PDA

View Full Version : Pasi prima inmatriculare leutz peugeot 407

danutzellu
16-08-2009, 07:15 PM
SAL,
Din cauza ca mi-am pierdut cateva zeci de minute pana am pus pe foaie pasii exacti pt prima inmatriculare va voi scrie mai jos pe scurt care sunt pasii de urmat exact:

PASI INMTRICULARE PEUGEOT 407 1.6 HDI - Provenienta FRANTA :)

- Se face o programare la RAR preferabil la PRIMA ORA ca va apuca fara pile minim ora 13.00.Rezervati-va 2 zile pt a rezolva prima inmatriculare intr-un oras ca BUCURESTI.
- taxa de 370 de lei pt omologare rar
- Ce este de retinut este ca atunci cand cumparati masina neinmatriculata cereti CERTIFICATUL DE AUTENTICITATE AL FILTRULUI DE PARTICULE DACA MASINA ARE,altfel aveti mai mult de asteaptat pe la RAR.
- am primit Cartea de identitate a masinii , Certificat de Autenticitate valabil 60 de zile necesar la inmatriculare, inca un cartonas mic galben, Inspectia Periodica Obligatorie, in care e trecuta valabilitatea inspectiei, si un abtibild mic rosu care vine lipit pe numar, cred.
- Acte necesare la RAR:
o buletin identitate
o brieful masinii (cartea de identitate din tara straina),
o cerere ce se completeaza acolo.

- Tot cu Cartea de Identitate am fost la un magazin cu Xerox si masina de scris unde se completeaza o Fisa de Inmatriculare la masina de scris, si de unde am mai cumparat si o Cerere de Inmatriculare. Cost 20 lei.

- Cu Fisa de Inmatriculare am mers la Directia Fiscala Locala (Primarie) unde am avut nevoie de copie Carte de Identitate, Document de Proprietate,contract vanzare cumparare, dar intregul sir al cumpararilor, deci copie contract din tara de provenienta catre intermediar, copie contract intermediar catre mine, deci tot sirul de vanzari cumparari de la proprietarul de afara.
Dupa ce aici am completat o cerere de a fi luat in evidenta la impozit cu masina, mi s-a pus o stampila pe Fisa de Inmatriculare.

- Tot la Directia Fiscala Locala, am platit o taza de 52 de lei, contravaloarea Taxa Inmatriculare.

- . La CEC am platit o Taxa Certificat Inmatriculare in valoare de 30 de lei.

- Am facut asigurarea obligatorie pe un an RCA.

- Cu Cartea de Identitate in original si cerere de inmatriculare,factura de provenienta si neaparat o traducere a facturii prin care masina a fost cumparata din statul de provenienta,copie CI,certificat autenticitate,itp,asigurare etc am fost la Finante ca sa achit taxa de prima inmatriculare, 240 eur.Aici trebuie o copie de pe Cartea de Identitate care ramane la ei.
Pregatiti o “atentie mica” pt ca altfel o sa va elibereze dosarul pt prima inmatriculare cam minim in 3 zile.

- Pregatirea dosarului pentru inmatriculare la politie. Documente necesare:
a) Carte de Identitate (de la RAR)
b) Cerere de Inmatriculare (de la magazinul cu Xerox)
c) Document de proprietate (contract vanzare cumparare targ auto, plus contractul dinainte, tot sirul pana la proprietarul din tara straina, ca sa reiasa de unde vine masina)
d) Document de provenienta (Brief) - mare verde, mic verde, sunt doua hartii distincte care contin cam acelasi lucru
e) Document de identitate solicitant sau procura delegat
f) Inspectia tehnica periodica (cartonas mic galben de la RAR)
g) Certificat de Autenticitate (de la RAR, valabil 60 de zile)
h) Tichetul de asigurare obligatorie original si copie (RCA, copia ramane la ei)
i) Certificat inamtriculare pentru export (o hartie mare A4 verde)
j) Placutele de inmatriculare din tara straina (daca sunt numere provizorii si expira sau sunt deja expirate, nu aveti nevoie)
k) Chitanta Taxa Inmatriculare (Primarie)
l) Chitanta Contravaloare Certificat de Inmatriculare (CEC)
m) Chitanta Taxa prima inmatriculare (Finante)
n) Contravaloarea placutelor de inmatriculare (se plateste pe loc la depunerea dosarului la politie, 40 lei)

Dimineata se depun actele la Politie, iar dupa pranz e gata totul (cam 3 ore), ai placutele de inmatriculare, talonul masinii, cartea de identitate, proprietar in toata regula. Succes.

loplo
20-08-2009, 04:45 PM
Frumoasa descriere (cu multe umblari si deschideri de usi).
Eu cand am inscris 407-le (in Germania), am mers la un ghiseu din primarie unde am platit taxe si am primit toate actele. Pentru nr de inmatriculare am fost programat inca din primarie. A trebuit sa merg 100m pana la firma care presa numerele. Totul a durat max 30 minute.

camil62
26-09-2009, 01:16 PM
Am o intrebare legata de inmatriculare: pentru viza pe fisa de inmatriculare de luare in evidenta la fisc, e necesar sa am platite celelalte impozite la zi? Mai am o masina inmatriculata+apartamentul la care n-am platit impozitul pe anul asta.

Silver
26-09-2009, 01:44 PM
Ei iti cer sa ai platite taxele la zi dar nu au baza legala, asa ca...negociaza!

Adis307
27-09-2009, 03:39 AM
Eu cand am inscris 407-le (in Germania), am mers la un ghiseu din primarie unde am platit taxe si am primit toate actele. Pentru nr de inmatriculare am fost programat inca din primarie. A trebuit sa merg 100m pana la firma care presa numerele. Totul a durat max 30 minute.
Pai vezi, Romania este tara serioasa, inmatriculatul nu e o joaca.-_- :))

catalin gheorghe
27-09-2009, 03:45 AM

Erai in Germania si luai numere de TZOLL, din cauza asdta dura asa de putin. Pe nemti ii doare undeva de cei care iau numere Tzoll. ...crede-ma!

Silver
27-09-2009, 09:53 PM
Nu lua numere de zoll, ca omu sta in Germania. Pur si simplu asa e la ei. Niste prosti. Sa vezi adrenalina la mine, ca saptamana asta tre sa-mi inmatriculez masina!

camil62
28-09-2009, 02:15 AM
Ei iti cer sa ai platite taxele la zi dar nu au baza legala, asa ca...negociaza!

Ok, mersi. O sa vad ce-i pe acolo. bafta si tie la inmatriculeala ;)

Silver
28-09-2009, 10:05 PM
Azi am avut o tentativa sa inmatriculez masina! Bineinteles ca nu mi-a iesit si ca totul este f complicat. Deoarece decizia de impunere de la finante pt taxa de poluare a fost calculata pe vechea ordonanta de firma importatoare, acum trebuie sa inmatriculez masina intai pe numele firmei si pe urma pe numele meu. Altfel trebuie sa platesc dublu (in loc de 42 milioane, 84 mil!!!). Asa ca...spor la inmatriculari pt mine, in zilele ce urmeaza!

Ionut159
28-09-2009, 10:15 PM
@407_silver - te-ai interesat ce se intampla in cazul in care nu inmatriculezi masina pana la data de 1 octombrie(adica joi)? Nu te afecteaza faptul ca incepand cu 1 octombrie taxa se va plati la cursul valutar din 01.10.2009 si nu la cursul valutar din 01.10.2008, cum e momentan?

Silver
28-09-2009, 10:36 PM
Decizia e deja facuta si este in lei, deci nu ma afecteaza cu nimic. Ce spui tu este vorba de accize, care se platesc la cursul de la 1 oct al fiecarui an, conform codului de procedura fiscala.

Ionut159
28-09-2009, 10:53 PM
Daca ai decizia e foarte bine.
Sa stii ca nu vorbesc de accize, ci de valoarea in lei a taxei de prima inmatriculare, care pana la data de 01.10.2009 se calculeaza la cursul valutar din data de 01.10.2008: 1 euro = 3.7364 ron. In perioada 01.10.2009 - 30.09.2010 cursul valutar la care se va calcula valoarea in lei a taxei de prima inmatriculare va fi, cursul valabil in data de 01.10.2009.
Acest lucru este specificat in Ordonanţa de urgenţă nr.50 din 21 aprilie 2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule (http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/OUG50_2008_instituirea_taxei_poluareautovehicule.p df) art. 5 aliniatul 3.

camil62
28-09-2009, 11:12 PM

Ai avut dreptate: de la melodia "orice modificare de rol se face cu achitarea integrala a impozitelor", pe care mi-au cantat-o majoritatea de p-acolo, am negociat si-am platit jumatate :naughty:

Bafta inmatriculabililor! :happy:

Silver
29-09-2009, 09:42 AM
Pai daca nici eu nu stiu cum e cu negocierea la fiante!:naughty:

camil62
29-09-2009, 03:03 PM
Pai, mai da niste ponturi la baieti ;)

camil62
02-10-2009, 09:42 PM
Lamuriti-ma si pe mine fratilor, va rog, in urmatoarele privinte: :P
La reinmatricularea unei masini inscrisa in Romania:
1. ITP-ul valabil din vechiul certificat se rescrie in cel nou?
2. RCA - ul valabil pe vechiul nr. de inmatriculare ramane valabil si cu noul numar?
3. Odata cu depunerea actelor la "inmatriculari" se depun si nr. de inmatriculare vechi, sau se dau cand le iei pe cele noi?

camil62
07-10-2009, 01:47 AM
Am raspunsurile:
1-da
2-nu, noroc ca mai aveam doar o saptamana pe cea veche
3-da, se depun cu actele

catcher_silviu
02-09-2014, 02:29 PM
Salut, sper sa nu postez aiurea dar nu am gasit nici un alt topic asemanator cu problema mea.

Am cumparat un 307 de la o persoana fizica (inmatriculata pe Romania) .Persoana fizica are factura si chitanta cum ca ar fi cumparat masina de la o firma din Ilfov(mi le-a dat in original). Problema este ca pe cartea de identitate a vehiculului apare drept proprietar o alta firma (mai exact Trendo care este in faliment). O sa am probleme la inmatriculare?

giorgio_24
02-09-2014, 07:01 PM
Probleme o sa fie si inca cate...!calea cea mai simpla:cauti un notar ''intelegator'',te duci cu toate actele si semnezi fals in locul vanzatorului pe toate actele si treaba ii facuta...si te usurezi de cativa zeci de lei cca 50 am dat eu::P
Eu cumparasem masina de la un intermediar,facusem contract de vanzare cumparare cu el care nu avea nici o treaba cu ce era in acte,am ajuns in Iasi la inmatriculari si hop problema...proprietar X,contract vanzare cumparare facut de Y...''nu-i bun,tre' sa te duci de unde ai cumparat masina si sa vii cu actele semnate de proprietar''zice domnu' politai...bunnn zic io,tre' sa merg la Salaj:( dau un telefon si sunt trimis la cineva,care dupa 10 minute si 50 lei mai putin in buzunar am iesit cu toate actele contrafacute si am si inmatriculat-o pe numele meu in aceasi zi:)morala:pentru 10 lei,in Romania ti-ar face si o...;)

salex
02-09-2014, 07:53 PM
Persoana fizica are factura si chitanta cum ca ar fi cumparat masina de la o firma din Ilfov(mi le-a dat in original). Problema este ca pe cartea de identitate a vehiculului apare drept proprietar o alta firma (mai exact Trendo care este in faliment).
Cind cineva vinde o masina va :
-completa un contract vinzare-cumparare
-scrie pe certificatul de inmatriculare pe ultima pagina "instrainat lui X" semneaza sau pune stampila

Legal se poate circula 30 de zile fara transcriere de catre cumparator. Nu il obliga nimeni sa o faca daca vrea sa tina masina in fata casei. Deci unde e problema ?

Documentul care atesta ca s-a transmis dreptul de proprietate asupra vehiculului:
-contract de vanzare-cumparare
-factura fiscala

Documentul care atesta ca s-a facut transcrierea transmiterii dreptului de proprietate:
-CIV

Ce, samsarii se trec in CIV ?

catcher_silviu
03-09-2014, 02:33 PM
Poate nu m-am exprimat eu bine. Am factura fiscala prin care samsarul(sa ii zicem asa) a cumparat masina de la o firma din Ilfov. Eu cu samsarul am contract de vanzare cumparare.Am toate actele masinii in original. Singurul lucru pe care nu il am este certificatul fiscal. In cartea masinii figureaza o alta firma din Iasi.
Ma intreb daca nu ar fi legal ,nu cumva este vinovata de emitere de factura falsa firma din Ilfov?
Si samsarul a facut un act cu mine prin care imi vindea ceva ce nu ii apartine ?

adi_tgv
03-09-2014, 02:38 PM
Firma din IF cum a ajuns in posesia masinii? Ai luat legatura cu firma din Iasi?

salex
03-09-2014, 04:11 PM
Daca scrie ca a instrainat-o SI n-a inmatriculat-o nimeni atunci exista posibilitatea legala ca proprietarul din CIV sa obtina hotarire judecatoreasca ca sa radieze masina.
Samsarul ar trebui sa aibe si celalalt contract facut intre firma din Iasi si cea din Ilfov (sau citi intermediari au fost).

Legea nu obliga la inmatriculare si transcriere in CIV. Poate au tinut masina in fata portii...

salex
03-09-2014, 06:15 PM
Am mai citit una, alta, confuzie totala. Legea junglei.
Samsarul nu o sa-ti dea certificat fiscal pentru ca nu a declarat-o la impozit. Nu o mai poate declara pentru ca ar lua amenda. Aici e partea nasoala a legii pt ca nu te obliga doar te pedepseste.

Se pare ca tu trebuie sa vorbesti direct cu firma din CIV, ca sa-ti dea certificat fiscal si sa faci un contract VC.

adi_tgv
03-09-2014, 08:00 PM
In ultimii 2 ani am cumparat 3 masini sh din ro (din care 2 leuti ii vedeti la avatar), ocazie cu care m-am lovit la modul practic de problemele cu inmatricularea. O sa ii trebuiasca fiscalul firmei din IS, fiscalul firmei din IF, si 3 fiscalul samsarului cu care a facut c/v. Si in plus c/v dintre firma din IS si cea din IF, inteleg ca exista c/v intre firma din IF si samsar, c/v intre samsar si cumparator. In relatia cu persoanele juridice cred ca se pot folosi doar facturile, fara c/v, dar nu sunt sigur. Cu toate acestea + asigurare pe numele lui + identificare RAR + mii de xeroxuri se poate duce la primarie si politie sa o inmatriculeze.

amne
04-09-2014, 07:12 PM
din ce inteleg eu pe CIV nu apare ultima firma, cea care i-a vandut-o "intermediarului". In cazul asta trebuie sa "faci rost" de factura dintre firma 1 si firma 2 ceea ce nu e foarte greu dar iti trebuie si fiscalul firmei 1 pentru masina respectiva. Cred ca te-ai complicat putin.