PDA

View Full Version : Atelier/Firma de reconditionare auto

doddo
19-08-2008, 10:18 PM
Salutari!

Un tovaras al meu are un opel manta pe care l-as cumpara de la el.

Am urmatoarea problema: mi-l vinde pe bucati! Adica l-a dus la un "unchi" de-al lui sa-l reconditioneze si sta acolo (nu stiu sigur unde) de vre-o 5-6 ani. Exista in romania/ardeal (crisana)/oradea un atelier care sa ma ajute in reconditionarea unei masini?

Inteleg ca e forum PEJO dar incerc si eu sa aflu info!

Multumesc

turbojack
19-08-2008, 11:49 PM
Reconditionat sau reparat,facuta functionala masina ,deoarece sunt doua lucruri diverse cu costuri foarte diferite?
Ce model de Manta si mai ales ce motor are?

doddo
01-04-2010, 09:46 PM
ce vremuri! doream sa reconditionez/fac sa mearga o manta. model B an fabricatie 1986 (parca ultimul an, sau penultimul) - 1800 cmc.

acum sunt sarac!

deci caut peugeot 306xsi - 3 usi cu peste 120 CP ;)

micata
21-07-2013, 08:34 PM
Buna seara,

De acord ca nu am mai reusit sa intru cam de multisor aici dar mi-a tinut locul baiatul meu care se pare ca imi calca pe urme la pasiunea pentru auto mai ales ca acum a trecut cu ,,magna cum laude'' in tagma soferilor foarte buni.
Sincer ma macina de ceva timp aceeasi problema ca si doddo. Incerc sa gsesc un atelier, o firma, niste pasionati care sa se ocupe de reconstructie, restaurare autoturisme fabricate pana in 2005 care chiar erau masini. Eu cred ca sunt multe masini care arata si functioneaza foarte bine, care au facut istorie si care consider ca mai merita o sansa la viata pe sosele.
Eu unul m-am saturat de toate atelierele, firmele si ,,pasionatii'' care nu mai stiu sa faca diagnosticare sau sa regleze un motor decat daca au tester, nu mai stiu sa indrepte un element de caroserie foarte putin atins si il inlocuiesc imediat cu unul nou si de 10 ori mai prost, nu mai stiu sa inlocuiasca doar elementul defect si inlocuiesc inca 10 pe langa ca doar au plan la vanzare piese, etc.

Daca stiti despre asa ceva dar serios nu pacalici ca din astia am gasit destui va astept atat cu pareri cat si cu informatii.

Cu aceeasi pasiune
Catta.