PDA

View Full Version : Benzina vs Diesel

Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7

FUX
20-10-2010, 08:15 PM
Serios? Ei uite ca nu m-am gandit ca o sa o schimb pe la 300.000 - 350.000 km. Oricum n-am de gand sa o tin 15 ani asa ca nu-mi fac probleme.
Cam care ar fi costurile? La diesel la 300.000 km deja o schimbi pe a 3-a. E de 3 ori mai scumpa distributia pe lant? Ma-ndoiesc.

Deci 3 distributii diesel vs. 1 benzina. Iar o ia dieselul in bot la intretinere. :)

bobovis
20-10-2010, 08:17 PM
La 2.2 HDI se schimba la 180.000 km(sau 6 ani) si costa in jur de 200 lei piesele. Macar diselarul asta n-o i-a in bot de la vestitele benzinare...:)

Chris_307
20-10-2010, 08:18 PM
Fux daca o iei asa, parca iti sarise motorul de la punct :P

FUX
20-10-2010, 09:04 PM
Motorul nu sarise, doar lantul, din cauza rolei intinzatoare. Problema rezolvata pe garantie. HDI-ul a avut aceeasi problema. Trecem la probleme rezolvate pe garantie si nu e relevant. :)

Acum vad ca bagam 2.2 hdi-ul in discutie, doar doar o bate si dieselul benzinarul. N-as prea zice ca o ia in bot THP-ul de la el dar cine stie, poate stiu eu date gresite sau poate uitam ca THP-ul are 200 CP.
2.2 hdi impozit 900 lei, 1.6 THP 64 de lei. E tare dieselul domne. Il bagam si pe ala de 2.7 hdi in discutie sa-l comparam cu 1.6 THP? Da consumul cat e consumul la dieselurile astea de se bat cu benzinarele? :))

Da domne m-ati convins, dieselul e bun in orice conditii ca are consum mai mic si are durata de viata mai mare ca benzinarul. Tare. Altceva?

MariusP
20-10-2010, 09:06 PM
Pentru mine tot simplu e: daca imi iau PUG mai vechi de 2004, HDI vreau, din simplul fapt ca sunt motoare foarte bune, fapt demonstrat in timp. In plus, un diesel de 200.000 km e inca bun. O benzinara de 200.000 km nu vreau.

Daca e dupa 2005, as alege benzina, pentru ca cel mai probabil ar fi o masina noua, si tehnologia a avansat frumos de tot mai ales in ultimii ani, astfel incat renteaza un 1.4, MAXIM un 1.6. Daca ar fi 1.4, arata foarte bine 1.4 MultiAir Turbo de la Fiat, iar pentru 1.6 as ramane la Peugeot, cu 308-ul de 1.6 turbo, care iti da cuplu de la 1500 la 5000 rpm, are 175 Cp, si consum mediu de un pic sub 7l.

Dupa cum am spus, pentru mine pare simplu. M-as gandi la diesel nou numai daca mi-as lua vreun SUV de peste 2 tone, ceea ce nu vreau si nu-mi permit :)

Na ca se poate sa-ti placa si diesel si benzina. A, si-mi place si cum se aude HDI-ul :D (2.2)

Edit: De acord cu FUX la partea cu impozitul. Ustura putin :)

FUX
20-10-2010, 09:09 PM
Un punct de vedere foarte corect, SH de 4-5 ani diesel, nou benzina.

Basti77
20-10-2010, 09:18 PM
Nu este mai bine sa ai ambele variante in garaj :blink: Cum am eu, cand vreau consum mic, merg cu dieselul, cand vreau nebunie de 6000-6500 rpm iau benzinara, nu inainte sa-i fac plinul :))

Cel mai simplu, ambele in garaj ;)

MariusP
20-10-2010, 10:01 PM
Bine ca ai tu :) Si n-ai nici o preferinta in ceea ce le priveste? Le iubesti la fel? :D

Basti77
20-10-2010, 10:14 PM
Daca dieselul ar urca in ture ca benzinarul :naughty::blush:

La drum lung prefer benzinara (benzina sa fie), este super comoda, pozitie joasa de condus, scaune mai tari, sezutul mai lung, reglaj lombar, suspensie peste Pejo, exceptand consumul o prefer pe ea.

De schimbat ceva la ea (nu consumabile) nu s-a schimbat, are si numai 32-33k, in primavara o sa verific curelele pentru ca face 6 ani. A, s-au curatat injectoarele, tot pentru stat si mers mai mult in oras cu ea.

johnyebravo
20-10-2010, 10:47 PM
Eu peste vre-un an doi cand imi voi lua una noua va fi benzina probabil 1.6, da vreau Mitsubishi Lancer.
Deci cum a mea este 2001 ineamna ca renteaza pe motorina.
Apropo impozitul de la 1 iulie este 792 ron/an.

lylgod
22-10-2010, 10:44 AM
Fux parca esti copil ... "iar o ia diselul in bot" =)) , orice ar spune lumea te bucuri ca mergi putin cu benzinara ta care consuma cat un diesel si indiferent cum ar fi "povestea" tot dieselul o ia la bot :)).
Basti are pe undeva cea mai buna optiune : sa ai si benzinara si dieselul in garaj ;)! eu am avut numai diesele in garaj :P ... de acum voi tine cont de sfat si voi avea un diesel si o benzinara :D.
Salut si Respect.

FUX
22-10-2010, 11:20 AM
Nu prea inteleg ce vrei sa spui cu "orice ar spune lumea te bucuri ca mergi putin cu benzinara ta care consuma cat un diesel si indiferent cum ar fi "povestea" tot dieselul o ia la bot ". Nu cred ca sunt singurul.
Esti amabil sa explici?

Daca n-ai observat pana acum ca dieselul si-o fura de la benzinara (1.6 THP vs. 1.6 hdi, 2.0 hdi, 2.2 hdi) si singurul avantaj al dieselului este doar consumul mai redus, nu cu mult in aceleasi conditii de utilizare, inseamna ca postezi degeaba pe topicul asta.
Eu la ce-am postat am adus argumente, n-am vorbit balarii. Argumentul tau a fost ca THP-ul e 25.000 Eur si ca motorul diesel suna frumos. Tare domne'. Oare o suna frumos si la peste 5.000 rpm? :)

In continuare ii astept pe cei cu dieselurile care consuma la jumatate fata de benzinar. Nu se arata niciunul. Mie imi consuma 16% (atat am consumul sapt asta pe 110km cu viteza medie de 14 km/h) si lor 6% (de peste 2.5 ori mai putin) si le e frica sa se bage. Zau daca mai inteleg ceva.

madriann
22-10-2010, 11:40 AM
Am vazut ieri in parcare un Audi A5, 2.7 TDI. Doamne, frumoasa masina...:wub:...stie careva ce poate minunatia aia? :unsure:

FUX
22-10-2010, 12:01 PM
Poate impozit de 2.000 lei pe an. La anul un pic mai mult.
Mai poate 190 CP, sub ce poate 2.7 Hdi si cam cat poate si 1.6 THP de 200 CP la un impozit de 64 de lei si mai ieftin cu multe mii de euro. Ma refer strict la motor, nu la modelele pe care sunt puse.
Nu sariti ca nu zic ca le bate THP-ul dar e pe acolo.

Si daca tot vorbim de 2.7 tdi/hdi hai sa bagam si 2.8 turbo de pe Insignia OPC ca sa comparam diesel cu benzinar. Benzinarul scoate doar 325 CP. :P Stiu, consuma mai mult. :))

Pe masura ce toate benzinarele incep sa fie supraalimentate, sa aiba performante din cilindree mici, consum din ce in ce mai redus, cuplu la turatii joase, dieselurile incep sa-si piarda avantajele. Am mai spus-o, diesel performant nu prea poti sa scoti la un motor de 1.0 l, benzinar supraalimentat da.
O sa spuneti ca nu vor fi fiabile. Probabil asa va fi pentru cei ce le vor lua sa le tina 10 ani insa acestia nu vor reprezinta majoritatea.

loplo
22-10-2010, 12:48 PM
Daca discutia diesel vs. benzina a ajuns la sunetul motorului, ce sa mai zic, unora le place muzica simfonica, altora manelele, altora rock/metal, disco, pop, etc.
Trec putin offtopic si va zic care este dezavantajul intre FAP si neFAP Germania. Cum poate stiti, in Germania se vor introduce restrictii pentru masinile care polueaza mai mult, vor avea acces restrictionat in orasele mari. Cele cu FAP au placuta verde acces liber, iar PUGurile fara FAP au placute galbene, adica sunt cateva zone in care nu au acces.

Chris_307
22-10-2010, 01:24 PM
Pentru voi totul este in numere, suntem mai rau decat copil mic.

FUX
22-10-2010, 01:34 PM
@loplo N-are treaba cu FAP-ul ci cu norma de poluare, EURO. Unde intra un diesel EURO 4 intra si un benzinar EURO 4.
Din ceea ce spui inseamna ca niciun benzinar fie el si EURO 5 n-ar intra in zonele alea pentru ca nu are FAP.

loplo
22-10-2010, 07:12 PM
Absolut toate benzinarele primesc placheta verde.

ariciul
22-10-2010, 10:29 PM
Cum e in Atena. Ca sa nu fie funingine in atmosfera sa strice ''istoria''.

johnyebravo
23-10-2010, 10:38 AM
Dar care este diferenta de pret intre 308 1.6 THP si un 1.6 hdi ? In Romania si cu dotari asemanatoare.

ariciul
23-10-2010, 11:22 AM
Parca vreo 800-1000 in plus pt un THP.

FUX
23-10-2010, 11:53 AM
De ce nu va uitati cu o pagina in urma? :)

Masina lui Tyger a fost cu mult mai scumpa ca THP-ul (vorbesc de pret de lista). Robotizata fata de manuala era cu 1450 Eur mai scumpa. Fara TVA. :)
Premium pack THP - 17.394 Eur, Premium pack Hdi robotizata 18.296 Eur, Premium pack Hdi manuala 16.845 Eur. Preturi fara TVA.

550 Eur in plus THP-ul, fara TVA. Asta la lansare ca acum nu se mai aduce THP-ul pe 308, doar pe CC si RCZ.
La performante similare cu THP-ul de 150 CP era 2.0 HDI care era mai scump cu vreo 1.000 Eur daca-mi aduc bine aminte. Nici asta nu se mai aduce pe 308.

Asgard
24-10-2010, 09:40 PM
Din pacate marea majoritate a oamenilor nu isi iau masina care le trebuie cu adevarat.Am ramas uimit anul trecut in Germania cate masini diesel si break pot exista pe lumea asta.Intreabarea este de ce isi cumpara asa ceva?Pt ca au nevoie de asa ceva.
Am plecat axat sa-mi iau o benzinara si m-am intors atunci cu un FF 2 tdci si break pe deasupra,masina care a fost cat de cat ok,a rulat 40.000 km in tara preponderent extraurban.Apoi am ajuns la 307 Hdi,luata din aceleasi considerente,drumuri multe in afara.Dar,in familie nu exista numai o singura masina ,mai am si o Corsa benzina 2001 1l in 3 pistoane,pe care o foloseste sotia ,si este ok pt fatzaiala din oras.Si mai mult ,este ok sa ai doua masini in familie,mai ales daca pica una,o ai pe cealalta.Deci pana la urma fiecare masina are avantajele si dezavantajele ei,dar eu unul am o mica inclinatie catre motorina:money: imi place cum toarce felina,dar nici sound-ul de la piticania aia de 1l nu e rau

johnyebravo
24-10-2010, 10:10 PM
Pai atunci daca diferentele de pret intre 1.6 THP si HDI sunt asa mici, dieselul sigur are un consum mai mic cu sa zicem 30% atunci mai rentabil este dieselul. Ca nu-mi spuneti mie ca aveti nevoie si folositi in fiecare zi aia 200 cai in Bucurestiul asta supraaglomerat, cate liniute sa faci intre 2 semafoare si cat de mult sa vrei sa mergi cu 200 la ora pe cele 2 mari autostrazi ale noastre, ca ori se pune tirul in fata ta ori te ia radarul.

Asgard
24-10-2010, 10:17 PM
De curand am fost in Buc si am prins o aglomeratie in Pipera de am innebunit,consum 21% pe vreo 3 sau 4 km,si e Hdi

ariciul
24-10-2010, 10:22 PM
Da dar alea sunt exceptii, cazuri incredibil de rare. Am prins si eu intr-o duminica aglomeratie f mare. Era inchis spre casa poporului ca era o cursa sau nu mai stiu ce. Din fata de la magazinul Unirii si pana la Universitate consum 24 si vreo 45 de minute.

Asgard
24-10-2010, 10:30 PM
Pacat ca noi nu traim ca-n occident sa ne bucuram de autostrazi,dar este bine sa ai ceva caluti sub capota,incat sa faci o depasire linistit ,dar nu este bine sa abuzezi de ei.Si daca am fi trait acolo poate era fain sa avem o masina puternica in proprietate ,te ducei frumos inchiriai o ora doua pe un circuit si te dadeai cu ea la greu.
Si apropo de acest topic ,Audi a castigat de cateva ori Le Mans cu tdi-uri,deci se poate si cu motorina ceva

FUX
24-10-2010, 10:50 PM
O fi castigat Audi dar de Ferarri, Lamborghini, Bugatti n-am auzit sa aiba dieseluri.

Pai atunci daca diferentele de pret intre 1.6 THP si HDI sunt asa mici, dieselul sigur are un consum mai mic cu sa zicem 30% atunci mai rentabil este dieselul. Ca nu-mi spuneti mie ca aveti nevoie si folositi in fiecare zi aia 200 cai in Bucurestiul asta supraaglomerat, cate liniute sa faci intre 2 semafoare si cat de mult sa vrei sa mergi cu 200 la ora pe cele 2 mari autostrazi ale noastre, ca ori se pune tirul in fata ta ori te ia radarul.

Pai e foarte simplu. De ce sa-ti iei 1.6 hdi si nu 1.0 benzina atunci? Ce nevoie ai de CP in Bucurestiul supraglomerat si e si cu 8.000 Eur mai ieftin. Si iata cum se ajunge la concluzia ca masina de oras e ok sa fie benzinara. :)

Asgard
24-10-2010, 11:01 PM
Nu au inca motoare diesel:))).Asa a fost si cu Porsche.
Nu sunt adeptul motoarelor mari pt oras in general,fie ele benzina sau diesel.Eu sunt multumit cu buburuza aia mica sa stii,gasesc loc de parcare lejer,ma strecor usor,demaraj bunicel pt 58 cp:)),si oricum la un oras cum este Ploiestiul daca ma duc 1-2 km cu Hdi-ul nici nu-si intra in regim ca lumea.In plus de la primavara o sa renunt la benzinara,imi iau bicicleta,mai fac si eu sport:D.
Dar,viitorul nu se stie ce ne va rezerva,mai ales ca a inceput moda masinilor alimentate de energii alternative

Dan Ionescu
24-10-2010, 11:05 PM
Parca thp-ul are 150 cp nu 200 din cate stiu,pe 308 vorbesc,iar daca diferenta de pret e foarte mica atunci cei care vor economie vor lua hdi iar cei care vor cai mai multi vor lua thp cu minusul consumului in functie de picior,pace.

Asgard
24-10-2010, 11:07 PM
Si daca tot este o lupta benzina vs diesel,eu am vb din pct meu de vedere si la ce motorizari am,dar sunt curios un motor mic gen 1.2 pe motorina cum se comporta in oras

Chris_307
25-10-2010, 12:03 AM
Parca polo au asemenea motoare si daca nu ma insel era odata si un 1.2 hdi sau poate ma insel.

ariciul
25-10-2010, 03:40 AM
Ai putea sa iei chiar 1.4 tdi, ca stiu ca e in 3 cilindri, fata de hdi care e in 4. Sau de ce nu 1.3 cdti. Strict pentru oras nu ar trebui sa ai probleme. Fap nu, volanta dubla nu, iar turbina poate fi protejata prin mers corect si asteptat pana opresti motorul. Iar cuplul va face diferenta cand masina e plina. Repet, ma refer la categoria 1400cc. Din cate stiu benzina se apropie de vreo 10 litri prin Bucuresti.

Chris_307
25-10-2010, 10:31 AM
Am un prieten care de curand si-a cumparat un Opel Corsa 1.4 de 100cp si-mi spunea ca in oras il omoara consumul. Facea comparatie intre un Focus break 1.6tdi si Corsa la un drum dus-intors Bucuresti - Izvoarele (in jur de 160km total) si spunea ca daca baga de 50lei benzina in Corsa la intrare in Bucuresti trb sa bage benzina pe cand cu Focusul ii ajungea si de intors.
Oricum, depinde de preferintele fiecaruia ce doreste.

Adrian M
25-10-2010, 12:44 PM
Deci Focusul 1.6 tdci are un consum de ~6.5l/100km? Mie imi consuma ~6.9l/100km, 2.0 benzina, iar Corsa 1.4 benzina scoate un consum extraurban de ~13l/100km?!
Parca nu-s in regula valorile...Focusul scoate putin mai mult decat ar trebui, iar Corsa mult mai mult, eu nu am asemenea consum nici in oras. De regula merg 100km urban cu 50 lei, iar Corsa merge 80km extraurban?!

Basti77
25-10-2010, 01:44 PM
Daca tot ati ajuns la motorizarea de 1.4 hdi :blush: va spun consumul care il am in prezent afisat, in ~6800km, media 5.5, viteza medie 37km/h, mers 80% numai oras. Nu merg batraneste, schimb numai in 3000-3500 rpm iar cand prin centura de Vest ma dau tare la ea, iar in rest (extraurban) in limite normale, cat sa evit un radarel, 60-70 in localitate, 100-120 in rest.

Am parut uimit sambata, cand am mers dupa un os de balena ;) l-am luat pe Mihnea cu mine care mi-a spus ca am o viteza medie mare avand in vedere mersul de 80% numai oras :o asa sa fie ?

Bucuresti - Izvoarele (in jur de 160km total) si spunea ca daca baga de 50lei

:o mult foarte mult, eu cu 50ron, sa zicem 10 litri, fac un BV dus intors pe Cheia unde mesteci in mamaliga in draci si mai imi ramane si de 2-3 zile de mers la munca :blush:

Asgard
25-10-2010, 02:39 PM
In weekend Ploiesti-Timisoara,probabil ca dau o fuga si pe la Szeget,si retur.O sa-i fac plinu ochi,sunt curios cat va consuma,mai ales ca de la Sibiu pana la Arad va fi serios calcata pedala:D

lylgod
25-10-2010, 03:15 PM
@evildark - vezi ca le mans este castigat de peugeot nu de audi ;) , la fel de drept cu 308crz diesel !!!benzinarele au iesit pe locurile 5 si 6 ...de vreo 2 ani incoace ,si alta treaba : cum poate sa ti placa " cum toarce felina diesel" :D ... ? vezi ca esti al doilea caruia ii place :D :)) ...
Salut si Respect.

daniel_lucian
25-10-2010, 03:29 PM
Poate fi oricum sunetul unul diesel, numai placut nu :))

Grofu
25-10-2010, 03:33 PM
@evildark - vezi ca le mans este castigat de peugeot nu de audi ;) , la fel de drept cu 308crz diesel !!!benzinarele au iesit pe locurile 5 si 6 ...de vreo 2 ani incoace ,si alta treaba : cum poate sa ti placa " cum toarce felina diesel" :D ... ? vezi ca esti al doilea caruia ii place :D :)) ...
Salut si Respect.

Le Mans ala de 24 ore (cursa care e arhicunoscuta) e castigat de Haudi...detasat.

loplo
25-10-2010, 04:06 PM
Corect, Audi R10 TDI

Laurycă
25-10-2010, 04:27 PM
Johnny, eu am 2.2 benzina si am ramas in continuare adeptul benzinei. Asta pentru ca beneficiile depasesc costurile ;).

Serios? :blink:
Eu stiam de 180.000 km la motorul meu, stii tu ceva diferit?

Ideea era ca intervalul de schimba a distributiei e la jumatate la motorul diesel, si asta din cauza regimului de turatie mai joasa decat un motor pe benzina.

johnyebravo
25-10-2010, 04:42 PM
FUX-Acum vorbeam de motoare asemanatoare ca cilindree adica 1.6, nu bagam 2.2 hdi nu bagam 1.0 benzina care s-ar putea lejer apropia de un hdi.
Eu am mers ceva timp cu un twingo pe benzina 1150 cmc si consuma undeva la 7-8 lejer juma centura juma oras.

madriann
25-10-2010, 05:20 PM
Ideea era ca intervalul de schimba a distributiei e la jumatate la motorul diesel, si asta din cauza regimului de turatie mai joasa decat un motor pe benzina.
Am prins ideea, asa e...facusem ochii cat cepele ca a pomenit de schimbat distributie la 60.000...nu de alta, dar sunt pe acolo :)). La Reno stiu ca asa se cere, dar la 407 raman la 180.000, da? :D

johnyebravo
25-10-2010, 06:34 PM
Mariann -cum era cu consumul ala la 407 2.2 benzina?

Asgard
25-10-2010, 06:54 PM
Primii care au castigat Le Mans cu un motor diesel au fost cei de la Audi

madriann
25-10-2010, 06:59 PM
Mariann -cum era cu consumul ala la 407 2.2 benzina?

M-am tot uitat in jur si n-am vazut nici un "Mariann" :blink:...pe urma mi-am zis ca o fi o litera lipsa, dar motorul e o coincidenta prea mare :P
So...ce-i cu consumul la "frumoasa"? :blush:

Cristi_M.
25-10-2010, 07:33 PM
Va salut! La acelasi tip de masina cu Madriann,consum numai in oras,cu talpa mai "usoara",11-11,5 %! Daca apas mai tare,se duce in 13 %.Oricum SUB consumul dat de producator ! Bizar,nu?? Si nu numai ca nu-mi place de Mr. Diesel dar ma gindesc din ce in ce mai mult la GPL !!!:naughty:

johnyebravo
25-10-2010, 09:33 PM
Postul 1241 ''Johnny, eu am 2.2 benzina si am ramas in continuare adeptul benzinei. Asta pentru ca beneficiile depasesc costurile http://www.peugeotclubromania.ro/forum/threads/187-Benzina-vs-Diesel/images/smilies/wink.png.''
Te intrebasem de consum, scuze am mancat o litera :)

Chris_307
25-10-2010, 10:33 PM
@AdrianM, scuze de raspunsul intarziat am fost cu treaba si am sarbatorit :P, el asa mi-a zis si mi-a dovedit intr-o zi cu Corsa cand a venit la service deoarece trebuia sa ii comande niste piese (bielete etc), am avut ocazia sa ies cu ea si chiar consuma destul de mult, cei drept el in oras merge si tare (schimba vitezele pe la 4000-5000rpm in treptele 1-2), iar Focusul consuma ok zic eu. Omul nici nu merge la consum (nu prea stie) si nici cu 80 km/h nu merge.

@Basti un consum de 5,5 este chiar binisor pentru un 1.4hdi, si eu am scos acum ceva timp un consum bunicel cu 2.0hdi meu :D
"871 km cu un plin si inca nu mi s-a aprins becul. Am un consum de 5,70 cu o pastila de consum. In proportie de 60% e facut numai in oras si 40% afara dintre care ultimii 200km a fost plina de depasiri (110km/h cu a treia , vit max 160 (tot depasire)) din cauza bosorogilor si multitudinea de camioane. " (consum la pompa). http://img214.imageshack.us/i/imagine0381.jpg/

Legat de sunetul de la HDI, este ok dar acum 2 saptamani am vazut un 307 care oprise langa un Pay Point (eram si eu cu factura) cu toba sport si evacuare dinaia finala (ce se pune la iesirea din toba) si suna foarte bine. Daca stiti sunetul unui Mercedes AMG, acel marait, era ceva de genul dar mai domol, nu era chiar atat de tipator dar tot se auzea bestial.

ps: scuzati-mi greselile gramaticale, sunt putin adormit de la bautura :))
ps2: am pus alt link

madriann
25-10-2010, 10:35 PM
Gata, m-am lamurit :) ...mai scrisesem undeva consumurile mele, ma gandeam sa nu ma repet.
Dar, hai din nou:
Mediu: 10.5 % batut in cuie, pe foarte multe teste, inclusiv drumuri de 1000 km (Constanta-Oradea). Drept e ca "soatza" o cam arde cu 150-160 la drum lung, asa ca slaba speranta de consumuri economice - multumesc lui D-zeu ca benzina/banii nu sunt o problema majora, prefer sa vad partea plina a paharului, respectiv, depasiri facute in siguranta si un timp mediu bunicel.
Minima: 9.5 % pe Constanta - Galati, vreme si trafic de rahat (ploaie, aglomerat, n-a sarit de 120km/h si aia destul de rar, cam 90 era viteza optima).
Maxim: 17 % pe Constanta - Bucuresti (Otopeni), mers toata autostrada A2 cu 170-215, pilot pus pe 190km/h (a fost ceva gen "pui, chiar daca iti pierzi permisul, eu trebuie sa prind avionul asta" ) :D
Cam astea sunt consumurile mele....sunt foarte multumit de ele.

bobovis
25-10-2010, 10:40 PM
Pai si....comparam cu 2.2 HDI, putere si greutate masina similara?

madriann
25-10-2010, 10:50 PM
Iese invingator detasat HDI-ul, stiu :)) ...exceptand timpul in care eu urc de la 150 la 200...aici pierde cu brio HDI-ul :p. Bineinteles, pe autostrada nu e interesant faptul ca ajung la 200 in doua minute sau in 5 minute.
Am mai scris pe undeva...de era brazdata Romanica de highways. imi alegeam Diesel :D....dar cand plec pe nationale (ca europene am totusi o "jena" sa le zic), depasirile in scurt facute cu "frumoasa" sunt un deliciu ;).

bobovis
25-10-2010, 11:02 PM
Ai fi surprins sa constati cat de frumos se depaseste cu un HDI cu aproximativ 160 ponei si tot aproximativ 310-320 Nm(fata de 220 Nm pe 2.2 i)...;)

MariusP
25-10-2010, 11:07 PM
Eu cred ca mai rapid urca in ture chiar cu doar 133 de cai cum am eu, de la 90 km/h in viteza a 4-a, cum presupun ca se merge si cu benzinara. Repet, in regim normal. Daca ne hotaram amandoi sa depasim, eu zic ca ma lipesc de fundul benzinarei si pana la 170 o depasesc. Dupa aia, nu mai stiu, ca eu ma dau la o parte si las pe cine vrea sa ma depaseasca :)

Chris_307
25-10-2010, 11:25 PM
Marius, dai tata cu a 3-a pana la 110 ca se duce :P, chiar si peste dar se mai pierde din putere.

ariciul
25-10-2010, 11:36 PM
La mine se duce in 130 la 4800 rpm. De schimbat schimb la 125 la 4500.

Chris_307
26-10-2010, 12:02 AM
Eu nu o duc peste 4200 rpm cand ma dau la depasiri deoarece la 3800 scade putin puterea, iar de la 4200 incepe sa scada continui.

ariciul
26-10-2010, 12:11 AM
La mine la 4400 incepe sa scada mai serios, iar la 4800 parca as lua piciorul de pe acceleratie.

Chris_307
26-10-2010, 12:16 AM
Am vazut un grafic facut pe dyno la un 308 1.6hdi 90cp si acolo am vazut cum se comporta.

MariusP
26-10-2010, 01:05 AM
Chris, eu ziceam pana la 170 cu a 4-a, desi nu am testat. Cu a 3-a merge lejer pana la 130, testat. Dar cu a 3-a de la 90 nu am sanse impotriva unui benzinar de peste 2l, sa fim seriosi.

Voiam sa recreez un caz real, in care te regasesti in trafic mergand ca un om obisnuit. Eu merg cu a 4-a la 90. Un benzinar ar putea face la fel. In depasire consider ca ma pot tine dupa el si ca pot ajunge mai rapid pana la 160-170, fara sa schimbam treapta. Uite asta e un test pe care as vrea sa-l fac. Dar nu prea am cu cine :) Ar trebui un benzinar de peste 2.0, poate chiar un 2.2. Ceva mai puternic, deja intram in alte SF-uri :)

ariciul
26-10-2010, 02:32 AM
Ia la mine 170 cu a 4-a, nu vad de ce nu ar lua si la tine.

FUX
26-10-2010, 09:57 AM
Chris, eu ziceam pana la 170 cu a 4-a, desi nu am testat. Cu a 3-a merge lejer pana la 130, testat. Dar cu a 3-a de la 90 nu am sanse impotriva unui benzinar de peste 2l, sa fim seriosi.
Atunci cu atat mai putin ai sanse cu a 4-a sa te tii de benzinar.
Normal ca in testul tau, de la 90 km cu a 4-a va castiga mereu dieselul.

FUX-Acum vorbeam de motoare asemanatoare ca cilindree adica 1.6, nu bagam 2.2 hdi nu bagam 1.0 benzina care s-ar putea lejer apropia de un hdi.
Eu am mers ceva timp cu un twingo pe benzina 1150 cmc si consuma undeva la 7-8 lejer juma centura juma oras.
Vorbeam si de performante asemanatoare, ca de aia comparam diesel cu benzina, caz in care poti sa bagi si 2.2 hdi in ecuatie.
Vorbeam de masina de oras, unde recomandata e o benzinara de capacitate mica.
Etc.

madriann
26-10-2010, 10:22 AM
Ai fi surprins sa constati cat de frumos se depaseste cu un HDI cu aproximativ 160 ponei si tot aproximativ 310-320 Nm(fata de 220 Nm pe 2.2 i)...;)
Depinde ce depasesti :P
Cuplul ala minunat incepe sa scada dupa 3500...taman cand benzinara ajunge pe terenul ei de joaca :naughty:

Dar cu a 3-a de la 90 nu am sanse impotriva unui benzinar de peste 2l, sa fim seriosi.
Voiam sa recreez un caz real, in care te regasesti in trafic mergand ca un om obisnuit. Eu merg cu a 4-a la 90. Un benzinar ar putea face la fel. In depasire consider ca ma pot tine dupa el si ca pot ajunge mai rapid pana la 160-170, fara sa schimbam treapta.
Marius, ai descris perfect situatiile in care benzinara , respectiv dieselul pot castiga.
Intradevar, la 90 merg in treapta a 4-a si, depinzand de conditiile depasirii, retrogradez sau nu. La un versus cu un Diesel, schimb sigur in 3 deoarece dieselul se afla in mediul lui de cuplu/turatie (~ 2200), eu nu (~2800).
In momentul in care ajung in zona lui 4000, cuplul benzinarei e liniar pe turatie, usor crescator. La Diesel fenomenul e relativ invers, cuplul se plafoneaza, cu o tendinta de scadere. Bineinteles, vorbesc de ceea ce se intampla la viteze mari (>140-150), la viteze mici (i.e. 90) nu apuca dieselul sa se plafoneze sau sa i se termine treptele de viteza :D.

MariusP
26-10-2010, 10:38 AM
Eu sunt curios daca e chiar atat de "viteaz" dieselul incat sa se indeparteze destul de mult ca sa nu-l mai ajunga benzinarul odata ce-si intra in drepturi.
De aceea as vrea sa fac testul asta, pentru ca nu sunt 100% convins ca dieselul ramane in fata.

johnyebravo
26-10-2010, 11:11 AM
madriann-spune-mi si mie la consumurile astea ale tale cum mai se justifica fraza ''Johnny, eu am 2.2 benzina si am ramas in continuare adeptul benzinei. Asta pentru ca beneficiile depasesc costurile''. Costurile le calculam dupa consum, da beneficiile???
Eu la un drum Bucuresti - Vama veche - Bucuresti am avut consum 6,4, mers medie 160 autostrada am lasat-o la 130 la intrarile importante Fundulea Lehliu Fetesti, etc. am mers si cu 190 la dus si 200 la intoarcere dar putin, Ac non stop la dus, de la Cernavoda 70 localitati si 120-130 afara.

madriann
26-10-2010, 11:38 AM
Beneficiile le-am tot descris - SIGURANTA in depasiri e cea mai importanta. SENZATIILE oferite de benzinara la orice "joaca" in trafic, nu prea exista momente de "m-ai prins aiurea in treapta mare" sau "nu mi-a intrat turbina", ELASTICITATEA, e playground oricand/oriunde. Nu as fi poate la fel de incantat de un 1.6 benzina desi am facut destule ispravi si cu reno-ul, nu voi uita niciodata Mercedes-ul care nu intelegea de ce "nu se poate rupe de mine"....aveam 180 km/h in treapta a 4-a si guess what? Eu acceleram vizibil, el se straduia, dar abia o o tinea la viteza aia. Si au fost multe alte "baze" prin trafic, marea lor majoritate dezvoltandu-mi afinitatea fata de Otto :P.

2.2E mi se pare un motor FAIR pentru ce ofera. Un mediu de 10.5 % mi se pare OK pentru placerea de a urca o panta cu 160 - 170 km/h ... si nu mi-am luat masina pentru consum, mi-am luat masina pentru siguranta si placerea de a conduce.
Cam asta ar fi treaba cu BENEFICIILE ;).

Grofu
26-10-2010, 11:38 AM
Imi dau si eu cu parerea din nou:)). Beneficiile ar fi:performante marite fata de un diesel de aceeasi putere/cilindree, fiabilitate sporita,silentiozitate,reprize mai bune,confort mai mare,mai putin stres(nu mai trebuie sa ai atat de multa grija de fap, turbina si motorina, cred ca e o adevarata placere ca la 300-400 km de urban sa ii dai ture extraurban doar sa desfunzi fapul) si beneficiile pot continua intr-o maniera mai subiectiva si legata de detalii.
Ar mai fi un criteriu determinant in alegerea benzinarului si anume portofelul. Tot vorbim de marele plus al dieselului , consumul. Consum mic inseamna economie, iar daca acest aspect nu ar conta atat de mult foarte multi dintre noi ar avea benzinar.

Asgard
26-10-2010, 11:54 AM
De exemplu nu cred ca 1.6l 110 Cp benzina are performante marite fata de 1.6 Hdi motorina tot 110 Cp

Grofu
26-10-2010, 01:41 PM
Sunt motoare de generatii diferite. 1.6 vti 120 cp este peste 1.6 hdi 110 cp. http://www.zeperfs.com/duel2919-1566.htm
Oricum , exista si exceptii dar in general benzinar aspirat de aceeasi putere/cilindree comparat cu un diesel turbo este superior la perfromante. Benzinar turbo deja e OZN pentru un diesel in ceea ce priveste perfromantele.

godaro
26-10-2010, 02:23 PM
Imi dau si eu cu parerea din nou:)). Beneficiile ar fi:performante marite fata de un diesel de aceeasi putere/cilindree, ,reprize mai bune,confort mai mare.

exista si exceptii dar in general benzinar aspirat de aceeasi putere/cilindree comparat cu un diesel turbo este superior la perfromante. .

Grofule, ca de obicei esti in eroare dar siguranta cu care sustii aceste erori este dezarmanta.
Pentru a dovedi cu argumente performantele superioare ale dieselului (turbo, evident) in fata benzinarului (aspirat) la puteri si cilindree echivalente, propun sa ne uitam un pic peste masuratorile GPS facute de Automobiletv.

hai sa vedem ce arata acestea:

Megane 1.5 DCI 106 cp vs Megane 1.6 benzina 110cp (http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=36)

reprize 60-100 km/h in tr 3 6.49 vs 7.47
reprize 60-100 in tr 4 7.49 vs 10.36
reprize 80-120 in tr.4 8.67 vs 10.44
deci superioritate aproape totala a dieselului turbo in fata benzinei aspirate, cu exceptia acceleratiei 0-100km (care nu stiu pe cine intereseaza)

Subaru Forester 2.0 diesel/150 CP vs 2.0 benzina 150 CP (http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=31)
la fel superioritate dinamica totala a dieselului, la toate capitolele

Honda Accord 2.2 diesel 150 CP vs 2.4 benzina 200 CP (http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=29)
performante relativ egale cu superioritate la reprize a dieselului in tr. 4 si 5 !!!

deci in niciun caz reprizele nu sunt un atu al benzinei aspirate.
personal cred ca nu pot fi acuzat de subiectivism am in posesie atat diesel cat si benzinar, fiecare cu calitati si defecte. dar pot spune ca benzinarul, desi are un raport CP/tona superior si un cuplu similar (dar mai sus in ture) nu se misca la fel de bine ca dieselarul decat cu pretul unei retrogradari destul de agresive, si aici vorbesc din nou de reprize

Grofu
26-10-2010, 02:39 PM
Da, foarte tare, ai gasit si exceptiile despre care vorbeam mai devreme. Acolo sunt reprize in aceeasi treapta de viteza care dezavantajeaza clar benzinarele pentru ca ele urca mai mult in ture, au puterea la turatii mai mari. Cum iti explici ca timpii 0-100 km sunt in favoare benzinarului dar 60-100 km/h sunt in avantajul dieselului altfel decat prin folosirea unei trepte de viteza neadecvate pentru benzinar? Reprizele date de ei arata doar avantajul cuplului la diesel... si cam atat.
In viata reala, cand vrei sa depasesti un tir si trebuie sa ajungi rapid de la 60-100 km/h nu te obliga absolut nimeni sa stai in treapta a 3-a ca la diesel. Exemplele pot continua. Oare la Accord ,la 0-200 km/h ramane 2.2 diesel cu 50 m in spate sau mai mult?
Sa comparam si performante 2.0 hdi vs 2.0i sau 1.6 vti vs 1.6 hdi sau 3.0hdi vs 3.0 i etc. Bine ca cei de la automobiletv nu au facut pana pe fata la benzinare si pe urma sa le compare cu un diesel:)).
Daca tu zici ca sunt in eroare ,eu iti dau dreptate, poate ca ai alte metode logice de a determina acest lucru.

FUX
26-10-2010, 03:07 PM
Zau daca e corect sa comparam un motor turbo cu unul aspirat. Chiar si asa tot aspiratul Otto iese in fata Dieselului turbo. Daca bagam si turbo in ecuatie, cum a zis si grofu, deja e OZN benzinarul.
1.6 THP se bate cu 2.7 hdi. Nu cred ca mai e nimic de comentat la economia de combustibil, diferenta de pret la achizitie de multe, foarte multe mii de euro, de impozitul anual, de asigurari. Performantele sunt tot pe acolo, deci pentru performante similare dieselul este mult, mult mai scump.

ariciul
26-10-2010, 03:46 PM
Vad ca unii nu stiu ce inseamna reprizele. Are dreptate totala godaro. La un mers normal, de croaziera, dieselul are reprize mai bune. Stau sa dau inferioara la fiecare depasire ca imi place cum se aude si cum se misca in 6000 rpm? Smucesc toti pasagerii facand asta. Nu stiu unde e confortul benzinei in toate astea.

330xd din 2000 dus la vreo 240 cp vs CLS 3.5l benzina de 272cp , abia dupa 150 a inceput sa o ia CLS-ul in fata.

Asgard
26-10-2010, 04:02 PM
Si cu cat sunt mai mici costurile de intretinere la benzina fata de un diesel?Cineva spunea ca este la diesel stresul cu fap-ul,turbina,injectoare,eu zic ca nu e nici-un stres,poate doar cu fap si asta datorita celor care au uitat sa puna macar un bec sa te atentioneze ca incepe regenerarea.Cu celelalte te obisnuiesti foarte repede,si daca dieselul il exploatezi corect te bucuri de el multa vreme.Si sa nu zica cineva ca turbina de la benzina nu pica,ca nu cred

Adrian M
26-10-2010, 04:26 PM
Ariciule, nu ai cum sa smucesti pasagerii daca nu esti un sofer prost. Te invit la o plimbare cand esti prin Cluj, daca nu ma crezi.
Ambele motoare, fie benzina fie diesel, pot fi confortabile, dar oricum depinde si de masina.

Am vazut ca unii rad de zgomotul motoarelor diesel. Exista si motoare diesel care au un zgomot frumos, agresiv, nu un tacanit enervant. Cel putin din habitaclu, 2.7 TDI de pe A6 si 3.2 CDI de pe E Klasse au un sunet superb pentru urechea mea.

Iar legat de comparatiile intre motoare diesel-benzina in aceeasi treapta mi se pare o prostie. Daca ai masina pe benzina urci mai mult in ture, nu e nimic inconfortabil in asta.

FUX
26-10-2010, 04:58 PM
Ariciu, seria 3 cu CLS. Cam care e diferenta de greutate? :)

godaro
26-10-2010, 05:01 PM
... Daca ai masina pe benzina urci mai mult in ture, nu e nimic inconfortabil in asta.

sunt convins ca si consumul si fiabilitatea sunt "pe masura" atunci cand iti biciuiesti herghelia in 6000 RPM ca sa urci o amarata de panta, eventual cu A/C pornit

repet, am si eu benzinar (170 CP la 1700 kg) si ii dau si eu a 3-a in depasire, nu-i problema. insa confortul, consumul si uzura in astfel de conditii sunt cu totul altceva decat se vehiculeaza aici. faptul ca trebuie sa depun un efort mai mare (sa retrogradez) pentru a obtine un rezultat similar (reprize) cu costuri superioare (zgomot, uzura, consum) nu este deloc un avantaj si este gresit la il propovaduiti ca pe un mare chichirez. Da, a schimba a 3-a in depasire este un efort, iar pe serpentine acest efort se multiplica

evident, viitorul apropiat este al benzinei turbo - iar lucrul asta nu poate fi contestat. cred ca tehnologia turbo-diesel si-a atins limitele, atat in ceea ce priveste performantele cat si normele de poluare. Existenta FAP este o mare problema si o stiti cu totii. benzina-turbo este o ingemanare fericita intre cuplu mare la turatii mici si avantajele benzinei. trebuie sa admitem acest avans tehnologic, altfel am fi caraghiosi

ariciul
26-10-2010, 06:50 PM
De acord cu tine.

Fux presupun ca cei vreo 200 de kg in plus pt CLS sunt compensati de faptul ca cei 240 cp de pe bmw nu sunt ''pur sange'', ca are 30 de cp in minus, sau ca e diesel. Atat am gasit la un simplu search pe google. Nu trebuia sa-l ''mucifice'' benzina? Mai ales pe 0-100.

Asa nu e corect nici noi 2 sa comparam consumurile fiindca eu am 1508kg. Am 10.8 la 0-100. Un 307/308 cu 1.6 hdi are mari sanse sa ma faca. Imi consuma cu 1-1.5 litri in plus fata de un 407 de aceeasi greutate, deci nici aerodinamica nu prea ajuta. Iar calculele de 30% in plus pentru benzina se duc spre 40%.

Adrian M
26-10-2010, 07:30 PM
godaro, mi te adresezi mie sau la modul general?

lylgod
26-10-2010, 08:56 PM
Grofu daca tot este arhicunoscuta cursa de la Les Mans , cum de nu stii ca peugeot 908hdi (rectific pt ca am gresit in prima instanta modelul) a castigat cursa in 2009 ? in 2010 intradevar a castigat audi primele 3 locuri cu modelul R15 din cauza abandonurilor celor 4 masini inscrise de peugeot avand probleme la noile prototipuri de motoare ;)
Salut si Respect.

Grofu
26-10-2010, 10:04 PM
Off: din 2000 pana acum , adica in 11 ani, Audi a castigat de 9 ori iar Peugeot o singura data:blink:. Din 2006 de cand pentru prima oara a castigat un diesel, din 5 curse Audi a castigat 4 iar Peugeot 1 deci in niciun caz nu Peugeot este constructorul care castiga in mod constant ci Audi.
On: @godaro, intr-adevar, cand biciuesti un benzinar la 6000 rpm nu o sa ai un consum scazut si nici nu o sa poti sa rulezi 200k km in acest mod dar nici cu un diesel nu ai consum bun la 4000/5000 rpm sau sa rulezi cu el 200k km. Masinile de strada performante au motoare pe benzina si asta spune multe.

Tudor
26-10-2010, 10:34 PM
Oameni buni, nu impingeti discutia spre motoare de performanta sau alte lucruri. Un lucru e cert, in cazul utilizarii rationale si in limitele impuse de lege, sau ma rog, pe aproape... ( ca viteza ma refer) dieselul este mai avantajos. Eu unul prefer ca o data sau de doua ori pe an sa platesc 200 de lei in plus la o revizie (exagerat, diferenta o face doar filtrul de motorina) decat sa platesc lunar 200 de lei la combustibil. Eu unul le am pe amandoua acasa, sub nasul meu. 207 consuma 9,X aproape 10, iar 308 6,x sa zicem maxim 7. La exterior, in aceleasi conditii (varfuri de 130 si in rest cam 100-110 pe european) la viteza medie de 80-85 km/h 207 imi ia 7,5-7,7 pe CB iar 308 imi ia 4,8-5,0 tot pe CB. La un drum de 400 de km 207 imi consuma cu 40-45 de lei mai mult. Nu stiu, poate vi se pare absurd de mica diferenta, dar la 30.000 pe an se simte.

militistu
28-10-2010, 06:06 PM
I a sa mai calmez un pic spiritele de pe aici.Astazi am vazut masina de serviciu a unui prieten,vw caddy 1.9 sdi,din 2004.Lucreaza pe ea de ceva timp,distributie medicamente,si ghiciti cat avea masina in bord?nici mai mult nici mai putin decat 452.000km.Km facuti numai in RO.Motorul se aude foarte bine si merge foarte bine,fara un gram de fum,am mers putin cu el.Mai cunosc 2 persoane ce au acest tip de motor dar pe golf4 si tot asa in jur de 200.000km.Cica merg 7-800.000km ca popa,fara prea multe interventii.E dat naibi tipul asta de motor,da nustiu daca l mai fabrica in prezent.

madriann
28-10-2010, 06:26 PM
Catari de povara....foarte fiabile. Cred ca se mai fabrica, nu toata lumea vrea turbina sub fund.

TrAcKeR
25-11-2010, 03:29 PM
Nu stiu, eu nu's de acord cum ca diesel'urile ar fi mai bune. Pe langa zgomotul specific enervant, de nu nimeresti nici schimbatorul cand vrei sa pleci de pe loc, mai si ingheata motorina. Si o chestie care pe mine unu ma deranjeaza, e mirosul insuportabil al motorinei, de nici nu poti sa stai langa masina cand e motorul pornit. In fine, ideea e ca daca vrei sa traga si sa se infinga, iei motorina. Daca vrei viteza si(parerea mea) ceva mai multa fiabilitate si o tinuta de drum mai placuta, benzina oameni buni. Si va zic eu ca dupa 4000 de ture fuge mai bine decat orice diesel;)

MariusP
25-11-2010, 04:22 PM
:) Vrei tu sa provoci lumea :)

Tudor
25-11-2010, 04:32 PM
Tineretea bat-o vina.

Chris_RaMSeY
25-11-2010, 04:33 PM
Depinde de ce fel de motoare vorbesti, ai generalizat extrem de mult. Ia o masina diesel cu dpf si ai sa vezi ca nu miroase a nimic cu motorul pornit, si nici nu scoate pic de fum

Cat despre viteza, ti se pare ca un diesel nu atinge viteze mari? :)) Mai documenteaza-te, asa e cel mai bine

Sa nu iti mai zic ca Le Mans-ul s-a castigat cu un motor diesel

johngotti
25-11-2010, 05:17 PM
Daaaa. La Le Mans s-a castigat cu diesel. Alt exemplu mai aia? Eu pentru benzina, am ca exemplu toate miliardele de curse de pana acum. La Le Mans s-a castigat o data cu un diesel si in rest in toate cursele de formula 1 , formula 2, formula 38574858...93845 s-a castigat cu benzina. Plus in toate rally-urile. Eu nu intru in polemici d-astea benzina vs. diesel pentru ca fiecare isi are rostul ei dar nu mai pot cu soferii de diesel care nu recunosc ca motivul pentru care si-au luat diesel este consumul si tot o ard aiurea cu cupluri, Le Mans-uri, scartzuri, senzatii, etc. Ce putere are dieselul fata de benzina??? Praf. Aaaaa poate TURBO- dieselul. Daca vroiati cuplu intr-adevar si nu va interesa consumul va luati motor pe benzina cu turbo, ca se fabrica de cativa ani buni. Si de exemplu un 2.0 turbo benzina (200 CP) faca varza din orice punct de vedere orice 2.0 (HDI, TDI, CRDI, GDDHFGDI, care nu cred sa aiba vreunul mai mult de 150 CP). Aaaaa dar consuma mai mult. Aici era problema. In rest respectul meu pentru cei care si-au luat diesel pentru ca au mult de mers. Cei care fac 2000 3000 km/ luna. Ala este un motiv real si foarte corect. La asemenea distante poti economisi sume considerabilecare pt ajunge si la 1000 RON/luna. Pentru cei care si-au luat diesel si merg cu el 400 km/luna si aia doar in week-end...tineti-o tot asa si provocati Loganuri la liniute. Si sa-mi spuneti si mie ce senzatie iti da cuplul mare cand stai la semafor

MariusP
25-11-2010, 07:30 PM
Oho, cat sentiment :)

Eu de exemplu nu mi-am luat diesel pentru consum. Mi-am luat diesel pentru ca o masina de 140.000 km diesel e inca tanara, dar una de 140.000 pe benzina e deja destul de obosita.
Si HDi-ul e cel mai bun motor pentru Peugeot 406 din perioada Hristos-2004.

Daca mi-as lua acum un 308, normal ca mi-as lua benzinarul turbo :)

theo_xss
25-11-2010, 08:27 PM
... mai si ingheata motorina ...
Ce ai vrut sa zici aici?

...orice 2.0 (HDI, TDI, CRDI, GDDHFGDI, care nu cred sa aiba vreunul mai mult de 150 CP)...
Ia vezi, BMW 123d cati cai are!

TrAcKeR
25-11-2010, 08:35 PM
am vrut sa zic ca ingheata...sau se face vascoasa la temp scazute si te trezesti ba ca nu porneste, ba ca ti se opreste in drum sau nenoroceste injectoarele(bineinteles, avand in vedere calitatea carburantilor din romania) Si intr'adevar, un benzinar cu turbo da clasa oricarui diesel. (neglijam consumul:D)

theo_xss
25-11-2010, 08:45 PM
Aolo! E o regula? Ca mie nu prea mi s-a intamplat (de vreo 7 ani de diesel) si nici nu prea am auzit cunostinte sa le inghete motorina.

Daca tot agitam spiritele, un mic versus :D

http://www.youtube.com/watch?v=lctN1IGbpf8

TrAcKeR
25-11-2010, 09:20 PM
Nu cunosc pe pielea mea, am cunostiinte care au zis ca au patit asa ceva. Eu nu am avut si nici nu'mi voi lua niciodata masina diesel in primul rand pentru partea acustica. Imi place masina sa fie cat mai silentioasa. Sa auzi motorul cum toarce frumos nu ca un tractor cu plugul dupa el. Si sa nu comparam noi aici audi si bmw cu 400 CP cu "gandaceii" nostri care nu au media totala a tuturor atata:)

Chris_307
25-11-2010, 09:27 PM
E bine ca vroia sa arata ca un Q7 cu un motor de 6l V12 face fata la benzinarul de M5 care dupa cum a zis este mai usor cu 800kg si mai aerodinamic. Legat de motorina, nu ingheata iarna, poate se face mai vascoasa la temp mici dar cu aditivi se rezolva. Eu dabia astept sa vad peste 5-10 ani ce-o sa se intample, pentru ca acum benzinarul de cu putin in fata dieselului si cu toate ca este mai fun un benzinar tot prefer cuplul dieselului.

ps: cine vrea sa faca un test, un diesel la 1000rpm in treapta 6-a vs un benzinar la 1000rpm in treapta a 6-a (daca poate 1000rpm :))) sa vedem cine pe cine face :P
ps2: poate la relanti se mai aude motorul sau cand depasesti anume rpm dar la unele masini sunt mai silentioasa cele pe diesel decat benzinarele (evident noua generatie)

ariciul
25-11-2010, 09:32 PM
Motorina nu ingheata fiindca nu e apa in primul rand. ''Congelarea'' ei se datoreaza parafinei din motorina, care de foarte multi ani este foarte putina. Aceasta se cristalieaza si face motorina sa fie mai vascoasa, ca mierea. Acu 20-30 de ani cand stateau camionagii cu torte sub rezervoare era multa parafina in motorina. In plus acum exista un sistem mult mai bun de incalzire. A mea de exemplu, cu bateria de 5 ani si cu motorina normala, nu aditivata, mi-a pornit la -21 de grade fara nici o problema.

Vedeti ca 2.0 la BMW are 177 cp.

@johngotti - vezi ca deja ai scos din ecuatie toate plusurile unui diesel. Misto comparatie.

Benzina vs diesel e o chestie de preferinta nu de care e mai buna. Ce faceti voi cu benzina? Dati liniute non-stop? Iti faci calculele in functie de km parcursi, revizii, stil de mers, chiar si varsta, regim urban/extraurban, mai cari cate ceva cu ea(cazul meu), iti trebuie cuplu, etc, iar abia apoi tragi linie si vezi ce e mai bun pentru tine.

TrAcKeR
25-11-2010, 09:38 PM
ps: cine vrea sa faca un test, un diesel la 1000rpm in treapta 6-a vs un benzinar la 1000rpm in treapta a 6-a (daca poate 1000rpm :))) sa vedem cine pe cine face :P

la 1000 de rpm sta la relanti=))si hai sa zicem a 5a, ca a 6a e inca pe drum(destul de lung):D Dar mai bine o tura pe DN1,pe partea cu 2 benzi pana la ploiesti, cu condus normal, turatie normala, cu motor 1.4 bezina si 1.4 hdi. Atunci mi se pare corect. Si sa nu mai mentionez(cum a mai zis cineva), desi nu stiu daca mai exista asa ceva, ca un diesel fara turbo e VAX, iar un benzinar cu, e aproape racheta;)

Tudor
25-11-2010, 09:46 PM
Acest topic trebuie neaparat inchis. Odata la cateva luni cate un user nou care nu a postat in topic vine si reia discutia cu aceleasi argumente amintite de cel putin 10-20 de ori inainte. Oameni buni... ceva nou nu gasiti de discutat?

loplo
25-11-2010, 09:48 PM
Daca bagi motorina din cisterna sau de la conducta clar ca poti avea surprize. Eu am avut masina zile intregi la -20 -25 si a pornit la prima cheie.
Legat de sunet.... unora le plac manelele altora nu. Gusturile nu se discuta.
Legat de miros. Se pare ca nu stii tu care este un miros de diesel, nu ai calatorit acum 20 de ani cu autobuzurile pe curse mai lungi. Cand nu era incalzire in buz, iar gazele de esapare erau plimbat prin buz prin conducte etanse si mai putin etanse.
Miroase motorina? la fel putem zice ca si benzina miroase.
Mi se pare mie sau tu vorbesti de diesel doar din auzite de pe la "prieteni"?

PS
cine zicea de 1000rpm in relanti?

TrAcKeR
25-11-2010, 09:48 PM
Pai pentru asta e topicul(parerea mea). Sa dezbati problema asta pana in cele din urma(desi ma indoiesc), se ajunge la un accept comun. Ceva gen diesel'u e ok dar benzina ii da clasa:-?? Nu merita inchis. Sincer.
si alt raspuns: nu vorbesc doar din auzite, am condus diesel(masina unui prieten), si cam stiu ce si cum mai ales ca mai tot timpul sunt cu el. Si ma rog, bine, nu 1000, la 8500, tot pe acolo:))

Tudor
25-11-2010, 09:53 PM
Pai se discuta in continuu de aprox 6 ani si o data la cateva luni se reiau argumentele doar ca intra oameni noi in discutie. A ajuns si motiv de divort topicu asta.

militistu
25-11-2010, 10:22 PM
E de ajuns cate un post din cand in cand si iara si sar baietii si se bag in aceleasi si aceleasi discutii de si toaca nervii degeaba:))

TrAcKeR
25-11-2010, 10:36 PM
daca nu ar interesa pe nimeni si nu s-ar simti bine sa isi spuna parerea si argumentele aici, nu ar mai zice nimeni nimic. Da' asa, daca oamenii se simt bine, de ce sa nu discute pe teme comune. Mai schimbam si noi gandurile de la cotidian:D

Chris_RaMSeY
25-11-2010, 11:11 PM
Depinde ce masina ai condus sau ai mirosit, vezi masinile de generatie noua diesel cu dpf, nu scot pic de fum si nici nu miroase a nimic.

Theo, filmuletul ala l-am pus si eu mai demult sa vada oamenii ca idolul multora ( M5-ul ) transpira serios vazand ca vine locomotiva de 1000 Nm dupa el :D

Asgard
25-11-2010, 11:19 PM
am vrut sa zic ca ingheata...sau se face vascoasa la temp scazute si te trezesti ba ca nu porneste, ba ca ti se opreste in drum sau nenoroceste injectoarele(bineinteles, avand in vedere calitatea carburantilor din romania) Si intr'adevar, un benzinar cu turbo da clasa oricarui diesel. (neglijam consumul:D)

Calitatea carburantilor este foarte buna in Romania,ce ajunge la pompa este alta problema.Nu enumar cauzele pt care se schimba calitatea la pompa

Asgard
25-11-2010, 11:23 PM
. Legat de motorina, nu ingheata iarna, poate se face mai vascoasa la temp mici dar cu aditivi se rezolva.

Aditivul are cea mai mica importanta in prevenirea congelarii

MariusP
25-11-2010, 11:58 PM
Eu de cand am mers cu 1.2 TSI de 102 Cp pus pe un Yeti, care nu are chiar greutatea unui Matiz, am devenit fanul numarul 1 al benzinarelor de generatie noua, desi eram deja convins ca daca imi cumpar o masina noua, benzina va fi.

In momentul in care ai cuplu maxim (175Nm) de la 1500, nu vad ce diesel mai poate protesta. Si cand ai 65 km/h intr-a 5-a si ajungi usor, repede si lin la 130, si mai ai ramasa si viteza a 6-a, ce mai poti comenta? Distributie pe lant, consum mic, cuplu mai mult decat destul de la turatie mica, plus RPM cat sa nu te gandesti sa schimbi in depasire... fain. A, in timpul test drive-ului A/C-ul a fost pornit.

Eu unul, chiar daca am 2.2 HDi, n-o sa rad niciodata de cineva care imi spune ca are motor de 1.2, pentru ca n-o sa-l pot niciodata depasi, decat poate de la 180 la 210 km/h, si asta nu e chiar ceva de care am nevoie zilnic :)

Adrian M
26-11-2010, 12:46 AM

Daca vorbim de ultimele motoare:

www.bmw.ro (http://www.bmw.ro/ro/ro/newvehicles/5series/sedan/2010/showroom/engines/4_cylinder_diesel_engine.html#more)

Motorul diesel cu 4 cilindri al lui BMW 520d.

Sub 140 g/km emisii de CO2 – pentru majoritatea autovehiculelor sedan aceastǎ cifrǎ este un target pentru viitor. Dar motorul diesel cu 4 cilindri al BMW 520d submineazǎ aceastǎ limitǎ cu aceeaşi uşurinţǎ cu care propulseazǎ BMW Seria 5 Sedan.

380 Nm şi 135 kW (184 CP) sunt niveluri de putere şi performanţǎ pe care majoritatea motoarelor nu le ating niciodatǎ. Dar motorul BMW 520d nu doar atinge aceste niveluri, ci le realizeazǎ cu doar 5,0 litri per 100 km şi cu doar 132 g/km de CO2 – datoritǎ aceloraşi tehnologii de calitate înaltǎ folosite la motoarele diesel cu 6 cilindri. Pierderile de fricţiune au fost reduse cu aproximativ 3,5%, prin comparaţie cu modelul predecesor direct.

Un efect secundar plǎcut al eficienţei crescute: trebuie sǎ opriţi pentru alimentare doar la fiecare 1.400 de kilometri.

Programat sǎ fie disponibil începând cu luna iunie 2010. Consumul de combustibil şi nivelurile de emisii sunt provizorii.

Col
26-11-2010, 01:00 AM
Eu mi-am luat "benzinar" fara sa stiu prea multe despre masini,pur si simplu pentru ca nu-mi placea cum suna diesel-ul,desi faceam cam 40000 km/an si la prima vedere ar fi meritat.Acuma cand stiu mai multe ma felicit ca nu mi-am luat diesel pentru ca pretul relativ mai mic al motorinei nu justifica costurile mai ridicate ale pieselor si defectele mai complexe si mai dese care pot aparea la "dieselar".

Tudor
26-11-2010, 10:57 AM
Care "POT" aparea, dar nu e regula. Ups i did it again, am mai spus chestia de cel putin doua ori in ultimii 6 ani :D

Col
26-11-2010, 11:07 AM
Clar ca nu e regula desi daca ar fi regula ar fi mai usor de reparat stiind regula dupa care apar.Oricum,in ultimul timp am avut ocazia sa vad la reparat mult mai multe "dieselare" ca "benzinare".

paulrtr
26-11-2010, 01:21 PM
Pai pentru asta e topicul(parerea mea). Sa dezbati problema asta pana in cele din urma(desi ma indoiesc), se ajunge la un accept comun. Ceva gen diesel'u e ok dar benzina ii da clasa:-?? Nu merita inchis. Sincer.
si alt raspuns: nu vorbesc doar din auzite, am condus diesel(masina unui prieten), si cam stiu ce si cum mai ales ca mai tot timpul sunt cu el. Si ma rog, bine, nu 1000, la 8500, tot pe acolo:))

Sfatul meu: cauta-ti o prietena:)

loplo
26-11-2010, 01:28 PM
paultr, good point. Ai primit un click pe "Reputation" :)

TrAcKeR
26-11-2010, 08:13 PM
Eu mi-am luat "benzinar" fara sa stiu prea multe despre masini,pur si simplu pentru ca nu-mi placea cum suna diesel-ul,desi faceam cam 40000 km/an si la prima vedere ar fi meritat.Acuma cand stiu mai multe ma felicit ca nu mi-am luat diesel pentru ca pretul relativ mai mic al motorinei nu justifica costurile mai ridicate ale pieselor si defectele mai complexe si mai dese care pot aparea la "dieselar".
Complet de acord...si paulrtr, nu cred ca poti vb cu prietena despre masini, motoare, performante, etc;)

Sindrom_CHR
26-11-2010, 08:39 PM
Eu de cand am mers cu 1.2 TSI de 102 Cp pus pe un Yeti, care nu are chiar greutatea unui Matiz, am devenit fanul numarul 1 al benzinarelor de generatie noua, desi eram deja convins ca daca imi cumpar o masina noua, benzina va fi.

In momentul in care ai cuplu maxim (175Nm) de la 1500, nu vad ce diesel mai poate protesta. Si cand ai 65 km/h intr-a 5-a si ajungi usor, repede si lin la 130, si mai ai ramasa si viteza a 6-a, ce mai poti comenta? Distributie pe lant, consum mic, cuplu mai mult decat destul de la turatie mica, plus RPM cat sa nu te gandesti sa schimbi in depasire... fain. A, in timpul test drive-ului A/C-ul a fost pornit.

Eu unul, chiar daca am 2.2 HDi, n-o sa rad niciodata de cineva care imi spune ca are motor de 1.2, pentru ca n-o sa-l pot niciodata depasi, decat poate de la 180 la 210 km/h, si asta nu e chiar ceva de care am nevoie zilnic :)

Eu am niste dubii la consum. Chiar un motor mic supraalimentat poate consuma putin??

TrAcKeR
26-11-2010, 09:46 PM
eh...avand in vedere ca motorul e mic si consuma FOARTE putin, asa ar ajunge sa consume PUTIN. Ceea ce e chiar ok. Insa de cand am intrat aici mi s-a pus pata sa-mi pun turbo pe masina.

Costi G
26-11-2010, 09:58 PM
... mai si ingheata motorina.

Tu de motorina de iarna ai auzit !?

ariciul
26-11-2010, 10:02 PM
Motorina ''de iarna'' e o mare vrajeala. Iarna trecuta stiti cum a fost, am alimentat doar cu normala(care pana la urma o aditiveaza pentru iarna) si nu am avut nici o problema.

Col
26-11-2010, 10:04 PM
@Tracker daca prietena ar fi ca mine cu siguranta ai putea vorbi despre masini,motoare,performante,benzinare,dieselare,etc ...:happy:

Chris_RaMSeY
26-11-2010, 10:21 PM
@ Tracker

Sa iti pui turbo pe masina? Mai bine o vinzi si iei alta

Referitor la 1.2 TSI, nu consuma chiar asa putin, ia cam 8-8.5, am un prieten cu o Octavia cu astfel de motor, iar el chiar merge la consum

TrAcKeR
26-11-2010, 10:37 PM
@Col esti fata?!?!? bine, daca ar fi ca tine, ar fi altceva, insa tu(nu zic cu rautate si a nu se intelege gresit) esti o raritate din punctul asta de vedere...Si nu intentionez sa-i pun intr-adevar turbo, era doar o idee:))(creata)

Chris_RaMSeY
26-11-2010, 10:45 PM
Este chiar mai mult decat fata, adica femeie :P

TrAcKeR
26-11-2010, 11:01 PM
In fine....de sex feminin, care de obicei este neinteresat de partea tehnica:P

Col
27-11-2010, 12:35 AM
Imi place mai mult sa ma uit in masini decat sa fac borcane cu zacusca:happy:

adi83
27-11-2010, 12:36 AM
Tot fata, are 26 de ani...pana in 40 de ani esti fata.:P

Col
27-11-2010, 12:37 AM
....si pe deasupra mai sunt si inginera;)..dar sa revenim la subiect ca altfel ne penalizeaza....deci benzina sau turbo ?.....

Chris_RaMSeY
27-11-2010, 12:58 AM
Benzina turbo :)) Cel mai bine

Col
27-11-2010, 01:04 AM
Depinde de gusturi:)

doctoru'
27-11-2010, 02:01 PM
Tari de tot ultimele postari...am crezut ca sunt la funny stuff sau chiar matrimoniale :D

Dar sa revenim...era benzina sau diesel :D

Dupa ultimele postari pe forum ale unor benzinari s-au spulberat acele mituri cum ca intretinerea (reviziile) la un benzinar turbo este mai ieftina ca la diesel turbo. Ba pot sa remarc ca este chiar mai scumpa... ulei mai scump (pe care-l si papa cu un apetit mare), bujii la 40.000Km, chiar si mai rapid, fata de diesel care are in plus un filtru de motorina o data la 45.000Km, dar care nu e asa pretentios la ulei (la juma' de pret) si pe deasupra nici nu-l papa ;)...si toate astea la un consum mediu dublu la benzinar.

Parerea mea e ca un benzinar turbo ti-l iei daca iti place sa o urci in ture mai sus si pentru viteza maxima mai mare...si nu pentru costuri de exploatare mai mici...
Iar diesel turbo iti iei pentru cuplu, agilitatea in oras, consum mai mic si valoare de revanzare mai mare (tine pretul mai bine si il vinzi mai repede la noi).

Basti77
27-11-2010, 04:11 PM
Nu are cum sa fie mai ieftina, singura diferenta de pret este filtrul de motorina, mai scump la diesel dar care tine dublu ca numar de km. Daca luam in calcul distributia care la diesel se schimba la un numar mai mare de km nu iese mai ieftina la intretinere, nu are cum, vorbim de intretinere (consumabile) nu probleme aparute.

Iar de consum nu cred ca se poate pune problema care consuma mai putin, referitor la acest subiect la ~1000km din care ~500km. facuti in Bucuresti (3 blocaje prin Unirii de cate 30 de minute fiecare, 2 in aceeasi zi, alti 2 km. pe centura facuti in 1 ora), ~300km, drumul Ploiesti-Bucuresti si retur (3 drumuri) si restul ~200km. in Ploiesti, am un consum de 4,9 pe CB, parca este la jumatate fata de un benzinar :naughty:

In ziua de azi cand lumea se deplaseaza mult cu masina personala, la drumurile foarte libere si la miile de km. de autostrazi, consumul unui diesel face aceste motorizari sa fie pe primul loc in preferintele multor utilizatori, eu unul prefer sa am rezervorul plin si sa nu-mi bat capul 1 luna cu motorina decat sa fiu zilnic cu ochii pe indicator sa vad cum iar trebuie sa dau pe la peco.

PS. Daca in ultima luna aveam o benzinara eram mort la 4000km facuti :((

doctoru'
27-11-2010, 04:21 PM
Nu are cum sa fie mai ieftina, singura diferenta de pret este filtrul de motorina, mai scump la diesel dar care tine dublu ca numar de km. Daca luam in calcul distributia care la diesel se schimba la un numar mai mare de km nu iese mai ieftina la intretinere, nu are cum, vorbim de intretinere (consumabile) nu probleme aparute.

Nu e singura diferenta...benzinarul turbo are in plus bujiile la 40.000Km si uleiul mai scump (pret dublu).

TrAcKeR
27-11-2010, 04:32 PM
De aceea si benzinarele turbo sunt mult mai rare:)

ariciul
27-11-2010, 04:58 PM
Sunt rare fiindca tehnologia este destul de noua. Lumea e inca sceptica in legatura cu fiabilitatea lor si cu consumul. Daca stai sa te documentezi 30 de minute ai sa vezi ca e cam acelasi lucru per total, insa masinile de la noi sunt in mare parte venite de afara, unde lumea prefera sa cumpere diesel fiindca face lejer 30 000-40 000 de km pe an. De-asta avem asa abundenta de diesel-uri.

Grofu
28-11-2010, 12:20 AM
Nu sunt rare datorita tehnologiei mai noi, de exemplu Audi are 1.8 tsi din 1994, deci deja de 16 ani ci datorita costurilor de intretinere mai mari si a fiabilitatii ceva mai scazute. Pe deasupra, cel putin din punctul meu de vedere ramane si latura psihica si chiar fizica. Eu prefer un motor de 2 litri care sa scoata 200 cp decat unul de 1.6 care sa scoata aceiasi cai. Acela de 1.6 va fi mai suprasolicitat si mai fortat pentru a scoate aceleasi performante.

ariciul
28-11-2010, 05:23 AM
Ala era 1.8T. Nici nu se compara cu TSI, THP, T-JET, etc. Iar diferenta ca performante fata de 1.9 TDI, cand a aparut in 97 sau 98 daca nu ma insel, era destul de mica, pe cand consumul era cu mult mai mare. La vremea aia era ''experimental'' benzinarul turbo pe masini de serie, daca pot sa spun asa.

In orice caz eu ma refeream la cele disponibile pe piata.

Dar ai dreptate si la caii putere/cilindree, insa problema e mai mare la 1.4 si sub. Acolo ma indoiesc cel mai mult de fiabilitatea unui benzinar turbo. Clarkson spunea ca la Evo 9 trebuie sa-i schimbi uleiul la 6-7 mii de km(nu mile). Daca nu ma insel era versiunea de 400cp, la 2 litri, cand standard el vine cu putin sub 300 cp. Nici nu vreau sa ma gandesc cata uzura exista la aceste motoare ''dopate'', cu sute de cai putere PMPO(vorba lui PaunFD). :))

Grofu
28-11-2010, 12:37 PM
In acea perioada 1.8T era mult superior unui 1.9TDI din aceeasi generatie. In '94-'01 1.8T avea 150 cai si prindea suta in 8,3 secunde pe cand 1.9TDI ajungea la maxim 110 cai si prindea suta in minim 11.3 secunde. Diferente de performanta erau enorme si atunci. Acum, cu noile norme de poluare si pentru o fiabilitate ridicata si o intretinere facila , tfsi/tsi au fost lasate mai lejer avand insa performante si consumuri foarte bune raportate la un diesel.

Costi G
29-11-2010, 08:50 PM
Motorina ''de iarna'' e o mare vrajeala. Iarna trecuta stiti cum a fost, am alimentat doar cu normala(care pana la urma o aditiveaza pentru iarna) si nu am avut nici o problema.

Zau asa ?! Asta-i pacatul nostru, al romanilor, ne pricepem la toate. Convinge-ma, argumenteaza stiintific si te cred. Nu vreau sa pornesc o polemica, dar am terminat o facultate de chimie si stiu ce vorbesc !!

P.S. Nu accept argumente gen "strategii de marketing".

FUX
29-11-2010, 11:15 PM
Nu e singura diferenta...benzinarul turbo are in plus bujiile la 40.000Km si uleiul mai scump (pret dublu).

Nu benzinarul turbo ci benzinarul. La orice benzinar se schimba bujiile la 40.000 km dar un dieselar n-are de unde sa stie.
Ulei poti pune si 5w-40 fara probleme. Eu unul nu o fac dar unul care se ghideaza strict dupa cat costa si atat o poate face.
Colegule, fa calculul la motorizarea hdi cu aceleasi performante ca THP-ul apoi spune-ne care e ok. Indiciu, 1.6 thp 200 cp vs. 2.7 hdi. Pentru thp te ajut eu cu informatii.

Acum am si eu o nelamurire apropo de dieselari. Toti dieselarii se imbraca din Dragonul rosu ca acolo e cel mai ieftin ca doar ei se ghideaza strict dupa pret si economie?

Cum e cu Fap-ul la diesel? La benzina parca nu e nu? :)
La benzinar turbo distributia e pe lant. La hdi cum e ca doar tine mai mult.
Un benzinar turbo o duce 100-150.000 km sau nu ca nu e fiabil? :)

Cum e cu strugurii? Naspa benzinarul turbo ca e scump la intretinere.
De fiabilitatea benzinarelor turbo vorbesc posesorii de diesel care n-au avut benzinar turbo. Tare domnule. De curiozitate, cati dintre posesorii de hdi care ne tot impartasesc sfaturi, au condus un benzinar turbo? In 2000 cand am condus prima data unul, 1.8 T de care vorbiti mai sus nu mi-am mai dorit altceva. Incercati unul si vorbim apoi.

Credeam ca am stabilit ca singurul avantaj al dieselului e consumul redus desi si asta e relativa la performante similare. Cat consuma 2.7 hdi in oras?

Chris_307
29-11-2010, 11:38 PM
Cat pot sa ma amuz eu pe topicul acesta, mai ales la replyul tau fux :D
Off Off :)) :))

"Credeam ca am stabilit ca singurul avantaj al dieselului e consumul redus. " Spuse Domnul Fux cu un ton raspicat :D

ps: pt tine doar consumul e singurul avantaj, pentru altii e mai mult de atat.

Tudor
29-11-2010, 11:42 PM
Am un amic care de la pubertate, de cand i s-a ingrosat vocea, vrea sa se culce cu femei obeze. Asa ii plac lui grasele, ce dracu sa-i faci?! Degeaba ii explici ca e naspa, ca risti sa nu gasesti calea cea dreapta, ca poti sa te sufoci intre sunci...

Asa si cu benzina vs diesel. Sunt oameni care prefera sa plateasca mai mult la pompa si mai putin la achizitie cum foarte bine exista oameni care prefera sa dea banul o data si bine dupa care sa nu le mai pese cat costa carburantul. Sunt oameni care NU AUD un motor diesel cum sunt eu spre exemplu: eu merg cu masina si ascult muzica, discut cu pasagerii, etc NICIODATA NU AM STAT SA ASCULT MOTORUL. Putin imi pasa ca el grohaie in loc sa zumzaie. Da, la relanti e mai zgomotos, asa e.

@Fux, eu nu inteleg de ce esti atat de inversunat, serios?! Mi se pare inutila lupta asta pe care o duci. Pe mine personal n-ai sa ma convingi o mie de ani ca benzina e mai buna decat dieselul si ca singurul avantaj la diesel e consumul redus. Aaaaa ca tu doar atat vezi asta e altceva. Atat tu cat si ceilalti colegi de forum, de ce nu intelegeti fratilor ca fiecare privim cu alti ochi aceeasi problema?

FUX
29-11-2010, 11:50 PM
Ce mai e in afara de consum ca alt avantaj eu unul n-am remarcat.
Cuplul? Are si benzinarul turbo destul. Bine, daca vrei sa folosesti masina la arat ogorul s-ar putea sa nu ajunga cuplul de la benzinar si sa trebuiasca diesel. Pentru toate celelalte situatii exista ... benzinar turbo.

Nu trebuie sa va conving sau nu, convingeti-va singuri conducand unul apoi mai vorbim. S-ar putea sa aveti alta parere. Nu sunt inversunat, sunt corect.

Basti77
29-11-2010, 11:59 PM
Nu sare de la punct, nu este si acesta un avantaj pentru diesel :P

Tare cu obeza :))

johngotti
30-11-2010, 12:02 AM
Motorina nu ingheata fiindca nu e apa in primul rand. ''Congelarea'' ei se datoreaza parafinei din motorina, care de foarte multi ani este foarte putina. Aceasta se cristalieaza si face motorina sa fie mai vascoasa, ca mierea. Acu 20-30 de ani cand stateau camionagii cu torte sub rezervoare era multa parafina in motorina. In plus acum exista un sistem mult mai bun de incalzire. A mea de exemplu, cu bateria de 5 ani si cu motorina normala, nu aditivata, mi-a pornit la -21 de grade fara nici o problema.

@johngotti - vezi ca deja ai scos din ecuatie toate plusurile unui diesel. Misto comparatie.

Benzina vs diesel e o chestie de preferinta nu de care e mai buna. Ce faceti voi cu benzina? Dati liniute non-stop? Iti faci calculele in functie de km parcursi, revizii, stil de mers, chiar si varsta, regim urban/extraurban, mai cari cate ceva cu ea(cazul meu), iti trebuie cuplu, etc, iar abia apoi tragi linie si vezi ce e mai bun pentru tine.
Care-s alea (celelalte plusuri ale dieselului) ca sunt foarte curios? Chiar vreau sa-mi spuna cineva. Nu am avut niciodata diesel dar am condus destule chiar pe distante de 1500 km si inca mai caut plusurile dieselului (corect este turbodieselului) fata de benzina. Altele in afara de consum. In schimb stiu eu niste minusuri care pot conta mai mult sau mai putin in functie de cine le cantareste

doctoru'
30-11-2010, 12:04 AM
"FUX: @doctore, daca pana acum n-ai remarcat ca revizia si intretinerea la benzinar e mai ieftina nu stiu de ce mai discutam."

Esti foarte incoerent, nici tu nu mai stii ce zici si ce sa crezi...ti-am demonstrat ca revizia e la fel la ambele, ba chiar mai scumpa la benzinarul turbo. Eu la 45.000Km nu am dat 1000 lei.

In rest ideea e urmatoarea...nu e niciun strugure acru, ci imi plac lucrurile care dau randamente mari si pierderi mici. De ce? Ca spre deosebire de unii care isi cumpara masini sa le tina pe post de bibelou si sa mearga 5-10 mii Km/an cu masina, ca de...consuma mult, iarna nu-mi pun cauciucuri ca nu merita si o las in fata blocului samd, mie-mi place sa merg cu masina...peste tot, fie vara, fie iarna, fie soare, fie zapada totul pt. PLACEREA DE A CONDUCE, iar diesel-ul imi ofera tot confortul psihic si material (consum mic), senzatii bune in oras mai ales (cuplu) si nu in ultimul rand valoare de revanzare mai buna... Si culmea, toate astea fara sa se inece, fara sa schimb nu stiu ce role pe la motor si FARA sa consume ulei nici la 75.000Km...hmmm chiar asa, acrii strugurii, dar nu-s yo vulpea ;)

BTW: N-AM FAP ... :naughty:

Tudor
30-11-2010, 12:06 AM
... functie de cine le cantareste

Punctul pe I. Eu ma retrag din discutie. Am fost, sunt si voi fi sofer de diesel pana cand vom fi cu totii obligati sa conducem masini electrice. Sper sa fie cat mai tarziu ca sa pot sta relaxat pe bancheta din spate si sa admir peisajul.

FUX
30-11-2010, 12:08 AM
@basti, Rola intinzatoare rezolvata pe garantie. La 1.6 hdi schimbata distributia pe garantie. Relevanta 0. Cred ca am mai postat o data pe topicul asta acelasi lucru.
Hai sa cautam strugurii sa fie cat mai acrii. Zi si de discurile de frana. :)

@doctore, m-ai mirosit, merg doar 15.000 km/an ca n-am bani de benzina. La fel si cu cauciucurile de iarna. Corect, sunt incoerent. :)
Auzi colegule, ia reciteste posturile mele si subliniaza-mi incoerenta. Vezi ca stiu ce am postat si s-ar putea sa nu fi priceput ce trebuie.

De aia exista garantie, sa rezolvi unele probleme. Cand iei masina SH stiu ca e greu de inteles.

N-a papat deloc ulei? Nu-mi spune, cand l-ai schimbat la revizii era exact aceeasi cantitate ca la revizia trecuta.
Schimba placa ca s-a blocat. Documenteaza-te de uleiuri si vezi de ce la temperaturi mari vara, la turatii ridicate, e normal sa pape din uleiurile subtiri. Daca-i bag 5w-40 nu mai papa niciun gram. La 206 manca 0,5 intre revizii. Ia zi ca si 1.4 E e motorizare nefiabila.

Basti77
30-11-2010, 12:11 AM
Deci ai ceva de diesel pe masina, sistemul de franare :P

Din pacate sunt motorizari la Pejo, diesel dar si benzina varza la capitolul distributie, acum ma bucur ca nu am 1.6hdi pe ea -_-

Chris_307
30-11-2010, 12:42 AM
Nici eu n-am fap si nici mie nu-mi consuma ulei la 150.000 km cat are.
Cred ca Tudor a spus-o cel mai bine :D dar unele persoane refuza sa inteleaga, ciudat imi aduce aminte de cineva cunoscut care nu ii venea sa creada ca hdi meu nu-mi consuma ulei si care nu accepta asa ceva. Tot ciudat mi se pare ca-mi aduce aminte de acele persoana care vad numai punctul lor de vedere si nu si al altora.

ps: sa va fie rusine :)) mi-ati sters comentul cu "n-ai cu cine" :))

FUX
30-11-2010, 12:53 AM
Bai frate dar voi pricepeti ca e normal sa-l pape vara ca e ulei subtire si masina vede turatii ridicate? Ce dracu sa pape la diesel cand nu vede peste 3.000 rpm?
Ce pana mea trebuie sa pricep? Ca e minunat dieselul ca are consum mai mic?

N-ai FAP ca e masina veche de aia. Care diesel de generatie noua mai e acum fara FAP?

Chris_307
30-11-2010, 01:09 AM
Am atins un punct sensibil :))) ? Ce-mi place de tine Fux, tocmai pentru asta, ca te agiti ca musca'n ciorba pentru nimic si sunt motoare euro5 si fara fap dar euro6 nu cred ca o sa mai fie fara.
ps: din cate stiu tu ai 5w30, la fel si yo si pot zice ca n-am mers ca un bosorog.
ps2: ma mir cum de nu ti-ai dat seama ca incerc sa te ...agit putin :))

ariciul
30-11-2010, 01:28 AM
@Costi G - Ma refeream la aia scumpa. Nu-mi spune ca toata iarna alimentezi cu d-aia de peste 5 ron, nu stiu cat costa. Azi am luat ''normala'' de la Rompetrol si era 4.74. Degeaba esti expert in domeniu daca nu ai nici o influenta asupra motorinei care e la pompa. Mie la -21 mi-a pornit normal, cu motorina ''normala''. Deci eu zic ca nu se merita sa o cumperi pe aia mai scumpa. Am incercat-o si nu am observat diferente semnificative fiindca nici conditiile de test(temperatura aerului de exemplu) nu au fost aceleasi.

@Fux - Hai sa facem un calcul sumar cu ce am schimbat fiecare. Sa vedem cum e cu intretinerea. Eu am facut 90 000. Nu baga cauciucuri/placute/discuri/elemente de suspensie. Consumul am stabilit deja ca e cu 30% mai mare la tine daca nu ma insel.

doctoru'
30-11-2010, 02:03 AM
Am masina de noua iar motorul asta nu a vazut service-ul (pt. probleme) pana la 75K Km si fara sa pape ulei semnificativ asa incat sa fiu nevoit sa completez intre revizii. Iar dieselurile din ziua de azi vad fara probleme 4-5000 rpm, dar unii au ramas in trecut. Dar stii cum e si cioara isi vede puiul cel mai frumos.
Spor la bagat benzina fara numar, fara numar, fara numar, ulei (d-ala buuun) si ce mai cere ea cand "tuseste" si se ineaca :D

ariciul
30-11-2010, 02:19 AM
Singura data cand mi-a mancat ulei incat sa merite mentionat e acum 2 ierni, cand desi era foarte frig, a fost uscat toata iarna si am mers destul de tare, fara a astepta mereu sa se incalzeasca motorul(nu stiam ''tutorialul'' pt diesel). Dar nici vorba sa fie nevoie sa completez.

Ce comod a fost azi dupa revizie, am facut Rm.Valcea - Dragasani in mare parte cu viteza a 5-a, viteza medie 92km/h, consum 6.2. Nu trebuie sa mestec la fiecare depasire. Sunt curios 2.0 E de 140cp cat scotea in conditiile astea.

Grofu
30-11-2010, 02:35 AM
Nimeni nu contesta consumul mai mic la diesel. Arte argumente mai exista?

Ariciule, daca bag costurile de intretinere la HDI-ul meu...o sa inclin balanta drastic in defavoarea dieselului:)).

ariciul
30-11-2010, 02:53 AM
Eu te-am mai intrebat de vreo 3 ori de ce ti-ai luat totusi diesel, 2.5, taxe mari, etc. ? De ce nu scapi de ea ca sa-ti iei benzina? Ca vad ca preferi benzina desi ti-ai luat tot diesel.

La noi se merita benzinar mai mult ca in Europa de Vest fiindca nu circulam. Daca ar fi sa-mi iau o masina acum m-as uita prima data la un benzinar, fiindca nu o sa depasesc 10 000 pe an.

doctoru'
30-11-2010, 02:59 AM
E si el suparat ca si-a luat o tzeapa cu un 407 diesel second...riscu' meseriei; atunci a avut ghinion, acum poate nu ;)

Grofu
30-11-2010, 03:56 AM
Am luat diesel pentru ca numai asa am putut scapa de 407. Practic, la mine se pierde din avantajul unui diesel pentru ca are un consum destul de ridicat dar nu trec la benzinar deoarece pierd foarte mult la actuala masina si sincer imi place foarte mult ca are integrala si cutie automata. Pe deasupra e greu sa umblu iar dupa masini, sa gasesc sa o vand pe asta, apoi sa cumpar alta care e posibil sa aibe iar probleme samd. Deocamdata nu ma scarpin pana nu ma mananca.
Gasisem un schimb cu un civic 1.8 benzina de 140 de cai, dar pana la urma nu s-a materializat si am incetat sa mai caut.

johngotti
30-11-2010, 03:02 PM
Nimeni nu contesta consumul mai mic la diesel. Arte argumente mai exista?

Ariciule, daca bag costurile de intretinere la HDI-ul meu...o sa inclin balanta drastic in defavoarea dieselului:)).

Asta am intrebat si eu? Alte argumente mai exista?

ariciul
30-11-2010, 03:20 PM
De ce trebuie sa ma obosesc pentru fiecare user care se trezeste dupa 3-4 luni de cand thread-ul este ''mort'' ca sa inteleaga ca nu doar consumul este avantajul unui diesel? In fine, imi pierd timpul degeaba. Pentru o utilizare zilnica, gen naveta, nu as da diesel pe benzina. Benzina pentru mine e doar distractie, ceva de moment, care ca orice distractie, costa bani in plus.

johngotti
30-11-2010, 07:00 PM
Tu crezi ca eu asteptam vreun raspuns de la tine? Era retorica intrebarea pentru ca cine stie stie. Lasa vrajeala cu obositul. Ti-ai luat diesel pentru ca, consuma putin. Esti navetist. Tu ai spus-o. O masina pe benzina te-ar face sa vezi Bucurestiul mult mai rar. Alte motive nu ai. Nu te mai minti singur.

ariciul
30-11-2010, 07:45 PM
In primul rand nici nu am masina aici. Chiar si cand o am prefer sa ma duc la facultate cu metroul fiindca am doar 3 statii, deci e si mai rapid si mai ieftin. Vad ca acelasi limbaj de 'baietas' il ai. Consuma putin nu fiindca ar fi mai prost, mai putin performant, ci fiindca e mai eficient termodinamic.

O sa-ti fac cu mana cand trec pe langa benzinarie si te vad alimentand, ca ''baietii'' care au bani de benzinare. :))

johngotti
30-11-2010, 07:55 PM
Pai normal ca n-ai masina aici ca e greu de condus la Bucuresti. Nu mai poti sa mai mergi intr-a cincea cu 92 km/ora media deci nu mai renteaza. Normal ca masina e acasa, o folosim doar in week-end ca doar d-aia ne-am luat diesel. Asta daca o fi a ta ca incep sa cred ca e a familiei. Cand o sa-mi faci cu mana, ca mai ai putin si termini facultatea si ne parasesti? Te intorci la drumuri libere. Esti cam deplasat cand compari un 407 cu un 307 dric. Dar nu ma supar, ca asa e cand ai mai multe posturi decat km. Mai asteapta sa mai cresti si pe urma da-ti cu parerea despre motorizari ca deocamdata am eu mai multi km cu bicicleta decat ai tu cu masina. Opreste-te aici ca esti cam obraznic. Asta este un thread unde trebuie sa-si dea cu parerea oamenii care au masini si care stiu ce vorbesc, nu copii ca tine care conduc in week-end masinile parintilor intre doua sate la discoteca

ariciul
30-11-2010, 08:14 PM
Cum spuneam, acelasi limbaj de baietas. Ce e deplasat la comparatia intre un 407 si un 307 SW? Aici parca trebuia sa facem comparatii intre motoare. Nu m-am referit la interior/tinuta de drum, dotari, etc. Vezi ca la mine consuma mai mult decat pe 407, fiindca e mai grea si are un Cx mai mare. Tot nu ma plang. Eu fac 20 000 de km pe an. Tu cat faci in Bucuresti?

Probabil aveai mai mult respect fata de un coleg de forum daca nu-mi postam varsta.

Lasa ca e bine ca am eu dric. Asa zice oricine pana o vede, pana intra in ea si vede plafonul panoramic, pana o conduce, etc.

johngotti
30-11-2010, 08:25 PM
Faci 20.000/an la Need For Speed. 20.000 km/an inseamna 1700 km/luna. Cand ii faci daca esti student in Bucuresti si masina o lasi acasa? O face saraca masina 20.000/an dar fara tine in ea.
De ce ma intrebi cati km fac IN BUCURESTI? Ce conteaza cat fac in Bucuresti. Bine ca nu ma intrebi cati km fac pe luna plina. Vrei sa vorbim despre km facuti? Eu am permis de 12 ani tu de 2 ani. Crezi ca n-am ce face? Poti sa nu-ti postezi varsta ca oricum te da de gol judecata. A mai fost un pusti de 16 ani mai demult pe aici care facuse cateva sute de posturi de aberatii si care nu avea varsta trecuta. L-au dat de gol tampeniile pe care le debita si s-a spart singur. Dar nu stiu de ce dracu ma pun la mintea ta. Vad ca repeti obsesiv "baiat". Ai vreun complex de inferioritate fata de baieti?
Si nu te mai plange copile ca nu esti respectat de catre colegii de forum. Respecta-i tu pe ei si nu mai spune ca-ti pierzi timpul degeaba sa le dai explicatii. Esti prea nervos. Linisteste-te ca o sa te linisteasca viata cand o sa intri in ea

ariciul
30-11-2010, 08:41 PM
Treaba mea cand ii fac. Vrei sa-ti fac foi de parcurs ca sa-ti dovedesc? Ca pana la urma asa e pe un forum. Fiecare crede ce vrea. Si e dreptul tau sa nu ma crezi.

Vad ca eviti sa raspunzi la intrebari directe dupa ce esti sarcastic de nu mai poti cu fraze gen ''am mai multi km cu bicicleta decat ai tu cu masina''. Asa ai facut si pe topicul in care ai un set de becuri la vanzare, ai sarit la gatul meu si al lui @sw tm cand nu ti-a convenit ca te-am contrazis.

E greu de condus in Bucuresti, ca vin astia cu benzinare si-mi dau fum la semafor, ma duc la tara unde majoritatea au dacii de peste 10 ani vechime.

Eu renunt la aceasta cearta, fiindca nu are sfarsit. Hai sa reluam discutia ontopic. Spune-mi care sunt avantajele motorului tau fata de motorul meu. E cam aceeasi generatie, aceeasi capacitate cilindrica, aceeasi putere.

P.S. Nu sunt deloc nervos, am zis chestia aia doar fiindca s-au mai discutat absolut toate aspectele referitoare la avantajele/dezavantajele unui diesel fata de un benzinar.

johngotti
30-11-2010, 09:02 PM
Pe topicul de becuri aberai. D-aia am intrat in tine. Si nu ma deranja neaparat ca aberai, ci ca aberai pe marfa mea. La fel cum aberezi la greu de obicei. De exemplu, pe topicul unde iti prezinti masina, acum un an, cand aveai 19 ani, spuneai ca ai masina de 5 ani. Ti-ai luat-o la 14 ani. Mishto, vorba lu' Irinel. Nu prea ma intereseaza sa aflu din gura ta ce face taicatu cu masina. Ma intereseaza parerile celor care conduc masinile respective si care stiu despre ce e vorba.
Revenind la subiect. De ce imi place mie masina pe benzina:
- e silentioasa, nu tremura nu tzacane
- e tehnologie mai simpla fara 1000 de valve, filtre etc
- de aici rezulta si o fiabilitate mai mare la auxiliare (nu ma pronunt la motor. motoarele nu se strica. Ce-i pe langa ele dau belele)
- plaja mare de turatie care te ajuta mai bine in depasiri. O consider mai utila decat un cuplu. Pot sa traiesc si fara sa plec cu scartz de la semafor.
Cam astea ma intereseaza pe mine. Ar mai fi (care nu prea ma intereseaza)
- intervale mai mari la revizie
- piese mai ieftine
La diesel in afara de consum nu vad niciun avantaj. Chiar sunt curios sa aflu parerea unui posesor de diesel. Ce avantaj mai are dieselul in afara de consum. Ca vad ca peste tot cei cu diesel vorbesc numai despre consum si fac sute de poze la ecranul din bord. In rest tipa peste tot ca ii lasa FAP-ul, volanta, EGR-ul, turbina. In schimb pe topicul asta lauda dieselul ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. La benzinari e liniste deplina (bine, sunt si mai putine)

MariusP
30-11-2010, 09:17 PM
Dieselul e bun pentru Romania pentru ca multi avem masini SH. O masina cu mai mult de 4-5 ani pe benzina o aduci din strainatate, dar habar n-ai cat mai tine motorul pe ea. Chiar daca in bord apar la unele intre 30.000 si 50.000 km, cele mai multe au km reali undeva pe la 150.000. Pot sa-mi cumpar diesel linistit la km astia. Benzina nu vreau.

johngotti
30-11-2010, 09:26 PM
Am mers acum 2 ani in Germania cu un taxi Mercedes 200 Kompressor, motor de 1.8 benzina care avea 800.000 km si mergea perfect. Soferul mi-a spus ca are masina de noua si ca nu i-a facut niciodata motorul. Acum sa nu exageram sa spunem ca motoarele pe benzina la 150.000 km sunt facute praf. Daca se fac reviziile la timp si se pun consumabile originale sunt ca noi.

ariciul
30-11-2010, 09:27 PM
Doar tu consideri ca aberam, nu si moderatorii, altfel as fi avut postul sters si imi tineam pliscul. Esti foarte aprins vad de te-ai apucat sa ma verifici. Cand am spus 20 000 pe an, am spus ce fac doar eu. Primul an facusem aproape 30 000, iar al 2-lea putin peste 10 000. In fine, nu asta conteaza.

Partea cu sunetul si cum te simti la volan e mai putin relevanta, fiindca e subiectiva. Pe de o parte imi place ca e silentios un benzinar la relanti, desi nu ma deranjeaza cum face un diesel fiindca ascult muzica sau mai stau de vorba cu un pasager. Nu imi place la benzina ca trebuie mestecat in cutie, ca te smuceste mai mult cand schimbi viteza. Imi place la diesel ca la o turatie de croaziera e foarte usor sa faci o depasire, fiind in zona cuplului maxim.

Legat de costuri, eu am conform cartii, pentru conditii grele:
-15 000 la ulei si filtru ulei
-45 000 la filtrele de aer, motorina, polen
-180 000 la distributie(intre timp pe servicebox apar 120 000)
FAP-ul mai are lichid aproape jumatate, m-am uitat la service la rezervor.

Eu unul nu vad diferente intre costurile de intretinere. Am filtru de motorina mai scump, dar il schimb mai rar. Nu am bujii. Turbine sau volante picate pe forumul asta le numaram pe degete, iar la 2.0 HDI 136cp nu-mi amintesc sa fi fost vreuna. La 1.6 au picat mai multe, la Grofu chiar tot motorul. 2.0 de 90 cp e cel mai zdravan, iar la 110 am vazut cateva volante. Mai depinde si de regimul de exploatare. Daca mergi preponderent in oras nu merita un diesel fiindca circuli pe distante scurte fara ca motorul sa ajunga la temperatura optima, transmiti vibratii volantei, faci putini km anual.

Astea mi se par mie cele mai importante in alegerea motorului: regimul de exploatare si kilometrii parcursi anual. Ele variaza in functie de fiecare dintre noi. Nu poti sa spui ca e un motor mai bun decat celalalt, asta tot incerc sa spun. E doar chestie de preferinte.

P.S. Am uitat de cat tine fiecare. Turatia de lucru este mai mica la diesel, ceea ce inseamna si o uzura mai mica.

johngotti
30-11-2010, 09:43 PM
Tu ai filtru de motorina mai scump dar il schimbi mai rar fata de cine? Ca eu nu am filtru de benzina. E un filtru in rezervor care nu se schimba. N-ai buji care costa 20 de lei una dar ai injectoare de 500 euro bucata. Diferenta nu e foarte mare la consumabile. Nu la asta ma refeream. In schimb orice piesa ti se strica, este mai scumpa la diesel. Nu este asta primul forum unde se dezbate subiectul asta. De mult timp specialistii in vanzari auto si producatorii after-market au facut studii. Si dupa ce au pus in balanta pretul de achizitie, consumul, intervalul de revizii si costul pieselor au calzulat ca daca faci pana la 2500 km/luna iesi mai avantajat cu motor pe benzina. Daca faci 2500 poti sa-ti iei ce vrei ca tot acolo ajungi iar daca faci peste 2500 iesi mai ieftin pe diesel. Cati dintre promotorii dieselului de pe forumul asta si de pe altele fac 2500 km/luna? Cu ei nu am nimic. Bravo lor ca si-au calculat bine. Am cu aia care fac de multe ori si mai putin de 500 km/luna dar vorbesc despre consum redus. Care imi spun mie si altor posesori de benzina ca lor le consuma 3 litri la suta, 4,2 litri la suta. Uita cat au dat pe ea si cat ii costa s-o repare. Dar adevarul este ca daca nu mergi, nu se strica. Ariciule ca tu ma intrebai cat scoate 2.0E pe drumul ala la consum. Nu prea ma intereseaza consumul. Doar daca vad ca cu un rezervor fac mai putin de 450 km atunci poate ma dic la service. Dar ieri am facut Bucuresti - Cernavoda - Bucuresti cu 7.4 l/100km. Si la intoarcere am venit pe ploaie si cu vantul in fata ca la dus aveam media 7.0 l/100km. Ce diferenta e intre 6.2 al tau si 7.4 al meu la un drum de 350 km ca ala? Iti spun eu: 19 RON. Senzational de scump. Si depasiri la viteza de croaziera faci in Australia sau pe Route 66. La noi nu prea ai ocazia ca sunt drmurile pline deci trebuie sa tragi de ea. Mai sunt si coloane de 2, 3 tiruri. Mai greu cu croaziera

ariciul
30-11-2010, 09:51 PM
Asa am si turbina de 100 de milioane la reprezentanta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se strice sau chiar sa o cumpar de acolo. E una pe forum la 500 de euro de vanzare de 6 luni. Oricum filtrul il includ in economia pe care o fac datorita consumului. Cum fac destui km, e mai rentabil pentru mine.

Eu am auzit de 15 000, chiar 20 000(in intervalul asta mi-au iesit si calculele), niciodata insa de 30 000 de km.

johngotti
30-11-2010, 10:03 PM
Acum eu stiu daca e sanatoasa strategia asta de achizitie? Imi iau diesel pentru ca consuma mai putin (nu cred la cat mergi tu) si daca se strica imi caut piese sh pe la dezmembrari sau pe forumuri. N-am nimic cu piesele sh. Imi iau o portiera, o capota, un motoras de stergator, un capac de motor, o oglinda, adica chestii d-astea care de obicei nu se strica. Dar daca atunci cand ti se strica tie turbina (care pica des la turbodiesel) aia de pe forum nu mai e la vanzare? Te duci si cauti la dezmembrari alta care sa te tina un an?
La cat mergi tu, presupunand ca, chiar atat mergi si considerand ca faci km astia preponderent in afara localitatii (ai spus ca nu vi cu ea la Bucuresti), unde si motorul pe benzina consuma putin, dupa calculele mele ai iesi mai ieftin cu un motor pe benzina. Anul trecut ai zis ca ai facut 10.000 km. Adica 800 km/luna. Nu prea te coafeaza dieselul pe tine. Cand iti iei alta masina fa-ti niste calcule mai temeinice
PS: legat de frecarerea data de turatia mai mare a dieselului. Acum stai linistit ca noi cu benzinarele nu mergem mereu cu 7000 rot/min. Mergem cu 2500, 3000 rot/min. Dam in ele doar cand e nevoie. Si sunt o gramada de posesori de benzinare care merg cu ele subturat si care schimba viteza la 2500 rot/min, la fel cum sunt si la diesel. E ca la 4x4 permanent. Cari mereu dupa tine magaoaia aia dar nu o folosesti mereu. Doar cand ai nevoie

ariciul
30-11-2010, 10:11 PM
Am zis ca nu tin masina aici, de venit am mai venit. Am avut pe o saptamana intreaga consum mediu 10, ceea ce unora li se pare prea mult fiindca probabil merg prea subturat.

In afara de cei 10 000, a mai mers si altcineva inca cel putin atat.

In momentul asta cel mai probabil as lua o benzinara, am mai spus. Asa au iesit ultimele calcule. Nici nu intentionez sa o tin multi ani, deci nu ma intereseaza ca la 150 000 motorul ar urma sa fie considerat vechitura.

Da dar conteaza acea uzura. De la un 2000-2500 normal, la un 2500-3000 normal, plus cat urci in turatii fiindca spuneai ca iti convine de minune elasticitatea care iti ofera o siguranta morala mai mare. La diesel blocul motor e de obicei din otel, iar la benzina din aluminiu/fier, ceea ce din nou conteaza. Chiar si cu presiuni de injectie de 1650 de bari, tot e mai mica uzura la un diesel.

johngotti
30-11-2010, 10:15 PM
Pai si atunci care mai e si alt avantaj al dieselului fata de benzina in afara de consum daca, chiar tu spui ca la cat mergi ti-ai lua acum o benzinara? :))))
Nu e vechitura un motor pe benzina cu 150.000 km. Asta e o prostie. Eu am avut acum niste ani, un Espero 1,5 benzina care atunci cand l-am luat avea 198.000 km si cand l-am vandut dupa vreo 6 luni avea 210.000 km. si rupea asfaltul. Nu avusese motorul facut niciodata. Stiam masina de cand era noua. Si era doar o coreeana
Se spune ca motoarele pe benzina sunt garantate (nu stiu cine le garanteaza dar asa se spune) sa mearga fara probleme 300.000 km iar cele diesel 500.000 km. Cine tine o masina pe benzina 300.000 km? Sau un diesel 500.000? Eu in afara de Espero ala pe care l-am luat pt scurt timp nevoit de un accident, nu am tinut nicio masina peste 100.000 km. Cel mai mult am cu asta 86.000 km

ariciul
30-11-2010, 10:23 PM
Daca e s-o luam din punct de vedere obiectiv singurul lucru la care trebuie sa ne uitam sunt banii.

Restul sunt subiective, cum prefera fiecare, cum are nevoie fiecare. Eu de exemplu mai car cate ceva, iar un cuplu mare ma ajuta cand e plina masina. Altora le place faptul ca trec o data la cateva saptamani pe la benzinarie. Suntem toti diferiti pana la urma.

LE:
Pai asta e alta problema. Noi, romanii, circulam foarte putin fata de cei de afara, luam multe masini sh pe care le tinem doar 2-3 ani. In 2008 la masinile noi, diferenta era de doar cateva procente in favoarea benzinei. Majoritatea probabil erau loganuri. Eu nu am auzit de posesori de loganuri pe benzina sa se planga de ele. In schimb dieselurile sunt vorbite numai de rau.

Se zice ca o masina e proiectata sa o folosesti cam 10-12 ani. Cati dintre noi tin atata timp o masina? Mai ales in ziua de azi, cand piata sh e plina de tot felul de masini.

johngotti
30-11-2010, 10:39 PM
pai daca-si iau diesel ca sa mearga cu el de la un semafor la altul, normal ca le vorbesc numai de rau. Pe urma plang ca le cade filtrul de particule (cine are)
Asta nu inteleg eu. Cum sa te duci la reprezentanta, sa-ti comanzi si sa ti se livreze o masina noua, diesel cand tu nu apuci nici sa-i cunosti butoanele din bord foarte bine, la cat de putin si de "prin oras" mergi cu ea. Si dupa ce o iei intri pe forumuri si incerci sa-i luminezi pe toti "prostii" care habar n-au cat de bun si de util e dieselul fata de benzina si cat de putin consuma fata de ultima. Uita ca au dat pe ea 2.000 euro in plus, bani cu care acopereai diferenta de consum pe 7 ani (ca ei fac putini km). Uita ca piesele sunt mai scumpe la diese. Si uite asa se umplu forumurile de indivizi daramati psihic si obositi de cate probleme le-a faut lor o anume marca de masina si cat de putin fiabila este ea. Nu e ma marca devina. Voi sunteti ca nu stiti sa va calculati nevoile, Daca te duci sa strangi fanul cu o furculita nu inseamna ca e furculita prosta. Insemna ca tu esti prost ca nu stii de ce ai nevoie.
Repet, nu am nimic cu cei care merg mult cu masina si cu cei care au prins un chilipir si au luat un diesel sh.

ariciul
30-11-2010, 10:47 PM
Problema nu e ca ar fi prosti. Nu se documenteaza inainte, ci se iau dupa ce aud, sau isi iau sa moara capra vecinului. Vezi ca vecinul are un diesel cu care a facut 150 000 de km fara probleme si iti iei si tu. Dar poate el face in medie 200 de km pe zi, iar tu te duci la tara in weekend si vara la mare.

Basti77
30-11-2010, 11:29 PM
O mica pauza ;)

http://www.youtube.com/watch?v=9uYgfMaqyfQ&feature=fvst

http://www.youtube.com/watch?v=dRljS7IhFOk&feature=fvst

http://www.youtube.com/watch?v=nUxJLDZ4uyQ

http://www.youtube.com/watch?v=fU4f_NwAfUs

MariusP
30-11-2010, 11:56 PM
Cred ca ar trebui refacut poll-ul si luat de la 0, sa vedem ce mai iese :D

Dar ar trebui pus si SH vs NOU, adica DIESEL SH vs DIESEL NOU vs BENZINA SH vs BENZINA NOU.

ariciul
30-11-2010, 11:58 PM
Bagati si benzina turbo :)

FUX
01-12-2010, 01:22 PM
@chris, 0W-30 nu 5W-30
@doctoru', mergi tu linistit cu dieselul tau ai facut cea mai buna si cea mai ieftina alegere. Nu mi-ai raspuns, te imbraci de la Dragonul Rosu ca acolo-i mai ieftin nu? Mergi in concedii cu cortul ca e cel mai ieftin. Tare domnule. Incet incet iti inteleg frustrarile ca doar o viata avem si aia scurta. :)
@Marius P, as zice din contra, la masina SH mai bine iti iei benzina decat diesel. Cate benzinare SH cu probleme sunt pe forum? Dieseluri fara numar. Cati isi iau masina sa-i tina 500.000 km? Avem numai taximetristi pe forum? :)
@jhongoti, de acord cu tot ceea ce zici. As mai adauga ceva. Daca mergi subturat problemele le ai la diesel, la benzinar nu prea.
@ariciu, hai sa facem un calcul sumar. Ce sa bag, consumul? :) Hai sa incepem cu reviziile (dam la o parte ca bag ulei scump ca asa vreau eu) care sunt mai scumpe? Cat e RCA-ul la 1.6, cat e la 2.0? Cat e Casco la o masina cu 1500 Eur mai scumpa? Etc.
In final bagam si diferenta de consum. Nu uita ca trebuie sa tragi mult mai tare de dieselul de 2.0 ca sa te tii de 1.6 THP, deci la acelasi stil de condus diferenta va fi foarte mica, maxim 25%. Adica daca eu scot 10 tu scoti 8.
Cand ai facut tu 90.000 km daca nu vii cu masina la Bucuresti si mergi cu metroul?

In afara de consum si ca tine 1.000.000 km mai e vreun avantaj al dieselului? E ca pe topicul cu cauciucurile de iarna, alea de iarna sunt foarte bune la sub 7 grade pe uscat si ud insa cifre pauza.
La 15.000 km/an dispare si avantajul consumului. Care mai e avantajul dieselului la cei ce nu sunt comis voiajori si se plimba toata ziua prin tara sau la taximetristi?

Am mai intrebat un lucru dar n-am primit niciun raspuns. Cati au condus benzinare turbo? Bag seama ca foarte putini. Comentatori insa fara numar. Pe un forum auto ma astept ca postarile sa fie cat de cat relevante si din experienta proprie. Cum stam trage fiecare concluzia.

ariciul
01-12-2010, 01:42 PM
Vad ca iar te-ai trezit prea tarziu si ca de obicei pui paie pe foc. Am spus ca nu tin masina aici permanent si ca ma duc la facultate cu metroul, atat. Pentru 3 statii nu se merita. Dimineata ca sa ies spre facultate fac 500 de metri in 10 minute, pur si simplu e o pierdere de timp. Daca am permis de 2 ani si am spus ca am facut 20 000 pe an, atunci atat am facut in medie. Am zis ca masina are 90 000. Daca e sa o luam obiectiv, banii sunt singurul motiv.

Tu de ce ai ales motorul asta? Nu cumva motivul principal a fost ca faci sub 15 000 pe an, deci iesi mai bine la buzunar? Ca liniute si raliu pe sosea presupun ca nimeni de pe forum nu face, chiar daca se ''lauda''.

Asa pot si eu sa iau uleiul mai ieftin, cel care nu era special pentru motoare cu FAP, ca doar 3 ani pana a aparut asta pt FAP, a mers bine mersi. Asa dau si eu o la o parte faptul ca am facut reviziile doar la reprezentanta, unde e mai scump.

Dupa ce am comparat cat ne consuma, parca spuneai ca ai avut dreptate, ca e 30% diferenta, nu 50% cum spuneau altii. Insa nu uita ca e o masina de 1550kg.

FUX
01-12-2010, 02:09 PM
Pai incepe cu calculele te rog.
Deci, daca eu scot extraurban 10 tu ca sa te tii dupa mine cu 2.0 hdi-ul vei consuma minim 8. Ca sa te tii o sa schimbi de la 4.000 rpm in sus. Eu nu o sa schimb la 6.000 rpm.
N-a vrut niciun dieselar sa castige bani. M-am oferit sa facem un test de consum, aceleasi conditii de mers ca sa vedem exact diferenta. Pauza.
Viteji doar la scris din povesti. :)

Sindrom_CHR
01-12-2010, 02:23 PM
Am mai intrebat un lucru dar n-am primit niciun raspuns. Cati au condus benzinare turbo? Bag seama ca foarte putini. Comentatori insa fara numar. Pe un forum auto ma astept ca postarile sa fie cat de cat relevante si din experienta proprie. Cum stam trage fiecare concluzia.

Uite am condus eu. 2.0T pe q5 si 3.0diesel tot pe q5 si cu benzina imi lua 23-25% in Bucuresti si cu 3.0 n-a trecut de 15% acelasi sofer si acelasi stil de mers. In afara nu mai vorbesc pentru ca Bucuresti Pitesti l-am facut cu 80% din rezervor si la diesel abia ajunsese la jumate. Deci concluzia personala este ca un motor turbo diesel este mai convenabil decat un motor supraalimentat pe benzina.

Iar ideea ta de a te tine dupa un benzinar supraalimentat cu un turbo diesel mi se pare o tampenie. Pentru ca ala din spate nu stie ce faci tu si cand accelerezi si cand te opresti, astfel variabilele apar. Cel mai corect este un sofer 2 masini.

ariciul
01-12-2010, 02:24 PM
Ia spune tu care au fost conditiile pariului. A fost ca diferenta este de cel putin 50%. Eu nu voi abera asa ceva. Calcule ce sa mai fac? Aseara am spus clar ca tragi linie si vezi cum iti e mai bine. Am spus si ce prefer in momentul asta. Eu nu spun ca una e mai buna ca cealalta.

La consum am spus, in Bucuresti maxim 12, normal 9-10. Extraurban in medie 6.5-7. Nu eu sunt cel care spune ca un diesel mananca extraordinar de putin. Aminteste-ti de cei care spun ca au 6 litri cu 1.6 hdi in Bucuresti.

LE: Corect sindrom, nici intre 2 masini identice comparatia nu e corecta. Primul apuca sa faca o depasire, iar apoi 1-2 km tu n-ai ce sa faci decat sa astepti. De prins nu prea mai ai sanse.

doctoru'
01-12-2010, 02:30 PM
Omule, ti s-a mai zis pe forum...combate ideile si nu omul (pe care nu-l cunsosti). Esti lipsit de orice logica ...cum ai ajuns tu la concluzia ca dieselarii se imbraca de la dragon si se duc in concediu cu cortul...Vino intr-o joi la intalnire sa-ti explic pe unde isi face doctoru concediile si de unde se imbraca daca te roade asta :D Dar cred ca esti prea ocupat in goana dupa posturi sa mai ajungi si pe la intalnire...

Dieselul in oras e mai fasnet, mai ales daca esti genul grabit. Eu nu am rabdare sa stau sa merg la consum. Daca as merge cu un 1,6THP cum merg cu a mea as consuma dublu...

FUX
01-12-2010, 02:31 PM
Vrei sa o luam logic? Hai sa o luam.
Imi iau diesel ca sa fac economii si sa nu cheltui multi bani. Plecand de la aceasta idee, ma imbrac de unde e mai ieftin nu? Unde e mai ieftin?
Unde e lipsa de logica?

Mers fasnet in oras cu 1.6 hdi = 7 litri. Belea.

@ariciu, Am zis mai sus cu ce sa incepi calculele, cu reviziile, pretul RCA, pretul Casco, impozit, consum etc.
E ok o diferenta medie de 3l/100 km intre cele 2, 2.0 hdi si 1.6 THP?
Am tot postat calcule, nu vreau sa le mai fac tot eu. Le voi superviza. :)

@sindrom, muta-te pe forumul Audi. :)
Deci cu 2l T ai consumat 80% din rezervor pe Bucuresti-Pitesti. In schimb dieselul de 3.0 d a consumat doar jumatate. :)
Ce spuneam mai sus, ca se posteaza aberatii. Tu imi intaresti convingerea.

Sindrom si ariciu, scuzele alea nu tin.
Nu vorbim de depasiri riscante ci de depasiri. E o diferenta si pot depasi amandaoua masinile lejer. Probabil n-ati apucat sa mergeti prea mult in coloana cu prietenii in cei 2 ani de sofat. "coloana" de 2 masini fara depasiri riscante e foarte posibila.
Dar daca mergem pe 2 benzi, atunci se poate tine?

Sindrom_CHR
01-12-2010, 02:39 PM
Pai atunci schimba tu numele post-ului benzina vs diesel(numai pentru peugeot) . Audi nu fac masini????? Ah scuza-ma, incep sa cred ca devii invidios ca nu iti permiti un audi. De preferabil unul alb.

FUX
01-12-2010, 02:42 PM
Cu siguranta sunt invidios ca nu-mi permit un Audi. Un Allroad Quatro mi-as dori insa intr-adevar nu mi-l permit deocamdata, mai ales ca pana acum am fost adeptul masinilor noi.
Un somer nu-si permite mai mult de un bilet de autobuz. De masina, fie ea si Peugeot 107, nici nu poate fi vorba. ;)

Prietene, nu e prima oara cand aberezi pe acest forum. Treci de prima propozitie si ai sa remarci aberatia.
80% din rezervorul unui Q5 e minim 48l. Tu ne zici ca Bucuresti Pitesti ai consumat 48l/100 km cu un motor de 2l turbo. Sesizezi ceva? :)

Uite am condus eu. 2.0T pe q5 si 3.0diesel tot pe q5 si cu benzina imi lua 23-25% in Bucuresti si cu 3.0 n-a trecut de 15% acelasi sofer si acelasi stil de mers. In afara nu mai vorbesc pentru ca Bucuresti Pitesti l-am facut cu 80% din rezervor si la diesel abia ajunsese la jumate. Deci concluzia personala este ca un motor turbo diesel este mai convenabil decat un motor supraalimentat pe benzina.

ariciul
01-12-2010, 02:57 PM
Nu fac calculele pentru ca in primul rand este pe firma si nu stiu preturile pentru persoana fizica. In al 2-lea rand sunt modele diferite care au avut preturi diferite de achizitie, iar asta nu numai datorita motorizarii. Ar trebui sa fac multi kilometri in cazul asta ca sa acopar diferenta.

FUX
01-12-2010, 03:07 PM
Imi zici sa facem calcule apoi imi zici ca nu le mai facem. :)
Hai sa te ajut.
Ia-o asa, pret 308 1.6 THP, pret 308 2.0 Hdi. Nu se mai aduc acum dar putem lua preturile de la lansare. Aceeasi echipare.
La casco luam o cota de prima de 4.5%
La RCA stim preturile pe persoana fizica.
La revizii stim preturile (tarifele din reprezentanta conform carnetului de intretinere)
Impozitul il stim.
Consumul il stabilim la o medie de 3l/100 km diferenta desi mi se pare maricica dar fie.
Mai luam si altceva?

Asta ca sa lamurim odata pentru totdeauna cat de avantajos si de economic e dieselul. Luam 15.000 km/an. Asta inseamna o economie de 450 Eur/an la combustibil, singurul avantaj al dieselului.

Diferenta de pret era undeva la 1.500 Eur, daca-mi poate confirma cineva.
Diferenta la asigurarea Casco 66 Eur/an.
Diferenta la asigurarea RCA vreo 50 Eur/an
Impozit vreo 20 Eur daca nu ma insel.
Revizie cu vreo 60 Eur in medie mai scumpa.
E ok?
Avem o diferenta de cost anual de 450 - 66 - 20 -60 = 300 Eur/an
Diferenta de achizitie se amortieaza in 5 ani.
Deci abia peste 5 ani, poti spune ca ai economisit bani cu dieselul.
Dupa astia 5 ani putem lua in considerare, asta daca mai tii masina, eventualele defectiuni ce pot aparea, defectiuni cu incidenta mai mare la diesel.

Concluzia, masina noua intre 130-150 CP cu 15.000 km/an mai avantajoasa benzina.
Cu cat crestem puterea, benzina devine din ce in ce mai avantajoasa pentru ca diferenta de pret de achizitie creste.

Putem lua in considerare si 1.6 THP 200 pe care-l comparam cu 2.7 hdi. In acest caz diferenta de performanta e infima dar diferenta de costuri e enorma.
Care e mai ok? Fiecare trage concluzia pe care e in stare sa o traga.

LE. Am luat exemplu THP-ul nu pentru ca asta e masina pe care o am ci pentru ca este singura benzina turbo de la Peugeot in acest moment.
Tehnologia evolueaza asa ca daca comparam diesel cu benzina facem comparatia intre benzina turbo si diesel turbo. Acum cativa ani faceam comparatia intre benzina si diesel turbo pentru ca nu prea erau benzinare turbo. Acum ca au aparut a disparut si avantajul cuplului la diesel astfel ca singurul avantaj este consumul, consum care nu se amortizeaza decat la distante mari parcurse anual.

ariciul
01-12-2010, 03:21 PM
Ti-am spus sa facem calcule, intre timp nu ai mai raspuns nimic, am facut sumar altele si nu ma mai intereseaza. Mai uita-te inca o data sa vezi ce am spus aseara ca prefer daca ar fi sa-mi iau o masina. Din preturile de mai sus, stiu doar reviziile pentru motorul meu. Consumul de HDI pe un 308 ar fi mai bun decat de pe un 307sw, nu-ti mai spun de ce, ca iar imi spui ca aberez. Daca stii preturile esti liber sa le insiri ca sa ne convingi.

Si de ce sa mai fac acele calcule cand motorizarile nu se mai aduc? Pentru mine nu mai are nici un rost.

Bravo, din nou ai luat situatia TA, cazul tau, unde faci 15000 pe an. Altii poate merg mai mult.

FUX
01-12-2010, 03:23 PM
Daca vrei ti-l aduc cu comanda speciala. Nu-l mai au in lista de preturi.
Maxim 15.000 km/an fac 90% din posesorii de automobile. N-am luat deloc cazul meu pentru ca fac spre 20.000 km in medie.
De ce sa facem calculele? Ca sa faca ciocu mic dieselarii. :)

ariciul
01-12-2010, 03:34 PM
http://www.peugeotclubromania.ro/forum/threads/26202-Cati-km-faceti-anual-cu-Peugeot-urile-voastre

Uite la noi pe forum media. Bate pe la 18-20 de mii. Uite ca si tu aberezi, nici macar nu ai specificat Romania, ca poate te credeam.

Convinge-i daca poti, eu nu vreau sa-i conving nimic, fiindca stiu in principal ce e de stiut despre amandoua, iar singurele variabile in alegerea motorizarii pentru mine raman cati ani am de gand sa o tin si cati km voi face anual, caz in care momentan, ma face sa ma gandesc la o benzinara.

FUX
01-12-2010, 03:36 PM
Colegu', in poolul ala au postat si cei cu masini de serviciu eu vorbesc de masina personala. Masina de firma e clar ca e diesel pentru ca circula si face multi kilometri.
Daca 49 de voturi creeaza o regula pentru toata tara atunci nu mai zic nimic, aveti dreptate.

Tot pe forumul asta erau vreo 75% basisti acum 1 an. Realitatea a zis ca doar 51% din tara era.
Pe forumul asta 80% din useri sunt dieselari. Automobilele din Romania nu sunt in proportie de 80% dieseluri.
ETC.

Daca facem poolul ala cu referire la masini personale se vor schimba cifrele.

LE: Daca 16 din 49 fac peste 20.000 km inseamna ca doar 30% de pe forumul asta ar trebui sa aiba diesel daca socotim doar partea financiara. In realitate au 80% deci 50% au ales gresit din punct de vedere al costurilor.

ariciul
01-12-2010, 03:40 PM
In titlu scrie ''cati km faceti cu Peugeot-urile voastre?''. Dar totusi 90% din conducatorii de automobile sa faca sub 15 000? Hai sa fim seriosi.

FUX
01-12-2010, 04:02 PM
Masini personale nu masini de firma, subliniez. Pentru masina de firma sau folosita la alergatura pentru firma am spus ca e 100% nevoie de diesel.

Ce ti s-o parea asa putin in a face o medie de 40 km/zi nu stiu, inseamna sa traversezi Bucurestiul de 2 ori pe zi, adica sa stai 3 ore zilnic in masina.
In orasele mai mici nici nu vorbesc de o medie de 40 km/zi pentru ca e SF, adica 1200 km/luna, adica un necesar de combustibil de 100-150 l pe luna pentru masinile personale, adica intre 500-750 lei alocati pentru combustibil intr-o tara in care salariul mediu e 1400 lei, adica niste vanzari pe care comerciantii de combustibil le viseaza. :)

Ca sa verifici o cifra fa-o cu calcul incrucisat, crezi ca in medie 20-25% din veniturile unei familii se duc lunar pe combustibil?
Cifrele sunt relative, nu m-am apucat sa fac calcule exacte.

Esti de acord cu calculul de mai sus sau acum venim cu altele, ca 80% din posesorii de masini fac de la 25.000 km in sus pe an, intr-o tara fara autostrazi unde ai o medie de deplasare de 50 km/h pe majoritatea drumurilor extraurbane.

doctoru'
01-12-2010, 04:51 PM
...
1.Diferenta de pret era undeva la 1.500 Eur, daca-mi poate confirma cineva.
...
2.Revizie cu vreo 60 Eur in medie mai scumpa.
E ok?
...
3.Diferenta de achizitie se amortieaza in 5 ani.
...
4.Concluzia, masina noua intre 130-150 CP cu 15.000 km/an mai avantajoasa benzina.
...
5.Putem lua in considerare si 1.6 THP 200 pe care-l comparam cu 2.7 hdi. In acest caz diferenta de performanta e infima dar diferenta de costuri e enorma.
Care e mai ok? Fiecare trage concluzia pe care e in stare sa o traga.

1. Diferenta aia de pret e intre benzinar aspirat si turbodiesel, intre benzinarul turbo si TD e mai mica diferenta.

2. Vorbesti de diferenta intre turbodiesel si benzina, sau turbodiesel si turbobenzina? Daca e varianta 2 e mai scumpa revizia le turbobenzina (ca papa ulei...d-ala scumpu', ca d-ala mai ieftin ii sta in gat).

3. Ce nu vrei sa intelegi e ca diferenta de pret la achizitie este echivalenta cu diferenta la revanzare...deci nu ai ce sa amortizezi, capito???

4. Refa calculele si vezi ca nu mai da asa...

5. De ce nu iei 1,6THP 200CP cu 2,2HDI 204CP unde benzinarul counsuma mai mult decat dublu, astfel perfomanta e sa scoti mai multi cai cu un consum la jumate, nu crezi?

Concluzia e una singura...incerci sa ne convingi de ceva ce nici tu nu crezi, ca benzinarul tau e mai avantajos ca un dieselar...Si facand cat mai multe calcule ajungi sa-ti dai seama cat te inseli.

PS: ce-mi place de unii benzinari care spun ca singurul avantaj al dieselului e doar consumul mai mic... Eu zic ca este singura diferenta majora intre cele doua si e cea care conteaza cel mai mult. Pun pariu ca daca nu ar fi diferenta de pret la achizitie 99% si-ar lua turbodiesel ;)

ariciul
01-12-2010, 04:55 PM
Exact asta spun si eu, singura diferenta semnificativa intre cele 2 motoare este consumul, insa doar tu vad ca intelegi asta.

FUX
01-12-2010, 05:06 PM
Sunt unii carora chiar daca le demonstrezi cu cifre ca n-au dreptate ei o tin pe a lor si o intorc pe alte fete.

@doctore, cum e cu logica care-mi lipseste? Asteptam sa-mi raspunzi.
Cica la revanzare iti recuperezi toata diferenta la pretul de achizitie. Auzi doctore, dar ia fa un depozit bancar de 1500 eur sau echivalent in lei pe 5 ani pana revinzi dieselul si zi-mi ce dobanda obtii. Nu vei vinde peste 5 ani dieselul cu diferenta de la pretul de achizitie in Eur peste benzinar.

Daca pana acum nu ti-ai dat seama despre ce se vorbeste si nu citesti ceea ce se raspunde e problema ta.
Eu am postat un calcul. N-am de ce sa-l refac ca i se nazare unuia nu stiu ce.. Daca tu esti asa inteligent vino cu un alt calcul si demonstreaza-mi unde am gresit. Vino cu cifre. De exemplu, diferenta de pret intre 308 1.6 THP Premium pack si 308 2.0 hdi premium pack este de ... EUR.

5. De ce nu iei 1,6THP 200CP cu 2,2HDI 204CP unde benzinarul counsuma mai mult decat dublu, astfel perfomanta e sa scoti mai multi cai cu un consum la jumate, nu crezi?

Concluzia e una singura...incerci sa ne convingi de ceva ce nici tu nu crezi, ca benzinarul tau e mai avantajos ca un dieselar...Si facand cat mai multe calcule ajungi sa-ti dai seama cat te inseli.
Atat timp cat spui ca 2.2 hdi are 204 CP nu vad de ce as mai discuta cu un coleg de forum care habar n-are de modelele Peugeot si are idei fixe. 2.7 hdi are 204 CP nu 2.2 hdi si motorizarea aia e cu foarte multe mii de euro mai scumpa decat un 1.6 THP de 200 cp. De impozite si asigurari deja nu mai vorbim.
Consumul la 2.2 sau 2.7 la jumatate fata de THP-ul de 1.6?
Cum spuneam mai sus, e greu sa porti o discutie si sa dezbati cu unul care are idei SF si ale carui cifre ce stau la baza sunt total eronate.
Acum inteleg de ce ai ales diesel, n-ai facut niciun calcul. :)

De foarte putine ori m-am inselat, mai ales cand e vorba de calcule si cifre. Poate-mi demonstrezi si ceea ce spui. Astept cu interes sa-mi demonstrezi ca n-am logica. :)

Apropo, combate ideea nu omul. Deocamdata tu combati faptul ca eu bag ulei scump, adica omul. eu = om nicidecum idee.

De vreo 2 zile tot se intreaba care e alt avantaj al dieselului in afara consumului. Unii fixati pe o idee o tot tin ca mai sunt si altele insa le e rusine se ni le impartaseasca. Ei sunt "inteligenti" si le tin doar pentru ei. Cica e fasnet dieselul in oras. Nomal atat timp cat nu te-ai suit intr-un benzinar turbo sa vezi ce fasnet e ala.

MariusP
01-12-2010, 05:10 PM
Eu sunt de acord cu toata lumea! Dar cel mai bun e motorul electric :D

ariciul
01-12-2010, 06:02 PM
Fux cauta ofertele de 508, 2.2 HDI are 204cp. S-a dus generatia veche.

FUX
01-12-2010, 06:07 PM
Se vinde deja acest motor?
2.2 hdi, impozit 900 lei fata de 64 lei la 1.6 THP, adica + 200 Eur/an, adica 200 de litri de amortizat, adica aproape 7.000 km. Asta doar la impozit. :)

paulrtr
01-12-2010, 07:58 PM
Impozitul 2.2 este de 792 lei. (2200/200)*72=792 lei/an

Chris_307
01-12-2010, 08:21 PM
Mama mamaaa cat scrieti :)) Wow, la dieseluri pica turbinele FARA NUMAR FARA NUMAR!! :))
Vad ca aduceti in vorba si alte motoare (benzina) care nu's peugeot, de ce nu aduceti si motoare diesel de la alte marci ? Spre exemplu BMW are motor 2.0i de 170 cp si 2.0d de 177 cp. Atunci ce mai ziceti de putere si etc ?

Intr-un final, totul depinde de preferintele fiecaruia, mie-mi place dieselul cat si benzinarul dar cand vine vorba despre motor de zi cu zi atunci aleg dieselul, este mult mai comod si acel sunet specific dieselului la relanti incepe sa dispara la generatiilor noi de motoare.
Benzinarul este mult mai fun si putin in fata dieselului la performante dar nu cu mult.

ps: fux, ca tot mi-am adus aminte, o intrebare nu neaparat legata de acest topic dar daca ti-ar sari motorul de la punct si ai merge cu el fara sa-ti dai seama (sau poate ti-ai dat seama si mai mergi vreo 50km cu el asa) cat te-ar costa reparatiile ? (fara garantie evident).

militistu
01-12-2010, 08:37 PM
Cred ca jumatate din posturile de aici le a postat fux,baiatu asta cred ca sta zi si noapte si face numai calcule in defavoarea dieselui:))las o balta,pana la urma fiecare asi ia ce vrea daca i place indiferent de costuri si altele:D

johngotti
01-12-2010, 08:58 PM
Ceea ce incercam eu si cu FUX sa demonstram prin calcule matematice este ca de fapt consumul redus al dieselului este ireal, nefiind de fapt nici acesta un avantaj.
Ion si Vasile sunt doi bucuresteni, care ca orice bucuresteni (nefiind nici taximetristi si nici agenti de vanzari) fac maxim 50 km/zi (asta insemnand cazul nefericit in care stau la o margine a orasului si lucreaza in cealalta margine a orasului, adica fix 25 km), asta insemnand un maxim de 1500 km/luna. Ion are un motor de 2.0 benzina 136 CP iar Vasile are un motor de 2.0 HDI tot de 136 CP. Masina lui Ion consuma 13 l/100km in oras iar a lui Vasile 10l/100km. Acest fapt face ca pe Vasile, carburantul il va costa cu 200 RON mai putin pe luna. Asta, calculat la o durata de folosinta de 5 ani a masinii se traduce printr-o economie de 12.000 RON adica 2700 euro. Dar masina lui Vasile a costat cu 2000 euro mai mult decat cea a lui Ion de unde rezulta ca Vasile va economisi de fapt din diferenta de carburant, doar 700 euro in 5 ani. Adica 140 euro/an, 11 euro/luna. Daca ne apucam sa mai scadem din acesti 11 euro/luna si reviziile mai scumpe la diesel dar si piesele mai scumpe cat si posibilitatea mai mare de defectare a acestora, s-ar putea ca, costurile suportate de catre Ion si Vasile pe achizitia masinilor, carburant si intretinerea lor sa nu fie nici macar egale, ci chiar mai mici in cazul lui Ion. De unde mie ca si idiot care si-a luat masina pe benzina care seb gatuie si se ineaca si care papa ulei "d-ala scumpul",imi rezulta ca un bucurestean ca si Docturul (si intr-o mica masura si Ariciul) care face maximul de km posibil pe zi in Bucuresti nu are ce sa faca cu un diesel pentru ca il costa mai mult decat o benzinara. Daca mai socotim ca ziua are doar 24 de ore, din care 8 dormim, 8 stam la munca, 1 ora conducem la servici, o ora conducem inapoi acasa, o ora stam la cumparaturi, o ora mancam si alte nevoi, nu ne mai ramane timp sa alergam dieselul in afara localitatii ca sa sa regenereze deci se va infunda si se va bloca turatia sub 3000 rot/min si ne va trimite la sectiunea Probleme Peugeot 407 unde vom plange ca trebuie sa cotizam iar bani la Eurial. Nu mai vad niciun avantaj al dieselului. Nici macar consumul redus nu este un avantaj, pentru c el defapt este doar o senzatie, neexistand in realitate. Decat in cazul tractoarelor, tirurilor, dubelor, taximetristilor si agentilor comerciali (care insa conduc masini de servici). Doctore si Ariciule, aveti cumva, tractoare, tiruri, dube sau sunteti taximetrist? (caz in care v-as recomanda sa treceti pe gaz)
@militistul: tocmai asta este si ideea acestui subiect. Sa se faca, calcule, sa se stabileasca care este mai rentabi, diesel sau benzina. Daca ai ceva de spus, spune ca FUX, daca n-ai, taci din gura. Dar vad ca tu ai ales varianta de mijloc: aceea de a vorbi fara a avea ceva de spus
@chris_307: cate cazuri de motor sarit de pe punct in cazul benzinarelor sunt pe acest site (eu n-am vazut niciunul) si cate de turbine stricate, FAP-uri terminate, volante rupte ... gasim?

militistu
01-12-2010, 09:12 PM
Din cate am citit pe aici diferente nu prea sant la revizii intre benzina si diesel.Toti care au benzina spun ca au auzit ei ca la diesel pica ns ce si cum,bla bla bla.Eu al am de 2 ani jumatate si al cunosc si pe fostu proprietar si inafara de volanta si transmisie nu sa umblat la ea,eu am mai schimbat bujiile si atat,a si mai am si fap.Eu zic ca totul tine de cum exploatezi motoru asta si de nimic altceva.Asa cum cade ceva la diesel la fel poate sa se intample si la benzina.Fiecare are plusuri si minusuri.Mie nu mi consuma 10 in oras:D

johngotti
01-12-2010, 09:17 PM
Nici mie 13 in Iasi ;)

Basti77
01-12-2010, 09:22 PM
NU stiu de unde scoateti voi sume de 2000 euro mai mult la un diesel, aceasta diferenta difera de la marca la marca si de la model la model, de multe ori aceasta diferenta nu exista sau mai sunt cazuri, mai rare, cand pe acelasi model dieselul este mai ieftin cu cateva sute de euro.

Personal la mine diferenta a fost de pana in 200 euro fata de motorizarea 1.4 benzina de 90cp parca avea in 2007 (nu erau pe piata inca VTIurile de 95cp), la Pejo nu prea ai cum sa compari fiabilitatea motoarelor pe benzina cu cele diesel, la 1.6 ambele au probleme, distributia scartaie la HDI iar la benzinara sare, cazul THPurilor dar si VTIurile, motoare care fac probleme nu numai pe Pejo ci si pe Mini.

Problemele la motor apar si de la exploatare, se poate spune ca majoritatea problemelor apar de la exploatare si intretinere proasta, cum naiba sa nu-ti pice injectoare la diesel la 50-60k cand masina aceea pana la acei km. nu a vazut 3500 rpm exceptand cazul cand a fost la ITP :)) dupa care a picat injectorul, la fel la benzinare cand se mira utilizatorul ca merge intrerupt sau ii da in nas, normal daca acea masina nu a vazut 4500 rpm.

Fiecare isi cunoaste costurile, eu ca posesor de diesel dar si de benzinara, primul 52k (4 ani in august 2011) iar a doua 38k (6 ani in aprilie 2011) vreau sa spun ca costurile de intretinere sunt la fel si dau cateva exemple.

Placute fata schimbate prima data la fiecare: 85ron diesel si 120ron benzina.
Placute spate benzina: 90ron, la diesel am tamburi si sunt OK.
Filtru de carburant: diesel primul schimb 100ron iar la benzinara 2 schimburi de 35ron/buc.
Filtru polen: 60 ron la diesel cam 2 pe an si 70 ron la benzinara 1 pe an ca merge mai putin.
Ulei si filtru: 160+30 diesel si 170+20 la benzinara (intra peste 4 litri).
Bujii: la diesel nimic la benzinara este al 3-lea rand.
Fise: nu este cazul la diesel, la benzinara schimbate.
Curatat injectoare la benzinara si urmeaza un senzor pe evacuare sa vad ce este cu el ca la talpa peste 4000rpm imi apare martorul motor dar fara sa-si schimbe comportamentul.
RCA: putin mai mare la benzinara
CASCO: putin mai mic la benzinara, este si mai veche cu 2 ani.
Consum: net superior pentru diesel, la jumatate fata de benzinara.

Consumabile pentru anul viitor:

Diesel: placute si posibil si discuri fata, undeva pe la 65k preconizez, filtrul de aer, filtrul de motorina si schimbul de ulei. Posibil si cureaua de accesorii.

Benzinara: filtrul de aer, filtrul de benzina si schimbul de ulei, cureaua de accesorii si posibil discurile fata de rectificat.

Acestea sunt calculele mele, care este in avantaj din punct de vedere al costurilor astept voi sa-mi spuneti ;) eu stiu raspunsul.

militistu
01-12-2010, 09:22 PM
Nici mie 13 in Iasi ;)
Am avut un vectra 2.0i,16 valve 136 cp in oras nu ma slabea din 11-12%:(

johngotti
01-12-2010, 09:29 PM
Comparam motoare de 2000 benzina si diesel de aceeasi generatie facute ambele de catre Peugeot. Nu mere cu pere si smochine.
@Basti: ce masini ai, benzina si diesel si ce motorizari? Pentru ca daca ai Mercedes SL 63 AMG pe benzina si Peugeot 206 diesel este si normal ca placutele de frana sa fie mai scumpe la benzinara. Daca nu ai exact acelasi tip de masina si exact aceeasi capacitate cilindrica la ambele, comparatiile tale sunt total irelevante

militistu
01-12-2010, 09:39 PM
Ok!cum zici tu:dry:

Basti77
01-12-2010, 09:43 PM
207 1.4hdi (spre bucuria mea) si Nubira 2 1.6, am avut si Cielo (inainte de Pejo) pana la 24k l-am tinut (2 ani). La el am schimbat la 6 luni uleiul+filtrul, 1 filtru de benzina, polen nu avea, 1 set de bujii si cam atat iar despre consum, acesta a fost motivul pentru care l-am schimbat, trebuia sa fac 3 drumuri la Poiana Campina pe saptamana pentru un tratament cu juniorul fara sa stiu cat va tine acest tratament, putea 2 luni dar si 2-3 ani (a tinut numai 7 luni din fericire).
Cu Cielo bagam de 30-40ron/drum benzina, dupa ce am trecut la Pejo pentru toate cele 3 drumuri bagam de 50 ron motorina si sa nu mai pun la socoteala drumurile in Bucuresti la controale, deci costurile deplasarilor, vanzarea Cielo-ului la un pret bun dar si gasirea lui 207 cu numai 185 euro mai mult decat surata pe benzina m-a facut sa fac aceasta alegere.

johngotti
01-12-2010, 09:59 PM
Daca vrei sa faci o comparati reala, fa-o intre consumabilele pentru HDI-ul de pe 207-le tau si cele de pe alt 207 cu motor 1.4 benzina.
Cielo si Nubira au generatii vechi de motoare care consuma mult. Eu personal am avut Nibira II 1,6 benzina care-mi lua 12l/100km in Bucuresti. Generatiile actuala de 1.6 benzina am inteles ca ar lua maxim 8-9 in oras

bobovis
01-12-2010, 10:03 PM
Comparam motoare de 2000 benzina si diesel de aceeasi generatie facute ambele de catre Peugeot.

Gresit, topicul este "Benzina vs Diesel". Nu scrie nicaieri de motoare Peugeot.

In primul post Doc scria:

Benzina vs Diesel

As vrea sa stiu si eu parerea celor care si-au luat masini cu motor diesel sau benzina. De ce ati facut aceasta alegere?
Daca se poate ar trebuie sa eliminam factorul pret combustibil si sa discutam de fiabilitatea motoarelor.

Ati facut iarasi topicul varza cu calcule peste calcule, in loc sa se discute despre fiabilitatea motoarelor.

johngotti
01-12-2010, 10:07 PM
Bine, gresit. Atunci comparam motoare pe benzina cu motoare diesel, facute de catre acelasi fabricant si cu aceeasi capacitate cilindrica. Doar nu vrei sa comparam 1.6 benzina facut de Opel cu 3.0 turbodiesel Audi?
Fiabilitatea este greu de cuantificat. Unul poate a avut un motor de 2.0 diesel si l-a tinut 300.000 km fara probleme si altul cu acelasi motor a avur 500 de belele cu el in primii 50.000km. Fiabilitatea tine de mai multi factori greu de controlat. Consumul, in conditii identice de exploatare (oras sau drum intins, stil sportiv sau batranesc), nu prea variaza
Este aproape imposibil sa eliminam din discutie costul combustibililor pentru ca 99% dintre dieselari pe asta se axeaza: "dieselul consuma putin". In rest nu-i mai inetreseaza nimic. Prea putini sunt cei care spun ca le place tzacanitul
Eu propun ca pe acest thread, de acum incolo, fiecare sa spuna ce vede in avantaj la benzina fata de diesel/diesel fata benzina. Atat. Fara consum care s-a demonstrat ca este relativ

Chris_307
01-12-2010, 10:24 PM
"pentru ca 99% dintre dieselari pe asta se axeaza: "dieselul consuma putin". In rest nu-i mai inetreseaza nimic. Prea putini sunt cei care spun ca le place tzacanitul " Mai citeste odata cele 98 de pagini alte topicului.

ariciul
01-12-2010, 10:24 PM
Iti spun sigur ca acel consum va varia foarte mult in functie de trafic. Pe acelasi drum pe care luni am avut 6.2 cu 92km/h viteza medie, vara trecuta am avut 8.4 cu 94km/h viteza medie(mai mult nu am scos niciodata). Am avut si 5.9 cu 102km/h. Cum la fiecare statistica, pentru un rezultat cat mai corect ai nevoie de cat mai multe experiente efectuate, la fel si la consum cel mai corect e sa faci calcule pe mii de kilometri, la pompa. Cei mai multi dintre noi nu fac asta.

Basti77
01-12-2010, 10:27 PM
Daca vrei sa faci o comparati reala, fa-o intre consumabilele pentru HDI-ul de pe 207-le tau si cele de pe alt 207 cu motor 1.4 benzina.

Cand am luat eu masina exista numai 1.4 de 90cp, un motor slab ca performante si gurmand, nu exista VTIul de 95cp, si chiar daca exista nu luam benzina deoarece daca ne referim strict numai si numai la intretinere calculele sunt tot pe acolo, placutele sunt aceleasi, uleiul si filtrele la fel (exceptand filtrul de motorina care nu este un capat de tara 100 ron la 40k), deci totul costa la fel, le-as fi schimbat la fel, plus ca pana la km. pe care ii am acum la cel pe benzina schimbam bujiile de 2 ori dar sa zicem ca se compenseaza cu filtrul de motorina, deci costurile sunt la fel.

Si atunci ma intreb, pentru mine era mai convenabil sa iau atunci motor pe benzina ?

Nu iau in calcul consumul si nici costul carburantului ca atunci chiar ca ii dadeam foc la benzinar, cu motorina ca sa se chinuie :))

johngotti
01-12-2010, 10:33 PM
Nu am ce sa mai citesc pentru ca de 3 zile ma rog de "dieselari" sa-mi spuna si alt avantaj al dieselului in fata benzinei si nu-mi raspunde nimeni. Cuplul? E de la turbina nu de la diesel. Si benzina turbo are cuplu la fel de mare. E ca si cum ai spune; cine e mai bun la bataie? un blond de 12 ani sau un brunet de 25? De aici nu rezulta ca brunetii sunt mai buni. Doar s-au comparat lucruri diferite

ariciul
01-12-2010, 10:34 PM
Atunci de ce nu exista tiruri cu benzinare turbo? Oare fiindca ar crapa motoarele mult repede de la uzura?

johngotti
01-12-2010, 10:36 PM
Raspunsul este din nou acelasi CONSUM. Nimic altceva. Daca faci motoare de tir pe benzina nu se vor uza mai repede pentru ca nu vor fi turate. Aici intervin cutiile de viteze de pe tiruri. Au foarte multe trepte. La tir iti trebuie forta de tractare, nu turatie. Eu am inteles ca vechile DAC-uri aveau 16 viteze. Sa ma corecteze cineva daca gresesc
Cam pentru asta a fost facut motorul diesel. Pentru utilaje mari, tractoare, care nu au nevoie de viteza ci de putere de tractare. Punerea lor pe masinile mici a fost un fel de compromis pentru consum, pentru cei care parcurg distante foarte lungi, odata cu cresterea mare a pretului de obtinere al benzinei? De ce crezi ca pana acum cativa ani americanii nu stiau ce e ala motor diesel? Pentru ca nu ii interesa consumul. Cu altceva nu te ajuta motorul diesel. Decat cu consumul. Si cum americanii merg distante foarte mari si cum pretul benzinei a crescut foarte mult, a aparut si la ei nevoia de diesel

Chris_307
01-12-2010, 10:44 PM
Bun argument cu americanii :)) John ai condus vreodata un diesel? si daca da, atunci cat timp ?

johngotti
01-12-2010, 10:49 PM
Cel mai mult am condus un diesel 1500 km, Bucuresti-Munchen . Audi A6 2.0TDI model 2008. De ce? Unde bati?

Chris_307
01-12-2010, 10:51 PM
Nicaieri, doar eram interesat.

Basti77
01-12-2010, 10:57 PM
Consumul in ziua de azi nu este oare cel mai important lucru ? De ce toti producatorii se chinuie sa scoate din motoare cat mai mici puteri cat mai mari la benzina, oare nu pentru ca toata lumea doreste un consum mic ? Daca nu se dorea asa ceva puteau sa lase namilele de 2.0 de 150cp si nu mai storceau din 1.2 si 1.4 turbo tot atatia cai, sa nu mai spunem de Co2 care la benzinara te cam ustura, la noi pe moment la inmatriculare dar cand o sa platim anual taxa pe poluare (ca in alte state) atunci acest lucru va fi al 2-lea avantaj pentru diesel ;) Motoare cu Co2 120g/km sunt la diesel, chiar si mai putin dar benzinare inca nu am vazut :unsure: acesta este in unele tari si va fi si in tara noastra un prag care face diferenta intre niste taxe :dry:

America nu a fost interesata de diesel pentru ca la ei benzina era mai ieftina decat apa, acum nu mai stiu cat costa dar acum ceva timp era 3-3,5 USD/galon (3,78litri), deci un pret pe litru de 3,2 ron fata de 4,5 cat este la noi la pompa, asta in conditiile in care Lukoil are peste 2000 de statii peco pe teritoriul SUA, deci acolo poate vinde benzina cu 3,2 ron/litru. :mad:

ariciul
01-12-2010, 11:02 PM
''Forta de tractare'' de fapt se numeste forta de tractiune. Ea este de fapt puterea unui motor, cata forta de tractiune poate produce. Puterea este direct proportionala cu produsul dintre cuplu si turatia la care functioneaza motorul. Deci nu poti avea acelasi cuplu pe un motor cu benzina ca pe un motor diesel de aceeasi putere.

http://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_engine#Advantages_and_disadvantages_versus_ spark-ignition_engines -> Aici gasiti despre avantajele si dezavantajele lor, mai pe larg.

johngotti
01-12-2010, 11:04 PM
Nu, in cazul oamenilor normali care merg in limite normale, casa-servici-casa si excursii in week-end, consumul nu este cel mai important. Cel mai important este cat te costa sa mergi cu masina. Consumul este doar o parte componenta a mersului cu masina care poate fi contracarat de pretul de achizitie, de pretul de intretinere si de pretul pieselor de schimb (nu al consumabilelor care au cam acelasi pret). Cu alte cuvinte degeaba ai un consum mai redus daca ai dat mai mult pe ea, te costa mai mult reviziile si ai sanse ma mari sa se strice piese pe ea. Motorul diesel este un motor mai complicat deecat cel pe benzina
@daca ai o remorca de tras intr-adevar e mai bun dieselul
Forta de tractare si forta de tractiune sunt exact acelasi lucru.

ariciul
01-12-2010, 11:13 PM
Da dar daca umblu cu masina plina consumul imi va ramane foarte apropiat ca atunci cand e goala, pe cand la benzinara nu. Rar sunt singur in masina, sau am portbagajul gol.

Basti77
01-12-2010, 11:15 PM
Oare 8 valve sunt mai complicate decat 16 :blink:

In fine fiecare isi cunoaste achizitia, posibil unii sa fi dat cu 2000e mai mult, posibil altii sa faca numai naveta iar intr-o luna sa nu mearga nici 200km cu un diesel, calcule si iar calcule. Este imposibil ca sa existe 2 calcule identice, fiecaruia ii va da cu alta virgula, mie unul imi da favorabil cu alegerea actuala ;)

Ma bag pe alta sectiune ca ma apuca dimineata pe acest topic si fac altii misto ca am depasit ora 00.00 :))

johngotti
01-12-2010, 11:17 PM
Ai spus o prostie. Greutatea influenteaza consumul oricarui tip de carburant..benzina, diesel, GPL,
electric
@Basti: 2000o euro este media cu care masinile diesel sunt mai scumpe decat cele pe benzina. Unele pot fi la acelasi pret, alte modele pot fi si cu 5000 euro mai scumpe. Media este la 2000 euro. Am citit in Top Gear. Spun ca motorul diesel este mai complicat decat cel pe benzina nu vin cauza numarului de valve ci din cauza senzorilor filtrelor si al altor nebunii care-i trebuiesc dieselului pentru a functiona. Cineva spunea mai sus de nr. redus de gr. de CO2. Asta se intampla din cauza FAP-ului. Fara toate filtrele astea dieselul este mult mai poluant decat benzina. Aparitia acestor norme de poluare Euro a dus la fabricarea acestor filtre, fapt carea dus la si cresterea consumului la diesel. Fara FAP, motoarele diesel nu ar mai indeplini normele de poluare actuale. Un pas urmator va fi fabricarea de filtre asemanatoare FAP-ului si pentru turbo-benzine. Dar asta va duce la probleme de fiabilitate si consum
Motoarele mici supraalimentate apar pentru fentarea fiscalitatii in crestere. Pe Octavia (o masina grea) am vazut 1.2 TSI, 120 CP. Adica ai puterea unui 1.8 aspirat la taxe de kko

Tudor
01-12-2010, 11:19 PM
Da, de acord. Dar la diesel influenteaza mai putin ca la benzina. Ghici de ce? DA: CUPLU!

ariciul
01-12-2010, 11:21 PM
Ia intreaba-i pe cei cu 1.4i cum se simte diferenta cand e masina plina sau e aerul conditionat pornit. Presupun ca trebuie sa consumi mai mult combustibil pentru a compensa aceste lucruri. Consumul iti va creste procentual. Nu ne va creste cu 1 litru la fiecare.

Acel cuplu mare la relanti iti va da o putere mai mare, deci o forta de tractiune mai mare.

johngotti
01-12-2010, 11:33 PM
Masina mea este facuta sa mearga in conditii de consum aproximativ egal cu o incarcatura de 400 kg. Asta inseamna 5 persoane adulte de greutate peste medie. Bineinteles ca va consuma putin mai mult cu 5 persoane decat doar cu soferul dar nu cu mult. Si uite un nou avantaj al dieselului in fata benzinei:transportul de persoane.Si iar ajungem la TIR-uri si autobuze. Acum serios. Cat de des mergi cu masina plina de oameni?
Basti si Ariciul realizati ca de cel putin 3 pagini vorbim numai despre consum si tot nu este nimic sigur Eu tot cer alt avantaj in afara de consum.

ariciul
01-12-2010, 11:38 PM
Ti-am dat pe wikipedia link, daca vrei te ajut si cu traducerea cat pot. Este explicat acolo pe larg. Nu vreau sa dau copy paste la un carnat de o pagina.

paulrtr
01-12-2010, 11:44 PM
Eu unul prefer tubodiselul in favorea unui benzinar aspirat deoarece cand fac o depasire, nu trebuie sa ii dau pana in 4000< ture (in cazul unui 1.4i tre sa faci si o rugaciune mare sa nu prinzi deal sau sa iti vina masina din fata) ca sa am cuplu si sa pot depasi linistit, prefer un 2500 - 3000 ture la diesel si o mai mare siguranta pe care o ofera turbina. Daca ar fi un benzinar pe turbina, as prefera tot diselul din cauza consumului. Pe mine unul nu ma deranjeaza sunetu motorului sau chestiuni din astea. Pana acum sunt ft multumit de masinuta mea pe motorina si pe care chiar nu as schimba-o cu un benzinar cu toate calculele lui FUX, John...si cam atat.

FUX
02-12-2010, 01:01 AM
Dar in favoarea unui benzinar turbo?
Tu ti-ai luat diesel pentru ca ti-e lene sa schimbi vitezele la un benzinar aspirat. Un punct de vedere ok, imi iau diesel in defavoarea benzinarului aspirat pentru ca sunt comod.

Cred ca jumatate din posturile de aici le a postat fux,baiatu asta cred ca sta zi si noapte si face numai calcule in defavoarea dieselui:))las o balta,pana la urma fiecare asi ia ce vrea daca i place indiferent de costuri si altele:D

Mai baiatule ca tot suntem la capitolul asta, tu invata sa scrii corect gramatical inainte de a-ti da cu parerea despre ce fac eu. Ceva constructiv ai de scris pe topicul asta sau vrei sa ne demonstrezi ce fin observator esti?
Daca gramatica nu este punctul tau forte cu atat mai putin e matematica. Esti in stare sa vii cu un alt calcul prin care sa scoti in evidenta avantajele dieselului?
Eu am postat un calcul, daca e gresit vino/veniti cu altul. Pana atunci mai usor cu observatiile.

@chris, putem sa comparam si cele 2 modele daca vrem sa alegem BMW. Astia nu prea folosesc turbo ca le plac aspiratele. Putem compara orice marca fara nicio problema dar fiind pe forumul Peugeot ma gandeam ca asta e marca despre care vrem sa vorbim si ce poate fi mai frumos in comparatia benzinar vs. diesel decat un THP vs. HDI.
Au postat 2 ca a sarit cureaua de la punct si gata sunt de cacat THP-urile. S-a remediat problema rolei intinzatoare. Altceva?
Vine unu si baga niste cifre in care nu mai iese bine dieselul (am spus clar ca nu includem eventualele defectiuni ci strict costuri de achizitie si de exploatare) si pac o dam pe problemele benzinarului. Pai hai sa o dam si cu FAP-ul si cu injectoarele la diesel care costa de te-ndoaie. Ajungem undeva?

@basti, am facut calculul pentru masina de 130 CP-150 CP de la Peugeot, asta era diferenta de pret intre cele 2, de 1.500 Eur. Pentru 1.4 este alt calcul insa pentru performante similare luam 1.4 vti de 95 CP cu 1.6 hdi de 110 CP. Aici intr-adevar are avantajul cuplului dieselul pentru ca benzinarul nu mai e turbo.

@ariciu, tirurile nu fac 15.000 - 20.000 km pe an si au nevoie de cuplu foarte mare la turatie mica.
De ce motoarele de barci sunt benzinare si nu diesel? Alea de pana in 150 CP?

ariciul
02-12-2010, 01:26 AM
Cuplu mare la turatie mica da si benzinarul vostru turbo, ca asa ziceai, ca gata, s-a dus avantajul dieselului.

Iti spun de ce au pe benzina? Fiindca e mult mai usor un motor pe benzina. Ar atarna ca o ancora un diesel pe o barca. Ala pe barca are macar viteze? Ca asa am si eu la tara la motocostitoare si la motopompa de stropit tot pe benzina. E o joaca sa lucrezi cu ele. Mai sunt multe alte scule cu motoare pe benzina, din acelasi motiv, greutatea redusa. Parca generatoarele de curent sunt in mare parte diesel, sau cel putin cele de putere mare. Acolo greutatea e mai putin importanta, ca le tii pe pamant. Tot datorita greutatii nu o sa vedem vreodata un diesel pe avion.

Am pus un link de pe wikipedia cu avantajele si dezavantajele. Trage o privire peste el. Acolo e cam tot ce e de stiut. In rest cam 20 000 pe an daca vrei sa te gandesti la diesel. Sper ca ne-am lamurit.

FUX
02-12-2010, 01:40 AM
Cred ca-ti scapa partea ca tirurile fac 15-20.000 km pe luna. :)
La barci ai scapat ce e cel mai important, turatia, puterea, silentiozitatea. La o barca de viteza de 7 persoane greutatea motorului e irelevanta.

In linkul ala mi-a scapat mie sau nu zice nimic de supercharged petrol engine?

ariciul
02-12-2010, 01:49 AM
Parca tu ai turbocharged. Sau ai V8 si nu stiam?

Oricum un benzinar devine mai eficient termodinamic, deci mai puternic, restul nu se schimba.

FUX
02-12-2010, 01:54 AM
Din cate stiam turbo inseamna supraalimentare dar daca nu e corect atunci turbocharged. Nu stau asa bine cu engleza spre deosebire de tine dar banuiesc ca ai intuit ce vroiam sa zic.

Plin forumul de fini observatori care ti-o dau peste bot imediat. Cand e vorba sa ti-o dea cu cifre cu alte avantaje sau sa-ti demonstreze lipsa de logica fac ciocu' mic.

ariciul
02-12-2010, 01:59 AM
Ti-am spus ca nu am nevoie de cifre, stiu deja cum sta situatia si la cati km. Nu am nevoie sa-mi demonstrezi nimic. Vreau benzina turbo in momentul asta. De ce nu vrei sa intelegi? Nu mai ai cu cine sa te contrazici?

Ai spus supercharged, ala are supercharger, care e chiar mai bun ca un turbo, dar ceva mai gurmand, insa nu mai stiu cum functioneaza exact, asa ca nu zic mai multe fiindca poate spun prostii. Si supercharged si turbocharged tot supraalimentare inseamna.

P.S. La scos ochii tu esti nr.1 stai linistit :P

FUX
02-12-2010, 02:04 AM
Nu ma refeream doar la tine. :)

Chris_307
02-12-2010, 01:29 PM
Fux te-am intrebat din curiozitate, nu neaparat din cauza acestui topic si cred ca daca erau mai mult de 2 membrii cu thp'uri pe forum ar fi fost mai multe replyuri cu motoare sarite de la punct. Dar in fine, nu asta conteaza, ce'ar fi sa comparati cu 1.6hdi cu 1.6i, ambele de 110 cp, nu doar cu thp (care-i facut cu bmw) sau 2.0hdi 136 cp cu 2.0i .

FUX
02-12-2010, 01:52 PM
Sunt mai mult de 2 membri pe forum cu THP.
De aia exista garantie, ca sa remediezi problemele. Daca nu sare in primii 2 ani nu mai sare nici dupa. Aceeasi problema cu distributia a fost si la hdi, nu vad de ce o tot bagam in discutie.
Putem compara si 1.6 hdi cu 1.6 vti fara nicio problema, eu am comparat un segment cu masini mai puternice si am comparat un turbo diesel cu un turbo benzinar.
In orice segment ai compara, daca nu faci peste 15.000 km pe an tot benzina iese in avantaj. La 1.6 vti nu mai e diferenta de consum de 3% in medie iar problemele la benzinar aspirat tind catre 0.

Grofu
02-12-2010, 02:07 PM
De ce repetam practic aceleasi lucruri de fiecare data?

Un benzinar, aspirat sau turbo are perfromante cel putin la fel de bune ca un diesel, este mai silentios, are o utilizare mai facila, e mai rafinat si pe termen lung e mai fiabil.

Un dieselar(turbo in general) are consum mai mic( nu si pret de achizitie si costul intretinerii), are cuplu mai mare si e mai economic doar in cazul in care se fac peste 15.000-20.000 km pe an. Datorita conexelor( turbo , injectoare, fap , pompa de inalte) are ,procentual vorbind, un numar mai mare de posesori cu probleme la acestea si deci costuri de intretinere mai ridicate.

La urma urmei, motivul alegerii unui benzinar sau diesel e dat de disponibilitatea financiara si de preferinte subiective.

205
02-12-2010, 04:18 PM
Va rog sa reveniti la subiectul topicului!

TrAcKeR
03-12-2010, 10:29 PM
Hai sa va zic si eu o parere personala. Am peugeot'ul meu cu care umblu zi de zi, si care e pe benzina. Am avut ocazia sa conduc pentru cateva luni alte masini in urma unor intelegeri cu niste prieteni. Si anume un VW passat 1.9 TDI 131Cp si un Audi A4 1.8T, 163 Cp, quattro. Ceea ce vreau sa spun e ca oricate avantaje ati aduce motoarelor diesel, ca au cuplu mai mare, consum mai mic si etc etc, tot de benzinarul turbo m-am atasat. Nu-mi venea sa ma mai dau jos din el. Cand apasam acceleratia te infigea frumos de tot in scaun...mai puternic decat passatu. Si aici nu fac referire la masini, ci efectiv la motoare. Si bineinteles, diferenta intre 206'le meu de 1.4 si acestea 2 este uriasa. Deci, in concluzie, tot un punct in plus pentru motorul pe benzina;)