PDA

View Full Version : [How To] Cum se schimba un bec din proiectoare ?

Emanuel
21-04-2009, 05:01 PM
Dupa ce am primit eroarea FOGLAMP BULB FAULTY am verificat luminile, mergeau. Cateva zile nu mi-a mai aparut eroarea aceasta dar cand a reaparut, proiectorul stanga fata nu mai functiona.

Problema este ca m-am tot chinuit si uitat, dar nu am gasit o solutie sa il schimb. In 5 minute atasez si niste poze si voi edita acest post.

Cine are o sugestie sau a mai facut asa ceva, este rugat sa scrie aici.

EDIT: din pacate nu reusesc sa descarc pozele din telefon. am sa incerc sa le pun mai tarziu. Totusi daca stie cineva cum se face...

Basti77
21-04-2009, 05:24 PM
Becul se scoate pe sub masina, exista o gaura in aparatoarea de noroi pe unde bagi mana si ai acces direct la bec.
Iti atasez doua fisiere cu aparatoarea de noroi (este schema cum se demonteaza dar se vede gaura) si fisierul cu proiectoarele (demontarea lor daca este nevoie si reglarea acestora).
Sper sa-ti fie de folos.

Am atasat si pozele, 2 pentru fiecare parte, din pacate pe partea dreapta unde este rezervorul de la lichidul de parbriz nu cred ca merge schimbat pe aici.

Emanuel
21-04-2009, 07:13 PM
cum se desprinde capacul 1? Cele 2 bolturi au nevoie de o cheie speciala? sunt niste clame? Ce fel de bec trebuie pus in proiector? macar sa il cumpar inainte ca sa nu umblu de 2 ori. Si nu in ultimul rand...cum ai facut de ai ajuns asa repede sub masina ? mie abia imi intra o mana... pe ce ai pus masina ?

Basti77
21-04-2009, 09:43 PM
Esti foarte tare Emanuel, masina era in garaj, pur si simplu am bagat aparatul sub ea si am facut poze, masina nu a fost ridicata pe nimic.
Becurile sunt H 11.
Alte detalii nu iti pot spune, eu nu am demontat nimic pe acolo inca, nu s-a ars niciun bec de la proiector, spune-mi unde nu te descurci si o sa incerc sa te ajut, poate chiar o sa scot un bec ca sa iti dau mai multe detalii.

PETRE ALEXANDRU
30-12-2009, 03:45 PM
Salutare.Am un 207 Trendy din 2008 si am o probelama cu becurile de la proiectoare.Am inteles ca e un model mai special si cei de la Eurial mi-au dat ca pret 160 RON pentru modelul din poze.Mi se pare exagerat.Arata ca un bec de far de Dacia 1310 doar ca are un fel de suport pentru a se fixa pe proiector.Nu e nici macar halogen si nici nu esti sigur ca are o durata de viata prea lunga.Asta a tinut fix un an si sa dau in fiecare an 320 RON pe becuri la proiectoare nu-mi prea convine pentru ca sunt sigur ca in curand ma lasa si cel care inca mai functioneaza.M-am apucat sa adaptez un H3 sa vedem ce iese.Are cineva un sfat?

Multumesc.

Dar ei zic ca nu e bun H11 ca nu se potriveste cu toate ca in cartea masinii scrie clar ca H11 este.Iti atasez cateva poze cu becul si te rog sa-mi spui daca intr-adevar se potriveste ca din ce vad eu are un sistem de prindere(cel maron) si H11 nu-l are.La ei era 160 RON fara partea neagra.

PETRE ALEXANDRU
30-12-2009, 08:12 PM
Pe asta se bazeaza baietii de cer atatia bani.Nu gasesc nicaieri asa ceva.E Philips,dar n-am vazut nici pe site la ei macar ceva asemanator.Am sa dau tot proiectorul jos sa vad daca pot adapta ceva.Zici ca dai banii o data,dar urmeaza sa se arda si celalalt cu siguranta si ce fac?Dau 300 RON pe an pe becuri de proiectoare?Mai bine le las fara bec.Ai idee cum se da tot proiectorul jos?

Basti77
31-12-2009, 08:11 AM
Tu ai modelul acela de proiectoare fara halogen, am vazut un astfel de model si chiar era ciudat. Posibil sa mearga adaptat un H11, sincer pana acum nu am vazut un astfel (http://donsbulbs.com/cgi-bin/r/b.pl/p27w%7C12v%7C27w%7Cw2.5x16d~ece.html)de bec, posibil sa fie acesta (http://catalog.myosram.com/zb2b/b2b/start.do?browsername=mozilla%2F4.0%2520%2528compat ible%253B%2520msie%25208.0%253B%2520windows%2520nt %25206.1%253B%2520trident%2F4.0%253B%2520slcc2%253 B%2520.net%2520clr%25202.0.50727%253B%2520.net%252 0clr%25203.5.30729%253B%2520.net%2520clr%25203.0.3 0729%253B%2520media%2520center%2520pc%25206.0%253B %2520infopath.2%2529&browsermajor=4&browserminor=4).

Solutia ta este sa schimbi proiectoarele cu modelul cu H11, nu cred ca poti monta aceste becuri in ce ai tu. Posibil sa nu intre un H11 in proiectorul tau deoarece cele cu acest tip de becuri sunt mai adanci.

Mai jos ai tot ce am gasit despre demontarea proiectoarelor.

PETRE ALEXANDRU
31-12-2009, 09:12 PM
Ce prostie.Cat de tampit sa fii sa faci un asemenea sistem?De fapt sistemul nu e tampit,e chiar simplu si practic doar ca nu gasesti becuri decat la reprezentanta pentru ca probabil a fost un numar limitat de masini dotate cu el.Ma intreb daca ala e pretul real al becului sau astia profita ca practic n-ai ce-i face?
Nici de nebun nu le dau banii astia si nici nu imi schimb proiectoarele.Astept sa se mai incalzeasca putin si le demontez sa vad ce solutie romaneasca gasesc.

Basti77
31-12-2009, 09:15 PM
Solutia este sa incerci montarea unui H11 sau te poti duce la Aspad, importator Philips, sa vezi ce pret are la ei acest tip de bec.

PETRE ALEXANDRU
31-12-2009, 09:50 PM
N-au la Aspad ca m-am uitat pe site,poate doar sa sun si sa intreb la cat l-ar aduce.H11 ar putea merge,dar trebuie schimbata si mufa care vine pe fir ca nu se pupa.

Cherokee
08-01-2010, 01:15 PM
Este un bec facut de philips ca l am scos si m am uitat la el si cred ca este facut special pentru citroen si peugeot ca are emblemele pe soclu.

PETRE ALEXANDRU
08-01-2010, 05:34 PM
Stiu ca l-am scos si l-am si modificat dar n-am apucat sa pun poze cu el. Daca ti s-au ars si nu vrei sa cumperi de la Eurial, ca e singurul loc unde se gaseste si pretul e enorm,160 RON, iti explic cum se face. E cat se poate de simplu si ieftin.:D

Basti77
08-01-2010, 05:49 PM
Poti pune solutia si aici pe forum, posibil sa mai fie persoane in situatia ta.

Cherokee
09-01-2010, 11:55 AM
Sunt enorm de multe persoane in asemenea cazuri cred...mie mi au crapat ambele becuri si nu am de gand sa dau 160 lei pe bucata ca dupa 1 an sa crape iar mai bine dau 200 lei si iau proiectoare originale dar cu bec halogen H11 ceva omenesc care costa 50 lei si sigur are durata de viata mult mai mare si mai e si de 55w vu de 24w ca astea. Astia de la peugeot cred ca fac bascalie de clienti pe criza asta :))
Deci asteptam solutia miraculoasa de adaptare dl. Petre

PETRE ALEXANDRU
11-01-2010, 01:59 PM
L-am adaptat,intra perfect,se aprinde,e de la philips,e de 12v 55 w ,e cu halogen,dar am o problema.daca il las mai mult aprins imi topeste interiorul ala argintiu:(.scrie pe ambalaj "works with dimmer".stie cineva ce inseamna asta?am gasit acelasi model la 35w si nu scrie "work with dimmer".sa aiba vreo legatura?daca are mai putini w produce mai putina caldura si poate nu se topeste?dati-mi ce stiti sa le pun cap la cap sa vedem ce iese.

Cherokee
11-01-2010, 03:17 PM
L-am adaptat,intra perfect,se aprinde,e de la philips,e de 12v 55 w ,e cu halogen,dar am o problema.daca il las mai mult aprins imi topeste interiorul ala argintiu:(.scrie pe ambalaj "works with dimmer".stie cineva ce inseamna asta?am gasit acelasi model la 35w si nu scrie "work with dimmer".sa aiba vreo legatura?daca are mai putini w produce mai putina caldura si poate nu se topeste?dati-mi ce stiti sa le pun cap la cap sa vedem ce iese.
Nu inteleg cum vine chestia asta cu topitul in interior...sa inteleg ca cele care sunt cu bec halogen H11 au oglinda metalica si nu o topeste iar la astea cu ciudateniile de becuri este din plastic si este si interiorul mai restrans.

PETRE ALEXANDRU
11-01-2010, 08:25 PM
Nu stiu daca e mai restrans,dar e de plastic si din cauza caldurii s-a topit.Adevarul este ca lumina pe care o produce este alba si mai puternica decat a celuilalt.Eu am si unul original si le-am aprins pe amandoua in acelasi timp si asta cu halogen se vedea mult mai bine.Sa vedem daca ma ajuta cineva cu mai multe informatii legat de acel dimmer.

PETRE ALEXANDRU
01-02-2010, 03:54 PM
Se pare ca nu ne mai da si noua nimeni vreo informatie ceva.Eu n-am apucat sa mai fac nimic din cauza vremii.Promit ca imediat ce se usuca pe jos incerc alte variante ca idei sunt.

alexica32
09-01-2013, 02:11 PM
aceeasi problema o am si eu acum....becul stanga de la proiector....si am avut o surpriza cand l-am scos,cam ciduat,nu am inteles dc e cu tot cu mufa am tot incercat sa scot becu ala dar pana la urma am vazut ca nu am nici o sansa...macar m-am lamurit din ce am vazut aici ca e cu tot cu mufa aia tampita..acum trebuie schimbat.Stie cine unde gasesc?ca din ce am citit nu as vrea sa dau 160 ron pe unu.Va multumesc!!

Basti77
09-01-2013, 03:29 PM
H11 este cu tot cu mufa. Gasesti prin supermarket sau peco, costa cam 50-60 ron.

ionut1984
30-12-2013, 09:41 AM
Salut.Sunt proaspatul posesor al unui 307 hdi 110 din 2004.Acum doua zile,dupa ce sa lasat o ceta densa am aprins proiectoarele de ceta(incorporate in far)s-a apris simbolul pt ceata,m-am dat jos sa vad daca functioneaza si am constatat ca merge doar pe partea stanga,iar pe dreapta...surpriza,nu are.Locul este dar nu are mufa,gaura,bec,ca si in partea stanga.
Intreabarea mea este:trebuia sa existe acolo sau trebuie cumparat si montat separat?Cum?De ce ?
MULTA STIMA