erea de cea mai buna calitate, am mers lejer nu am solicitat motorul, nu s-a aprins nici un martor?

alex_oke
09-08-2009, 01:58 AM
aceeasi problema am avut si eu acum ceva timp in urma, la mine din cauza ca ajungeam mai des prin alte parti decat la pompa.
problema este filtrul de motorina care e imbacsit sau e cu apa sau cine stie ce mizerie.
schimba-l si iti garantez ca o sa mearga.

DragosDDI
09-08-2009, 02:15 AM
Si eu am o problema asemanatoare...mi se intampla(foarte rar) cand incerc sa plec de pe loc masina sa nu traga cum ar trebuii,abia se taraste si dupa 2-3 secunde incep sa simt si eu ca accelereaza cum ar trebuii sa o faca...Eu am un 307 break 110 cp benzina.

Mariuss
09-08-2009, 01:11 PM
Filtrul de motorina nu are decat 7000 km iar de alimentat am alimentat numai OMV/Petrom si Rompetrol dar nu e exclus am sa verific!

SonyAD
09-08-2009, 01:18 PM
Cred că prima chestie de verificat e potenţiometrul ăla īn care intră cablul de acceleraţie. S-ar putea să fie nevoie de diagnoză pt. asta.

Mariuss
09-08-2009, 03:32 PM
Nu cred ca este ce zici tu Sony deoarece nici daca ridicam usor ambreiajul nu se tura (mai degraba murea motorul). Iar acum problema a disparut nu cred ca se mai vede la diagnoza.

kelly
09-08-2009, 04:51 PM
La fel patesc si eu, doar daca este pe clima.Cu ac-ul nu prea.

Profu
11-08-2009, 05:42 PM
Aceeasi problema am patit si eu astazi: am parcurs cu masina in jur de 30 km dupa care am oprit putin, cand sa plec masina porneste normal dar nu se mai tureaza ( peugeot 307,hdi, 1997, FAP). Am ridicat capota si am constatat ca i-mi curgea motorina din filtru adica era umed pe margini si sub. Am desfacut filtrul l-am scuturat putin si l-am pus la loc iar dupa cateva momente am pornit masina si am mers perfect. Mentionez ca ma alimentat astazi cu motorina de la Rompetrol.
Ce problema poate avea?

to_zeus
11-08-2009, 05:52 PM
Am deschis si eu de curand un topic cu problema asemanatoare. La mine era un detaliu in plus: traditionala eroare "antipollution fault". Am bagat mai bine mufa in potentiometrul de la accelerare si aia a fost.

Profu
11-08-2009, 06:12 PM
Si mie i-mi apare eroarea antipollution fault . Unde este amplasata mufa potentiometrului de la acceleratie pe filtrul de motorina?

to_zeus
11-08-2009, 06:14 PM
Nu chiar, este pe langa filtrul de aer, in partea dreapta cum te uiti la motor ( cel putin asa e la mine, 2 HDI de 90 cai) . Ca sa o identifici mai repede si mai sigur pune pe cineva sa apese pedala si tu te uiti ce se misca prin motor.

Profu
11-08-2009, 06:44 PM
multumesc to_zeus

SonyAD
12-08-2009, 01:30 AM
http://img514.imageshack.us/img514/4159/potentiometru2gc8.png

s.dum
03-04-2010, 08:06 PM
Salut. O problema am si eu cu un Peugeot 307 1997 HDi 107 CP model RHS: nu mai prinde viteza, se tureaza excesiv, putere care nu mai ajunge la roti, ca si cum ar fi pe liber; intra in toate vitezele fara probleme, marsalierul este ok; daca din viteza 1 dau drumu la ambrejai, se misca normal, dar daca accelerez doar la turometru se cunoaste ca accelerez, viteza scazand pana la 0; la o accelerare mai puternica,scoate si un sunet ciudat pe partea stanga a masinii la motor. Mi s-a spus ca ar fi volanta,cea ce nu as crede pt. ca pe acestea am schimbat-o de aproximativ 2 ani si am facut in jur de 20.000 Km. Mutumesc in avans pt. sfaturi si idei!

djmc
03-04-2010, 08:13 PM
E clar ca e ceva de la ambreiaj. Uzura mare in disc duce la "patinaj". Cand ai schimbat volanta nu ai schimbat si kit-ul ambreiaj?

s.dum
04-04-2010, 12:28 AM
din cate mai tin minte, s-a schimbat distributia si volanta,de kit nu stiu..... in caz k este kit-ul, se poate sa fi stricat si volanta?

djmc
04-04-2010, 10:39 AM
In majoritatea cazurilor volanta scapa nevatamata. Pana nu demontezi cutia nu stii sigur ce este defect. Poate ca doar discul necesita inlocuire.

s.dum
05-04-2010, 02:35 PM
sper sa fie doar discul, si imi face si mie iepurasul un cadou, k a avut ceva probleme masinuta asta. revin cu detalii dupa Paste cand o sa o duc in service. Multam' de info!

s.dum
06-04-2010, 09:29 PM
Kit+volanta+manopera= 3000 ron...... :(( stie cineva vreun magazin cu piese mai ieftine????

turbojack
06-04-2010, 09:51 PM
Cum putea sa crape o volanta dupa 20k km?
Dubios.

gigi
06-04-2010, 11:31 PM
Stiu eu cu 2500 RON.In pretul asta ai volanta care o inlocuieste pe cea cu masa dubla, adica scapi de probleme.

booz128
07-04-2010, 10:17 AM
Daca e dus ambreajul schimba doar ambreajul(adika kit ambreaj:disc ambreaj, placa presiune si rulment ghidare)
Eu am schimbat kitul de ambreaj plus volanta cu 1400Ron (este un kit nou care inlocuieste volanta cu masa dubla(pentru motorul tau) cu una cu masa simpla). Mai cauta si vezi ce mai gasesti. Daca ai schimbat ambreajul acum 2 ani............mai cauta foile ca poate mai ai garantie(io stiu de 3 ani garantie la ambreaj.....sper sa numa insel). Citez: "DUBIOS" sa cada asa de repede.
PS: si io am acelasi motor RHS

s.dum
07-04-2010, 01:01 PM
booz128, ti-as ramane indatorat daca ma indrumi si pe mine catre locul unde ai dat pe kit si volanta 1400 ron. Am vazut volanta, bucata din mijloc care ar trebui sa nu se miste aproape deloc( asa am inteles) se invarte numa daca suflii in ea. Legat de disc si restul, de la service mi s-a spus k tre schimbate toate, " k s-au albastrit" si e mai bine asa. Cand s-au schimbat prima oara nu am fost in service autorizat,deci zero sanse sa recuperez ceva de la ei. Ma gandesc ca poate eu am fost de vina, pe iarna asta am "forjat" ceva masinuta ca sa ies din zapada..........Booz128, nu se intampla nimik daca pui volanta cu masa simpla???? dc e ok, te rog lasa-mi si mie datele de contact unde le pot gasi !!!

booz128
08-04-2010, 12:11 AM
Deci o volanta stricata ......clantane la turatii mici(sub 1400 turatii) si cand opresti masina sar auzi si ar si trepida masina destul de tare; miscarea ei tre sa fie cat mai mica si mai greoaie daca o testezi cu mana. Deci pe mine mau ajutat cei de la www.autofix.ro(sper sa nu se ia ca reclama) io m-am interesat si am facut rost de codul pentru noul kit(volanta rigida+kit ambreaj nou).
Codul ce mia oferit cei de la Eurial Militari ......este P00002052N5 si dupa care miau adus baietii de la autofix piesele. Atentie pretul de aproximativ 14000 doar daca faci la ei montajul.
Ea legatura cu ei si vezi ce si cum obtii.

s.dum
08-04-2010, 12:15 AM
ok..multam'..sper sa se potriveasca si la mine piesele si sa ma duca cam pe la aceleasi costuri....

booz128
08-04-2010, 12:41 AM
eu am facut in felul urmator..........mam dus la eurial militari si am cerut o oferta de pret pentrul kitul nou pentru masina mea. Iei codul si mai suni si pe la alte firme si vezi ce iti ofera. Atentie mai e un kit nou la fel produs de cei de la Valeo care e in jur de 20 milioane.

booz128
13-04-2010, 09:23 AM
ce ai mai facut cu masina? cu ambreaju?

s.dum
13-04-2010, 11:28 PM
sal. preturile din Buc sunt mari fara indoiala....dupa ceva cautari pe net am dat de un baiat din Timis care le aduce mai ieftin din Germania.... am luat model Sachs(din cate am vz eu par destul de fiabile) kit+ volanta masa dubla la 1640 ron( la care se mai adauga transportul cam 60 ron). Maine imi vin si sper sa fie ok, o sa il rog pe curierat sa mearga cu mine la service sa vaza si ochii mesterilor, sa nu am probleme pe urma. Ideea este k numai volanta pe karma este 2400 ron( asta cu reducerea de 15% pe care o ai dc comanzi de pe net). Revin cu detalii maine.

s.dum
19-04-2010, 11:52 AM
la mine s-a rezolvat problema,piesele sunt ok,acum sper sa tina si ele ceva mai mult de 20.000 km.......

Foreigner
20-01-2011, 09:30 PM
Am aflat rezolvarea. Ce e drept, e destul de costisitoare. Este vorba de Sprint Booster. Am avut dispozitivu' asta in probe de ajuns de mult incat sa-l incerc pe mai multe genuri de traseu. Ce sa zic...e o diferenta enorma...se elimina total, zic eu, acel lag de la inceputul cursei pedalei, iar motorul reactioneaza imediat la apasarea ei. Pt oras ideal e sa fie folosit in pozitia medie (pe verde), unde are un raspuns excelent la accelerare. Pe pozitia "rosu" mi s-a parut un pic cam prea "irascibila" masina. Pozitia "rosu" e ideala pt drum intins. Oricum, iti da impresia ca are o gramada de cai in plus (desi nu se modifica puterea cu nimic), e foarte sprintena si nervoasa la accelerare, ai senzatia ca trage mult mai bine si ca nu mai este asa obosita. E in jur de 950 de lei (pe care eu nu-i am de dat momentan), dar merita din plin. Azi l-am returnat si imi vine sa-mi smulg paru' din cap la cat ma rog de ea sa se accelereze. Ideea e ca tot ce scrie pe site-ul lor si pe forumuri e foarte adevarat. Deja ma apuc de pus bani de-o parte (daca nu vand masina intre timp) :)
Vreau sa precizez ca ce am scris mai sus nu este o reclama. N-am nici in clin, nici in maneca, cu cei care le comercializeaza in Brasov si care am inteles ca sunt importatori unici pt Romania (e posibil sa fi inteles gresit). Omul a fost foarte cumsecade si mi l-a dat in probe, asa cum l-a mai dat catorva persoane, pt ca era si interesul lui sa isi faca marfa cunoscuta si sa demonstreze ca ceea ce scrie producatorul este real.

http://www.sprintboostersales.com
(http://www.sprintboostersales.com/)

hykjohn
20-01-2011, 10:53 PM
Exista si pentru Peugeot (cred ca da daca l-ai folosit)? Ca pe acel site nu apare nimic. Importatorii au vreun site?

Foreigner
24-01-2011, 04:30 PM
http://www.amc-motorsport.ro/chiptuning-sprint-booster

Am vazut ca au si in Bucuresti un loc unde poate fi testat. Din cate stiu, ofera si garantie 24 de luni, cu factura si certificat.

H3llow33N
25-01-2011, 12:26 PM
Ai idee dispozitivul influenteaza consumul?

Foreigner
02-02-2011, 09:08 PM
Sa stii ca nu am observat vreo modificare a consumului. Si chiar am mers destul cu el si pe trasee diferite.

H3llow33N
02-02-2011, 10:14 PM
Pai si are efect si pentru masinile care nu au probleme cu acceleratia(delay)?

Bongo
03-02-2011, 03:08 AM
Da are efect. Banuiesc ca amplifica semnalul trimis de pedala.

H3llow33N
03-02-2011, 08:30 AM
Cred ca il liniarizeaza si incearca sa il creasca liniar, fara socuri.

olar_gaby
11-02-2011, 11:19 AM
Salut,am vrut sa va impartasesc putin din experienta avuta in urma montarii unui sprint booster pe pug-ul meu 307 1,6 benzina.Il am in teste pentru o saptamana.Va spun ca desi nu m-am plimbat decat de 2-3 ori am observat o diferenta considerabila intre mersul anterior gatuit si greoi in oras fata de mersul actual foarte lin,cu mai multa vlaga si comod.Pe modul verde merge foarte bine in oras iar in afara pe rosu se simte diferenta.O sa incep sa strang bani deoarece vreau sa-l cumpar.Mentionez ca nu am nici o legatura cu cei care comercializeaza dispozitivul.

B799MIG
12-02-2011, 09:57 AM
Am un 307, care de ceva vreme cand accelerez mai brusc si depasind 3000 rpm imi da "in nas" , pentru o secunda iar dupa aia creste in turatie. Nu se intampla la o turatie anume si nu mereu si asta e problema. La tester nu a iesit nimic si la service cu fel si fel de pareri .. ca este de la motorina (alimentez doar cu Evo Diesel de la MOL), poate de la bujii. Mentionez masina are vreo 163 000 km.
S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema sau macar sa imi recomandati la ce reprezentanta sa ma duc.

militistu
12-02-2011, 11:24 AM
Nu cred ca sant bujiile.Am patit ceva de genu,m am dus la tester dar nu am mai pus o.S a uitat mecanicul la turbo si a vazut furtumul ala pe unde intra aer in ea,acolo este un manson de cauciuc ce vine intre turbo si acea bucata de furtum pentru etansare.La mine era varza,a zis ca trage aer fals pe acolo.Cert e ca dupa ce l am schimbat nu am mai avut probleme.Poti sa verifici si tu poate ai noroc sa fie din aceeasi cauza.Bafta.

Chris_307
12-02-2011, 02:46 PM
Scoate mufa de la senzorul de motorina si vezi daca-ti mai face.

turbojack
12-02-2011, 03:12 PM
....la service cu fel si fel de pareri .. ca este de la motorina ... poate de la bujii...

Daca mecanicii ti-au spus ca motorina proasta si/sau bujiile sunt cauza pierderii de putere la 3000 rpm,fa iute 180 de grade si fugi cat te tin picioarele.
De verificat switchul pedala frana si functionare EGR.De facut un "log" in mers.

B799MIG
14-02-2011, 10:22 PM
:( pff .. ma duc saptamana asta la reprezentanta .. sa vedem poate ii dau ei de cap ...

yellow
14-02-2011, 10:46 PM
ceva asemanator se intampla si la mine decat ca e pe benzina. E foarte deranjant... cand intram intr-o depasire cu a 4-a de ex. si saream de 3000 rpm se tura brusc pana la 4000 (ca si cum ai accelera in gol) si trebuia sa bag a 5-a sa pot depasi. Am incercat si cu a 5-a si la fel... dupa ce sar de 3000/3500 rpm si ma infig putin mai tare in acceleratie se tureaza brusc :( Ceva ajutor?

papi_grasu
14-02-2011, 10:50 PM
ceva asemanator se intampla si la mine decat ca e pe benzina. E foarte deranjant... cand intram intr-o depasire cu a 4-a de ex. si saream de 3000 rpm se tura brusc pana la 4000 (ca si cum ai accelera in gol) si trebuia sa bag a 5-a sa pot depasi. Am incercat si cu a 5-a si la fel... dupa ce sar de 3000/3500 rpm si ma infig putin mai tare in acceleratie se tureaza brusc :( Ceva ajutor?

Dupa cum spui tu la tine cred ca face figuri (patineaza ) ambreajul.S-a ma crecteze cineva daca gresesc.

yellow
15-02-2011, 11:10 PM
kitul are undeva la 2 ani si 20.000 km. Sa se fi dus asa repede?

turbojack
15-02-2011, 11:18 PM
.... dupa ce sar de 3000/3500 rpm si ma infig putin mai tare in acceleratie se tureaza brusc ...
Creste turatia in treptele 4-5 ,fara a creste si viteza,semn clar de patinare ambreiaj.
Cauzele patinarii :
-uzura
-cablu ambreiaj prea strans (daca este mecanic pe cablu si nu hidraulic)
-ulei pe ambreiaj

boxulinu
17-02-2011, 10:31 AM
307SW 1.6HDi 110CP 2004 masina am luato din Italia,dupa ce am aduso la o acceleratie mai usoara pe la 1700-1900 rmp, "da in nas" adica zici ca nu se mai alimenteaza pt. scurt timp, atunci nu imi facea asa des dar acum aproape la fiecare drum pe care il fac imi face asa. De la ce sa fie, uni spun ca din cauza motorinei, eu alimentez de la OMV, voi ce ziceti?

turbojack
17-02-2011, 11:32 AM
Turbina nu functioneaza.
Se face o diagnoza cu citirea parametrilor activi.

boxulinu
17-02-2011, 11:40 AM
Am facut diagnoza si nu sa gasit deca o bujie arsa sau probleme cu releul de la bujie. Si fostului proprietar ii facea asa dar nu cred ca asa des.

turbojack
17-02-2011, 11:45 AM
Am spus sa se citeasca parametrii de functionare,lucru ce se face si in mers.
Cautarea erorilor este irelevanta.
Lpsa putere la peste 1700 rpm,inseamna turbina nefunctionala,iar cauzele sunt multiple.De verificat furtunasele de vacuum.

boxulinu
17-02-2011, 11:54 AM
Merci furumos de sfat, cert e ca in pauza aia de "nealimentare" se aude ca un huruit, cred ca se aude turbina care se invarte in gol.

turbojack
17-02-2011, 12:06 PM
De verificat daca ea este functionala si nu este gripata mecanic.

yellow
18-02-2011, 02:48 PM
Am fost azi la un mecanic local pentru o diagnoza. Ambreiajul este hidraulic, pata de ulei nu mi-a gasit. A zis ca nu stie din ce cauza poate fi. A zis ca posibil sa fie si uzat desi i sa parut si lui putin dubios cand i-am zis ca are doar 20.000 km kitul. Mentionez ca nu se intampla mereu sa creasca anormal turatiile. Sa intamplat acum aproximativ o luna si acum cateva zile iar. Face doar cand vrea!

danut 307
18-02-2011, 05:01 PM
Incearca si verifica pompa si cilindrul de ambreiaj.Eu personal am avut aceasta problema la o alta masina,si dupa ce am demontat placa si discul neavind nimic am demontat si pompa de ambreiaj.Aici am gasit problema:garnitura fiind foarte uzata si deteriorata nu revenea inapoi pina la capat si astfel ambreiajul raminea in presiune producind patinarea discului.Mi se intimpla la fel ca la tine sa patineze in turatii mai mari deoarece atunci este forta mai mare.Incearca sa pleci mai fortat de pe loc si sar putea sa patesti aceasi lucru.Sper sa-ti fie de ajutor.BAFTA.

yellow
18-02-2011, 05:12 PM
Ok. De luat in seama ce ai spus. O sa mai astept deocamdata, poate nu o mai face. Multumesc oricum... posibil sa imi fie de ajutor pe viitor!

doruforum
20-02-2011, 08:25 PM
Exista o alta solutie la acceleratia fara raspuns la inceputul cursei? Am observat si eu problema asta, insa as prefera o alta rezolvare mai putin costisitoare in afara de Sprint Booster. Schimbarea pedalei ar rezolva problema?

ariciul
20-02-2011, 08:35 PM
Uita-te aici la postul nr.90 -> http://www.peugeotclubromania.ro/forum/threads/15285-307-SW-o-frumusete-de-masina?p=439255&viewfull=1#post439255

S-ar putea sa mai fie nevoie de ajustari, adica pilita brida, sau folosita una mai subtire, desi s-ar putea sa nu fie suficient de lunga.

adrian ghiurau
20-02-2011, 09:15 PM
Pe modul verde merge foarte bine in oras iar in afara pe rosu se simte diferenta.O sa incep sa strang bani deoarece vreau sa-l cumpar.

Si cum se face aceasta comutare?De la verde la rosu.

Foreigner
21-02-2011, 01:25 AM
doruforum, schimbarea pedalei nu rezolva problema; te vei lovi de aceeasi manifestare. Ceea ce a facut ariciul, improvizatia respectiva, am fazut-o si eu cu niste bucatele de cartela telefonica si, chiar am postat legat de asta, dar nu s-a schimbat mare lucru. Sprint Booster-ul ala schimba radical reactia motorului la apasarea pedalei. Sincer.

adrian 24, trecerea de la verde la rosu se face dintr-un butonas prin a carui apasare succesiva (obligatoriu nu in timpul accelerarii) se trece prin 3 moduri de accelerare.

Ca si olar_gaby si eu intentionez sa cumpar un "agregat" cat mai curand, asta daca nu schimb masina intre timp. Sincer, am fost placut impresionat de rezultat si consider ca merita montat, desi e un pic cam sump.

Doc
21-02-2011, 01:37 AM
Acelasi lucru se poate face si prin modificari in soft la raspunsul pedalei de acceleratie.

adrian ghiurau
21-02-2011, 11:02 AM
Modificarea se face din mai multi parametri sau strict din cel legat de raspunsul pedalei?Adica daca ma duc la un electrician cu cunostinte maxime despre peugeot,imi poate face acea setare printr-o diagnoza,sau e necesara o persoana cu cunostinte in remapari si tuning?Respecte.

booz128
21-02-2011, 11:55 AM
Din ce știu eu modificarea cursei pedalei se poate face si din sfot ....cel putin mie mia făcut un nenea(nitrometan) cu ajutorul diagnozei de la Peugeot si se numeste recalibrare, aceasta operațiune se face si in mers si in staționare. Acuma depinde si cat de uzata e pedala ca sa tina acest procedeu.

Foreigner
21-02-2011, 06:49 PM
Si s-a eliminat lag-ul ala prin "recalibrarea" de care zici?

Foreigner
21-02-2011, 06:55 PM
Acelasi lucru se poate face si prin modificari in soft la raspunsul pedalei de acceleratie.

Adica vrei sa spui ca, daca as merge la reprezentanta, ar fi in stare cei de acolo sa faca modificari la raspunsul pedalei prin softul pe care-l folosesc ei? Eu am fost aici, la Bv, dar baiatu' ala nu a gasit nicio optiune legata de pedala. Probabil din cauza francezei in care sunt scrise optiunile softului respectiv. ;) Daca tu cunosti softul pe care-l folosesc la reprezentante, poate ai putea sa ma ajuti cu localizarea optiunii respective in meniu, ca sa merg la sigur si sa-i spun eu unde sa intre.

booz128
21-02-2011, 10:55 PM
Eu stiu ca băiatul care a facut asta, din soft a facut...mai mult nu stiu ...rezultatul văzāndu-se atunci și dispărānd treptat īn timp, acțiunea īntāmplāndu-se acuma 4 ani.

vladx
23-02-2011, 03:16 PM
307, 1.6 16v, evident aceeasi problema....lag in pedala de acceleratie...
Sprint booster...am citit despre el, am vazut filmulete.... dar stie cinva sa spuna pretul?
multumesc.

Chris_307
23-02-2011, 03:28 PM
In jur la 900lei.

vladx
23-02-2011, 05:26 PM
pai nu e deloc ieftina....
si unde e garantia ca ma va scapa de neplacerea pe care o am ?

adrian ghiurau
23-02-2011, 05:36 PM
Poi se zice ca ti-o da pt test pe o perioada de o saptamana....

vladx
23-02-2011, 05:46 PM
asa se zice? sau chiar se da?
o sa fac maine o intrebare la numarul de telefon din site-ul de mai sus

adrian ghiurau
23-02-2011, 06:20 PM
Mie mi se pare o suma exorbitanta pt un asemenea dispozitiv.900 ron.Mai pun 150 ron si imi fac o remapare.Si castig si cai,si acceleratie prompta.Si 100 euro mi se pare mult.....Dar asta e parerea mea.

vladx
23-02-2011, 06:39 PM
la treaba cu remaparea..... tre sa stii mai exact ce iti face...
fost posesor de golf, remapare cu soft de nu stiu ce....nu am avut eprom virgin si m-am kkt pe el de calculator....deci zic ca merita un interes mai mare acordat si "dovezi" ca sa zic asa pt aceasta remapare...
nu prea sta treaba asa simplu...
"dar stii cum e din 10 oameni esti singurul care a cumparat masina de noua si s-a stricat (ghinion) asta e ..."

adrian ghiurau
23-02-2011, 06:49 PM
Sunt multe topicuri in care sunt prezentate impresiile dupa remapari facute de DOC.Si numai de bine.Cand va fi sa fac,as fi in stare sa merg pana la Bucuresti doar sa stiu ca e facuta bine.

vladx
23-02-2011, 07:14 PM
sa mentionam mai exact pt ca am mai avut conflicte, EU NU AM VORBIT DE DOC, am spus remapare.
ok?
ty

si vreau sa stiu daca cineva de pe forum cu acelasi lag in pedala si-a montat asa ceva?

Foreigner
24-02-2011, 12:14 AM
vladx, cu tot respectu', observ ca tu esti un fel de Toma Necredinciosu'. Pai du-te, omule, o pagina inapoi la subiectu' asta, mai exact pagina 5, si o sa gasesti acolo raspunsurile pt intrebarile tale pline de suspiciuni. Eu l-am avut spre folosire si iti garantez ca se schimba total masina in comportament. O sa mai vezi acolo ca l-a mai avut si un "coleg" de forum din Sibiu, daca nu ma insel. Si el spune acelasi lucru. Nu zice nimeni ca e ieftin (si afirmatia asta o s-o gasesti acolo), dar e o solutie buna sau cea mai buna pana acum (e strict parerea mea).

adrian ghiurau
24-02-2011, 11:11 AM
sa mentionam mai exact pt ca am mai avut conflicte, EU NU AM VORBIT DE DOC, am spus remapare.

Scuze dar eu nu te-am invinovatit cu nimic.Am zis doar ca DOC se pricepe foarte bine.Imi pare rau daca te-am facut sa intelegi gresit.Salut.

vladx
24-02-2011, 01:57 PM
vladx, cu tot respectu', observ ca tu esti un fel de Toma Necredinciosu'. Pai du-te, omule, o pagina inapoi la subiectu' asta, mai exact pagina 5, si o sa gasesti acolo raspunsurile pt intrebarile tale pline de suspiciuni. Eu l-am avut spre folosire si iti garantez ca se schimba total masina in comportament. O sa mai vezi acolo ca l-a mai avut si un "coleg" de forum din Sibiu, daca nu ma insel. Si el spune acelasi lucru. Nu zice nimeni ca e ieftin (si afirmatia asta o s-o gasesti acolo), dar e o solutie buna sau cea mai buna pana acum (e strict parerea mea).

tot respectu, tot respectu, necredincios, necredincios.....asta e romania.... te duci la mecanic si zice e de la pedala trebuie curatat potentiometru pedalei, te duci la alt mecanic spune trebuie clapeta de admisie curatata, te duci la mecanic de la eurial si zice E DE LA BENZINA ( asta mi s-a parut cea mai tare ), etc multe variante si bagi bani ca prostul....daca imi spunea ca exista un ansamblu si trebuiesc toate verificate eram de acord, dar cand mai si intrebi daca mai trebuie verificat altceva sau e de la altceva si primesti raspunsul : nu exista domne e de la asta, iar cand isi termina treaba masina e in acelasi stadiu....nu am cum sa mai cred pana nu vad...cat despre paginile din urma omuleeee...!!!:boxing: toata lumea spune ca reactioneaza masina mai bine si ca nu e adevarat cum fuge...dar toti au aceeasi problema ? respectiv lag in pedala? :bash:

Scuze dar eu nu te-am invinovatit cu nimic.Am zis doar ca DOC se pricepe foarte bine.Imi pare rau daca te-am facut sa intelegi gresit.Salut.

nu am zis de invinovatit.....doar imi place ca lucrurile sa fie clare.

Respect BOTH !

Foreigner
24-02-2011, 07:06 PM
Da, se pare ca toata lumea are problema cu lag-ul. Cand spun "toata lumea", ma refer la motorizarile 2.0 HDi / 90 CP. Despre restu' nu stiu nimic, desi parca am vazut aici un "coleg" care avea 1.6 benzina...sper sa nu ma fi inselat.

olar_gaby
25-02-2011, 09:46 AM
Salut,am am dat sprint boosterul inapoi si de o saptamana merg fara el.Mi se pare foarte greoi mersul,cu bruscari la schimbarea vitezelor.Nu-mi dau seama ce idiot a putut sa proiecteze asa ceva.De obicei cand plec de pe loc la o intersectie bag in viteza 1 si ori ma baga in scaun ori intervine ASR-ul si imi taie tot elanul.Cand cuplez a 2-a trebuie sa astept secunde bune pana motorul urca in ture si trage masina.Nu mi se pare normal,nu pot sa fortez o intrare in intersectie deoarece si daca-i dau blana 1-a si nu intra ASR-ul ,cand dau a2-a zici ca stau pe loc pana se gandeste motorul ca scopul lui este sa propulseze masina.Cu sprint b chiar am simtit o schimbare deoarece motorul-transmisia chiar par sa-si faca treaba.Si daca mergeam pe verde era foarte ok in oras si afara.Cand mergeam pe rosu parca era alta masina,nu mai era greoaie,dar nu stiu care era impactul asupra consumului.
Si inca ceva in afara de lagul de la pedala cand dau sprit din pedala se aude un sasait ,zici ca trage aer pe la motor.Unii zic ca este de la clapeta de acceleratie ,unii zic ca aete un vacuum,dar de ce sa faca asa urat,parca-i motor cu carburator.Daca unii colegi au patit asa ceva ii rog sa-mi dea niste indicatii.Sa nu fie confuzii Pug 307 1,6 16v benzina.Va multumesc

vladx
25-02-2011, 01:56 PM
pug 307 1.6 benzina am si eu....fara asr
la ce ture schimbi a 2-a de astepti secunde bune? pt ca totusi daca ai benzinar si vrei sa fugi cat de cat eu zic ca e normal sa o turezi mult mai mult decat un diesel...deci eu ma astept sa fuga in momentul in care treapta 2 intra in apropriere de 3000rmp....
totusi vreau sa stiu daca acel dispozitiv ti-a rezolvat problema cu lagul din pedala?
pt ca parte cu mai mult sau mai putin sprintena nu ma tenteaza acum, vreau sa rezolv problema cu lag pt ca este mult mai suparatoare.

Multumesc.

olar_gaby
25-02-2011, 09:19 PM
pai schimb normal ca nu-mi place sa turez motorul prea tare.Ar trebui sa mearga normal nu doar de la 3000 de ture in sus.Dar asta este trebuie sa ma obisnuiesc.In legatura cu pedala daca apas fara sprint booster cam 1 cm apas in gol.Cu sprint cum apas cum urca in ture.Eu zic ca este folositor dar pretul este mare pt Romania.Asta este eu unul mi-as lua ca sa ma bucur de masina.Cel mai bine trebuie incercat personal.Oricum parerea mea este ca motorul de 1,6 poate mai mult

Chris_307
25-02-2011, 09:41 PM
Cine la probat poate sa-mi spuna daca cumva a este capsulat sau este cumva vreun sigiliu?:P Ma gandesc sa-l iau putin si sa-l dau unui electronist si poate ma scot si eu cu ceva mai ieftin :D

vladx
26-02-2011, 02:20 PM
man.....vrei sa fugi ii dai gaz, ca daia e benzinar....tii la buzunarul tau o lasi mai moale si poti sa ii spui si putuoarasa....
cam acelasi lag de 1cm am si eu...cred ca am sa ma risc sa probez unul.
multumesc.

koz
28-02-2011, 11:37 AM
Salutare tuturor !

Am observat in ultimul timp pe site-ul nostru ceva trafic venind dinspre Peugeot Club Romania si asa am descoperit si eu acest topic. Eu sunt omul care va ofera spre testare si va poate oferi detalii suplimentare despre ceea ce face si ceea ce ofera Sprint Booster. Daca aveti intrebari, va raspund cu placere.

Un salut special pentru Chris_307 :uhuh:

vladx
28-02-2011, 09:42 PM
pai atunci detaliaza pe baza problemelor din acest thread, sau..... nu asta ai vrut sa spui?

boxulinu
03-03-2011, 10:12 AM
Salut, daca imi permiteti sa postez si eu problema mea aici, la mine se intampla in felul urmator.
In treapta a 2 daca o accelerez lent creste in turatie dar nu ia viteza, daca o accelerez mai brusc te baga in scaun. De la ce sa fie, sau asa tre sa se comporte plus ca cam pe la 1700rpm cateodata zici ca nu se alimenteaza pt. 1 sec.(da in nas). 1.6Hdi 110CP 2003 FAP

koz
05-03-2011, 12:32 AM
Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, sa revenim la tema sistemului electronic de acceleratie.

La o acceleratie pe cablu, raspunsul era liniar, cu alte cuvinte: "cat trageai de cablu, atata acceleratie aveai". La o masina moderna, acceleratia are un senzor care ii transmite calculatorului pozitia pedalei. In functie de soft, calculatorul comanda o deschidere mai mare sau mai mica a clapetei de acceleratie. La o masina stock normala, cursa pedalei nu este egala cu deschidere clapetei. Cu alte cuvinte, pedala apasata 1/4 nu inseamna acceleratie 1/4 ci undeva mai putin. Producatorii spun ca fac asta pentru a usura controlul masinii la viteze mici. Dupa 1/2 din cursa, se inverseaza proportia. La 3/4 pedala apasata vei avea mai mult de 3/4 acceleratie. Toate astea sunt facute de soft.
In afara de unghiul pedalei, softul masinii interpreteaza si viteza cu care pedala e apasata ( vezi graficul atasat ). Tocmai delay-ul asta mermelit de soft face masinile mai "flescaite" decit sunt ele de fapt. Una peste alta, cu Sprint Booster masina devine mai "responsiva". Adica plecarile de la semafor, sprintul in depasiri, etc...
Practic Sprint Boosterul modifica pedala intr-o "pedala agresiva", adaptata unui condus sportiv sau al unui sofer care vrea un control mai precis al puterii la turatii joase/medii.
A se vedea si graficul anexat, este destul de bine facut si exprima destul de bine controlul acceleratiei cu sau fara Sprint Booster.

Sprint Booster a castigat "Best ew Performance Street Product 2009" si beneficiaza de certificare TUV.

@Boxulinu comportamentul masinii tale nu este normal ( chiar si considerand delay-ul sistemului electronic de acceleratie combinat cu lag-ul turbo ). iti recomand o diagnoza pentru a constata daca nu e vorba de alta problema la mijloc.

vincentcc
16-03-2011, 10:11 PM
Se modifica si consumul?

dani111
19-03-2011, 05:20 PM
Sa inteleg ca acest dispozitiv modifica tensiunea sau omajul transmis de pedala, comunicind mai departe alte valori pe care sa le citeasca calculatorul masinii? Oare acea pelicula de carbon(a potentiometrului pedalei), daca e uzata in partea de inceput sau chiar murdara datorita uzurii provocata de lamela care circula pe ea, caz in care nu mai transmite valoarea corecta, poate fi pacalita de acest dispozitiv montat intre pedala si cine citeste valorile transmise de aceasta? Fara sa modifice consumul? Mi-e greu sa cred.
Exemplu:
-daca valoarea de 25 ohmi corespunde cu turatia de 1300 roatatii a motorului atunci scaderea sau cresterea valorii in ohmi va determina si rotatia motorului.
Consumul de carburant este in functie de turatia motorului si de variatia accelerarilor.
Sper sa ne explicati ce sta la baza in cazul in care nu se modifica consumul de carburant, folosind acest dispozitiv.
Cu respect

Bongo
19-03-2011, 08:25 PM
Eu unu m-as incumeta sa dau jos pedala sa o curat dar avand in vedere cat de scumpa e una prefer sa o las asa. Acum nu cred ca mai am inceput fara raspuns sau pur si simplu nu il sesizez eu, nici nu am fost atent sa verific.

koz
20-03-2011, 11:05 PM
@dan111 am 3 clienti in Brasov care folosesc Sprint Booster pe masinile lor TAXI. Nici unul dintre ei nu a raportat cresteri ale consumului dupa perioada de adaptare la noul raspuns al pedalei. E normal un consum crescut imediat dupa montaj, dar de indata ce ajungi sa te obisnuiesti cu device-ul consumul se stabilizeaza.

Am explicat ceea ce face acest device, nu am de gand sa intru in detalii tehnice mai avansate de atat. Pana la urma este la liber pentru toata lumea sa il testeze daca doreste. In baza testelor puteti exprima pareri avizate daca intr-adevar acest device face sau nu ceea ce pretinde.

@vincentcc am avut clienti care au raportat un consum mai scazut cu Sprint Booster. Nu acesta este in schimb scopul device-ului.

vanaalin
21-03-2011, 12:24 AM
Cred ca ai vrut sa zici un consum mai scazut, nu un condus.

koz
21-03-2011, 12:54 AM
am corectat, multumesc de observatie

dani111
21-03-2011, 08:30 PM
Multumesc koz pentru raspuns.

sm_sm
22-03-2011, 03:46 PM
Intrebari.

A inlocuit cineva pedala (cu potentiometru cu tot)? Cum se comporta masina?
Pe tester apare neconformitatea?
Am gasit pedala noua 453 lei+TVA, sh 150 lei cu garantie o luna.

dani111
23-03-2011, 09:37 AM
sm_sm Ai idee daca la vecinii Bulgari sunt mai ieftine piesele de Peugeot?

sm_sm
23-03-2011, 02:25 PM
Eu nu am cumparat niciodata piese de la ei. Se spune ca sunt mai ieftine - in general produse similare cumparate din Bulgaria sunt mai ieftine decat la noi.

b_307_hdi
19-05-2011, 04:54 PM
De curand am constatat ca in momentul in care accelerez si sunt in treapta II sau III , da sa se opreasca / se ingatuie . Este ca si cum i-ar lua din putere , asta doar cand o accelerez , fara sa imi apara ceva in bord . Poate fi de la filtru de motorina ? am doar 15-16000 cu el . Multumesc .

b_307_hdi
19-05-2011, 09:22 PM
Ceva " nou " , astazi cand am pornit pentru a 2a oara masina , "depollution sistem faulty " :| .

turbojack
20-05-2011, 12:21 AM
Nu e filtrul carburant;problemele sunt diverse si se verifica doar cu tester diagnoza.

b_307_hdi
20-05-2011, 10:07 AM
Imi poti spune , te rog , diversele probleme ?

turbojack
20-05-2011, 10:44 AM
EGR nefunctional,geometrie turbina blocata,electrovana comanda turbo defecta ,catalizator infundat ,furtune vacum fisurate/sarite,pompa vacum uzata ....doar cateva.
Trebuie vizualizati parametri prin diagnoza.

b_307_hdi
20-05-2011, 02:52 PM
Am pus astazi tester pe ea , insa nu la Peugeot , si mi-a dat ceva de egr . A putut citi eroarea , insa nu a putut sa o stearga . Am observat ca acum doar sta martorul aprins , insa masina se comporta normal . Se poate sa fie EGR stricat / infundat si sa se comporte normal ?

turbojack
22-05-2011, 01:37 PM
E clar problema de EGR.Se demonteaza si se curata in prima instanta.Daca defectul persista ,se inlocuieste.

b_307_hdi
22-05-2011, 11:38 PM
Ok,multumesc .

emanuel.teodorescu
17-09-2011, 03:57 AM
De ceva timp, aproximativ la interval de 2-3 zile, ma lasa acceleratia in mijlocul drumului. Ma aflu in trafic si brusc pedala de acceleratie nu mai are niciun efect. Motorul ruleaza in continuare la relanti, nu se aprinde niciun martor pe bord, nu clipeste nimic, insa nu accelereaza. Opresc, apoi pornesc motorul si totul revine la normal. In plus, observ ca in ultimul timp acceleratia este fara vlaga in rampa (de exemplu, cand ies din parcarea subterana de la serviciu). Aveti idee ce piesa poate fi responsabila de problema?
Multumesc

turbojack
17-09-2011, 11:07 AM
Piesa bolnava se cere cautata la diagnoza.Poate fi un senzor de turatie sau de acceleratie.

emanuel.teodorescu
17-09-2011, 11:41 AM
multumesc @turbojack, asa am sa fac. Revin cu detalii dupa diagnoza.

crbl
17-09-2011, 12:11 PM
Aceleasi simptome le aveam si eu cand pierdeam antigel. Din insuficienta lichidului de racire, motorul nu se mai tura, pentru a nu se inchinge. Opream, reporneam si mai mergea ceva, dupa care iar nu se mai tura. Eu in schimb primeam si o eroare "Engine System Failure", ceva de genu. Doar din curiozitate, aruncati un ochi si la nivelul antigelului. Bafta la rezolvare.

emanuel.teodorescu
27-09-2011, 02:32 PM
Am facut diagnoza la Eurial Otopeni. Mi-au zis asa:
- clapeta de aer/acceleratie e defecta - trebuie schimbata;
- injectorul nr. 2 functioneaza defectuos (ceva cu partea electronica) - trebuie schimbat;
N-au putut sa-mi dea o estimare de pret pentru ca aveau probleme cu reteaua. Urmeaza sa-i sun.

nick_style
27-09-2011, 04:09 PM
O sa fie un pret destul de mare la ei,poti cauta si ceva sh si in plus mai poti face o diagnoza si la alt service pt. ca se stie ca cei de la Eurial mai fura curent.

Monegasc
27-09-2011, 06:10 PM
Ansamblul care "clapeteste" aer era acum un an 900 de lei cu tot cu manopera la Eurial. Mie mi-au propus sa curete clapeta (probabil cu o laveta ceva ...) am refuzat si am cerut sa inlocuiasca piesa respectiva (in fapt cam singurul lucru ce l-am schimbat la ea in 4 ani de zile). Cat despre injector, chiar nu poate fi curatat? In prealabil nu ar fi rau sa incerci un aditiv de curatare a injectoarelor si mers cu ea turata. Apoi vezi din nou cum se prezinta situatia.

H3llow33N
27-09-2011, 06:22 PM
Am inlocuit astazi clapeta si au reparat ceva pe la bancheta total 930RON la MotorActiv RM.Valcea.
Nu m-am uitat la factura, dar cand am dat avansul pt clapeta pretul era de 800 de Ron cu reducerea de 20% pt ca era mai veche de 4 ani.
Pt clapeta am asteptat 2 saptamani

ciluc02
27-09-2011, 06:35 PM
Poi si cum merge masina,sau nu este inca gata?

emanuel.teodorescu
27-09-2011, 07:03 PM
Marea mea oftica este ca am curatat clapeta iarna trecuta. Cand se racea afara nu mai vroia sa plece decat la a doua cheie. Dupa ce am curatat-o n-am mai avut probleme, ca sa-mi spuna acum ca nu se mai inchide/deschide cum trebuie. Asta i-o fi fost viata. Va spun maine cat imi cer pe toata reparatia baietii de la Eurial.

Monegasc
27-09-2011, 08:10 PM
Este exact motivul pentru care eu nu am vrut sa accept solutia lor de a o curata. Sa trecem, deci, inca o piese de 307 la "consumabile". Nu cred ca vei mai avea probleme de acum inainte. Drumuri bune!

emanuel.teodorescu
28-09-2011, 12:54 PM
Gata, am preturile de la Eurial Otopeni :(
1. Clapeta admisie aer - 1210 lei (+ 150 manopera)
2. Injector - 315 lei (+100 manopera)

Nu ma asteptam la asa scupete pe clapeta aia. Iau in calcul varianta SH pentru clapeta, in ciuda faptului ca-i dau dreptate lui @Monegasc.

Monegasc
28-09-2011, 01:20 PM
Mda, pretul este FOARTE mare. Varianta SH este evident o solutie, trebuie doar sa speri ca va avea viata lunga pana se va "gripa" si ea. Incearca sa gasesti clapeta si la un magazin de piese auto. Poate nu sunt chiar asa tirani.

emanuel.teodorescu
28-09-2011, 01:28 PM
Am observat ca in magazinele de piese gasesti articolele cu 100 - 200 mai ieftin. Nu-i mare afacere.
Poate e o intebare stupida: clapeta de pe un model mai nou de 307 (ex. varianta facelift) se potiveste pe unul din 2002?

H3llow33N
28-09-2011, 02:20 PM
La mine clapeta nu functiona corect, adica motorasul pas cu pas mergea cand avea el chef. La mine ori murea motorul cand o lasam pe liber ori sarea de la 600 la 1200 RPM si o tinea asa pana plecam de pe loc. Am observat ca la apasari usoare nu era sensibila.
De facut am facut-o ieri, dar masina e acasa la parinti, s-a ocupat tata de ea.
Personal mi se pare foarte mult clapeta, 1200. Pretul e cu reducere?Intreaba si la Adioperator, mie mi-a facut o oferta de 900 de lei pt clapeta.

De curiozitate cati km ai cu masina? A mea a dat semene de boala de la 32000 iar acum la 42000 facea destul de des. Toata treaba a inceput asta iarna.

emanuel.teodorescu
28-09-2011, 03:26 PM
Bordul arata 115000 Km, dar nu bag mana in foc ca proprietarii dinaintea mea n-au umblat la kilometraj. Mie a inceput sa-mi faca probleme iarna trecuta. Am spus deja, dupa prima cheie motorul murea. Am curatat clapeta si n-am mai avut niciodata probleme la pornire, insa acum, din cand in cand (1-2-3 saptamani), ma lasa fara acceleratie in mijlocul drumului. In oras nu-i foarte periculosa pierderea asta, dar la drum lung n-am curaj sa ma bag.
La fel ca in cazul tau, si eu observ o mica intarziere cand apas pedala.
Zici ca ai reparat-o. Ce ai facut, ai schimbat piesa cu una noua?

H3llow33N
29-09-2011, 10:12 AM
Da, am pus o clapeta noua. Sper sa se rezolve problema.
Sunt piese care merg puse la SH, acum am mers pe nou pt ca e o piesa care se poate strica iar, tinand cond ca am doar 42000 si ofera garantie la ea...si cred ca mai tin masina 1 an 2.
Ai cautat la SH clapeta?

Cristi367
30-09-2011, 12:10 PM
Si eu am o problema ,cand pornesc motorul la rece are o trepidatie (merge intrerupt ) timp de 4-5 min pana cand se incazeste ,apoi dispare si merge normal .
Am bagato pe tester si apare probleme la injectorul 2 si 3 (baga mai putina motorina ). Acum nu stiu daca trepidatia este de la injectoare sau poate fi alta problema.
Am sunat la un servis auto si au spus ca ma costa 150 ron de curatat 4 injectoare cu tot cu manopera ,pecizez ca curatarea se face cu solutie nu cu ultrasunete...

militistu
30-09-2011, 12:20 PM
La mine cel putin a fost de la un injector trepidatia asta cand era rece motorul,dupa care si a revenit,nu mai trepida la rece dar si a revenit si injectorul,zici ca e nou(verificat pe tester).

Cristi367
30-09-2011, 07:03 PM
militistu de unde sti ca afost de la un injector ai puso pe tester ,asta inseamna ca si la mine tot de la injectoare sa fiee..

Cristi367
03-10-2011, 04:45 PM
Am revenit cu problema mea,am fost la servis am curatat injectoarele cu solutie dar trepidatia la pornire cand este motorul rece nu s-a rezolvat ...
Nu mai stiu din alta parte de unde sa fie daca are cineva vreo idee ....?????.

CristianG
03-10-2011, 05:03 PM
Verifica la % functioneaza injectoarele. Posibil sa fie dus injectoarele/injector.

militistu
03-10-2011, 05:15 PM
militistu de unde sti ca afost de la un injector ai puso pe tester ,asta inseamna ca si la mine tot de la injectoare sa fiee..
Am vorbit cu baiatul cu testeru la telefon de simptome si clar tre sa fie un injector mi a spus,si chiar asa a si fost,vazut pe tester.Dupa ceva timp nu mai trepida motorul dar am mers din nou la el ca aveam probleme si cu EGR ul si surpiza:injectorul bolnav functiona in parametri corespunzatori:D .

CristianG
03-10-2011, 05:50 PM
Iarna sau la temperaturi scazute o sa ai probleme, n-o sa porneasca din prima si o sa-ti scoata fum negru la greu pana se incalzeste putin. Cat timp e motorul cald el functioneaza bine, cat e rece e mai rau.

cosmin83
24-02-2012, 09:24 PM
Salut!
Am citit pagina cu pagina,am si eu aceeasi problema, pana la urma care este rezolvarea sa mearga ca din fabrica si de fapt ce este stricat/uzat?

sm_sm
26-02-2012, 02:10 PM
Am rezolvat in buna masura lipind deja clasicul tampon pe opritorul de cursa al pedalei. Operatia trebuie facuta fara sa dai pedala jos, asta pentru a putea pastra ralantiul la 800, pe de-o parte si de a reduce cat mai mult posibil din cursa moarta a pedalei, pe de alta parte. Se fac mai multe incercari inainte de a lipi tamponul.

bogdan28
13-04-2012, 08:22 PM
Seara buna, vin si eu cu o problema la un 307 2.0 hdi 90 cp. Cateodata ma lasa acceleratia, merg fara probleme, ma opresc la semafor si cand dau sa accelerez nu se accelereaza, anu trecut in vara s-a intamplat de 3 ori si in ultima saptamana de 5 ori, dar isi revine in 30 secunde. Ce poate sa fie?

daniel 307
02-05-2012, 01:48 PM
Aceeasi problema o am si eu cateodata, cand motorul e cald. O rezolvare, ceva?

diabolick_superior
01-07-2012, 11:42 AM

Cel mai simplu mod este sa deschizi capota iar acolo la sufa de acceleratie este o clema care intinde sau destinde pedala de acceleratie. Acea clema o poti folosi pentru a ridica sau cobora pedala de acceleratie. Este cea mai sigura metoda de a elimina acea acceleratie intarziata fara a schimba parametri motorului. Oricum la un motor de 1400 cm3 benzina nu ar trebui sa apara asa ceva (chestia asta e intalnita din fabrica doar la Daciile pe injectie din 2002). Calitatea filtrului si felul acestuia poate reduce foarte mult acel timp mort. Foloseste doar filtre de aer agreate de constructor. De obicei folosirea filtrelor sport pe o perioada de timp indelungata si revenirea la un filtru de fabrica va accentua foarte mult senzatia de neputinta a pedalei. Din aceasta cauza daca vrei o masina sport - ia-ti o masina sport.

Mod. edit: Intr-un an jumate' de cand n-a mai postat colegul, cred ca si-a rezolvat problema!!!

gryph
02-07-2012, 05:28 PM
Vin si eu cu o mica problema la acceleratie.
Intr-o depasire mai in forta ~4500 ture pentru o fractiune de secunda "a dat in nas" (lucru care nu ma asteptam sa se intample la viteze mai mari) dupa care a continuat normal. Nu am simtit scaderi de putere dupa , sunt curios care ar fi fenomenul si cauza si daca am de ce sa imi fac griji (motor 1.6 hdi 110 cp).

bighi89
03-07-2012, 02:35 PM
Pai tu am vezi ce ai scris? 4500 ture, crezi ca esti pe benzina? La mine pe la 4200 taie gazul, pana atunci trage de rupe. Si cam astea sunt turatiile pana unde trage. Daca vrei as schimbi iti recomand sa o faci la maxim 4000 in cazurile de genul, eu o schimb dupa sunet.

danuts
03-07-2012, 02:50 PM
Nu are cum sa-ti taie alimentarea la 4200 de ture, turometrul intrand pe zona rosie abia la 5200., cel putin nu cred. Abia la 4000 de ture lucreazaz toti caii de sub capota la capacitate maxima.:P

gryph
03-07-2012, 03:00 PM
Pana in 5000 ar trebui sa mearga fara probleme iar limitarea incepe abia la ~ 5200 (cel putin la motorul meu). Plus ca a continuat sa urce in ture dupa "zvacnire" pana am terminat acceleratia.
La cauza ma gandesc poate la filtru de motorina sau de aer?

bighi89
06-07-2012, 12:44 AM
Eu iti spun sigur ca dupa 4200 se plafoneaza, adica numai trage constant. Si c'mon e diesel nu benzina. Poate sa inceapa linia rosie si la 6000 ca la fel mi-as sustine punctul de vedere. Nu zic ca nu poti accelera mai mult de 4200. Si ma indoiesc ca la 4200 lucreaza toti caii de sub capota, stiu ca e la turatii mai joase. Cuplul maxim e pe la 1800-1900.

danuts
06-07-2012, 01:52 AM
Ce vorbesti tu e despre cuplul, insa una e cuplul si alta puterea. Ai dreptate ca dupa 4200 se plafoneaza, pentru ca abia la 4200 incep toti caii sa-ti alerge pe sub capota, iar ce depaseste, nu mai sunt cai sa alerge, o sa-ti arat in schema de mai jos. Insa in nici un caz dupa 4200 de ture iti taie alimentarea cum mentionai mai sus.

http://www.citroenet.org.uk/passenger-cars/psa/c5/new-c5/059.jpg

Sper ca ai inteles cum e :D

Vezi exemplul motorului de 90cp

Motor: 1.6 HDI 90
- Capacitate cilindrica (cmc): 1560
- Cutie de viteze: 5M
- Putere maxima(CP@RPM): 90@4000
- Cuplu maxim (NM@RPM): 215@1750

bighi89
06-07-2012, 03:14 AM
Cand am zis ca taie gazul era doar o expresie. Si ma refeream ca se plafoneaza. Cuplul maxim nu l-am legat de caii de sub capota. Doar ca aveam impresia ca puterea maxima e mai jos, nu la 4000. Si mi se pare normal ca la maxim 4000 sa schimbi viteza atunci cand ii dai talpa. Nu vad rostul sa te duci pana unde este rosu la asemenea motoare. E ca si cum ai merge 5km cu viteza 2, cand pe portiunea aia poti sa dai alte viteze superioare fara nici o problema.
Alt exemplu cu a 3-a pana la 110 trage brici, peste 110 trage mai greu, se simte ca numai are constanta, cu a 4 merg pana la 150 in depasiri. Cred ca la o depasire in scurt cand ai trecut de botul/esti in dreptul botului masinii respectivului poti da viteza superioara. Eu cel putin asa am invatat, restul daca se duc la 5200 ca acolo incepe limitarea, deja mi se pare exagerat si chinuie masina.

Si la tata la 1.6 benzina, ma duc in ture pana pe la 6500 pe la 5000 simt o zvacnire dar nici asa nu ajung pe rosu.

gryph
06-07-2012, 12:05 PM
Problema e un pic mai complexa : Daca schimbam viteza in timpul depasirii se ducea in ~ 3000 ture daca te uiti un pic pe grafic puterea e mai scazuta decat la 4300 - 4500 la 3000, intradevar cuplul este mai mare dar ai si un raport mai mare fata de treapta inferioara iar in final cuplul care ajunge la roata conteaza.
Nu depasesc des la turatii peste 4000 dar cand o fac e ca sa minimizez timpul din depasire si niciodata nu mi-a accelerat neliniar peste 4000 pana atunci.

bighi89
06-07-2012, 04:07 PM
Pai ce era mai convenabil sa treci de 4000 unde scade cuplul. -au sa dai treapta mai mare unde cuplul este mai bun si urci in continuare in tura. Din cate observi am zis ca atunci cand ajungeai in dreptul botului lui sa dai treaptaz superioara. NU inainte. Avantul il aveai deja luat, iar un cuplu mai bun in momentul ala te impingea mai departe. Oricum, incheiem ca suntem offtopic. Totusi eu cred ca nu ai nici o problema la masina. Iar daca inca ai dubii, ia pe cineva cu testerul si fa probe, dar fale atunci cand ai motorul deja la temperatura optima de functionare.

Florin Pop
09-07-2012, 10:40 AM
Salutare...am si eu o problema: peugeot 307 2.0 hdi 90 hp 2003....de cateva zile imi face figuri la acceleratie, dar nu tot timpu, am patit de vreo 3-4 ori saptamana trecuta si anume...nu se tureaza nici la relanti decat dupa vreo 4-5 secunde,adica stau pe loc la semafor si apas acceleratia pana in capat si vreo 4-5 secunde nu se intampla nimic si apoi incepe sa urce acceleratia dar foarte incet, iar in mers la fel, daca acccelerez indiferent la ce turatie sunt... abia dupa cateva secunde incepe sa urce..dar foarte incet, am incercat si in timpul mersului la 90 km/h am scoso la liber si am accelerat in gol si tot asa face. De 2 ori mi s-a oprit motorul in mers si dupa ce il porneam mergea o perioada normal. Partea nasoala e ca daca mi se intampla in oras chestia asta incurc tot traficul ca imi trebuie secunde bune sa pornesc de pe loc.Aveti habar ce ar putea sa fie?

danuts
09-07-2012, 02:56 PM
Nu iti da nici o eroare nimic in bord?

Florin Pop
10-07-2012, 01:21 AM
Nu...absolut nimic...mi-a zis cineva ca s-ar putea sa fie de la debitmetru?

turbojack
10-07-2012, 01:27 AM
N-ai de unde stii pana nu faci o diagnoza activa.

Florin Pop
12-07-2012, 12:40 AM
Dar daca face figuri numai cateodata...poate cand ma duc la tester merge bine si atunci ii mai apare eroarea? sau numa cand nu se accelereaza ii apare eroare?Mersi

turbojack
12-07-2012, 12:50 AM
Din pacate trebuie surprins momentul nefast, deoarece este genul de defect care nu lasa urme ( erori ) .

Cristi_M.
12-07-2012, 08:56 AM
Am vazut la "Wheelers Dealers" pe Discovery: exista, special pentru erori discontinue, un dispozitiv numit "Car data recorder" sau asa ceva, care se monteaza in mufa de diagnostic a masinii si inregistreaza parametrii, este mic si apoi se conecteaza prin USB la un calculator! Foarte interesant, uite aici (http://www.crecorder.com/website/index.do?method=welcome) un exemplu!

gryph
16-07-2012, 01:46 PM
Problema cu datu in nas la acceleratie a revenit .. de data asta la 3000 rpm deci nimic iesit din comun.. problema e ca s-a intamplat in timp ce traversam Bulgaria si m-a stresat un pic sa nu se comporte mai rau si sa raman pe acolo cu masina.Ca efect secundar mi se parea ca nu mai tragea la fel de bine ca inainte la deal.
Sper sa nu imi mai faca probleme si la intoarcere si cand ajung inapoi o sa-i fac o diagnoza sa-i dau de cap.

cristi040
25-07-2012, 03:21 PM
Salutari,

Pentru cei care vor sa-si faca masina ca noua (mai ales celor cu motoare 1,4 HD), adica acceleratia sa raspunda prompt comenzii pedalei de acceleratie, le sugerez parcurgerea urmatorilor pasi:

Throttle Body Adjustment. They say this works on all drive by wire vehicles and resets parameters WITHOUT Having to disconnect battery!

The Throttle is "Drive By Wire" and adapts to your particular driving style. Do a TBA Throttle body adaptation.

1. Get in your car, it doesn't matter if you close the door or not.

2. Turn the key to the on (not start) position, the position just before the starter turns over.

3. Press the gas pedal to the floor with the key in the "on" position.

4. Hold the pedal to the floor for five seconds, then turn the key back to the "off" position (don't remove the key), then release the gas pedal.

5. Wait 2 mins. for a full alignment.

6. Drive the car as you always do.

Depending on your driving style, this may or may not be a big factor. I do a lot of city driving so I noticed a big change after erasing my history. It is not hard to do this, just follow the instructions -

Key on, pedal down, 5 sec, key off pedal up, wait 2 minutes.

Keep the key in for the entire thing.

If this doesn't work, disconnect your neg. battery cable for 20 minutes. This will re-set the parameters in the drive-by-wire... Unfortunately it will delete your pre-set radio stations, clock etc. as well...

Veti fi surprinsi cat de frumos va "trage" masina. Chestia asta se repeta cel putin o data pe luna.

tyger_lelee
25-07-2012, 03:45 PM
Tu ai facut acest lucru?
Ai simtit ceva?
Ce motor ai?
Merge si pe cutii automate (fara ambreaj)??

cristi040
25-07-2012, 04:53 PM
Da, si nu mai pot merge fara setarile astea. Cred ca merge si pe cutiile automate, dar citeam pe un forum ca trebuie facute cu usa inchisa ( nu stiu de ce).
Eu am un PUG 207 1,4 HDi si sincer nu-mi recunosc masina ( acceleratie, forta motor). Din ce am observat eu creste turatia motorului cu 50 rpm si implicit creste un pic consumul cca. 500ml/ 100 km., dar merita.
Din ce am citit se pare ca toti constructorii pentru a reduce consumul de carburant, seteaza valorile in ECU la minimum, iar masina, oricat ar parea de ciudat "invata " stilul de condus al soferilor si se adapteaza la acesta. De aceea se spune ca unele masini sunt de oras sau de femeie pentru ca ele devin lenese si livreaza amestecul de carburant si de aer cum sunt invatate. Prin aceste setari se readuce motorul la parametri de functionare din fabrica.

tyger_lelee
29-07-2012, 02:42 PM
A mai incercat cineva sa putem avea o a doua parere??

conu
29-07-2012, 06:44 PM
1.4 HDI , usa inchisa :)
Functioneaza resetarea de mai sus :
- pedala reactioneaza prompt ( mi-a disparut cursa moarta de la inceput) , cum o ''ciup'' cum creste turatia.
- dezvolta mai multa putere pe prima parte a cursei ( se infige mai bine , fara sa fie nevoie sa trec in jumatatea a doua a cursei)
- relantiul e fix la 800 , tot ca inainte.
Una peste alta .... s-a schimbat mersul in bine !!!!!!

N-am reusit sa scap de agatarea din primul moment in care apas pedala (doar am curatat-o cu solutie , fara s-o desfac).
Cand o sa am timp (daca nu se gaseste altcineva) , o s-o mai dau jos inca odata si o s-o desfac ( daca gasesc un tutorial).

Laurian_307
29-07-2012, 08:53 PM
A aplicat cineva procedura aceasta si la 307 2.0 hdi 90cp? Sunt tare curios care este parerea cuiva avizat, de exemplu, turbojack.

bighi89
29-07-2012, 11:48 PM
Ar fi o idee si o alta parere. Din cate vad se face periodic. Daca nu s-ar pierde setarile, sau asa zisele setari. Poate as scapa de smucitura aia la schimbarea din 1-2 cand am motorul rece sau abia ma urc in masina.

cristi040
31-07-2012, 11:28 AM
Sunt mai multe variante, asta explica cea mai bine:
Soft reset ecu
Note ALL the electrical must be shut off, including climate control. Don't operate anything electrical, radio-windows-dome light-etc, during the procedure. 1) Turn the Key to the "on" position (the position right before you start your engine) 2) Press and hold your gas pedal down for more than 5 seconds 3) With gas pedal still down, turn Key to "off" position (dont remove the key) and then release the gas pedal. 4) Wait at least 2 minutes for the car systems to reset. This "soft reset" rests the tranny and ECU to original "agressive" factory defaults - since "adaptive" program was designed for economy, and not performance.

Pentru lamuriri accesati link-ul atasat al posesorilor de mercedes
http://www.clubmercedes.ro/chip-tunning-box-sa-cred-t26065.html

Florin Pop
31-07-2012, 12:48 PM
Salutare...am si eu o problema: peugeot 307 2.0 hdi 90 hp 2003....de cateva zile imi face figuri la acceleratie, dar nu tot timpu, am patit de vreo 3-4 ori saptamana trecuta si anume...nu se tureaza nici la relanti decat dupa vreo 4-5 secunde,adica stau pe loc la semafor si apas acceleratia pana in capat si vreo 4-5 secunde nu se intampla nimic si apoi incepe sa urce acceleratia dar foarte incet, iar in mers la fel, daca acccelerez indiferent la ce turatie sunt... abia dupa cateva secunde incepe sa urce..dar foarte incet, am incercat si in timpul mersului la 90 km/h am scoso la liber si am accelerat in gol si tot asa face. De 2 ori mi s-a oprit motorul in mers si dupa ce il porneam mergea o perioada normal. Partea nasoala e ca daca mi se intampla in oras chestia asta incurc tot traficul ca imi trebuie secunde bune sa pornesc de pe loc.Aveti habar ce ar putea sa fie?
Am fost azi la reprezentanta peugeot sa fac un tester la motor sa vad daca nu apare ceva problema la motor in legatura cu problema cu acceleratia si am vrut sa schimb si uleiul la servo ca am patit de cateva ori ca mi se intrerupea servo...mi-a zis tipu de acolo k nu are rost sa schimb uleiul ca e pompa servo electrica si uleiul hidraulic nu se schimba.Mi-a verificat sigurantele de la pompa si mufele sa nu fie oxidate si raspunsul a fost "alta pompa servo"
Iar in legatura cu problema cu acceleratie...mi-a dat o lista de piese ce trebuie schimbate ca am ramas gura casca: debitmetru aer, electrovana egr, pompa de inalte, injectoare, la injectoare a zis ca, corectiile sunt prea mari, ar trebui sa bage 18mm3/s si 2 din ele baga cu 2.3mm mai mult si 2 din ele cu 2.2mm mai putin.
Mentionez ca nu mi s-a aprins nici un bec niciodata la bord si inafara de problema asta cu acceleratia nu am mai avut alte probleme...motorina numa de la omv..filtru de motorina schimbat anual..masina luata de noua acum are 140.000 km.
Daca aveti vreun sfat cu ce piesa ar trebui sa incerc sa schimb sa vad daca nu se remediaza problema..
Multumesc!

nick_style
31-07-2012, 02:11 PM
Iti iei alta masina cu banii care-i dai pe piesele enumerate de ei :)
Sfatul meu e sa incerci si la alt service.