PDA

View Full Version : Salutare,o mica modificare claxon

matrixandrei
19-03-2009, 01:47 AM
Salutare,vreau sa imi modific claxonul dar nu neaparat,sa fac un circuit separat pentru noul claxon.In ce consta noul claxon,toti v-ati gandit la un claxon de masinile "GR" aceea sirena de alarma pusa in locul claxonului,ma refer refer la o goarna fabricata la Los Angeles care functioneaza de la 7-8 atmosfere pana la 10,asa..cum m-am gandit eu,sa imi pun un compresor ceva continuare la cel de AC sau ceva de genul daca se poate,sau un compresor de umflat roti acela care se conectteaza la bricheta apoi un rezervor de 5-7 litri care sa mentina acel are comprimat de 8-10 atmosfere spoi un ceas in cabina soferului,adica in masina,care sa indice atmosferele din rezervor,apoi conectat la goarna si printr-un buton sa elibereze aerul in goarna,
sunt nebun?.este posibila aceasta chestie?multumesc pentru timpul acordat.:) astept raspunsuri..

loplo
19-03-2009, 02:13 AM
La ceva de genu` te referi?
BQpa8whzwAE

matrixandrei
19-03-2009, 03:26 AM
Lopo,ceva in genul..dar diferenta e ca eu nuvreau claxond e tren:),eu am o goarna de masina mare,raba,dar cred ca e depe un man,este din alama si arata supermisto,dar functioneaza numai cu aer si atmosfere cuprinse intre 7-10..ceva de genul,este posibil,dar trebuie sa ma documentez inainte sa ma apuc de treaba,sa cumpar compresorul acela..etc..

gabones
19-03-2009, 09:34 PM
@loplo - are un coleg de-al meu asa ceva :)) el si-a facut-o , nu stiu cand ma intalnesc cu el dar daca vreti fac niste poze , faza cea mai tare e ca s-a blocat butonul acela si a inceput sa sune intr-o intersectie la o ora de varf , cand a fost aglomeratie .. a zis ca a fost dezastru pentru el ca se uita lumea ca la felul 3 :)) si acum rad cand imi aduc aminte.

matrixandrei
20-03-2009, 01:46 AM
"gabones"....poti sa si il intrebi mai multe detali?...multumesc frumos

205
20-03-2009, 08:43 AM
Si care ar fi cistigul in toata chestia asta?

matrixandrei
22-03-2009, 05:00 PM
Castigul in ce sens ca nu inteleg,,,,ce castig eu avand chestia aia sau castigul ca ma ajuti in chestia asta?

205
23-03-2009, 08:47 AM
Adica cu ce te ajuta sa-ti montezi o asemenea goarna pe masina? Sa sperii trecatorii? Sa iei amenda?

gabones
23-03-2009, 01:28 PM
Uite am revenit cu poze dupa cum am zis , nu e nu stiu ce instalatie dar e ok , sper sa se vada din poze , e vorba de o butelie de aer comprimat , de un reductor de presiune (cred ca bine am zis ), o electrovalva , furtun si goarna.
Pozele :

loplo
23-03-2009, 08:49 PM
Wow, old school :)
E cam periculos cu butelia in masina. Mai sigur cu un compresor.

gabones
23-03-2009, 09:41 PM
e aer comprimat si nu incarca la maxim butelia , pompierii de ex, la aparatul lor de respirat butelia e incarcata la 250 atm si nu e pericol pt ei , o butelie e facuta sa reziste la multe pericole .. sau probabil stie el ce face doar si-a facut singur ghidusenia aceea :))

matrixandrei
23-03-2009, 11:43 PM
Pai ceva de genul......dar chiar daca e un compresor nu trebuie un rezervor ceva in care sa mentina presiunea tu la ce te gandeai loplo?

loplo
24-03-2009, 09:38 PM
Pompierii, salvarile si tuburile din spitale au regim special (daca se respecta legea) si acele tuburi sunt verificate periodic.
Gandestete asa: un mic accident. Se forfeca capul tubului unde sunt robinetele = racheta :).
Nu doresc asta nimanui.